PDA

View Full Version : Kėrkoj receptin.


vjeshta
31-01-09, 18:47
Te perdoret kjo teme per kerkimin e receptave te kuzhines .


Mu po me intereson recepti i bukės kollomoqe ,kush e dinė ?

sherri
31-01-09, 19:33
Te perdoret kjo teme per kerkimin e receptave te kuzhines .


Mu po me intereson recepti i bukės kollomoqe ,kush e dinė ?
ncncnccnnc qysh moj po e korit vjehrren qe 100 vjet kemi mulli per kollomoq,mos me dit nje buke me ba,hajt se te kallxon Nįna kure t'vjen...
,,deri sa te vjen ti nise po te kallxoj une pak hahahah vloje ujin shume,qite nje gjys thesi miell,bane brum tuboje diqysh,dikur shtreje si buk bane de..edhe piqe zort i madh koka kane:rolleyes:

lyra2
31-01-09, 19:36
ncncnccnnc qysh moj po e korit vjehrren qe 100 vjet kemi mulli per kollomoq,mos me dit nje buke me ba,hajt se te kallxon Nįna kure t'vjen...
,,deri sa te vjen ti nise po te kallxoj une pak hahahah vloje ujin shume,qite nje gjys thesi miell,bane brum tuboje diqysh,dikur shtreje si buk bane de..edhe piqe zort i madh koka kane:rolleyes:
..e sheqer a biber a i qet hiq a jo??:P:P

Elina
31-01-09, 19:46
..e sheqer a biber a i qet hiq a jo??:P:P

JO nuk duhet as sheqer as biber as krip....vec uje te vale edhe mielli kuptohet....Sherri shum mire paska tregu :tongue:

Hhmmmm,,,une kam qef buken e kollomojte me e pershehshe me tamel ...phiiiiiiii me paska marre malli me hanger breee :rolleyes:

shfletuesi_
31-01-09, 19:48
ncncnccnnc qysh moj po e korit vjehrren qe 100 vjet kemi mulli per kollomoq,mos me dit nje buke me ba,hajt se te kallxon Nįna kure t'vjen...
,,deri sa te vjen ti nise po te kallxoj une pak hahahah vloje ujin shume,qite nje gjys thesi miell,bane brum tuboje diqysh,dikur shtreje si buk bane de..edhe piqe zort i madh koka kane:rolleyes:

Pasi qe sherri paska treguar si behet buka une do tregoj si behet spinaqi me buke kallamoqe..Pėr 4-5 persona duhen:
Miell misri 2 gota uji, pak kripė, spinaq 1 kg, vaj 2-3 lugė gjelle.

Mielli i misrit hidhet nė njė tenxhere me ujė tė vluar me pak kripė dhe pėrzihet derisa tė bėhet njė llapė e trashė. Hiqet nga zjarri dhe shtrohet nė tavė tė lyer me yndyrė. Mbi kėtė shtrohet mbushja e pėrgatitur si pėr byrek me spinaq, sipėr hidhet nje shtresė e hollė miell misri.
Spėrkatet me ujė e yndyrė dhe piqet.

lyra2
31-01-09, 19:50
JO nuk duhet as sheqer as biber as krip....vec uje te vale edhe mielli kuptohet....Sherri shum mire paska tregu :tongue:

Hhmmmm,,,une kam qef buken e kollomojte me e pershehshe me tamel ...phiiiiiiii me paska marre malli me hanger breee :rolleyes:
..ani pra,qite qerepin une saqin ,kepte jane gati edhe urdheroni per darke :D:D

sherri
31-01-09, 19:57
JO nuk duhet as sheqer as biber as krip....vec uje te vale edhe mielli kuptohet....Sherri shum mire paska tregu :tongue:

Hhmmmm,,,une kam qef buken e kollomojte me e pershehshe me tamel ...phiiiiiiii me paska marre malli me hanger breee :rolleyes:

OoooooooOOOOOoooo sa te sheh Nįna qet qkrim,ska me me than ma me te leshu,a vjeshten ka me me shti me zort hahahahaaha meniher thot:qitja thesin krahve :P:D

emine
31-01-09, 20:02
nuke vetshit per naj amelsin,a naj kifle,po buke kallamoqe, he loqka tu knaqte vjeshto:biggrin:

shfletuesi_
31-01-09, 20:05
Une dij me maru edhe Kaqamak me buke kallamoqe...

lovely
31-01-09, 21:10
lumja une per robt e mi :biggrin: ani kqyr djali po i mson nuset qysh me maru buke :biggrin:

selvija
31-01-09, 21:45
Pasi qe sherri paska treguar si behet buka une do tregoj si behet spinaqi me buke kallamoqe..Pėr 4-5 persona duhen:
Miell misri 2 gota uji, pak kripė, spinaq 1 kg, vaj 2-3 lugė gjelle.

Mielli i misrit hidhet nė njė tenxhere me ujė tė vluar me pak kripė dhe pėrzihet derisa tė bėhet njė llapė e trashė. Hiqet nga zjarri dhe shtrohet nė tavė tė lyer me yndyrė. Mbi kėtė shtrohet mbushja e pėrgatitur si pėr byrek me spinaq, sipėr hidhet nje shtresė e hollė miell misri.
Spėrkatet me ujė e yndyrė dhe piqet.Jo more ti paska qit hethenik me hithna pranveres,, une qeshtu qes.

e krelan me duqka nime qysh..

vjeshta
10-02-09, 15:19
ncncnccnnc qysh moj po e korit vjehrren qe 100 vjet kemi mulli per kollomoq,mos me dit nje buke me ba,hajt se te kallxon Nįna kure t'vjen...
,,deri sa te vjen ti nise po te kallxoj une pak hahahah vloje ujin shume,qite nje gjys thesi miell,bane brum tuboje diqysh,dikur shtreje si buk bane de..edhe piqe zort i madh koka kane:rolleyes:

Kshtu eshte kur e ke mullinin n'shpi e te jet misri pa blu !!:mad:


A e din ti ,qe kur nuk di une nuk duhesh me dite as ti ?!:biggrin:


Ps: njemend nuk po din askush ?:rolleyes:

Makresh
10-02-09, 17:08
S'po ma kush maxhe sot,

YanYan
05-02-12, 07:57
A din kush me ba trileēe?

PS. Vjeshte, un e baj buken kallamoqe me qumesht e jo uje. Del teper e mire. Po ashtu perdori 2 lloje mielli. Edhe sheqer e vaj ulliri. Del krejte si e bejne ne Shqiperi.

Diana007
05-02-12, 09:25
A din kush me ba trileēe?

PS. Vjeshte, un e baj buken kallamoqe me qumesht e jo uje. Del teper e mire. Po ashtu perdori 2 lloje mielli. Edhe sheqer e vaj ulliri. Del krejte si e bejne ne Shqiperi.


Ne fb e mora ,,, por vete ende nuk kam be ,,,, kam ndegju se jan shum te shishme ,,,


‎6 veze,400 gr miell,300 gr sheqer,pluhur paste(peciv),vanilin sheqer.Ajke(krem ,hopla)1/2 ,1l qumesht,krem karamel.Vezet tunden mire(vetem te bardhatt )me sheqer pastaj i hidhen nje nga nje te verdhat e vezes ,mielli ,pluhur paste dhe vanilin sheqeri dhe pjeket.Pasi te pjeket e lem te ftohet dhe e heqim nga tepsia ku aty e hedhim ajken pastaj e vem mbi ajke dhe permbi i hedhim edhe 1 l qumesht dhe permbi i hedhim krem karamelin.Ju befte mire!

Buqja_ch
05-02-12, 09:34
Te perdoret kjo teme per kerkimin e receptave te kuzhines .


Mu po me intereson recepti i bukės kollomoqe ,kush e dinė ?

Qe sa vite kjo tem sot e lexova une e gatuaj si ateher Gjyshja ime shume e thjesht vetem me uj te val ti sos pak duart duhet me dit mire me mbledh ...

Vjeshta a po vjen sa e gatuva nje jam tu e pjek ...( pa hajgare )

Zero Cool
05-02-12, 10:21
A din kush me ba trileēe?

PS. Vjeshte, un e baj buken kallamoqe me qumesht e jo uje. Del teper e mire. Po ashtu perdori 2 lloje mielli. Edhe sheqer e vaj ulliri. Del krejte si e bejne ne Shqiperi.

Thirrna ndreke kur ta qesish najnjo qasoje :biggrin:

vjeshta
07-02-12, 00:05
Qe sa vite kjo tem sot e lexova une e gatuaj si ateher Gjyshja ime shume e thjesht vetem me uj te val ti sos pak duart duhet me dit mire me mbledh ...

Vjeshta a po vjen sa e gatuva nje jam tu e pjek ...( pa hajgare )

Ah ,moj Buqe ,eshte sose mielli derisa e pave ti .Nese vlen ftesa te Henen jam asajde ...?

A ban me qene uji i ftohte ?

vjeshta
07-02-12, 00:10
A din kush me ba trileēe?

PS. Vjeshte, un e baj buken kallamoqe me qumesht e jo uje. Del teper e mire. Po ashtu perdori 2 lloje mielli. Edhe sheqer e vaj ulliri. Del krejte si e bejne ne Shqiperi.


Qumeshti i nxehte apo i ftohte dhe ,mundesishte, masat e ketyre dy lloje mielli?

uck_aksh
13-12-12, 13:41
A din kush me ba trileēe?

PS. Vjeshte, un e baj buken kallamoqe me qumesht e jo uje. Del teper e mire. Po ashtu perdori 2 lloje mielli. Edhe sheqer e vaj ulliri. Del krejte si e bejne ne Shqiperi.

Pėrbėrėsit:
* 6 vezė
* 400 gr sheqer
* 400 gr miell
* 1 pluhur paste
* 1vanil sheqer
* 1/2 lit. ajkė “Hoplla”
* ½ lit qumėsht
* 300 gr qumėsht pluhur “Nestlle”
* 1/2 kg karamel.

Pėrgatitja:

Tunden tė bardhat e vezėve gjersa tė shkumojnė mirė. Shtohet sheqeri pėr tė vazhduar tundja, gjersa masa tė formohet shkumė e qėndrueshme.

Shtohen tė verdhat dhe vazhdon tundja. Kėsaj mase i shtohet mielli i pėrzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje, duke e pėrzier me lugė, gjersa masa tė kompaktėsohet.

Brumi derdhet nė tepsi shporeti tė shtruar me letėr tė yndyrshme,ose tė lyer me yndyrė dhe tė pėrmillur.

Futet nė furrė tė nxehtė me temp.180 gardė Celsius qė tė piqet pėr afro 30 min. Pasi tė ftohet pak pėrmbyset, largohet letra.

Nė tepsi ku ėshtė pjekur, derdhet ajka dhe mbi tė vendoset pandispanja e pjekur. Me ½ lit. qumėsht tė ftohtė, trazohet qumėshti pluhur dhe pasi tė pėrzihet mirė, nė mėnyrė qė mos tė mbesin kokrriza qumėshti, pėrzihet me 1 lit. qumėsht tė vakėt. Kjo masė qumėshti (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjė duke e shpuar me piru nė rast nevoje,qė ta pijė mirė qumėshtin.

Nėse karameli ėshtė mjaftueshėm i trashė, hidhet mbi, e nėse ėshtė i hollė, mirė ėshtė ai tė qitet mbi trileqe atėherė, kur edhe shėrbehet,kuptohet pasi tė pritet nė katrorė.

YanYan
20-12-12, 21:57
Qumeshti i nxehte apo i ftohte dhe ,mundesishte, masat e ketyre dy lloje mielli?
Vjeshte, ma ban hallall se vone boll jam kujtu me e pa kte temen.
Qumeshti duhet te jete i vaket kurse miell i qet me tahmi...thjeshte duhet qe masa mos te trashohet shume po as si uje mos te jete... pak me i trashe se brumi i petullave.

YanYan
20-12-12, 21:59
Pėrbėrėsit:
* 6 vezė
* 400 gr sheqer
* 400 gr miell
* 1 pluhur paste
* 1vanil sheqer
* 1/2 lit. ajkė “Hoplla”
* ½ lit qumėsht
* 300 gr qumėsht pluhur “Nestlle”
* 1/2 kg karamel.

Pėrgatitja:

Tunden tė bardhat e vezėve gjersa tė shkumojnė mirė. Shtohet sheqeri pėr tė vazhduar tundja, gjersa masa tė formohet shkumė e qėndrueshme.

Shtohen tė verdhat dhe vazhdon tundja. Kėsaj mase i shtohet mielli i pėrzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje, duke e pėrzier me lugė, gjersa masa tė kompaktėsohet.

Brumi derdhet nė tepsi shporeti tė shtruar me letėr tė yndyrshme,ose tė lyer me yndyrė dhe tė pėrmillur.

Futet nė furrė tė nxehtė me temp.180 gardė Celsius qė tė piqet pėr afro 30 min. Pasi tė ftohet pak pėrmbyset, largohet letra.

Nė tepsi ku ėshtė pjekur, derdhet ajka dhe mbi tė vendoset pandispanja e pjekur. Me ½ lit. qumėsht tė ftohtė, trazohet qumėshti pluhur dhe pasi tė pėrzihet mirė, nė mėnyrė qė mos tė mbesin kokrriza qumėshti, pėrzihet me 1 lit. qumėsht tė vakėt. Kjo masė qumėshti (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjė duke e shpuar me piru nė rast nevoje,qė ta pijė mirė qumėshtin.

Nėse karameli ėshtė mjaftueshėm i trashė, hidhet mbi, e nėse ėshtė i hollė, mirė ėshtė ai tė qitet mbi trileqe atėherė, kur edhe shėrbehet,kuptohet pasi tė pritet nė katrorė.

Flm uck, do e shof me detajisht kur te iki ne shpi. Kam kerku boll por per dreq snuk me del si du une.

Arkza
11-05-13, 00:14
Qumeshti i nxehte apo i ftohte dhe ,mundesishte, masat e ketyre dy lloje mielli?
Phaaaaaaaaaaaaa Vjeshta me befasove shum me kete postim ,,,,, kogja kogja ja rreh vetit e meqme dhe e Zoja e spo mundesh me i ra pak a shum fije sasit te miellit !!!!! No coment vallah :biggrin:

vjeshta
12-05-13, 22:54
Phaaaaaaaaaaaaa Vjeshta me befasove shum me kete postim ,,,,, kogja kogja ja rreh vetit e meqme dhe e Zoja e spo mundesh me i ra pak a shum fije sasit te miellit !!!!! No coment vallah :biggrin:


Hhahaaaaaaaa hastretgjia bre!

Ma shpesh ha une buke misri qe nuk di me gatu sesa ato qe dijne. Sepse i kam ra n'fije.lol