PDA

View Full Version : Ishujt Maldive e njohin Kosovėn


Makresh
06-02-09, 17:20
Ishujt Maldive e njohin Kosovėn
Lajmi i ėshtė konfirmuar nga autoritetet e kėtij vendi kryetarit tė Aleancės Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli.


Ishujt Maldive e kanė njohur shtetin e pavarur dhe sovran tė Kosovės. Lajmi i ėshtė konfirmuar nga autoritetet e kėtij vendi kryetarit tė Aleancės Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, bėn tė ditur Gazeta Express.

Maldive, qė shtrihet nė Oqeanin Paqėsor, bėhet shteti i 55-tė anėtar i OKB-sė qė e njeh Republikėn e Kosovės, e cila mė 17 shkurt 2008 e shpalli pavarėsinė.

Kryetari i AKR-sė, Pacolli, para 10 ditėsh kishte paralajmėruar se Kosova do tė njihet shumė shpejt nga ky shtet me popullsi myslimane. Sipas tij, realitetin e ri tė krijuar nė Kosovės sė shpejti do ta njohin edhe disa shtete tė tjera, si Katari, Namibia, Angola etj.

"Jam takuar me ministrin e Punėve tė Jashtme tė Ishujve Maldive. Dhe ai sot pritet ta takojė tė ngarkuarin me punė nė ambasadėn e Kosovės nė Washington, z. Avni Spahiu. Nė agjendėn e kėtij takimi ėshtė njohja e Republikės sė Kosovės nga ana e Maldives", kishte deklaruar pėr Express, Pacolli.


http://mesazhi.com/images/news/9813.jpg


PS: Shprehi ngushllime per Pupin i cili me siguri nuk duhet te jet i kenaqur ne keto momente.

shfletuesi_
06-02-09, 17:25
Ishujt Maldive e njohin Kosovėn
Lajmi i ėshtė konfirmuar nga autoritetet e kėtij vendi kryetarit tė Aleancės Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli.


Ishujt Maldive e kanė njohur shtetin e pavarur dhe sovran tė Kosovės. Lajmi i ėshtė konfirmuar nga autoritetet e kėtij vendi kryetarit tė Aleancės Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, bėn tė ditur Gazeta Express.

Maldive, qė shtrihet nė Oqeanin Paqėsor, bėhet shteti i 55-tė anėtar i OKB-sė qė e njeh Republikėn e Kosovės, e cila mė 17 shkurt 2008 e shpalli pavarėsinė.

Kryetari i AKR-sė, Pacolli, para 10 ditėsh kishte paralajmėruar se Kosova do tė njihet shumė shpejt nga ky shtet me popullsi myslimane. Sipas tij, realitetin e ri tė krijuar nė Kosovės sė shpejti do ta njohin edhe disa shtete tė tjera, si Katari, Namibia, Angola etj.

"Jam takuar me ministrin e Punėve tė Jashtme tė Ishujve Maldive. Dhe ai sot pritet ta takojė tė ngarkuarin me punė nė ambasadėn e Kosovės nė Washington, z. Avni Spahiu. Nė agjendėn e kėtij takimi ėshtė njohja e Republikės sė Kosovės nga ana e Maldives", kishte deklaruar pėr Express, Pacolli.


http://mesazhi.com/images/news/9813.jpg


PS: Shprehi ngushllime per Pupin i cili me siguri nuk duhet te jet i kenaqur ne keto momente.


Hahah Makresh, skan qare pa na njoft te gjitha ato shtete qe pak e simpatizojn USA, veq vanim se pshtim ska..

Alkimisti_ch
06-02-09, 18:09
Tash lirish per pushimet e ardhshme verore banu gati per ne ishujt a maldives, eshte nje bukuri e rralle natyrore...

Penelope
06-02-09, 18:49
Tash lirish per pushimet e ardhshme verore banu gati per ne ishujt a maldives, eshte nje bukuri e rralle natyrore...


paske qene ti a? eh sa mire, ne ishujt maledive mi kalu pushimet, sa romantike...

Tomori
06-02-09, 18:50
Flm....Ishujt Maldive

krijuesiii
06-02-09, 22:11
...Falm Ishuj Maldive Allahu e meshirofte kete popull dhe udheheqesit e tije poer njohjen qe bene per Kosoven...
tungiii

Pupi
06-02-09, 22:49
Ishujt Maldive e njohin Kosovėn
Lajmi i ėshtė konfirmuar nga autoritetet e kėtij vendi kryetarit tė Aleancės Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli.


Ishujt Maldive e kanė njohur shtetin e pavarur dhe sovran tė Kosovės. Lajmi i ėshtė konfirmuar nga autoritetet e kėtij vendi kryetarit tė Aleancės Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli, bėn tė ditur Gazeta Express.

Maldive, qė shtrihet nė Oqeanin Paqėsor, bėhet shteti i 55-tė anėtar i OKB-sė qė e njeh Republikėn e Kosovės, e cila mė 17 shkurt 2008 e shpalli pavarėsinė.

Kryetari i AKR-sė, Pacolli, para 10 ditėsh kishte paralajmėruar se Kosova do tė njihet shumė shpejt nga ky shtet me popullsi myslimane. Sipas tij, realitetin e ri tė krijuar nė Kosovės sė shpejti do ta njohin edhe disa shtete tė tjera, si Katari, Namibia, Angola etj.

"Jam takuar me ministrin e Punėve tė Jashtme tė Ishujve Maldive. Dhe ai sot pritet ta takojė tė ngarkuarin me punė nė ambasadėn e Kosovės nė Washington, z. Avni Spahiu. Nė agjendėn e kėtij takimi ėshtė njohja e Republikės sė Kosovės nga ana e Maldives", kishte deklaruar pėr Express, Pacolli.


http://mesazhi.com/images/news/9813.jpg


PS: Shprehi ngushllime per Pupin i cili me siguri nuk duhet te jet i kenaqur ne keto momente.

Kofshi shnosh e paqi faqen e bardhe.

Llapjani_HH
07-02-09, 18:27
Pėrpos deklaratave tė Pacollit edhe Expresit, me sa di une zyrtarisht ende nuk na kanė njohur Ishujt Maldive.
Siq lexova nė BBC Shqip, ata i kan pranuar Pasaportat, dhe kan thėnė se sė shpejti do bėjnė edhe njohjen e Kosovės.

Citat nga BBC:
Sė fundi sinjale pėr njohjen e Kosovės kanė ardhur nga Ishujt Maldive, tė cilat tė premten kanė njohur pasaportat e Kosovės dhe kanė paralajmėruar edhe njohjen e shpejtė tė shtetit tė ri.

Guri i madh
07-02-09, 22:37
falemenderit ooo ishuj kush loboj tek ju PACOLLI apo SURROJ

Fshatari
19-02-09, 14:24
Pėrpos deklaratave tė Pacollit edhe Expresit, me sa di une zyrtarisht ende nuk na kanė njohur Ishujt Maldive.
Siq lexova nė BBC Shqip, ata i kan pranuar Pasaportat, dhe kan thėnė se sė shpejti do bėjnė edhe njohjen e Kosovės.

Citat nga BBC:
Sė fundi sinjale pėr njohjen e Kosovės kanė ardhur nga Ishujt Maldive, tė cilat tė premten kanė njohur pasaportat e Kosovės dhe kanė paralajmėruar edhe njohjen e shpejtė tė shtetit tė ri.

Konfirmohet zyrtarizimi i njohjes sė shtetit te pavarur, tė fuqishem e sovran tė Kosoves nga ishujt Maldive. Bile pa kurfarė konsiderate pėr ban ki munin, zanierin, muhabetet e tij me mbeturinat e milloshit sot ne beligrat; nuk di po shume keq ia kane pru punet njifare jeremiēit, e tadiēit, e bogdanoviēit qe nuk iu ka met rruge tjeter veē naj plum t'vockel n'goje!

Maldive e zyrtarizon njohjenNga Express mė 19.02.2009 nė ora 13:14

(Update) Ishujt Maldive e kanė njohur zyrtarisht shtetin e pavarur dhe sovran tė Kosovės. Nė sajtin zyrtar tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Maldiveve, tė enjten ėshtė publikuar njoftimi se ky vend, nga sot vendos marrėdhėnie tė plota diplomatike me Republikėn e Kosovės.

“Kosova e ka deklaruar unilateralisht pavarėsinė mė 17 shkurt 2008. Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Franca, Australia dhe Japonia ishin nė mesin e shteteve tė para qė e njohėn shtetin e ri nė Ballkan”, saktėsohet nė kėtė njoftim.

Lajmi pėr njohjen pritet tė bėhet i ditur zyrtarisht nga ministri i Jashtėm i Kosovės, Skėnder Hyseni, sot pasdite, nė njė konferencė pėr gazetarė.

Maldive, vend me popullatė muslimane qė shtrihet nė Oqeanin Indian, bėhet shteti i 55-tė anėtar i OKB-sė qė e njeh Republikėn e Kosovės, e cila e shpalli pavarėsinė para mėse njė viti.

Kjo njohje ishte paralajmėruar mė 6 shkurt nga kryetari i Aleancės Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli. "Ju mund t'i thoni ministrit tuaj tė Jashtėm se Maldivet i njohin pasaportat e Kosovės, ndėrsa ēėshtja e njohjes sė plotė diplomatike mund tė shtyhet pėrpara nėse ai mė shkruan zyrtarisht”, thuhej nė njė letėr qė ministri i Jashtėm i Maldiveve, Ahmed Shaheed, ia kishte dėrguar Pacollit".

gazi-de
19-02-09, 19:03
Ishujt Maldive njohėn shtetin e Kosovėshttp://www.rtklive.com/img/cnt/flamurat/maldives.jpg Ishujt Maldive e kanė njohur zyrtarisht shtetin e Kosovės. Kėtė e ka konfirmuar ministri i Jashtėm i Maldiveve, Ahmed Shaheed pėrmes njė letre qė i ka dėrguar homologut kosovar Skender Hyseni. Mė herėt gjatė ditės edhe kryetari i AKR-sė Bexhet Pacolli njoftoi pėr njohjen nga ishujt Maldive. Mirėpo ministri Hyseni tha se meritat pėr njohjet qė i bėhen Kosovės i kanė qytetarėt dhe institucionet e vendit.Ishujt Maldive bėhen shteti i 55-tė qė njohin Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran. Pėrmes njė letre tė dėrguar nė adresė tė Ministrisė sė Jashtme tė Kosovės, shefi i diplomacisė sė shtetit Maldive e njofton homologun kosovar Skender Hyseni se vendimi u mor pas shqyrtimit tė rrethanave qė i pėrkasin Kosovės dhe faktit se njė numėr i madh i vendeve e kanė njohur atė.
Mė herėt gjatė ditės edhe kryetari i AKR-sė Bexhet Pacolli njoftoi pėr njohjen e Kosovės nga ana e Maldiveve. Mirėpo ministri i Jashtėm Skender Hyseni tha se koha e meritave pėr njohjen e vendit do tė vijė mė vonė, ndėrkaq tash pėr tash meritė kanė vetėm populli i Kosovės dhe qytetarėt e saj.
Ministri Hyseni komentoi edhe vizitėn e shefit tė UNMIK-ut Lamberto Xanier nė Beograd. Sipas tij qėndrimi i Prishtinės tashmė ėshtė i njohur se nuk e pranon planin gjashtė pikėsh tė Kombeve tė Bashkuara dhe me Serbinė bisedon vetėm si dy shtete tė barabarta.
Shefi i diplomacisė kosovare tha se Serbia nuk do tė ketė sukses me fushatėn e saj pėr tė penguar Kosovėn nė anėtarėsimin nė organizatat ndėrkombėtare. Sė shpejti sipas Hysenit Kosova do tė pranohet nė Fondin Monetar Ndėrkombėtare dhe Bankėn Botėrore.

RTK. 19 shkurt 2009 - 14:57:28
Flm..........