PDA

View Full Version : Logjik :


Faqet : [1] 2

Peja-Boy
29-01-09, 16:59
A thua i takoni ju atij 2% te njerėzve me inteligjent ne bote?

Nuk ka ndonjė truk, vetėm logjike!
Ekziston vetėm njė zgjidhje e qarte!

1. Janė 5 shtėpi, secila ka njė ngjyre tjetėr.
2. Ne secilėn shtėpi banon njė person i njė nacionaliteti tjetėr.
3. Secili banore preferon njė pije te veēante, duhan te llojit te veēante dhe mban njė kafshe shtėpiake te veēante.

Pyetja : I cilit ėshtė PESHKU ?

Udhėzimet :Britaniku..Suedezi..Danezi..Norvegjezi..Gjermani

Britaniku jeton ne shtėpinė e kuqe
Suedezi ka njė qen
Danezi me dėshirė e pin Ēajin
Shtėpia e gjelbėr gjendet ne anėn e majte te shtėpisė se bardhe
Pronari i shtėpisė se gjelbėr pin kafe
Personi qe pin duhanin Pall Mall ka nje zog
Njeriu qe jeton ne shtėpinė qe gjendet ne mes , e pin qumėshtin
Pronari i shtėpisė se verdhe pin Dunhill
Norvegjezi banon ne shtėpinė e pare
Ai qe pi Marlboro , banon afer atij qe ka nje mace
Ai qe ka kalin , banon afėr atij qe pin Dunhill
Ai qe pi duhanin Winfield, e pin birrėn
Norvegjezi banon afėr shtėpisė se kaltėr
Gjermani pin Rothmans
Ai qe pi Marlboro ka njė komshi i cili pin ujė.

Ajnshtajn e ka pėrpiluar kėtė enigme ne shekullin e kaluar.Dhe Thote se 98% te Popullit nuk din ta gjej Zgjidhjen ??!!!

Qfar mendoni ju ?? Cila eshte Zgjidhja ??

lovely
29-01-09, 17:04
LiliG thote;


Zgjidhja:
Renditja e shtepive: Norvegjezi Danezi Britaniku Gjermani Suedezi
Ngjyra e shtėpive: Verdhe Kaltėr Kuqe Gjelbėr Bardhė
Pija e preferuar: Ujė Ēaj Qumėsht Kafe Birrė
Duhani: Dunhil Marlboro Palmal Rothmans Wienfield
Kafsha: Mace Kali Zog Peshk Qen

Pra peshku i Gjermanit.

Estella
29-01-09, 17:07
http://img365.imageshack.us/img365/2042/peshku7zv.jpg

Peja-Boy
29-01-09, 19:07
http://img365.imageshack.us/img365/2042/peshku7zv.jpg

Kjo po me duket Zgjidhje e Gatshme e Kopjuar po a mund Dikush te na tregoj edhe Arsye pse i Takon Gjermanit ??A mundet dikush ta gjej Vet qe i Takon gjermanit Sakt ??

~AnnA~
29-01-09, 19:13
Kjo po me duket Zgjidhje e Gatshme e Kopjuar po a mund Dikush te na tregoj edhe Arsye pse i Takon Gjermanit ??A mundet dikush ta gjej Vet qe i Takon gjermanit Sakt ??

e zgjodhi lovely :smile:(me sakt se aq nuk shkon)..
eshte e parashtruar njehere kjo pyetje,ndaj e kishim dhe me kollaj per t'a zgjedh :)

Estella
29-01-09, 22:28
Kjo po me duket Zgjidhje e Gatshme e Kopjuar po a mund Dikush te na tregoj edhe Arsye pse i Takon Gjermanit ??A mundet dikush ta gjej Vet qe i Takon gjermanit Sakt ??

peja boy pse doket ty e kopjum e un skam faj ndoshta se di pergjegjjen vet per atNumrat me tė kuq tregojn prej cilit kam shku nė tjetrin.
- Numrat nė kllapa tregojn cilat pika te pyetjes me kan ndihmuar dhe kane nje x perpara kur eshte mbete e vetmja mundesi..................
Duke ditur se norvegjezi jeton ne shtepin *1,dhe ngjitur me te eshte shtepija kaltert mund te jet vetem ne poz *4 ose *5(sepse duhet qe ne te majt te saj te jet shteija jeshile)

Si rjdhim i te paresnorvegjezi pi dunhill,dhe ne shtepin e dytkalterte,kafsha eshte kali


renditja ngjyart te shtepive na del kshtu:1verdh

2kaltert 3kuqe 4jeshile 5bardh

Danezi mund te jet ne poz *2 ose * 4-suedezi n poz *4 ose *5-gjrmani *2 * 4 ose *5

duke ditur qe danezi jeton ne *2 si rrjedhim ne shtepin *5 pihet cigare BLUE MASTER dhe coca cola--Gjermaninuk mund te jet ne poz *5 sepse ai cigare princ,prandaj pozicionohet ne poz *4

Anglezi si rjedhim asht personi qe pin Pall Mall dhe ka nje zoge$

I vemi person qe sasht shenuraasht Danezi qe pin BLEND dhe qe eshte ngjitur me diken qe pin uj e ky asht Norvegjezii cili ka nje mac

Si perfundim e vetmja kuti qe ka mbet pa plotsuar asht 4e Gjermanitbesoj se e ke kuptu kete detyr e koM zgjedh para 2 vjete... :D

Estella
29-01-09, 23:31
Nje i semure ka dy kuti dhe ne sejcilen ka nga 10 kokrra ilaēe. Ai duhet te pije ēdo dite nga 1 kokerr prej sejciles kuti. Ne nje moment vjen macja e tij e dashur dhe ia rrezon kutite. Ne njeren prej kutive mbesin 2 dhe 18 te tjerat, te gjitha per toke. Ē'fare duhet te beje qe te mos vdese? Nese nuk pi nga nje prej sejciles vdes. Kokrrat nga pamja e jashtme s'kane asnje dallim.
Hajde ta shohim njehere ēfar idesh keni...

Estella
18-08-09, 09:37
Nje i semure ka dy kuti dhe ne sejcilen ka nga 10 kokrra ilaēe. Ai duhet te pije ēdo dite nga 1 kokerr prej sejciles kuti. Ne nje moment vjen macja e tij e dashur dhe ia rrezon kutite. Ne njeren prej kutive mbesin 2 dhe 18 te tjerat, te gjitha per toke. Ē'fare duhet te beje qe te mos vdese? Nese nuk pi nga nje prej sejciles vdes. Kokrrat nga pamja e jashtme s'kane asnje dallim.
Hajde ta shohim njehere ēfar idesh keni...

Pasi qe kjo pytje qendroi shume gjat dhe askush nuk diti me u pergjegj po e jap vet pergjegjegjen :D


Ok kshtu pra :

merr te gjitha kokrrat .. i therrmon .. merr nje shishe te vogel me uje .. dhe ben nje mixture te dyjave kokrrave dhe e ben si leng .. so cdo dite pi nga nje luge ilac dhe kaq .. end of story

Estella
18-08-09, 09:39
Me Nr. : 0 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38............(pra , vetem Nr. ēif) Me 5 nga keta nr. te formoni shumen 33 !!!

Gjeni :P

Murgesha
18-08-09, 12:08
Me Nr. : 0 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38............(pra , vetem Nr. ēif) Me 5 nga keta nr. te formoni shumen 33 !!!

Gjeni :P

(10:2) + (36-24) +16 = 33

Estella
21-08-09, 23:28
(10:2) + (36-24) +16 = 33

rezultati eshte i sakt


6/2 + 10 + 2 + 18 = 33


Murgesha :biggrin:

Estella
21-08-09, 23:42
Ishin tre studenta 2-djem e 1-vajze. ishin ulur e po hanin, kur studenti flok zi thote eshte qudi me ne, ne kemi mbiemrat ziu, kuqi, e verdhi, ashtu eshte thote sdudenti me mbiemrin verdha, por ngjura e flokeve nuk na perpythet me mbiemrat qe kemi, me te vertet thot vajza ashtu eshte.

Ju lutem nga kjo bisede a mund te gjeni, si i kane te tre studentat mbiemrat e ngjurat e flokeve.

studnti#1 si e ka mbiemrin e ngjyren e flokeve
studenti#2 si e ka mbiemrin e ngjyren e flokeve
studentia #3 si eka mbiemrin e ngjyren e flokeve

MIKAIL
01-09-09, 17:51
Ishin tre studenta 2-djem e 1-vajze. ishin ulur e po hanin, kur studenti flok zi thote eshte qudi me ne, ne kemi mbiemrat ziu, kuqi, e verdhi, ashtu eshte thote sdudenti me mbiemrin verdha, por ngjura e flokeve nuk na perpythet me mbiemrat qe kemi, me te vertet thot vajza ashtu eshte.

Ju lutem nga kjo bisede a mund te gjeni, si i kane te tre studentat mbiemrat e ngjurat e flokeve.

studnti#1 si e ka mbiemrin e ngjyren e flokeve
studenti#2 si e ka mbiemrin e ngjyren e flokeve
studentia #3 si eka mbiemrin e ngjyren e flokeve


Ca ben lepuri kur mbush 3 vjec dhe pse qesh majmuni kur bien rrufete ?

Murgesha
01-09-09, 22:16
Hin per 4, e majmuni qeshe se kujton qe eshte blic aparati fotografik.

~AnnA~
01-09-09, 22:51
Ishin tre studenta 2-djem e 1-vajze. ishin ulur e po hanin, kur studenti flok zi thote eshte qudi me ne, ne kemi mbiemrat ziu, kuqi, e verdhi, ashtu eshte thote sdudenti me mbiemrin verdha, por ngjura e flokeve nuk na perpythet me mbiemrat qe kemi, me te vertet thot vajza ashtu eshte.

Ju lutem nga kjo bisede a mund te gjeni, si i kane te tre studentat mbiemrat e ngjurat e flokeve.

studnti#1 si e ka mbiemrin e ngjyren e flokeve
studenti#2 si e ka mbiemrin e ngjyren e flokeve
studentia #3 si eka mbiemrin e ngjyren e flokeve

Une dal ne kete resultat:


studenti#1 Me floke te zeza mbiemerin Kuqi

studenti#2 Me floke te kuqe mbiemerin Verdha

studenti#3 Me floke te verdha mbiemerin Ziu :rolleyes:

uliksi31
02-09-09, 02:59
Une dal ne kete resultat:


studenti#1 Me floke te zeza mbiemerin Kuqi

studenti#2 Me floke te kuqe mbiemerin Verdha

studenti#3 Me floke te verdha mbiemerin Ziu :rolleyes:

Nji dite vec kur te vjen ftesa per, Kennedy Space Center.:biggrin:

http://www.w-wifs.org/images/2009%20Conference/SallyRide_shuttle.jpg

~AnnA~
02-09-09, 09:19
Nji dite vec kur te vjen ftesa per, Kennedy Space Center.:biggrin:

http://www.w-wifs.org/images/2009%20Conference/SallyRide_shuttle.jpg

:biggrin:
Thua kjo kontrate vetem pse u dalloj njerezve ngjyren e flokeve? :smile:

Lypesi
04-09-09, 10:00
Nė njė mbledhje janė tė ftuar 100 biznesmen.
Sa duarshtrėngime do tė kemi ?!

Llapjani_HH
04-09-09, 17:42
Nė njė mbledhje janė tė ftuar 100 biznesmen.
Sa duarshtrėngime do tė kemi ?!
9900 nėse nė mbledhje gjinden vetėm ata 100 biznismen.

Po nėse ėshtė aty edhe ai person qė i ka ftua, atėher jan 10100 duarshtrėngime

Elina
05-09-09, 16:47
9900 nėse nė mbledhje gjinden vetėm ata 100 biznismen.

Po nėse ėshtė aty edhe ai person qė i ka ftua, atėher jan 10100 duarshtrėngime


Me i llogarite qe jan pershendete nga dy here po get qe del ky hesape ...edhe pse mundet me dale ndonje biznismen i pa kenaqur me kete takim edhe ike pa u pershendete...kogja llogaritje e komplikume eshte :biggrin:

Llapjani_HH
05-09-09, 17:25
Me i llogarite qe jan pershendete nga dy here po get qe del ky hesape ...edhe pse mundet me dale ndonje biznismen i pa kenaqur me kete takim edhe ike pa u pershendete...kogja llogaritje e komplikume eshte :biggrin:
Elina une e llogarita sikur te na qė musafirit i folet ka dy herė:biggrin:

E me ja u dhan doren veq nga ni her atėher ėshtė 4950 :wink:

shfletuesi_
05-09-09, 17:30
10201 - shtrengime po bejn nese flasin dore per dore veq nga njehere.

