PDA

View Full Version : Turp!!! Ju vraft gjaku deshmoreve!


~AnnA~
08-01-09, 12:46
Kushtetuta dhe flamuri i Kosoves...
Nuk e deshet dardanin?E gezofshi Kosovska Metiohin!
Mjafton te ndiqni videon!


http://www.youtube.com/v/aYAYqdse_ZE&hl=de&fs=1

Blu_sky
08-01-09, 13:09
Kushtetuta dhe flamuri i Kosoves...
Nuk e deshet dardanin?E gezofshi Kosovska Metiohin!
Mjafton te ndiqni videon!


http://www.youtube.com/v/aYAYqdse_ZE&hl=de&fs=1 rren kofte flamuri irugoves ka pas disa figur ne se ke mujt me e vjert qe jan tipik anti kombetare. un po it permend vetem dy,ka pas yllin e davidit dhe e dyta ne zemre te shqiponjes e ka pas hapsiren per 4 esa(s)

Idila
08-01-09, 13:10
Mė vjen keq qė ka arritur deri nė kėtė shkallė! E kot ėshtė tė flas, ėshtė e kotė tė shkatėrroj nervat... edhe pse po heshti por nga brendia mė vlon njė zjarr qė don tė dalė jashtė, por nuk ia vlen... dhe pikė!!!
E keqja mė e madhe ėshtė se shqiptari pėr shqiptarin nxjerrė armėn pėr njė fjalė goje, ndėrsa pėr armikun nuk bėzan por bishtin ndėr shalė dhe ia fut vrapit ose akoma mė keq i nėnshtrohet vullnetit tė tij!!! Turp pėr Zotin!!!

Pas atyre shekujve tė gjatė qė hoqi
shqiptari, ky na qenka shpėrblimi....dėmi i kokės!!!

LisMalisi
08-01-09, 13:37
eeeehhh po fatmirsisht populli i mbron interesat e popullit e nuk merzitet foert per orekset e individit.

nuk thuhet se koti ēka thot populli thot zoti.

hajt se bahet mir, shnosh ryet se kapuqa sadush.

~AnnA~
08-01-09, 13:38
rren kofte flamuri irugoves ka pas disa figur ne se ke mujt me e vjert qe jan tipik anti kombetare. un po it permend vetem dy,ka pas yllin e davidit dhe e dyta ne zemre te shqiponjes e ka pas hapsiren per 4 esa(s)

Njehere rendesi ka qe,Kosova u kurorezua me Pavaresine,te tjerat jan sekundare,mirepo personalish(po te isha nga Kosova) s'do mund t'a imagjinoja nje Flamur pa simbolin tone kombetar(Shqiponjen) dhe ngjyren e kuqe apo te zeze...Normal,qe dy shtete nuk mund te kene te njejtin flamur,mirepo shkaba duhej te jete gjithesesi ne nje forme apo ne tjeter dhe ngjyra e kuqe duhej te figuronte gjithashtu,por tjeterkush vendoste per flamurin ne vend qe te vendose vete populli Kosovare,se clirimin e sollen ato vete dhe jo Evropa.....Ngjyra e verdhe dhe e kaltert jan ngjyra te Evropes qe sollen lirine me Politike dhe jo me gjak!

Urata
08-01-09, 14:50
Arb, MemphixS, jonuzi,Domira, Dilaver, Xuki, Zana_ch, Gentiani,Murgesha, natyra,Gjilanasi ,ShEjToNkA e disa t'tjere ju pershendes...!

...gjithemon, keshtu si Anna keni mendue!

Arb
08-01-09, 14:50
Ky eshte nje flamur qe perfaqeson identitetin e perzier magjup-gabel e shka, te atyre qe e propozuan dhe e miratuan.

Keta jane zogj shkijesh...

Nje permiresim te ketyre fjaleve te kesaj videoje. Nuk ishte populli qe e dogji Flamurin e Dardanise. Ishin zagaret enveriste, nipat e shkijeve qe e dogjen. Ata nuk deshten asnje here nje Kosove te pavarur qe frymon Shqip ne cdo aspekt. Ata nipa shkijesh e lane Kosoven si shtet multi-etnik.

~AnnA~
08-01-09, 15:00
Arb, MemphixS, jonuzi,Domira, Dilaver, Xuki, Zana_ch, Gentiani,Murgesha, natyra,Gjilanasi ,ShEjToNkA e disa t'tjere ju pershendes...!

...gjithemon, keshtu si Anna keni mendue!

Flm njehere per pershendetjen....dhe mos harroj,po te ekzisotje nje teme e tille,mund te bashkohet.
Kjo eshte nje teme qe flet per Kushtetuten dhe me shume per Flamurin Dardan qe propozoj Rugova...
Me sa me kujtohet,kete flamur te Rugoves populli kosovar nuk e pranoj per dy arsye:
-per shkak nje ngjyre te kaltert(sepse u kujtonte flamurin serb)
-per shkak nje ylli(sepse ylli n'a qenka simbol i cifuteve dhe i komunizmit-gje qe e ceku dhe Blu_sky ne postimin paraprak,qe Ylli nuk e terheq...)

**Po,nese shikojme flamurin e tanishem,fusha eshte gjithe e kaltert dhe,jo nje YLLE por tani i ka 6...!!!
Ylli ne flamurin e Rugoves ishte me 6 cepa qe eshte dhe si simbol i ilireve te lashte(figuron dhe ne stemen e kastrioteve kjo)..

Urata
08-01-09, 15:18
...t'pushtuar nga nevoja e fitores vetiake/karrikes gjithemon arrihet duke demtuar tjere!...fatekeqesisht, 'e puthem ' pajtimin me mosnjerez!

Blu_sky
08-01-09, 16:06
Ky eshte nje flamur qe perfaqeson identitetin e perzier magjup-gabel e shka, te atyre qe e propozuan dhe e miratuan.

Keta jane zogj shkijesh...

Nje permiresim te ketyre fjaleve te kesaj videoje. Nuk ishte populli qe e dogji Flamurin e Dardanise. Ishin zagaret enveriste, nipat e shkijeve qe e dogjen. Ata nuk deshten asnje here nje Kosove te pavarur qe frymon Shqip ne cdo aspekt. Ata nipa shkijesh e lane Kosoven si shtet multi-etnik. po aj nip shkau qe e shpalli pavarsin me 17 shkurt si errdh deri aty, ku mbete ti patriot endacak ku i ki bashka mendimtaret e tu per mos me leju ket falumr magjup-gabel.po le se ti veq pollavra fol ketu, nese je nga kosova ku je kon gjat luftes,ne deti apo duke maru pica e dhe pastru WC ne mergim,se me arm ne dor nuk je kon per ket jam i bindur.

teutaA
08-01-09, 16:26
ska qen me rendesi qysh duket flamuri i Rugoves por ka mjaftu qe eshte kan ide e Rugoves edhe ktyre "QUK" qenave te ushtris tu ks mezi skan prit me djeg e tash ja pafshin hajrin

Eddi
08-01-09, 16:31
Qysh ne fillim nuk me ka pelqye ky flamur
Po kryesore eshte qe arriten Populli Kosovar per ate qfar luftuan se flamuri eshte vetem i republikes dhe jo i kombit
Te kombit kemi ne vetem nje Flamur dhe ate dyngjyrshin-kuq e zi
ps.nuk mund ta mohoj qe flamuri Rugoves nuk me pelqen
esht dhe shume me i bukur se ky tani verdh-kalteri

Pupi
08-01-09, 16:54
S'di njeru tu bje n'fije juve ku e keni hallin.

Po nėse "populli i kosovės" siē po shkruaka nė atė video paska vendos ashtu, atėher ja bėjmė edhe ne "aminin".
E dyta.
Asnjė nga partit opozitare nuk e ka kundėrshtuar flamurin e Kosovės, flas pėr opoziten e jo pėr Albin Kurtin.

Ku e keni hallin !

Qė ju doni ta merrni pushtetin kjo nuk ėshtė asgjė e re dhe asgjė e quditshme, bile bile edhe unė jam me ju se mu kanė mėrzit kta qė janė. Po ama si ta marrim pushtetin ? Tė bėjmė grushtet ?
Po jo more tė nerum, se kshtu nuk shkojn senet.
Pushteti nuk merret ksisoj, bile kur je nė opozit, nėse ėdrgon nė adres tė pozitės vetem "qortime" pozita bėhet edhe mė e fortė.
Pra, Duhet dalė me ide tė reja edhe mė tė mira, duhet treguar seriozitet nė kuvende partish, dhe nė paralament.

GURI SYLAJ
08-01-09, 18:40
Arb, MemphixS, jonuzi,Domira, Dilaver, Xuki, Zana_ch, Gentiani,Murgesha, natyra,Gjilanasi ,ShEjToNkA e disa t'tjere ju pershendes...!

...gjithemon, keshtu si Anna keni mendue!


Urate me ke ngele borgj!Me Ty Flamur
*********************************************

U dogjem e u poqem sa here
me Fisin e Plisin Tim
per Ty,
-qe sot nuk po te shoh ku je
Flamur-Emri,Betimi im.

Ne palen tende shihnja Lirine,
Atdheun ,Emrin tim -Shqiptar,
ne cdo kend te botes ku isha
me Ty ndihesha krenar.


Me Ty shinja bashkimin
e Trungut e Fisit tim,
nene Krahet e Shqiponjes Dykrenare
e dinja se nuk jam Jetim.

Ne Lotin e Lokes -per Ty
e ndijeva dhimbjen ne Zemer,
pa Ty mund te jem edhe Europe
por pa nder,pa betim ,pa Emer!

Me Ty e nisnja kengen
per Diten qe edhe Sot po e pres,
me Ty do te shkoj gjere ne Vdekje,
Te Dua -te Puthe cdo mengjes!


Guri Sylaj Prill '08

Idila
08-01-09, 18:55
Urate me ke ngele borgj!Me Ty Flamur
*********************************************

U dogjem e u poqem sa here
me Fisin e Plisin Tim
per Ty,
-qe sot nuk po te shoh ku je
Flamur-Emri,Betimi im.

Ne palen tende shihnja Lirine,
Atdheun ,Emrin tim -Shqiptar,
ne cdo kend te botes ku isha
me Ty ndihesha krenar.


Me Ty shinja bashkimin
e Trungut e Fisit tim,
nene Krahet e Shqiponjes Dykrenare
e dinja se nuk jam Jetim.

Ne Lotin e Lokes -per Ty
e ndijeva dhimbjen ne Zemer,
pa Ty mund te jem edhe Europe
por pa nder,pa betim ,pa Emer!

Me Ty e nisnja kengen
per Diten qe edhe Sot po e pres,
me Ty do te shkoj gjere ne Vdekje,
Te Dua -te Puthe cdo mengjes!


Guri Sylaj Prill '08

Hallall tė qoftė o bac! Nuk na duhet tė shkruajmė mė shumė.....sepse vargjet mė tė bukura i kemi skalitur nė zemėr!

Urata
08-01-09, 18:57
doGZONA, HONESTY dhe PSIKOLOGU meritojne pershendetje t'sinqerte...!

ps: GURI , m'fal a! kam thene se edhe te tjere se n'ate moment s'mu kujtonin t'gjithe....!

doGzona
08-01-09, 19:01
HONESTY & PSIKOLOGU meritojne pershendetje t'sinqerte...!

ps: GURI , m'fal a! kam thene se edhe te tjere se n'ate moment s'mu kujtonin t'gjithe....!

Me Ty jemi shume Urata
________________________-

Shqiponjes Dy Krenare

Ti me dy krena
Me mijera zemra
E pa plakur kurre
Mbreteresh e lartesise.

Ne cdo kend
Fluturove
Jetove
Si me e para
Nder te parat.

Ne cdo zemer
Aty hyre
Dhe jetove
Edhe pse emri yt
Pengonte
Krahet e tu
Donin ti shkurtonin
E te lenin pa fluturim.

Ti prape fluturove
Ne qiellin e larte
Ne cdo kohe
Dhe nuk te lodhen kurre
Stinet e motet
Dhe as ftohtesia.

Ti jeton e jetove
Ne pragun e cdo kujt
Ne zemren e re
Ne zemren e vjeter
Perpos teje
Nuk ka
As s'do te kete
Mbreteresh tjeter.

Urata
08-01-09, 19:04
doGZONA,moter e trimave meriton pershendetje t'forte...!

shfletuesi_
08-01-09, 19:16
No coment.... sikur te ishim aq patriota e atdhedashes ndryshe do i kishim punet.

Te gjithe ata qe ja deshten te miren Kosoves me nuk jetojn, Ata qe jetojn e ja duan te miren nuk mund te ngritin zerin.... Kshtu qe ne populli ishim qe filluam luften por mos harroni se kur te nxjerr nga ajo dikush tjeter dhe ti pret teshat si te doj ai vet... ske qare pa u pajtuar me te dhe akceptuar qfar te thon ata... E ti ju qe keni shkruar ketu dhe jeni paraqitur aq patriota aq atdhedashes, Ejani te gjithe kan drejt ta ngrisin zerein dilni ne shesh benju thirrje popullit me ndonje program me te mire nese do keni sukses...

Vertet me dhemb dhe me therr zemra kur lexoj shoh qfar po behet sepse ketu jetoj por e kam akceptuar dhe kontriboj ne ate mundesin time sa te mundem....

Koha eshte per punuar e jo per fjale. Populli me vetkritike eshte populli shqiptar dhe prap sluan vendit ... Kete e ka then I.Kadare.

Arb
08-01-09, 19:22
po aj nip shkau qe e shpalli pavarsin me 17 shkurt si errdh deri aty, ku mbete ti patriot endacak ku i ki bashka mendimtaret e tu per mos me leju ket falumr magjup-gabel.po le se ti veq pollavra fol ketu, nese je nga kosova ku je kon gjat luftes,ne deti apo duke maru pica e dhe pastru WC ne mergim,se me arm ne dor nuk je kon per ket jam i bindur.

Nom i madh me e shpall Pavaresine me 17 Shkurt. Formalitet hesapi. U dha drita e gjelbert qe formaliteti i shpalljes se pavaresise te behet. U ra hise ketyre zagareve, bashke me opozite, e magjupe te bejne kete "akt historik," ne te dielen e ngrohte ne sallen e parlamentit.

Flamuri u paraqit jo-burrnisht. Tinezisht u paraqit diten e kryerjes se formalitetit. Per hymn vec po dihet, si me qene ndonje ceremoni varrimi.

Kosoven e cliroj NATO, e jo zagaret e 17 Shkurtit. Kosoves i dhane i pavaresine SHBA-te me aleate, e jo puna e zagareve te 17 Shkurtit.

Dardania_KS
08-01-09, 19:34
Shume e vertet Flamuri Dardan i propozuar nga Presidenti i pa vdekshem i Kosoves Dr.Ibrahim Rugova shume me pare do te ishte i pranueshem per popullin Shqipetar ngase i teri ka permbajtje kombetare Shipetare,ngase ne kete rast nuk lidhet duqka fetare qka lexova ketu por ja qe aj si simbol iri i identitetit kombetare eshte shume i pranueshme per Kosovaret.


Falenderit President Rugova


Shume pershendetje per ata qe e dojn dhe trashegojn filozofin politike te Presidentit dhe themeluesit te Kosoves se Pavarur Dr.Ibrahim Rugova

luckyman
08-01-09, 19:59
rren kofte flamuri irugoves ka pas disa figur ne se ke mujt me e vjert qe jan tipik anti kombetare. un po it permend vetem dy,ka pas *yllin e davidi* dhe e dyta ne zemre te shqiponjes e ka pas hapsiren per 4 esa(s)Ylli i Davidit ka 5 rrema,kurse ky ka 6 dhe simbolizon BASHKIM.

GURI SYLAJ
08-01-09, 20:08
Nje skjarim!!!

Ylli ,qe dikush po i thot Ylli i Davidit , eshte gjetur i vizatuar ne gure ne Kosove dhe daton shume para paraqitjes se krishtenizmit.Dhe nese nuk gabohem -ne dy lokalitete te Kosoves!

ShEjToNkA
08-01-09, 20:54
Do i vraj, pa dyshim!
Kanė bė shumė nė emėr tė tyre vetėm pėr tė arritur nė qėllime pėrsoanale. Zoti i njollost ashtu sic po imundohen t'i njollosin duke u thire nė emėr tė tyre, dhe nė emėr tė vlerave pėr tė arrit qėllimet e veta.

Njė pėrmisim ( citoj Arb) edhe nga unė, pėr fjalet nė fillim tė videos. Flamuri u djeg nga dorė e zgjatur e kėtyre tė pavlerėve qė dėshirojnė tė ngrisin veten duke u thirur nė emėr tė tė tjerve. Pėrndryshe populli jo qė do e djegte atė flamur por pranė atij flamuri do u pėrkuleshin qė tė gjithė, biles edhe shumė e shumė breza nė tė ardhmen. Ky flamuri ynė ( ndoshta bėj marre ) por mua pėrsoanlisht tugė mė vije kur ta shof ( sari e murr)!
Jam e bindur se ky flamur qė tani na pėrfaqėson, si Kosovė, nuk na flen shumicės absolute nė mendje ( se nė zemėr jo se jo ) dhe shumė cuditem se si nuk patėn turp ta pranojn njė gjė tė tillė kur para njė kohė ( kohen kur u flitke pėr flamurin e tė madhit Rugovė) nuk pranoi Thaci me Co me pretekst se gjėja nuk do dojm asnjė flamur pos atij kuq e zi.
E atė ditė??? Ku ishin ata tė paftyrė qė dikur mohonin flamurin qė populli e mirėpriti aq mirė??
Veshtėt nė lesh ( sic thotė njė fjalė), dhe pėr tė arrit dikund tė pafytrėt iu nėnshtruan duke pranuar njė leckė qė kurrė populli nuk do e pranonte po t'u hidhte nė referendum!

Urata
08-01-09, 21:11
Anna o Anna, e ardhmja perbehet nga zgjedhjet qe bejme...! T'falenderoj per vetedije dhe zotesi!


Dardania_KS, paska thene:


Shume pershendetje per ata qe e dojn dhe trashegojn filozofin politike te Presidentit dhe themeluesit te Kosoves se Pavarur Dr.Ibrahim Rugova

i pershendetur kjofsh gjithemon o Dardania_KS!

shfletuesi_
08-01-09, 21:18
Komente Mallengjimi...Te vdekurit gjithmon te japin te drejt

Dardania_KS
09-01-09, 09:59
Dardania_KS, paska thene:

Shume pershendetje per ata qe e dojn dhe trashegojn filozofin politike te Presidentit dhe themeluesit te Kosoves se Pavarur Dr.Ibrahim Rugova

i pershendetur kjofsh gjithmon o Dardania_KS!

Shumė pershendetje e nderuara z.Urata qofshe me shume gezime me nder dhe qdo here e para ngase ti di te nderosh ti din te vleresosh per ate edhe te zoti do te jesh e nderuar.
Ti z.Urata je zedhenese e paqes e demokracise por njekohesisht ti je edhe mbeshtetese e parezerv e filozofis politike te madhit Dr.Ibrahim Rugova.
Shume pershendetje per juve,paqi fat dhe shume gezime.

Blu_sky
09-01-09, 11:48
Do i vraj, pa dyshim!
Kanė bė shumė nė emėr tė tyre vetėm pėr tė arritur nė qėllime pėrsoanale. Zoti i njollost ashtu sic po imundohen t'i njollosin duke u thire nė emėr tė tyre, dhe nė emėr tė vlerave pėr tė arrit qėllimet e veta.

Njė pėrmisim ( citoj Arb) edhe nga unė, pėr fjalet nė fillim tė videos. Flamuri u djeg nga dorė e zgjatur e kėtyre tė pavlerėve qė dėshirojnė tė ngrisin veten duke u thirur nė emėr tė tė tjerve. Pėrndryshe populli jo qė do e djegte atė flamur por pranė atij flamuri do u pėrkuleshin qė tė gjithė, biles edhe shumė e shumė breza nė tė ardhmen. Ky flamuri ynė ( ndoshta bėj marre ) por mua pėrsoanlisht tugė mė vije kur ta shof ( sari e murr)!
Jam e bindur se ky flamur qė tani na pėrfaqėson, si Kosovė, nuk na flen shumicės absolute nė mendje ( se nė zemėr jo se jo ) dhe shumė cuditem se si nuk patėn turp ta pranojn njė gjė tė tillė kur para njė kohė ( kohen kur u flitke pėr flamurin e tė madhit Rugovė) nuk pranoi Thaci me Co me pretekst se gjėja nuk do dojm asnjė flamur pos atij kuq e zi.
E atė ditė??? Ku ishin ata tė paftyrė qė dikur mohonin flamurin qė populli e mirėpriti aq mirė??
Veshtėt nė lesh ( sic thotė njė fjalė), dhe pėr tė arrit dikund tė pafytrėt iu nėnshtruan duke pranuar njė leckė qė kurrė populli nuk do e pranonte po t'u hidhte nė referendum! iiiiii kuku qka ki fol qetash palidhje NO COMENT

Arkza
09-01-09, 11:54
Me te Vertet me vjen shume keq qe po futem ne kete Teme por Thjesht muj te them se Tema s'ka Logjike dhe s'ka Kuptim per asnjerin !
Dhe ju Garadoj me Jeten time se kurren e kurres S'dote keni kete Flamurin te rogoves per Flamurin te Kosoves !!!
Ate Enderr ju veq harroni sa eshte e mundur se eshte e pa Kapshme per ju :D
Dhe Per Ana si titulle kesaj Temes eshte dash ndryshe me marre sepse Gjaku i Deshmoreve eshte i UQK-Es dhe PDK-es :D

Domira
09-01-09, 12:25
Arb, MemphixS, jonuzi,Domira, Dilaver, Xuki, Zana_ch, Gentiani,Murgesha, natyra,Gjilanasi ,ShEjToNkA e disa t'tjere ju pershendes...!

...gjithemon, keshtu si Anna keni mendue!

URATE e dashur, keshtu na thote mendja dhe zemra gjithmone. A po jo:smile:
T'perqafoj fort.

shfletuesi_
09-01-09, 14:27
Komentoni por pa fyerje......

lazdrani
09-01-09, 14:54
Te nderuar motra dhe vllezer!

Puna e flamurit tani qe Kosova e gezon mua personalisht nuk me pelqen.
Turp per qdo politikan Kosovar qe ulet ne Kuvendin e Kosoves...te pakte nje falenderim per punen dhe veprat qe ja kushtoje Kosoves Dr.Rugova.Flamurin Dardania ishte optimale qe edhe populli kosovar do e Akceptoje.
Kete ja kishm borgje ne gjithe kosovaret....

~AnnA~
09-01-09, 15:10
Me te Vertet me vjen shume keq qe po futem ne kete Teme por Thjesht muj te them se Tema s'ka Logjike dhe s'ka Kuptim per asnjerin !
Dhe ju Garadoj me Jeten time se kurren e kurres S'dote keni kete Flamurin te rogoves per Flamurin te Kosoves !!!
Ate Enderr ju veq harroni sa eshte e mundur se eshte e pa Kapshme per ju :D
Dhe Per Ana si titulle kesaj Temes eshte dash ndryshe me marre sepse Gjaku i Deshmoreve eshte i UQK-Es dhe PDK-es :D

Arkza,kete video nuk e kam bere une dhe as titullin nuk do ja ndryshoj,por do e lej ashtu sic ishte...une dhash nje mendim,eshte forum i hapur ky apo jo? n'a lejohet te pasqyrojme ate qe ndjejme,pa pasur qellim ofendimi...edhe une nuk besoj qe ofendova dikend me komentet e mia,por dhash vetem mendimin tim!
Mendoj qe,eshte e padrejte ajo qe j'u be popullit kosovar,sepse "SHUMICA" nuk ishin dakord me zgjedhjen e ketij flamuri.
Simbolet duhet t'i zgjedhe populli dhe jo parlamenti sic e ka zakon nen tavoline(ne baze kalkulimeve)...
Toka e Kosoves eshte Toke Dardane dhe populli ka identitetin e tij ILIRO-DARDAN,ndaj mendoj qe,flamuri dardan i Rugoves do ishte me ideal...Rugova beri shume per Kosoven,por ca si ti Arkza nuk dine shume mbi kete ceshtje.Rugova e dha shume mire idene per flamurin Dradan(sepse Dardania jeni ju vete),por fatkeqesisht qe disa nuk e kuptuat.Ai donte te mbroj identitetin dardan(popull qe jetoj mijera vjet me pare me nje histori te gjere) e ju doni t'ja mohoni te kaluaren ketij populli.Ai qe s'ka te kaluar,s'ka as te ardhme...Pra,ato qe perkrahen idene e Rugoves per Flamurin,jan ato qe duan te ruajn identitin e tyre dhe ato jan pikerisht njerezit e ngritur moralisht dhe intelektualisht,sepse e dine mire Historine e ketij populli te pervuajtur,kurse ato qe s'kan lexuar as dhe nje faqe nga historia e shqiptareve,per ato eshte mire dhe nje flamure si i LIBISE(qe ka vetem ngjyren e gjelbert dhe asgje me shume) dhe atij do i perkuleshin...(pa keqkuptime,s'dua te ofendohet asnje..flas nepergjithesi)

Lus antaret,qe te komentojne pa ofendime..te perqendrohen me shume ne teme, sesa ne nick...
Flm!

Idila
09-01-09, 15:22
Sa bukur po flisni, po sa bukur do tė ishte sikur, qė nė momentin e shpalljes sė flamurit tė ri Kosovar, ky popull tė merrte hovin me kėmbėngulje e tė mos lejonte njė vendim tė tillė!
Njė fėmijė mashtrohet me njė kukull!
Por, nuk mund ta besoj akoma heshtjen tuaj...!
Nuk jam nga Kosova,..... por sinqerishtė dhe ndershmėrishtė po ua them se shumė mė dhemb zemra!!!

~AnnA~
09-01-09, 15:36
Sa bukur po flisni, po sa bukur do tė ishte sikur, qė nė momentin e shpalljes sė flamurit tė ri Kosovar, ky popull tė merrte hovin me kėmbėngulje e tė mos lejonte njė vendim tė tillė!
Njė fėmijė mashtrohet me njė kukull!
Por, nuk mund ta besoj akoma heshtjen tuaj...!
Nuk jam nga Kosova,..... por sinqerishtė dhe ndershmėrishtė po ua them se shumė mė dhemb zemra!!!

Pati ca qe protestuan moj Idila,por kush i pyeti...Ajo ishte vendosur dhe nuk kishte me kthim prapa.Arkza n'a gjykon per titullin e temes,por une do te thoja,se titulli eshte shume ne rregull,vertet shkolen rende gjakun e deshmoreve per qellimet e ndyra politike!
Ps.as vete nuk jam nga Kosova,por me dhimset populli,se kan perjetuar shume...

Arkza
09-01-09, 15:37
Arkza,kete video nuk e kam bere une dhe as titullin nuk do ja ndryshoj,por do e lej ashtu sic ishte...une dhash nje mendim,eshte forum i hapur ky apo jo? n'a lejohet te pasqyrojme ate qe ndjejme,pa pasur qellim ofendimi...edhe une nuk besoj qe ofendova dikend me komentet e mia,por dhash vetem mendimin tim!(((( As qe thash qe ke Ofenduar )))) ?
Mendoj qe,eshte e padrejte ajo qe j'u be popullit kosovar,sepse "SHUMICA" nuk ishin dakord me zgjedhjen e ketij flamuri.(((( Cilin Flamur e ki Fjalen ti !? Kur e din ti qe ne Jemi per Nje Kuq e Zi me pas Flamurin e ti e ke qit per te rugoves, e din ti kete mir se s,na kan pyt askush se a po don Pite apo Pasul !))())))))
Simbolet duhet t'i zgjedhe populli dhe jo parlamenti sic e ka zakon nen tavoline(ne baze kalkulimeve)...((((( Po Qfare Parlamenti ojjj Anaa ketu krejt e kan gisht ata Ndrekombtaret e jo keta te tont jo )))))))))
Toka e Kosoves eshte Toke Dardane dhe populli ka identitetin e tij ILIRO-DARDAN,ndaj mendoj qe,flamuri dardan i Rugoves do ishte me ideal...Rugova (((((((( Toka eshte krejt per mua veq KUQ-E-ZI DHE Flamurin ne te cilin e dojme eshte 99.9% eshte ajo KUQ-E-ZI ))))) beri shume per Kosoven,por ca si ti Arkza nuk dine shume mbi kete ceshtje.((((((( Asgje me shume se Populli s'ka bo per Kosoven dhe per popullin te saj dhe Ana me sa e vjerjta tek ti s'qenke Kosovare sikur une dhe ti S'mundesh me dit ma mir se une per Vendin tim !!!! )))))))))Rugova e dha shume mire idene per flamurin Dradan(sepse Dardania jeni ju vete),por fatkeqesisht qe disa nuk e kuptuat.((((( As qe dua te kuptoj kete kurren e kurres !!!)))))) Ai donte te mbroj identitetin dardan(popull qe jetoj mijera vjet me pare me nje histori te gjere) e ju doni t'ja mohoni te kaluaren ketij populli.Ai qe s'ka te kaluar,s'ka as te ardhme...Pra,ato qe perkrahen idene e Rugoves per Flamurin,jan ato qe duan te ruajn identitin e tyre dhe ato jan pikerisht njerezit e ngritur moralisht dhe intelektualisht,sepse e dine mire Historine e ketij populli te pervuajtur,kurse ato qe s'kan lexuar as dhe nje faqe nga historia e shqiptareve,per ato eshte mire dhe nje flamure si i LIBISE(qe ka vetem ngjyren e gjelbert dhe asgje me shume) dhe atij do i perkuleshin...(pa keqkuptime,s'dua te ofendohet asnje..flas nepergjithesi) ((((( Hiq pa keq kuptime dhe pa ofendime , kjo ishte veq enderr e tij i cili shkoj me ėndrren tij ))))

Lus antaret,qe te komentojne pa ofendime..te perqendrohen me shume ne teme, sesa ne nick...
Flm!

Gjithashtu !

Arkza
09-01-09, 15:39
Pati ca qe protestuan moj Idila,por kush i pyeti...Ajo ishte vendosur dhe nuk kishte me kthim prapa.Arkza n'a gjykon per titullin e temes,por une do te thoja,se titulli eshte shume ne rregull,vertet shkolen rende gjakun e deshmoreve per qellimet e ndyra politike!
Ps.as vete nuk jam nga Kosova,por me dhimset populli,se kan perjetuar shume...Jooo askush s'jam une per te gjykuar por siq the edhe vet kemi drejt te jepim mendimet ! Apo ajo ?
Mos me thuaj ti se je nga Shqipriaa ?

~AnnA~
09-01-09, 15:45
Arkza,No koment per kete postimin tend nen ombrellen e postimit tim..
ti njehere thua se per ty Toka eshte 99,9% kuq e zi,nga ana tjeter thua:
As qe dua te kuptoj kete kurren e kurres
po mohon identitetin dardan??????????Me le pa koment...Nuk e di se sa din per Dardanin ti,por nuk do ishte keq te lexosh pak dhe eja ketu e lexo kimentin tend...
Te pershendes!

Arkza
09-01-09, 15:57
Arkza,No koment per kete postimin tend nen ombrellen e postimit tim..
ti njehere thua se per ty Toka eshte 99,9% kuq e zi,nga ana tjeter thua:

po mohon identitetin dardan??????????Me le pa koment...Nuk e di se sa din per Dardanin ti,por nuk do ishte keq te lexosh pak dhe eja ketu e lexo kimentin tend...
Te pershendes!Ti Piksepari po i ike Pytjeve qe ti bona por mir qart po e di se nga vjen ti !
Po s'ju kuptoj une juve se pse Perzihesh ti kur nuk na kupton mir se per qfare e kan fjalen une !
Nejse edhe une jam ne Forum Tjtre aty jan me shume te Shqipris mir po nuk perzihem tek Politika e tyreve sepse mua s'me takon punet te huj siq po vepron t ketu dhe me kete spo e kupton se ku e kam une fjalen !
Ana me ty e Kryva meqe je Mysafir Hesapi ketu Te Pershendes :D

~AnnA~
09-01-09, 16:12
Ti Piksepari po i ike Pytjeve qe ti bona por mir qart po e di se nga vjen ti !
Po s'ju kuptoj une juve se pse Perzihesh ti kur nuk na kupton mir se per qfare e kan fjalen une !
Nejse edhe une jam ne Forum Tjtre aty jan me shume te Shqipris mir po nuk perzihem tek Politika e tyreve sepse mua s'me takon punet te huj siq po vepron t ketu dhe me kete spo e kupton se ku e kam une fjalen !
Ana me ty e Kryva meqe je Mysafir Hesapi ketu Te Pershendes :D

Jo,nuk i ika pyetjes,por per mua nuk ishte aq e rendesishme,por meqe ti mendon qe paske kuptuar gje,une ja qe te them,se perseri gabohesh....
Te pershendes gjithashtu!

Idila
09-01-09, 16:15
Pati ca qe protestuan moj Idila,por kush i pyeti...Ajo ishte vendosur dhe nuk kishte me kthim prapa.Arkza n'a gjykon per titullin e temes,por une do te thoja,se titulli eshte shume ne rregull,vertet shkolen rende gjakun e deshmoreve per qellimet e ndyra politike!
Ps.as vete nuk jam nga Kosova,por me dhimset populli,se kan perjetuar shume...
Kjo "pati ca" ėshtė shumė e vogėl moj Anna. Ai popull qė duroi aq shumė, atij popull qė cmos i panė sytė pėr sė gjalli, qė vetėm nga ekrani kur i shikoja lajmet po traumatizohesha, e ky pupull duhej tė mos dorėzohej deri nė fund!
E pėr sa i pėrket titullit, ėshtė njė titull shumė i qėlluar!!! E mira e sė mirės do tė ishte t`ua qorronte syte fare shpirtligėve!!!

uliksi31
09-01-09, 16:31
Ti Piksepari po i ike Pytjeve qe ti bona por mir qart po e di se nga vjen ti !
Po s'ju kuptoj une juve se pse Perzihesh ti kur nuk na kupton mir se per qfare e kan fjalen une !
Nejse edhe une jam ne Forum Tjtre aty jan me shume te Shqipris mir po nuk perzihem tek Politika e tyreve sepse mua s'me takon punet te huj siq po vepron t ketu dhe me kete spo e kupton se ku e kam une fjalen !
Ana me ty e Kryva meqe je Mysafir Hesapi ketu Te Pershendes :D


Projekti Dardania.de ėshtė ndėrtuar si njė virtual shqiptar politikisht i pavarur e qė nuk i takon asnjė organizate qeveritare apo joqeveritare, piksynim ka sensibilizimin e vizitorit shqiptar, mė ēėshtje qė i pėrkasin botės sė sotme shqiptare, trendeve tė saj dhe ēėshtjeve thėmelore shqiptare.
Puna jonė ėshte e orientuar kryesisht nė krijimin e urave lidhese nė mes tė bashkkombasve dhe nė mbrojtjen e interesave kombėtare.

Edhe pse shum nga ne gjindemi nė megrim, fizikisht larg atdheut, zemrat tona rrahin shqip dhe mendjen e kemi pranė atdheut duke i falenderuar teknologjis qė na mundėsoi nėpermjet internetit tė takohemi me shqiptar nga atdheu por edhe nga tė gjitha anėt e botės.
Detyrė e jona ėshtė qė t’a ruajmė e t’a njohim trashėgiminė e pasur qė na kanė lėnė stėrgjysherit e rilindasit tanė.

Parim thelbėsor kemi qėndrimin neutral ndaj bindjeve politike, krahinore e fetare.
Tė gjithė diskutuesve u ofrojmė ēasje tė lirė nė diskutime pa i cenuar asnjėnit tė drejtėn e lirisė sė mendimit e tė shprehurit lirshėm tė mendimit, ndėrgjegjės dhe besimit.

Stafi

Skyfter
09-01-09, 17:23
Komentet nga Pacifistet(qe ne te vertet i thuhet kesaj fjale QYQARET) ne koh te LUFTES e tani Partiotet- Rasistet-Nacionalistet Ekstrmist ne koh te LIRIS!

Mos u boni qesharak :cool:

gazi-de
09-01-09, 18:06
17 shkurt 2008 shikoj TV i gezum qe veq u dridhsha nga emocjonet qe erdhi ajo dite qe shum e kishim prit,por kur e prezntun flamurin hmmm u ndjeve shum keq qe mu duk gjitha ato sakrfica vujtje ne fund mu duk kot.
Por si do qoft Kosova e arriti ate qe kishte luftu me shekuj,e flamuti Kosoves ju imponu qe nuk kishte rrug tjeter,po ok po mua qe po me pengon,qe qevetitaret e shum indivit mburren me ate(harren)flamur e e kan harru flamurin kuq e zi pa mendu fare qe per ate flamur u derdh shum gjak,dhe eshte nje simbol qe na percoll ne ditet me te veshtira.
e ketu ka mendime partiake te llojshme sa ca nga emocjonet partiake po fillojn edhe me fyrje...
Une nuk i perkas ase nje partie politike ne Koseve,por Flamuri qe ka propozu i njeri President Ibrahim Rugova,ishte nje flamur qe folte shum,dhe tregojke indetitetin ton si Ilire por edhe si Shqiptar,pore ne Shqiptaret e kemi nje te met se mundohem me dit te gjith a me shum se tjetri,e per kete kemi vujt me shum tash shkelim mbi gjakun e deshmorve,gjdo parti ka patriot e vet,ne pergjithsi turp,nuk jemi te bashku..

