PDA

View Full Version : Femra Shqiptare Dhe Opinioni I Saj


10-02-09, 20:55
Femra shqiptare ėshtė Mbifemra! nga NEZIR MYRTA

E them, mbifemra, jo pse ėshtė e kombit tim, por sinqerisht ekziston njė fshehtėsi, a sekret i genit gjenealogjik, qė pretendon prore tė mbijetojė nė ēdo kohė e situatė sado e vėshtirė dhe e kobshme tė jetė! Pikėrisht ajo fshehtėsi gjenetike ėshtė nė femrėn shqiptare, e cila me durimin e saj, vuri mbi vete gjithēka me vlerė e pozitive pėr dashurinė, familjen, farėfisin dhe ruajti nderin e familjes e fisit kurdoherė, pėr atė quhet FISNIKE, ajo qė mbanė gjallė fisin e njeriut, qė askush tjetėr nuk ka kėtė epitet madhor! Dikush ende nuk mund ta kuptojė, kur e kanė kuptuar edhe tė huajt, qė popullzuam njė botė, as kėtė nuk mund ta kuptojė ende dikush...

Ėshtė lehtė ta ketė njė opinion tė vet tė lirė, femra e njė populli tė lirė e tė civilizuar - por ėshtė krenari qė femra shqiptare mbijetoi aq fuqishėm me genin e saj trashėgues, nė njė popull tė robėruar e tė shtypur e tė shkatrruar me themel, shkrumb e hi nėpėr mijėvjeēarėt histerik! Edhe sot, pas mijėra diskriminimeve deri nė pragzhdukjeje ndaj kombit shqiptar, femra shqiptare mbetet Hyjnia e Botės, ku vetėm me pak kujdes e vetpohim personaliteti, arrinė tė renditet edhe mbi femrat e popujve ma tė civilizuar, nė ēfarėdo aspekti pozitiv, qė nuk qėndron aspak ma ultė nė asnjė aspekt, se secila femėre botės! Bukuria, Menēuria, Nderi, Besa Shqiptare, Zgjuarsia, Guximi nė njė jetės aq tė vėshtirė (si me bre hekur e ēelik me dhėmb), Guximi ndaj edhe gjakpirėsve ma tė egjėr barbarė - Femra Shqiptare, kurrė nuk iu pėrkul me Nderin e saj - as pushtuesve, as mbretėrve as shtat' krajlave - por e ruajti genin e vet trashėgues edhe nė momentet ma kritike tė jetės - duke sakrifikuar edhe vet Jetėn para pushtuesve, ēnderuesve, e edhe krijoi histori pėr zili pėr njė botė!...

Nuk duhet tė merremi me shembujt e rrugėve, bareve, a ēkado tjetėr, kur masovikisht Femra Shqiptare, kudo ndodhet pa e treguar Vetveten Shqipetare, nuk e len, as do ta lejė kurrė edhe nė opinione tė huaja! Dihet se ēdo kohė ka ngritjet e rėniet e veta, shkundjet e jetės, e nuk ėshtė ēare pa rėnė gjethe e ndonjė degė Lisash, por kurrė lisa tė rrėxuar pėrdhe! Ndikimet e huaja e qėllimkėqija, mund tė vyshkin edhe lule shumė tė bukura erėkėndshme, po kopshti shqiptar, ėshtė i ruajtur nga Geni Trashėgues, sado rėnie e sakrifica tė ketė! Paramendoni: cila femėr vetflijohet, para njė ēnderimit tė huaj? - Po cila femėr nuk e lė embrionin e huaj as tė lindet gjallė? Po, cila femėr i bindet, e shtrohet me durimin paskaj, qoftė edhe njė burri aq tė ndruejtur edhe tė shėmtuar nė mendje e trup, kur njė bukuroshe shqiptare e tillė, lindi e rriti bijė shqiponjash, kur vet edhe emri - shqipja, i takon femrės shqiptare, ku Bijtė e Shqipes, nuk e lan pa e treguar vetveten, e pa bėrė histori ndėr ma tė rrallat botėrore - sa nga zilia e madhe edhe i pėrvehtėsuan tė huajt historikisht, sepse tė gjithė perandorėt e shtetformuesit, strategėt ma tė mėdhenjė botėror - ishin padyshim bijtė e femrės shqiptare!

Femra shqiptare ėshtė Hyjnia illiro-pellgasgjike, ėshtė poajo hyjnia antike, po ato perėndeshat olympike, po ata ''pellgasėt Hyjnorė'', qė ndėrtuan nga Akropoli, Aleksandria, e Hindi, e gati tė gjitha mrekullitė e botės! Dikujt mund t'i duket kjo njė humoreskė rasti, por le ta dij se vetem shqipja, lind bijė tė shqipes!

Vetėm Shqipja lind bijė tė shqipes dhe femra shqiptare sot, e ka nė vetėdijen e saj tė mrekullishme, aftėsinė e mbijetesės kudo ndodhet dhe opinioni i saj ėshtė i lirė dhe i hapur, sido qė tė jetė: fėmij, vajzė, nuse, grua a e moshuar - por, qė ajo don t'i hapet udha e opinionit, se e ka trashėgim nderin e themelit tė personalitetit, ėshtė themeltare, qė nuk mėsyen turr e nė opinion pėrpara si tjerat pėrrreth atdheut shqiptar - sepse ka Maturinė e Shqiponjes! -

Vetėm Shqipja Lind Bijė Tė Shqipes dhe opinioni i saj ėshtė i hapur me kohėn!

~AnnA~
10-02-09, 22:26
Respekt per gjinin femerore ,sepse ne te vertet meritojn te respektohen ne nivel e jo te naperkemben...

Alkimisti_ch
10-02-09, 22:37
Vetėm Shqipja Lind Bijė Tė Shqipes dhe opinioni i saj ėshtė i hapur me kohėn!


Me vjen mire per kto te gjitah qe i lexova per femren shqiptare por eshte shume tragjike se si akoma edhe ne ditet e sotme fati i femres shqiptare vazhdon te neperkembet si mos me keq nga mashkulli shqiptar. Kete duhet then hapur e troē pa asnje fije dyshime ne ēdo takim te ēfardo niveli qofshin ato, si ne jeten institucionale ashtu edhe ne ate private.
Kujtoni fjalet e Nolit tone te madh kur pat then me nje rast e qe vlen edhe sot: "Shqiptaret do te ndjehen vetem ateher te lire kur femra shqiptare te kete vendin ne parlament" Kur e ka then ai kete, nuk ka menduar asnjeher ne kuptimin simbolik, apo vetem sa per dekor qysh zakonisht ngjet psh. ne paralamentin kosovar apo institucione tjera, por ai me kete ka ber thirrje qe ajo te jete bartese e pergjegjesive kryesore dhe aktive ne vendimmarrje.

Me ngjall shpresa qe ne Shqipri, per aq sa une kam arritur te informohem, pozita e femres ne shoqerine shqiptare te atjeshme nga dita ne dite po avancohet.

Mos harroni se dora e femres (nenes) eshte dora qe perkund fatin e e njerzimit, por ama kujdes, ajo nuk eshte ketu vetem qe te linde femije.

~AnnA~
10-02-09, 23:05
Me vjen mire per kto te gjitah qe i lexova per femren shqiptare por eshte shume tragjike se si akoma edhe ne ditet e sotme fati i femres shqiptare vazhdon te neperkembet si mos me keq nga mashkulli shqiptar. Kete duhet then hapur e troē pa asnje fije dyshime ne ēdo takim te ēfardo niveli qofshin ato, si ne jeten institucionale ashtu edhe ne ate private.
Kujtoni fjalet e Nolit tone te madh kur pat then me nje rast e qe vlen edhe sot: "Shqiptaret do te ndjehen vetem ateher te lire kur femra shqiptare te kete vendin ne parlament" Kur e ka then ai kete, nuk ka menduar asnjeher ne kuptimin simbolik, apo vetem sa per dekor qysh zakonisht ngjet psh. ne paralamentin kosovar apo institucione tjera, por ai me kete ka ber thirrje qe ajo te jete bartese e pergjegjesive kryesore dhe aktive ne vendimmarrje.

Me ngjall shpresa qe ne Shqipri, per aq sa une kam arritur te informohem, pozita e femres ne shoqerine shqiptare te atjeshme nga dita ne dite po avancohet.

Mos harroni se dora e femres (nenes) eshte dora qe perkund fatin e e njerzimit, por ama kujdes, ajo nuk eshte ketu vetem qe te linde femije.
Shume bukur Alkimisti...
Pa marr parasyshe ciles gjinie i takojm, te drejtat per jetese duhet te jene te barabarta. Tek ne shqiptaret, ky nocion per momentin fatkeqesisht duket se mungon.... Nje numer i madh i shqiptareve termin ”feminist” e perdorin ne kuptimin ”kodosh”, pra si etikete e meshkujve qe s’kan tjeter objektiv jetesor vecse t’i ndjekin fustanet!!
Nga ajo pakice qe e honeps domethenien politike te fjales, shumica prape te keqkuptojn, meqe mendojne se lufton vetem per te drejtat e femres. Shumica mendojne se meshkujt nuk ben te jen feministe, se ky pikeveshtrim u takon vetem femrave. Kjo eshte gabim!!! kushdo qe mendon se njeriu s’guxon te diskriminohet per shkak te gjinis, quhet feminist. Dhe feminizmi s’eshte vecse lufte per clirim te femres, por edhe per clirim te mashkullit nga nje mision i shpifur, absurd e idiot.

12-05-09, 18:43
Me saktesisht femrat per veten e tyre e dine po eshte me shume kenaqesi kur flasin burrat per ne,]Neziri qenka burre i menēur, u shtofshin Neziret .