PDA

View Full Version : Burrat kanė mė shumė nevojė pėr pemė dhe perime...


Jana
19-01-09, 02:20
Burrat kanė mė shumė nevojė pėr pemė dhe perime...
Nga Express mė 05.01.2009


A e dini pse meshkujt kanė nevojė tė hanė mė shumė fruta dhe perime sesa gratė?

Njė studim qė quhet “National 5” i inkurajon meshkujt, tė cilėt kanė rrezik mė tė madh nga disa sėmundje sesa gratė, qė tė hanė deri nė nėntė fruta dhe perime nė ditė pėrderisa gratė mund t’i hanė shtatė tė tilla.

Pemėt dhe perimet pėrmbajnė mė shumė lėndė ushqyese siē janė vitaminat, mineralet, fibrat dhe luftojnė fotokimikalet si dhe ndihmojnė nė reduktimin e rrezikut nga shumė tumore, sėmundje tė zemrės, shtypjen e gjakut dhe diabetikėt.

Pse burrat kanė nevojė mė shumė se gratė?

Kėto shėrbime ju rekomandohen mė shumė burrave pasi qė mė shumė se dy tė tretat e burrave kanė mbipeshė apo kanė dhjamė, kurse rreziku pėr vdekje ėshtė mė i lart tek burrat sesa tek gratė.

Kėtu pėrfshihen sėmundjet:

Sėmundjet kardiovaskulare (njė herė mė shumė rrezik se gratė)

Kanceri nė mushkėri (dy herė me i lartė se tek gratė)

Kanceri i fytit (njė herė me i lart se tek gratė)

Pothuajse shumica e amerikanėve, se paku 58 milion prej tyre vdesin nga sėmundjet kardiovaskulare pėrfshirė shtypjen e lart tė gjakut, dhe 8.2 milion amerikan diagnostifikohen me kancert.

Si t’i largojmė kėto sėmundje?

Njė filxhan lėngė pemėsh

Njė gjysmė banane

Njė filxhan me perime tė qėruara ose tė prera

Njė filxhan me perime tė pėrgatitura

Njė filxhan me frute tė thata

Njė filxhan me fasule apo bizele tė pėrgatitura.

Njėri nga shėrbimet e kėtyre pemėve dhe perimeve duhet tė bėhet me dorė. Ėshtė shumė mė i vogėl sesa njerėzit mendojnė.

Kur duhet t’i pėrdorni mė shumė pemėt dhe perimet?
Frutat e freskėt t’i konsumoni nė mėngjes

Hani ndonjė frutė tė freskėt gjatė ditės

Ha sallatė me perime nė drekė

Hani perime tė lėngshme dhe tė freskėta

Hanė se paku dy lloje zarzavatesh gjatė darkės

Shtoni kėsaj fasulė dhe bizele.