>>{SpOnGeBoB}<<
09-01-09, 19:20
ho edhe reja i kallte jarabi e qishtu de. Per qka jeni tu folen be qetu se hiq nuk jam ka ju marr vesh, amo si e pash titullin erdha edhe une qitu me shkrue naj llaf. A Jutuben e keni sosen me kumentue a?

LABI
09-01-09, 19:28
Kushtetuta dhe flamuri i Kosoves...
Nuk e deshet dardanin?E gezofshi Kosovska Metiohin!
Mjafton te ndiqni videon!


http://www.youtube.com/v/aYAYqdse_ZE&hl=de&fs=1


Cka deshte te thuash me kete ?! :confused:

Zgjidhja simbolike eshte kontradiktore (ajo mitike -folklorike) me ate te platformes politike per shtetoformim . (komb- kosovar , shtet- kosovar .... flamuar - dardan , komb-dardan, Shtet - dardan ) ??!!!!!

Tani cfare ndjenje peraktesie ushqen tek vetja ti Anna ??? kosovare , dardanase apo cka ishe ti ??!!! (Identiteti politik/Kosovar , ne zanafille eshte konstrukt/pjelle e vet Rugoves ) :rolleyes::rolleyes:

LisMalisi
09-01-09, 19:37
nuk besoj se duhet brengosur pa arsye e aq me pak pas kohe, por edhe nese brengosemi atehere duhet te kemi arsyen dhe qellimin e perbashket.
fakti se shqiptaret e dogjen flamurin e rugoves tregon se diēka megjithate ishte personale, arsyeja apo qellimi.
ishte personale apo individuale iniciativa e rugoves apo a atyre qe e kundershtuan nuk ishte e leht te gjykohet, por ja qe edhe koha e deshmoi se pikrisht ata qe e kundershtuan paten te drejt.
pse-hi?, besoj se nuk do shpjegim.
flamuri i kosoves sado qe nuk ka ngjyra kombtare megjithate ka kufijt e kosoves dhe ajo qe eshte shume me e rendesishme ka unitetin dhe miratimin e partive dhe popullit, ose sepaku askush nuk shprehu dozen me te ulet kundershtuese.
madje ky simbol u miratua edhe ne parlamentin (kuvendin) e kosoves ku perfaqesohet populli (pozit-opozit) dhe nuk u verejt asnje dallim, miratimi ishte unanim, duartrokitjet ishin te gjata.
dhe tani dikujt i kujtohen zgjedhjet e ardhshme zgjohet nga koma dhe pendohet si kurva para krishtit. vone, shume vone per ti vene shulin deres.
zgjedhjet vijn dhe shkojn por simbolet dhe kushtetuta mbeten, ato nuk ndrrohen sahere ti teket dikuj, kuptohet nese duam shtet te pavarur dhe demokratik.
asgje nuk eshte e pamundur, edhe kunderta eshte e mundur por eshte e rrezikshme, me pasoja, me ndeshkime, me vuajtje..... por edhe me mallkime nga pasardhesit.
ky eshte jo flamur kombtar por vetem nje simbol identifikues i kosoves dhe kosovarve dhe nese synojm dhe nje dite arrijm te bejme nje shtet kombtar shqiptar (te perbashket) atehere bie interesimi dhe nevoja per kushtetuten dhe flamurin aktual (te kalter).
deri atehere e kemi flamurin kombtar kuq-e-zi, kombin shqipetar, dhe shtetin e pavarur kosov.

~AnnA~
09-01-09, 20:04
Tani cfare ndjenje peraktesie ushqen tek vetja ti Anna ??? kosovare , dardanase apo cka ishe ti ??!!! :rolleyes::rolleyes:

Une isha Shqiptare-Iliro-Dardane,qe u jap vlere shume simboleve tona dhe nuk i shkel me te dyja kembet ...Per mua Simbolet kombetare jan pasuri e gjithe Shqipetareve,pa marre parasyshe se kujt perkatesie i takojne(qoft kosovare,qoft dardane-qe une keto dy nuk i dalloj:smile: Dardania eshte vete Kosova dhe nje pjese e vogel e Shkupit)
Nese ti LABI i dallon Simbolet ne baze perkatesise,une jo....

Shqiptaret si komb kane nje histori te pasur ne lidhje me flamurin, si simbol i bashkimit...Rrugetimi i ketij flamuri neper shekuj ka pasur peripecite e veta. Pushtuesit e huaj jane perpjekur qe ta zhdukin, ta shuajn flamurin kombetar te shqiptareve... Qysh ne kohet me te vjetra iliret dhe shqiptaret pasardhes te tyre e kane pasur flamurin simbol te identitetit te tyre, te krenarise dhe burrerise!!!Ky flamur ka simbolizuar shqiponjen krenare ne fluturimet e saj drejt identitetit kombetar edhe ne kohen e principatave te arbrit, flamuri i shqiptareve kishte ne qender te tij shqiponjen!! Pikerisht kjo ka qene edhe arsyeja qe Skenderbeu ne konceptimin e flamurit kombetar, bashkoi principatat dhe kete bashkim e pasqyroi ne flamurin kombetar me shqiponjėn dykrereshe.....Bile,dhe UCK-ja(pa bere dallime te perkatesise) luftuan po me kete flamur ne dore.....

Fola per te gjithe shqiptaret,duke perfshire ketu gjitha trojet...E kuptove tani cfare jam LABI? Qe nuk vije nga Kosova,valle nuk duhet te flas dhe te jap mendimin tim mbi Flamurin e juaj? A nuk te duket ky flamuri i ri flamur alienesh???

Problemi qendron ne faktin se, sa e ndergjegjshme eshte klasa politike kosovare per te ruajtur te pacenuar simbolet kombetare te shqiptareve dhe ky ishte shkaku i hapjes se kesaj teme,duke mos menduar se do gjykohem per perkatesine kombetare....sepse,deshmitare te 28 nentorit ishin dhe Kosovaret bashke me Isa Boletinin.
E din ca eshte me e keqja ? Sepse keni filluar te fshini dhe me gome nga kalendari diten e 28 nentorit si festa e kombit tone te sterlashte...

Me duket e zgjata,ama do i shkruaj dhe ca rrjeshta dhe do i vej PIKE me kete shkrim kesaj teme:

Te fshish nga kalendari i festave zyrtare 28 nentorin, do te thote te fshish nga historia prezencen e Isa Boletinit dhe trimave te tij patriot ne ato dite ne Vlore. Nuk mund te jete argument bindes arsyeja qe, Kosova tashme ka flamurin e saj shteteror. Edhe flamurin kombetar ne e kemi por na duhet ta fshehim neper muzeume dhe sirtare, sepse keshtu do na pranoi me mire bota !!!! Keto argumente nuk mund ti pranoi askush nga gjenerata me e re e shqiptareve qe jetojne sot, ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal te Zi e kudo ku ka shqiptar.
Shqiptaret duhet te jen dhe te qendrojne te bashkuar rreth simboleve kombetare, te cilat i dallojne ata si komb, sot e ne vazhdimesi!!!!!!!!

Blu_sky
09-01-09, 21:04
Nom i madh me e shpall Pavaresine me 17 Shkurt. Formalitet hesapi. U dha drita e gjelbert qe formaliteti i shpalljes se pavaresise te behet. U ra hise ketyre zagareve, bashke me opozite, e magjupe te bejne kete "akt historik," ne te dielen e ngrohte ne sallen e parlamentit.

Flamuri u paraqit jo-burrnisht. Tinezisht u paraqit diten e kryerjes se formalitetit. Per hymn vec po dihet, si me qene ndonje ceremoni varrimi.

Kosoven e cliroj NATO, e jo zagaret e 17 Shkurtit. Kosoves i dhane i pavaresine SHBA-te me aleate, e jo puna e zagareve te 17 Shkurtit. Pse nuk na e dhan pavarsin ma perpara por mbasi u lehen zagart u qun qent e na e jepen pavarsin. phaaaaaaa po me er te lulave koke ka jeton.

Zana_ch
09-01-09, 21:55
Arb, MemphixS, jonuzi,Domira, Dilaver, Xuki, Zana_ch, Gentiani,Murgesha, natyra,Gjilanasi ,ShEjToNkA e disa t'tjere ju pershendes...!

...gjithemon, keshtu si Anna keni mendue!
Pershendetje shum e nderuara Urata ....po ashtu pershendes hapsen e ksja teme te nderumen ~AnnA~Une nuk po shkruj shum por kisha lut disa antar te cilet nuk shohin ma shum se hunda apo me mir ma thon se kta anatar vallzoin simbas muzikes qe ju shkon per shtati te vet ....spo i permendi emrat ata e dine vet se kushe jan

Po i ceki disa ēmimme nderkobetare qe bota e ka nderue te ndjerin PRESIDENT DR. IBRAHIM RUGOVA


Ēmimet dhe titujt ndėrkombėtarė:

- 1995, Ēmimi pėr paqe i Fondacionit Paul Litzer nė Danimarkė.
- 1996, Doktor Nderi i Universitetit tė Parisit VIII Sorbonė, Francė.
- 1998, Ēmimi Saharov i Parlamentit Evropian.
- 1999, Ēmimi pėr paqe i qytetit Mynster (Münster)
- 2000, Ēmimi pėr paqe i Unionit Demokratik tė Katalonisė, nė Barcelonė, Spanjė.
- 2003 Ēmimin Senator Nderi i Evropės.
- 2004 Doktor Nderi i Universitetit tė Tiranės.
- Qytetar nderi i Venedikut, Milanos dhe Breshias (Itali).

krijuesiii
09-01-09, 22:27
...o sa mire ja kane bere ati psikopatit qe ja kane kalle ate flamure palidhje qe dilke si certani dhe u reklamojke me te, kishe une dikushi...

...Flamuri behet me miratimin e Populli- Parlamentit ne rastin e Flamurite te Kosoves siq eshte bere dhe perkrahur nga te gjithe...

...edhe Skenderbeu e Ismail beu Qemaili kane vepruar si Hashim Thaqi Skenderbeu kishte miratimin e shume princave Shqipetare dhe nuk e shpiki vete si ishe psikopati qe qeshte si certan, po ashtu edhe Ismail Beu Qemaili kishte miratimin e te gjitha krahinave Shqipetare per Flamurin qe do te ngritej dhe me kete quhet Flamure Kombetare, dhe jo Flamure i psikopatit....


tungiii

Murgesha
09-01-09, 23:41
Eshte turpi me i madh qe mundet me ju mvesh historise shqiptare me krahasu Hashen e bollicave te Brojes me Skenderbeun, Ismail Qemalin e Ibrahim Rugoven pejgamberin e vetem qe zoti e shpalli per shqiptar.
Me ket krahasim duhet te qeshin edhe pulat neper koqake e le mo njerezit qe kan dy dite shkolle e kan lexu vetem dy rreshta histori per shqiptarine.

Skenderbeu e Ismail Qemali e Ibrahim Rugova i shpallen botes flamurė shqiptar, e Hashes qe shkolle te vetme e ka ruajtjen e bollicave te Brojes ja sollen ne paket ate lecke jo shqiptare.

jadore
09-01-09, 23:52
Kushtetuta dhe flamuri i Kosoves...
Nuk e deshet dardanin?E gezofshi Kosovska Metiohin!
Mjafton te ndiqni videon!


http://www.youtube.com/v/aYAYqdse_ZE&hl=de&fs=1

une vertet nuk po kuptoj ...!!!

jemi aktualishte me 09.01.09 e jo me 09.01.2008,2007,2006,apo vitin historik 2000, 1999..!!

jam une neper halucilacione kohore apo ju pak si vone keni nisur te kendelleni ..

BAC U KRY ;
edhe kjo daten finale e pate para nje viti , nuk na mbetet tjeter tash veqse te jetojme jeten...

p.s.
kjo vlen per te gjithe diskutuesit e kesaj teme ...

Rozafa
09-01-09, 23:55
Eshte turpi me i madh qe mundet me ju mvesh historise shqiptare me krahasu Hashen e bollicave te Brojes me Skenderbeun, Ismail Qemalin e Ibrahim Rugoven pejgamberin e vetem qe zoti e shpalli per shqiptar.
Me ket krahasim duhet te qeshin edhe pulat neper koqake e le mo njerezit qe kan dy dite shkolle e kan lexu vetem dy rreshta histori per shqiptarine.

Skenderbeu e Ismail Qemali e Ibrahim Rugova i shpallen botes flamurė shqiptar, e Hashes qe shkolle te vetme e ka ruajtjen e bollicave te Brojes ja sollen ne paket ate lecke jo shqiptare.


Te lumtė Murgesha!

PS:Kush se tejter mund te jap nje mendim banal,perveq nje injorant:frown:

Urata
10-01-09, 07:24
Dardania_KS, paska thene:

Shumė pershendetje e nderuara z.Urata qofshe me shume gezime me nder dhe qdo here e para ngase ti di te nderosh ti din te vleresosh per ate edhe te zoti do te jesh e nderuar.
Ti z.Urata je zedhenese e paqes e demokracise por njekohesisht ti je edhe mbeshtetese e parezerv e filozofis politike te madhit Dr.Ibrahim Rugova.
Shume pershendetje per juve,paqi fat dhe shume gezime.

Z. Dardania-KS, njerezit ndajne kaq shume te perbashketa , e perseri ende jane kaq shume te ndryshem...! Aty ku nuk mendohet ndryshe/tjeter, aty ku nuk ka vlera, motivime dhe objektiva te ndryshem/tjera aty nuk ka dhe konflikt,perndryshe...

Parimi i te ndjerit Presidentit t'pare te Kosoves, jo: Ēfare ka aty per mua, por gjithemon Ēfare ka aty per popullin/Kosoven gjithemon m'ka shtye t'behem rob pranues i 'degjimit te thelle, mosngutjes, durimit, buzeqeshjes dhe mireqenjes/njohjes...dhe detyre imja/parim -misheruar eshte te sherbeje...!

... nuk e kam shique videon youtubore te sjellur nga Anna! ...ma merr mendja se cfare mund te flitet/shkruhet aty...! detyre imja ishte t' kujtoj DISKUTUESIT e PALODHESHEM/KEMBENGULES ndaj parimeve/ideve Rugoviane...! N'kete "beteje" t'qendrueshme nuk jam vetem....!

Juve zoteri ju falenderoj n'pershendetje e urime! E une uroj ne vazhdimesi kundershtuese ndaj mendjeve te mbushura me oreks fuqie/karrige, integrues/pranues/ekzekutues ne keqeberje/manipulime dhe vrasje...

Skyfter
10-01-09, 07:39
nuk besoj se duhet brengosur pa arsye e aq me pak pas kohe, por edhe nese brengosemi atehere duhet te kemi arsyen dhe qellimin e perbashket.
fakti se shqiptaret e dogjen flamurin e rugoves tregon se diēka megjithate ishte personale, arsyeja apo qellimi.
ishte personale apo individuale iniciativa e rugoves apo a atyre qe e kundershtuan nuk ishte e leht te gjykohet, por ja qe edhe koha e deshmoi se pikrisht ata qe e kundershtuan paten te drejt.
pse-hi?, besoj se nuk do shpjegim.
flamuri i kosoves sado qe nuk ka ngjyra kombtare megjithate ka kufijt e kosoves dhe ajo qe eshte shume me e rendesishme ka unitetin dhe miratimin e partive dhe popullit, ose sepaku askush nuk shprehu dozen me te ulet kundershtuese.
madje ky simbol u miratua edhe ne parlamentin (kuvendin) e kosoves ku perfaqesohet populli (pozit-opozit) dhe nuk u verejt asnje dallim, miratimi ishte unanim, duartrokitjet ishin te gjata.
dhe tani dikujt i kujtohen zgjedhjet e ardhshme zgjohet nga koma dhe pendohet si kurva para krishtit. vone, shume vone per ti vene shulin deres.
zgjedhjet vijn dhe shkojn por simbolet dhe kushtetuta mbeten, ato nuk ndrrohen sahere ti teket dikuj, kuptohet nese duam shtet te pavarur dhe demokratik.
asgje nuk eshte e pamundur, edhe kunderta eshte e mundur por eshte e rrezikshme, me pasoja, me ndeshkime, me vuajtje..... por edhe me mallkime nga pasardhesit.
ky eshte jo flamur kombtar por vetem nje simbol identifikues i kosoves dhe kosovarve dhe nese synojm dhe nje dite arrijm te bejme nje shtet kombtar shqiptar (te perbashket) atehere bie interesimi dhe nevoja per kushtetuten dhe flamurin aktual (te kalter).
deri atehere e kemi flamurin kombtar kuq-e-zi, kombin shqipetar, dhe shtetin e pavarur kosov.

Respekt!

Honesty^uk.
10-01-09, 14:36
...o sa mire ja kane bere ati psikopatit qe ja kane kalle ate flamure palidhje qe dilke si certani dhe u reklamojke me te, kishe une dikushi...

...Flamuri behet me miratimin e Populli- Parlamentit ne rastin e Flamurite te Kosoves siq eshte bere dhe perkrahur nga te gjithe...

...edhe Skenderbeu e Ismail beu Qemaili kane vepruar si Hashim Thaqi Skenderbeu kishte miratimin e shume princave Shqipetare dhe nuk e shpiki vete si ishe psikopati qe qeshte si certan, po ashtu edhe Ismail Beu Qemaili kishte miratimin e te gjitha krahinave Shqipetare per Flamurin qe do te ngritej dhe me kete quhet Flamure Kombetare, dhe jo Flamure i psikopatit....


tungiii

Nje shkrim neveri te tille nuk mund te bente as nje pjesetar i fiseve INDU, por vetem nje varfanjak i historise se larmishme Shqipe..
...keshtu qe edhe perse e di qe eshte humbje kohe te merresh me germa te tilla te radhitura pa asnje lidhje , nuk mund te rri pa i cituar dicka kesaj krijese te vonuar qe ZOTI e paska sjell ne token e gabuar.

Kjo copa laramane e bezit qe perfaqeson qeverine e HASHES dhe disa shqipfoles si puna juaj , nuk eshte nuk do te jete dhe nuk perfaqeson ne asnje menyre vullnetin e popullit qe neper shekuj u persekutua, pushkatua ,sepse mbare kombi shqiptare kishte dhe ka vetem nje identitet dhe ai eshte FLAMURI KUQ E ZI ME SHKABEN DY KRENARE NE MES

Skenderbeu, Ismail Qemali, Ibrahim Rugova linden dhe u rriten se bashku me brezat e tyre si Shqiptare te thjeshte, por ajo cka ata bene per kombin e tyre i beri keta pjedestal te perjetshem dhe te pavdekshem neper shekuj.

Te gjithe JU qe mendoni si ky pseudo shqiptari;
ju qofte haram ajri qe merrni ne Kosoven e lire e cila u vadit dhe u pastrua me gjakun e kulluar te bijeve dhe bijave me te mire te kesaj toke.


Honesty

krijuesiii
10-01-09, 20:30
Nje shkrim neveri te tille nuk mund te bente as nje pjesetar i fiseve INDU, por vetem nje varfanjak i historise se larmishme Shqipe..
...keshtu qe edhe perse e di qe eshte humbje kohe te merresh me germa te tilla te radhitura pa asnje lidhje , nuk mund te rri pa i cituar dicka kesaj krijese te vonuar qe ZOTI e paska sjell ne token e gabuar.

Kjo copa laramane e bezit qe perfaqeson qeverine e HASHES dhe disa shqipfoles si puna juaj , nuk eshte nuk do te jete dhe nuk perfaqeson ne asnje menyre vullnetin e popullit qe neper shekuj u persekutua, pushkatua ,sepse mbare kombi shqiptare kishte dhe ka vetem nje identitet dhe ai eshte FLAMURI KUQ E ZI ME SHKABEN DY KRENARE NE MES

Skenderbeu, Ismail Qemali, Ibrahim Rugova linden dhe u rriten se bashku me brezat e tyre si Shqiptare te thjeshte, por ajo cka ata bene per kombin e tyre i beri keta pjedestal te perjetshem dhe te pavdekshem neper shekuj.

Te gjithe JU qe mendoni si ky pseudo shqiptari;
ju qofte haram ajri qe merrni ne Kosoven e lire e cila u vadit dhe u pastrua me gjakun e kulluar te bijeve dhe bijave me te mire te kesaj toke.


Honesty


...absurdi me i madhe eshte qe ti krahasone Skenderbeun dhe Qemailin me psikopatine ish te ndjerin presidnike apo pjetrin e kryqezuar nga vojtilla i polonis qe se ditit as nuk e besoj xhamin kishes si duket sja diti renin dhe si hamom e beri vendin venin. Skenderbeu e Qemaili e bene shtetin e nuk tha se ashtu apo kshtu eshte zgjedhje me e mire por ata a bene e psikopati vetem fjale dhe nuk beri asgje ti krahasoshe keta eshte tmerr dhe absurd njerezore...

...vajton o mitista mitin psikopata se sju ka mete me tjeter jeni pate mesue me fjalet boshe keshtu e ashtu do te ishte ma mire paveprua fare si ste vjene turp te bash fotone e te madhit Legjendare e te levdohesh e krahasohesh me turpin e kombite ish presednikun qe i Luftoje dhe i mohoj Clirimtaret bashke me milloshin ty te paska marre trunin lidhje te shkurt bacit...

...e di se ju pata thene mitistave ne 2006 se me ngordhjen e milloshit e vdekjen e presednikut. Kosova Lirohet perfundimisht dhe nuk jetone me me iluzione boshe dhe koha e ka vertetu kete e do ta vertetoj edhe ne te ardhmen...

...vajtoni hala mitista psikopatin e historise se faqet e netit ua durojne shkrimet plote turpe e me lidhje te shkurta ne true...

tungiii

GURI SYLAJ
10-01-09, 20:31
Pa dasht me hy ne debat ,eshte i tepert kur shihet se sa dhe cka jemi ne gjendje te shkruajm ketu,une do preki dy ceshtje te ndieshme qe dikush ketu po i merr si krenari a ne te vertet ne to qendron turpi i krejt kesaj loje.
E para; se ky flamur po mundohet t'i shitet popullit si zgjedhje e UCK-se e qe eshte fyerje per vete Ushtrine Clirimtare te Kosoves .
E dyta; se jan viozatu kufijt e Kososves a ne te vertetet ata jan kufij te atyre gjashte yllava siper e cka don te thot kjo po e marrim vesh edhe sot por neser do te n'a bahet edhe me e kjarte.
Noli shkruante me moti:

"Dhe Feridi faqe nderron
dje shante sot lavderon!"
Edhe sot na jane bere shume Ferida me shume faqe ,taman mendon se jan vete burrnija kur ato te behen helaqe!

LisMalisi
10-01-09, 23:47
fleni dath
se per ushtrin ēlirimtare, flamurin kuq e zi, kushtetuten e kosoves, mitrovicen veriore bashk me kosoven e polit verior e lindor ka kush kujdeset, kishte dhe do ket gjithmone.
e dijm kush e injoroj e kush e denoj, kush e shau e kush e vrau uēk-en, madje te tillet nuk ngurrojn ta bejne dhe e bejne edhe sot gjithditen e qdokund, por ajo qka eshte shume e rendesishme eshte se te tillet gjithnje jane me te paket, me te penduar, dhe perveq friges i ka kapluar edhe panika e vetmis, e izolimit, e mbetjes si peshku ne zall.
populli pret, duron, kaperdin shume gjera por din edhe te denoj, madje ket e bene pamshirshem dhe drejt-per-drejt, edhe koha i denon te tillet megjithse vetum harresa, bloza dhe korezioni jane arma e saj.
dihet edhe me cilin flamur luftoi uēk-ja, dihet edhe kush iu bashkangjit luftes, dihet edhe kush i ndrronte kollaret (kravatat) ne prishtin, dihet edhe kush me qesendi dhe "opingen" vesh-me-vesh jargiste genjeshtra ne popull kinse uēk-ja dhunon, vret... popullin e vet!!! turp dhe tradhti i thojn me fjalet me te urta kesaj pune.
populli (i kosoves) priti dhe percolli disa qeveri qe nga 1913, duroi komunizmin me dekada, duroi edhe pazifizmin me dekada, dhe i erdhi fundi durimit sepse genjeshtrat mbeten genjeshtra, e deshirat e popullit ishin ne kundershtim me produktet e qeverive genjeshtare, populli nuk ha kasht.
tani kemi nje qeveri qe beri disa hapa para dhe rrugeton perdite drejt qellimit te fundit, drejt bashkimit.
te vetmit qe deklarojn haptazi se nese rrezikohet vetem nje cm e tokes se kosoves atehere ne ballkan do te ket vetem nje komb dhe nje shtet shqiptar, koha po deshmon.
kjo qeveri kurr nuk e injoroi flamurin kombtar, as festat kombtare, as heronjet kombtar (te te gjitha kohrave), as shtetin am (shqiprin) por e verteta eshte se kushtetuta ishte nektari i pakos se ahtisarit dhe pakoja e ahtisarit ishte prodhim i vjenes ku "fajin" kryesor e kishte qeveria e meparshme (ldk-aak), ende i kemi te fresketa deklaratat pompoze fituam 1=0 apo 2=0 te lutes, bujarit, skendes.....
qeveria qe injoroj dhe qe e poshtroj flamurin kombtar, festat kombtare, heronjet kombtar, shtetin am (shqiperin)... ishte pikrisht qeveria e rugoves, dhe e verteta eshte se i vetmi vend ne shqiptari ku nuk valon flamuri kombtar kuq-e-zi eshte shtepia dhe varri i rugoves. kush e ndaloi nuk e di por e di se atehere nuk ishte pakoja e ahtisarit ne fuqi.
festa 28 e nentorit 08 ishte madheshtore, gjith kosova mori ngjyren e gjakut, madhrishum u stolisen sheshet e kosoves, si asnjeher me par u festua kjo dat kombtare.
por ajo qe mbeti "nen hije" ishte darka e lames, aty ishte pak me ndryshe, mysafiret ishin te ndar, madje disa as nuk moren pjes apo ndoshta as u ftuan.

Pupi
11-01-09, 10:32
Jo more, a k'shtu po thojkan a ?
Hajde e hajri e daft, po e zem se ti mir e ke, ateher u degjoft fjala jote e urdhno nji.... e nize prej meje !

Honesty^uk.
11-01-09, 11:05
...absurdi me i madhe eshte qe ti krahasone Skenderbeun dhe Qemailin me psikopatine ish te ndjerin presidnike apo pjetrin e kryqezuar nga vojtilla i polonis qe se ditit as nuk e besoj xhamin kishes si duket sja diti renin dhe si hamom e beri vendin venin. Skenderbeu e Qemaili e bene shtetin e nuk tha se ashtu apo kshtu eshte zgjedhje me e mire por ata a bene e psikopati vetem fjale dhe nuk beri asgje ti krahasoshe keta eshte tmerr dhe absurd njerezore...

...vajton o mitista mitin psikopata se sju ka mete me tjeter jeni pate mesue me fjalet boshe keshtu e ashtu do te ishte ma mire paveprua fare si ste vjene turp te bash fotone e te madhit Legjendare e te levdohesh e krahasohesh me turpin e kombite ish presednikun qe i Luftoje dhe i mohoj Clirimtaret bashke me milloshin ty te paska marre trunin lidhje te shkurt bacit...

...e di se ju pata thene mitistave ne 2006 se me ngordhjen e milloshit e vdekjen e presednikut. Kosova Lirohet perfundimisht dhe nuk jetone me me iluzione boshe dhe koha e ka vertetu kete e do ta vertetoj edhe ne te ardhmen...

...vajtoni hala mitista psikopatin e historise se faqet e netit ua durojne shkrimet plote turpe e me lidhje te shkurta ne true...

tungiii

...se pari me vjen keq qe as gjysmen e fjaleve nuk ti kuptoj dhe kjo tregon se gjuha jote eshte nje turli serbo-ashkaliane njesoj sic ajo lecka me te cilen ti perfaqesohesh dhe krekosesh.

Udheheqesi dhe udherrefyesi i pavdekshem PRESIDENTI IBRAHIM RUGOVA ishte lajmetari, treguesi dhe percuesi me i paepur i popullit te okupuar kosovar, ku fale vendosmerise ,urtesise dhe mencurise se tij arriti tu tregoje fuqive te botes se dikund ne Europen plake egziston nje popull qe vuan nga genocidi serbo madh,
njekohesisht krahas veprimeve diplomatike nen dijenine dhe udhezimet e tij pergaditeshin strukturat ushtarake ku nismetari,krijuesi dhe udheheqesi i tyre ishte i PAVDEKSHMI ,LEGJENDA KOMBETARE ADEM JASHARI, i cili se bashku me grupin e tij kishte filluar pergaditjet ne nje qytet te Shqiperise i cili quhet BURREL.
..ne vazhdim po ta mesoj se LEGJANDARI ADEM JASHARI e organizoi, filloi dhe udhehoqi luften vetem e vetem qe populli i kosoves brez pas brezi te jete i lire per te valevitur FLAMURIN e vetem shqipetar ate KUQ E ZI,
mijera djem dhe vajza me flamurin kuq e zi perpara luftuan neper bore e shi, te uritur por te palodhur vetem e vetem qe kosova te mos humbiste identitetin e vet pra FLAMURIN KUQ E ZI, por ate qe nuk arriti dot ta beje serbia NJE SHEKULL me radhe e bene per nje kohe shume te shkurter ozurpatoret, matrapazet plackitesit e vlerave te luftes dhe te institucioneve te kosoves, pra HASHA & CO

...prandai te gjithe JU/ATA qe shkelen amanetet dhe gjakun e te reneve
U VRAFTE DHE AS NE VARR MOS U PRANOFT TOKA E KOSOVES.

Honesty

guriko
11-01-09, 12:23
...se pari me vjen keq qe as gjysmen e fjaleve nuk ti kuptoj dhe kjo tregon se gjuha jote eshte nje turli serbo-ashkaliane njesoj sic ajo lecka me te cilen ti perfaqesohesh dhe krekosesh.

Udheheqesi dhe udherrefyesi i pavdekshem PRESIDENTI IBRAHIM RUGOVA ishte lajmetari, treguesi dhe percuesi me i paepur i popullit te okupuar kosovar, ku fale vendosmerise ,urtesise dhe mencurise se tij arriti tu tregoje fuqive te botes se dikund ne Europen plake egziston nje popull qe vuan nga genocidi serbo madh,
njekohesisht krahas veprimeve diplomatike nen dijenine dhe udhezimet e tij pergaditeshin strukturat ushtarake ku nismetari,krijuesi dhe udheheqesi i tyre ishte i PAVDEKSHMI ,LEGJENDA KOMBETARE ADEM JASHARI, i cili se bashku me grupin e tij kishte filluar pergaditjet ne nje qytet te Shqiperise i cili quhet BURREL.
..ne vazhdim po ta mesoj se LEGJANDARI ADEM JASHARI e organizoi, filloi dhe udhehoqi luften vetem e vetem qe populli i kosoves brez pas brezi te jete i lire per te valevitur FLAMURIN e vetem shqipetar ate KUQ E ZI,
mijera djem dhe vajza me flamurin kuq e zi perpara luftuan neper bore e shi, te uritur por te palodhur vetem e vetem qe kosova te mos humbiste identitetin e vet pra FLAMURIN KUQ E ZI, por ate qe nuk arriti dot ta beje serbia NJE SHEKULL me radhe e bene per nje kohe shume te shkurter ozurpatoret, matrapazet plackitesit e vlerave te luftes dhe te institucioneve te kosoves, pra HASHA & CO

...prandai te gjithe JU/ATA qe shkelen amanetet dhe gjakun e te reneve
U VRAFTE DHE AS NE VARR MOS U PRANOFT TOKA E KOSOVES.

Honesty
turp
turp

panta_rhei
11-01-09, 19:23
Kushtetuta dhe flamuri i Kosoves...
Nuk e deshet dardanin?E gezofshi Kosovska Metiohin!
Mjafton te ndiqni videon!


http://www.youtube.com/v/aYAYqdse_ZE&hl=de&fs=1

Anna, PDK-ja asnjiher nuk e ka tradhtu flamurin e Dardanisė dhe Dr. Rugovėn, sepse asnjiher nuk i ka dashtė.
Ne... i humbėm zgjedhjet e lira dhe demokratike. Prej nga gjithė ky zhgėnjim e gjithė ky mallkim? A kaq shumė paske pasė besuar te hashim thaqi a?
Nė tė vėrtetė: Nuk e deshtėm flamurin e Rugovės! Nuk e deshtėm! Ne, tė mir
ėt, ne patriotėt, ne tė pėrvuajturit e kombit... ne tė Rugovės i rrokėm karrikat edhe grushtat kundėr njėri tjetrit, para syve tė hashimit... pėr karrika! Pėr pushtet!
nejse... kur ke puna pėr me e miratu flamurin e ashkalinjve (flamurin me gjashtė ylla, tė PDK-sė) edhe qit kushtetutėn e shkijve, qaty kanė qenė edhe "ata tė Rugovės" prezent... janė edhe sot.
Kur dr. Rugova u nda nga jeta, LDK-ja, nė tė cilėn ishte edhe Nexhat Daci edhe Gani Geci, ishte partia mė e madhe nė Kosovė, dhe nė pushtet.
Ne e prishėm... Nėse 60% e popullit nuk doli nė zgjedhje dhe ata qė nuk dolėn ishin tė Rugovės... kush i ndali mos me dalė me votu?! Hashimi a?
...prandaj, shuj... ose shkruj "Turp! Na vraftė gjaku i dėshmorėve"!
Nėse veq je e predisponuar tė vajtosh a mallkosh... racionalizoje pak objektin e mallkimit!

Personalisht:
Padrejtėsia mė e madhe qė gjatė historisė i ka ndodhur kombit shqiptar nė Kosovė, ka qenė momenti i vdekjes sė dr. Rugovės! S'ka rėndėsi nėse nga Zoti!
(kam pėrshtypjen se objekti i vėrtetė i kėsaj teme, origjinėn e vėrtetė e ka tek ai moment)

krijuesiii
11-01-09, 20:42
...se pari me vjen keq qe as gjysmen e fjaleve nuk ti kuptoj dhe kjo tregon se gjuha jote eshte nje turli serbo-ashkaliane njesoj sic ajo lecka me te cilen ti perfaqesohesh dhe krekosesh.

Udheheqesi dhe udherrefyesi i pavdekshem PRESIDENTI IBRAHIM RUGOVA ishte lajmetari, treguesi dhe percuesi me i paepur i popullit te okupuar kosovar, ku fale vendosmerise ,urtesise dhe mencurise se tij arriti tu tregoje fuqive te botes se dikund ne Europen plake egziston nje popull qe vuan nga genocidi serbo madh,
njekohesisht krahas veprimeve diplomatike nen dijenine dhe udhezimet e tij pergaditeshin strukturat ushtarake ku nismetari,krijuesi dhe udheheqesi i tyre ishte i PAVDEKSHMI ,LEGJENDA KOMBETARE ADEM JASHARI, i cili se bashku me grupin e tij kishte filluar pergaditjet ne nje qytet te Shqiperise i cili quhet BURREL.
..ne vazhdim po ta mesoj se LEGJANDARI ADEM JASHARI e organizoi, filloi dhe udhehoqi luften vetem e vetem qe populli i kosoves brez pas brezi te jete i lire per te valevitur FLAMURIN e vetem shqipetar ate KUQ E ZI,
mijera djem dhe vajza me flamurin kuq e zi perpara luftuan neper bore e shi, te uritur por te palodhur vetem e vetem qe kosova te mos humbiste identitetin e vet pra FLAMURIN KUQ E ZI, por ate qe nuk arriti dot ta beje serbia NJE SHEKULL me radhe e bene per nje kohe shume te shkurter ozurpatoret, matrapazet plackitesit e vlerave te luftes dhe te institucioneve te kosoves, pra HASHA & CO

...prandai te gjithe JU/ATA qe shkelen amanetet dhe gjakun e te reneve
U VRAFTE DHE AS NE VARR MOS U PRANOFT TOKA E KOSOVES.

Honesty


...ju ata e ty kush hamomi je ti qe as vete se di, dheu mrena nuk e lene psikopatin si ti e psikopatin tend presednikun e mjeri ibrahim pjeter rugova per ate psikopatat si ti i kane marue vorre me betone e armature ma rende se piramida e faraonit se jeni tute qe po jave qete dheu i kosoves jashte mas tina edhe juve...

...Amanetin e deshmorve gjithmone do ta qojne ne vend bijte e devotshem te Kosoves neser me shume se dje dhe edhe neser e kur do here do te luftohet me flamurin Kuq e Zi dhe jo me flamujte e psikopatev qe deshen te krijojne kombe tjeter dardan e hamom te thellojne ndarjen, Flamuri i Republikes se Kosoves eshte vetem Flamure shteterore dhe hiq me shume e as me pak, ne kemi Flamurin Kombetare e do ta kemi gjithe nje dhe sdo te lejojme qe psikopatet si pjetri te na ndajne si ne mesjete ne fise dardan arbnesh alban e te tjere kete sdo e lejojme kurr edhe cdo njeri qe do te provoj do ju djegen ata flamuje do te sherbejne vetem per ngrohje duarshe...

