PDA

View Full Version : Mėnyrė e re pėr ndėrrimin e valvolės nė zemėr


~AnnA~
14-02-09, 21:38
Mėnyrė e re nderhyrje ne zemer. Astma. Grip rezistent ndaj ilaceve.
Astrit Lulushi
Zėri i Amerikės, Uashington
13-01-2009


Mėnyrė e re pėr ndėrrimin e valvolės nė zemėr
Njė grup mjekėsh nė Nju Jork po pėrdorin njė mėnyrė tė re jo-kirugjike pėr zevendėsimin e valvolės sė zemrės tek pacientėt kardiakė. Deri tani nga kjo metodė kanė pėrfituar qindra vetė. Mjekėt shpresojnė se procedura e re do tė shmangė nga pėrdorimi mėnyrėn kirurgjike pėr zevendėsimin e valvulės nė zemėr, qė kryehet me njė prerje gjatėsore nė kafazin e kraharorit tė pacientit.

Para disa muajsh, murgesha Dugan nuk ishte nė gjendje tė bėnte vetėm pak sepse i merrej fryma. Zemra e saj nuk funksiononte si duhej dhe kjo i shkaktonte asaj lodhje e pagjumėsi.Mjekėt e diagnostikuan atė me aortik stenosis, gjendje qė shkakton ngushtimin e valvolės sė zemrės.

Doktor Martin Leon i qėndrės mjekėsore Columbia Presbiterian nė Nju Jork thotė se kur valvola nuk hapet normalisht, nė zemėr krijohet presion. Nė kėto raste, pacienti nuk mbushet dot me frymė sepse trysnia ndjehet nė mushkėri, tė cilat akumulojnė ujė, por mund tė shkaktojė edhe dhimbje nė gjoks, marrje mendsh, humbje ndjenjash a rėnie tė fikėsh.
Murgesha Dugan kishte nevojė pėr njė valvulė tė re nė zemėr.Por nė moshėn 91 vjeēare, shanset qė ajo tė mbetej gjallė pas njė operimi ishin tepėr tė pakta. Gjatė operacionit kirugėt hapin kafazin e kraharorit tė pacintit pėr tė vendosur valvolėn. Nė qėndrėn Columbia Presbyterian, mjekėt kishin disa muaj qė merreshin me prova klinike pėr zėvendėsimin e valvolės nė zemėr duke pėrdorur njė teknikė tė re, pa operacion. Nė prova tė tilla pacientėt marrin pjesė vullnetarisht. Kėshtu edhe mugesha Duhan pranoi t’i nėnshtrohej kėsaj prove klinike pėr zevendėsimin e valvulės nė zemrėn e saj.


Kjo teknikė ėshtė e ngjashme me procedurėn e katheterizimit ku njė tub i hollė a tel pėrdoret pėr hapjen a ēbllokimin e artereve. Nė kėtė rast, valvola vendoset nė maje tė tjelit futet nė arter dhe shtyhet deri nė vendin e duhur, ndėrsa mjekėt ndjekin lėvizjen nėpėrmjet imazheve tė skanimit. Doktor Leon thotė se edhe kėtė herė procedura doli me shumė sukses dhe murgesha Dugan iu kthye jetės normale. Mjekėt ofrojnė kėtė procedurė tė re vetėm pėr njerėzit qė nuk mund tė pėrballojnė fizikisht ndėrhyrjen kirugjike pėr zevendėsimin e valvulės. Ata shpresojnė se pas provave tė mjaftueshme klinike, nga kjo procedurė do tė pėrfitojnė mbi 100 mijė pacientė tė tjerė nga mbarė Shtetet e Bashkuara.