PDA

View Full Version : Tomas Heliot e ka hulumtuar Hėnėn para Galileut


~AnnA~
30-01-09, 20:16
http://www.cdodite.com/fotografite/artikujt_foto410x/Tomas_Heliot_e_ka_hulumtuar_Henen_para_Galileut.jp g

"Hartat e Hėnės", tė cilat i ka krijuar anglezi pak i njohur Tomas Heliot, do tė ekspozohen pėr nder tė kremtimit tė vitit 2009 si Vit ndėrkombėtar i astronomisė.

Ekspertėt pohojnė se kanė dėshmuar se krijuesi i kėtyre hartave, Tomas Heliot, e ka tejkaluar Galileo Gelileun dhe ka qenė njeriu i parė, i cili e ka vėzhguar Hėnėn nėpėrmjet teleskopit, shkruan Bi Bi Si.
Filozofit italian ky nder i ėshtė treguar nė dhjetor tė vitit 1609, por disa dokumente nga arkivi nė Saseksin Perėndimor tregojnė se Helioti ka vizatuar fotografi nga Hėna disa muaj mė parė.
Vizatimet e Hėnės Heliot, krijuar nė vitin 1612 dhe 1613, siē thekson historiani i Oksfordit Alan Ēepmen e shėnojnė "lindjen e kartografisė moderne".
"Tomas Heliot jo vetėm se mė 26 korrik tė vitit 1609 ka qenė njeriu i parė i cili e ka fotografuar trupin astronomik, duke u shėrbyer me teleskop, por shumė shpejtė pastaj ėshtė bėrė edhe kartograf i shkėlqyer lunar", deklaroi Ēempen.
"Vizatime tė ngjashme nuk ka pasur nė 30 vitet e ardhshme. Tragjikisht, por pėr kėtė askush nuk e ka ditur deri para pak kohėsh, prandaj Galileu i ka marrė tė gjitha meritat".
Helioti ka qenė njeri i pasur, mirėpo nuk ka pretenduar pėr famė dhe pasuri, pėr dallim nga Galileu, theskon Ēempen.
Harta e parė e Hėnės, tė cilėn e ka krijuar mė 26 korrik tė vitit 1609, do tė ekspozohet kėsaj vere nė Firencė, si pjesė e ekspozitės kushtuar Galileut.
/mia/

Blu_sky
30-01-09, 22:52
ANNA me ket qe po poston, mund te them qe vertet je e mahnitur me universin qe te rrethon, nese nuk e din se kushe krijo un po ta terheq verjtjen per dikend e aj eshte ALLHU

~AnnA~
31-01-09, 00:24
ANNA me ket qe po poston, mund te them qe vertet je e mahnitur me universin qe te rrethon, nese nuk e din se kushe krijo un po ta terheq verjtjen per dikend e aj eshte ALLHU

Blu_ ti mua s'ke pse me terheq vrejtjen,sepse une nuk mohova krijimin e botes nga Zoti me kete postim...Njehere,ky artikull nuk eshte i shkruar nga une,pastaj,artikulli flet per nje shkenctar dhe si fund,ti s'e ke lexuar fare shkrimin,nuk din per cfare behet fjale,andaj je jashte linje...Zoti e krijoj boten dhe,a nuk kemi te drejte ne t'a studjojme ate?

Me vjen keq te them,por ky koment i yti tregon nje mosnjohje te kesaj qe eshte shkruar ...Shkenca vetem studjon ate qe Krijoj Zoti...studjon ndryshimet qe ndodhin ne gjithesi,natyre......etj...
psh., shkenca evoluon, teknologjia evoluon, shoqeria ndryshon cdo dite, edhe Kosova Shqiperia...e vende tjera po zhvillohen dhe une si besimtare, nuk kam asgje kunder ketyre ndryshimeve, apo sipas teje, nje besimtar, nuk duhet ta pranoje ndryshimin qe peson edhe vendi i tij, se e ndalon feja...

Une nuk mohoj ekzistencen e Zotit...Eshte shume e vertete qe Zoti ka krijuar cdo gje, por edhe ai "zgjerimi" apo edhe afatin e fundit te gjerave, e ka caktuar Zoti, po te lexosh me teper mbi fene do te kuptosh, se shume gjera qe mendon per fene ne pergjithesi, i ke te gabuara...

Shkenca ka ecur vertet shume perpara dhe e pershkruan Boten,sikur te jete krijuar nga rastesia...por,ne kete bote cdo gje eshte perfekte, nuk ma merr mendja se cdo gje qe ndodh ne kete bote eshte thjeshte nje rastesi.... Po keshtu edhe boten me te mirat dhe te keqijat e saj i ka bere dikush, krijimi i botes eshte i shkruar fare mire ne librat fetar..Edhe une si shume besimtar tjere kur lutem, nuk them o shkence, por o zot, pra cdokush e njeh ekzistencen e zotit.


Per ta mbyllur kete debat, nje keshille miqesore kam, mundohu per ti njohur gjerat me mire dhe jo thjesht per te marre njohuri, per nje debat, por, per te njohur te verteten mbi te gjitha....

Se fundi, une kam bindjet e mija, ti ke bindjet e tua......

Action
31-01-09, 13:51
Flm shume Anna per informacionin interesant
E lexova me shume vemendje.

Koha ishte e tille qe njerez si Galileo edhe pse kan ditur shume mistere te tjera nuk kan guxuar qe ti paraesin ne publik per shkak te presionit te kishes katolike.

Ndersa ju te tjeret Nuk e pashe askund qe ana me postimin e saj e kundershtoi paraqitjen e zotit apo diqka te tille.

Lexoni me mire para se te postini heren tjeter.

~AnnA~
26-02-10, 21:28
Dicka rreth Galileo Galilei...


Galileo Galilei (lindi mė 15 shkurt (http://www.dardania.de/wiki/15_shkurt)1564 (http://www.dardania.de/wiki/1564) nė Piza (http://www.dardania.de/w/index.php?title=Piza&action=edit&redlink=1); vdiq mė 8 janar (http://www.dardania.de/wiki/8_janar)1642 (http://www.dardania.de/wiki/1642) nė Arqetri (http://www.dardania.de/w/index.php?title=Arqetri&action=edit&redlink=1) tė Firences (http://www.dardania.de/wiki/Firenca)), ishte njė matematikan (http://www.dardania.de/wiki/Matematika), fizikan (http://www.dardania.de/wiki/Fizika), astronom (http://www.dardania.de/wiki/Astronomia) dhe filozof (http://www.dardania.de/wiki/Filozofia)italian (http://www.dardania.de/w/index.php?title=Italian&action=edit&redlink=1). Renditet si njė nga shkencėtarėt (http://www.dardania.de/wiki/Shkenca) mė tė mėdhenj tė kohės moderne. Galileo njihet si "babai i fizikės moderne".
Emri i tij ėshtė i lidhur me kontribute tė rėndėsishme nė dinamikė (http://www.dardania.de/wiki/Dinamika), (Parimi i plogėshtisė (http://www.dardania.de/w/index.php?title=Parimi_i_plog%C3%ABshtis%C3%AB&action=edit&redlink=1), ligji i rėnies sė sendeve tė rėnda) dhe nė astronomi (http://www.dardania.de/wiki/Astronomia) (me zbulimin e rrotullimit (http://www.dardania.de/w/index.php?title=Boshti_tok%C3%ABsor&action=edit&redlink=1) tė tokės (http://www.dardania.de/wiki/Toka), tė njollave diellore (http://www.dardania.de/w/index.php?title=Njollat_diellore&action=edit&redlink=1), tė maleve Hėnore (http://www.dardania.de/wiki/H%C3%ABna), tė sateliteve (http://www.dardania.de/w/index.php?title=Sateliti&action=edit&redlink=1) tė Jupiterit (http://www.dardania.de/wiki/Jupiteri), fazave tė Afėrditės (http://www.dardania.de/wiki/Af%C3%ABrdita), yjet qė pėrbėjnė Rrugėn e Qumėshtit (http://www.dardania.de/w/index.php?title=Rruga_e_Qum%C3%ABshtit&action=edit&redlink=1) dhe pėrmirėsimin e teleskopit (http://www.dardania.de/wiki/Teleskopi)) dhe me futjen e mėnyrės shkencore (http://www.dardania.de/w/index.php?title=M%C3%ABnyra_shkencore&action=edit&redlink=1) (pėrmendur shpesh si mėnyra galileane). U padit se donte tė pėrmbyste filozofinė natyrore (http://www.dardania.de/w/index.php?title=Filozofia_natyrore&action=edit&redlink=1) aristoteliane dhe Shkrimet e Shenjta (http://www.dardania.de/wiki/Bibla), prandaj u dėnua nga kisha katolike (http://www.dardania.de/wiki/Kisha_katolike_romake) si heretik (http://www.dardania.de/w/index.php?title=Herezia&action=edit&redlink=1) dhe u detyrua tė japė dorėheqjen mbi bindjet e tij astronomike, mė 22 qershor (http://www.dardania.de/wiki/22_qershor)1633 (http://www.dardania.de/wiki/1633).