...edhe mos rrej mor turp se ai psikopat pjetri alias ibrahim rugova me kane me pas nje lidhje me te vogelen me Adem Jasharin ai ish shkue per sa vjete vetem nje lule me ja qite mbi vorre, e mos fol palidhje o truni i sakatosur edhe mos mi rrite ato shkronja si mangup, po mesohu behu njeri mos jeto ne iluzione absurde se nuk ta fal vetevetja dikur...


tungiii

GURI SYLAJ
11-01-09, 20:54
...pavaresisht nga ndrrimi i NIKAVE e i FTYRAVE,Fytyra e vertete e secilit eshte jo Niku po shkrimi qe sjelle ketu.
Nga shkrimi do te shofim ,shume kjarte ,se me ken kemi te bejme ,qe nga pergaditja shkollore e besa edhe nje pjese te mire te personalitetit!!
Nga shkrimi vrehet shume mire guximi ,qendrimi i drejte dhe burrnor,friga ,lajkatari ,mburraveci ,puthadori.
Nga shkrimi vrehet paftyresia,gjuha qe njehe vetem fjale te ndyta dhe ato ,me siguri ,nuk mund te dalin nga nje goje e paster dhe nga nje personalitet i formuar drejt!
Nga shkrimi shihet dashuria apo urrejtja qe ka autori ,ne rend te pare per veteveten e mandej edhe per te tjeret,rrespskti dhe mungesa e tij!
Nga shkrimi ,ne mes rreshtave ,mund te lexohet se me koken e kujt mendon autori,me syte e kujt shehe dhe kujt mundohet te i beje nje argat.
Me e keqja eshte kur "melaqja " behet argat i "dreqit".
Me e keqja eshte kur ,me nje fjalore rrugaqesh , me nje qasje fyese ,me nje urrejtje ortodokse dikush mundohet te mbroje apo luftoj Individ a proqese per te cilat jo qe nuk din asgje por as nuk e ka idene se cka jan e kush jan .
Por vete fakti se ketu ,mendojm se mund te jemi te fshehur dhe te themi gjithecka ,inkurajon qe mos te bezdisemi shume nga ato shkrime qe vijn ketu nga autore te "Pa ftyre"te "pa sy",te pa Kurriz"por qe rrugen dhe shkronjat i mesojne nga fishllimat e te tjereve dhe per t'u be qejfin Fishllueseve ketu vijn me njemije e njeqind NIKA!

P.S
Kerkoj falje por kjo fjala NIK (kuptimin e vertete po e merr nga gjuha Kroate -NIKO-qe don te thot KURRKUSH-i )E dij se jam gabim por nganjehere po tingllon keshtu!!!
__________________

Honesty^uk.
11-01-09, 21:21
... kush hamomi je ti

.......mire e ke ti o harabel,me mire qe sme njeh, prandaj vazhdo te lehesh

mos mi rrite ato shkronja si mangup,
tungiii

..paaftesia per te argumentuar dhe mbrojtur ate cka shpreh, te con ne personalizimin e gjerave, dhe mua me duhet te reagoj shkurt me pak fjale...

vazhdoooo ......te lehesh .... sepse je i mbrojtur nga perdja mospercuese e botes virtuale qe neve na ndanHonesty

krijuesiii
11-01-09, 21:42
.

...prandai te gjithe JU/ATA qe shkelen amanetet dhe gjakun e te reneve
U VRAFTE DHE AS NE VARR MOS U PRANOFT TOKA E KOSOVES.

Honesty

...shiko qa ke shkruar o i pa edukuar kush po i personalizone gjerat???....


tungiii

Psikologu
11-01-09, 23:26
...ju ata e ty kush hamomi je ti qe as vete se di, dheu mrena nuk e lene psikopatin si ti e psikopatin tend presednikun e mjeri ibrahim pjeter rugova per ate psikopatat si ti i kane marue vorre me betone e armature ma rende se piramida e faraonit se jeni tute qe po jave qete dheu i kosoves jashte mas tina edhe juve...

...Amanetin e deshmorve gjithmone do ta qojne ne vend bijte e devotshem te Kosoves neser me shume se dje dhe edhe neser e kur do here do te luftohet me flamurin Kuq e Zi dhe jo me flamujte e psikopatev qe deshen te krijojne kombe tjeter dardan e hamom te thellojne ndarjen, Flamuri i Republikes se Kosoves eshte vetem Flamure shteterore dhe hiq me shume e as me pak, ne kemi Flamurin Kombetare e do ta kemi gjithe nje dhe sdo te lejojme qe psikopatet si pjetri te na ndajne si ne mesjete ne fise dardan arbnesh alban e te tjere kete sdo e lejojme kurr edhe cdo njeri qe do te provoj do ju djegen ata flamuje do te sherbejne vetem per ngrohje duarshe...

...edhe mos rrej mor turp se ai psikopat pjetri alias ibrahim rugova me kane me pas nje lidhje me te vogelen me Adem Jasharin ai ish shkue per sa vjete vetem nje lule me ja qite mbi vorre, e mos fol palidhje o truni i sakatosur edhe mos mi rrite ato shkronja si mangup, po mesohu behu njeri mos jeto ne iluzione absurde se nuk ta fal vetevetja dikur...


tungiii


Tė lezosh njė shkrim tė tillė dhe njė shprehje tė tillė ndaj ish Presidentit dhe themelusit tė shtetit shqipatarė, jo vetem qė ėshtė turp, por mė e keqja ėshtė se lexon shkrimin nga njė debatues si ky mė lartė qė nuk posedon asnjė njohuri nė fushat e politikes, kombtarizmit apo tė kultures shqiptare.
I lartė shprehuri mėndon se ėshtė duke folur e shkruar, mirpo mua me shkon mendja nė citimet filozofike kur thuhet se ;
!Sa qetesi do tė ishte sikur tė paditurit do tė heshtnin"
Por , tė ofendohet njė Hero dhe nder i poipllit shqiptarė prapė nga i lartėshprehuri ne shkrinin e tij , nuk qon fare pesh aspak, sepse "nė darken e macave edhe minjet bejnė dasem" e kjo darka e macave do tė thotė se fjalosja pėr gjueti len grabitqarin tė uritur.
Prapė se prapė, mbetet nė barrė tė njė opingari qė tė din se kur mbathen apo zbathen kepucat , e ne raste tė tilla, i lartėshprehuri me duket se ka hallin e opingave e tash urren edhe kepucet.

Psikologu
11-01-09, 23:27
...shiko qa ke shkruar o i pa edukuar kush po i personalizone gjerat???....


tungiii

Nė asnjė fjalė tende nuk gjindet bazė historike , por thjeshtė njė personalizim ose shkrim pėrsonal.
Nejse, faktet e tua janė tė varfera aq sa jeni edhe ju me njohurin dhe shprehjen e juaj ndaj figurave kombetare shqiptare.

Urata
12-01-09, 06:23
Anna, PDK-ja asnjiher nuk e ka tradhtu flamurin e Dardanisė dhe Dr. Rugovėn, sepse asnjiher nuk i ka dashtė.
Ne... i humbėm zgjedhjet e lira dhe demokratike. Prej nga gjithė ky zhgėnjim e gjithė ky mallkim? A kaq shumė paske pasė besuar te hashim thaqi a?
Nė tė vėrtetė: Nuk e deshtėm flamurin e Rugovės! Nuk e deshtėm! Ne, tė mir
ėt, ne patriotėt, ne tė pėrvuajturit e kombit... ne tė Rugovės i rrokėm karrikat edhe grushtat kundėr njėri tjetrit, para syve tė hashimit... pėr karrika! Pėr pushtet!
nejse... kur ke puna pėr me e miratu flamurin e ashkalinjve (flamurin me gjashtė ylla, tė PDK-sė) edhe qit kushtetutėn e shkijve, qaty kanė qenė edhe "ata tė Rugovės" prezent... janė edhe sot.
Kur dr. Rugova u nda nga jeta, LDK-ja, nė tė cilėn ishte edhe Nexhat Daci edhe Gani Geci, ishte partia mė e madhe nė Kosovė, dhe nė pushtet.
Ne e prishėm... Nėse 60% e popullit nuk doli nė zgjedhje dhe ata qė nuk dolėn ishin tė Rugovės... kush i ndali mos me dalė me votu?! Hashimi a?
...prandaj, shuj... ose shkruj "Turp! Na vraftė gjaku i dėshmorėve"!
Nėse veq je e predisponuar tė vajtosh a mallkosh... racionalizoje pak objektin e mallkimit!

Personalisht:
Padrejtėsia mė e madhe qė gjatė historisė i ka ndodhur kombit shqiptar nė Kosovė, ka qenė momenti i vdekjes sė dr. Rugovės! S'ka rėndėsi nėse nga Zoti!
(kam pėrshtypjen se objekti i vėrtetė i kėsaj teme, origjinėn e vėrtetė e ka tek ai moment)


E une personalishte:

Me mire qe e morri Zoti, se do ta mirrnin njerezit...!Purification e tij u sos, ai beri/perpoq shume, tjeter qe "NE" nuk ia dinim...Zoti, e morri n'preherin e tij!...Do vie koha, qe t'gjithe "ata" dhe "ne" do lutemi o t'ngjallej vetem edhe njehere...!

krijuesiii
12-01-09, 08:38
...vetem psikopatat dhe pseudo moralistet e keti forumi mendojne se kan baze historike dhe moral per te shkruar e shkarraviture dicka, jane mesuar nepera darka te dreqit apo te lames ate kujt hamomo ishin ato daqrka qenjeshe dhe perqarese......Rrofte e bukurte per jete e mote Shqipereiį dhe shtetet e saja qe do te formohen hala, sa me pak psikopata dhe mesjetare me iluzione barbare...tungiii

Zana_ch
12-01-09, 12:10
...vetem psikopatat dhe pseudo moralistet e keti forumi mendojne se kan baze historike dhe moral per te shkruar e shkarraviture dicka, jane mesuar nepera darka te dreqit apo te lames ate kujt hamomo ishin ato daqrka qenjeshe dhe perqarese......Rrofte e bukurte per jete e mote Shqipereiį dhe shtetet e saja qe do te formohen hala, sa me pak psikopata dhe mesjetare me iluzione barbare...tungiii


hoho..........po shifet shum mir se kush na qenka PSIKOPAT ne keto debatime
pash at zot a mos je far zogu i komunizmit ore ti apo mos je Enerist rrugaq... apo mos je ke trumboze ne trurin e vogel .....se nje njeri ne gjendjo normale nuk i shkrun shkrimet sikur TY.
Ke nev ne Kosove ashte nje fjal shum e madhe " Budallain mos e pyt se te tregon vet se qfar budallai eshte" kshtu qe ti krijusiii mos na shkruj ma shun se na tregove gjithve se qfar je "PSIKOPAT" je


Ish Presidenti Ibrahim Rugova perndryshe "Gandhi des Balkans" ose Ganbdi i Ballkanit vetem ket fjal kur ta ndegjoni duhemei te gjithe te mendoim shum shum mire se qfar duhet me shkru per ket Personalitet .

Mos e krahasoni hajnin e framerkave me ni Intelektual ose Doktor shkence se mos po ju vret Zoti.

P.s
kam i pytje athue a e ka diplomue hashka fakultetin...ka mundsi se besa bukur shum ju kan thie flokt ...hahahaha

Konti1
12-01-09, 15:49
Zoti ju lasht shnosh per LDK,...
Fatmiri u bo me PDK edhe disa te tjer qka ishin ne LDK,...
Eqremit ja kisha ngreh gjarufat ni her..se krejt LDk e shpartalloj
Gojqi Ramush Hajni boll ka vjedh edhe ai, ma nivel qendror ai ska shanc me arrit, veq ne pej deqan, gjakove qaty... me ju qit haraq... ( respekt familjes tina dhe vllazerve qe kan ra ne lufte )

Albin Kurti eshte baba i ardheshem i Kombit, BASHKIMIT KOMBTAR, BASHK ME FBKSH,DHE BK.

LisMalisi
12-01-09, 17:55
me krahasime nuk rritet njeriu por perkundrazi i mbulon me bloz edhe ato pak aftesi qe i ka pasur para krahasimit, kopja eshte gjithmon kopje dhe gjithmon e zbeft ne krasim me origjinalen.
milaim zeka nihere pat: edhe budalla me kan origjinal budall eshte i mire.
ketu e ndegjova se rugova paska qen pengamer! po ēfar pengameri kur ai kurr deren e gjamis se ka kalu, kurr vendet e shenjta si ka vizitu.
nese dikush e viziton papen e romes ndoshta mund te krahasohet me nje murg por jo me pengamer, e me e keqja eshte se personazhi ne fjal nuk u percoll as me hoxh e as me pop.
nga kjo del se ngjashmeri krahasuese ka me shum me mark muharremin se me dik tjeter.
dikush pak me lart e krahasoj me gandin:
"zana-ch:
Ish Presidenti Ibrahim Rugova perndryshe "Gandhi des Balkans" ose Ganbdi i Ballkanit vetem ket fjal kur ta ndegjoni duhemei te gjithe te mendoim shum shum mire se qfar duhet me shkru per ket Personalitet ."

po ēfar gandi allahile, gandi nuk ishte qyqan, mos u beni qesharak se po ti lexoj dikush i huaj keto shkrime do shkyhet se qeshuri, madje edhe ai pak autoritet ikombit shqiptar i fituar nga ushtria ēlirimtare e kosoves do tretet si bryma e mengjesit, nga keta matrapaz gojndyer qe vehtes i mveshin epitete fantazie lloj-e-lloje fuqie gurerore e lloj-e-lloje intelekti psiqik, njani po ju thot psikopata mendoj jo vetem qe se ka keq po edhe goxha ja ka ujdis.
ja kush ishte mahatma ghandi, urdheroni krahasojeni edhe nje here:

Nese duhet zgjedhur mes qyqarllekut dhe dhunes, une jam per kete te dyten!
Mahatma Ghandi

shfletuesi_
12-01-09, 18:09
A keni diqka tjeter veq kritikave... apo sdini ndonje zgjidhje me te mire.

Ose eshte dasht te behet bashkimi i trojeve shqiptare dhe te jemi nje komb me nje flamur ose te kemi nje flamur tjeter.
Zgjedhjen e flamurit nuk e ka zgjedh As ai as ky tjeter kush e ka zgjedh e din te gjithe. Mire e keq ju do merrni passaporta te Kosoves me kete flamur ju vet kritiket merrni tjer po deshet.

Pupi
12-01-09, 19:25
Anna, PDK-ja asnjiher nuk e ka tradhtu flamurin e Dardanisė dhe Dr. Rugovėn, sepse asnjiher nuk i ka dashtė.
Ne... i humbėm zgjedhjet e lira dhe demokratike. Prej nga gjithė ky zhgėnjim e gjithė ky mallkim? A kaq shumė paske pasė besuar te hashim thaqi a?
Nė tė vėrtetė: Nuk e deshtėm flamurin e Rugovės! Nuk e deshtėm! Ne, tė mir
ėt, ne patriotėt, ne tė pėrvuajturit e kombit... ne tė Rugovės i rrokėm karrikat edhe grushtat kundėr njėri tjetrit, para syve tė hashimit... pėr karrika! Pėr pushtet!
nejse... kur ke puna pėr me e miratu flamurin e ashkalinjve (flamurin me gjashtė ylla, tė PDK-sė) edhe qit kushtetutėn e shkijve, qaty kanė qenė edhe "ata tė Rugovės" prezent... janė edhe sot.
Kur dr. Rugova u nda nga jeta, LDK-ja, nė tė cilėn ishte edhe Nexhat Daci edhe Gani Geci, ishte partia mė e madhe nė Kosovė, dhe nė pushtet.
Ne e prishėm... Nėse 60% e popullit nuk doli nė zgjedhje dhe ata qė nuk dolėn ishin tė Rugovės... kush i ndali mos me dalė me votu?! Hashimi a?
...prandaj, shuj... ose shkruj "Turp! Na vraftė gjaku i dėshmorėve"!
Nėse veq je e predisponuar tė vajtosh a mallkosh... racionalizoje pak objektin e mallkimit!

Personalisht:
Padrejtėsia mė e madhe qė gjatė historisė i ka ndodhur kombit shqiptar nė Kosovė, ka qenė momenti i vdekjes sė dr. Rugovės! S'ka rėndėsi nėse nga Zoti!
(kam pėrshtypjen se objekti i vėrtetė i kėsaj teme, origjinėn e vėrtetė e ka tek ai moment)

E mer burr se m'bane me zemer.
E sheh pra, kur tė mundohėsh ti shohėsh gjėrat nga nji kėndė tjetėr tė del hesapi pak mė ndryshe.
Ibrahim Rugova (me rrespektin ma tė madhė) i ngjante revulucionarve, ai nė fjalė pati arritur ta pėrvehtėsoj piopullin deri nė atė mas, saqė ēfardo qė thoshte e bėnte, populli do ja bėnin aminin.
Kjo pėr njė kohė qe shumė e frytshme, por dikur mė vonė i doli boja.
Boja i doli prej asaj dite kur bota tha: Eh tash boll, serbia kapi armėt kundėr "popullatės Shqiptare" tash kapneni edhe ju. Ktu dėshtoi politika e dr. Rugovės.
Si do qė ishte populli kishte besim tė madhė nė prijėsin e kohėrave tė liga, dhe i dha votėbesimin edhe pas zbarkimit tė Natos, por Rugova edhe kėtu gaboi. Nė vendė qė tė rishqyrtonte politikat e tija tė mėparshme, ai frigohej qė serbia prap mund tė ktheheshe.
Pėr fund, dhe mė kryesorja: Dr. Rugova i la tė partis sė LDK-s si qurat n'mjegull.
Ai e dinte mirė qė ishte i sėmurė rėndė, dhe se ishte qėshtje dite kur edhe do tė vdiste.
Ē'bėri ai ?
Ai nuk e kishte pėrgaditur LDK-n, edhe pas tijė!
E tash, te "Turpi" dhe gjaku i dėshmorėve.
Kur e paska ditur ai se pėrveq LDK-s, tė gjithė na qenkan hajna e bandita, e dora e shkaut, ai nuk guxonte tė shkonte nė histori duke e lėnė popullin e tijė nė mėshirėn e zotit, e doren e Hashimit.
Pra, tė nerum e shumė rrespektum Shqiptar, Dr. Rugova nuk ėshtė pa i meritum pėr qėshtjen Shqiptare, por me mangėsi tė hatashme!

GURI SYLAJ
12-01-09, 19:25
Mjafton te lexohen te gjitha shkrimet e kesaj teme, me kujdese, te shihet se ku jemi neve si komb!?
Jo vetem ketu po ne cdo pore te jetes e kemi te njejten situate edhe ne politike ,edhe ne ekonomi ,edhe ne kulture!
Ndarjet ,sharjet .fyerjet dhe nenqmimi e perqmimi i njeri tjetrit na eshte bere moto e jetes ,moto e fjales e e shkrimit!
Asgje e re !!! E ditur dhe e perseritur tash e shume kohe!
Qe nga Parlamenti ,neper Univerzitet e deri tek nje kolektiv me tre puntore e njejta epidemi apo dergje me mire me i thene!
Por e keqja do te ndodhe atehere kur te fillon ndarja e mallit haram.Ai i prish edhe vllaznit ne mes veti e lere me politikanet qe perveq karriges nuk kan asnje lidhje tjeter ne mes veti!
Sipas shtypit ditore ,p.sh Zeri i sotem ,ka fillu me preke dicka qe as shkronjat nuk po i shihshe mire prej pluhurit ,ndoshta pervjetoret po ua kujtojne se ka mbete dicka pezull!!??

Urata
12-01-09, 19:31
Mjafton te lexohen te gjitha shkrimet e kesaj teme, me kujdese, te shihet se ku jemi neve si komb!?
Jo vetem ketu po ne cdo pore te jetes e kemi te njejten situate edhe ne politike ,edhe ne ekonomi ,edhe ne kulture!
Ndarjet ,sharjet .fyerjet dhe nenqmimi e perqmimi i njeri tjetrit na eshte bere moto e jetes ,moto e fjales e e shkrimit!
Asgje e re !!! E ditur dhe e perseritur tash e shume kohe!
Qe nga Parlamenti ,neper Univerzitet e deri tek nje kolektiv me tre puntore e njejta epidemi apo dergje me mire me i thene!
Por e keqja do te ndodhe atehere kur te fillon ndarja e mallit haram.Ai i prish edhe vllaznit ne mes veti e lere me politikanet qe perveq karriges nuk kan asnje lidhje tjeter ne mes veti!
Sipas shtypit ditore ,p.sh Zeri i sotem ,ka fillu me preke dicka qe as shkronjat nuk po i shihshe mire prej pluhurit ,ndoshta pervjetoret po ua kujtojne se ka mbete dicka pezull!!??

VARFERIA, i ka fajet...! varferi quhet edhe mos me pas mend/kulture/edukate/vetedijesim sa duhet a...?

shfletuesi_
12-01-09, 19:33
VARFERIA, i ka fajet...! varferi quhet edhe mos me pas mend/kulture/edukate/vetedijesim sa duhet a...?


Epoooooo kete smund ta hek askush per deri sa ne popullata civile e pafajshme marrim per dhemb e gishta Ata ne koltuqet e tyre.....

Urata
12-01-09, 19:37
Epoooooo kete smund ta hek askush per deri sa ne popullata civile e pafajshme marrim per dhemb e gishta Ata ne koltuqet e tyre.....

T'varfer/t'ligshte i kem he plasa i marrte...! Nuk na mesuan hiē "n'pasurim"...

panta_rhei
12-01-09, 20:03
E mer burr se m'bane me zemer.
E sheh pra, kur tė mundohėsh ti shohėsh gjėrat nga nji kėndė tjetėr tė del hesapi pak mė ndryshe.
Ibrahim Rugova (me rrespektin ma tė madhė) i ngjante revulucionarve, ai nė fjalė pati arritur ta pėrvehtėsoj piopullin deri nė atė mas, saqė ēfardo qė thoshte e bėnte, populli do ja bėnin aminin.
Kjo pėr njė kohė qe shumė e frytshme, por dikur mė vonė i doli boja.
Boja i doli prej asaj dite kur bota tha: Eh tash boll, serbia kapi armėt kundėr "popullatės Shqiptare" tash kapneni edhe ju. Ktu dėshtoi politika e dr. Rugovės.
Si do qė ishte populli kishte besim tė madhė nė prijėsin e kohėrave tė liga, dhe i dha votėbesimin edhe pas zbarkimit tė Natos, por Rugova edhe kėtu gaboi. Nė vendė qė tė rishqyrtonte politikat e tija tė mėparshme, ai frigohej qė serbia prap mund tė ktheheshe.
Pėr fund, dhe mė kryesorja: Dr. Rugova i la tė partis sė LDK-s si qurat n'mjegull.
Ai e dinte mirė qė ishte i sėmurė rėndė, dhe se ishte qėshtje dite kur edhe do tė vdiste.
Ē'bėri ai ?
Ai nuk e kishte pėrgaditur LDK-n, edhe pas tijė!
E tash, te "Turpi" dhe gjaku i dėshmorėve.
Kur e paska ditur ai se pėrveq LDK-s, tė gjithė na qenkan hajna e bandita, e dora e shkaut, ai nuk guxonte tė shkonte nė histori duke e lėnė popullin e tijė nė mėshirėn e zotit, e doren e Hashimit.
Pra, tė nerum e shumė rrespektum Shqiptar, Dr. Rugova nuk ėshtė pa i meritum pėr qėshtjen Shqiptare, por me mangėsi tė hatashme!
Ndaē me e dijtė, Rugova nuk e ka rru hiē pėr LDK as pėr pdk, se pėrndryshe nuk do tė ishte Rugovė, edhe Babė. Nuk i ka hangėr kurrė leshi me i pėrgaditė eqeremat, fatmirsejdiat, kolėberishat etj qysh duhet me u ba legjenda tė Kosovės. Rugova ėshtė dhe ka qenė vet populli i Kosovės. Populli ka votuar pėr Rugovėn pėr hir tė Kosovės e jo pėr hir tė ldk-sė, kėtė e vėrtetojnė rezultatet e zgjedhjeve tė fundit qė u mbajtėn nė Kosovė.

E ty tė rroftė hashimi, se shumė mirė po rruan tybe... ta rroftė edhe identitetin se ia keni zbardhė fytyrėn ashkalinjve, ata krenohen me ju.
Pėrndryshe, hashimi sot ėshtė politikani mė i fortė dhe mė i suksesshėm nė Kosovė, dhe ky "lajm" besoj se ėshtė treguesi mė i saktė i gjendjes politike, sociale e ekonomike tė mjerueshme qė po e pėrjeton sot Gjermania jote e dashur (po mendoj Kosova se u hutova).
Gjithsesi epoka e kryeminstrit tėnd nė Kosovė do tė kujtohet gjithmonė si epoka e lavdishme e lulėzimit tė muzikės dhe politikės tallava... duhet ta pranoj se "u knaqėm tuj e kallė", mė nė fund ra hashimi e na fitoi autonominė kulturore qė na e kishte ofruar millosheviqi para 20 viteve.

jadore
12-01-09, 20:10
intermexo...

http://de.youtube.com/watch?v=bTtNmBnqDX8&feature=related (http://de.youtube.com/watch?v=bTtNmBnqDX8&feature=related)

Pupi
12-01-09, 21:25
Ndaē me e dijtė, Rugova nuk e ka rru hiē pėr LDK as pėr pdk, se pėrndryshe nuk do tė ishte Rugovė, edhe Babė. Nuk i ka hangėr kurrė leshi me i pėrgaditė eqeremat, fatmirsejdiat, kolėberishat etj qysh duhet me u ba legjenda tė Kosovės. Rugova ėshtė dhe ka qenė vet populli i Kosovės. Populli ka votuar pėr Rugovėn pėr hir tė Kosovės e jo pėr hir tė ldk-sė, kėtė e vėrtetojnė rezultatet e zgjedhjeve tė fundit qė u mbajtėn nė Kosovė.

E ty tė rroftė hashimi, se shumė mirė po rruan tybe... ta rroftė edhe identitetin se ia keni zbardhė fytyrėn ashkalinjve, ata krenohen me ju.
Pėrndryshe, hashimi sot ėshtė politikani mė i fortė dhe mė i suksesshėm nė Kosovė, dhe ky "lajm" besoj se ėshtė treguesi mė i saktė i gjendjes politike, sociale e ekonomike tė mjerueshme qė po e pėrjeton sot Gjermania jote e dashur (po mendoj Kosova se u hutova).
Gjithsesi epoka e kryeminstrit tėnd nė Kosovė do tė kujtohet gjithmonė si epoka e lavdishme e lulėzimit tė muzikės dhe politikės tallava... duhet ta pranoj se "u knaqėm tuj e kallė", mė nė fund ra hashimi e na fitoi autonominė kulturore qė na e kishte ofruar millosheviqi para 20 viteve.
Ndaq me ditė boll mirė e ke, sepse e vėrtet ėshtė qė Rugova se ka rru pėr Ldk-en e tijė, se pėr PDK-en po. E ka rru edhe fort bile se ktyne jau ka pas frigėn gjithmonė, kshtu apo ashtu.
E mas shumti e ka rru pėr "popullin e vetė", se ju ka tut ama bash ktijė popullit t'vetė.
More mangupi i zanave, se po ta nxirrshi gjuhėn pre funit t'barkut.
Rugova ka qenė njė HIQ, njė mjeran, njė frigacak, me nji fjalė ky popullė dėnimin mė tė madhė nė historin e tijė e ka pėrjetuar gjatė epokės sė tijė.
A kujtove qe pom ha kari edhe aq fort pėr ty e pėr Rugovėn a. po unė jam mundue me ofru kėtė popull tė pėrqar mu nga ky far Rugovna i yti.
Kaq met shpejt, n'tu dokt pak ja shtoj dozėn !?

Honesty^uk.
12-01-09, 21:39
..... eshte per te ardhur keq kur lexohen disa shkrime te mbushura plot mllef,cinize dhe me e keqja me nje gjuhe harbute rrugacerore,
por e gjithe kjo eshte e lehte per tu justifikuar sepse vjen nga aftesite e kufizuara te disa zhele patriotave dhe nga paaftesia e tyre per tu perballur,debatuar me realitetin me fakte reale.

Pupi
12-01-09, 21:52
..... eshte per te ardhur keq kur lexohen disa shkrime te mbushura plot mllef,cinize dhe me e keqja me nje gjuhe harbute rrugacerore,
por e gjithe kjo eshte e lehte per tu justifikuar sepse vjen nga aftesite e kufizuara te disa zhele patriotave dhe nga paaftesia e tyre per tu perballur,debatuar me realitetin me fakte reale.
Unė ty Honesty tė kam lexuar gjithmonė me kujdes, kam edhe simpati pėr shkrimet/qasjet e tua, por mbaj edhe rezerv, thjesht nuk kemi faj neve qė na kanė sjellur nė kėtė ditė tė mos jemi nė gjendje tė dijmė se ē'ėshtė mė sė miri pėr atėdheun!
Veq mos mė dil tė lutem me ato, fati ytė qė je prapa monitorit, se kshtu e kshtu.........

Debatim, fakte realitete, ......tė gjitha kėto sipas bindjeve tė gjithsecilit!

Njė pyetje kam unė!

Ēfar ėshtė mė e shtrenjta, mė e shenjėta e njeriut ?

GURI SYLAJ
12-01-09, 21:57
Pupi nese bene po te pergjigjem une!

Me e shtrenjta per njeriun eshte rrespekti per veteveten ....!

Pupi
12-01-09, 22:04
Pupi nese bene po te pergjigjem une!

Me e shtrenjta per njeriun eshte rrespekti per veteveten ....!

Bėnė pse jo, tė gjithė sė bashku jemi me tė ditur.

Por unė e kam tė trashėguar kėshtu:

Mė e shtrenjėta ėshtė jeta, e ajo jipet pėr tė shenjtin Atdhe!

Pupi
12-01-09, 22:17
Ndaq me ditė boll mirė e ke, sepse e vėrtet ėshtė qė Rugova se ka rru pėr Ldk-en e tijė, se pėr PDK-en po. E ka rru edhe fort bile se ktyne jau ka pas frigėn gjithmonė, kshtu apo ashtu.
E mas shumti e ka rru pėr "popullin e vetė", se ju ka tut ama bash ktijė popullit t'vetė.
More mangupi i zanave, se po ta nxirrshi gjuhėn pre funit t'barkut.
Rugova ka qenė njė HIQ, njė mjeran, njė frigacak, me nji fjalė ky popullė dėnimin mė tė madhė nė historin e tijė e ka pėrjetuar gjatė epokės sė tijė.
A kujtove qe pom ha kari edhe aq fort pėr ty e pėr Rugovėn a. po unė jam mundue me ofru kėtė popull tė pėrqar mu nga ky far Rugovna i yti.
Kaq met shpejt, n'tu dokt pak ja shtoj dozėn !?

Moderatorė pėrgjegjės, e shlyeni kėtė ju lutėm.

Tė ndjerin Rugova nuk kam tė drejtė ta etiketoj nė kėtė mas, pėrkuder bindjeve tė mija.
Unė kėrkoj falje tė gjithė atyre qė i kam ofenduar, sepse jam nė dijeni qė ish presidenti Rugova ka patur mbi gjysmėn e kosovės mas veti. E nėse unė ofendoj me njė fjalor tė tillė Rugovėn kam ofenduar edhe tė gjithė ata qė ndiejn pėr tė.

Honesty^uk.
12-01-09, 22:34
Unė ty Honesty tė kam lexuar gjithmonė me kujdes, kam edhe simpati pėr shkrimet/qasjet e tua, por mbaj edhe rezerv, thjesht nuk kemi faj neve qė na kanė sjellur nė kėtė ditė tė mos jemi nė gjendje tė dijmė se ē'ėshtė mė sė miri pėr atėdheun!
Veq mos mė dil tė lutem me ato, fati ytė qė je prapa monitorit, se kshtu e kshtu.........

Debatim, fakte realitete, ......tė gjitha kėto sipas bindjeve tė gjithsecilit!

Njė pyetje kam unė!

Ēfar ėshtė mė e shtrenjta, mė e shenjėta e njeriut ?


Pupi , te falenderoj per konsideraten qe ju keni shprehur, por edhe per rezarvat qe ju ruani.

persa i perket pyetjes dua te them se kjo ka nje perfshirje te gjere ne shtrejtesine e njeriut, por vleresimi behet individualisht nga menyra e kendveshtrimit
keshtu qe per mua vleresimi vjen nga rrethanat dhe situata ne te cilen ndodhem

por smund te mos permend vleresimin qe i nderuari GURI SYLAJ ka bere me lart
sepse RESPEKTI PER VETVETEN perfshin shume terma vleresues .


Honesty

panta_rhei
12-01-09, 22:53
Moderatorė pėrgjegjės, e shlyeni kėtė ju lutėm.

Tė ndjerin Rugova nuk kam tė drejtė ta etiketoj nė kėtė mas, pėrkuder bindjeve tė mija.
Unė kėrkoj falje tė gjithė atyre qė i kam ofenduar, sepse jam nė dijeni qė ish presidenti Rugova ka patur mbi gjysmėn e kosovės mas veti. E nėse unė ofendoj me njė fjalor tė tillė Rugovėn kam ofenduar edhe tė gjithė ata qė ndiejn pėr tė.

Modertatorė pėrgjegjės, ju lutem pastromani fytyrėn sepse unė jam faqeziu dhe matrapazi mė i madh i kėtij forumi, llomi i popullit tim - po lutet pupi.

krijuesiii
12-01-09, 22:55
...te merreshe me nje te kaluare te till eshte humbje kohe se koti, sepse nuk ia vlene sepse jemi marrure qe iqind here neper keto forume, por do te ishte shume me mire sikur te kishte nje kulture dialoguese e cila me siguri se do te vije por me kohen sepse edhe keto jane faze kur nje popull del nga erresira dhe pretendon e aspirone te gjej burimin e drites...

...jane kohera e etapa qe mbyllen e kristalizohen me gjithe te mirat e te kqijate qe kishin mbeten njerzite per te vlersuar, mbetet e ardhmja per tia vene vulen e aspirimit shoqerore, drejtimet, vizionet, idealet, lus Zotin qe edhe Varfnjaku por edhe i pasuri jetime e ai i rritur me aerokrem te ken te drejten e casjes ne realizimin e nje jete me te mire per Popullin time sepse e larmishmja e bene nje Shoqeri te forte stabile dhe aspiruese per te mbijetuar neper fortunate e jetes...

...ne kete forume vertet mungojne shume gjera dhe nje nga me kryesoret eshte respekti, casja ime ne ket forume eshte si mbas teoris se moqme popullore "si eshte vendi behet edhe kuvendi", ky forume ka pas nje kohe te gjate dhe ka politike tejskajshume te nje anshme cdo gje qe eshte kunder ish presidentit dhe politikes se tij eshte edhe armik i keti forume dhe keta e kane kotillen e vete qe tu leshohen me sharja e ofendime, prandaj ta nxjerrin edhe gjuhen e ski qare mjerishte pa ra ne nivelin e tyre, e sidomos nje nder tjera ka qene e eshte edhe urretja fetare sidomos kunder Islamit dikujte i lejohen faqe te tere te shkarraviten me ofendime shpikje ma zi se te shkive, ndersa debatuesev normal po te kundershtojne kete largohen e ndalohen...

...dhe keshtu ky forume neper vite ka humbure vleren qe duhej ta kishte, ka humbure rendesin dhe nje qasje serioze ne kete forume eshte sikure te shkoshe ne male e tju lexoshe poezi derrave te eger...

...nese vertet edhe une i kam lenduar dike pse jave kam kritikuar (jo pa arsye)
Rugoven ju kerkoj sinqerishte falje, sepse e di e njohe ndjenjen qe njeriu e fitone nga varferi mendore dhe nga bindjet mitike...

...Askushe nuk meritone te adhurohet perveqe ZOTIT (ALLAHUT) dhe se te gjithe njerzite jane mekatare e gabimtare...


tungiii

Pupi
12-01-09, 22:58
Modertatorė pėrgjegjės, ju lutem pastromani fytyrėn sepse unė jam faqeziu dhe matrapazi mė i madh i kėtij forumi, llomi i popullit tim - po lutet pupi.
Jo or pis je ti dhe ata si ti, qė i detyrojn njerzit tė nxjerrin edhe mėlqit prej barku.

Zana_ch
12-01-09, 22:58
pershendetje gjithve pa dallime qe qfar idealizmi keni .

Gabimet jan njerzore ...falja ashte madheshtore.

pra Ai/jo qe kerkon falje ashte hiq ma madh e as ma i vogel se ai qe fal .respekt dhe toleranc per te gjithe duhet te kemi ...se fun i fundit gjith jem njerz apo ?

LOJETARI
12-01-09, 23:06
Po fatin qe e kam edhe une ....

OSE PERMBANU PAK OSE PO E MBYLLIM TEMEN KREJT

Oqeani
12-01-09, 23:10
Tema le te mbetet - te shkruarit le te .... flm

Guri i madh
14-01-09, 11:42
Kushtetuta dhe flamuri i Kosoves...
Nuk e deshet dardanin?E gezofshi Kosovska Metiohin!
Mjafton te ndiqni videon!


http://www.youtube.com/v/aYAYqdse_ZE&hl=de&fs=1
po ket e kallen disa ish bashkpuntor te sigurimit serrb ne krye me FAIK FAZLIUN

disa prej tyre qe ishin ne at kamionin edhe disa qe i ndezen kta flamura para teatrit kombtar i kam njoft qysh moti , jan disa patrota me bateria qe pas vitit 2000 e kan ndie vehten se jan shqiptar

Makresh
14-01-09, 11:52
po ket e kallen disa ish bashkpuntor te sigurimit serrb ne krye me FAIK FAZLIUN

disa prej tyre qe ishin ne at kamionin edhe disa qe i ndezen kta flamura para teatrit kombtar i kam njoft qysh moti , jan disa patrota me bateria qe pas vitit 2000 e kan ndie vehten se jan shqiptar

Mere hashimin, e mshoj rugoves. Molla pik ner molle.

Shqiptare_ne_Turqi
14-01-09, 12:31
[quote=jadore]une vertet nuk po kuptoj ...!!!

jemi aktualishte me 09.01.09 e jo me 09.01.2008,2007,2006,apo vitin historik 2000, 1999..!!

jam une neper halucilacione kohore apo ju pak si vone keni nisur te kendelleni ..

BAC U KRY ;
edhe kjo daten finale e pate para nje viti , nuk na mbetet tjeter tash veqse te jetojme jeten...

p.s.
kjo vlen per te gjithe diskutuesit e kesaj teme ...Jadore,dhe uné mendoj si ti,edhe pse nuk pajtohem absolutisht me "flamurin "qé, ju ka imponua Kosovés ...por...

Urata
15-01-09, 19:41
Zyle Krasniqi Kėngė pėr flamurin 1992 www.raps... (http://www.youtube.com/watch?v=tr2GTnsAIW0&feature=related)

Zelfije Istogu Mos ma prek flamurin 1994 (http://www.youtube.com/watch?v=6oXL58_gZIo&feature=related)

_ELI
16-01-09, 12:52
Taci per me hyp npozite u kone ne gjendje me mbyt edhe njerz (sic i ka mbyt sa e sa) se le mo me pranu njė falmur nga evropa. Ky sdin cka oshtė turpi sepse turpi e ka mblu moti.

MemphiSx
17-01-09, 15:44
Fjalen TURP kjo race e poshter motiiiiii e kan fshij prej trunit!! Paramendone popull i dashur qka po ndodh me Kosoven!


VITI 2008 shkoj,pa rritje ekonomike,pa rritje te punesimit,pa rryme pa uje,pa shtet pa sen hiq!

Populli po demtohet,me rritje te qmimit te rrymes,ujit,TVSH-s!

Pushtetareve tash e tutje,nga rroga e tyre do te ndalet vetem 10 % dmth po krijiojn kushte per vete!PSH,Hashimi e ka marr rrogen ta zojm 1000 euro,ne vitin 2008,ju kan ndal 200 euro,kurse tash i ndalen vetem 100 nga tatimi ne paga! Dmth kjo eshte e arritura e qeveris!Ekspertet thon se me rritje te TVSH-s,investitoret e kan me te veshtir investimin ne Kosove,kjo po shihet qartas,ende askush spo rrezikon me ardhe me investu diqka ne Kosove!

Duhet 10 vjet me shkru per ket qeveri 1 vjeqare,por kto po me brengosin per paturpesin e ketyre njerzve!

Oqeani
17-01-09, 19:22
Kta nuk kan kohe per turp, ngase jane ne vrapim e siper pas "haraēit"

Xuki
17-01-09, 22:45
Arb, MemphixS, jonuzi,Domira, Dilaver, Xuki, Zana_ch, Gentiani,Murgesha, natyra,Gjilanasi ,ShEjToNkA e disa t'tjere ju pershendes...!

...gjithemon, keshtu si Anna keni mendue!

Pėrshėndetje Uratahttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

Sinqerisht qė nga viti 2006 i kam thėnė vetit mos e lodhė vetėn ma shumė me politikė......merru me lule, merru me msn-a e rri urt...rri bre urt, se nuk shkruhet kėrkun mendimi yt! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif Nejse pahiri rashė n'kėtė rubrikė tė forumit e u hina rend postimeve tė ksaj teme!

Fakt ėshtė qė I MADHI Dr. Ibrahim Rugova ka qenė njė guximtar, vizionar dhe Shqiptar, i cili ka dhėnė shumė pėr pavarėsinė e Kosovės. Shumica e popullit ia din vlerat dhe kjo mjafton dhe nuk ka asgjė ndikim mendimi i disave nė lidhje me personalitetin Dr. Ibrahim Rugova. Populli e dėshmoj sa ishte ai gjallė dhe nė ditėt pas vdekjes sė tij, se kush ishte Dr. Rugova.

Mos gabofsha, Panta-Rhei e pėrmendi, qė nuk ėshtė fajtor Hashimi me kompani pėr flamurin e imponuar dhe tė pranuar nga Hashimi me kompani, kėtu tė pėrfshirė edhe trimat e veteranve tė UCK-s tė cilt dikur i kallshin flamujt e Dardanisė, por jan Fatmir Sejdiu dhe Eqrem Kryeziu tė cilt e prishėn LDK-n.

Nejse, po i kthehem pak flamurit tu Kosovės! Unė pe marr shembull Gjermaninė! Sa ishte nė dy shtete (BRD + DDR) e ndarė flamujt i kishin shumė tė ngjajshėm:

Ky ishte flamuri i DDR,

http://www.uwe-reichmann.de/ossi/ddr_flagge.gif

kurse ky e BRD

http://www.ayasofya-dortmund.de/images/Flagge-BRD.jpg


Flamuri i Kosovės asgjė nuk ka tė ngjajshėm me flamurin e nėnės Shqipėri, kurse flamuri i Dardanisė shumė:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/archive/e/e7/20070518143545!Kosova_dardania.gif


Kaloni mirė e mos e lodhni vetėn palidhje!

Urata
05-03-09, 18:46
...degjim te kendshem ju DARDANET e denje!

http://www.teksteshqip.com/tekste.php?aid=44&id=1867898

shfletuesi_
05-03-09, 19:43
Beni ndryshimet ju nqs keni aftesit... :P :D :D :D

Scooby-Doo
05-03-09, 21:00
per at qe nuk kan aftesi e hapin gojen blla-blla-blla

Oqeani
05-03-09, 21:48
Pse nuk po thuani per ata qe po pasurohen duke keqperdoruar jeten e tyre !

krijuesiii
05-03-09, 23:43
...ju ka mete prej kohes se shkinis qityne pacifistave me krijue mite e figurat boshe me i mbushe me fjale te medha, cuditem disa qe jane kaq pesudo patrijota e pseudo patrijotica pse nuk i thane ati spo ja permeni emrin ma mire TURP per ate qe nuk qe ne gjendje per te vizitura vite me radhe 33 Heronjet e Familjes Jashari...

...e vine me shpikune ketu mite e budallakina si me jetu ne kohen e shtrigave...tungiii

Peja-Boy
06-03-09, 10:21
...ju ka mete prej kohes se shkinis qityne pacifistave me krijue mite e figurat boshe me i mbushe me fjale te medha, cuditem disa qe jane kaq pesudo patrijota e pseudo patrijotica pse nuk i thane ati spo ja permeni emrin ma mire TURP per ate qe nuk qe ne gjendje per te vizitura vite me radhe 33 Heronjet e Familjes Jashari...

...e vine me shpikune ketu mite e budallakina si me jetu ne kohen e shtrigave...tungiii

Ti skishe lidhje me Krye se qka po shkruajshe .... Kush me i Vizitu kurse eshte dasht mu rujt prej shkijeve tane ne gjdo hap se ku po e vrasin ... Kush beri Atentate ndaj tij, kush ja Minirati Automjetet... Po rri trus e lexo e mos shkruaj Palidhje, veq sa me thon qe po Postoj se marre edhe pse nuk njihesh si person por si nofk ne Forum duhet me te ardh marre nga Vetvetja se qka shkruan ...Ndrrojeni Flamurin tash ti e Thaqi hajt qiteni Flamurin e Juaj e te shikojm se qka po Propozoni ...


Ooo Shkau Lyp qi Nonen (Me falni ne shprehje) se shume kujt eshte dasht me ja kthy Brinat prej serbie e mos me lon me shku Shqiperi e Maqedoni ... Po Milloshi Budall ska dijt me Punu me Krye "Jepju Shqiptarve Liri e Leje per Armmbajtje se vrahet krejt nermje vete Hiq po u munu Shkau,edhe Bota e Kish pa se kush jan Shqiptart ....

Kur Shoh Ca Postime se qka Flet shqiptari Per Shqiptarin nganjeher I Marr inat vetes pse jam Shqiptar e ti them Dikutj se qeta qe po Perlahen mes vete i Kom vendas ... Po mire se te Huajt nuk hyjn ne kete forum edhe nuk e kuptojn se qka po flitet ...


Por ne gjithmon kemi Vuajtur per diqka qka nuk e kemi Pas kurr... e kurr sja kemi dijt Vleren asaj qe kemi !!

Urata
10-03-09, 04:02
...ju ka mete prej kohes se shkinis qityne pacifistave me krijue mite e figurat boshe me i mbushe me fjale te medha, cuditem disa qe jane kaq pesudo patrijota e pseudo patrijotica pse nuk i thane ati spo ja permeni emrin ma mire TURP per ate qe nuk qe ne gjendje per te vizitura vite me radhe 33 Heronjet e Familjes Jashari...

...e vine me shpikune ketu mite e budallakina si me jetu ne kohen e shtrigave...tungiii


nuk u vrane veq 33 Jasharte....u vrane e u zhduken shume e me shume! Per Jasharajt e gjalle, gjysma e se keqes, e dine te pakten se si e sa dhe ku u vrane, e te tjeret!!!!!!!!!!!!!A thue, t'shkon mendja sesa i veshtire do jete lajmi qe po qarkullon neper media se organet e shqiptarve u trafikuan anej e kendej...!

E ke iden, se secilit do i shkoj mendja se mund t'jene organe te me te dashurve te tyre!!!!!


Jasharajt e gjalle dolen (per) fitues nga fatekeqesia lufte...!!!!! Femine e djepit ua shpallenDESHMORE/ HERO...!

E te tjeret...?!!!

realisti64
10-03-09, 23:34
nuk u vrane veq 33 Jasharte....u vrane e u zhduken shume e me shume! Per Jasharajt e gjalle, gjysma e se keqes, e dine te pakten se si e sa dhe ku u vrane, e te tjeret!!!!!!!!!!!!!A thue, t'shkon mendja sesa i veshtire do jete lajmi qe po qarkullon neper media se organet e shqiptarve u trafikuan anej e kendej...!

E ke iden, se secilit do i shkoj mendja se mund t'jene organe te me te dashurve te tyre!!!!!


Jasharajt e gjalle dolen (per) fitues nga fatekeqesia lufte...!!!!! Femine e djepit ua shpallenDESHMORE/ HERO...!

E te tjeret...?!!!

Nganjehere mendoj mos me shkrujt te politika,po disa persona t'i nxjerrin fjalet me dana...

Madam Urata, bash shkrese cinike paske be.

Me gjithe dhimbjen dhe respektin per te vraret dhe te zhdukurit ne lufte, ka nje dallim nga menyra sesi jane vrare.

Anetaret e familjes Jashari rane ne fushebeteje,ata ishin te vetedishem qe do te ndeshkoheshin, por nuk e leshuan pragun e shtepise.Ndersa disa jane zene ne ikje e siper dhe nuk eshte e njejta madam sikur me qendru deri ne fund bashke me te rriturit, sikur te te zene duke ikur.

Deshmor eshte shpallur edhe Fehmi Agani, ama nese do te krahasohej renia e tij me renien e Adem Jasharit, Hamzes apo baces Shaban,ka nje dallim rrenjesor:ata u vrane me pushke ne dore, ndersa Fehmi Agani u vra ne tentim per te ikur nga Kosova dhe ate me rroba te grave!

Madam Urata bash shume poshte paske rene duke shkuar shume larg:e gjithe bota perkulet para kesaj sakrifice te madhe, ndersa ti s'ke turp te thuash se perfituan nga kjo...

Paramendoje per nje cast veten anetare te kesaj familjeje te madhe:jane 33 persona te familjes qe te dalin dite e nate para sysh, jane dhjetera buzeqeshje femijesh qe u shuan qe femijet tane te mund te buzeqeshin te lire.
Do ta ndjeje veten perfituese nga lufta madam nese do te shkeputeshin kaq shume pjese te jetes tende???

Disa sende jane te shenjta, sepse pa sakrificen e Jashareve s'do te kishte Kosove!

Mos i prek pra gjerat e shenjta, sepse do kesh prapa mallkimin e atyre shpirterave qe i japin shkelqim diellit te lirise!!!

Urata
10-03-09, 23:44
Nganjehere mendoj mos me shkrujt te politika,po disa persona t'i nxjerrin fjalet me dana...

Madam Urata, bash shkrese cinike paske be.

Me gjithe dhimbjen dhe respektin per te vraret dhe te zhdukurit ne lufte, ka nje dallim nga menyra sesi jane vrare.

Anetaret e familjes Jashari rane ne fushebeteje,ata ishin te vetedishem qe do te ndeshkoheshin, por nuk e leshuan pragun e shtepise.Ndersa disa jane zene ne ikje e siper dhe nuk eshte e njejta madam sikur me qendru deri ne fund bashke me te rriturit, sikur te te zene duke ikur.

Deshmor eshte shpallur edhe Fehmi Agani, ama nese do te krahasohej renia e tij me renien e Adem Jasharit, Hamzes apo baces Shaban,ka nje dallim rrenjesor:ata u vrane me pushke ne dore, ndersa Fehmi Agani u vra ne tentim per te ikur nga Kosova dhe ate me rroba te grave!

Madam Urata bash shume poshte paske rene duke shkuar shume larg:e gjithe bota perkulet para kesaj sakrifice te madhe, ndersa ti s'ke turp te thuash se perfituan nga kjo...

Paramendoje per nje cast veten anetare te kesaj familjeje te madhe:jane 33 persona te familjes qe te dalin dite e nate para sysh, jane dhjetera buzeqeshje femijesh qe u shuan qe femijet tane te mund te buzeqeshin te lire.
Do ta ndjeje veten perfituese nga lufta madam nese do te shkeputeshin kaq shume pjese te jetes tende???

Disa sende jane te shenjta, sepse pa sakrificen e Jashareve s'do te kishte Kosove!

Mos i prek pra gjerat e shenjta, sepse do kesh prapa mallkimin e atyre shpirterave qe i japin shkelqim diellit te lirise!!!


Monsieur realisti64, nuk ekziston njeri n,kete bote qe ka ndie dhimbje me t'madhe se une ate dite kur u vrane edhe femijet e djepit...! I kam lexue te gjitha rrefimitet e vajzes qe mbijetoi, misherat akoma m'shkojne perpjet....! T'rrime shtrember e t'flasim drejte, me shenjeteri do ishte sikur t'shpetonin gjithe ata njerez!

Sa here qe kam lexue/degjue menyren e vrasjes se tyre, ia kam pa per budallaki Baces Dem...! 33 botera, do nxirrnin hakun e Baces/Kosoves n'3333333333333........ menyra!

Ma burreni/trimni do ishte t'i shpetonte robte e shtepise!


cheers Monsieur!


ps: une e kreva n'kete teme!S'kam per te thene asgje tjeter...!

Makresh
11-03-09, 09:04
Urata,

Po mendon ti qe Baca Dem sjolli armaten serbe ne shtepi te vet per tiu shpallur luft okupuesit ?

Shpresoj qe te kam keqkuptuar.

realisti64
11-03-09, 09:32
Monsieur realisti64, nuk ekziston njeri n,kete bote qe ka ndie dhimbje me t'madhe se une ate dite kur u vrane edhe femijet e djepit...! I kam lexue te gjitha rrefimitet e vajzes qe mbijetoi, misherat akoma m'shkojne perpjet....! T'rrime shtrember e t'flasim drejte, me shenjeteri do ishte sikur t'shpetonin gjithe ata njerez!

Sa here qe kam lexue/degjue menyren e vrasjes se tyre, ia kam pa per budallaki Baces Dem...! 33 botera, do nxirrnin hakun e Baces/Kosoves n'3333333333333........ menyra!

Ma burreni/trimni do ishte t'i shpetonte robte e shtepise!


cheers Monsieur!


ps: une e kreva n'kete teme!S'kam per te thene asgje tjeter...!

Madam Urata,

Fatkeqesisht kur hyjme ne nje diskutim s'mund ta vendosim vet kur deshirojme ta perfundojme diskutimin, sepse duhet t'i mbrosh argumentet qe parashtron, ose te terhiqesh per te lene te kuptosh se kishe mendim te gabuar.

Te besoj qe ke ndi dhimbje ashtu si cdo shqiptar, ama prape po i zmadhon permasat, sepse dhimbja ka qene me e madhe per te afermit, te njohurit e familjes Jashari e duke shkuar ne nje rreth me te gjere, ajo bie(ligj fizik ky).

Dhe tani pikerisht dilema qe shtron ti:do te ishte me mire te shpetoheshin keta njerez apo te ndodhte ashtu sic ndodhi!??

Natyrisht se ne njerezit me ndjenje normale atdhedashurie do te zgjedhnim te paren, ndersa eshte pikerisht zgjedhja e se dytes nga Jasharet, ajo qe i ben te quhen legjendare.

Nese do t'ia nxirrnin hakun baces Adem 33 viktimat!??Tingellon shume pak e besueshme perderisa ne Kosove nuk luftoi as 5% e njerezve te afte per lufte.

Madam, qartesoje njehere e pergjithmone:pa ate sakrifice sublime te Familjes Jashari nuk do te ishim kurre ketu ku jemi!
Ajo sakrifice filloje te thyeje akullin e roberise qe po na shtrengonte perdite e me shume...!

GURI SYLAJ
11-03-09, 09:36
Debatet e tilla jan te pa nevojshme !
Por nje e vertete e madhe qendron.
Shqiptaret ,ne Kosove e edhe gjetek ,asnjehere nuk kan qene me te percare ne mes veti ,anjehere nuk kan pas me pak dashuri e rrespekt per njeri tjetrin .Asnjehere shqiptaret nuk kan qene me te mvarun nga TE NJOFSHMIT , qofte edhe per nje vertetim te thjeshte!
Dhe shtrohet pyetja PSE????
Athua i kan mbaru te gjitha punet dhe nuk kan nevoje per njeri tjetrin .??
Athua hasmeria ne mes veti paska qen me e madhe se dashuria!??
Athua mendojn se shteti ndertohet ne kete menyre apo ndoshta eshte dicka qe po tingllon me sigurt!
Ne mungese te shtetit dhe pervojes se si ndertohet shteti kan hy ne nje rruge qe mund te quhet gjithecka tjeter por jo edhe shtet!!!?
Shteti i Kosoves po i gjason nje shtepie te madhe ,te varfer dhe me plot telashe te mbrendeshem qe krenohet se asgje nuk mund te beje ashtu si don dhe si duhet sepse eshte ne duart e te tjereve!!!Por kur eshte fjala te ELITA ata kan mundsi te ndertojn ndonje shtepi ,ndonje ville ,ndonje fabrike te vogel ,ndonje Ordinance moderne ,ndonje ....... kete mund t'a bejne kuptohet ne bashkpunim me "Te Zotin e shpise " qe nderrohet here pas here !!!
Dhe kur behet krahasimi i ketyre dy rrafsheve del se perkunder sharjeve e fyerjeve ,prej atyre me te ulta, Elita eshte bashk dhe ne te njetin thes- Pozite e Opozite per Kosove pak jan duke u merzite!!

Urata
11-03-09, 14:32
Urata,

Po mendon ti qe Baca Dem sjolli armaten serbe ne shtepi te vet per tiu shpallur luft okupuesit ?

Shpresoj qe te kam keqkuptuar.


Makresh, ne asnje menyre nuk mendoj dhe kurre nuk kam thene qe Baca Dem( i lum Ademi,ndjese i paste shpirti, tane Kosova po e therret BACE!) i solli armaten ne shtepi....! Baces, is sollen armaten n'shtepi!( e dini forte mire se kush jane ata!)

Ama, duke e ditur qe je 'n'goje t'ujkut' e spo i largon gra e femije, NUK ESHTE BURRERI/TRIMERI/SHENJTERI per mua...!


ps: merrne me mend si trajtoheshin grate(pashkolluara) neper fshatra para lufte e merrne me mend pikerisht Drenicen!( jo te gjitha grate por shumica)
Po tu ipej e drejta/urdheri jam shume e sigurte se Nena, Gruaja, Kunatat dhe motrat e Baces, do benin ēmos ti shpetonin femijet dhe veten...!

Monsieur realisti64, a do lejoje nje gje te tille me Familin tuaj...?

Lufta eshte lufte, te gjithe e dijme se 'hane' ēka te gjen para...!!!! Shume e shume e shume te tjere u vrane/dogjen e masakruan...!

Bacen Dem, prap do ta njihnim/shpallnim KOMANDANT/HERO, edhe sikur t'i shpetonte Familjen...!


ps: une kam fole n'aspektin Nene, grue , moter dhe vajze...ne asnje menyre t'ia "marr" zbehe titujte Komandant/Deshmore/Hero, Baces...! Ndjej dhimbesheri t'paskajshme per ato gra e femije te atij pragu...!

TUNG

Makresh
11-03-09, 15:00
Dakord,. por si nene, moter, e bije a nuk vehesh ne vend te nenes, gruas dhe bijes t'Bacit ? Ka diqka me te shenjt e me te shtrenjt se kombi qe i lidhe keta njerez, ajo eshte dashuria familjare dhe ne, me mir se kush e dim se sa e shtrenjt eshte Familja !
Askush se ka ber men qe do t'kerset ate nat, por ja qe Kėrsiti ! Dhe kėrsiti fort !

uliksi31
11-03-09, 19:03
Debatet e tilla jan te pa nevojshme !
Por nje e vertete e madhe qendron.
Shqiptaret ,ne Kosove e edhe gjetek ,asnjehere nuk kan qene me te percare ne mes veti ,anjehere nuk kan pas me pak dashuri e rrespekt per njeri tjetrin .Asnjehere shqiptaret nuk kan qene me te mvarun nga TE NJOFSHMIT , qofte edhe per nje vertetim te thjeshte!
Dhe shtrohet pyetja PSE????
Athua i kan mbaru te gjitha punet dhe nuk kan nevoje per njeri tjetrin .??
Athua hasmeria ne mes veti paska qen me e madhe se dashuria!??
Athua mendojn se shteti ndertohet ne kete menyre apo ndoshta eshte dicka qe po tingllon me sigurt!
Ne mungese te shtetit dhe pervojes se si ndertohet shteti kan hy ne nje rruge qe mund te quhet gjithecka tjeter por jo edhe shtet!!!?
Shteti i Kosoves po i gjason nje shtepie te madhe ,te varfer dhe me plot telashe te mbrendeshem qe krenohet se asgje nuk mund te beje ashtu si don dhe si duhet sepse eshte ne duart e te tjereve!!!Por kur eshte fjala te ELITA ata kan mundsi te ndertojn ndonje shtepi ,ndonje ville ,ndonje fabrike te vogel ,ndonje Ordinance moderne ,ndonje ....... kete mund t'a bejne kuptohet ne bashkpunim me "Te Zotin e shpise " qe nderrohet here pas here !!!
Dhe kur behet krahasimi i ketyre dy rrafsheve del se perkunder sharjeve e fyerjeve ,prej atyre me te ulta, Elita eshte bashk dhe ne te njetin thes- Pozite e Opozite per Kosove pak jan duke u merzite!!

Ky shkrimi yt baci Guri, me kujtoj kohen e para 15 apo 20 vjetesh, kur populli shqiptar edhe pse i okupuar totalisht nga Serbia, pat tregue solidaritet te pa pare. Ndihmuan njani tjetrin me cka paten. Falen gjaqet thuaja tersisht sa ishin te okupuar prej Serbis.
Tash shtrohet pyetja? A thue eshte si pasoj, sundimi shekullor i te huajve mbi trojet tona? A thua na vertet nuk dijm te vet qeverisim? A thue ky ishte shkaku qe na e paten pru Princ Vidin te na udh'heq? A ndoshta vertet po na mungon ndergjegja dhe vet'dija kombetare?

Guri i madh
11-03-09, 19:22
ata qe u pasurun me paret e fondit vendlindja thrret tani shkojn e qajn para varrezave tė martirve per me perfitue votat


do me than dulen 100 herė ma te pasur nga lufta te pakt jan ata qe e kan humb ndonji antar tė familjes

GURI SYLAJ
11-03-09, 19:25
Sigurisht se nga te gjitha keto ngapak eshte prezente .Por ndergjegja dhe vetedija kombtare eshte mund nga interesi ,kajta e lufta per pushtet e keto jan kancer edhe per shtetet qe kan tradite dhe qe jan shume me te forta se Shteti i Kosoves!!
Ne momentin kur individi fillon te ndjehet si I VETMI DHE ME I MIRI - fillon edhe shthuarja e shtetit .
Nga e gjith kjo mund te kemi nje
MRET,nje DIKTATOR ose te mos kemi SHTET fare!!

uliksi31
11-03-09, 19:43
Kur ceket ndegjegja dhe vetdija kombetare, kame parasysh interesin nacional-shteror para atij partiak. Gje qe nuk po ndodh ne Kosove, kuptohet kjo dukuri po reflektohet edhe te na ne forum.

GURI SYLAJ
11-03-09, 20:11
Gjithesesi keni te drejt !

vjeshta
11-03-09, 20:20
Unė kisha mė thėnė vetėm njė fjalė .

Ju faltė gjaku i dėshmorėve !

Urata
11-03-09, 20:29
Unė kisha mė thėnė vetėm njė fjalė .

Ju faltė gjaku i dėshmorėve !


...ata te cilet PERFITUAN nga gjaku i tyre!!!!!

Guri i madh
11-03-09, 20:34
ata qe kan dhan gjak ata qe jan martirizue fatkeqsisht ,disa prej tyre tani luftojn per egzistenc

Honesty^uk.
11-03-09, 23:54
....te ata/o qe e shfrytezuan dhe po e shfrytezojn kete gjak per karrige

remi.bmc
12-03-09, 01:25
Ti skishe lidhje me Krye se qka po shkruajshe .... Kush me i Vizitu kurse eshte dasht mu rujt prej shkijeve tane ne gjdo hap se ku po e vrasin ... Kush beri Atentate ndaj tij, kush ja Minirati Automjetet... Po rri trus e lexo e mos shkruaj Palidhje, veq sa me thon qe po Postoj se marre edhe pse nuk njihesh si person por si nofk ne Forum duhet me te ardh marre nga Vetvetja se qka shkruan ...Ndrrojeni Flamurin tash ti e Thaqi hajt qiteni Flamurin e Juaj e te shikojm se qka po Propozoni ...


Ooo Shkau Lyp qi Nonen (Me falni ne shprehje) se shume kujt eshte dasht me ja kthy Brinat prej serbie e mos me lon me shku Shqiperi e Maqedoni ... Po Milloshi Budall ska dijt me Punu me Krye "Jepju Shqiptarve Liri e Leje per Armmbajtje se vrahet krejt nermje vete Hiq po u munu Shkau,edhe Bota e Kish pa se kush jan Shqiptart ....

Kur Shoh Ca Postime se qka Flet shqiptari Per Shqiptarin nganjeher I Marr inat vetes pse jam Shqiptar e ti them Dikutj se qeta qe po Perlahen mes vete i Kom vendas ... Po mire se te Huajt nuk hyjn ne kete forum edhe nuk e kuptojn se qka po flitet ...


Por ne gjithmon kemi Vuajtur per diqka qka nuk e kemi Pas kurr... e kurr sja kemi dijt Vleren asaj qe kemi !!
jo jo pak ma ngadale ka qen arsye e tij politike qe mos ti vizitoj deshmoret
askush nuk ja ka minirat kerrin atina montazhat e tije nje dite do dalin ne shesh
me pas dasht ata qe i akuzon ti as panlat sja kishin lan ne trup
aj shkurt ska dasht me pranu se ne kosov ka pas nje ushtri nga friga se e humb karrigen
ska qen ne pytje jeta e tij se tju kish dasht dikujna i vdekur se kish hanger as ni minut .

realisti64
12-03-09, 13:33
Monsieur realisti64, a do lejoje nje gje te tille me Familin tuaj...?
[/quote]

Zonje/zonjushe Urata,pikerisht kjo e ben Adem Jasharin dhe familjen e tij te hyje ne legjende e ne nuk kemi pasur dhe s'kemi b...te jemi te tille.

Nese kemi ndejtur vetem duke ikur,pse te jemi filozof sot e te tregojme cka eshte /ishte mire e cka keq kur s'e kemi deshmu me kohe!??

Si femi me kujtohet qe ka qene nje filozofi qe e mbrojme pragun e shtepise dhe nuk ikim prej tij, s'kemi ku te shkojme e cfare kuptimi ka te jemi kritik ndaj atyre qe i qendruan besnik ketij parimi??
Nuk them se do te kisha vepruar keshtu me familjen time, por pse s'kam pasur b...une nuk mund te jem ndaj dikujt qe ka pasur.

Mos mendo qe cdo burreshtetas apo veprimtar i huaj perkulet ashtu rastesisht perpara sakrifices se Jasharajve,por popujt e qyteteruar kane nje prirje t'i respektojne sakrificat e njerezve per lirine e nje vendi.

Me duket dicka e panevojshme hapja e nje dileme te tille, pra t'i leme Jasharajt me dhembjen e tyre e te mos ua lendojme plaget!!!

remi.bmc
12-03-09, 17:02
Ky eshte nje flamur qe perfaqeson identitetin e perzier magjup-gabel e shka, te atyre qe e propozuan dhe e miratuan.

Keta jane zogj shkijesh...

Nje permiresim te ketyre fjaleve te kesaj videoje. Nuk ishte populli qe e dogji Flamurin e Dardanise. Ishin zagaret enveriste, nipat e shkijeve qe e dogjen. Ata nuk deshten asnje here nje Kosove te pavarur qe frymon Shqip ne cdo aspekt. Ata nipa shkijesh e lane Kosoven si shtet multi-etnik.

ZOG SHKAU JE TI QE SKE BER ASNI TE MIRE PER KOSOVEN PERPOS QE I KE PERKRAH
VEPRIMET E SHKIJEVE E TASH DONI ME QIT FLAMUR TE JUJIN DIKUND AA
TE SE SHQIPTARET NDERTOHET SHTEPIA NE KULEM PASTAJ VENDOSET FLAMURI
E ATA QE VENDOSEN FLAMUJT NUK NDERTUAN ASGJE TJETREN HER NUK JU DJEGEN PO KAN MI HANGER

Guri i madh
12-03-09, 17:05
ZOG SHKAU JE TI QE SKE BER ASNI TE MIRE PER KOSOVEN PERPOS QE I KE PERKRAH
VEPRIMET E SHKIJEVE E TASH DONI ME QIT FLAMUR TE JUJIN DIKUND AA
TE SE SHQIPTARET NDERTOHET SHTEPIA NE KULEM PASTAJ VENDOSET FLAMURI
E ATA QE VENDOSEN FLAMUJT NUK NDERTUAN ASGJE TJETREN HER NUK JU DJEGEN PO KAN MI HANGERani ti e hasha po ndertoni shpi po ti o gugjum tupani hala nuk i ke kput mardhanjet me ata polict shkie qe ke punue ma par

Urata
12-03-09, 20:24
Monsieur realisti64, a do lejoje nje gje te tille me Familin tuaj...?


Zonje/zonjushe Urata,pikerisht kjo e ben Adem Jasharin dhe familjen e tij te hyje ne legjende e ne nuk kemi pasur dhe s'kemi b...te jemi te tille.

Nese kemi ndejtur vetem duke ikur,pse te jemi filozof sot e te tregojme cka eshte /ishte mire e cka keq kur s'e kemi deshmu me kohe!??

Si femi me kujtohet qe ka qene nje filozofi qe e mbrojme pragun e shtepise dhe nuk ikim prej tij, s'kemi ku te shkojme e cfare kuptimi ka te jemi kritik ndaj atyre qe i qendruan besnik ketij parimi??
Nuk them se do te kisha vepruar keshtu me familjen time, por pse s'kam pasur b...une nuk mund te jem ndaj dikujt qe ka pasur.

Mos mendo qe cdo burreshtetas apo veprimtar i huaj perkulet ashtu rastesisht perpara sakrifices se Jasharajve,por popujt e qyteteruar kane nje prirje t'i respektojne sakrificat e njerezve per lirine e nje vendi.

Me duket dicka e panevojshme hapja e nje dileme te tille, pra t'i leme Jasharajt me dhembjen e tyre e te mos ua lendojme plaget!!![/QUOTE]...e qellimi im eshte tua beje me dije se : Duke i 'lavdue vetem Jasharajt e Prekazit po i lendojme plaget e shume te tjereve...!


Makreshi, mire kishte thene ne nje vend! "Baci nuk e diti se do 'krise ate nate..." dmth, se do ti shpetonte!

stay tuned realisti64!

aroza
12-03-09, 20:40
[QUOTE=Xuki]Pėrshėndetje Uratahttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

Sinqerisht qė nga viti 2006 i kam thėnė vetit mos e lodhė vetėn ma shumė me politikė......merru me lule, merru me msn-a e rri urt...rri bre urt, se nuk shkruhet kėrkun mendimi yt! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif Nejse pahiri rashė n'kėtė rubrikė tė forumit e u hina rend postimeve tė ksaj teme!

Fakt ėshtė qė I MADHI Dr. Ibrahim Rugova ka qenė njė guximtar, ...........................Mos ta lexoj kėtė fjali urata se del qe ibro ke qen i budalla.

remi.bmc
12-03-09, 20:45
ani ti e hasha po ndertoni shpi po ti o gugjum tupani hala nuk i ke kput mardhanjet me ata polict shkie qe ke punue ma par

jo shtepi po shtet me te ri ne bot nese nuk e ke dit
edhe pse spo ta kana po te mungon shteti i vjetr
kjo ka ndodh
ti trano bertit ankohu ne gjykat te drejtesis bashk me shtetin serb nese je kunder

Urata
12-03-09, 21:22
[QUOTE=Xuki]Pėrshėndetje Uratahttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

Sinqerisht qė nga viti 2006 i kam thėnė vetit mos e lodhė vetėn ma shumė me politikė......merru me lule, merru me msn-a e rri urt...rri bre urt, se nuk shkruhet kėrkun mendimi yt! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif Nejse pahiri rashė n'kėtė rubrikė tė forumit e u hina rend postimeve tė ksaj teme!

Fakt ėshtė qė I MADHI Dr. Ibrahim Rugova ka qenė njė guximtar, ...........................Mos ta lexoj kėtė fjali urata se del qe ibro ke qen i budalla.


...'Ibra, ishte edhe i ditur e edhe guximtare zonje/zoteri aroza!

ps: folen njerez te ditur mbi dhe per Ibrahim Rugoven...!

aroza
12-03-09, 21:33
[QUOTE=urata]


...'Ibra, ishte edhe i ditur e edhe guximtare zonje/zoteri aroza!

ps: folen njerez te ditur mbi dhe per Ibrahim Rugoven...!


Jo, une vetem u shėrbeva me thėnjen tėnde: Trimėria dhe dituria janė larg njėra tjetres.
Nėse ti gėnjen me hater ėshtė tjeter gjė.

Urata
12-03-09, 21:43
[QUOTE=Urata]


Jo, une vetem u shėrbeva me thėnjen tėnde: Trimėria dhe dituria janė larg njėra tjetres.
Nėse ti gėnjen me hater ėshtė tjeter gjė.


...qendroj prane asaj te thenes time!...te rralle i gjen edhe te ditur e edhe guximtare si Rugova! ashtu sikur qe gjen perplot te ditur e jo guximtare, ose vice-vera guximtare e jo te ditur....!

Zana_ch
12-03-09, 22:25
[QUOTE=Xuki]Pėrshėndetje Uratahttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

Sinqerisht qė nga viti 2006 i kam thėnė vetit mos e lodhė vetėn ma shumė me politikė......merru me lule, merru me msn-a e rri urt...rri bre urt, se nuk shkruhet kėrkun mendimi yt! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif Nejse pahiri rashė n'kėtė rubrikė tė forumit e u hina rend postimeve tė ksaj teme!

Fakt ėshtė qė I MADHI Dr. Ibrahim Rugova ka qenė njė guximtar, ...........................Mos ta lexoj kėtė fjali urata se del qe ibro ke qen i budalla.

E nderuar duhet te kesh shum turp kur e shenon Emrin e te madhit Dr Ibrahim Rugoves ne ket mnyr


nigoje pak ket keng , kto fjal j qe thuhen ne ket keng i din qdo Shqiptar

Alberie Hadergjonaj - Nderi i Kombit (Ibrahim Rugova) (http://www.youtube.com/watch?v=o0pOgB34V20&feature=related)

aroza
13-03-09, 12:31
[QUOTE=aroza]


...qendroj prane asaj te thenes time!...te rralle i gjen edhe te ditur e edhe guximtare si Rugova! ashtu sikur qe gjen perplot te ditur e jo guximtare, ose vice-vera guximtare e jo te ditur....!


Jo moj nuk janė tė rrallė, madje ka shuumė qė kėrcejn edhe mė lart! Si stu kujtuan Dacajt,Salihajt,Gaxherrat,Ramosajt,Tėrrmkollat, ect.
Pak tė duken?!
Janė edhe Lulat e vocerr.

Urata
13-03-09, 16:02
[QUOTE=Urata]


Jo moj nuk janė tė rrallė, madje ka shuumė qė kėrcejn edhe mė lart! Si stu kujtuan Dacajt,Salihajt,Gaxherrat,Ramosajt,Tėrrmkollat, ect.
Pak tė duken?!
Janė edhe Lulat e vocerr.m'thuaj me ke rri, te ta them se kush je! nuk e ke keq jo...

ps: O e mira Zane (Doktoreshe e ardhshme)t'falenderoj per linkun dhe kengen NDERI i KOMBIT...!Kjo kenge do behet HIMN i pervjetorit t'vdekjes se Presidentit dhe Dites se Pavaresis.


....

Oh moj Dardani antike
shkundi malet plot me bore
ne brilant ta ktheva lotin
moj e shtrenjta Nane KOSOVE
ē`tha ballkani ē`tha europa
per ty IBRAHIM RUGOVA
Emrin tand ka marre epoka
me beku LIRI N'KOSOVE

....