PDA

View Full Version : Disa ndryshime mbi siperfaqen e diellit na cojne ne Epoken e Akullit!


~AnnA~
25-01-09, 18:04
ka deklaruar se disa ndryshime shume te rendesishme po ndodhin ne siperfaqen e diellit, ndryshime qe mund te na cojne ne epoken tjeter akullnajore.Space and Science Research Center (SSRC) ne Florida beri disa kerkime te detajuara pas deklarates qe NASA leshoi, dhe zbuloi qe ndryshimet ne diell nuk jane gje tjeter vecse fillimi i nje seri ciklesh qe cojne ne ndryshime klimaterike nga i ftohti ne te ngrohte, pastaj prap ne te ftohte dhe keshtu me radhe.
“Flukset e siperfaqes se diellit jane te ngadalesuar dinamikisht sic deklaroi NASA“, ka konfermuar drejtori i SSRC, John Casey persa i perket natyres se ketyre ndryshimeve.
“Kur levizja e siperfaqes ngadalesohet, numri i njollave diellore bie ne menyre te konsiderueshme. Dhe kur arrihet nje numer njollash diellore me i vogel se 50 do te thote vetem nje gje - nje klime e ftohte intensive, ne nivel global”, tha Casey.
Nasa afirmon se cikli 25 i diellit, qe vjen pas ciklit te ardhshem (ciklit 24) i cili do te filloje kete pranvere, do te kete 50 njolla ose edhe me pak. Por shkencetaret e SSRC-se mendojne se ky cikel mund te filloje edhe me pare, brenda 3 vjetesh pas fillimit te ciklit te ardhshem.
Casey shtoi qe te gjithe zyrat kryesore te administrates Bush, perfshire te dyja partite ne komisionet shkencore te Senatit te Shtepise se Bardhe jane njoftuar.
“Do te bejme c’te mundemi per te shperndare lajmin bashke me NASA-n dhe te tjere qe mund te shohin se cfare po i ndodh klimes se Tokes” pefundoi Casey.

Burimi: presstv.ir (http://www.presstv.ir/detail.aspx?id=38121&sectionid=3510208), nonapritequelportale.com (http://www.nonapritequelportale.com/?q=pericolo-era-glaciale)

http://www.welcomealbania.com/wablog/wp-content/dielli1.jpg

Shqiptare_ne_Turqi
25-01-09, 21:51
Ngrohja globale


Cilėt janė "mėkatarėt" mė tė mėdhenj?


1. SHBA: 5,778 miliardė tonė CO2
2. Kinė: 4,497 miliardė tonė CO2
3. BE: 4,003 miliardė tonė CO2
4. Rusi: 1,581 miliardė tonė CO2
5. Japoni: 1,258 miliardė tonė CO2
6. Indi: 1,148 miliardė tonė CO2
7. Gjermani: 865 miliardė tonė CO2
8. Britani e Madhe: 553 miliardė tonė CO2
9. Kanada: 544 miliardė tonė CO2
10. Kore e Jugut: 489 miliardė tonė CO2

Sa CO2 pėr kokė prodhon njė vend?

1. Katari: 45 tonė CO2 pėr banor
2. Kuvajti: 26 tonė CO2 pėr banor
3. Emiratet B. Arabe: 24 tonė CO2 pėr banor
4. Luksemburgu: 23 tonė CO2 pėr banor
5. Bahreini: 23 tonė CO2 pėr banor
6. SHBA: 20 tonė CO2 pėr banor
7. Trinidad & Tobago: 20 tonė CO2 pėr banor
8. Brunei: 18 tonė CO2 pėr banor
9. Australia: 17 tonė CO2 pėr banor
10. Finlanda: 14 tonė CO2 pėr banor

Shqiptare_ne_Turqi
25-01-09, 21:53
Mėkatarėt mė tė mėdhenj tė klimės
http://www.shqiperia.com/fotoshqip/1178467632-CO2.jpgSipas njė studimi, beteja pėr shpėtim do tė pėrqendrohet nė metropolet e mėdha tė globitMbrojtja e mjedisit nėpėr qytete e metropole, sipas tė dhėnave tė "Raportit pėr gjendjen e botės", ėshtė vendimtar, pėr tė shmangur ngrohjen e mėtejshme tė klimės nė botė. Studimi i paraqitur tė enjten nė Berlin dėshmon se qysh nga viti 2007 po jetojnė nė qytete po aq njerėz, sa dhe nė fshatra nė mbarė botėn. Para 30 vjetėsh, nėpėr qytete e metropole tė mėdha ishin koncentruar vetėm njė e treta e njerėzve dhe raporti parashikon ndėr tė tjera se deri nė vitin 2050, nė qytete do tė jetojnė 2/3 e njerėzve qė jetojnė nė rruzull. Raporti nė fjalė ėshtė ndėrmarrė nga ana e "Worldwatch Institute" dhe fondacionit qė promovon politikat mjedisore e mbėshtet Partinė e Gjelbėr gjermane me emrin "Heinrich-Boell".
Bashkautori i studimit tė sipėrpėrmendur, Gunther Hilliges, theksoi ndėrkohė se pa njė politikė tė re nė zonat me dendėsi tė madhe njerėzish, njė zhvillim i mėtejshėm nuk mund tė arrihej dot. Rreth 500 mijė qytete nė mbarė botėn, sipas tė dhėnave tė raportit, mbulojnė nė aspektin gjeografik, sigurisht, vetėm nja dy pėr qind tė sipėrfaqes sė rruzullit, porse shfrytėzojnė 80 pėr qind tė resurseve globale pėr pėrftimin e energjisė. Nga 33 qytetet, qė nė vitin 2015 mendohet se do tė kapin shifrėn e 8 milionė banorėve, sipas studimit, 21 prej tyre mendohet se janė seriozisht tė kėrcėnuar nga ngritja e nivelit tė detit, qė vjen si pasojė e ngrohjes globale. Molly O‘Meara Scheehan nga "Wordwatch Institute" nė Uashington, ka theksuar ndėrkohė se gjithnjė e mė shumė qytete tė mėdha do ta fusin tashmė e tutje nė axhendėn e tyre luftėn kundėr ndryshimeve klimaterike.
E kjo do tė vlejė edhe pėr rreth 300 qytetet amerikane, qė kanė njohur protokollin e Kyoto-s, tė cilin administrata qendrore akoma nuk e ka njohur. Si njė sfidė globale shumė tė rėndėsishme pėr qytetet e metropolet nė mbarė botėn, ajo rendit edhe mungesėn nė vijimėsi tė burimeve tė ujit tė pijshėm. Shumė komunitete, pėr shkak tė resurseve tė mangėta, do tė duhet tė riciklojnė e tė pėrpunojnė rezervat ujore qė pėrdorin. Njė sfidė tjetėr e ngutshme ėshtė dhe eficenca nė pėrdorimin e energjisė. Po ashtu, nė raport theksohen gjithashtu edhe shkaqe e masa tė tjera dhe nė fund paraqitet nė mėnyrė tė detajuar njė listė shtetesh e qytetesh nė mbarė botėn, tė cilėt kontribuojnė negativisht nė ndotjen e ngrohjen e klimės globale.

Shqiptare_ne_Turqi
25-01-09, 22:01
AnnA,a din gjé rreth qéndrimit té fundit té administrates qéndrore té USA 'Sé ?

Nuk gjéj as gjé ne google,qé kan pranuar ta firmosin két protokoll ...

~AnnA~
25-01-09, 23:38
AnnA,a din gjé rreth qéndrimit té fundit té administrates qéndrore té USA 'Sé ?

Nuk gjéj as gjé ne google,qé kan pranuar ta firmosin két protokoll ...

Fillimisht te FLm per bashkpunim ne kete teme...Perqendrimi i Dioksidit te Carbonit po rritet vazhdimisht dhe kjo ndikon negativisht per jeten ne Toke..
Me aq sa kam lexuar,Shkenctaret llogarisin se natyra riciklon diku rreth 330 miliarde tone Dioksid te Carbonit per cdo vit,kurse per shkak te fabrikave....etj...ne vit clirohen (vetem ne SHBA)
1. SHBA: 5,778 miliardė tonė CO2

...Eshte kjo nje sasi e mjaftueshme per te cekuilibruar sistemin dhe per te rrit Temperaturen ne Globin tone!

Action
27-01-09, 22:17
Pahh Kjo Ngrohja Globale aspak nuk besoj ne te.

Sic e ka thene dhe nje Shkencetar Amerikan i qujatur William Grey kemi shume probleme me te rendesishme se Ngrohja Globale sic jane :Varferia,Sida,Terrorizmi
Ngrohja Globale eshte vetem sa per ta terhjekur vemendjen e opiononit.

Sic e kam shkruar dhe ne shume forume te tjera :Ngrohja Globale eshte vetem nje ndryshim periodik i Tokes.

Shqiptare_ne_Turqi
28-01-09, 21:59
Pahh Kjo Ngrohja Globale aspak nuk besoj ne te.

Sic e ka thene dhe nje Shkencetar Amerikan i qujatur William Grey kemi shume probleme me te rendesishme se Ngrohja Globale sic jane :Varferia,Sida,Terrorizmi
Ngrohja Globale eshte vetem sa per ta terhjekur vemendjen e opiononit.

Sic e kam shkruar dhe ne shume forume te tjera :Ngrohja Globale eshte vetem nje ndryshim periodik i Tokes.Action,sigurisht se bota ka probleme shum,shum té réndésishme si ato qé i paske ceké ti por,NGROHJA GLOBALE ésht aq rrezik i madh,sa duhej ta veqojm e té vetédiesohem urgjéntisht, !!
BOMBE ATMOSFERIKE !

Shqiptare_ne_Turqi
28-01-09, 22:01
http://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2009/01/200901271610384_45413024_006784776-2.jpg

Njė skulpturė e ariut polar lundron nė lumin e Tamizit, pėrpara ndėrtesės sė parlamentit nė Londėr, nė kuadrin e promovimit tė kanalit televiziv Eden tė specializuar pėr historinė e natyrės dhe pėr t'i rikujtuar anėtarėt e parlamentit pėr pasojat e ngrohjes globale.

Shqiptare_ne_Turqi
28-01-09, 22:15
Action,vetum 2 °C , ngrohje dot thét, gjysma e njerzimit ne boté do té mbesin pa ujé !...

Shqiptare_ne_Turqi
28-01-09, 22:19
http://www.istegenc.com.tr/content/images/content_2008/ocak/teknoloji/kyoto_05.jpghttp://www.istegenc.com.tr/content/images/content_2008/ocak/teknoloji/neler_yapabiliriz_07.jpghttp://www.istegenc.com.tr/content/images/content_2008/ocak/teknoloji/kimler_sorumlu_01.jpg

~AnnA~
29-01-09, 14:01
Sic e kam shkruar dhe ne shume forume te tjera :Ngrohja Globale eshte vetem nje ndryshim periodik i Tokes.

Eshte nje problem qe duhet marre seriozisht,sepse nga ndryshimi i klimes kemi shtim te semundjeve te ndryshme, ndotje te ujit dhe te ajrit dhe shume semundje te tjera, qe provokohen nga keto ndryshime, ndoshta te panjohura deri tani...Ndryshimet e gjata klimaterike cojne ne epidemi, uri dhe si rrjedhim ne zvogelim popullsie!

Nese temperaturat do te rriten per 3°, rezultati me i dukshem do te jete se disa pjese te akujve polar do te shkrihen duke shkaktuar ngritjen e nivelit te detit boteror, e cila do te ishte katastrofike per disa shtete...
Ngrohja globale do te sjelle ndryshim te ciklit te qarkullimit global ujor dhe kjo eshte shume me tragjike se varferia...!!!

Action
31-01-09, 13:59
Sidoqofte mendimi im mbetet i palekundur.

Qendroj ne ate se Ngrohja Globale eshte vetem ndryshim periodik i planetit toke.
P.s temperaturat te njejta i kemi patur edhe para 1000 viteve por prap kane ndryshuar.Here do te jete me nxehte e here me ftofte.

Sipas jush duhet te mbyllen fabrikat..
Por qfare do te ndodh valle pastaj me industrine... Do shtohet edhe me shume numri i te papunesuareve, ndersa papunesia sjelle varferi,varferia vdekjen.

Ndoshta ne ndonje te ardhme te afer do te gjendet nje element qe nuk do ta ndot ambientin, te presim deri atehere e te mos i mbyllim fabrikat.

Eshte Vetem mendimi im. Dhe mendimi eshte i lire.