Elina
05-09-09, 17:36
Elina une e llogarita sikur te na qė musafirit i folet ka dy herė:biggrin:

E me ja u dhan doren veq nga ni her atėher ėshtė 4950 :wink:


5050+5050=10100


4950+4950=9900


Nese eshte keshtu....po edhe jam para Iftarit tybe ...mos ma zini per te madhe :biggrin:

Peja-Boy
05-09-09, 17:52
100 Kosovar shkojn ne nje vend turistik.

Prej Tyre
10 nuk din as Gjermanisht as Anglisht te flasin.
75 din anglisht
83 din gjermanisht

Sa Prej Tyne din edhe Anglisht edhe Gjermanish te flasin?

~AnnA~
05-09-09, 18:05
100 Kosovar shkojn ne nje vend turistik.

Prej Tyre
10 nuk din as Gjermanisht as Anglisht te flasin.
75 din anglisht
83 din gjermanisht

Sa Prej Tyne din edhe Anglisht edhe Gjermanish te flasin?


10 + 75 + 83 = 168 - 100 = 68 (persona qe dine te dy gjuhet )

Peja-Boy
05-09-09, 18:18
10 + 75 + 83 = 168 - 100 = 68 (persona qe dine te dy gjuhet )

E Sakt ~AnnA~

http://www.tufanbeylimiz.com/foto/kupa.jpg

Peja-Boy
05-09-09, 18:25
Pėrdor ēdo shenjė dhe veprim matematikorė ashtu qė gjithmonė rezultati te pėrfundojė = 6

Zgjidhja e Njeshave Psh !! Ne Baze te Ngjyrave tregohet se nga jan marr numrat per te Fituar shume 6!!

111=6 --- 1+1=2+1=3x2=6
1 1 1 = 6
2 2 2 = 6
3 3 3 = 6
4 4 4 = 6
5 5 5 = 6
6 6 6 = 6
7 7 7 = 6
8 8 8 = 6
9 9 9 = 6

Peja-Boy
05-09-09, 18:33
Sa monedha munden tė shkrihen nga 400 shufra?
Nga 400 shufra tė njėjta duhet tė shkrihen monedha.
Dihet se nga secila shufėr mund tė shkrihen 10 monedha,
Nė ē’rast mbeturinat e 20 shufrave mund tė shkrihet nė shufėr e tė njėjtit lloj (si ato tė mėparmet).
Sa monedha mund tė shkrihen nga 400 shufrat e dhėna???

Peja-Boy
05-09-09, 18:38
Ushtria fillon ofenzivėn pėr ēlirimin e njė zone dhe secilėn ditė ka pasur dyfishin e territorit tė ēliruar se ditėn e mėparme. Pėr 7 ditė e ēliruan tėrė zonen.

Pėr sa ditė e kanė ēliruar gjysmėn e zonės??

Peja-Boy
05-09-09, 18:43
Si e ka emrin djali i Bardhit???

Pali me djalė dhe Bardhi me djalė ishin pėr peshkim.
Pali zuri aq peshq sa edhe djali i tij,e Bardhi 3 herė mė shumė se djali tij.Gjithsejt i zunė 35 peshq tė xėnė.
Djali Palit quhet Lumi.
Si quhet djali Bardhit?

Peja-Boy
05-09-09, 18:46
Pergjigjuni Sakt ketyre pyetjeve .

Pytja 1 Nė fillim shkruet Prizren me P kurse mbrapa me M
.............A ėshtė e sakt:

Pytje 2 Qka ėshtė nė mes Prizrenit

Pytja 3 Qka ėshtė mbas Prizrenit?

Pytja 4 Njė njeri qka jeton nė Prizren!
.............A mundet te varroset nė Prishtin

Pytja 5 Qka kalon nėpėr ara e nuk ec ...?

Pytja 6 Ti je biri i IM por unė nuk jam babai YT
.............Kush munt ti thet kto fjal ...?

Pytja 7 Ku ishte burri i vejushkės Sandra kur ja vodhėn fmia pjeshkat

Pytja 8 Nė cillin muaj flejn 18vjeqarėt kineze mė sė pakti

Pytja 9 Qka ban njė Gotshitės nėsė nuk ka got …?

Pytja 10 Njė Tren elektronik vazhdon drejtim veriut
.............Nga cilla an fluturonė tymi…?

Peja-Boy
05-09-09, 18:51
Pytje: takon njė djalė, njė qik te stacioni i autobusit dhe e pyet?

Mė falni sa vjeqare jeni?

Qika ju pėrgjegjet kėshtu:

nėna ime ėshtė dyfish mė e vjetėr se une,

kurse babai ėshtė 5 vjet mė i vjetėr se nėna,

e gjith familja ėshtė 100 vjet.

Sa vjet i ka qika?

Peja-Boy
05-09-09, 19:07
Ne Pyetjet e me hershme mudnesisht le te tregohet Zgjedhja ne Detaje si si eshte arritur deri aty ...e jo drejperdrejt Rezultati apo Zgjedhja e i PyetjeS.

Peja-Boy
05-09-09, 19:18
Kapiteni i Anijes ka nje Vella ...Vellau i Kapitenit nuk ka Vella ..

Kush eshte Kapiteni ANijes ??

Elina
05-09-09, 20:25
Kapiteni i Anijes ka nje Vella ...Vellau i Kapitenit nuk ka Vella ..

Kush eshte Kapiteni ANijes ??


Kapiteni ka vella...e vellau i kapitenit nuk paska vella...qashtu paska thane...cncnncnnc qyryk bre...s ka dasht me pranu tipi ...se po get qe i paska ardhe inati qe motrushja ja paska marre anen :biggrin: ...qashtu po i bjen a :rolleyes:

~AnnA~
05-09-09, 20:37
Pėrdor ēdo shenjė dhe veprim matematikorė ashtu qė gjithmonė rezultati te pėrfundojė = 6

Zgjidhja e Njeshave Psh !! Ne Baze te Ngjyrave tregohet se nga jan marr numrat per te Fituar shume 6!!

111=6 --- 1+1=2+1=3x2=6
1 1 1 = 6
2 2 2 = 6
3 3 3 = 6
4 4 4 = 6
5 5 5 = 6
6 6 6 = 6
7 7 7 = 6
8 8 8 = 6
9 9 9 = 6

1+1+1 = 3! (!- eshte faktoriel) = 3 x 2 x 1= 6
2 + 2 + 2 =6
3 x 3 - 3 =6
|4+ |4+ |4=2 + 2 + 2 =6 (|- rrenja katrore)
(5 : 5) + 5=6
6 + 6 - 6=6
7 -(7 :7)=6
|9 x |9 - |9 = 3x3-3= 6

kete me 8 e lash per ne fund...me mundoj pak me shume se te tjerat, por e zgjodha :smile:
ishte pak me e komplikuar:)
8 - 8 + 8= 8 - 16 = 8 - |16= 8- 4 = 8 - |4 = 8- 2 = 6 :smile:

Peja-Boy
06-09-09, 12:52
Kapiteni ka vella...e vellau i kapitenit nuk paska vella...qashtu paska thane...cncnncnnc qyryk bre...s ka dasht me pranu tipi ...se po get qe i paska ardhe inati qe motrushja ja paska marre anen :biggrin: ...qashtu po i bjen a :rolleyes:

Elina ka qen Kapiten !!!e Sakt

Shkojm me tjetren Pyetje !!

Sa monedha munden tė shkrihen nga 400 shufra?
Nga 400 shufra tė njėjta duhet tė shkrihen monedha.
Dihet se nga secila shufėr mund tė shkrihen 10 monedha,
Nė ē’rast mbeturinat e 20 shufrave mund tė shkrihet nė shufėr e tė njėjtit lloj (si ato tė mėparmet).
Sa monedha mund tė shkrihen nga 400 shufrat e dhėna???

Estella
06-09-09, 23:01
Pytje: takon njė djalė, njė qik te stacioni i autobusit dhe e pyet?

Mė falni sa vjeqare jeni?

Qika ju pėrgjegjet kėshtu:

nėna ime ėshtė dyfish mė e vjetėr se une,

kurse babai ėshtė 5 vjet mė i vjetėr se nėna,

e gjith familja ėshtė 100 vjet.

Sa vjet i ka qika?

31 vjet e gjys i ka qika


31.5+31.5 =63
+ 31.5= 94.5
+5=99.5.... :)

Estella
06-09-09, 23:12
Si e ka emrin djali i Bardhit???

Pali me djalė dhe Bardhi me djalė ishin pėr peshkim.
Pali zuri aq peshq sa edhe djali i tij,e Bardhi 3 herė mė shumė se djali tij.Gjithsejt i zunė 35 peshq tė xėnė.
Djali Palit quhet Lumi.
Si quhet djali Bardhit?


a ke bo pytjen mire qitu,a eshte shku pali me djal e me bardhin ndoshta jo bardhi me djal

~AnnA~
06-09-09, 23:48
Sa monedha munden tė shkrihen nga 400 shufra?
Nga 400 shufra tė njėjta duhet tė shkrihen monedha.
1.Dihet se nga secila shufėr mund tė shkrihen 10 monedha,
2.Nė ē’rast mbeturinat e 20 shufrave mund tė shkrihet nė shufėr e tė njėjtit lloj (si ato tė mėparmet).
3.Sa monedha mund tė shkrihen nga 400 shufrat e dhėna???


1.Nese jan 400 shufra dhe nga secila shufer shkrihen nga 10 monedha, atehere:
400 x 10 = 4000 monedha

2.Nga 400 shufra mbesin 20 mbeturina
nese nuk gaboj, nga cdo shufer nxirreshin 10 monedha, atehere:
20 x 10 = 200 monedha

**Perderisa nga 400 shufra mbeteshin 20 shufra mbeturine, atehere nga 20 shufra do te mbetet 1 shufer mbeturine.
Nga nje shufer mund te nxirren 10 monedha:
1 x 10 = 10 monedha

3. 4000 + 200 + 10 = 4210 monedha :confused:

~AnnA~
06-09-09, 23:51
Si e ka emrin djali i Bardhit???

Pali me djalė dhe Bardhi me djalė ishin pėr peshkim.
Pali zuri aq peshq sa edhe djali i tij,e Bardhi 3 herė mė shumė se djali tij.Gjithsejt i zunė 35 peshq tė xėnė.
Djali Palit quhet Lumi.
Si quhet djali Bardhit?


Pali???!!!

~AnnA~
07-09-09, 00:11
31 vjet e gjys i ka qika


31.5+31.5 =63
+ 31.5= 94.5
+5=99.5.... :)

Nese vajza eshte 31.5 vjet, atehere ne baze te asaj se si e ka parashtruar pyetjen Peja_Boy(nena eshte dyfishe me e vjeter se vajza), del qe nena te jete 63 vjec dhe babi 5 vite me i vjeter...dmth nuk ploteson kushtin per 100 vjet gjithesej( vitet e vajzes + te nenes + te babes )

Ne baze te asaj se si e llogarita une, vitet e vajzes me dalin 19

nėna ime ėshtė dyfish mė e vjetėr se une,


19 + 19 = 38 (vitet e nenes)

kurse babai ėshtė 5 vjet mė i vjetėr se nėna

38 + 5 = 43 (vitet e babait)

e gjith familja ėshtė 100 vjet.

Vitet e vajzes + vitet e nenes + vitet e babait =
19 + 38 + 43 = 100 :smile:

Estella
07-09-09, 00:20
Nese vajza eshte 31.5 vjet, atehere ne baze te asaj se si e ka parashtruar pyetjen Peja_Boy(nena eshte dyfishe me e vjeter se vajza), del qe nena te jete 63 vjec dhe babi 5 vite me i vjeter...dmth nuk ploteson kushtin per 100 vjet gjithesej( vitet e vajzes + te nenes + te babes )

Ne baze te asaj se si e llogarita une, vitet e vajzes me dalin 1919 + 19 = 38 (vitet e nenes)38 + 5 = 43 (vitet e babait)Vitet e vajzes + vitet e nenes + vitet e babait =
19 + 38 + 43 = 100 :smile:

un kom llogarit ndryshe kom mendu se 38+19+5 duhet

Estella
07-09-09, 00:26
dyfishi nenes ,vjet e qikes + 5vjet te babit duhet mu mbledh

Peja-Boy
07-09-09, 12:39
31 vjet e gjys i ka qika


31.5+31.5 =63
+ 31.5= 94.5
+5=99.5.... :)

Pergjigja e Pa sakt Estella ...

Pergjigja eshte dhen e sakt nga Anna

19+(19x2)+(19x2+5)=100

Estella
07-09-09, 12:42
:rolleyes: shnosh

Peja-Boy
07-09-09, 12:42
Pali???!!!

