PDA

View Full Version : nga natyra-shkruajm kenge te muzikes shqiptare!!!


natyra
08-02-09, 04:44
Fisniket - Kur te vjen pleqnia


Erdhi rradha te kendoj kengen per ty
erdhi ai moment kur vargjet shkruhen
lote pikojn nga syte
une s'kam qene poet i mire
te shkruaj nuk kam dit
vetem kete refren per ty e ruajta
me zemer e kendoj

Ref:
Kur te vjen pleqeria
do t'jesh vetem ne shtepi
do te kujtohen fjalet te mia
s'dot jem prane lotet ti fshi...lotet ti fshij

Me kujtohet kur me thoshe
nuk ndahem nga ti
ku do qe te shkosh do t'jem prane teje
deri ne pleqeri
tani vetem kengen mbeti si kujtim per ne
edhe ky refren qe po e degjon
ku do qe te jesh

Ref:
Kur te vjen pleqeria
do t'jesh vetem ne shtepi
do te kujtohen fjalet te mia
s'dot jem prane lotet ti fshi...lotet ti fshij

shkroi
.....Natyra

natyra
08-02-09, 04:46
Elsa Lila - Pyes Lotin


Tė flisja gjuhėt e gjithė botės
e tė mos ndjeja dashurinė
do isha si njė gur i heshtur
kėmbanė harruar nė vetmi.

Tė gjithė pasurinė e ndaja
tė mos shihja varfėri
tė digjej trupin do ta falja
e le tė bėhej hi.

Sė ėndrrat edhe shpresat
pa dashurinė janė thjesht njė iluzion
ndaj dua o njeri, t'i fal pak dashuri
pa tė ēfarė ėshtė kjo botė, a e kupton?

(refren)
Se loti qė pikon, njė zemėr lėndon
i vogėl na duket, i madh sa njė glob
o botė e di se ē'tė mundon
se ka njerėz sot dhe duan vetėm lot
s'njohin dashurinė, s'njohin mirėsinė.
-----------

Tė flisja gjuhėt e gjithė botės
e tė mos ndjeja dashurinė
do isha si njė gur i heshtur
kėmbanė harruar nė vetmi.

Tė gjithė pasurinė e ndaja
tė mos shihja varfėri
tė digjej trupin do ta falja
e le tė bėhej hi.

(Refreni)

Dashuria, ėndrra, shpresa
kė tė zgjidhja nga tė tria
dhe njė natė lotin pyeta
mu pėrgjigj... Dashuria

Shkarkoni kengen ketu (kliko) (http://www.realiteti.org/music/wxp/Elsa%20Lila/ElsaLila%20-%20Pyeslotin.mp3)


Natyra

natyra
08-02-09, 04:50
Atdhe, te prek dhe jam Perendi!

Rovena Dilo - Ante i Tokes Sime


Mjaft, se pashe me pashe
I rashe botes qark
Une vetem me veten
Shtegtar i ngrate
Bota me josh si magji
Por dua te kthehem nga vij.

Se shpesh e me shpesh
Ndjej qe malli me mbyt
Se dua pak ajer
Te ngopem me fryme
Cdo nate ne gjume shoh shtepine
Ne pragun e saj
Te shlodh trupin tim

Ante i tokes sime
Atdhe, te prek dhe jam Perendi
Po kam vec nje zemer
Po deshe ti do rilind per ty, Ante

Ante i tokes time
Atdhe te prek dhe jam Perendi
Po tek ti kam zemren
Rrenjet tek ti
Kur te shoh rilind, Ante

Shkarkoni kengen ketu (kliko) (http://www.realiteti.org/music/wxp/Rovena%20Dilo/Rovena%20Dilo%20-%20Ante%20i%20Tokes%20ime.mp3)


nga-Natyra