PDA

View Full Version : Urime njėvjetori Kosovė


Pupi
16-02-09, 22:35
Nuk e dijė a do tė mundė tė jemė nesėr kėtu. Vendosa qė sė bashku ti urojm njėvjetorin e lindjes shtetit mė tė ri nė botė, Kosovės.

I dashur Atdhe ėshtė ditė feste dhe mos mė ngushto shumė, do tė gėnjeja po tė thoja qė do jipja gjithēka pėr tė qenė nesėr nė Prishtin, sepse nuk dhashė.
Por njė gjė nuk dua tė mungojė, nuk dua sėpaku tė harroj urimin pėr ditlindje.

U rritsh, e shtofsh shtat, u zgjerofsh e u zbukurofsh.

Pupi.

romansa
16-02-09, 22:41
Gezuar nje vjetori i Pavaresis se Kosoves!http://www.qielli.com/pavaresia.jpg

Shqiptare_ne_Turqi
16-02-09, 22:57
http://shqip.musa.be/albania.gifDuke i respektuar nga zemra,té gjith ata qé kan dhén kontributin pér atdhe !!
Nga vitet e pas luftes sé dyt botérore ...Intelektualve,studentéve, luftetaréve dhe gjith popullit té Kosovés ..

Urime 1 vjetori i pavarésisé ...

LisMalisi
16-02-09, 23:14
shqiptar te te gjitha trojeve, kudo qe gjendeni urime pervjetori i pare i pavarsise se shtetin tone te dashur kosove.
gezim festiv dhe hare ne familje u deshiroj te gjithe bashkkombasve te mi (te dy gjinive).
lavdi atyre qe na sollen gezimin dhe shpresen per ardhmerin.

Shqiptare_ne_Turqi
16-02-09, 23:23
http://shqip.musa.be/albania.gifDuke i respektuar nga zemra,té gjith ata qé kan dhén kontributin pér atdhe !!
Nga vitet e pas luftes sé dyt botérore ...Intelektualve,studentéve, luftetaréve dhe gjith popullit té Kosovés ..

Urime 1 vjetori i pavarésisé ...

http://www.youtube.com/watch?v=_QfpBC324QI


KOSOVA E PAVARUR ..

jadore
16-02-09, 23:23
http://shqip.musa.be/albania.gifDuke i respektuar nga zemra,té gjith ata qé kan dhén kontributin pér atdhe !!
Nga vitet e pas luftes sé dyt botérore ...Intelektualve,studentéve, luftetaréve dhe gjith popullit té Kosovés ..

Urime 1 vjetori i pavarésisé ...

.. sa maturi dhe sinqeritet ka ky postim ,
(prandaj e zgjodha qe ta kopjoj dhe te uroj ..)

lazdrani
17-02-09, 00:05
Te dashure Motra dhe Vllezere!

Me rastin e njevjetorin te shtetit Kosovar nga zemra ju uroje te gjithe juve Shqiptareve ane e mbane Botes.Urime dhe Lavdi te gjithe Deshmorve qe dhane gjakun per Atdhe.
Zoti e bekofte Kosoven.

Lazdrani i juaj.

e_martumja
17-02-09, 00:05
Gezuar nje vjetori i Pavaresis se Kosoves!http://www.qielli.com/pavaresia.jpgI bashkangjitem ketij urimit Gjithe te mirat kombit Shqiptare.

Ps: ska me ngjyren kuqe e zi....Do te mbet per gjithemone ne zemra tona.

shfletuesi_
17-02-09, 00:12
http://www.oyla11.de/userdaten/28991520/bilder/BotaShqiptare01.gifhttp://www.oyla11.de/userdaten/28991520/bilder/al2.gifhttp://www.oyla11.de/userdaten/28991520/bilder/schnee.GIFhttp://img419.imageshack.us/img419/553/adfw011ox.gif


I Uroj te gjithe Atedhedashesit urime dhe Gezuar Pervjetori i par i Datelindjes se shtetit me te ri ne Bote.
Me shpres qe datelindjen e ardheshme ti gjej me te bashkuar dhe me te fort.

LuLjaa
17-02-09, 00:28
http://photos2.hi5.com/0080/737/777/U6Incq737777-02.jpg

Urime nje Vjetori i Pavaresis!

K-Lay Feat Bazzuka - Urime Pavarsia (http://live-ks.biz/-%20%20%20%20%20%20%20%20%20HITET%20E%20JAVES/-%20%20%20%20%20%20%20%20K-Lay%20Feat%20Bazzuka%20-%20Urime%20Pavarsia/K-Lay%20Feat%20Bazzuka%20-%20Urime%20Pavarsia.mp3)

natyra
17-02-09, 01:14
Nuk e dijė a do tė mundė tė jemė nesėr kėtu. Vendosa qė sė bashku ti urojm njėvjetorin e lindjes shtetit mė tė ri nė botė, Kosovės.

I dashur Atdhe ėshtė ditė feste dhe mos mė ngushto shumė, do tė gėnjeja po tė thoja qė do jipja gjithēka pėr tė qenė nesėr nė Prishtin, sepse nuk dhashė.
Por njė gjė nuk dua tė mungojė, nuk dua sėpaku tė harroj urimin pėr ditlindje.

U rritsh, e shtofsh shtat, u zgjerofsh e u zbukurofsh.

Pupi.


I nderuar Pupi URIME dhe per Ty.ne fakt e meriton per t'uruar pase ne cdo kohe te rasteve jeni ketu per t'hapur tema te shumta-si dhe te vlefshme...Por kesaj radhe paskeni hapur nder me te miren ne Pervjetorin e pavaresise!!!
Prandaj shfrytezoi rastin nga ketu per t'pershendetur dhe URUAR per te gjithe BOTEN SHQIPTARE ane e kend BOTES !!!
Duke ju deshiruar VITE me te mira ne t'ardhmen....:smile:
DHE FLM.ZOT******** PER FATIN E TON TE NDRITUR**********
*********PRA GEZUAR PER JET TE JETRAVE SHTETIN ME TE RI TE BOTES-KOSOVEN E PAVARUR*********
Si dhe LAVDIIIIIIII GJITHE DESHMORVE TE REN PER KETE DITE MADHESHTORE dhe gjithe atyre ce kan KONTRIBUAR sa do te vogel,a te madhe per KOSOVEN DARDANE...ne krye me BABEN E KOMBIT GJITHE SHQIPTAR DR.RUGOVEN...LAVDIIIIIIII

Prandaj Ju pershendet-Natyra-Pikerisht,Me FLAMURIN DARDAN-TE TIJ.
http://files.myopera.com/rugova/albums/307065/thumbs/IMGEK899PXNRG.jpg_thumb.jpg

Domira
17-02-09, 08:46
GĖZUAR NJĖVJETORI I PAVARĖSISĖ.
GĖZUAR NJĖVJETORI I NJOHJES SĖ KOSOVĖS SHTET I PAVARUR.
GĖZUAR TE GJITHĖVE.
GĖZUAR JUVE QĖ JA KUSHTUAT JETĖN TUAJ KĖSAJ DITE.

Paradox_13
17-02-09, 09:24
Me fat ket dite te madhe per te gjithe shqipetaret ngado qe jan.

Gezuar.

thellenza
17-02-09, 09:45
Gezuar Per Shume Mote!

aroza
17-02-09, 10:14
Gezuar nje vjetori i Pavaresis se Kosoves!http://www.qielli.com/pavaresia.jpg
Shqiptarėt e mi tė tė gjitha krahinave dhe tė dy shteteve shqiptare dhe ju tė shpėrndar nėper botė qė shumė e doni dhe shumė vuani pėr atdhe Urime Pėrvjetori i Parė iPavarsis sė Kosovės.
Vuajta pėrcolli tė kaluaren tonė, fitoret skalitin te tashmen, na mbetet lumturia tė jet simbol i ardhmėris.
Gėzim dhe kėnaqsi nė kėtė ditė tė shenjėt ju uroj nga zemra./aroza

ps./flm romansa qė na dhurove kėtė foto tė mrekullueshme.

gazi-de
17-02-09, 10:34
Urime Nje Vjetori i Pavarsis se Kosoves Dardani e Shqiptar ku do qe jeni...
Gezuar....
http://www.youtube.com/watch?v=PP3qrcbrwIU

ssara
17-02-09, 10:45
urimeeeeeee

Giovanni
17-02-09, 11:03
http://www.trepca.net/foto/kosova1.gif

URIME

krijuesiii
17-02-09, 11:05
...URIME VLLEZER DHE MOTERA SHQIPETARE KUDO QE JENI KETE DITE TE BUKUR FESTE, TE GJITHE DESHMOREVE QE SAKRIFIKUAN ME JETRAT E TYRE ZOTI I MESHIROFTE NE XHENET...ju pershendes me kete video-kenge te bukur
http://www.youtube.com/watch?v=zjtmfKFUvFM&NR=1


tungiii

Arkza
17-02-09, 11:19
Gezuar Gjithve Shqiptareve mbare te Botes Nje Vjetori i Pavarsis te Kosoves !
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/32/Kosovo_AL_Flag_Map.svg/542px-Kosovo_AL_Flag_Map.svg.png

Dote Lutsha shume te gjitheve qe te jemi se bashku , nje Fjale , ne ze per Hir Deshmoreve qe dhan Gjakun e tyreve per kete Shtetin ton dhe per Flamurin kuq-e-zi !!!
Dote Lutsha te gjithve qe kete Link qe po e sjelli une te shikoni , kuptohet se kush e kupton aglisht qe per Inati sllave te jemi te bashku te bashkpunojme me te gjith dhe ti lam anash Partit Politike !! Shikoni kete Link , dhe te luftojme me armiqet te tan !

http://illyria.proboards19.com/index.cgi?action=display&board=srbijaserbia&thread=11231&page=1#87715

Amina
17-02-09, 11:19
http://www.gfbv.it/3dossier/kos-rugova.jpgUrime te gjithe Dardaneve ku do qe ndodhen:smile:

Krokodilli
17-02-09, 12:24
urime pervjetori i pare i pavarsise se shtetit tone te dashur KOSOVE.
gezim festiv dhe hare ne familje ju deshiroj te gjith shqiptarve kudo qe jan.
lavdi deshmorve qe na sollen gezimin dhe shpresen per nje te ardhme me te mire, lavdi atyre qe na mundesuan ta ndertojm shtetin tone te pavarur Kosoven, URIME FESTA E PAVARSIS SE KOSOVES 17/02/2008

jane
17-02-09, 13:02
http://photos2.hi5.com/0080/737/777/U6Incq737777-02.jpg

Urime nje Vjetori i Pavaresis!


i bashkangjitem kesaj Pikture Kombtare per ti uruar festen Kombit Shqiptar.
Urime dita e shenjt e kombit 17 shkurti dita e pavarsise se kosoves, endrra e shume brezave.
E festofshim per sa te egzistoj njerzimi.
Lavdi atyre qe rane per kete dite, per kete vlere dhe per kete histori.

Makresh
17-02-09, 13:53
http://photos2.hi5.com/0080/737/777/U6Incq737777-02.jpg

KOHA, NE PRAP PO FLEJM ! ZGJONA ! ,...

Dallandyshja_718
17-02-09, 15:38
K O S O V E,
G E Z U A R
D I T E L I N D J E N
E
P A R E !


Te nderuar vellezer dhe motra shqiptarė, gezuar nje vjetorin e pavaresise!
Dhashte Zoti qė sa mė pare festojme ne nje shtet shqiptar, SHQIPERINE ETNIKE,:smile: enderr e ē'do shqiptari.

P.S. Zoti i shperbleft te gjithe ata qe dhane jeten, luftuan dhe punuan qe ne sot te festojme!

Dallandyshja

ninnela
17-02-09, 15:39
Gezuar Shqipetari Kete Pervejetor Te Madh E Dhashte Zoti Qe Se Shpejti Te Festojme Bashkimin Mbarekombetare


Urimeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

DEA
17-02-09, 15:55
Kosove u rritsh:smile:

Shqiptare urime pervjetori i pare e gezuar...

Trina_1
17-02-09, 16:02
Kosove u rritsh:smile:

Shqiptare urime pervjetori i pare e gezuar...

:smile:

Oqeani
17-02-09, 16:05
Kosove u rritsh:smile:

Shqiptare urime pervjetori i pare e gezuar...

Po don me thene edhe Presheven me ja bashkangjite !

Oqeani
17-02-09, 16:06
Urime nje Vjetori i Pamvarsise.

ritta
17-02-09, 16:11
Urime Pavarsin Kosov

LisMalisi
17-02-09, 16:21
urime

GURI SYLAJ
17-02-09, 16:26
K O S O V A I M E U R I M E !

hasanmehmeti
17-02-09, 18:20
Urime per te gjithe vellezerit dhe motrat me rastin e Njevjetorit te Pamvarsis se Kosoves.

All-llahu e befte nga vendet me te perparuara ne Bote,me prosperitet per c'do pjestare te saj, dhe njekohesisht e plotesofte me pjeset qe ne nje apo ne menyren tjeter jane jasht kufinjeve te sotem,i dhurofte c'do te mire qe eshte e dobishme per antaret e saj.Amin.

Me respekt per te gjithe ata qe japen qofte edhe pak per te pare ne sot te Pamvarur,
Hasani.

uliksi31
17-02-09, 20:49
NJĖ VJET SHTET

http://i721.photobucket.com/albums/ww218/Besa_1980/f_0217040128452_mmm.jpg

Urime

ShEjToNkA
17-02-09, 20:53
Para se tė iku shfrytėzoj rastin edhe unė t'ju lėri urimet mė tė mira me rastin e njė vjetorit tė PAVARSISĖS SĖ KOSOVĖS.
Mbarėsi, sukses, forcė dhe unitet!

Gėuzar!

Zana_ch
17-02-09, 21:40
Nganjėher nuk mjaftojn fjalet qe tė shprehim ate qe ndjene zėmra,mirepo nga thellesia e zėmres ju uroj te gjitheve nje vjetorin e Pavarsis se Kosovės.

Me respekt
Zana_ch

http://www.e-grammes.gr/2000/12/rugova.jpg


http://www.youtube.com/watch?v=FaD770vXaFs

King_Gentius
18-02-09, 06:29
Gezuar pavaresine kudo qe ndodheni :)

natyra
18-02-09, 06:56
Nganjėher nuk mjaftojn fjalet qe tė shprehim ate qe ndjene zėmra,mirepo nga thellesia e zėmres ju uroj te gjitheve nje vjetorin e Pavarsis se Kosovės.

Me respekt
Zana_ch

http://www.e-grammes.gr/2000/12/rugova.jpg


http://www.youtube.com/watch?v=FaD770vXaFs
Zana_ch Te lumt o zemer,per foton e te madhit Dr.Rugova.... ce vertet ma bere zemren mal,edhe se Ai u nda nga ne,(u nda ce kurr per mos tu kthyer mu ne mesin ton),nga me dinjitet te thelle e kujtojm ne cdo kohe,por cka eshte me rendesishme per ne, ce endrra e tij u ba Realitet tashme!!!
Pra-LAVDI vepres dhe vizionit te tij me te larte shqiptar....LAVDI
DHE NJIHERE-GEZUAR NGA DO CE JENI MOTRA DHE VELLEZER SHQIPTAR****GEZUAR****PRANDAJ ZOTI E BEKOFT GJITHE SHQIPTARINE...AMIN
DHE NJIHERE PER TE GJITHE GEZUAR PERVJETORI I REPUBLIKES SE KOSOVES!!!

Jufalemnderit
Natyra

yllka
18-02-09, 10:07
http://www.gfbv.it/3dossier/kos-rugova.jpg

Gezuar Nje Vjetorin e Shtetit Kosovar.Lavdi ish DR.Ibrahim Rugova,Adem Jashari,Agim Ramadani ..........dhe te gjithe ata qe dhane gjake me shekuj per kete dite qe ne sot kremtojme.

Rozafa
18-02-09, 12:52
Gėzuar NjėVjetori i Pavarėsisė!!!!

Uragani_99
18-02-09, 15:58
Pavaresi po,por jo e plote per momentin,se cfar do sjell e nesermja nuk dihet.Gjerat duhet pare realisht dhe pa kurfar paragjykimesh ,ashtu sic jan dhe duken ,kjo nuk don koment.Pavaresi po, por cfar pavaresie or vella,thjesht kur kufiri verior eshte "leg e treg" hyne del kush te doj dhe kur te doj,nuk eshte i kontrolluar nga kosovaret.Pra ,them urime me gjysme zemre, poashtu sic eshte edhe realiteti i Kosoves se enklavizuar dhe te pakontrolluar ne veri te saj.

DEA
18-02-09, 16:52
Pavaresi po,por jo e plote per momentin,se cfar do sjell e nesermja nuk dihet.Gjerat duhet pare realisht dhe pa kurfar paragjykimesh ,ashtu sic jan dhe duken ,kjo nuk don koment.Pavaresi po, por cfar pavaresie or vella,thjesht kur kufiri verior eshte "leg e treg" hyne del kush te doj dhe kur te doj,nuk eshte i kontrolluar nga kosovaret.Pra ,them urime me gjysme zemre, poashtu sic eshte edhe realiteti i Kosoves se enklavizuar dhe te pakontrolluar ne veri te saj.

Hej qe nje vite e kemi maru shtepine e re, e me kysmet te zotit ne te ardhmen e afert do ta rrethekojme edhe oborrin, veq me durim dhe pune. Sikurse secili prej nesh ta derdhte gjithe ate energji ne pune per Kosove e ne Kosove e ardhmja e garantuar, pra urime jo me gjysme zemre po me plot zemren e gezofsh pervjetorin e pare ti une dhe te gjithe te tjeret...

uliksi31
18-02-09, 17:01
Hej qe nje vite e kemi maru shtepine e re, e me kysmet te zotit ne te ardhmen e afert do ta rrethekojme edhe oborrin, veq me durim dhe pune. Sikurse secili prej nesh ta derdhte gjithe ate energji ne pune per Kosove e ne Kosove e ardhmja e garantuar, pra urime jo me gjysme zemre po me plot zemren e gezofsh pervjetorin e pare ti une dhe te gjithe te tjeret...

Ky eshte muhabet qe meriton lavdat......................

Tomori
18-02-09, 17:02
http://www.shqiperiaetnike.de/assets/images/Harta_309.jpg
ATDHEU MBI TE GJITHA
http://albania.dyndns.org/Presse/drapeauxroyalOr.jpg

.Urime pavarsija ti moj kosove nene e dashur,urime pavarsija gjithe anetareve te forumit Dardania, popullit shqiptare dhe kosovare kudo qe gjinden ne bote,urime pavarsija te gjithe atynve martireve qe e lane me gjak kete toke martire dhe qe edhe pse jo ne pranin e jone por nga jeta e pasosur festojne dhe jane krenar per gjdo pike gjaku qe e derdhen per kete dite te madhe,per kete kosove,per kete shtet ku ka vend per te gjith ata njerez vullnetmire dhe bujare......urime KOSOVE,RRNOFSH SA MALET,SA MALET E TOMORIT SA GJITH POPULLI SHQIPTAR,JAM KRENAR QE JAM SHQIPTAR..
RROFTE SHQIPERIJA ETNIKE.

krijuesiii
18-02-09, 21:48
SA HERE TE KUJTOHET LIRIA DO TE KUJTOHET KOMANDANTI LEGJENDAR

ADEM JASHARI

SA HERE TE KUJTOHET PAVARESIA DO TE KUJTOHET KRYEMINISTRI I KOSOVES

HASHIM THACI


URIME EDHE NJEHERE MOTERA E VLLEZER PAVARESIAtungiii

Arkza
19-02-09, 13:59
SA HERE TE KUJTOHET LIRIA DO TE KUJTOHET KOMANDANTI LEGJENDAR

ADEM JASHARI

SA HERE TE KUJTOHET PAVARESIA DO TE KUJTOHET KRYEMINISTRI I KOSOVES

HASHIM THACI


URIME EDHE NJEHERE MOTERA E VLLEZER PAVARESIAtungiiiUrime dhe ty te Qofte !
Moti s'kam lexuar diqka kaq te Bukur :)

Jana
19-02-09, 14:50
Sa her qe do jet kjo dat askush s'do kujthet perapara Presidentin ton te ndjer dhe Historik..Dr Ibrahim Rugova....
Urime....

SANTANA-29
19-02-09, 15:02
URIME NJEVJETORI KOSOVE,,,

GEZUAR 2008 DIDA & QELA DHE KOVAQI (http://www.youtube.com/watch?v=OeikUmg47OQ&feature=related)-----------------

>>{SpOnGeBoB}<<
19-02-09, 15:58
Qka osht ka bohet be qisajde per hajr e qesina llafa. Qfare nji vjetori te pavarsijes qikjo rren shoq ish kane se dulen qata tipat me 17 edhe thojshin pe shpallim Kosoven shtet te pavarun e sovran edhe keni me pa se deri sa te jene qita mahalla e hashes qaty ne qeveri kini me i pa tu dalen vjet per vjet tu shpallen pavarsi.

Arkza
19-02-09, 16:08
Qka osht ka bohet be qisajde per hajr e qesina llafa. Qfare nji vjetori te pavarsijes qikjo rren shoq ish kane se dulen qata tipat me 17 edhe thojshin pe shpallim Kosoven shtet te pavarun e sovran edhe keni me pa se deri sa te jene qita mahalla e hashes qaty ne qeveri kini me i pa tu dalen vjet per vjet tu shpallen pavarsi.Johhhhhhhhhhhh more Dajko !
Keta po thojn se rogovaqki e ka shpalle e pra Urime :biggrin: :biggrin:

>>{SpOnGeBoB}<<
19-02-09, 17:36
Johhhhhhhhhhhh more Dajko !
Keta po thojn se rogovaqki e ka shpalle e pra Urime :biggrin: :biggrin:

Pse a po don tash ti me thane demek Arkzo kishe hashimi e ka shpallen a. Sha zot hin n`ta qaj vetum ka lexue qaty. Qfare te shpallmi pardje e qiti televizori apet tu lexue edhe po me doket qe qaj njeri osht ka mson me lexue.

Pavarsijen kur e kan shpallen qeta halo nuk jan kane as ne teftere te shkrume, qe mi pas pa qaj Isa Boletini qysh i kane qiten do qasine ylla ne flamur, sha zoten ti kish kalle martine qeta pondlat. Pse a kujtove qe ka hec njeri badihave tan Kosoven e u zdjergen ne Vlore per qat shqiponjen e qeta pondlat dalin jo po ja ngjesim ka ni ylli jo edhe ka ni rruze e qishtu.

DEA pur hajr qe kishe ndreqen shpijen :tongue:

LisMalisi
19-02-09, 19:21
Pse a po don tash ti me thane demek Arkzo kishe hashimi e ka shpallen a. Sha zot hin n`ta qaj vetum ka lexue qaty. Qfare te shpallmi pardje e qiti televizori apet tu lexue edhe po me doket qe qaj njeri osht ka mson me lexue.

Pavarsijen kur e kan shpallen qeta halo nuk jan kane as ne teftere te shkrume, qe mi pas pa qaj Isa Boletini qysh i kane qiten do qasine ylla ne flamur, sha zoten ti kish kalle martine qeta pondlat. Pse a kujtove qe ka hec njeri badihave tan Kosoven e u zdjergen ne Vlore per qat shqiponjen e qeta pondlat dalin jo po ja ngjesim ka ni ylli jo edhe ka ni rruze e qishtu.

DEA pur hajr qe kishe ndreqen shpijen :tongue:

a edhe ti o beshereti i vizatum pi ban huj pavarsis a?
urime qikjo qi eshte bere fal hashes se n' qfar ujnash kemi notue kemi mund te mbesim ēuē.

Pupi
19-02-09, 21:21
Kogja fortė paskeni festu, e qenkeni pėrqafu (me pėrjashtime) po mirė mirė prap paskemi kalu.
Eeevv, ev.
Po si tha Adem Demaqi, na nja 10 pėrqindė morėm pjes nė luftė. bile bile unė jam i knaqur e stėrknaqur me kėtė ēė/sa kemi.

Hajt se e di luga ca ka vegshi, po nafaka jonė ksaj here mos me na shtyp fare(atė 10%-in) si gjithmonė, e mos me na u nie zani, e besa edhe me na shpall tradhtarė shteti!

......................
......................
..........................

jadore
19-02-09, 22:31
a edhe ti o beshereti i vizatum pi ban huj pavarsis a?
urime qikjo qi eshte bere fal hashes se n' qfar ujnash kemi notue kemi mund te mbesim ēuē.

prit lis se jam bo nervoz, hiq nuk e di cka jam ka ha si sallat, kurqysh nuk po me perzihet (tretet ) acceto balsamico (uthulla ) me vaj ulliri ..krypes as qe po ja ndjej shijen ....dijet i thenshin...

nuk e ka dertin spongi qe me i bo huje pavarsise , se mire a keq Ne kurr nuk ja kemi dite taminin asaj qysh e ka pas ,po poget e ka dertin qe jemi mesu me thane kush e ngriti flamurin..!!... Ismail beu , tash kur djali ( se jeta eshte e gate ..)neser e masneser e vet , kush e ka pas ngit flamuarin hajde e thuj ..Ismail Hashim bej Thaq Prishina e pasluftes , ku me e mbajt ne mend fmija i ngrat ,keshtu e harron krejte ..e mbetem mandej pa histori ..

sa per mua rri shlire , mua me pelqejne njerzit ambicioza , prej ati momenti qe e kam ndi Hashen me goje te vet duke ja lene meriten e themelimit te uck-vetit , rezultatin e Rambujes -vetit , e suksesin e nje vendi per pavarsi vetit , e bona simpati ...veq me inat hahet dynjaja thone nga ana jeme ...e une jam lokaliste kur fjalet duhet ne vepra ti kthejme ..

Shqiptare_ne_Turqi
19-02-09, 23:13
Si njé gjeneraté e paré,e lindur e rritur larg Kosovés ( por qé e don me dashuri shum té sinqerté ) s'mundem té kaloj pa e than fjalen time .


Ju véllezér e motra,qé pasket shkruar vetum pér komandantin e madh Adem JASHARI (mu ne at dite,dhe njé dajé imi dhe nip i komandantit JASHARI ka rén Déshmor-dhe absolutisht as uné po dhe as njé Shqiptaré nuk e mohon EPOPEJEN E JASHARAJVE me 5 mars '98) ...

dhe kryeministérin Thaqi, e keni pernjéme ??


Nuk dua té besoj két qé e keni than,mosni ju lutem ... Si i harroni té parét e késaj rruge té gjaté !!! Nése e keni serioz,ésht turp i madh dhe gjynah pér ju , ( pér ata qé besojn )

Si mundeni ti harroni ! , té mos ti pérmendéni ideatorét e pavarésisé sé KOSOVES,njérzit qé rén,qé u kalbén nepér burgje Sérbe pér két pavarési, SI !!!

O Zot ! kjo qé folni ju, mun ta quaj njé largési tejét e madhe nga vetédija Kombétare dhe as gje tjetér,mé falni ...

Jadoré,ty té kuptova bukur ...( edhe pse po kam telashe nga njeher né dialloget me rrotlla )

Arb
19-02-09, 23:17
Me hajr (18 Shkurti), dita e njohjes zyrtare te Pavaresise se Kosoves, nga SHBA-te dhe miqte e tjere nderkombetare!

jadore
19-02-09, 23:21
Si njé gjeneraté e paré,e lindur e rritur larg Kosovés ( por qé e don me dashuri shum té sinqerté ) s'mundem té kaloj pa e than fjalen time .

Ju véllezér e motra,qé pasket shkruar vetum pér komandantin e madh Adem JASHARI dhe kryeministérin Thaqi, e keni pernjéme ??

Nuk dua té besoj két qé e keni than,mosni ju lutem ... Si i harroni té parét e késaj rruge té gjaté !!! Nése e keni serioz,ésht turp i madh dhe gjynah pér ju , ( pér ata qé besojn )

Si mundeni ti harroni ! , té mos ti pérmendéni ideatorét e pavarésisé sé KOSOVES,njérzit qé rén,qé u kalbén nepér burgje Sérbe pér két pavarési,SI,SI,SI !!!

O Zot ! kjo qé folni mun ta quaj njé largési tejét e madhe nga vetédija Kombétare dhe as gje tjetér,mé falni ...

Jadoré,ty té kuptova bukur ...( edhe pse po kam telashe nga njeher né dialloget me rrotlla )

shume bukur mi zbertheve rrotullat, shqipetare nga Turqia ,
ate derte kam dhe une , se vrej qe shqiptaret kane aftesine e peshkut ,cdo sekuence e vizuale e re e fshine te vjeteren , pra harrojne cka kane pare disa caste me heret ,
por kam rrezik te nominohem si armike e pavarsise ..

Idila
19-02-09, 23:31
Urime Pamvarėsia Kosovė!
Qofsh e fortė si Shqiponjė-simbol i qėndresės,
Lulėzofsh nė mė tė bukurėn paqe, liri,
nė Demokraci.

http://hem.passagen.se/nexhipi/images/harta___Shqiponja.gif

Shqiptare_ne_Turqi
19-02-09, 23:49
shume bukur mi zbertheve rrotullat, shqipetare nga Turqia ,
ate derte kam dhe une , se vrej qe shqiptaret kane aftesine e peshkut ,cdo sekuence e vizuale e re e fshine te vjeteren , pra harrojne cka kane pare disa caste me heret ,
por kam rrezik te nominohem si armike e pavarsise ..


Jadore,besoj se se ke at friké ti, as uné e as ata qé mendojn té till,ne qé s'mundem pa i pérmend té gjith ata qé kan qit nga njé kaci harq né két rrug me sinqeritet besoj se flasum vetum e vetum realitetin dhe,larg frikave té
" llogartijeve partiake "!!..

I dimé té gjith keto realitete,dhe rrugen e gjaté deri ka ardh te 17 Shkurti ...

Besoj pa as njé dyshim se,s'jan harrua dhe,sésht qéshtje e aftésise sé peshkut !! ...por,ngatérrim i madh mes llogaritjeve politike dhe Qéshtjes ,sé VETEDIJES KOMBETARE !!...

krijuesiii
20-02-09, 01:34
Si njé gjeneraté e paré,e lindur e rritur larg Kosovés ( por qé e don me dashuri shum té sinqerté ) s'mundem té kaloj pa e than fjalen time .


Ju véllezér e motra,qé pasket shkruar vetum pér komandantin e madh Adem JASHARI (mu ne at dite,dhe njé dajé imi dhe nip i komandantit JASHARI ka rén Déshmor-dhe absolutisht as uné po dhe as njé Shqiptaré nuk e mohon EPOPEJEN E JASHARAJVE me 5 mars '98) ...

dhe kryeministérin Thaqi, e keni pernjéme ??


Nuk dua té besoj két qé e keni than,mosni ju lutem ... Si i harroni té parét e késaj rruge té gjaté !!! Nése e keni serioz,ésht turp i madh dhe gjynah pér ju , ( pér ata qé besojn )

Si mundeni ti harroni ! , té mos ti pérmendéni ideatorét e pavarésisé sé KOSOVES,njérzit qé rén,qé u kalbén nepér burgje Sérbe pér két pavarési, SI !!!

O Zot ! kjo qé folni ju, mun ta quaj njé largési tejét e madhe nga vetédija Kombétare dhe as gje tjetér,mé falni ...

Jadoré,ty té kuptova bukur ...( edhe pse po kam telashe nga njeher né dialloget me rrotlla )


...Shqipetare nga Turqi si duket ti i referohesh shkrimite tim, te gjithe kemi sakrifikuar vertete cdo banore i Kosoves ne nje apo tjeter menyre per kete cope Pavaresie kjo eshte me se e vertete dhe e pamohueshme edhe Kryeministri i tha po keto fjale se cdo Banore i Kosoves duhet te jete Krenar me Pavaresin se perndryshe sdo ta kishte edhe efektin e vete madhore...

...por si do qe cdo here ne historin e njerzimit ne raste te tilla Historike ka njerze qe i jepin emer rastit dhe Historise ne kete rastine tone ADEM JASHAR i jepe emer sakrifices madhore dhe Legjendar i jepe emer Liris, kur permendet ADEM JASHARI permendene nenkuptohen te gjitha ata heronje te shumte qe nga Isa Boletin Shabon Polluzha Tahir Meha me qindra e mijra Luftetar te Ilegales Luftetera te UCK-se qe dhane jetene per Liri, edhe ne kur permendim sot Skenderbeun dhe epoken e tij psh. nuk permendim vetem Skenderbeun ne kuptimin e plote te fjales por nje gjenerat te tere luftetaresh qe luftuan per Liri se ne te vertet te gjithe ata ishin Skenderbej ne nje apo menyre tjeter se Skenderbeu vetem sdo mund tia arrinte...

...e njejta eshte edhe me Ismail Beun Qemaijlin ai kishte shume bashkepuntor kur shpalli pamvaresin por proqesi dhe rast e fati Historik identifikohet automatikishte me Emrin e tije e njejta do te jete edhe me Hashime bej Thacin...

...ka njerze qe lindin me fat per ti dhene emer Historis dhe per kete nuk duhet te jemi gjeloze dhe mohues perkundrazi Krenar se jane bije te deshmuar dhe hallall te dalur nga gjiri i pasure i Kombite tone. Zoti, puna dhe vepra e tyre po edhe ne ju dham atyre te drejten qe te na Identifikojne ne nje raste historike...

...me shpres se do ta mirekupton ne menyre e thjeshtesuar ju pershendes dhe ju Uroje edhe njehere Urime Pavaresin dhe Urime Lirine...


tungiii

LisMalisi
20-02-09, 19:40
prit lis se jam bo nervoz, hiq nuk e di cka jam ka ha si sallat, kurqysh nuk po me perzihet (tretet ) acceto balsamico (uthulla ) me vaj ulliri ..krypes as qe po ja ndjej shijen ....dijet i thenshin...

nuk e ka dertin spongi qe me i bo huje pavarsise , se mire a keq Ne kurr nuk ja kemi dite taminin asaj qysh e ka pas ,po poget e ka dertin qe jemi mesu me thane kush e ngriti flamurin..!!... Ismail beu , tash kur djali ( se jeta eshte e gate ..)neser e masneser e vet , kush e ka pas ngit flamuarin hajde e thuj ..Ismail Hashim bej Thaq Prishina e pasluftes , ku me e mbajt ne mend fmija i ngrat ,keshtu e harron krejte ..e mbetem mandej pa histori ..

sa per mua rri shlire , mua me pelqejne njerzit ambicioza , prej ati momenti qe e kam ndi Hashen me goje te vet duke ja lene meriten e themelimit te uck-vetit , rezultatin e Rambujes -vetit , e suksesin e nje vendi per pavarsi vetit , e bona simpati ...veq me inat hahet dynjaja thone nga ana jeme ...e une jam lokaliste kur fjalet duhet ne vepra ti kthejme ..
shiqo dua te pergjigjem jo pse je bere nervoz ti e aq me pak une por se ke parashtruar pyetje banale madje edhe per "dertet e spongit".
mua salata nuk me ben dem perkundrazi eshte ushqimi im me i preferuar, jo per diet sa per balanc kalorish.
nejse, besoj te jesh dhe mbetesh e qet jo vetem pas leximit te pergjigjes sime por thjesht tere jeten e lume.
pavarsia eshte qikjo qe eshte dhe qikjo qe e kemi meritu, kush don me shume rruga eshte hapur asnjeri nuk do e pengoj por do e ndihmojm te gjithe, nuk e shkruajta gabimisht "te gjithe" sepse edhe ket qe po e gezojm e kemi ndihmu te gjithe.
asnje femije shqipetar (kudo qe t'jet) as sot as n'mot nuk do i perzihen figurat kombetare (ndjehem keq qe ke ra ne ket nivel), i. qemajli ka qene, eshte dhe do jet i tille, i madh.
h.thaqi ishte, eshte dhe do behet i madh.
nuk kemi nevoj t'i besdisim femijet me lemerit tona te perkohshme, mjafton te thuhet hashimi, thaqi, drenica.... dhe nenkuptohet vetvetiu permbajtja.
femija historine e meson nga prindi dhe mesuesi, femija nuk din te genjen dhe nese nje femije ka pengesa per te nxene historin e kombit atehere kete te met e ka trashiguar nga prindi.
nese antipatia per njerez krijohet nga paragjykimet e kendit qorr tregon se qasja dhe veshtrimi ishte i gabuar.
une nuk e kam degjuar hashen por e dij se hasha ishte prijes politik i uēk-es kete pozit ja besuan luftetaret pra populli, dhe kurr nuk iu mohua.
"rezultatet" e rambujes kan nenshkrimin e hashes.
pavarsine e shpalli hasha (kemi xhirimet).
populli e zgjodhi hashen me voten e lire.
nese edhe me keto vlera bejme inate dhe lokalizema mund edhe t'i humbim.
une e perkrah hashen edhe per nje arsyje shume te veqant : per here te pare ne jeten time ketu (nga disa) kam degjuar nder fyerjet me primitive ne bote qe i behen hashes (kryeministrit te zgjedhur nga vota e popullit) psh. O Hashim Thaqi ta q.fsha nanen ...... (emri i nenes). turp
turp qe kombi im ka ket pjell.ps/ dikush "me poshte" e keqperdori edhe emrin e a.jashari, kinse i nenvlersuar.
jo, ata qe e kane nenvlersuar tani po pushojn.
Adem Jashari eshte Atdheu, eshte Kombi, eshte Zoti i ketyre dyjave.

jadore
20-02-09, 20:09
shiqo dua te pergjigjem jo pse je bere nervoz ti e aq me pak une por se ke parashtruar pyetje banale madje edhe per "dertet e spongit".
mua salata nuk me ben dem perkundrazi eshte ushqimi im me i preferuar, jo per diet sa per balanc kalorish.
nejse, besoj te jesh dhe mbetesh e qet jo vetem pas leximit te pergjigjes sime por thjesht tere jeten e lume.
pavarsia eshte qikjo qe eshte dhe qikjo qe e kemi meritu, kush don me shume rruga eshte hapur asnjeri nuk do e pengoj por do e ndihmojm te gjithe, nuk e shkruajta gabimisht "te gjithe" sepse edhe ket qe po e gezojm e kemi ndihmu te gjithe.
asnje femije shqipetar (kudo qe t'jet) as sot as n'mot nuk do i perzihen figurat kombetare (ndjehem keq qe ke ra ne ket nivel), i. qemajli ka qene, eshte dhe do jet i tille, i madh.
h.thaqi ishte, eshte dhe do behet i madh.
nuk kemi nevoj t'i besdisim femijet me lemerit tona te perkohshme, mjafton te thuhet hashimi, thaqi, drenica.... dhe nenkuptohet vetvetiu permbajtja.
femija historine e meson nga prindi dhe mesuesi, femija nuk din te genjen dhe nese nje femije ka pengesa per te nxene historin e kombit atehere kete te met e ka trashiguar nga prindi.
nese antipatia per njerez krijohet nga paragjykimet e kendit qorr tregon se qasja dhe veshtrimi ishte i gabuar.
une nuk e kam degjuar hashen por e dij se hasha ishte prijes politik i uēk-es kete pozit ja besuan luftetaret pra populli, dhe kurr nuk iu mohua.
"rezultatet" e rambujes kan nenshkrimin e hashes.
pavarsine e shpalli hasha (kemi xhirimet).
populli e zgjodhi hashen me voten e lire.
nese edhe me keto vlera bejme inate dhe lokalizema mund edhe t'i humbim.
une e perkrah hashen edhe per nje arsyje shume te veqant : per here te pare ne jeten time ketu (nga disa) kam degjuar nder fyerjet me primitive ne bote qe i behen hashes (kryeministrit te zgjedhur nga vota e popullit) psh. O Hashim Thaqi ta q.fsha nanen ...... (emri i nenes). turp
turp qe kombi im ka ket pjell.ps/ dikush "me poshte" e keqperdori edhe emrin e a.jashari, kinse i nenvlersuar.
jo, ata qe e kane nenvlersuar tani po pushojn.
Adem Jashari eshte Atdheu, eshte Kombi, eshte Zoti i ketyre dyjave.

drejten ta them lis , nuk te them qe nuk do te behem nervoz , dijeta i ka fajet, aq shume me duhet te konsumoj sallate sa qe sot nuk ja ndjej shijen ..
keshtu sa di une e njoh veten per te afte mendurishte nuk kam gje devijime mentale , thone qe gjerat i kapi shpejte ne tru , prandaj e konstatoj veten te afte te them gjeje intervisten e kryeministrit dhene Migjen Kelmendit te shpallur ne pervjetorin e Pavarsise dhe aty do e kesh , ..koicidencialisht dhe ato momente hanja sallate te gjelbert ..
aty e kam hallin pra une , Hashim Thaqi ishte vetem lexues i deklarates qe fati dhe lojrat politike Kosovare e sollen ne ate moment , e jo themeluesi dhe jo pune qe mvarej nga vullneti i tij ..
thene kushtimisht e sinqerishte asgje nuk kerkoj vetem kuader intelektualesh qe te na udheheqine ne ujrat kombetare e nderkomtare , e qe Hashimi per momentin tim naten duhte te bej dite duke u kualifikuar ne kete drejtim ..
ka vite e vite te tera qe eshte devalvuar fjala ... populli e zgjodhi ... mos me thuaj qe ju verberisht i besoni kesaj maksime se del qe naiviteti na zotron ..

Peja-Boy
20-02-09, 20:21
Urime Kosove !!!


http://www.egonet.de/oss1/images/flamuri%20i%20kosoves%20Kopie.gif


Deri sa ta Perulim Flamurin ateher sjemi Kerkushat ... Ta respektojm Simbolin e shtetit qe kemi ateher do ta respektojm e do Festojm edhe Pavarsin... Me vije keq per mos Respekt te keti Simboli edhe pse na Simbolizon nje shtet te Pavarur...

Respekt !!

Peja-Boy
20-02-09, 20:27
SA HERE TE KUJTOHET LIRIA DO TE KUJTOHET KOMANDANTI LEGJENDAR

ADEM JASHARI

SA HERE TE KUJTOHET PAVARESIA DO TE KUJTOHET KRYEMINISTRI I KOSOVES

HASHIM THACI


URIME EDHE NJEHERE MOTERA E VLLEZER PAVARESIAtungiii

Sa her qe do jet kjo dat askush s'do kujthet perapara Presidentin ton te ndjer dhe Historik..Dr Ibrahim Rugova....
Urime....

Kjo dite na i kujton te gjitha ata qe Punuan ne drejtim te Liris e Pamvarsis se Kosoves !!

Dani11
20-02-09, 23:10
http://farm3.static.flickr.com/2373/2371990474_921b1d333a.jpg
URIME PAVARSIA KOSOVE.

LisMalisi
20-02-09, 23:20
drejten ta them lis , nuk te them qe nuk do te behem nervoz , dijeta i ka fajet, aq shume me duhet te konsumoj sallate sa qe sot nuk ja ndjej shijen ..
keshtu sa di une e njoh veten per te afte mendurishte nuk kam gje devijime mentale , thone qe gjerat i kapi shpejte ne tru , prandaj e konstatoj veten te afte te them gjeje intervisten e kryeministrit dhene Migjen Kelmendit te shpallur ne pervjetorin e Pavarsise dhe aty do e kesh , ..koicidencialisht dhe ato momente hanja sallate te gjelbert ..
aty e kam hallin pra une , Hashim Thaqi ishte vetem lexues i deklarates qe fati dhe lojrat politike Kosovare e sollen ne ate moment , e jo themeluesi dhe jo pune qe mvarej nga vullneti i tij ..
thene kushtimisht e sinqerishte asgje nuk kerkoj vetem kuader intelektualesh qe te na udheheqine ne ujrat kombetare e nderkomtare , e qe Hashimi per momentin tim naten duhte te bej dite duke u kualifikuar ne kete drejtim ..
ka vite e vite te tera qe eshte devalvuar fjala ... populli e zgjodhi ... mos me thuaj qe ju verberisht i besoni kesaj maksime se del qe naiviteti na zotron ..

u kuptova me ushqimin, pajtohem plotesisht.
por habitem kush ta mohoj diturin tende qe ti e quan "mendurishte", une me asnje shkronje te alfabetit shqip nuk kam mohuar aftesit tuaja ne asnje fushe, me respekt te veqant kam lexuar shumicen e shkrimeve tuaja ne kete forum, i kuptoj baticat e jetes (edhe t'miat) dhe nuk do ta devojoj rrugen.
madje une nuk ta mohova as ate qe ti ke nie nga goja e thaqit por e pohova se te gjitha ato qe i ke degjuar jane te verteta dhe se deri sot asnjeri nuk i mohon (perveq atyre qe shpresonin ne veri), nese une genjej ma jep vetem nje fakt qe dikush e pohon ndryshe.
une e mohoj ate qe ti thua se" thaqi ishte vetem nje lexues i pavarsis, se fati dhe lojrat politike kosovare e sollen ne ate moment aty", me vjen keq por nuk shpetoj pa te thene: turp.
turp edhe se deri ku mund te shkoj injoranca njerzore.
lojra te duken te arriturat e kombit shqiptar veqanerisht ne kosove, a krahason ndojher epokat kur vlerson te tashmen?
a thua thaqi edhe ne luft shkoj te loze, apo ndoshta nuk shkoj fare por xhiroi ne Dajt, siq thojn do far .....!
e dij qe fjala popull te rikujton te kaluaren e afert por gjerat duhet tejkaluar me kohen dhe jo te mbesim peng i saj.
te gjitha kombet e botes thirren ne popull, dhe veten neve u dashka hezituar. pse?!
edhe zgjedhesit edhe te zgjedhurit jane popull.
une nese nuk i besoj popullit kujt duhet t'i besoj! absurd.
por kurr verberisht.
nese ty te duket populli yt i verber vetem pse dallon nga shija jote atehere na del e kunderta.

jadore
20-02-09, 23:52
u kuptova me ushqimin, pajtohem plotesisht.
por habitem kush ta mohoj diturin tende qe ti e quan "mendurishte", une me asnje shkronje te alfabetit shqip nuk kam mohuar aftesit tuaja ne asnje fushe, me respekt te veqant kam lexuar shumicen e shkrimeve tuaja ne kete forum, i kuptoj baticat e jetes (edhe t'miat) dhe nuk do ta devojoj rrugen.
madje une nuk ta mohova as ate qe ti ke nie nga goja e thaqit por e pohova se te gjitha ato qe i ke degjuar jane te verteta dhe se deri sot asnjeri nuk i mohon (perveq atyre qe shpresonin ne veri), nese une genjej ma jep vetem nje fakt qe dikush e pohon ndryshe.
une e mohoj ate qe ti thua se" thaqi ishte vetem nje lexues i pavarsis, se fati dhe lojrat politike kosovare e sollen ne ate moment aty", me vjen keq por nuk shpetoj pa te thene: turp.
turp edhe se deri ku mund te shkoj injoranca njerzore.
lojra te duken te arriturat e kombit shqiptar veqanerisht ne kosove, a krahason ndojher epokat kur vlerson te tashmen?
a thua thaqi edhe ne luft shkoj te loze, apo ndoshta nuk shkoj fare por xhiroi ne Dajt, siq thojn do far .....!
e dij qe fjala popull te rikujton te kaluaren e afert por gjerat duhet tejkaluar me kohen dhe jo te mbesim peng i saj.
te gjitha kombet e botes thirren ne popull, dhe veten neve u dashka hezituar. pse?!
u kuptova me ushqimin, pajtohem plotesisht.
por habitem kush ta mohoj diturin tende qe ti e quan "mendurishte", une me asnje shkronje te alfabetit shqip nuk kam mohuar aftesit tuaja ne asnje fushe, me respekt te veqant kam lexuar shumicen e shkrimeve tuaja ne kete forum, i kuptoj baticat e jetes (edhe t'miat) dhe nuk do ta devojoj rrugen.
madje une nuk ta mohova as ate qe ti ke nie nga goja e thaqit por e pohova se te gjitha ato qe i ke degjuar jane te verteta dhe se deri sot asnjeri nuk i mohon (perveq atyre qe shpresonin ne veri), nese une genjej ma jep vetem nje fakt qe dikush e pohon ndryshe.
une e mohoj ate qe ti thua se" thaqi ishte vetem nje lexues i pavarsis, se fati dhe lojrat politike kosovare e sollen ne ate moment aty", me vjen keq por nuk shpetoj pa te thene: turp.
turp edhe se deri ku mund te shkoj injoranca njerzore.
lojra te duken te arriturat e kombit shqiptar veqanerisht ne kosove, a krahason ndojher epokat kur vlerson te tashmen?
a thua thaqin edhe ne luft shkoj me loze, apo ndoshta nuk shkoj fare por xhiroi ne Dajt, siq thojn do far .....!
e dij qe fjala popull te rikujton te kaluaren e afert por gjerat duhet tejkaluar me kohen dhe jo te mbesim peng i saj.
te gjitha kombet e botes thirren ne popull, dhe veten neve u dashka hezituar. pse?!

Lis,
( etimologjine e nickut ta gjej vetem ne kete kryefjale , prandaj kuptome ..)
aspak , nuk e marr si turp dhe terhjeke pas konstatimin tim , Hashimi qelloj te jete nje lexues i deklarates se Pavarsise , qe fati dhe lojerat e politikes Kosovare e sollen ne ate moment ''
me duhet ta sqaroj pasi nuk kap demethenjen ..nuk prish pune ..
nese Pavarsia do te shpallej 2 vitet e para te pasluftes , lexues zyrtare i Deklarimit legjitim te Pavarsise se teritorit te shtetit do te ishte kryeministri i asaj kohe te partise qe ishte ne fuqi.. LDK-se. apo ..!!.
po te ndodhte psh 5 vite me vone te pas luftes do te rastesiste te ishte Ramushi i AAK::
po te ndodhte 7 vite me vone te pas luftes , do te rastiste te jete ndashta Agim Qeku ..
te jete kryeminister i nje vendi dhe te kete fatin qe te lexoj formen protokollare te pavarsise se nje shteti nuk do ishte cudi per mua te ishte dhe ndonje'' x'' luftetare qe ne menyre vulluntere erdhi nga Amerika apo Australia e larget te kontriboj per luften ndaj memedheut (e ky kaliber luftetaresh zene merite te posaqme ne bindjet e mija )
prandaj e them dhe me vetedije te plot ( ju lirisht quajni turp ) Pamvarsia dhe deklarat zyrtare kumbuar botes eshte merite e gjithe popullit , gjithesecili ne forme te veqante ,dhe ate me dekada e dekada ne radhe deri ne shekull pas bile , por qe fati i takon vetem njerit , cka te zeme nese Thaqi nuk do te kishte ambicje karrjeriste dhe pas luftes te stoponte veprimtarine e tij .. do ishte nje person tjeter qe do kryente funksionin qe i ofron posti por qe nuk do te kishte mbiemrin Thaqi ..
e thash dhe e them , nuk na duhet nje emer te identifikohet me peshen e pamvaresise , nuk na duhet nje mite i gjalle i krijuar , eshte e rrezikshme dhe ne dem te gjithmbarshem per te miren tone , eshte mekat dhe ofendim ndaj nje populli te tere , kuptojeni ju lutem peshen e keti nocioni Pamvaresi , se pastaj do kuptoni se sa horizonte te cekte kemi ..kur i veqojme gjerat ..
per fund e them dhe ate bindeshem , nuk e solli Pavarsine Thaqi , nuk e solli asnje emer tjeter , e solli nje komb i tere

Dani11
21-02-09, 00:09
Lis,
( etimologjine e nickut ta gjej vetem ne kete kryefjale , prandaj kuptome ..)
aspak , nuk e marr si turp dhe terhjeke pas konstatimin tim , Hashimi qelloj te jete nje lexues i deklarates se Pavarsise , qe fati dhe lojerat e politikes Kosovare e sollen ne ate moment ''
me duhet ta sqaroj pasi nuk kap demethenjen ..nuk prish pune ..
nese Pavarsia do te shpallej 2 vitet e para te pasluftes , lexues zyrtare i Deklarimit legjitim te Pavarsise se teritorit te shtetit do te ishte kryeministri i asaj kohe te partise qe ishte ne fuqi.. LDK-se. apo ..!!.
po te ndodhte psh 5 vite me vone te pas luftes do te rastesiste te ishte Ramushi i AAK::
po te ndodhte 7 vite me vone te pas luftes , do te rastiste te jete ndashta Agim Qeku ..
te jete kryeminister i nje vendi dhe te kete fatin qe te lexoj formen protokollare te pavarsise se nje shteti nuk do ishte cudi per mua te ishte dhe ndonje'' x'' luftetare qe ne menyre vulluntere erdhi nga Amerika apo Australia e larget te kontriboj per luften ndaj memedheut (e ky kaliber luftetaresh zene merite te posaqme ne bindjet e mija )
prandaj e them dhe me vetedije te plot ( ju lirisht quajni turp ) Pamvarsia dhe deklarat zyrtare kumbuar botes eshte merite e gjithe popullit , gjithesecili ne forme te veqante ,dhe ate me dekada e dekada ne radhe deri ne shekull pas bile , por qe fati i takon vetem njerit , cka te zeme nese Thaqi nuk do te kishte ambicje karrjeriste dhe pas luftes te stoponte veprimtarine e tij .. do ishte nje person tjeter qe do kryente funksionin qe i ofron posti por qe nuk do te kishte mbiemrin Thaqi ..
e thash dhe e them , nuk na duhet nje emer te identifikohet me peshen e pamvaresise , nuk na duhet nje mite i gjalle i krijuar , eshte e rrezikshme dhe ne dem te gjithmbarshem per te miren tone , eshte mekat dhe ofendim ndaj nje populli te tere , kuptojeni ju lutem peshen e keti nocioni Pamvaresi , se pastaj do kuptoni se sa horizonte te cekte kemi ..kur i veqojme gjerat ..
per fund e them dhe ate bindeshem , nuk e solli Pavarsine Thaqi , nuk e solli asnje emer tjeter , e solli nje komb i tere


Te lumte Jadore, une do te shtoja vetem qe, pavarsine e solli nje komb i tere ne krye me Ibrahim Rugoven.
Por nuk mund ta beshe te mendoj ndryshe nje komunist te krimbur siq eshte ky antar me nofken Lisi ( ky nuk eshte lis por eshte plep i rritur afer nje kanalizimi).
Njerez te tille per nje cop buk qe iu dha lideri i tyre, e kenduan partin dhe sistemin komunist.Kjo rac njerezish jane shpirtshitur, jane pa karakter dhe pa kurrizor, kendoin dhe e perkrahin ate qe i paguan me shume apo qe i frigohen per vdekje.

jadore
21-02-09, 00:44
Te lumte Jadore, une do te shtoja vetem qe, pavarsine e solli nje komb i tere ne krye me Ibrahim Rugoven.
Por nuk mund ta beshe te mendoj ndryshe nje komunist te krimbur siq eshte ky antar me nofken Lisi ( ky nuk eshte lis por eshte plep i rritur afer nje kanalizimi).
Njerez te tille per nje cop buk qe iu dha lideri i tyre, e kenduan partin dhe sistemin komunist.Kjo rac njerezish jane shpirtshitur, jane pa karakter dhe pa kurrizor, kendoin dhe e perkrahin ate qe i paguan me shume apo qe i frigohen per vdekje.

jo shoku , shume keq
... ..aspak nuk e ke kuptuar mesazhin tim , mos u mundo te japesh nje kahje drejtimi te caktuar mendimit tim , Pavarsine nuk e solli Ibrahim Rugova , aspak per mua , Pavarsine e solli qofte edhe nje femi i mbetur bonjak qe prindin e sakrifikoj per kete liri e sonte ne kete nate te acarte te shkurtit ne Kosoven e pavarur nuk ka as nxemje ..
Ibrahim Rugova eshte i vetmi lider qe e zgjodhi vota e popullit pa dallim intelekti per rrethanat qe kalonim, e cmoj per kontributin qe dha ne kohen me te pakohe qe kalonte populli kohe kur vetedija kolektive vetem prekte trancizionin e pare moral e jetesor ,te tjeret lider me te gjitha meritat dhe te metat qe gezojne jane rezulltat i rrethanave ,megjithate pavarsia do te vinte nje dite me apo pa sakrifica te shumta , por erdhi vone shume vone ,dhe na kushtezuan nderkombetaret dhe kete cope pavarsi te dhuruar ,nuk na e sollen lideret qe i lincensuam si zedhenes te zerit tone gjenerat pas gjenerate..Olimpi me zotra i takon vetem mitollogjise , vetem popujte pershkruajne kohe...
p.s.
me vie keq , me duhet te ju drejtohem juve direkt , per mendimin tim shprehet me kete postim te juaj nivelin me te dobet te komunikimit , pse ndrrojme bindje nuk do te thote qe nuk kemi vlera , nga postimet e tjereve qe mendojne ndryshe ketu une mesoj te shof dhe kendin tjeter te te menduarit te situates , prandaj nuk ja vlene te nenvlersojme asnje ..

Dani11
21-02-09, 01:00
Po mos te kordinoheshin punet dhe mos te fitoheshin miqet tane qe na ndihmuan per qlirim dhe per kete liri qe kemi sot ( qe ne krahasim me sot eshte e vogel, por ne krahasim me dje eshte hiper e madhe), as ata femijet bonjak, as ata luftetare qe luftuan per liri shekuj me radhe, nuk do ta gezonim kete liri qe kemi sot.Prandaj Ibrahim Rugova ka merita te veqanta dhe te pa krahasueshme per lirin qe gezoim sot, ky njeri ia mundesoi Hashimit ta shpalle hapur shtetin e kosoves.

LisMalisi
21-02-09, 11:34
Lis,
( etimologjine e nickut ta gjej vetem ne kete kryefjale , prandaj kuptome ..)
aspak , nuk e marr si turp dhe terhjeke pas konstatimin tim , Hashimi qelloj te jete nje lexues i deklarates se Pavarsise , qe fati dhe lojerat e politikes Kosovare e sollen ne ate moment ''
me duhet ta sqaroj pasi nuk kap demethenjen ..nuk prish pune ..
nese Pavarsia do te shpallej 2 vitet e para te pasluftes , lexues zyrtare i Deklarimit legjitim te Pavarsise se teritorit te shtetit do te ishte kryeministri i asaj kohe te partise qe ishte ne fuqi.. LDK-se. apo ..!!.
po te ndodhte psh 5 vite me vone te pas luftes do te rastesiste te ishte Ramushi i AAK::
po te ndodhte 7 vite me vone te pas luftes , do te rastiste te jete ndashta Agim Qeku ..
te jete kryeminister i nje vendi dhe te kete fatin qe te lexoj formen protokollare te pavarsise se nje shteti nuk do ishte cudi per mua te ishte dhe ndonje'' x'' luftetare qe ne menyre vulluntere erdhi nga Amerika apo Australia e larget te kontriboj per luften ndaj memedheut (e ky kaliber luftetaresh zene merite te posaqme ne bindjet e mija )
prandaj e them dhe me vetedije te plot ( ju lirisht quajni turp ) Pamvarsia dhe deklarat zyrtare kumbuar botes eshte merite e gjithe popullit , gjithesecili ne forme te veqante ,dhe ate me dekada e dekada ne radhe deri ne shekull pas bile , por qe fati i takon vetem njerit , cka te zeme nese Thaqi nuk do te kishte ambicje karrjeriste dhe pas luftes te stoponte veprimtarine e tij .. do ishte nje person tjeter qe do kryente funksionin qe i ofron posti por qe nuk do te kishte mbiemrin Thaqi ..
e thash dhe e them , nuk na duhet nje emer te identifikohet me peshen e pamvaresise , nuk na duhet nje mite i gjalle i krijuar , eshte e rrezikshme dhe ne dem te gjithmbarshem per te miren tone , eshte mekat dhe ofendim ndaj nje populli te tere , kuptojeni ju lutem peshen e keti nocioni Pamvaresi , se pastaj do kuptoni se sa horizonte te cekte kemi ..kur i veqojme gjerat ..
per fund e them dhe ate bindeshem , nuk e solli Pavarsine Thaqi , nuk e solli asnje emer tjeter , e solli nje komb i tere
tani, batice per mua quhet kur diush perdor apo keqperdor etimologjine e emrit apo kur bie nen nivelin e vet vetem per te mbuluar hendekun e hapur gabimisht, besoj se kush arrin t'i pranoj gabimet ka kaluar hendekun pupash.
me sa kam njohuri edhe niku i juaj ka te beje me emertimet e perdoruesve per freski nensqetuulash por kjo s'me bene pershtypje fare, une e vlersoj ate qe qendron prapa emrit.
te krahasohet historia e kombit me lojrat e fatit "bastoret kosovare" dhe te mos terhiqesh nga ky konstatim edhe pas 17 shkurtit nuk mund te pershkruhet dhe aq me pak te arsyetohet.
perveq injorances dhe inateve personale nuk dij tjeter ēka ju shtyn qe ta veni ne "loje fati" kombin, shtetin, historin.
nga shkrimi yt mund te kuptohet se lojrat e fatit e sollen edhe skenderbeun ne pushtet, se skenderbeu nuk luftoi por te tjeret e bene luften dhe ai "luante bastore".
para, gjate dhe pas ismail qemalit kishte prijes ky kombi yne por ja qe sipas teje fati dhe loja e solli ate dhe jo tjeret. per koinēidenc edhe gjyshi im ne ate kohe ruante bagetin dhe luante me barinje dhe vetem fati nuk i priu se ndoshta do shpallte edhe ai mevehtesin e pyllit.
shume naiv duhet te jesh per te krahasu historin e kombit me lojra fati.
edhe shaban poluzha lozi me jete, edhe adem demaqi luajti ne burgje, edhe ukshin hoti u zhduk ne lojra, edhe adem jasharin e paska sjell fati dhe lojrat politike kosovare?! athua gjithe keta burra dhe shume tjere nuk dijten te ikin ne perendim apo lindje dhe nga atje te tregojn perralla.
jo, ata ishin dhe mbeten ne token e vet, ishin dhe mbeten themeli dhe historia e kombit pa ēka se dikush kalimthi mund t'i vej ne loj fati apo edhe me keq.
ti permend shume emra qe kan pas mundesin ta shpallin pavarsin por se bene dhe ky na qenka fati apo loja politike per kryeministrin e tashem hashim thaqi qe e "lexoj deklaraten e pavarsise". argument se jo mahi!
jo, imagjinata e gjymt apo paragjykimi eshte nje dobesi dhe nje e met e njerzimit.
neve kemi pasur "fatin dhe lojen" qe ta "lexojme deklaraten e pavarsise" edhe ne shkup por prijesit tone dhe jo popullin i "kaploi dyshimi" dha shkupi e humbi "lojen dhe fatin" te jet kryeqyteti i kombit, edhe bujani ishte aren "lojrash fati" por prap deshtim, edhe kaēaniku poashtu qe "nje loje apo fat" dhe ende pa u thare vesa e mengjesit mbi fushat e kosoves "lojtaret" tone kerkonin vendstrehim ne dhena tjera.
po e ilustroj edhe me nje thenje te adem demaqit ku ne nje parvjetor te jasharajve thot: Neve shume here gjate historise i beme drut tub por nuk patem kush tua veje flaken.
dhe ishte familja jashari qe i futi flaken dhe jo fati apo loja.
ishte edhe thaqi ai qe i vuri emrin pavarsise dhe jo fati apo loja. populli gjithmone e kreu detyren e vet por jo rrallehere deshtonin prijesit.
ata para thaqit nuk e bene se s'munden dhe jo se s'deshen, kjo tregon se mundi dhe sakrifica bene historin dhe jo "fati dhe loja".
tani e kuptova edhe se ti mund ta perdoresh maksimen "populli e ..." dhe mos te zoteroj naiviteti, apo ndoshta e kuptove me ne fund se populli eshte me i vjeter se komunizmi.

Dani11
21-02-09, 12:13
.......eshte mjerim kur shef njerez qe mendoin dhe punoin me shabllon, nuk dine te dallojn kohe, nuk dijne te dallojn situate, nuk dijne te dallojn stine e as ngjyre, nuk dijne te dallojn kohen e shpates dhe kohen e atomit.Drute u mblodhen dhe u kallen gjithemone shekuj me radhe, por ky zjarr u shua me uje dhe lumenje, u shpartalluan krejtesisht.Nuk lindi lufta ne prekaz, por kjo ishte nje nga qindra luftra dhe kryengritje te popullit tone.Mos te ishte politka paqesore dhe kembngulesia e pa kompromis e Dr. Ibrahim Rugoves i cili e sensibilizoi bashkesin nderkombetare, ne sot prap do te na mirrte lumi dhe do te na hudhte ne detin jon.
Dhe Hashim huti nuk do te mund ta lexonte shpalljen e shtetit, nuk do te mund te nenshkruante kete pavarsi Memli Krasniqi e mos te nenshkruante familja Haradinaj.

>>{SpOnGeBoB}<<
21-02-09, 16:49
a edhe ti o beshereti i vizatum pi ban huj pavarsis a?
urime qikjo qi eshte bere fal hashes se n' qfar ujnash kemi notue kemi mund te mbesim ēuē.

Qka kije mara ti? e pava qatje qka kishe shkrue tu ba llafa me zhaden edhe me te kallezue te drejten ma ke que mallin si fafrikat e berllogit.

Kishum mujten me jeten quq, ata kishin mujten edhe me jeten pa to krejt me qfare njerz kan dashten me ndreqen. Bile ani qe o ngjoft shoq me qesina pondla qfare jone osht dro qe edhe pa ta keni me jeten. Ani qka. munen me festu mileti purshembull edhe tana pjeset me ja hjeken copa copa si mu kane pjese fare limuzine edhe apet me thone qe osht qashtu. Munen me ja hjeken me mitrovice edhe tana pjeset vetum mi thane qishtu po jav lajme para qisajna pllakates Newobrint me festue, amo ju jeni te pavarun ani qka qe vetum ne leter i ki, harrnicen me ylla e kini edhe qat melodijen per trubaqa qe i thojne hymn tana i kini vetum banu ju qe kishe jeni shtet edhe qishtu.

Po qka hamomin be ka me festue qishtu. Qatje ne veri te mitrovices para nja tre nete kish shkue jeta sharra i pytke qata bile njanit shoq i pshtun lot, edhe qaty ja shilova taneve qatyne ponlave te pavarsise ani edhe rrumunt i kishin thirren me festu pavarsijen tu prishtina me kongen rromane - rromanli.

Kena shtru rruga thojne per nji vjet pavarsi, be po te boj qe qaq rruge me kolice edhe kaci vehte i kisha ndreqen me shtru qiment shoq pse a punen qe e kan sosen e jane tu e sosen. Kliniken e mjeksise e ka tu falimentu ja rrezikon jeten e 2 milion qytetarve tu Kosoves e ne anen tjeter shtrojne qasine trotuara e kishe po ndreqin rruga. Qe me bo vaki njeri mu smu me que ne spital shoq, nashta pernime e qojne shpejte amo ka me vdeken njeri tu hy ne dere te bollnices se nuk kane me qka me ja bo qaren.


Ev zhade be edhe ti qka tekoke tu u munue me hargjue llafa me qita qe po krenohen me harrnicen me ylla, muziken e trubaqave qe as per melodi te cellullarit nuk e kisha lone edhe me flizuren e hashes.

natyra
21-02-09, 18:26
http://farm3.static.flickr.com/2373/2371990474_921b1d333a.jpg
URIME PAVARSIA KOSOVE.
LAVDI RUGOVS

GEZUAR Dani11

Natyra

LisMalisi
21-02-09, 18:46
spongi,
po t'i kisha dy nika, me njerin do u pergjigjesha minoriteteve (sidomos ashkalijve simpatik) por fatkeqesisht kam vetem nje.

>>{SpOnGeBoB}<<
21-02-09, 19:22
spongi,
po t'i kisha dy nika, me njerin do u pergjigjesha minoriteteve (sidomos ashkalijve simpatik) por fatkeqesisht kam vetem nje.

hajde mos ta nin ty se i ki ti shoq 5-6 nika, e ki gjeten njeriun mi kallezue sa i ki. bile qata gabelt e ashkalit jane gzue qishtu si ti qisajna pavarsijes edhe nuk e kan mangut as ni ylli ne harrnice, qishtu ti shoq je baraz me minoritetat e tu Kosoves ne daq shumzoj e ne daq thjeshtesoj e ne daq bjeru vi baras jeni edhe hymnen qe osht pa tekst e keni kompaktibel, vetum teksti ju bjen me knu secilli ne gjuhen e vehte konform qysh jane vjerren qata 6 yllat ne harrnice ne tana gjuhet .

Ho e qitash qysh po jetet puna e qisajna pavarsijes a po ja nisin mu pregaditen me festue per vitin e ardhshum a jo ?

Llapjani_HH
21-02-09, 19:23
Lis,
( etimologjine e nickut ta gjej vetem ne kete kryefjale , prandaj kuptome ..)
aspak , nuk e marr si turp dhe terhjeke pas konstatimin tim , Hashimi qelloj te jete nje lexues i deklarates se Pavarsise , qe fati dhe lojerat e politikes Kosovare e sollen ne ate moment ''
me duhet ta sqaroj pasi nuk kap demethenjen ..nuk prish pune ..
nese Pavarsia do te shpallej 2 vitet e para te pasluftes , lexues zyrtare i Deklarimit legjitim te Pavarsise se teritorit te shtetit do te ishte kryeministri i asaj kohe te partise qe ishte ne fuqi.. LDK-se. apo ..!!.
po te ndodhte psh 5 vite me vone te pas luftes do te rastesiste te ishte Ramushi i AAK::
po te ndodhte 7 vite me vone te pas luftes , do te rastiste te jete ndashta Agim Qeku ..
te jete kryeminister i nje vendi dhe te kete fatin qe te lexoj formen protokollare te pavarsise se nje shteti nuk do ishte cudi per mua te ishte dhe ndonje'' x'' luftetare qe ne menyre vulluntere erdhi nga Amerika apo Australia e larget te kontriboj per luften ndaj memedheut (e ky kaliber luftetaresh zene merite te posaqme ne bindjet e mija )
prandaj e them dhe me vetedije te plot ( ju lirisht quajni turp ) Pamvarsia dhe deklarat zyrtare kumbuar botes eshte merite e gjithe popullit , gjithesecili ne forme te veqante ,dhe ate me dekada e dekada ne radhe deri ne shekull pas bile , por qe fati i takon vetem njerit , cka te zeme nese Thaqi nuk do te kishte ambicje karrjeriste dhe pas luftes te stoponte veprimtarine e tij .. do ishte nje person tjeter qe do kryente funksionin qe i ofron posti por qe nuk do te kishte mbiemrin Thaqi ..
e thash dhe e them , nuk na duhet nje emer te identifikohet me peshen e pamvaresise , nuk na duhet nje mite i gjalle i krijuar , eshte e rrezikshme dhe ne dem te gjithmbarshem per te miren tone , eshte mekat dhe ofendim ndaj nje populli te tere , kuptojeni ju lutem peshen e keti nocioni Pamvaresi , se pastaj do kuptoni se sa horizonte te cekte kemi ..kur i veqojme gjerat ..
per fund e them dhe ate bindeshem , nuk e solli Pavarsine Thaqi , nuk e solli asnje emer tjeter , e solli nje komb i tere
Jadore me sa di unė LDK-ja ende nuk ka pasur Kryeministėr, edhe pse nė atė kohė posedonte numrin mė tė madh tė votave.
Me sa di unė nė atė kohė Kryeministėr ishte Bajram Regjepi nga PDK-ja

Edhe sipas mendimit tim njė deklaratė e tillė duhej tė lexohej nga Kryetari (Presidenti) i shtetit.
Mirpo te na shkojnė punėt pak ma ndryshe e jo simbas rendit.

Dani11
21-02-09, 19:34
http://farm3.static.flickr.com/2373/2371990474_921b1d333a.jpg[/IMG]=natyra]LAVDI RUGOVS

GEZUAR Dani11

Natyra


URIME E NDERUARA NATYRE,URIME POPULLE SHQIPTARE, URIME JU PASARDHES TANE, TA GEZONI PER JETE E MOT.

Dr.Ibrahim Rugova eshte njeriu qe themeloi shtetin e Kosoves, ky strateg shqiptare me menquri, urtesi dhe trimeri diti ne kohet me te veshtira ta udheheq popullin shqiptare drejt fitores drejt lirise dhe drejt demokracise.Ky njeri i madhe beri qe ne te jetoim te lire ne vendin tone, ky njeri e shpetoi te pakten 300 mije shqiptare nga vdekja e sigurt ashtu siq ndodhi ne Bosnje.Ky njeri beri mrekulli te papare deri me tani, 1% e popullit tane qe morren pjese ne lufte te ndjehen dhe te besoin qe ishin vete ata qe u qliruan.Kete njeri te madhe e luftuan, u munduan ta njollosin dhe ta poshteroin, u munduan te ia humbin meritat ky 1% ne krye me Hashim Thaqin dhe nga ana tjeter serbia me sllobodan millosheviqin.Por kot e paten sepse te dy palet u munden, slloba u mund me qlirimin e kosoves si dhe ne hage, ndersa Hashimi tani perkulet para varrit te Ibrahim Rugoves, pra drejtesia fitoi dhe historia do te shkruaj dhe do ta vertetoi kete.

DEA
21-02-09, 19:47
" Lirine nuk ua solla une ate e gjeta ne mesin tuaj"

Nje dy apo tre persona nuk mund ta sjellin lirine, populli jone sakrifikoj shume, nuk mund ti harroje ushtaret e vrare, nxeneset e helmuar demonstratat me vite qe u patene bere asokohe ritual i femijerise sime, nuk mund ti harroj mesimet neper oda e profesoret tane qe vinin na mesonin pa asnje cent, Pra te gjithe na e sollen nga nje cope liri qe ne sot e gezojme....

Dani11
21-02-09, 21:09
" Lirine nuk ua solla une ate e gjeta ne mesin tuaj"

Nje dy apo tre persona nuk mund ta sjellin lirine, populli jone sakrifikoj shume, nuk mund ti harroje ushtaret e vrare, nxeneset e helmuar demonstratat me vite qe u patene bere asokohe ritual i femijerise sime, nuk mund ti harroj mesimet neper oda e profesoret tane qe vinin na mesonin pa asnje cent, Pra te gjithe na e sollen nga nje cope liri qe ne sot e gezojme....

Po e nderuar DEA te gjitha keto sakrifica qe i ceke me lart si dhe shume te pa cekura tjera jane te verteta, mirepo te gjitha keto Dr. Ibrahim Rugova i mblodhi i bashkrenditi dhe i vuri ne binaret e vertet qe na sollen deri ketu.Te gjitha ato qe i kerkoi Dr. Ibrahim Rugova para 20 vjetesh i ke sot.Me perjashtim demtimet qe i bene Hashimi me compani, duke filluar me flamur,Mitrovic, 6pikesh, etj etj....

DEA
21-02-09, 21:36
Po e nderuar DEA te gjitha keto sakrifica qe i ceke me lart si dhe shume te pa cekura tjera jane te verteta, mirepo te gjitha keto Dr. Ibrahim Rugova i mblodhi i bashkrenditi dhe i vuri ne binaret e vertet qe na sollen deri ketu.Te gjitha ato qe i kerkoi Dr. Ibrahim Rugova para 20 vjetesh i ke sot.Me perjashtim demtimet qe i bene Hashimi me compani, duke filluar me flamur,Mitrovic, 6pikesh, etj etj....

Dani jam idhtare e Rugoves nuk e mohoj kete isha dhe do te jem, nuk e adhuroj aspak Hashim Thaqin po pasi qe per momentin bene pjese ne kreun e udheqesise tane, e akceptoj si udheheqes i qeverise se tanishme, posa te zgjidhjet tjetra do ta pranoj edhe tjetren , per te miren e vendit tim, te popullit tim.......

GURI SYLAJ
21-02-09, 21:49
Per kete Liri e per kete Toke
u bene bashk kater shoke.
***********************
( Motive nga nje bisede e nje plaku te menqur )
----------------------------------------------I Pari ishte Lapsi(dituria)
I Dyti ishte Konaku (bujaria)
I treti ishte Paraja ( pasuria )
E i Katerti ishte Pushka (trimeria)

Per kete Liri e pere kete Toke
u bene bashk kater shoke!
__________________

Shqiptare_ne_Turqi
21-02-09, 22:44
Per kete Liri e per kete Toke
u bene bashk kater shoke.
***********************
( Motive nga nje bisede e nje plaku te menqur )
----------------------------------------------I Pari ishte Lapsi(dituria)
I Dyti ishte Konaku (bujaria)
I treti ishte Paraja ( pasuria )
E i Katerti ishte Pushka (trimeria)

Per kete Liri e pere kete Toke
u bene bashk kater shoke!
__________________
Paj po vallha bac ,kjo ésht e vérteta qé nuk lékundet ...

Dhe nuk ésht mir aspak me e zgjat ma tepér ... Jo ky,po ky ...

Peja-Boy
22-02-09, 21:31
O ti Lisi nese e kundershton edhe Dy Postimet e Jador ateher ske qka shkruan ma teper ....Se po dihet qe koke me Hashim Thaqin e skoke askund me Realitetin ....
Sikur te ishte Adem Jashari gjall te kisha tregu une ku do Ishte Hashim Thaqi ...
Po leni Kto fore ma me Hashime me Rugove e ksi sende se mos me pas Kon KOMBET E BASHKUARA (Nato e Usa) me e ndal shkaun kurr ne Tok t“Kosoves nuk kishe hy ma !!

Peja-Boy
22-02-09, 21:44
O ti LisiMalisi Shiko Kush u Mundua per Kosove ... nuk jan veq Thaqi , Rugova e Haradinaj !!!http://www.ihh.org.tr/uploads/media/kosova_2.jpg

LuLjaa
22-02-09, 22:55
O ti LisiMalisi Shiko Kush u Mundua per Kosove ... nuk jan veq Thaqi , Rugova e Haradinaj !!!http://www.ihh.org.tr/uploads/media/kosova_2.jpg
Mire paske than ketu, dhe mos shkruj sen ma shume se veē ēka e prish
se mos t'ish kan Pupulli ata vet sen sun kishin ba, ama bash hiq.

Edhe nime ketu eshte vendi me urua nje vjetorin e Pavaresis
apo kush, cili u ( kan ) eshte ma i miri, sen s'po marr vesh ,, phiii

Dani11
23-02-09, 10:23
Mire paske than ketu, dhe mos shkruj sen ma shume se veē ēka e prish
se mos t'ish kan Pupulli ata vet sen sun kishin ba, ama bash hiq.

Edhe nime ketu eshte vendi me urua nje vjetorin e Pavaresis
apo kush, cili u ( kan ) eshte ma i miri, sen s'po marr vesh ,, phiii

Po po e vertet se mos te ish kane populli ata nuk kishin mujt me ba kurgja, mirepo po mos te ishin ata ( Ibrahim Rugova) edhe populli do te ishte numerikisht me i vogel dhe i shperndare ane e kande botes, si palestinezet sote dhe une e ti dhe mbare shqiptaret kosoven do ta shihnim vetem ne tv, edhe ate pas nja 20 vjeteve si qamerin sot.

Arkza
23-02-09, 12:15
O ti LisiMalisi Shiko Kush u Mundua per Kosove ... nuk jan veq Thaqi , Rugova e Haradinaj !!!http://www.ihh.org.tr/uploads/media/kosova_2.jpg


Ketu Pajtohem edhe une me ty se Tere Kosova ka bo per kete dit te madhen veq per nje gje su Pajtohem me ty qe e ke sek dhe Thaqin aty , Te Kujtojme pakz Para Lufte Ose pasi ja Filloj Lufta ne Drenicė ! A Ju Kujtohet qe Dolen te gjithe Popullata Kosovare Shqiptare Gjithe Popullor ne Prishtine duke than :
Uqk Uqk Jem me ty !!!
Drenicė Drenicė Jem me ty !!!

Mos Vallh kete e keni Harruar se Ne Drenicė u dhez Lufta per Hre te par ne Kosove !!!
Pra Une si Respekt ndaj Tyreve qe kam dhe e Vlersoj kete Dite te madhe qe kemi tani eshte Fal Trimave te Kosoves dhe te Drenices !

Dani11
23-02-09, 12:20
Arkeza trego drejt sa banesa e lokale i ke nxan veq qe je e drenices? Ne emer te luftes ne e mer te UCK-s, ne drenic ka luftu e tane kosova.

Arkza
23-02-09, 12:40
Arkeza trego drejt sa banesa e lokale i ke nxan veq qe je e drenices? Ne emer te luftes ne e mer te UCK-s, ne drenic ka luftu e tane kosova.Drejt me te than se une asnje Pik te gjakut te Drenices se kam !!!
Po sikur te isha e Drenices dote krenosha edhe me shume sesa qe jam Mitrovicalike !
Qka kam nxan une pas Lufte e kam nxan ate qe na ka Taku neve Familjes ton , d.m.th per Gjyshit tim qe e kemi pas dhe asgje hiq tjtre !!!

Peja-Boy
23-02-09, 16:06
Drejt me te than se une asnje Pik te gjakut te Drenices se kam !!!
Po sikur te isha e Drenices dote krenosha edhe me shume sesa qe jam Mitrovicalike !
Qka kam nxan une pas Lufte e kam nxan ate qe na ka Taku neve Familjes ton , d.m.th per Gjyshit tim qe e kemi pas dhe asgje hiq tjtre !!!

Nuk kam kunder Drenices asgje .. Aj qe e ka nis Luften ne Drenic po te ishte Gjall shume pak kishin qu kry Partit politike sot .. Secili i ka ato meritat e veta...Nuk duhet per tja humbur as nje femia 15 apo 16 vjeqar qe ka dal ne protestat e vitit 97 ... Aj nuk ka dijt qka do te thot Politika e ne ate Kohe Politiken askush nuk e ka mendua..!!

E ti Mitrovicalike tregom pse mbet Mitrovica e ndame ne dy pjes Mbas Lufte?? ... Pse nuk e Mori thaqi edhe andej Ibrit ...Thuaj ti se secili eshte Mundu ka Prishtina qendej ku u Kon Karriga e jo me dal Jasht Loje e per ata mbet Mitrovica ...
E kush qka ka bo ka bo per vend te vetin ...Thaqi nuk eshte mundu per mua me luftu po per vete e secili ka luftu per vete e per Familje te vet ..!
Kryetar Kosove sikur Ibrahim Rugova vone ka me pas Kosova..
Luftetar si Adem Jashari kurr ska me pas Kosova .

krijuesiii
23-02-09, 16:40
Nuk kam kunder Drenices asgje .. Aj qe e ka nis Luften ne Drenic po te ishte Gjall shume pak kishin qu kry Partit politike sot .. Secili i ka ato meritat e veta...Nuk duhet per tja humbur as nje femia 15 apo 16 vjeqar qe ka dal ne protestat e vitit 97 ... Aj nuk ka dijt qka do te thot Politika e ne ate Kohe Politiken askush nuk e ka mendua..!!

E ti Mitrovicalike tregom pse mbet Mitrovica e ndame ne dy pjes Mbas Lufte?? ... Pse nuk e Mori thaqi edhe andej Ibrit ...Thuaj ti se secili eshte Mundu ka Prishtina qendej ku u Kon Karriga e jo me dal Jasht Loje e per ata mbet Mitrovica ...
E kush qka ka bo ka bo per vend te vetin ...Thaqi nuk eshte mundu per mua me luftu po per vete e secili ka luftu per vete e per Familje te vet ..!
Kryetar Kosove sikur Ibrahim Rugova vone ka me pas Kosova..
Luftetar si Adem Jashari kurr ska me pas Kosova .


...hajte se edhe ata me pas qene gjalle soji i juaj i kishte shah siq i shajne te tjeret qe kane qene me ta qe nga dita e pare si Hashim Thaqi e shume te tjere e siq i kane shah ata qe ishin ne Lufte prej vitit 92 me shkja deri sa mjerani I.R. nenshkrunte marrveshje me milloshin edhe bente zgjedhje te lira kur populli notonte ne gjakune e te pafajshmeve dhe ne gjakun e nje lufte ti ndoshta ja ke mjelle kutija e rrejshme i.r e ja ke que ne barake me u reklamue se kosova ka zgjedhje te lira nen kemben e milloshit dhe siq kishte deklaruar se milloshi nuk eshte i keq po kerkon zgjidhje per popullin e ti etj etje...

...e di se jeni te prirun me i be lomshe gjerat prandaj eshte kot te diskutohet...


tungiii

Arkza
23-02-09, 16:59
...hajte se edhe ata me pas qene gjalle soji i juaj i kishte shah siq i shajne te tjeret qe kane qene me ta qe nga dita e pare si Hashim Thaqi e shume te tjere e siq i kane shah ata qe ishin ne Lufte prej vitit 92 me shkja deri sa mjerani I.R. nenshkrunte marrveshje me milloshin edhe bente zgjedhje te lira kur populli notonte ne gjakune e te pafajshmeve dhe ne gjakun e nje lufte ti ndoshta ja ke mjelle kutija e rrejshme i.r e ja ke que ne barake me u reklamue se kosova ka zgjedhje te lira nen kemben e milloshit dhe siq kishte deklaruar se milloshi nuk eshte i keq po kerkon zgjidhje per popullin e ti etj etje...

