PDA

View Full Version : Ti kujtojm helmimet e nxenesve me 1990


SANTANA-29
09-01-09, 15:35
Kjo qeshtje,apo ma mir ta quajme kjo drame nacionale doe mos do duhet te prezentohet para faktorit nderkomtar si nder krimet qe beri okupatoret serbe ndaj te rinjeve e femijeve shqiptar,ne vitin 1990 mbeti i heshtur Nje pjes shum e dhemshme e historis se re te kosoves,me apo pa qellim deri tani u anashkalua,.

Mendoj se ne u kemi borxh brezave te ardhshem te kosoves dhe duhet te ju sqarojm se me 1990 ndodhi helmimi masiv nga okupatoret serbe gjithe ata djem
,vajza,si dhe femij te helmuar parashkollor..jan harruar
(www.youtube.com/user/newbornstates)..shihni faktet e prezentuara ne video
(8)Massive poisoning of Albanian youth, by Serb... (http://www.youtube.com/watch?v=WoC_dnKclcY&feature=channel)..

Arkza
09-01-09, 15:43
Kjo qeshtje,apo ma mir ta quajme kjo drame nacionale doe mos do duhet te prezentohet para faktorit nderkomtar si nder krimet qe beri okupatoret serbe ndaj te rinjeve e femijeve shqiptar,ne vitin 1990 mbeti i heshtur Nje pjes shum e dhemshme e historis se re te kosoves,me apo pa qellim deri tani u anashkalua,.

Mendoj se ne u kemi borxh brezave te ardhshem te kosoves dhe duhet te ju sqarojm se me 1990 ndodhi helmimi masiv nga okupatoret serbe gjithe ata djem
,vajza,si dhe femij te helmuar parashkollor..jan harruar
(www.youtube.com/user/newbornstates)..shihni faktet e prezentuara ne video
(8)Massive poisoning of Albanian youth, by Serb... (http://www.youtube.com/watch?v=WoC_dnKclcY&feature=channel)..Kurres se kurres nuk dote Harroj kete tragjeti qe ndodhi ate kohe !!!!!
Edhe sot kur flas me dikon per kete e per luft qaj hala :(:(
P/S S'mundem e s'kam as Force qe te hapi Videon qe te perkujtoj kete !! :(

SANTANA-29
09-01-09, 15:55
Kurres se kurres nuk dote Harroj kete tragjeti qe ndodhi ate kohe !!!!!
Edhe sot kur flas me dikon per kete e per luft qaj hala :(:(
P/S S'mundem e s'kam as Force qe te hapi Videon qe te perkujtoj kete !! :(


Ka qene nje pranvere e zumte per femijet tane per ket arsye kjo eshte turp, per Politikanet tane se ket qeshtje nuk e zgjodhen, se ende ndjehet raste te tilla qe kan mbetur te semur,,,por askush skusjdeset per ta,kam tre persona ne familje qe ende ndjejne dhimbje ,,

Arkza
09-01-09, 16:02
Ka qene nje pranvere e zumte per femijet tane per ket arsye kjo eshte turp, per Politikanet tane se ket qeshtje nuk e zgjodhen, se ende ndjehet raste te tilla qe kan mbetur te semur,,,por askush skusjdeset per ta,kam tre persona ne familje qe ende ndjejne dhimbje ,,Me te Vertet me vjen shume shume shume keq dhe ketu pajtohem me ty se Turp prej te parit e deri tek i funditt............................. D.M.TH Prej rogoves e deri te sejdiu !!!

~AnnA~
09-01-09, 16:21
Kjo qeshtje,apo ma mir ta quajme kjo drame nacionale doe mos do duhet te prezentohet para faktorit nderkomtar si nder krimet qe beri okupatoret serbe ndaj te rinjeve e femijeve shqiptar,ne vitin 1990 mbeti i heshtur Nje pjes shum e dhemshme e historis se re te kosoves,me apo pa qellim deri tani u anashkalua,.

Mendoj se ne u kemi borxh brezave te ardhshem te kosoves dhe duhet te ju sqarojm se me 1990 ndodhi helmimi masiv nga okupatoret serbe gjithe ata djem
,vajza,si dhe femij te helmuar parashkollor..jan harruar
(www.youtube.com/user/newbornstates)..shihni faktet e prezentuara ne video
(8)Massive poisoning of Albanian youth, by Serb... (http://www.youtube.com/watch?v=WoC_dnKclcY&feature=channel)..

Te helmosh femije,kjo eshte vepra me monstruoze,me e neveritshme,me e shmetuar,pa pike meshire,ne menyren me te poshter....kete e bejne vetem krijesat e perbindshme-krijesat NOMADE-SERBE!!!

gazi-de
09-01-09, 17:41
Ti kujtojm helmimet e nxenesve me 1990,ky rast ishte shum tregjik ,qe shum e kan harru,qe serbia u mundu me lloj menyre te na zhduk,por besoj e shpresoj qe ky rast e shum raste tjere te zbardhen se pak d diskutohen nga institucjonet tone,a po jon harru.
une mendoj Kosova duhet formu nje loj institucjoni per krime te tilla,qe se paku te del ne drit e verteta e regjimit e barbrizmit serb.
Po bjen pytje a ka potencjal Kosove si politik si organizativ te mer hapa te till.
Kosona nuk duhet te hesht per kimet se beoj fakte ka boll,po duhet vetem vullneti i politikes kosovare,kosovatet nuk ben veten mu mbrojt siq jot tash tu be,duhet edhe me akuza,si p.sh me krimet serbe,sidomos prej 90 deri 99,por politka kosova deri tash ka be pak a fare hiq..............

Urata
10-01-09, 07:34
Me te Vertet me vjen shume shume shume keq dhe ketu pajtohem me ty se Turp prej te parit e deri tek i funditt............................. D.M.TH Prej rogoves e deri te sejdiu !!!

por jo edhe Hashimit a...?!!!

Urata
10-01-09, 07:37
Te helmosh femije,kjo eshte vepra me monstruoze,me e neveritshme,me e shmetuar,pa pike meshire,ne menyren me te poshter....kete e bejne vetem krijesat e perbindshme-krijesat NOMADE-SERBE!!!

praktikim bishash t'egra...! kur kujtoj ato kohera, mishte m'rrenqethet...! t'i kujtojme pra, per mos t'harruar/falur...!

Arkza
10-01-09, 15:48
por jo edhe Hashimit a...?!!! Mos kėrce si Pula pa kry !!! A thash prej te parit e deri te Fundit ???
Duke perfshir edhe ate Gencin tan :P:D

Urata
10-01-09, 16:28
Mos kėrce si Pula pa kry !!! A thash prej te parit e deri te Fundit ???
Duke perfshir edhe ate Gencin tan :P:D

na fal Arkza,a! ai s'eshte imi, ai eshte i Kosoves...

Arkza
10-01-09, 16:45
na fal Arkza,a! ai s'eshte imi, ai eshte i Kosoves...
Shuj shuj se une e thash njefare Forme tjeter !!! Gjaku yte ! Hajte Urata se te njoh ty te njoh !

Urata
10-01-09, 16:49
Shuj shuj se une e thash njefare Forme tjeter !!! Gjaku yte ! Hajte Urata se te njoh ty te njoh !

kujtohen aktet me t'shemtuara t'njerezimit,dhunimi dhe helmimi i femijve...! ti mund t'ke ken femije n'ato kohera, e ne bartnim shume femije neper duar tona...!

me ty nuk diskutohet, m'fal a!

Arkza
10-01-09, 16:54
kujtohen aktet me t'shemtuara t'njerezimit,dhunimi dhe helmimi i femijve...! ti mund t'ke ken femije n'ato kohera, e ne bartnim shume femije neper duar tona...!

me ty nuk diskutohet, m'fal a!

Edhe ti mua me fal se as me ty s'me Diskutohet hiq !!!! Por ti e citove Postimin tim !
P/S Po te dhemb qe di shume qka per ty !!! :D

Penelope
10-01-09, 19:07
Edhe ti mua me fal se as me ty s'me Diskutohet hiq !!!! Por ti e citove Postimin tim !
P/S Po te dhemb qe di shume qka per ty !!! :D


edhe mua me kujtohen keto ngjarje, megjithese ende femije por i perjeton ne menyren tende..diqka e tmerrshme..

p.s

arkez e nderuar, nuk e di pse behemi qdohere kaq personale ne ketu..Urata nuk tha gje pa vend, secili ka mendimin, bindjen e vet dhe ate duhet respektu. Une Uraten e njof ne radhe te pare, si nane te mire, se bashkeshorte te mire, e zonja ne profesionin e saj, qe thote mendimin e saj ashtu si e mendon, pra edhe ne kete teme, mbi te gjitha e njof si njeri te mire. te pershendes, e pa keqkuptime..

DEA
10-01-09, 23:37
Histori shume rrenqethese, posedoj video te asaj kohe edhe pse shume shpesh i shiqoj me dridhet trupi Nxeneset ehelmuar ushtaret e vrar etj, etj.....

Nuk besoj qe i harron kush as i pari e as i mbrami.............

Breshka
11-01-09, 02:31
GJerat qe perjetohen vshtir qe harrohen e kam perjetu edhe kurr per jet nuk e harroj ate koh http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon9.gif e hapa videon po asesi nuk mundem te shikoj mkthen ne kohen me te veshtir te rinis

Urata
13-01-09, 06:00
Edhe ti mua me fal se as me ty s'me Diskutohet hiq !!!! Por ti e citove Postimin tim !
P/S Po te dhemb qe di shume qka per ty !!! :D

ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaa...dihet se eshte ēike e advokatit pdk-iste...!


ps: me fal autor i temes se padashur duhet me dal jashte teme!

SANTANA-29
13-01-09, 15:23
Shum pak moren gucimin te shkruajne per ket tem,edhe ata qe shkruan filluan te shfaqim emocione ,.Helmimet ne kosove padyshim jan nje kapitull shum i dhembshem i te kalueres sone jo te larget,.Interesant,kane kaluar vite nga ajo dite,thuhet se koha eshte ilaq qe te sheron plaget, e une Renkoj sonte nga ajo plage qe ende nuk eshte sheruar...