Edhe kjo pergjigje e juaja eshte e Sakt Anna ... Pali eshte !!

Peja-Boy
07-09-09, 12:48
1.Nese jan 400 shufra dhe nga secila shufer shkrihen nga 10 monedha, atehere:
400 x 10 = 4000 monedha

2.Nga 400 shufra mbesin 20 mbeturina
nese nuk gaboj, nga cdo shufer nxirreshin 10 monedha, atehere:
20 x 10 = 200 monedha

**Perderisa nga 400 shufra mbeteshin 20 shufra mbeturine, atehere nga 20 shufra do te mbetet 1 shufer mbeturine.
Nga nje shufer mund te nxirren 10 monedha:
1 x 10 = 10 monedha

3. 4000 + 200 + 10 = 4210 monedha :confused:

Edhe kjo e Sakte Anna

Nga 400 shufra mund tė shkrihen 4000 Monedha
Nga 400 shufra mbesin 20 shufra mbeturina
Nga . 20 shufra mund tė shkrihen . 200 Monedha
Nga . 20 shufra mbes . . 1 shufėr mbeturin
Nga . . 1 shufėr mund te shkrihen . . 10 Monedha
Nga . . 1 shufėr mbes 5% shufėr Mbeturin

Peja-Boy
07-09-09, 12:49
Ne nje Fshat te Frances eshte nje Gur afer 6 Tone !.. Saher Kendon Gjeli Leviz..!

A eshte e Vertet ??

Estella
07-09-09, 13:07
Ne nje Fshat te Frances eshte nje Gur afer 6 Tone !.. Saher Kendon Gjeli Leviz..!

A eshte e Vertet ??

nuk pasan degjuu kurrrr

logjik ska eee :rolleyes:

Peja-Boy
07-09-09, 13:24
nuk pasan degjuu kurrrr

logjik ska eee :rolleyes:

Ka pak Logjik ....

shfletuesi_
07-09-09, 13:26
Ne nje Fshat te Frances eshte nje Gur afer 6 Tone !.. Saher Kendon Gjeli Leviz..!

A eshte e Vertet ??

Pooooooooooooooooo e Verteeeeeeeeeet - Normal o Peya Boy qe leviz Gjeli sahere kendon

Peja-Boy
07-09-09, 13:27
Pooooooooooooooooo e Verteeeeeeeeeet - Normal o Peya Boy qe leviz Gjeli sahere kendon

A e lexove mire pyetjen ??Jepe perghjigjen per te gjith Pyetjen qe kam bere !!

Estella
07-09-09, 13:32
Ne nje mbledhje jane te ftuar 100 biznesmen.
Sa duarshtrengime do te kemi ?

~AnnA~
07-09-09, 13:33
Edhe kjo pergjigje e juaja eshte e Sakt Anna ... Pali eshte !!

Per kete pyetje s'isha dhe aq e sigurte, por ja qe doli mire... po shperblimi ku eshte? Nuk dhash kot mund une:smile: Mundi do shperblyer :P

~AnnA~
07-09-09, 13:34
Ne nje Fshat te Frances eshte nje Gur afer 6 Tone !.. Saher Kendon Gjeli Leviz..!

A eshte e Vertet ??
Guri s'besoj te levize, kurse gjeli, po :))

Peja-Boy
07-09-09, 13:34
Per kete pyetje s'isha dhe aq e sigurte, por ja qe doli mire... po shperblimi ku eshte? Nuk dhash kot mund une:smile: Mundi do shperblyer :P

http://chocolat.com/ProductImages/milka/SaisonChocolatDessert_X.jpg

Diana007
07-09-09, 13:35
Ne nje Fshat te Frances eshte nje Gur afer 6 Tone !.. Saher Kendon Gjeli Leviz..!

A eshte e Vertet ??

Po eshte e veret , se e dhe gjindet guri , po edhe leviz gjeli :rolleyes:

Estella
07-09-09, 13:38
Ne nje mbledhje jane te ftuar 100 biznesmen.
Sa duarshtrengime do te kemi ?

hajde peja boy se pa ta shtu dhimten e kres ska me lon.....:P


peja boy


http://elferide.e.l.pic.centerblog.net/joq8yabh.gif

Peja-Boy
07-09-09, 13:44
hajde peja boy se pa ta shtu dhimten e kres ska me lon.....:P


peja boy


http://elferide.e.l.pic.centerblog.net/joq8yabh.gif

Mire se ju gjeta jan 5050 Shtrengime e Mirmbetshi jan 5050 dmth gjithsej =10100

Estella
07-09-09, 13:46
e sakt peja boy kallzom pak qysh erdhe ne perfundim hajt :D

shfletuesi_
07-09-09, 13:46
Ne nje Fshat te Frances eshte nje Gur afer 6 Tone !.. Saher Kendon Gjeli Leviz..!

A eshte e Vertet ??


Po de ne ate fshat Guri qe peshon 6 ton eeshte egziston..!!

Eedhe eshte e vertet qe sahere kendon Gjeli - Gjeli leviz..!!

Peja-Boy
07-09-09, 13:47
Po de ne ate fshat Guri qe peshon 6 ton eeshte egziston..!!

Eedhe eshte e vertet qe sahere kendon Gjeli - Gjeli leviz..!!

E vertet...a je i gatshem per pyetjet tjera ??

~AnnA~
07-09-09, 13:53
Mire se ju gjeta jan 5050 Shtrengime e Mirmbetshi jan 5050 dmth gjithsej =10100

N'a trego si erdhe ne kete resultat? Se une nuk e marr vesh :smile:

Estella
07-09-09, 13:55
Tre shoke te lodhur nga rruga e gjate vendosin te kalojne naten ne nje hotel afer rruges. Pronari i hotelit i fton te hyjne brenda. Ai u merr nga 100$ secilit per naten qe do te kalonin ne ate hotel aq lluksoz. Me vone ai pendohet qe iu mori aq shume dhe i thote recepsionistit t'u jepte 50 dollare te treve. Rrecepsionisti nuk dinte te bente mirre llogari dhe mendoi t'u jepte 30 dollare, pra nga 10$ per person, kurse 20 dollaret ti mbante vete. Pra ata paguan nga 90$ per person.

Sa paguan tre shoket?

Bejme nje llogaritje te thjeshte

90$ x 3 = 270$

270$ + 20$ = 290$ (20$ jane ato qe mbajti recepsionisti)

Ku shkuan 10$?

Peja-Boy
07-09-09, 13:56
e sakt peja boy kallzom pak qysh erdhe ne perfundim hajt :D

Hahahahahaha I pari pershendet 99 persona i dyti 98 por te parin ska nevoj me pershendet se i pari ka pershendet kete ...e keshtu me rradh ...

~AnnA~
07-09-09, 13:58
Hahahahahaha I pari pershendet 99 persona i dyti 98 por te parin ska nevoj me pershendet se i pari ka pershendet kete ...e keshtu me rradh ...

Dhe ti keshtu duke numeruar mbrapsht erdhe ne kete resulltat? :smile:
E dua nje formule matematikore, se si erdhe deri ne resulltat... Si e llogarite ti :smile:
E di se te lodha, ama dhe ti me ke lodh me ca pyetje :)
Une ne cdo pyetje te dhash dhe detajet, mbeledhjet e zbritjet....kete kerkoj dhe nga ti...hajde :biggrin:

Estella
07-09-09, 14:00
Dhe ti keshtu duke numeruar mbrapsht erdhe ne kete resulltat? :smile:
E dua nje formule matematikore, se si erdhe deri ne resulltat... Si e llogarite ti :smile:
E di se te lodha, ama dhe ti me ke lodh me ca pyetje :)
Une ne cdo pyetje te dhash dhe detajet, mbeledhjet e zbritjet....kete kerkoj dhe nga ti...hajde :biggrin:

Mire e ke Anna kena me shti me na tregu krejt llogarin ose sja pranojm pytjen e sakt se edhe un prom jam loodh tu mendu pytjet e ketij :)

Peja-Boy
07-09-09, 14:03
Dhe ti keshtu duke numeruar mbrapsht erdhe ne kete resulltat? :smile:
E dua nje formule matematikore, se si erdhe deri ne resulltat... Si e llogarite ti :smile:
E di se te lodha, ama dhe ti me ke lodh me ca pyetje :)
Une ne cdo pyetje te dhash dhe detajet, mbeledhjet e zbritjet....kete kerkoj dhe nga ti...hajde :biggrin:

E kom dijt permednsh po qe tash em shtine me ta Anllatis qka thot Besim Dina hahaha!!

100 + (99 +1) + (98+2) + (97 + 3) + ... (51 + 49) + 50 = 5050

Keshtu shkon dri 50e prej 50tani kthehesh mbrapsht !!

Estella
07-09-09, 14:05
Tre shoke te lodhur nga rruga e gjate vendosin te kalojne naten ne nje hotel afer rruges. Pronari i hotelit i fton te hyjne brenda. Ai u merr nga 100$ secilit per naten qe do te kalonin ne ate hotel aq lluksoz. Me vone ai pendohet qe iu mori aq shume dhe i thote recepsionistit t'u jepte 50 dollare te treve. Rrecepsionisti nuk dinte te bente mirre llogari dhe mendoi t'u jepte 30 dollare, pra nga 10$ per person, kurse 20 dollaret ti mbante vete. Pra ata paguan nga 90$ per person.

Sa paguan tre shoket?

Bejme nje llogaritje te thjeshte

90$ x 3 = 270$

270$ + 20$ = 290$ (20$ jane ato qe mbajti recepsionisti)

Ku shkuan 10$?

pot pret pytja peja boy

Peja-Boy
07-09-09, 14:11
Tre shoke te lodhur nga rruga e gjate vendosin te kalojne naten ne nje hotel afer rruges. Pronari i hotelit i fton te hyjne brenda. Ai u merr nga 100$ secilit per naten qe do te kalonin ne ate hotel aq lluksoz. Me vone ai pendohet qe iu mori aq shume dhe i thote recepsionistit t'u jepte 50 dollare te treve. Rrecepsionisti nuk dinte te bente mirre llogari dhe mendoi t'u jepte 30 dollare, pra nga 10$ per person, kurse 20 dollaret ti mbante vete. Pra ata paguan nga 90$ per person.

Sa paguan tre shoket?

Bejme nje llogaritje te thjeshte

90$ x 3 = 270$

270$ + 20$ = 290$ (20$ jane ato qe mbajti recepsionisti)

Ku shkuan 10$?

Ata kan Pagu 300Dollar, me vone shefi ja ka dhon Recepsionistit 50 me jau kthy...Ata kan pagu vetem 250 + 30 qe jau ka kthy Recepsionisti + 20 qe i ka ndal Resepsionisti per vete = 300

Dmth Zgjedhja e kesaj Detyre Behet me Plus e jo Me shumezim !!

Estella
07-09-09, 14:13
Ata kan Pagu 300Dollar, me vone shefi ja ka dhon Recepsionistit 50 me jau kthy...Ata kan pagu vetem 250 + 30 qe jau ka kthy Recepsionisti + 20 qe i ka ndal Resepsionisti per vete = 300

Dmth Zgjedhja e kesaj Detyre Behet me Plus e jo Me shumezim !!

jooooooooooo se me habite edhe mua

Peja-Boy
07-09-09, 14:16
Estella

http://www.das-charlie.de/Bilder/HP_Bilder/schlumpf2_gross.jpg

Estella
07-09-09, 14:17
ka sa ju ka kthy rec...

Peja-Boy
07-09-09, 14:18
jooooooooooo se me habite edhe mua

Nuk e di ku je ka e shikon Zgjedhjen ti ...amo llogarite edhe Vet edhe mendoj se Ata kan Pagu 300 .... 250 Hotelin e 50 Recepsionistin .... Po recepsionisti 30 Jau ka kthy e 20 i ka ndal !!

Estella
07-09-09, 14:19
tregom ti mua ka sas ju kthej ai 3 shkove edhe sa ju ka ra atyne 3 te paguajn ?

Peja-Boy
07-09-09, 14:21
tregom ti mua ka sas ju kthej ai 3 shkove edhe sa ju ka ra atyne 3 te paguajn ?

Atyne nuk ju ka ra me Pagu 270.. Po 250 Po ne llogarin Matematikore eshte ber Gabim detyra me shumezim duhet ber veq me plus ...Aj jau ka kthy vetem ka 10...

Po tregom ti mua se ku erdhi Kjo 90 ??

Estella
07-09-09, 14:22
Atyne nuk ju ka ra me Pagu 270.. Po 250 Po ne llogarin Matematikore eshte ber Gabim detyra me shumezim duhet ber veq me plus ...

heheh ;) a don mo pytje :P

Estella
07-09-09, 14:24
Njė vrases ishte i denuar me vdekje. Ai mund te zgjidhte nje nga keto 3 dhomat: Dhoma e pare ishte e mbushur me zjar te nxehte, dhoma e dyte ishte e mbushur me vrases (kishin arme) dhe dhoma e trete ishte e mbushur me luane (Lions) qe kishin 3 vjet pa ngrene. Cila dhome eshte e sigurte per ate?

Peja-Boy
07-09-09, 14:26
heheh ;) a don mo pytje :P

Hallakat e gjej sa te duash ...veq Letersi e Histori mos em pyet se sdi hahaha

Peja-Boy
07-09-09, 14:28
Njė vrases ishte i denuar me vdekje. Ai mund te zgjidhte nje nga keto 3 dhomat: Dhoma e pare ishte e mbushur me zjar te nxehte, dhoma e dyte ishte e mbushur me vrases (kishin arme) dhe dhoma e trete ishte e mbushur me luane (Lions) qe kishin 3 vjet pa ngrene. Cila dhome eshte e sigurte per ate?


Ne dhomen ku kan qen Lions ....ata Tri vjet pa ngren kan Ngordh te shkretit !!

Estella
07-09-09, 14:29
Hallakat e gjej sa te duash ...veq Letersi e Histori mos em pyet se sdi hahaha

ahahahahaha :P PO

Peja-Boy
07-09-09, 14:29
ahahahahaha :P PO

Tjetren more se ajo u zgjedh deri sa te shkruajsh ti 10 shkronja ghaghahgahgahgahgghaghahgahga

Estella
07-09-09, 14:32
Njė i burgosur ishte dėnuar me vdekje, mirėpo mbreti kishte vendosur qė t'i jepte shansin e fundit pėr jetė:

Ishin dy dyer: dera e jetės dhe dera e vdekjes. Pranė secilės derė qėndronte nga njė rojtar. Dy rojtarėt e dinin se cila derė ėshtė e jetės dhe cila e vdekjes. Mirėpo, njėri rojtar gjithnjė gėnjente, kurse tjetri nuk gėnjente asnjėherė. Nuk kishte gjasa qė dyert tė identifikoheshin se cila ishte cila. Nuk kishte gjasa as tė merrej vesh se cili rojtar fliste tė vėrtetėn e cili gėnjente.

I burgosuri kishte tė drejtė qė ta bėnte vetėm njė pyetje, dhe atė vetėm njėrit prej rojtarėve, dhe pastaj tė zgjidhte derėn. Nėse do tė zgjidhte derėn e vdekjes, do tė ekzekutohej, ndėrsa po tė zgjidhte derėn e jetės, do tė falej dhe lirohej.

Ai e shfrytėzoi tė drejtėn e vet, i bėri tė vetmen pyetje njėrit prej rojtarėve dhe zgjodhi derėn, e cila ishte dera e jetės.

Ēfarė pyetje bėri i burgosuri, dhe si e zgjodhi derėn e jetės pas pėrgjigjes sė rojtarit?

Peja-Boy
07-09-09, 14:36
Njė i burgosur ishte dėnuar me vdekje, mirėpo mbreti kishte vendosur qė t'i jepte shansin e fundit pėr jetė:

Ishin dy dyer: dera e jetės dhe dera e vdekjes. Pranė secilės derė qėndronte nga njė rojtar. Dy rojtarėt e dinin se cila derė ėshtė e jetės dhe cila e vdekjes. Mirėpo, njėri rojtar gjithnjė gėnjente, kurse tjetri nuk gėnjente asnjėherė. Nuk kishte gjasa qė dyert tė identifikoheshin se cila ishte cila. Nuk kishte gjasa as tė merrej vesh se cili rojtar fliste tė vėrtetėn e cili gėnjente.

I burgosuri kishte tė drejtė qė ta bėnte vetėm njė pyetje, dhe atė vetėm njėrit prej rojtarėve, dhe pastaj tė zgjidhte derėn. Nėse do tė zgjidhte derėn e vdekjes, do tė ekzekutohej, ndėrsa po tė zgjidhte derėn e jetės, do tė falej dhe lirohej.

Ai e shfrytėzoi tė drejtėn e vet, i bėri tė vetmen pyetje njėrit prej rojtarėve dhe zgjodhi derėn, e cila ishte dera e jetės.

Ēfarė pyetje bėri i burgosuri, dhe si e zgjodhi derėn e jetės pas pėrgjigjes sė rojtarit?


Mos ka qen Rojtari qe ka Genjyer i denuar me Vdekje ??

Estella
07-09-09, 14:41
PO

Nuk kisha as nje EURO. Kam marr vllait madh 25 Euro, te voglit 25 Euro. Bleva nje Televizor 45 Euro, 5 Euro me beten, 1 Euro ja ktheva vllait madh, 1 euro ja kthevavllait te vogel, mua me mbeten 3 Euro. Ju ktheva nga 24 Euro, 24+24=48+3=51. Si mu ben 51 euro, per deri sa nuk kisha as nje EURO?

Estella
07-09-09, 14:42
hehehe

Peja-Boy
07-09-09, 14:54
PO

Nuk kisha as nje EURO. Kam marr vllait madh 25 Euro, te voglit 25 Euro. Bleva nje Televizor 45 Euro, 5 Euro me beten, 1 Euro ja ktheva vllait madh, 1 euro ja kthevavllait te vogel, mua me mbeten 3 Euro. Ju ktheva nga 24 Euro, 24+24=48+3=51. Si mu ben 51 euro, per deri sa nuk kisha as nje EURO?

21 euro ke mbet Borq ...atyre ju ke kthy vetem 2 euro ...

Estella
07-09-09, 14:59
21 euro ke mbet Borq ...atyre ju ke kthy vetem 2 euro ...

joo:biggrin:

Peja-Boy
07-09-09, 15:00
joo:biggrin:

Ja tash po ja Boj edhe une sikur Anna Pa e dijt shprblimin nuk e zgjedhi ... ku me dijt a kom Llogari ??

Estella
07-09-09, 15:01
nje sakez ta blej :P

Peja-Boy
07-09-09, 15:06
nje sakez ta blej :P

Hhahahahahah e Gjeta ....

Ti Jau ke kthy 2 euro po prap ke mbet Borq 45 te TV-se e ato 3 qe i ke ndal per vete ....

Dmth 2(i ke kthy)+ 45 (Tv)+3(I ke ndal per vete )=50^

A i ke Zgjedhjet ndokund pash besen ... a mundesh me na i sqaru ti pak qeto zgjedhje qe po ti bojm na qysh po i bojm hahaha??

Estella
07-09-09, 15:13
Hhahahahahah e Gjeta ....

Ti Jau ke kthy 2 euro po prap ke mbet Borq 45 te TV-se e ato 3 qe i ke ndal per vete ....

Dmth 2(i ke kthy)+ 45 (Tv)+3(I ke ndal per vete )=50hahahh

http://advantageserviceltd.com/images/BYumSourAppleBerry.jpg

Estella
07-09-09, 15:15
Ne nje autobus ka 7 vajza.

Secila vajze ka nga 7 torba.

Ne secilen torbe ka nga 7 maca te medhaja.

Secila mace e madhe i ka nga 7 maca te vogla.

Sa keme ka gjithsej ne autobus pa llogaritur kembet e shoferit

Peja-Boy
07-09-09, 15:15
hahahh

http://advantageserviceltd.com/images/BYumSourAppleBerry.jpgHahahahahaha flm ty ... Te bera edhe nje pyetje me lart qekaq shume qe po na lodh a din ti me na i sqaru pak qeto zgjedhjet qe po ti bojm ne nje menyr tjeter ...

Peja-Boy
07-09-09, 15:17
Ne nje autobus ka 7 vajza.

Secila vajze ka nga 7 torba.

Ne secilen torbe ka nga 7 maca te medhaja.

Secila mace e madhe i ka nga 7 maca te vogla.

Sa keme ka gjithsej ne autobus pa llogaritur kembet e shoferit

7x7x7x7+1=2402

Estella
07-09-09, 15:18
7x7x7x7+1=2402

GABIM

cilen po don me ta sqaru

Peja-Boy
07-09-09, 15:21
GABIM

cilen po don me ta sqaru

Te gjitha ske nevoj me na i sqaru veq na thuaj se i din sqarim te besojm ...se pot nxirrim pune me i sqaru ...

Kete nuk e zgjedha se marova tu marr shperblime po dua met lon pa asgje hahahaha..

Ateher 7x7x7x7+1=2402-49(Torbat) =2353

Estella
07-09-09, 15:23
Te gjitha ske nevoj me na i sqaru veq na thuaj se i din sqarim te besojm ...se pot nxirrim pune me i sqaru ...

Kete nuk e zgjedha se marova tu marr shperblime po dua met lon pa asgje hahahaha..

gjitha pytjet qe i kam bo di sqarimet trego cila pot intreson

Estella
07-09-09, 15:24
GABIM prap PEJA BOY :D

Peja-Boy
07-09-09, 15:25
gjitha pytjet qe i kam bo di sqarimet trego cila pot intreson

Mjafton qe the i din ... Po kete te Fundit a e zgjedha a jo ?? A e llogarit Vozitesin si gjys qe ska kemb apo si ??

Estella
07-09-09, 15:26
Mjafton qe the i din ... Po kete te Fundit a e zgjedha a jo ?? A e llogarit Vozitesin si gjys qe ska kemb apo si ??

jojo pa kembet e shoferit duhet llogaria

jo nuk e ke zgjedh :(

Dallandyshja_718
07-09-09, 15:26
Ne nje autobus ka 7 vajza.

Secila vajze ka nga 7 torba.

Ne secilen torbe ka nga 7 maca te medhaja.

Secila mace e madhe i ka nga 7 maca te vogla.

Sa keme ka gjithsej ne autobus pa llogaritur kembet e shoferit


7x2=14
7x7=49
49x7=343
343x7=2401
2401x4=9604
9604+14=9618

Estella
07-09-09, 15:28
7x2=14
7x7=49
49x7=343
343x7=2401
2401x4=9604
9604+14=9618

gabim Dallandyshja

Peja-Boy
07-09-09, 15:32
jojo pa kembet e shoferit duhet llogaria

jo nuk e ke zgjedh :(

7+(7x7)+(49x7)+(343x7)+1=399+2401+1=2801

Estella
07-09-09, 15:33
7+(7x7)+(49x7)+(343x7)+1=399+2401+1=2801

kerkah sje pom dhimesh :P

Peja-Boy
07-09-09, 15:39
kerkah sje pom dhimesh :P

7+(343x7)+1=7+2401+1=2409 Nese nuk llogariten Torbat eshte kjoo nese nuk llogaritet as Shoferi ateher eshte 1 Minus ...

Estella
07-09-09, 15:40
7+(343x7)+1=7+2401+1=2409 Nese nuk llogariten Torbat eshte kjoo nese nuk llogaritet as Shoferi ateher eshte 1 Minus ...apo dorzohesh ? :P a don hala me provu

torbat llogariten

Peja-Boy
07-09-09, 15:41
apo dorzohesh ? :P a don hala me provu

Mundet me pas ndonje zgjidhje tjeter qe spo mundem me gjet ...dmth qe ska lidhje me llogarin !!Kshtu qe tregona se po dorzohem !!

Peja-Boy
07-09-09, 15:42
kerkah sje pom dhimesh :P

o ndal se une kam llogarit personat e jo Kembet hahahahahhaa

Peja-Boy
07-09-09, 15:46
Ne nje autobus ka 7 vajza.

Secila vajze ka nga 7 torba.

Ne secilen torbe ka nga 7 maca te medhaja.

Secila mace e madhe i ka nga 7 maca te vogla.

Sa keme (Kemb qenka e jo Kemi ) ka gjithsej ne autobus pa llogaritur kembet e shoferit

7x2=14

343x4=1372

2401x4=9604

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

10990

Estella
07-09-09, 15:47
7x2=14

343x4=1372

2401x4=9604

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

10990

YeaHHHHHHHHHHHHHHH ..

Peja-Boy
07-09-09, 15:49
7x2=14
7x7=49
49x7=343
343x7=2401
2401x4=9604
9604+14=9618

Torbat skan kemb oj Dallendyshe hahahahahaahaahha e as macat si kan ka 7 kemb !!

Po jam Habbit ne fillim tek Pyetja !!

Estella
07-09-09, 15:50
7 vajza per 7 torba = 49 torba
49 torba per 7 mace te medhaja secila = 343 mace te medhaja
343 mace te medhaja per 7 mace te vogla sejcila = 2401 mace te vogla
343 + 2401 = 2744 mace gjithsej
2744 per 4 = 10976 kembe + 14 te vajzav = 10.990 kembe.

Peja-Boy
07-09-09, 15:51
YeaHHHHHHHHHHHHHHH ..

Nje shkronj Gabim ne Pyetje krejt kete Lomsh e boni kjaaaaaaaaaa.....

Estella
07-09-09, 15:52
Nje shkronj Gabim ne Pyetje krejt kete Lomsh e boni kjaaaaaaaaaa.....

huhuhh

Peja-Boy
07-09-09, 15:56
huhuhh.... Dmth Zgjedhja krejt koka kon Te shkrimi Yt ...Une paskam jep gjithkund mire shumen po veq macat me i llogarit me 4 kemb edhe Vajzat me 2 edhe kish dal kjo shuma e fundit !!

Estella
07-09-09, 16:54
.... Dmth Zgjedhja krejt koka kon Te shkrimi Yt ...Une paskam jep gjithkund mire shumen po veq macat me i llogarit me 4 kemb edhe Vajzat me 2 edhe kish dal kjo shuma e fundit !!


nje shkronje e kom harruu...ama u marr vesh per qka ka qen fjala

Estella
07-09-09, 16:57
vertetoje se (0+0+0)=6
osht e vertetume matematikisht edhe nuk ka as ni send palidhje ktu sja mer mendja veq bojn besomni se bojn

Peja-Boy
07-09-09, 17:01
vertetoje se (0+0+0)=6
osht e vertetume matematikisht edhe nuk ka as ni send palidhje ktu sja mer mendja veq bojn besomni se bojn

3 zero + 3 zero = 6

Estella
07-09-09, 17:02
3 zero + 3 zero = 6

ahahaaha yess :P:P

Estella
07-09-09, 17:05
Ka qene nje rruge njedrejtimeshe. Dhe andej kane kaluar automjetet. Dhe aty ka qene edhe nje polici i cili e mbante rendin dmth. qe automjetet te mos ecnin ne anen e kundert te rruges. Ata te cilet nuk ecnin ne anen e kundert te asaj rruge i denonte me te njejten shume te hollash, pa marre parasysh a ishin te denuarit shoket e tij, apo ndonje kusheri etj.. Andej pari kaloi nje taksist. Ky polici vetem e pershendeti. Pse nuk e denoi polici taksistin edhe pse taksisti ishte ne kahun e kundert te rruges njedrejtimeshe?

Peja-Boy
07-09-09, 17:08
Ka qene nje rruge njedrejtimeshe. Dhe andej kane kaluar automjetet. Dhe aty ka qene edhe nje polici i cili e mbante rendin dmth. qe automjetet te mos ecnin ne anen e kundert te rruges. Ata te cilet nuk ecnin ne anen e kundert te asaj rruge i denonte me te njejten shume te hollash, pa marre parasysh a ishin te denuarit shoket e tij, apo ndonje kusheri etj.. Andej pari kaloi nje taksist. Ky polici vetem e pershendeti. Pse nuk e denoi polici taksistin edhe pse taksisti ishte ne kahun e kundert te rruges njedrejtimeshe?

A mos ka qen Taksiste ...e i ka pelqy Policit ??

Estella
07-09-09, 17:09
A mos ka qen Taksiste ...e i ka pelqy Policit ??


Jooo.........

Peja-Boy
07-09-09, 17:11
Jooo.........

Ateher taxisti koka kan pa kerr veq e paska njoft Polici qe eshte Taxist !!

Estella
07-09-09, 17:12
Ateher taxisti koka kan pa kerr veq e paska njoft Polici qe eshte Taxist !!

ahhaha OK kembesor ka qen :)

Peja-Boy
07-09-09, 17:13
ahhaha OK kembesor ka qen :)

:tongue: :tongue:

Estella
07-09-09, 17:13
5 5 5 5 = 30
mundesh me mbledh me shumzu,pjestu gjitha sguxoni me ngjit numra gjithe nje 5 ka me qen vet

Peja-Boy
07-09-09, 17:18
5 5 5 5 = 30
mundesh me mbledh me shumzu,pjestu gjitha

55-5x5=30

Estella
07-09-09, 17:20
55-5x5=30

sguxon me ngjit numrat

Peja-Boy
07-09-09, 17:20
sguxon me ngjit numrat

Kush more Sguxon ...prej Kuj nuk guxoj ??

Estella
07-09-09, 17:22
Kush more Sguxon ...prej Kuj nuk guxoj ??

po rrregulla eshte ashtu edhe ka zgjedhje :P

Peja-Boy
07-09-09, 17:23
po rrregulla eshte ashtu edhe ka zgjedhje :P

Ani de nuk po bojka se me guxu ..guxoj e si tutna kerkuj hahahahahahahahahaha

A mos eshte ndonjeri 5 i kthym Mbrapsht ... 5 5 5 2

Estella
07-09-09, 17:25
Ani de nuk po bojka se me guxu ..guxoj e si tutna kerkuj hahahahahahahahahaha

ahhaha :P trim koke a ? :P

joo krejt ne kam rrin 5-et

Peja-Boy
07-09-09, 17:27
5/5 = 1+5x5=30

Estella
07-09-09, 17:31
5/5 = 1+5x5=30

Zgjidhja eshte kjo: (5 : 5 + 5) * 5= (1 +5 )* 5:wink:

Peja-Boy
07-09-09, 17:32
Zgjidhja eshte kjo: (5 : 5 + 5) * 5= (1 +5 )* 5:wink:

Po atje ku je ka e shikon ti ashtu eshte ...e une e bera pak ma shpejt ketu po prap e njejta .

Estella
07-09-09, 17:32
PO te kishit shansen te martoni Msuesen ose Mjeken cilen do ta merrshi...per djem pyetja...?
Ose Msusin edhe Mjekun per vajza kjo pyetje???

Peja-Boy
07-09-09, 17:33
dyjat ...

Estella
07-09-09, 17:34
Joo:::::::::

Estella
07-09-09, 17:38
ska dyjat :P

Ju lutem pergjigjuni dhe tregoni arsyjen se perse e kishit martuar njerin nga kta dy/ja

Peja-Boy
07-09-09, 17:49
Hahahahahahahahahahahaha mos kesh Estella se te mys !!

Une do ta merrja mesusen,sepse mesusja do me thot eja e perserisim edhe nje here(mesimin e fundit),ndersa mjekeja thote ,hajde tjetri,cili eshte me rend.

Estella
07-09-09, 17:52
Hahahahahahahahahahahaha mos kesh Estella se te mys !!

Une do ta merrja mesusen,sepse mesusja do me thot eja e perserisim edhe nje here(mesimin e fundit),ndersa mjekeja thote ,hajde tjetri,cili eshte me rend.

ahaha logik :P

Vrasesi I Agronit u hapi shume telashe policis

Ne Oren 2.10 min te mengjesit,kamarieri i Agronit,Agimi i telofoni policis duke thene se do te kishte mund ti tregoje vrasisit e shefit te tij (BLERIMIT)

Inspektoret ishin derguar n'shtepin e Agronit,Aty arriten n'ora 3 te mengjesit.

Ne oren 3.5 minuta inspektoret i telefonuan policis duke lajmruar se edhe Agimi ishte vrar,E kishin gjetur me nje plumb ne koke
.
Agroni kishte pasur kafken e thyer nga nje objekt i rend

Nuk kishte asnje gjurme pasi qe vrasesi kishte ditur ti zhdukte te gjitha

Ne Sa Ora kishte qen vrar Agimi

Peja-Boy
07-09-09, 19:13
Kete Po e lojm me Zgjedh dikush Tjeter ..Po pushojm pak ne Dy !!

Qika^Me^Kule
08-09-09, 18:19
ahaha logik :P

Vrasesi I Agronit u hapi shume telashe policis

Ne Oren 2.10 min te mengjesit,kamarieri i Agronit,Agimi i telofoni policis duke thene se do te kishte mund ti tregoje vrasisit e shefit te tij (BLERIMIT)

Inspektoret ishin derguar n'shtepin e Agronit,Aty arriten n'ora 3 te mengjesit.

Ne oren 3.5 minuta inspektoret i telefonuan policis duke lajmruar se edhe Agimi ishte vrar,E kishin gjetur me nje plumb ne koke
.
Agroni kishte pasur kafken e thyer nga nje objekt i rend

Nuk kishte asnje gjurme pasi qe vrasesi kishte ditur ti zhdukte te gjitha

Ne Sa Ora kishte qen vrar Agimi

Nuk e di nuk jam tu e kuptu edhe aq mire me duket Kete por sa po e kuptoj Une Blerimi i ka vra Agronin e Agimin ne Ora 2,10....ka thirr Policin ne Emer te Agimit ???!!

Vrasesit ne shumes Mund te ndodh se Agimi e E Blerim e kan Vrar Agronin ndersa Blerimi ka Vrar Agimin po ne te njejten Ore !!!

Varjanti tjeter eshte ne 2 Ora 47 Mintuta e 50 Seconda `???

Estella
08-09-09, 21:01
Nuk e di nuk jam tu e kuptu edhe aq mire me duket Kete por sa po e kuptoj Une Blerimi i ka vra Agronin e Agimin ne Ora 2,10....ka thirr Policin ne Emer te Agimit ???!!

Vrasesit ne shumes Mund te ndodh se Agimi e E Blerim e kan Vrar Agronin ndersa Blerimi ka Vrar Agimin po ne te njejten Ore !!!

Varjanti tjeter eshte ne 2 Ora 47 Mintuta e 50 Seconda `???

2:10-3 qika me kule ka ndodh vrasja ... :) ja ke qelluuu

Estella
08-09-09, 21:04
JU jeni shofer i autobusave
Ne autobus jane ulur 33persona,me vonne stacionin tjeter zbresin 13 persona dhe te njejten koh hypin ne autobus 7 persona,ne tjetrin stacion zbresin prap17 persona dhe 9 persona hypin prap,ma larg ne tjetrin stasion zbresin 12 persona dhe 11 persona hypin prap ne autobus

pyetja esht?

SA VJET I KA SHOFERI I AUTOBUSAVE

Dallandyshja_718
08-09-09, 21:43
JU jeni shofer i autobusave
Ne autobus jane ulur 33persona,me vonne stacionin tjeter zbresin 13 persona dhe te njejten koh hypin ne autobus 7 persona,ne tjetrin stacion zbresin prap17 persona dhe 9 persona hypin prap,ma larg ne tjetrin stasion zbresin 12 persona dhe 11 persona hypin prap ne autobus

pyetja esht?

SA VJET I KA SHOFERI I AUTOBUSAVE

40 e firifiuuuuu:biggrin: i kam (por nuk jam shofere e autobusit):frown:

Estella
08-09-09, 21:44
40 e firifiuuuuu:biggrin: i kam (por nuk jam shofere e autobusit):frown:

ahahhha dallandyshja .... :) E qellove

shfletuesi_
08-09-09, 21:49
PO te kishit shansen te martoni Msuesen ose Mjeken cilen do ta merrshi...per djem pyetja...?
Ose Msusin edhe Mjekun per vajza kjo pyetje???


Pe provoj me Muse se qysh pom shkon se qekjo Doktorrica jeme kurr spo ka kohe te lire gati me nejt me mu 2 llafe mi ndrru qysh duhet.:biggrin: Jo po thot jam lodhe kam pas operaci jo e therrasin me shku me pre naja.

vjeshta
08-09-09, 23:10
Mjekun .:biggrin:

Peja-Boy
09-09-09, 15:45
Kemi 2 pula. Te dy pulat kane veze por nuk kane nje numer te barabarte vezesh. Pula e pare i thote pules dyte:
- Me jep nje veze nga te tuat qe une te kem dyfishin e vezeve te tua!-: Pula e dyte ja kthen:
- Jo. Me jep ti mua nje nga vezet e tua qe te barazohemi me numrin e vezeve.
Tani sa veze ka pasur pula e pare dhe sa veze ka pasur pula e dyte ?

Peja-Boy
09-09-09, 15:56
Nena dhe Babai Kan 4 Vajza ...Secila vajz ka nje Vella ...

Sa Persona jan ne Familje ???

Peja-Boy
09-09-09, 15:58
Jane 3 kutia me frute.
Te njera shkruan, Molla, te tjetra Portokalla dhe te e treta Molla & Portokalla.
Por te gjitha jane te emertuara gabimisht.
Si i do t'i emertojsh me emrat korrekt. Ti ke te drejt te hapesh vetem njeren nga kutite?

Dallandyshja_718
09-09-09, 16:09
Kemi 2 pula. Te dy pulat kane veze por nuk kane nje numer te barabarte vezesh. Pula e pare i thote pules dyte:
- Me jep nje veze nga te tuat qe une te kem dyfishin e vezeve te tua!-: Pula e dyte ja kthen:
- Jo. Me jep ti mua nje nga vezet e tua qe te barazohemi me numrin e vezeve.
Tani sa veze ka pasur pula e pare dhe sa veze ka pasur pula e dyte ?E para kishte 7 veze
E dyta kishte 5 veze

Dallandyshja_718
09-09-09, 16:11
Nena dhe Babai Kan 4 Vajza ...Secila vajz ka nje Vella ...

Sa Persona jan ne Familje ???

7 antar familjet!

Peja-Boy
09-09-09, 16:12
E para kishte 7 veze
E dyta kishte 5 veze

Edhe kjo qenka Zgjidhje ...une kam gjetur edhe nje zgjidhje tjeter !!

Peja-Boy
09-09-09, 16:12
7 antar familjet!

E Sakt ...Keni Fituar nje Pije jo/Alkolike qe ta keni trurin e kthjellet per Pergjigjet ne vazhdim !!

Dallandyshja_718
09-09-09, 16:14
Po ta besh Llogarin del vetem 1Fish me shume e jo Dyfish me shume !!

E para kishte 7, dhe kerkonte nje nga e dyta qe kishte 5 veze

Tani e para do te kishte 8 qe eshte dyfishi i 4, qe do t'i mbetshin se dytes...

Peja-Boy
09-09-09, 16:17
Ne Vetur Gjinden 7 Persona, jasht Bie shi .. 7 Personat Dalin Nga vetura 6Vrapojn dhe i Lag Shiu,7 shtati nuk vrapon po as shiu nuk e lag si eshte e mundur ??

Peja-Boy
09-09-09, 16:19
Gruaja e Keqe me shpejt e Plak Burrin e Mire apo te Keqin ??

Dallandyshja_718
09-09-09, 16:29
Ne Vetur Gjinden 7 Persona, jasht Bie shi .. 7 Personat Dalin Nga vetura 6Vrapojn dhe i Lag Shiu,7 shtati nuk vrapon po as shiu nuk e lag si eshte e mundur ??


Mos eshte n'arkivol ai i shtati?:biggrin:

Peja-Boy
09-09-09, 16:45
Mos eshte n'arkivol ai i shtati?:biggrin:

E Sakt !!

Dallandyshja_718
09-09-09, 16:51
Gruaja e Keqe me shpejt e Plak Burrin e Mire apo te Keqin ??


Gruoja e keqe nuk gjen burr hich se jo bile me zgjedh!:smile:

Elina
09-09-09, 17:51
Gruoja e keqe nuk gjen burr hich se jo bile me zgjedh!:smile:


Dalldyshe e sakte :biggrin:

shfletuesi_
09-09-09, 19:34
Ne nje peme qendrojn 10 zogj.

Andej pari kalon 1 gjuetar dhe gjuan ne drejtim te zogjeve, 7 zogj vret dhe bien nte toke sa Zogj mbesin ne pem gjithesej.

Peja-Boy
09-09-09, 20:40
Ne nje peme qendrojn 10 zogj.

Andej pari kalon 1 gjuetar dhe gjuan ne drejtim te zogjeve, 7 zogj vret dhe bien nte toke sa Zogj mbesin ne pem gjithesej.

A din me lujt Shah ??

shfletuesi_
09-09-09, 20:42
A din me lujt Shah ??

Sigurisht qe di !! ?? :P :biggrin: Ama ato pyetjet e mija logjike ishin thjesht sa per te ber nxemjen e trupit.

Peja-Boy
09-09-09, 20:43
Sigurisht qe di !! ?? :P :biggrin: Ama ato pyetjet e mija logjike ishin thjesht sa per te ber nxemjen e trupit.

Oki skemi ketu Shah ... A po lujm une e ti me shah ne Mend a je i gatshem me mbajt mend figurat e shahit pa e pas Tabelen perparaa veq me mend ????!!

shfletuesi_
09-09-09, 21:34
Oki skemi ketu Shah ... A po lujm une e ti me shah ne Mend a je i gatshem me mbajt mend figurat e shahit pa e pas Tabelen perparaa veq me mend ????!!

Jo vallahi veq me mend jo eeee s'kam provu kurr.

Dallandyshja_718
09-09-09, 21:40
Jo vallahi veq me mend jo eeee s'kam provu kurr.E si luhet shahi pa mend more djal...:rolleyes: :biggrin:

shfletuesi_
09-09-09, 21:40
E si luhet shahi pa mend more djal...:rolleyes: :biggrin:

Peja boy vete ai po lujke pa to.

Peja-Boy
10-09-09, 14:16
E si luhet shahi pa mend more djal...:rolleyes: :biggrin:

Hahahahaha I ri eshte ky Djali akoma me kohe Msohet ..!!

roadrunner
10-09-09, 14:33
Vajza ime eshte ne klase te dyte. Ajo i ka 6 vjeq (edhe 16 dite i ben 7). Kur e ofrova te regjistroj ne shkolle, drejtori tha eshte e vogel. dhe e tha: Doli gjuetari ne gjueti. Pa ne peme 10 zogj, kur shkrepi pushken gjuetari, ne peme mbeten sa zogj?
Dhe vajza ia ktheu: Asnje, te gjithe kane ikur. Dhe ja pra, tash eshte ne klase te dyte :D


Ne nje peme qendrojn 10 zogj.

Andej pari kalon 1 gjuetar dhe gjuan ne drejtim te zogjeve, 7 zogj vret dhe bien nte toke sa Zogj mbesin ne pem gjithesej.

Peja-Boy
10-09-09, 16:06
Vajza ime eshte ne klase te dyte. Ajo i ka 6 vjeq (edhe 16 dite i ben 7). Kur e ofrova te regjistroj ne shkolle, drejtori tha eshte e vogel. dhe e tha: Doli gjuetari ne gjueti. Pa ne peme 10 zogj, kur shkrepi pushken gjuetari, ne peme mbeten sa zogj?
Dhe vajza ia ktheu: Asnje, te gjithe kane ikur. Dhe ja pra, tash eshte ne klase te dyte :D

Jete te Gjate e Shkollim te sukseseshem ....Pergjigja veq kuptohet e sakt !

Estella
10-09-09, 20:19
JA EDHE NJE :Mosha ime eshte sa 3-fishi i moshes qe kishit ju kur une kisha moshen qe keni ju. Kur ju do te keni moshen qe kam une,shuma e moshave tona do te jete 140.Gjeni moshen time

shfletuesi_
10-09-09, 20:29
JA EDHE NJE :Mosha ime eshte sa 3-fishi i moshes qe kishit ju kur une kisha moshen qe keni ju. Kur ju do te keni moshen qe kam une,shuma e moshave tona do te jete 140.Gjeni moshen time

Kurr s'ta tregoj moshen qe kam.

Estella
10-09-09, 20:34
eshte nje xy mosha juaj dhe imja

shfletuesi_
10-09-09, 20:37
eshte nje xy mosha juaj dhe imja

A-haa tani e kuptova, leje se paska te bej me matematike.

Une per shkak te matematikes kam lan studimet.

Peja-Boy
11-09-09, 11:29
JA EDHE NJE :Mosha ime eshte sa 3-fishi i moshes qe kishit ju kur une kisha moshen qe keni ju. Kur ju do te keni moshen qe kam une,shuma e moshave tona do te jete 140.Gjeni moshen time

17 Vjet e 6 Muaj ....

Ke njeher ma shume se une Bojn 35 nese ke dy here ma shume se une 70 nese Tri here ma shume se une ateher Bojn 140!!!

Peja-Boy
11-09-09, 11:33
17 Vjet e 6 Muaj ....

Ke njeher ma shume se une Bojn 35 nese ke dy here ma shume se une 70 nese Tri here ma shume se une ateher Bojn 140!!!
Dmth ti tash ke Trefishin prap 122 vjet e 6 muaj + 17 vjet e 6 muaj = 140

140:2=70:2=35:2

140-17Vjet e 6 Muaj =122 Vjet e 6 MUaj

Kur ti Kishe 17 Vjet e 6 Muaj(210muaj) ne Kishim vetem nga 52.5 Muaj ...

Elina
11-09-09, 12:04
Maltretim i trurit bre :biggrin:

Peja-Boy
11-09-09, 12:08
Maltretim i trurit bre :biggrin:
Kam ber nje Pyetje e me heret Elina

Ne nje Kokurs kan qit Trurin e disa nejrzve ne shitje ....

Truri I Amerikanit ka kushtu 100 euro
Gjermanit po ashtu njejt ...
Shqiptarit 1,000 euro

Pse Truri shqiptarit ne ate Konkurs ka kushtu me se shumti ??!!

Elina
11-09-09, 12:22
Kam ber nje Pyetje e me heret Elina

Ne nje Kokurs kan qit Trurin e disa nejrzve ne shitje ....

Truri I Amerikanit ka kushtu 100 euro
Gjermanit po ashtu njejt ...
Shqiptarit 1,000 euro

Pse Truri shqiptarit ne ate Konkurs ka kushtu me se shumti ??!!


Qe medemek trunin ganc a ? :biggrin:

Estella
11-09-09, 12:22
Dmth ti tash ke Trefishin prap 122 vjet e 6 muaj + 17 vjet e 6 muaj = 140

140:2=70:2=35:2

140-17Vjet e 6 Muaj =122 Vjet e 6 MUaj

Kur ti Kishe 17 Vjet e 6 Muaj(210muaj) ne Kishim vetem nga 52.5 Muaj ...


Jooo :D

Estella
11-09-09, 12:23
Kam ber nje Pyetje e me heret Elina

Ne nje Kokurs kan qit Trurin e disa nejrzve ne shitje ....

Truri I Amerikanit ka kushtu 100 euro
Gjermanit po ashtu njejt ...
Shqiptarit 1,000 euro

Pse Truri shqiptarit ne ate Konkurs ka kushtu me se shumti ??!!

pom vjen intai me thon qe kishem shqiptari se ka perdor hiqqqqq se ka shti ne pun perqata :P

Peja-Boy
11-09-09, 12:25
Jooo :D

Ateher se paske Bo Pyetjen si duhet shiko Permirsoje !!

Peja-Boy
11-09-09, 12:25
Maltretim i trurit bre :biggrin:
Qe medemek trunin ganc a ? :biggrin:
Po se gjithmon ka mendu per gjdo gje qe eshte Maltretim i Trurit !!!

Peja-Boy
11-09-09, 12:27
....................

Estella
11-09-09, 12:30
Ateher se paske Bo Pyetjen si duhet shiko Permirsoje !!

me fal se ke drejttt plotesisht shume e sakt eshte :P

mhabite me qata muj ti

Peja-Boy
11-09-09, 12:33
me fal se ke drejttt plotesisht shume e sakt eshte :P

mhabite me qata muj ti

Hahahahahahahahahahhaahhahahahahahahaa....

Estella
11-09-09, 12:35
Hahahahahahahahahahhaahhahahahahahahaa....

Qka kom pas hjek une me nje vakt per kete detryr heheheheh

x= mosha ime tani
y= mosha juaj
a= mosha ime ne te ardhmen kur ti do te jesh x

keshtu qe

x= 3y

kur y = x ( kuri ti arrin moshen qe kam une) ather
mosha ime + mosha jote do te jet 140

mirpo mosha ime nuk do te jet x, por do te jet a kur ti je x

keshtu qe a+x= 140

a= (mosha ime kur ti je x) - do te ec perpar nuk do te rrin veq x
a= x + (x-y)
a= 2x-y

a= 2(3y) -y = 5y

ateher
5y+ x = 140
5y+ 3y = 140
y= 17.5

mosha ime tani=x = 3y= 3 (17.5) =52.5.....:biggrin:

Elina
11-09-09, 12:36
Po se gjithmon ka mendu per gjdo gje qe eshte Maltretim i Trurit !!!JO bash cdo gje,,,jo!!!


E ty peja boy a po te duket qe paska logjike qikjo a jo...se mu nuk po ma rroke :biggrin:

Peja-Boy
11-09-09, 12:39
JO bash cdo gje,,,jo!!!


E ty peja boy a po te duket qe paska logjike qikjo a jo...se mu nuk po ma rroke :biggrin:
Maltreto Trurin !!

Po ta ndryshoj edhe Diqka ...Kur maltreton Trurin ne Logjika te veshtira ateher per problemet tjera ne jete Llogarit e gjen zgjidhje ma shpejt !!

Peja-Boy
11-09-09, 12:40
Qka kom pas hjek une me nje vakt per kete detryr heheheheh

x= mosha ime tani
y= mosha juaj
a= mosha ime ne te ardhmen kur ti do te jesh x

keshtu qe

x= 3y

kur y = x ( kuri ti arrin moshen qe kam une) ather
mosha ime + mosha jote do te jet 140

mirpo mosha ime nuk do te jet x, por do te jet a kur ti je x

keshtu qe a+x= 140

a= (mosha ime kur ti je x) - do te ec perpar nuk do te rrin veq x
a= x + (x-y)
a= 2x-y

a= 2(3y) -y = 5y

ateher
5y+ x = 140
5y+ 3y = 140
y= 17.5

mosha ime tani=x = 3y= 3 (17.5) =52.5.....:biggrin:
Hahahahhahahahahaha edhe pak je ka don me Formu ndonje gje se nuk eshte Zbulu akoma me keto Formula !!Hahahah

Estella
11-09-09, 12:42
Njė italian qė gjithmonė thotė tė vėrtetėn, njė shqiptar qė herė gėnjen e herė jo, dhe njė grek qė gjithmonė gėnjen janė ulur bashkė duke pritur tė fillojė ndeshja finale e botėrorit Brazil-Francė.

Njė anglez u afrohet dhe pyet personin nė tė majtė: "Nga ėshtė ky qė keni nė mes?"
- Nga Italia, - i pėrgjigjet personi nė tė majtė.

Pastaj pyet personin nė mes: "Nga je ti?"
- Nga Shqipėria, - i pėrgjigjet personi nė mes.

Sė fundi pyet personin nė tė djathtė: "Nga ėshtė ky qė keni nė mes?"
- Nga Greqia, - i pėrgjigjet personi nė tė djathtė.

U bė lėmsh anglezi i shkretė se pėr njė pyetje mori tre pėrgjigje tė ndryshme.

Ndihmojeni mikun tonė anglez tė gjejė kombėsinė e personit nė mes. I tregoni nga janė dhe dy tė tjerėt, qė mos tė lodhet mė me pyetje.


apo ju hec edhe juve qeshtu ngadal forumi:redface:

Kalimero
11-09-09, 12:44
Maltreto Trurin !!
qish mara trunin me e vogel qituqene me maltretu,tonashile me hupen ekujlibra tu hecen rrafshit.s'po di a pu ju kallxon naj teze qatyqene a i kan shkrujten n'dore e pu kopjojne kta edepseza be,jaaaa me ksi sene as nuk e maltrutoj trunin as nuk e kuriti kapuqin ,tonashilee mus me dijten me folun te temat qera .
edepseza be

Peja-Boy
11-09-09, 12:44
Njė italian qė gjithmonė thotė tė vėrtetėn, njė shqiptar qė herė gėnjen e herė jo, dhe njė grek qė gjithmonė gėnjen janė ulur bashkė duke pritur tė fillojė ndeshja finale e botėrorit Brazil-Francė.

Njė anglez u afrohet dhe pyet personin nė tė majtė: "Nga ėshtė ky qė keni nė mes?"
- Nga Italia, - i pėrgjigjet personi nė tė majtė.

Pastaj pyet personin nė mes: "Nga je ti?"
- Nga Shqipėria, - i pėrgjigjet personi nė mes.

Sė fundi pyet personin nė tė djathtė: "Nga ėshtė ky qė keni nė mes?"
- Nga Greqia, - i pėrgjigjet personi nė tė djathtė.

U bė lėmsh anglezi i shkretė se pėr njė pyetje mori tre pėrgjigje tė ndryshme.

Ndihmojeni mikun tonė anglez tė gjejė kombėsinė e personit nė mes. I tregoni nga janė dhe dy tė tjerėt, qė mos tė lodhet mė me pyetje.


apo ju hec edhe juve qeshtu ngadal forumi:redface:

Pyetjen e dyte po te jap Une pergjigje e per Te paren Po e Lem Elina ta zgjedh !!

Forumi tek une mire po punon !!

Estella
11-09-09, 12:44
Hahahahhahahahahaha edhe pak je ka don me Formu ndonje gje se nuk eshte Zbulu akoma me keto Formula !!Hahahah


me kqyr holle holl hala kom pytje te paqarta ktu ,po sdu me vetttt mo

Peja-Boy
11-09-09, 12:46
me kqyr holle holl hala kom pytje te paqarta ktu ,po sdu me vetttt mo

Ku psh ?? Ne gjdo Pyetje mundohem me i gjet 10 zgjidhje per me ta tregu njonen por me kon i gatshem me te sqaru edhe ne tjera menyra !!

Elina
11-09-09, 12:47
Maltreto Trurin !!

Po ta ndryshoj edhe Diqka ...Kur maltreton Trurin ne Logjika te veshtira ateher per problemet tjera ne jete Llogarit e gjen zgjidhje ma shpejt !!


Nuk qenke pergjegje Paja Boy......edhe nuk esht dashte me dryshu hic kurgjo..... vec dashta me dite qajo ma nalt a pat logjike a jo!


Hajde kalofsh mire.

Kalimero
11-09-09, 12:47
me kqyr holle holl hala kom pytje te paqarta ktu ,po sdu me vetttt mo
muri mus ban qasish pitje t paqarta tiee,se edhe purgjegjet i mer t paqarta pi kti far bojit:biggrin:

Peja-Boy
11-09-09, 12:49
Nuk qenke pergjegje Paja Boy......edhe nuk esht dashte me dryshu hic kurgjo..... vec dashta me dite qajo ma nalt a pat logjike a jo!


Hajde kalofsh mire.
Pat Logjik edhe Argetim ...

Hajde Me T“mira !!

Estella
11-09-09, 12:57
Ku psh ?? Ne gjdo Pyetje mundohem me i gjet 10 zgjidhje per me ta tregu njonen por me kon i gatshem me te sqaru edhe ne tjera menyra !!

p.sh pse sdihet aty kush ka qen x e kush y :confused:


Elina ke drejt qe ajo pytje e pejaboy ska pas tbaj kurgjo me logjik ma shume ka qen VIC :p


shum keq pom ec forumiii,mbojka nervoz

Peja-Boy
11-09-09, 13:02
p.sh pse sdihet aty kush ka qen x e kush y :confused:


Elina ke drejt qe ajo pytje e pejaboy ska pas tbaj kurgjo me logjik ma shume ka qen VIC :p


shum keq pom ec forumiii,mbojka nervoz
Dihet shume mire se kush ka qen X e kush Y ...amo e perfundova po nese eshte e nevojshme ti tregoj edhe X e Y edhe a ......

Ky Vic qe thua a e ke Perpiluar ti ?? Nese Po a ke perdor Logjik per ta perpiluar ??

Estella
11-09-09, 17:59
Dihet shume mire se kush ka qen X e kush Y ...amo e perfundova po nese eshte e nevojshme ti tregoj edhe X e Y edhe a ......

Ky Vic qe thua a e ke Perpiluar ti ?? Nese Po a ke perdor Logjik per ta perpiluar ??


ooo peja boy un thash vic edhe vic eshte

smundeh me rendit te pytjet me logjik se ska ndonje logjik ketu

ske pytja a ka vyt logjik me perpilu :biggrin:

qysh x,y edhe a qka eshte a ?

Peja-Boy
11-09-09, 18:03
ooo peja boy un thash vic edhe vic eshte

smundeh me rendit te pytjet me logjik se ska ndonje logjik ketu

ske pytja a ka vyt logjik me perpilu :biggrin:

qysh x,y edhe a qka eshte a ?

Oki ma bej nje Pyetje me Logjik Estella ???!!!

Kur e gjen Zgjedhjen i gjen edhe X, Y ,A !!

Estella
11-09-09, 18:17
Besimi i ka 4 djem cdo njeri prej ktyre djemve e kane nga nje moter..
pytja ime kishte per te qen sa djem e vajza i ka Besimi.......

Peja-Boy
11-09-09, 18:22
Besimi i ka 4 djem cdo njeri prej ktyre djemve e kane nga nje moter..
pytja ime kishte per te qen sa djem e vajza i ka Besimi.......

Nje Moter te Hastretit e kan te 4.......

Ose i ka 5 Ose 8 ...Kuptimi i Pyetjes thot se i ka 8
Po te ishte secili prej Djemeve ka moter e jo Nga nje moter ateher 5!!

A ke Logjike qekjo apo jo ??

Peja-Boy
11-09-09, 18:24
Njė italian qė gjithmonė thotė tė vėrtetėn, njė shqiptar qė herė gėnjen e herė jo, dhe njė grek qė gjithmonė gėnjen janė ulur bashkė duke pritur tė fillojė ndeshja finale e botėrorit Brazil-Francė.

Njė anglez u afrohet dhe pyet personin nė tė majtė: "Nga ėshtė ky qė keni nė mes?"
- Nga Italia, - i pėrgjigjet personi nė tė majtė.

Pastaj pyet personin nė mes: "Nga je ti?"
- Nga Shqipėria, - i pėrgjigjet personi nė mes.

Sė fundi pyet personin nė tė djathtė: "Nga ėshtė ky qė keni nė mes?"
- Nga Greqia, - i pėrgjigjet personi nė tė djathtė.

U bė lėmsh anglezi i shkretė se pėr njė pyetje mori tre pėrgjigje tė ndryshme.

Ndihmojeni mikun tonė anglez tė gjejė kombėsinė e personit nė mes. I tregoni nga janė dhe dy tė tjerėt, qė mos tė lodhet mė me pyetje.
Vazhdon e pa Zgjedhur !!

Estella
11-09-09, 18:27
Nje Moter te Hastretit e kan te 4.......

Ose i ka 5 Ose 8 ...Kuptimi i Pyetjes thot se i ka 8
Po te ishte secili prej Djemeve ka moter e jo Nga nje moter ateher 5!!

A ke Logjike qekjo apo jo ??


Po PejaBoY logjikk ke pse ,je i mendimit qe spat logjik a ? me trego pse ? nese mendon se sapt logjik... kshtu qe pergjegjja ishte e sakt sepse pytja ishte shume e leht :P

Peja-Boy
11-09-09, 18:32
Po PejaBoY logjikk ke pse ,je i mendimit qe spat logjik a ? me trego pse ? nese mendon se sapt logjik... kshtu qe pergjegjja ishte e sakt sepse pytja ishte shume e leht :P

Nuk thash qe spat Logjik kjo por me Spjego pse aj Vici qe e the me heret nuk pate Logjik e kjo po ??qeto spo muj me kuptu ??

Estella
11-09-09, 18:36
siaps meje ai ishte vic se spat me gjet diqka aty.... plus sem pelqej se ishte ne favor te huajv...e ne demka budall..e perdorin te hujat kete vic me na poshtorsu neve....
pse stha truni amerikanit ka bo ma shtrejt po i shqiptarit ,...


ajt ta jap nje detyr mos e zgjat kaq shume se pot vika inat shume ty met demantu diqka :P


Si mundeni me i qit numrin 6 (ndesh mblidhi ndesh zbriti ndesh pjestoj ndesh shumezoj me qit rezultatin 6)
1 1 1=6
2 2 2=6
3 3 3=6
4 4 4=6
5 5 5=6
6 6 6=6
7 7 7=6
8 8 8=6
9 9 9=6

Peja-Boy
11-09-09, 18:48
1+1+1 = 3! (!- eshte faktoriel) = 3 x 2 x 1= 6
2 + 2 + 2 =6
3 x 3 - 3 =6
|4+ |4+ |4=2 + 2 + 2 =6 (|- rrenja katrore)
(5 : 5) + 5=6
6 + 6 - 6=6
7 -(7 :7)=6
|9 x |9 - |9 = 3x3-3= 6

kete me 8 e lash per ne fund...me mundoj pak me shume se te tjerat, por e zgjodha :smile:
ishte pak me e komplikuar:)
8 - 8 + 8= 8 - 16 = 8 - |16= 8- 4 = 8 - |4 = 8- 2 = 6 :smile:

.............Ne faqe 3

Estella
11-09-09, 19:26
.............Ne faqe 3

sorry nuke paskam pa

Peja-Boy
11-09-09, 20:36
sorry nuke paskam pa

Mbaja Drejtimin Estella e na trego sa Metra ja ke mbajt !!

http://www.kalaaleq.com/napatoq.swf (http://www.kalaaleq.com/napatoq.swf)

Estella
11-09-09, 20:46
7 ahhahah
me siguri dyten her mundem ma shume

Estella
11-09-09, 20:54
NASA pranon 3 mesazhe nga nje planet i quditshem ne distanc. Shkenctaren studiuan mesazhin dhe gjetes se "Necor Buldon Slock" i pergjigjet fjalis "Danger Rocket Explosion" dhe "Edwan Mynor Necor" i pergjigjet fjalis "Danger Spaceship Fire" dhe "Buldon Gimilzor Gondor" i pergjigjet fjalis "Bad Gas Explosion". Ciles fjal i pergjigjet fjala Slocke:o

Peja-Boy
11-09-09, 20:58
NASA pranon 3 mesazhe nga nje planet i quditshem ne distanc. Shkenctaren studiuan mesazhin dhe gjetes se "Necor Buldon Slock" i pergjigjet fjalis "Danger Rocket Explosion" dhe "Edwan Mynor Necor" i pergjigjet fjalis "Danger Spaceship Fire" dhe "Buldon Gimilzor Gondor" i pergjigjet fjalis "Bad Gas Explosion". Ciles fjal i pergjigjet fjala Slocke:o

Rocket .....:eek:

Estella
11-09-09, 20:59
Rocket .....:eek:


aahhah ikkk bre se krejt pi dinnn

Peja-Boy
12-09-09, 20:03
aahhah ikkk bre se krejt pi dinnn

Hahahaha Hajt se po iku pak prej ksaj teme Baram let Paguhet ky mundim mos te zgjedh menjeher !!
Qka po hek me gjet e me perpilu..me ti gjet zgjidhjet mbrena Minutave po te duket Mundim i Kot !!

Peja-Boy
12-09-09, 20:04
Nga Estella po akoma e pa Zgjedhur ??

Njė italian qė gjithmonė thotė tė vėrtetėn, njė shqiptar qė herė gėnjen e herė jo, dhe njė grek qė gjithmonė gėnjen janė ulur bashkė duke pritur tė fillojė ndeshja finale e botėrorit Brazil-Francė.

Njė anglez u afrohet dhe pyet personin nė tė majtė: "Nga ėshtė ky qė keni nė mes?"
- Nga Italia, - i pėrgjigjet personi nė tė majtė.

Pastaj pyet personin nė mes: "Nga je ti?"
- Nga Shqipėria, - i pėrgjigjet personi nė mes.

Sė fundi pyet personin nė tė djathtė: "Nga ėshtė ky qė keni nė mes?"
- Nga Greqia, - i pėrgjigjet personi nė tė djathtė.

U bė lėmsh anglezi i shkretė se pėr njė pyetje mori tre pėrgjigje tė ndryshme.

Ndihmojeni mikun tonė anglez tė gjejė kombėsinė e personit nė mes. I tregoni nga janė dhe dy tė tjerėt, qė mos tė lodhet mė me pyetje.

Prishtinasja_
13-09-09, 19:48
Nga Estella po akoma e pa Zgjedhur ??

Njė italian qė gjithmonė thotė tė vėrtetėn, njė shqiptar qė herė gėnjen e herė jo, dhe njė grek qė gjithmonė gėnjen janė ulur bashkė duke pritur tė fillojė ndeshja finale e botėrorit Brazil-Francė.

Njė anglez u afrohet dhe pyet personin nė tė majtė: "Nga ėshtė ky qė keni nė mes?"
- Nga Italia, - i pėrgjigjet personi nė tė majtė.

Pastaj pyet personin nė mes: "Nga je ti?"
- Nga Shqipėria, - i pėrgjigjet personi nė mes.

Sė fundi pyet personin nė tė djathtė: "Nga ėshtė ky qė keni nė mes?"
- Nga Greqia, - i pėrgjigjet personi nė tė djathtė.

U bė lėmsh anglezi i shkretė se pėr njė pyetje mori tre pėrgjigje tė ndryshme.

Ndihmojeni mikun tonė anglez tė gjejė kombėsinė e personit nė mes. I tregoni nga janė dhe dy tė tjerėt, qė mos tė lodhet mė me pyetje.

Dmth. Ne mes eshte Greku !

Majtas po i bjen me qene Shqiptari, pasi qe ai here genjen e here jo, por ne kete raste ka genjy !
Ne mes eshte greku, pasi qe ai dihet qe genjen !
Kurse djathtas, eshte italiani, pasi qe ai e ka tregua te verteten !

Murgesha
21-09-09, 13:26
Disa muaj i kan 31 ditė, disa 30 e disa 28!

Sa muaj i kem me 28 ditė?? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Peja-Boy
21-09-09, 13:39
Disa muaj i kan 31 ditė, disa 30 e disa 28!

Sa muaj i kem me 28 ditė?? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

HuH ..! Duhet te mendoj

Murgesha
21-09-09, 13:45
HuH ..! Duhet te mendoj

Ki kohė sa tė duash, veq sa s`kam ikė nė punė e besoj qė kur tė kthehem je pėrgjigjur ha,haahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

E di se e din pėrgjigjen po mos u ngut| http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Prishtinasja_
21-09-09, 15:57
Disa muaj i kan 31 ditė, disa 30 e disa 28!

Sa muaj i kem me 28 ditė?? http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Te 12 muajt :biggrin:

kush e di
24-09-09, 19:24
Une dal ne kete resultat:


studenti#1 Me floke te zeza mbiemerin Kuqi

studenti#2 Me floke te kuqe mbiemerin Verdha

studenti#3 Me floke te verdha mbiemerin Ziu :rolleyes:nnuk ashte e sakt

vjeshta
16-10-09, 23:53
Me shume peshon nje kg hekur apo nje kg pambuk ?:D

Idila
19-10-09, 12:51
Me shume peshon nje kg hekur apo nje kg pambuk ?:D
Njė kg lesh!

Upsss mė falni pėr shprehjen. :D

Rezultati del barazi o Vjeshta. :smile:

Peja-Boy
20-10-09, 17:51
Njė rrobaqepėse qep nje kostum nė ēdo dy javė.
Sa rrobaqepėse duhen pėr tė qepur 3 kostume nė javė?

Peja-Boy
20-10-09, 17:52
Nė pyetjen "sa vėllezėr ke?", motra pėrgjigjet: "Kam dy herė mė shumė vėllezėr sesa motra". Kurse, vėllai i saj pėrgjigjen e jep kėshtu: "Kam sa motra, aq edhe vėllezėr".

- Atėherė, sa motra e sa vėllezėr janė kėta?

Idila
20-10-09, 19:56
Nė pyetjen "sa vėllezėr ke?", motra pėrgjigjet: "Kam dy herė mė shumė vėllezėr sesa motra". Kurse, vėllai i saj pėrgjigjen e jep kėshtu: "Kam sa motra, aq edhe vėllezėr".

- Atėherė, sa motra e sa vėllezėr janė kėta?
Dmth, janė dy vajza dhe tre djem?

DEA
20-10-09, 20:04
Njė rrobaqepėse qep nje kostum nė ēdo dy javė.
Sa rrobaqepėse duhen pėr tė qepur 3 kostume nė javė?

6 rrobaqepse

1rrobaqepese, 2 jave, 1 kostum
2 rrobaqepese, 1 jave .1 kostum
6 rrobaqepese 1 jave , 3 kostume

Lypesi
21-10-09, 12:03
Kush ėshtė mė i madhi 1 apo 2 -shi?

Idila
21-10-09, 19:31
Kush ėshtė mė i madhi 1 apo 2 -shi?
Pėr sa i pėrket numėrimit, 2-shi ėshtė dyfish i 1-shit, ndėrsa sa i pėrket pozitės ėshtė 1-shi mė i madhi. Dhe tani pėr kė e pate fjalėn ti? :biggrin:

Makresh
22-10-09, 10:40
I ke 24 molla, 16 ti mar un, sa me jesin ?
:biggrin: ( a lypėt logjik ? )

roadrunner
22-10-09, 10:54
Ne hanksh nje moll mos tu pritt, te jesin 15...

Ne nje autobus jane 7 femije, qdo femije i ka nga 7 qanta. Brenda seciles qante jane nga 7 mace. Secila mace ka nga 7 pjellurina. Secila nga to kane kembe. Sa kembe jane gjithsej ne autobus?I ke 24 molla, 16 ti mar un, sa me jesin ?
:biggrin: ( a lypėt logjik ? )

Idila
22-10-09, 12:37
Ne hanksh nje moll mos tu pritt, te jesin 15...

Ne nje autobus jane 7 femije, qdo femije i ka nga 7 qanta. Brenda seciles qante jane nga 7 mace. Secila mace ka nga 7 pjellurina. Secila nga to kane kembe. Sa kembe jane gjithsej ne autobus?

Gjithsej 553 kėmbė?

roadrunner
22-10-09, 12:38
Ncuk moter, provo apet se ma shume jan :D

Gjithsej 553 kėmbė?

Idila
22-10-09, 12:42
Ncuk moter, provo apet se ma shume jan :D
Mos duhet numėruar dhe kėmbėt e autobusit? hahahaa

Dorėzohem, pėrtoj tė llogaris edhe njėherė. :)

roadrunner
22-10-09, 12:54
7 veta nga 7 qanta po bajn 49 qanta

49 qanta nga 7 maca po bajn 343 maca
343 maca nga 7 pjellurina per secilen po bajn 2401 pjellurina

343 maca nga 4 kembe = 1372 kembe
2401 pjellurina nga 4 kembe po bajn 9604 kembe

7 njerez me nga dy kembe po bajn 14

Tash llogariti

1372 kembe te macave
9604 kembe te pjellurinave
14 kembe te njerzve

Po bejne kejt total: 10990 kembe :D
Mos duhet numėruar dhe kėmbėt e autobusit? hahahaa

Dorėzohem, pėrtoj tė llogaris edhe njėherė. :)

Diana007
22-10-09, 12:54
Gjithsej 553 kėmbė?

7 femi here 7 qanta 49 qanta, secila qant ka ka 7 maca te medha se bejn 343 maca, here 7 pjellorina = 2401 pjellorina + 343 maca te medha = 2744 maca shumzuar me 4 kembe = 10976 kembe plus 14 kembe te femijeve 10990 :rolleyes:

Diana007
22-10-09, 12:56
7 veta nga 7 qanta po bajn 49 qanta

49 qanta nga 7 maca po bajn 343 maca
343 maca nga 7 pjellurina per secilen po bajn 2401 pjellurina

343 maca nga 4 kembe = 1372 kembe
2401 pjellurina nga 4 kembe po bajn 9604 kembe

7 njerez me nga dy kembe po bajn 14

Tash llogariti

1372 kembe te macave
9604 kembe te pjellurinave
14 kembe te njerzve

Po bejne kejt total: 10990 kembe :D

qka u gute ti a :tongue:

Idila
22-10-09, 12:56
Ncuk moter, provo apet se ma shume jan :D
Gjoja pėrmirėsova gabimin..hm, hm 1582 kėmbė? Dhe tani mos mė thuaj se nuk ėshtė e saktė, e mos mė thuaj se duhen numėruar dhe kėmbėt e shoferit? :biggrin:

(hahahaa)

roadrunner
22-10-09, 12:57
T-hihihihi...lumet na ja qelluem haahha

qka u gute ti a :tongue:

Idila
22-10-09, 12:58
7 veta nga 7 qanta po bajn 49 qanta

49 qanta nga 7 maca po bajn 343 maca
343 maca nga 7 pjellurina per secilen po bajn 2401 pjellurina

343 maca nga 4 kembe = 1372 kembe
2401 pjellurina nga 4 kembe po bajn 9604 kembe

7 njerez me nga dy kembe po bajn 14

Tash llogariti

1372 kembe te macave
9604 kembe te pjellurinave
14 kembe te njerzve

Po bejne kejt total: 10990 kembe :D
ahahhahaaaa e po hiē nuk di tė bėj llogarin, ncncnc:tongue:

Diana007
22-10-09, 12:59
T-hihihihi...lumet na ja qelluem haahha


Shuj se jam trullu :biggrin: edhe prap e para ti , boll inati po qka me bo :smile:

Idila
22-10-09, 13:00
7 veta nga 7 qanta po bajn 49 qanta

49 qanta nga 7 maca po bajn 343 maca
343 maca nga 7 pjellurina per secilen po bajn 2401 pjellurina

343 maca nga 4 kembe = 1372 kembe
2401 pjellurina nga 4 kembe po bajn 9604 kembe

7 njerez me nga dy kembe po bajn 14

Tash llogariti

1372 kembe te macave
9604 kembe te pjellurinave
14 kembe te njerzve

Po bejne kejt total: 10990 kembe :D
Ah, gabimi qenka sepse kam llogaritur vetėm shtatė ēanta dhe jo 49. E po kėshtu ndodhė kur punon veē me mėndje e jo me laps. :D

roadrunner
22-10-09, 13:00
Po ti prap fitove, un kete trik e kam dit qemotih, edhe e pata nguc nje inxhinier se ja rrehke nalt hahaha....

Shuj se jam trullu :biggrin: edhe prap e para ti , boll inati po qka me bo :smile: