PDA

View Full Version : Lėngu i mollės dhe sėmundja Alzheimer ...


Jana
29-01-09, 12:07
Gjithnjė e mė shumė po zbulohen fakte qė me anė tė ushqimit mund tė shmanget zvogėlimi i funksioneve njohėse, tė cilat shkaktohen si pasojė e plakjes, ndėrsa nė disa raste parandalojnė edhe shfaqjen e sėmundjes Alzheimer.
Shkencėtarėt nga Universiteti i Massachusettsit me anė tė analizave laboratorike te minjtė kanė zbuluar se lėngu i mollės pengon humbjen e funksioneve njohėse, tė cilat shfaqen te minjtė e moshuar.

Gjatė periudhės njė mujore minjtė kanė marrė ekuivalent tė dy gotave tė lėngut tė mollės, ndėrsa nė kėtė periudhė kanė prodhuar shumė mė pak proteinė e cila konsiderohet pėrgjegjėse pėr formimin e tė ashtuquajturave ‘pllaka senile’, tė cilat janė tė pranishme te personat me sėmundjen Alzheimer.

Autorėt e studimit pohojnė se e njėjta gjė pritet tė ndodhė edhe te eksperimentet nė njerėz.

Sėmundja Alzheimer apo demenca senile ėshtė sėmundje degjenerative ku humben funksionet njohėse, nė radhė tė parė kujtesa, mendimi dhe inteligjenca.

shfletuesi_
29-01-09, 12:22
Gjithnjė e mė shumė po zbulohen fakte qė me anė tė ushqimit mund tė shmanget zvogėlimi i funksioneve njohėse, tė cilat shkaktohen si pasojė e plakjes, ndėrsa nė disa raste parandalojnė edhe shfaqjen e sėmundjes Alzheimer.
Shkencėtarėt nga Universiteti i Massachusettsit me anė tė analizave laboratorike te minjtė kanė zbuluar se lėngu i mollės pengon humbjen e funksioneve njohėse, tė cilat shfaqen te minjtė e moshuar.

Gjatė periudhės njė mujore minjtė kanė marrė ekuivalent tė dy gotave tė lėngut tė mollės, ndėrsa nė kėtė periudhė kanė prodhuar shumė mė pak proteinė e cila konsiderohet pėrgjegjėse pėr formimin e tė ashtuquajturave ‘pllaka senile’, tė cilat janė tė pranishme te personat me sėmundjen Alzheimer.

Autorėt e studimit pohojnė se e njėjta gjė pritet tė ndodhė edhe te eksperimentet nė njerėz.

Sėmundja Alzheimer apo demenca senile ėshtė sėmundje degjenerative ku humben funksionet njohėse, nė radhė tė parė kujtesa, mendimi dhe inteligjenca.

E me mua qfar do ndodh qe minimumin e kam 2 kg pem ne ditje zakonisht molla....:biggrin:

Shqiptare_ne_Turqi
05-03-09, 10:18
E me mua qfar do ndodh qe minimumin e kam 2 kg pem ne ditje zakonisht molla....:biggrin:shi ky,qysh livdohet :biggrin: uné,2.5 kg :biggrin:

po ,Jana po thét léng more,si me ja bo na tash ??:tongue:

Antika
05-03-09, 10:22
shi ky,qysh livdohet :biggrin: uné,2.5 kg :biggrin:

po ,Jana po thét léng more,si me ja bo na tash ??:tongue:

E une qe i ha vetm farat e mollave ?!

shfletuesi_
05-03-09, 10:24
shi ky,qysh livdohet :biggrin: uné,2.5 kg :biggrin:

po ,Jana po thét léng more,si me ja bo na tash ??:tongue:


Ty me Lirovre te bahen 2.5 kg mua me livore me bahen 3.5 kg oj ti.... e nga keto 3.5 kg formohet 1.5 leng ::tongue:

Jana
05-03-09, 11:04
Skeni rrezik ju dyt hahahah......
Shfletues tash mes pi shum se edhe me pi shum lon molle so mir hahahah.....

Prishtinasja_
05-03-09, 14:25
Une paskam me u rrokat kogja si shpejt :tongue:...se shume e preferoj lengun e molles ! :rolleyes::tongue: