PDA

View Full Version : Ka kontradita ne Bibel?


~AnnA~
04-02-09, 19:57
Shpesh here thuhet se ne bibel ka kontradita. Por a ka ne te vertete?
Se pari eshte e rendesishme qe te shohim , se cilet jane ata qe e deshmojne nje gje te tille. Faktet tregojne se grupi qe pohon kete gje, jane jobesimtaret, dhe kundershtaret e kryqit.
Bibla ne thelb nuk eshte si te gjitha librat e tjere , qofshin ata fetare ose jo fetare.Bibla pershkruhet i gjithi prej nje diturie , e cila nuk e ka burimin nga dituria dhe zgjuarsia e njeriut. Nese do te shohesh poziten qe Bibla ka , ajo tregon se ky liber eshte ne poziten e mesimdhenesit dhe deshmimdhenesit , pra ky liber ka pushtet dhe autoritet te plote mbi cdo gje. Bibla eshte i vetmi liber qe i jep shpiegim cdo gjeje, qofshin ato dhe pertej njerezores.
Por cilat jane arsyet qe i bejen disa njerez , qe ta shohin biblen si nje liber kontradiktor dhe jo te vertete?
Jobesimtaret dalin ne kete konkluzion , sepse ata mohojne ekzistencen e Perendise , dhe kush mohon Perendine ka mohuar edhe fjalen e tij. Pra mendoj se ky grupim eshte no coment.
Grupi tjeter eshte ai kundershtar , dhe kete jane kryesisht kundershtare te kryqit. Ky grupim e ka zanafillen e tij , qysh ne momentin qe Jezusi erdhi ne toke, bile qysh sa lindi. Ata nuk pranonin se Jezusi eshte Biri i Perendise, se Jezusi eshte Krishti ose Mesia i premtuar. Ky grup vazhdonte qe te ishte kunder , edhe perballe fakteve te pamohueshme. Por perse eshte keshtu?
Tek Luka:2:25-35: Kemi nje deshmi te qarte ne lidhje me kete grupim.
Simeoni , ishte nje njeri i drejte para Perendise. Ai i ishte lutur Perendise , qe te mos vdiste deri sa te shikonte shpetimtarin. Ne menyre hyjnore , atij i ishte zbuluar nepermjet Frymes se Ssshenjte , se nuk do te vdiste pa pare Krishtin e Zotit. Kjo tregon se ne ate kohe i gjithe Izraeli , ishte duke pritur Krishtin ,(qe do te thote i vajosur). Pra simbas Shkrimeve dhe prfecive, ishte koha e ardhjes se Krishtit. Kjo e ben Simeonin qe ti lutet Zotit , per te pare Krishtin. Dhe ja , Jezusi lindi. Por a ishte Jezusi, Krishti ,ose Mesia i premtuar prej Perendise, dhe i parathene nga profetet dhe ligji i Mojsiut? Kjo ishte nje prove e madhe para popullit te Izraelit. Deshmija qe Jezusi eshte Krishti , fillon te vertetesohet sa vjen dhe me teper.Ja se cfare thote Simeoni , ne lidhje me kete fakt.
Ai pasi e mori ne krahe foshnjen Jezus tha:
" Tani o Zot, lejo qe sherbetori yt te vdese ne paqe, sipas fjales sate, sepse syte e mij pane Shpetimin tend , qe ti e pergatite perpara gjith popujve: Driten per te ndricuar kombet dhe lavdine e popullit tend Izrael.
.... Pasaj Simeoni i bekoi dhe i tha Maries, nenes se Jezusit: Ja ky eshte vene per renien dhe ngritjen e shume veteve ne Izrael dhe per te qene shenje kundershtimesh,...".
Simeoni na jep nje deshmi te qarete se Jezusi eshte Krishti, dhe njekohesisht ai nepermjet profecise na zbulon se: Perballe Krishtit do te bien te gjithe kundershtaret e Perendise , si dhe vete Jezusi, do te jete shenja e kundershtimeve . Pra kundershtaret e kryqit , jane te mundur perballe Krishtit. E vetmja shenje ku te gjitha besimet , gjejne renien apo ngritjen e tyre , eshte Krishti. Bibla thote se Krishti eshte Themeli i besimit tek Perendia.
Kontradita qendron tek njeriu dhe jo tek fjala e Perendise.
Paftesia dhe dituria njerezore, nuk mund te kuptojne Biblen e Perendise , nese atyre nuk ju tregohet prej Perndise. Por si ndodh kjo?
Bibla ka vetem nje menyre per tu kuptuar, dhe kjo menyre eshte : Besimi tek Jezusi. Izrailitet nuk i besuan Krishtit, prandaj dhe e kryqezuan ate. Syte e tyre ishin te mbyllura per te njohur Shkrimet dhe profcite e Profeteve , ne lidhje me Krishtin .Po e njejta gjendje eshte edhe sot, per ata qe e kundershtojne mesazhin e kryqit. E kam cituar edhe me lart:Nese besimit kristian do ti heqesh vepern e Krishtit ne kryq , i ke hequr themelin, dhe cdo gje pa themel eshte e renuar. Kjo verteton kater ciperisht se Bibla eshte Bibel. Nje liber i Shenjte qendron dhe eshte i tille jo nga vleresimet e njeriut, por nga cka ajo deshmon dhe vepron. Ringjallja e Krishtit eshte veper hyjnore, Dhe te heqesh hyjnoren do te thote te mohosh miresine e Perendise, dhe nese mohon kete miresi, ke mohuar edhe autorin e kesaj miresie, i cili eshte Perendia. Kjo eshte vepra qe qe Perendia beri per shpetimin e njeriut nga vdekja. Pranimi i kesaj vepre nga ana e njeriut , eshte nje afrimi dukshem drejt paqes me Perendine, ndersa mohimi i saj eshte ndarje e perjeteshme nga Perendia.
Shume njerez nuk arijne qe te kuptojne se perese Kristianet jane kunder atyre besimeve, te cilat ne qender nuk kane Krishtin , por njeriun e vdekshem dhe mekatar.
Pikerisht kjo eshte arsyeja ,qe e ben kristianin , te jete kunder cdo besimi ,i cili, ne qender te tij nuk ka vepren hyjnore te shfajsimit nga mekati, Krishtin te vdekur ne kryq dhe te ringjallur nga vdekja.
Nuk ka asnje veper tejter, nepermejte se ciles njeriu do te shfajsohet nga mekati, dhe kete veper te gjalle e gjejme vetem ne Bibel.
Shume here me ka ndodhur qe ti pyes njerezit e besimve te ndryshme: Cila eshte rruga per te mare shpetimin nga vdekja dhe per te ardhur ne paqe me Perendine? Dhe pergjigje te qarte dhe konkrete kam mare vetem prej besimtareve Kristiane ,te cilet thone: Krishti eshte e vetmja rruge dhe paqe me Perndine, drejt jetes se perjeteshme.Ndersa te tjeret , kane qene teper konfuze dhe te pa qarte ne argument, sepse atyre ju mungon pikerisht hyjnorja , vepra e Krishtit ne kryq. Zoti ju bekofte.
Deshmuesi ...

Marre nga/albasoul.youku/

Blu_sky
04-02-09, 20:37
po vete vatikani me nuk betohet ne vertetsin e bibles, vet ka deklaru vatiakni keshtu. rrenat heret a von do dalin ne shesh

Makresh
04-02-09, 23:33
Pėrshėndetje "AnnA", :-)

Nė vetė shkrimin qė solle, ka perplot kundėrshtime.

E nėse te sjelli un ty me shumė se njė kundėrshtim biblik qfar thuhet ne kete rast ?

Vet thėnja qė Jezusi (paqja qoftė mbi tė) eshte bir i Zotit eshte ne kundėrshtim me mėsimet e monoteizmit absolut, plus kėsaj te gjej citate nga Jezusi (a.s.), gjė e rrallė, i cili ne nje shkretir i thote njerezve qė mos te adhurojn asgje tjeter pos Zotit i cili eshte nje !

Monoteizmi, jan besimtarėt te cilėt duhet te besojn ne nje Zot, kurse Politeizmi ne shume zota, a s'po sheh kundėrshtim edhe ketu ?

Nuk jam kundėrshtar i bibles, e as nuk e mohoj Zotin. Bile ne daq me dit, vetem atij qka i perulem, e askujt tjeter !

Shkrimi eshte arsyetim, qe per mendimin tim eshte dashur me mir qe mos te shkruhet fare.

Me te mira,

coptic
31-05-09, 21:39
A ėshtė Bibla kontradiktore?


Shpesh, Biblėn e akuzojnė si kontradiktore. Nė pėrgjithėsi, ata qė e bėjnė kėtė akuzė, as qė e kanė lexuar ndonjėherė Biblėn, por thjesht pėrsėritin ē'kanė dėgjuar. Megjithatė, disa mendojnė se kanė gjetur kontradikta tė vėrteta, tė cilat i pėshtjellojnė.

NĖSE ėshtė vėrtet Fjala e Perėndisė, Bibla duhet tė ketė harmoni tė brendshme, pra, tė mos jetė kontradiktore. Pse, atėherė, duket qė disa pjesė janė kontradiktore me disa tė tjera? Pėr t’u pėrgjigjur, duhet tė mos harrojmė se, megjithėse ėshtė Fjala e Perėndisė, Bibla u shkrua nga disa burra pėrgjatė disa shekujve. Ata vinin nga mjedise tė ndryshme, kishin dhunti tė ndryshme dhe shkruanin me stile tė ndryshme, e tė gjitha kėto ndryshime i pasqyruan nė atė qė shkruan.

Pėr mė tepėr, kur dy ose mė shumė shkrimtarė trajtojnė tė njėjtėn ngjarje, njėri mund tė japė hollėsi qė tjetri nuk i pėrmend. Veē kėsaj, shkrimtarėt e paraqitin materialin nga kėndvėshtrime tė ndryshme. Dikush mund tė ndjekė radhėn kronologjike, kurse njė tjetėr mund t'i paraqitė faktet nė njė mėnyrė tjetėr. Nė kėtė kapitull do tė flasim pėr disa tė ashtuquajtura kontradikta tė Biblės dhe do tė shohim shpjegimin e tyre, duke marrė parasysh ato qė pėrmendėm mė lart.


Dėshmitarė tė pavarur nga njėri-tjetri

Disa «kontradikta» shfaqen kur krahasohen dy ose mė shumė tregime qė paraqitin tė njėjtėn ngjarje. Pėr shembull, te Mateu 8:5 lexojmė se, kur Jezui hyri nė Kapernaum, «iu afrua njė centurion, i cili me pėrgjėrim» i kėrkoi t'i shėronte shėrbyesin. Por, te Luka 7:3 lexojmė se ky centurion «dėrgoi tek ai [Jezui] disa pleq tė judenjve qė t'i kėrkonin tė vinte e t'i shpėtonte skllavin». Tani, foli vetė centurioni me Jezuin, apo dėrgoi pleqtė?

S'ka dyshim se ai dėrgoi pleqtė e judenjve. Pse, atėherė, Mateu thotė se centurioni iu pėrgjėrua vetė Jezuit? Sepse ai ia beri kėtė kėrkesė Jezuit nėpėrmjet pleqve, tė cilėt, nė kėtė rast, luajtėn rolin e zėdhėnėsve tė tij.

Njė shembull tė ngjashėm e gjejmė te 2 Kronikave 3:1, ku lexojmė: «Pėrfundimisht, Solomoni filloi tė ndėrtonte shtėpinė e Jehovait nė Jerusalem.» Mė pas lexojmė: «Kėshtu Solomoni mbaroi shtėpinė e Jehovait.» (2 Kronikave 7:11) A e ndėrtoi vetė Solomoni tempullin, qė nga guri i parė deri tek i fundit? Patjetėr qė jo. Me ndėrtimin nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės, u mor njė numėr i madh zanatēinjsh e argatėsh, kurse Solomoni organizonte punėn dhe pėrgjigjej pėr tė. Ja pse Bibla thotė se shtėpinė e ndėrtoi ai. Po ashtu, Ungjilli i Mateut na thotė se ai qė i kėrkoi Jezuit t'i shėronte shėrbėtorin, ishte komandanti ushtarak, kurse Luka saktėsoi se kėtė ai e bėri nėpėrmjet pleqve tė judenjve.

Ja edhe njė shembull tjetėr i ngjashėm. Te Mateu 20:20, 21 lexojmė: «Gruaja e Zebedeut iu afrua [Jezuit] bashkė me dy djemtė e saj, i bėri nderime dhe kėrkoi diēka nga ai.» Ajo i kėrkoi Jezuit qė bijtė e saj tė zinin postet mė tė mira kur ai tė bėhej Mbret. Tė njėjtėn ndodhi, Marku e tregon kėshtu: «Jakovi dhe Gjoni, dy bijtė e Zebedeut, iu afruan [Jezuit] dhe i thanė: 'Mėsues, duam tė bėsh pėr ne atė qė do tė tė kėrkojmė'» (Marku 10:35-37) Tani, kush ia bėri kėrkesėn Jezuit: bijtė e Zebedeut apo e ėma e tyre?

Ėshtė e qartė se kėrkesėn e bėnė dy bijtė e Zebedeut, siē thotė edhe Marku, por kėtė e bėnė nėpėrmjet sė ėmės, qė foli nė vend tė tyre. Kėtė e mbėshtet edhe Mateu qė thotė se, kur apostujve tė tjerė u ra nė vesh ē'kishte bėrė nėna e bijve tė Zebedeut, ata nuk u indinjuan me nėnėn, por «me dy vėllezėrit».—Mateu 20:24.
A tė ka ndodhur ndonjėherė tė dėgjosh njė ngjarje tė treguar nga dy njerėz qė e kanė parė me sytė e tyre? Nėse po, a s'ke vėrejtur qė secili ka nxjerrė nė pah hollėsitė qė i kanė bėrė mėshumė pėrshtypje? Njėri mund tė ketė pėrmendur gjėra qė tjetri i ka lėnė pa pėrmendur. Megjithatė, tė dy kanė thėnė tė vėrtetėn. Ėshtė e njėjta gjė me tregimet e katėr Ungjijve, qė pėrshkruajnė shėrbimin e Jezuit, si edhe me ngjarje tė tjera historike tė Biblės tė treguara nga disa shkrimtarė. Tė gjithė paraqitėn tė dhėna tė sakta, edhe nėse dikush dha hollėsi qė njė tjetėr nuk i pėrmendi. Duke i parė tė gjitha tregimet, mund tė kuptojmė mė mirė ēfarė ndodhi. Kėto variante dėshmojnė se tregimet janė tė pavarur nga njėri-tjetri, dhe se harmonia e pėrgjithshme e tyre tregon qė janė tė vėrteta.


Tė lexohet konteksti

Ato qė nė pamje tė parė duken si mospėrputhje, shpesh mund tė shpjegohen nėse i hedhim njė sy kontekstit. Pėr shembull, tė shohim njė pyetje qė lind shpesh pėr gruan e Kainit. Te Zanafilla 4:1, 2 lexojmė: «Ajo [Eva] lindi Kainin dhe tha: 'Solla nė jetė njė burrė me ndihmėn e Jehovait.' Mė vonė lindi vėllanė e tij, Abelin.» Tė gjithė e dinė se Kaini vrau Abelin, por mė pas tregimi thotė se Kaini kishte grua dhe fėmijė. (Zanafilla 4:17) Ku e gjeti Kaini gruan, nėse Adami dhe Eva kishin vetėm kėta dy djem?

Nė tė vėrtetė Adami dhe Eva patėn mė shumė se dy fėmijė, dhe kjo i jep pėrgjigje pyetjes. Madje, konteksti tregon se ata patėn njė familje tė madhe. Te Zanafilla 5:3 lexojmė se Adamit i lindi edhe njė djalė tjetėr, tė cilit ia vuri emrin Set, dhe nė vargun tjetėr lexojmė se «i lindėn bij e bija». (Zanafilla 5:4) Kėshtu, Kaini mund tė jetė martuar me njė nga motrat ose mbesat e tij. Nė atė periudhė tė hershme tė historisė, kur njerėzimi ishte shumė afėr pėrsosmėrisė, duket qė njė martesė e tillė nuk paraqiste rreziqe pėr lindjen e fėmijėve, si mund tė ndodhė sot.

Shqyrtimi i kontekstit sqaron edhe atė qė disa e kanė quajtur mospėrputhje mes apostullit Pavėl dhe Jakovit. Tek Efesianėve 2:8,9, Pavli tha se tė krishterėt shpėtojnė falė besimit, jo falė veprave. Ai thotė: «Ju keni shpėtuar nėpėrmjet besimit . . . . Jo . . . nga veprat.» Kurse Jakovi thekson rėndėsinė e veprave. Ai shkruan: «Ashtu si trupi pa frymė ėshtė i vdekur, edhe besimi pa vepra ėshtė i vdekur.» (Jakovi 2:26) Si mund tė pajtohen kėto dy pohime?

Po tė shqyrtojmė kontekstin e kėtyre fjalėve, kuptojmė se kėto dy pohime plotėsojnė njėri-tjetrin. Apostulli Pavėl flet pėr pėrpjekjet e judenjve pėr tė zbatuar Ligjin e Moisiut, pasi ata besonin se, po ta zbatonin Ligjin deri nė hollėsi, do tė ishin tė drejtė. Pavli tregoi se kjo ishte e pamundur. Veprat nuk na bėjnė kurrė tė drejtė aq sa tė meritojmė shpėtimin, sepse kemi lindur mėkatarė. Mund tė shpėtojmė vetėm nėse besojmė te flijimi shpėrblyes i Jezuit.—Romakėve 5:18.

Kurse Jakovi shton kėtė pikė tė rėndėsishme: besimi nė vetvete nuk ka asnjė vlerė nėse nuk tregohet me vepra. Kush thotė se beson teJezui, duhet ta tregojė me atė qė bėn. Besimi pa vepra ėshtė i vdekur dhe nuk na ēon drejt shpėtimit.

Pavli ishte plotėsisht dakord me fjalėt e Jakovit, pasi shpesh pėrmend veprat qė duhet tė bėjnė tė krishterėt pėr tė treguar besimin e tyre. Pėr shembull, ai u shkroi romakėve: «Me zemėr njeriu tregon besim, qė tė ēon nė drejtėsi, por me gojė bėn publikisht shpalljen, qė tė ēon nė shpėtim.» Qė tė shpėtojmė, duhet patjetėr tė 'bėjmė publikisht shpalljen', domethėnė, t'ua tregojmė besimin tonė tė tjerėve. (Romakėve 10:10; shih edhe 1 Korintasve 15:58; Efesianėve 5:15, 21-33; 6:15; 1 Timoteut 4:16; 2 Timoteut 4:5; Hebrenjve 10:23-25) Megjithatė, asnjė vepėr, e aq mė pak zbatimi me pėrpikėri i Ligjit tė Moisiut, nuk i jep tė drejtėn njė tė krishteri tė fitojė jetėn e pėrhershme. Ajo ėshtė 'dhurata qė u jep Perėndia' tė gjithė atyre qė tregojnė besim.—Romakėve 6:23; Gjoni 3:16.
[...vazhdon]

coptic
31-05-09, 21:46
Kėndvėshtrime tė ndryshme

Nganjėherė shkrimtarėt e Biblės e kanė treguar tė njėjtėn ngjarje nga kėndvėshtrime tė ndryshme ose i kanė ndėrtuar tregimet nė mėnyra tė ndryshme. Nėse mbahet parasysh kjo, ėshtė mė e lehtė tė shpjegohen disa tė ashtuquajtura kontradikta tė tjera. Pėr shembull, sipas disa pėrkthimeve, te Numrat 35:14 Moisiu pėrdor shprehjen «nė kėtė anė tė Jordanit» kur flet pėr territorin nė lindje tė Jordanit. Kurse Josiu, kur flet pėr tė njėjtin territor, pėrdor shprehjen «matanė Jordanit». (Josiu 22:4) Cili pohim ėshtė i saktė nė kėtė rast?

Qė tė dy janė tė saktė. Sipas tregimit tė Numrave, izraelitėt nuk e kishin kaluar ende lumin Jordan pėr tė hyrė nė Tokėn e Premtuar, kėshtu qė pėr ta, lindja e Jordanit ishte «nė kėtė anė». Kurse Josiu e kishte kaluar tashmė Jordanin dhe tani gjendej nė bregun perėndimor tė lumit, nė Kanaan. Kėshtu qė pėr tė, krahu lindor i Jordanit ishte «matanė».

Edhe mėnyra si ėshtė ndėrtuar njė tregim, mund tė duket nė pamje tė parė si njė kontradiktė. Sipas Zanafillės 1:24-26, kafshėt u krijuan para njeriut. Mirėpo, sipas disa pėrkthimeve, te Zanafilla 2:7, 19, 20 duket sikur njeriu u krijua para kafshėve. Si shpjegohet kjo mospėrputhje? Kėto dy tregime flasin pėr krijimin nga dy kėndvėshtrime tė ndryshme. I pari pėrshkruan krijimin e qiellit, tė tokės dhe tė gjithēkaje nė ta. (Zanafilla 1:1-2:4) Kurse i dyti, pėrqendrohet te krijimi i racės njerėzore dhe te mėkati i njerėzve tė parė.—Zanafilla 2:5-4:26.

Tregimi i parė ėshtė ndėrtuar sipas njė radhe kronologjike dhe ėshtė ndarė nė gjashtė «ditė» tė njėpasnjėshme. Kurse i dyti, ėshtė shkruar sipas rėndėsisė sė ngjarjeve. Pas njė hyrjeje tė shkurtėr, lexuesi njihet menjėherė me krijimin e Adamit, dhe kjo ėshtė logjike, pasi mė poshtė do tė flitet pėr tė dhe pėr familjen e tij. (Zanafilla 2:7) Mė pas, ndėrfuten edhe tė dhėna tė tjera sipas nevojės. Tregimi shpjegon se, pasi u krijua, Adami duhej tė jetonte nė kopshtin e Edenit. Kėshtu, tani ėshtė koha tė flitet pėr mbjelljen e kopshtit tė Edenit. (Zanafilla 2:8, 9, 15) Pas kėtyre, Jehovai i thotė Adamit t'i vėrė emrin 'ēdo bishe tė fushės dhe ēdo krijese fluturuese tė qiejve'. Dhe tani ėshtė koha tė saktėsohet se tė gjitha kėto krijesa 'Perėndia Jehova i kishte formuar nga toka', shumė kohė para se tė dilte nė skenė Adami.—Zanafilla 2:19; 1:20,24, 26.


Tė lexohet tregimi me vėmendje
Pėr tė shpjeguar disa tė ashtuquajtura kontradikta, nganjėherė mjafton tė lexosh me vėmendje dhe tė arsyetosh rreth asaj qė lexon. Le tė marrim rastin e pushtimit tė Jerusalemit nga izraelitėt. Jerusalemi bėnte pjesė nė trashėgiminė e fisit tė Beniaminit, i cili nuk kishte mundur ta pushtonte. (Josiu 18:28; Gjykatėsit 1:21) Gjatė leximit kuptojmė se edhe Juda nuk kishte mundur ta pushtonte Jerusalemin, sikur ky qytet tė ishte pjesė e trashėgimisė sė kėtij fisi. Si pėrfundim, fisi i Judės e pushtoi Jerusalemin dhe i vuri zjarrin. (Josiu 15:63; Gjykatėsit 1:8) Mirėpo, sipas tregimit, qindra vjet mė vonė Jerusalemin e kish pushtuar edhe Davidi.—2 Samuelit 5:5-9.

Nė pamje tė parė tė gjitha kėto mund tė tė ngatėrrojnė, por nė tė vėrtetė nuk ka asnjė kontradiktė. Faktikisht, kufiri mes trashėgimisė sė Beniaminit dhe tė Judės kalonte pėrgjatė Luginės sė Hinomit, pikėrisht mes pėr mes qytetit tė lashtė tė Jerusalemit. Sipas Josiut 18:28, zona qė mė vonė u quajt Qyteti i Davidit, gjendej nė territorin eBeniaminit. Megjithatė, ka tė ngjarė qė qyteti jebusit i Jerusalemit tė shtrihej pėrtej luginės sė Hinomit, duke hyrė pjesėrisht nė territorin e Judės, kėshtu qė edhe Judės iu desh tė luftonte me banorėt kananitė tė kėtij qyteti.
Beniamini nuk mundi ta pushtonte Jerusalemin, kurse Juda e pushtoi dhe e dogji. (Gjykatėsit 1:8, 9) Mirėpo, me sa duket, pasi u larguan trupat e Judės, disa jebusitė u kthyen sėrish qė tė shtinin nė dorė qytetin. Mė vonė, ata formuan njė grup qė i bėri qėndresė edhe Judės, edhe Beniaminit, tė cilėt nuk mundėn ta largonin. Kėshtu, jebusitėt mbetėn nė Jerusalem derisa qytetin e pushtoi Davidi qindra vjet mė vonė.

Njė shembull tjetėr e gjejmė tek Ungjijtė. Kur pėrmend Jezuin qė po e ēonin drejt vendit tė ekzekutimit, Ungjilli i Gjonit thotė: «Duke e mbajtur vetė shtyllėn e torturės, ai u nis.» (Gjoni 19:17) Mirėpo, te Luka lexojmė: «Kur po e largonin, kapėn Simonin, me origjinė nga Kirena, qė po vinte nga fusha dhe i ngarkuan qė tė mbante shtyllėn e torturės pas Jezuit.» (Luka 23:26) Tani, kush e mbajti shtyllėn e torturės: Jezui apo Simoni?

Si tregon edhe Gjoni, nė fillim shtyllėn e torturės e mbajti Jezui. Por mė vonė, si dėshmojnė edhe Mateu, Marku dhe Luka, u mor Simoni nga Kirena qė ta mbante pėr pjesėn tjetėr tė rrugės deri nė vendin e ekzekutimit.

Provė se u shkrua nė mėnyrė tė pavarur

Edhe pse nė Bibėl ka disa mospėrputhje nėdukje, qė janė tė vėshtira pėr t'u shpjeguar, nuk duhet t'i shohim ato si kontradikta tė papajtueshme. Shpesh duket ashtu, thjesht sepse nuk ėshtė treguar ēdo hollėsi. Bibla siguron njohuri tė mjaftueshme pėr tė plotėsuar nevojėn tonė frymore. Nėse do tė pėrshkruante tė gjitha hollėsitė pėr ēdo ngjarje tė treguar, nuk do tė ishte njė libėr kaq praktik e i lehtė pėr t'u mbajtur, si ky qė kemi sot, pėrkundrazi, do tė ishte njė bibliotekė e stėrmadhe dhe e pamanovrueshme.

Duke folur pėr shėrbimin e Jezuit, apostulli Gjon shkroi me njė ekzagjerim tė pėrligjur: «Jezui bėri edhe shumė gjėra tė tjera, qė po tė shkruheshin njė pėr njė, ma ha mendja se as bota vetė nuk do t'i mbante rrotullat e shkruara.» (Gjoni 21:25) Do tė ishte edhe mė e pamundur po tė pėrshkruhej me hollėsi e gjithė historia e popullit tė Perėndisė, duke filluar qė nga patriarkėt deri te kongregacioni i tė krishterėve tė shekullit tė 1-rė.

Vėrtet, Bibla ėshtė njė vepėr e pėrmbledhur nė mėnyrė tė mrekullueshme. Ajo pėrmban tė dhėna tė mjaftueshme qė na ndihmojnė tė kuptojmė se ėshtė shumė mė tepėr se njė libėr i shkruar nga njerėzit. Larmia e saj tregon se shkrimtarėt shkruan vėrtet tė pavarur nga njėri-tjetri. Nga ana tjetėr, uniteti i jashtėzakonshėm i Biblės, pėr tė cilin do tė flasim mė me hollėsi nė njė nga kapitujt e ardhshėm, tregon pa pikė dyshimi se ėshtė njė libėr hyjnor. Po, Bibla ėshtė pa diskutim Fjala e Perėndisė, jo e njerėzve.

«Mospėrputhjet» nuk janė medoemos kontradikta

Njėherė, teologu Keneth Kantzer ilustroi me ane tė njė ndodhie se si dy versione tė sė njėjtės ngjarje mund tė duken kontradiktore, e megjithatė, tė jenė tė dyja tė vėrteta. Ai shkroi: «Disa kohė mė parė vdiq nėna e njė mikut tonė tė ngushtė. Nė fillim, lajmin e vdekjes sė saj e morėm nga njė shoku ynė i besuar. Na tha se ajo po priste autobusin nė cep tė rrugės, mirėpo, njė autobus tjetėr qė po kalonte, e kishte shtypur. Ishte plagosur rėndė dhe pak minuta mė pas, kishte vdekur.»
S'kaloi shumė dhe Kantzeri dėgjoi njė version krejt tjetėr. Ai thotė: «Nga nipi i sė ndjerės mėsuam se ajo kishte pėsuar njė aksident dhe, nga pėrplasja, kishte fluturuar jashtė makine e kishte vdekur nė vend. Djali ishte shumė i sigurt pėr kėtė.

Kohė mė vonė, . . . pyetėm pak mė shumė pėr tė marrė vesh pse kėto dy versione nuk pėrputheshin, dhe mėsuam se gjyshja po priste autobusin. Njė autobus tjetėr e kishte pėrplasur dhe e kishte plagosur rėndė. Njė makinė qė po kalonte atypari, e kishte marrė pėr ta ēuar urgjentisht nė spital, por nga shpejtėsia, ishte pėrplasur me njė makinė tjetėr. Nga pėrplasja, ajo kishte fluturuar jashtė makine dhe kishte vdekur nė vend.»

Po, dy versione tė sė njėjtės ngjarje mund tė jenė tė dyja tė vėrteta, edhe nėse duket sikur nuk pėrputhen. Kėshtu ndodh shpesh edhe me tregimet e Biblės. Pėr tė njėjtėn ngjarje, ēdo dėshmitar mund tė japė hollėsi tė ndryshme. Megjithatė, tregimet e tyre nuk janė aspak kontradiktore, pėrkundrazi, plotėsojnė njėri-tjetrin. Nėse i marrim parasysh tė gjitha hollėsitė, mund ta kuptojmė mė mirė ēfarė ndodhi.

[marrė nga libri Bibla—Fjala e Perėndisė apo e njerėzve?
botuar nga Shoqata Watchtower]

bert
01-06-09, 13:10
bibla dhe kurani nuk jane librat tone. sa me larg tyre aq me mire per kombin shqiptar. ne kemi ritet dhe zakonet tona qe jane te ndryshme nga bibla e kurani

Makresh
01-06-09, 17:11
bibla dhe kurani nuk jane librat tone. sa me larg tyre aq me mire per kombin shqiptar. ne kemi ritet dhe zakonet tona qe jane te ndryshme nga bibla e kurani


Si pershembull ?

bert
01-06-09, 18:17
si pershembull martesat mes njani tjetrit dhe askujt si shkon ndermend feja, si pershembull konsumimi i alkolit dhe produkteve te derrit, si pershembull veshja dhe sjellja si evropianet, si pershembull tradita e mirepritjes, si pershembull dasmat shqiptare, si pershembull bashkimi ne bllok kundra vendeve armike, si pershembull hapja e shtepive nga shqiptaret per shqiptaret e krahines veriore te shqiperise etnike e shume te tjera. pershembujt ne traditen tone skane fund. mjafton ta studiojme origjinen, ta mbrojme ate dhe te mos lejojme perdhosjen e saje me fe apo tradita te huaja qe po mundohen te na percajne

Makresh
01-06-09, 20:58
Po te gjitha keto qe po i cek, jan pun te bera nga shqiptar me kultur fetare, po leri keto pallavra tash,.

ps: Te vishesh si evropjan, te jetosh si amerikan, kjo nuk eshte kultur shqiptare.

Marco
15-06-09, 01:33
bibla dhe kurani nuk jane librat tone. sa me larg tyre aq me mire per kombin shqiptar. ne kemi ritet dhe zakonet tona qe jane te ndryshme nga bibla e kurani

Kom lexu edhe njė POstim tanin per Maqedonin si te quhet Ilirida ku um ka pelqy shum, po kishe quajt Bamir Topin shpiun qe sum ka pelqy fare hiq,po me ket postim tasht ke tregu se met vertet qenke KOmunist i kohrave te kalume...
Fjala zakon ne gjuhen serbe i bjen Ligj apo tradit ligjore, keshtu qe skemi nevoj per serbish edhe na e dim qe krejt kan qen nat koh Komunista po soshte nevoja edhe sod me njek ato tradita..!!!

Fshatari
22-06-09, 16:01
Librat shenjte(Bibla, Kurani, Torra(talmudi)...ēdo tekst tjeter i shenjte) nuk jane dhe as mund te jene kontradiktore. Principi i kontradikcionit, themel i logjikes dhe i ligjerimit njerezor, nuk vlen ne Librat shenjte :
Librat shenjte jane a-kontradiktore.

Makresh
23-06-09, 07:57
Librat shenjte(Bibla, Kurani, Torra(talmudi)...ēdo tekst tjeter i shenjte) nuk jane dhe as mund te jene kontradiktore. Principi i kontradikcionit, themel i logjikes dhe i ligjerimit njerezor, nuk vlen ne Librat shenjte :
Librat shenjte jane a-kontradiktore.


Lexoj dy citatet e sjellura nga bibla dhe kur'ani i shenjt :


“Ata e ndryshuan tė vėrtetėn e Perėndisė nė gėnjeshtėr dhe e adhuruan dhe i shėrbyen krijesės nė vend tė Krijuesit,qė ėshtė i bekuar pėrjetė”.(Romakėve 1:25)

Thuaj: “O ithtarėt e Librit, ejani tė biem nė njė fjalė tė pėrbashkėt mes nesh dhe jush: se do ta adhurojmė vetėm Allahun, se nuk do t’i shoqėrojmė Atij asgjė (nė adhurim) dhe se nuk do ta mbajmė pėr zot njėri-tjetrin,nė vend tė vend tė Allahut!”(Ali Imran 64)


ps: Ithtaret e librit jan atyre qe iu erdhi libri para Muhamedit a.s. Pra te Krishtereve dhe Jehudive.

coptic
27-06-09, 08:34
Lexoj dy citatet e sjellura nga bibla dhe kur'ani i shenjt :“Ata e ndryshuan tė vėrtetėn e Perėndisė nė gėnjeshtėr dhe e adhuruan dhe i shėrbyen krijesės nė vend tė Krijuesit,qė ėshtė i bekuar pėrjetė”.(Romakėve 1:25)

Thuaj: “O ithtarėt e Librit, ejani tė biem nė njė fjalė tė pėrbashkėt mes nesh dhe jush: se do ta adhurojmė vetėm Allahun, se nuk do t’i shoqėrojmė Atij asgjė (nė adhurim) dhe se nuk do ta mbajmė pėr zot njėri-tjetrin,nė vend tė vend tė Allahut!”(Ali Imran 64)ps: Ithtaret e librit jan atyre qe iu erdhi libri para Muhamedit a.s. Pra te Krishtereve dhe Jehudive.

Mos e harrove gje edhe vargun e fundit ketu?

Romakeve 1:32
Por ata, ndonėse e kanė njohur dekretin e Perėndisė sipas tė cilit ata qė bėjnė gjėra tė tilla meritojnė vdekjen, jo vetėm i bėjnė, por miratojnė edhe ata qė i kryejnė.

Keshtu qe i bie qe dikush me pas gjithashtu ndoqi te njejtin zakon, jo qe ndryshoi Bibla, por ndryshuan dekretet e njerezve dhe bindja e tyre iu drejtua iidhujve (perfshire ketu edhe guret kozmik me ngjyre te zeze) dhe jo Perendise se paprishshem.

Bibla eshte per t'u lexuar dhe studiuar, jo per te nxjerre vargjet nga konteksti dhe per t'i perdorur si te kesh qejf, sepse konteksti tregon per cfare po flitet. Keshtu qe nuk eshte metode studimi kjo qe beni, por te besh loje fjalesh, qe do te te coje jo vetem ty por edhe ata qe te degjojne ne rrenim.

C0PT1C

reemteY
22-08-09, 17:39
Se pari her , duhet te kemi parasysh qe ketu nuk jemi veq ne Muslimanet dhe ju Krishteret, kemi edhe ateista dhe ato kerkojn nje qartesim te nje pyetjes?!
Nje pytje, shum e thjesht, shum e qart, ka te bej edhe me matematiken
Sipasj juve zonj apo zonjush, 1+1+1= ?
Ju lutem te me citoni pjesn nga biblja ku Isa a.s.(Jezusi) ka then direkt qe une jam Zoti!

varfnjaku
08-12-09, 22:46
Se pari her , duhet te kemi parasysh qe ketu nuk jemi veq ne Muslimanet dhe ju Krishteret, kemi edhe ateista dhe ato kerkojn nje qartesim te nje pyetjes?!
Nje pytje, shum e thjesht, shum e qart, ka te bej edhe me matematiken
Sipasj juve zonj apo zonjush, 1+1+1= ?
Ju lutem te me citoni pjesn nga biblja ku Isa a.s.(Jezusi) ka then direkt qe une jam Zoti!
1 [pike uji]+ 1pik uji+1 pik uji= uji

AlbaSoft
08-12-09, 22:48
Se pari her , duhet te kemi parasysh qe ketu nuk jemi veq ne Muslimanet dhe ju Krishteret, kemi edhe ateista dhe ato kerkojn nje qartesim te nje pyetjes?!
Nje pytje, shum e thjesht, shum e qart, ka te bej edhe me matematiken
Sipasj juve zonj apo zonjush, 1+1+1= ?
Ju lutem te me citoni pjesn nga biblja ku Isa a.s.(Jezusi) ka then direkt qe une jam Zoti!

Nuk ka ateista de vet ateistet thon vet me vet shyqir qe m`ka fal zoti ateis.

filxhani
10-12-09, 19:14
Ka qė ēke me tė.Po a di kur ėshtė shkruar Bibla_!Bota ėshtė rrotulluar qė nga atėherė gati 2000 herė rreth dielllit.
Historia shkruhet ēdo tė dytin rrotullim e ka kontradikta,c'ti bėsh!

coptic
13-12-09, 21:26
Nje teme qe kam hapur me vete, e kam trajtuar kete. Klikoni ju lutem dhe lexojeni vete, sepse nuk dua qe te perseritet i njejti tekst ne disa vende, per shkak se duhet te respektojme administratorin e forumit.

http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=27332

Makresh
14-12-09, 16:08
Mos e harrove gje edhe vargun e fundit ketu?

Romakeve 1:32
Por ata, ndonėse e kanė njohur dekretin e Perėndisė sipas tė cilit ata qė bėjnė gjėra tė tilla meritojnė vdekjen, jo vetėm i bėjnė, por miratojnė edhe ata qė i kryejnė.

Keshtu qe i bie qe dikush me pas gjithashtu ndoqi te njejtin zakon, jo qe ndryshoi Bibla, por ndryshuan dekretet e njerezve dhe bindja e tyre iu drejtua iidhujve (perfshire ketu edhe guret kozmik me ngjyre te zeze) dhe jo Perendise se paprishshem.

Bibla eshte per t'u lexuar dhe studiuar, jo per te nxjerre vargjet nga konteksti dhe per t'i perdorur si te kesh qejf, sepse konteksti tregon per cfare po flitet. Keshtu qe nuk eshte metode studimi kjo qe beni, por te besh loje fjalesh, qe do te te coje jo vetem ty por edhe ata qe te degjojne ne rrenim.

C0PT1C

Tė falemnderit per ket citat qe konfirmon ate qe thash me lart.

Kush e meriton vdekjen, nuk dmth qe ai ka vec ka vdekur ?!

Tani shum qart thot ; Jo vetėm qė i bejn (pra ka ndodhe), por ata edhe i miratojn ! E ketu mbes pa koment, sepse ne te vertet, s'ka nevoj as per koment.

coptic
23-12-09, 15:24
Tani shum qart thot ; Jo vetėm qė i bejn (pra ka ndodhe), por ata edhe i miratojn ! E ketu mbes pa koment, sepse ne te vertet, s'ka nevoj as per koment.

me nder kofsh.
Sa per komentin, nuk besoj as une qe ka nevoje, sepse ajo tregon gjithe te tjerat, kush shpike e kush miraton. E verteta e Bibles eshte shume large sajimeve njerezore (qofshin keto tokesore apo kosmike)

No other comment!
coptic