...e di se jeni te prirun me i be lomshe gjerat prandaj eshte kot te diskutohet...


tungiiiPas Ketij Postimit s'kam qka te shtoj me shume !
Per Veq desha se pse se Morri ai qe the te ish kan gjalle !?
E Pres Pergjegjen tend ?

krijuesiii
23-02-09, 17:12
Pas Ketij Postimit s'kam qka te shtoj me shume !
Per Veq desha se pse se Morri ai qe the te ish kan gjalle !?
E Pres Pergjegjen tend ?


...pergjigjja eshte e thjesht sepse kishte me shume qe ishine ne blace dhe ne kukes se sa asi qe ishine ne Berishe apo ne malet e Kosoves e gjetiu dhe qe ishine ne gjendje shpirterore e mendore te bellafaqohen me te keqen e madhe qe kishim, dhe me pas shpirterat e mendjet e tyre ishine te kthyer ne pozicioni parazite dhe duare shtrires...


tungiii

Peja-Boy
23-02-09, 17:27
Mos me Ngrehni per gjuhe aman mos em shtini me fol !!

Krijuesi e Arkza

Arkza
23-02-09, 17:31
Mos me Ngrehni per gjuhe aman mos em shtini me fol !!

Krijuesi e ArkzaJo Zoti na Rujt asgje s'te thash por kerkove vet ti kete nga une !!!

Peja-Boy
23-02-09, 17:38
PSE ADEM JASHARI NUK ISHTE TAKUAR ME HASHIM THAQIN PAS KTHMIT TĖ TIJ ILEGAL NĖ KOSOVĖ


Gjatė asaj kohe kishte ardhur ilegalisht nė Kosovė Hashim Thaēi - Gjarpėri, me Jakup Nurėn, mirėpo nuk ishin takuar me Ademin dhe sėrish ishin kthyer nė Shqipėri e prej aty nė Zvicėr. Ademi na tregoi se nė Kosovė kishte ardhur “Gjarpėri”, i cili kishte ikur pa u takuar me tė. Arsyeja e vetme pėr kėtė shmangie duhet tė ketė qenė fakti se Legjenda do t'i kėrkonte llogari Hashim Thaēit pėr paratė dhe premtimet. Komandantin e kishin tradhėtuar edhe Bujar Bukoshi edhe Hashim Thaēi, ky i fundit i kishte bėrė njerėzit pėr vete pėrmes tij, ndėrsa Bukoshi nuk ia kishte dhėnė mjetet e premtuara.


Ky eshte Hashim Thaqi ..

Peja-Boy
23-02-09, 17:51
Pastaj ka ardhur Rexhep Selimi dhe ma futi dorėn nė krahun tjetėr. Rexhep Selimi nuk ka folur asgjė me Adem Jasharin. Rexhepi mė tėrhoqi nga njėra anė, kurse Ademi nga ana tjetėr. Ademi me atė rast iu drejtua Rexhep Selimit: Hup, se nėse mbetem gjallė prej kėsaj lufte, do ta nxjerrė kapzerin! Hup! Hup prej kėtu!
Kėto fjalė i kanė dėgjuar Sulejman Selimi, Nuradin Lushtaku, Gani Koca etj. Nuk ishte kjo hera e parė qė shkėmbeheshin llafe tė tilla mes Ademit dhe Rexhep Selimit, i cili konsiderohej si krah i Lėvizjes Popullore tė Kosovės. Ademi qe zemėruar me ta atėherė, kur nė Drenicė pati ardhur Hashim Thaēi, «Gjarpėri» dhe Jakup Nura, e ata s'qenė takuar fare me Adem Jasharin, por kishin shkuar tek «Sandokani» dhe Rexhep Selimi, kishin qėndruar aty gjatė dy-tri ditėve, pastaj qenė kthyer nė Zvicėr. Ademi me atė rast mė ka pasė thėnė: - Daj kishte ardhė ai lahperi! Kjo ishte njė shprehje origjinale e Ademit. - Kanė ardhur ata, por nuk janė takuar me mua! (Fajla ishte per Hashim Thaqin)

Peja-Boy
23-02-09, 17:51
Te lidhemi prap ne Temen se kemi dal krejt prej saj ...se mbase nuk ju bind vet realiteti as une kurr skom me mujt me ju bind ate jam i sigurt !!!

Guri i madh
23-02-09, 17:56
PSE ADEM JASHARI NUK ISHTE TAKUAR ME HASHIM THAQIN PAS KTHMIT TĖ TIJ ILEGAL NĖ KOSOVĖ


Gjatė asaj kohe kishte ardhur ilegalisht nė Kosovė Hashim Thaēi - Gjarpėri, me Jakup Nurėn, mirėpo nuk ishin takuar me Ademin dhe sėrish ishin kthyer nė Shqipėri e prej aty nė Zvicėr. Ademi na tregoi se nė Kosovė kishte ardhur “Gjarpėri”, i cili kishte ikur pa u takuar me tė. Arsyeja e vetme pėr kėtė shmangie duhet tė ketė qenė fakti se Legjenda do t'i kėrkonte llogari Hashim Thaēit pėr paratė dhe premtimet. Komandantin e kishin tradhėtuar edhe Bujar Bukoshi edhe Hashim Thaēi, ky i fundit i kishte bėrė njerėzit pėr vete pėrmes tij, ndėrsa Bukoshi nuk ia kishte dhėnė mjetet e premtuara.


Ky eshte Hashim Thaqi ..
ooo pejan per ket pun nuk i knoj gazetat as nuk i ndegjoj fjalt e askujt
familja e hashes kurr nuk ka pas kontakte me familjen e ADEM JASHARIT po kur UDBja i sjelli njerzit e vet qe i kishte ne diaspor siq ishte KADRI VESELI ; ADEM JASHARI u vra e tash ata njerz thojn se jan rrit ne oborrin e familjes JASHARI

krijuesiii
23-02-09, 18:03
Pastaj ka ardhur Rexhep Selimi dhe ma futi dorėn nė krahun tjetėr. Rexhep Selimi nuk ka folur asgjė me Adem Jasharin. Rexhepi mė tėrhoqi nga njėra anė, kurse Ademi nga ana tjetėr. Ademi me atė rast iu drejtua Rexhep Selimit: Hup, se nėse mbetem gjallė prej kėsaj lufte, do ta nxjerrė kapzerin! Hup! Hup prej kėtu!
Kėto fjalė i kanė dėgjuar Sulejman Selimi, Nuradin Lushtaku, Gani Koca etj. Nuk ishte kjo hera e parė qė shkėmbeheshin llafe tė tilla mes Ademit dhe Rexhep Selimit, i cili konsiderohej si krah i Lėvizjes Popullore tė Kosovės. Ademi qe zemėruar me ta atėherė, kur nė Drenicė pati ardhur Hashim Thaēi, «Gjarpėri» dhe Jakup Nura, e ata s'qenė takuar fare me Adem Jasharin, por kishin shkuar tek «Sandokani» dhe Rexhep Selimi, kishin qėndruar aty gjatė dy-tri ditėve, pastaj qenė kthyer nė Zvicėr. Ademi me atė rast mė ka pasė thėnė: - Daj kishte ardhė ai lahperi! Kjo ishte njė shprehje origjinale e Ademit. - Kanė ardhur ata, por nuk janė takuar me mua! (Fajla ishte per Hashim Thaqin)

... a prralla te vllaznive geci po kallxon aaa???


tungiii

Peja-Boy
23-02-09, 18:17
... a prralla te vllaznive geci po kallxon aaa???


tungiii

Mem njollos per gjera qka sme takojn nuk heshti ...E kjo eshte nje njollosje e madhe sa qe Thaqi edhe po Hesht, spo merr masa ndaj ketyre perrallave !!!

natyra
23-02-09, 22:38
...hajte se edhe ata me pas qene gjalle soji i juaj i kishte shah siq i shajne te tjeret qe kane qene me ta qe nga dita e pare si Hashim Thaqi e shume te tjere e siq i kane shah ata qe ishin ne Lufte prej vitit 92 me shkja deri sa mjerani I.R. nenshkrunte marrveshje me milloshin edhe bente zgjedhje te lira kur populli notonte ne gjakune e te pafajshmeve dhe ne gjakun e nje lufte ti ndoshta ja ke mjelle kutija e rrejshme i.r e ja ke que ne barake me u reklamue se kosova ka zgjedhje te lira nen kemben e milloshit dhe siq kishte deklaruar se milloshi nuk eshte i keq po kerkon zgjidhje per popullin e ti etj etje...

...e di se jeni te prirun me i be lomshe gjerat prandaj eshte kot te diskutohet...


tungiii

PO ti mjeran dhe turpi cenke vet,O i pa njer krijuesi,Ce me siguri krijues i se keces cenke,kshtu sipas shprehive tua me orrogante ce paskam ndegjuar ndonjihere,cenka keto nga ti,se si mund ta cuani keshtu mjeran,njeriun ce ishte me meritat me te larta ce ka pas ndonjihere vendi Kosoves e mbare shqiptaria...e kur ti paracite si shqiptar kinse,me keto mataforat e tua,ma degjiniruese,atehere perse valle duhet t'presim ma mire prej armikut sot!?
p.s.po cka se njerzit si puna jote keshtu jen turpi vet,dhe se kan gajlen e te shprehurit ne menyre arrogante!!!
po me mire do ishte ce ta shifni veten para se duani te thuani diqka per tjeret,e ace me teper per Dr.Rugoven po fale meritave te tij,ce askush nuk mund t'ia mohoj ato, as ce ka me mujt kurre....po hajt se po ju shohim juve tash e tutje,se perderi cetu ashte e tij kjo dihet kjart,e deshet e se deshet ju idhetar te tij,kete ia ka pranuar edhe bota,e sa per cesi si puna e juve mund te shkruani dhe n'akull,lol, edhe se kam dijt ma heret se ua paska pa pru ace ngushte Dr.Rugova juve orrogantave,se do isha ndjere shum ma e gezuar per bes,hahahha
p.s.dhe allahile mos harro e bani shum te fala casaj fare Arkazurthes,ce po ju jep vule shkrimeve,sa kush po shkruani kece per Dr.Rugoven..po e shkreta ajo si nuk po len vend pa i futur hundet,ani dhe e Mitrovices cenka se,ihaaa paska me pshtua Mitrovica prej krize krejt tashi, ma spaska cka me u mundua tjeret,looooool!
P.S.athua per cata Hashimi s'po merret me Mitrovicen'a,jo nime se paska zavendsin ce ia rregulluaka krejt punt atje,p.s.a pot pagun mire bile se qajo jau ka qorrua syt juve ce ia dhate voten dhe ce po mundoheni me zor me ngrit,po a ngritet me zore diqka ce nuk eshte per tu ngritur,po me mire mos humbni kohen aman,po celni syt sa nuk asht von,se po ju baj be se dikur keni me mbetur fetah,as me ne,e as me ata,hahahah
('ce pot baj be se kurr ma n'llug si kini pas punt'a),ani per Mitrovicen ma si mos ma kece per ta, ce tybe as gjate lufte si ka pas ma kece punt,po lufta luft bile dihet ce ajo te fshin,po sot ne liri si u be halli i saj a dini te na thuani dice ma konkrete ju te mecmit ce po flisni posht larte,kace lirshim sikur te ishit vec ju ne kete bote valle,po hajt se gjithmon kan than i keshuni t'kesh..dhe ju ni nder ata jeni,s'keni te merreni me dicka me te mir'jo se jeni futur ka nuk dilet,dhe sikur perpiceni ti bani shoke veti,por fale Zotit se Kosova ka njerez te tille,dhe ce din ku me shkel para se me cit kamen,dhe nuk bien prej e tipave si ju!

Jufalemnderit juve ce m'lexoni drejt
Natyra

ēuni £
24-02-09, 12:33
Te kokan qu do vampira te shekullit te kaluem, po qfar Rugove more ai ka dek moti po qysh ju paska ndal juve sahati ne 90-ten sčnč, po dojshi me na propozu edhe ni here me thirr "humanistin" San Exhidion per me naj leshu shkavi podrumat.
Fshini syt se tash jemi nje shekull pas, edhe ata qe po i mbani mend(Exhidio, Rugova.....) kan vdek moooooti. Ajo kohe nuk vjen ma, rrota e histories nuk hec rikverc.
Te gjallet me te gjallet e te vdekunit me te vdekun thojn popullorqe. Kush don me ja qu ndoj karajfil mundet me ba se ende nuk eshte e ndaluar.
Ky eshte shekulli i institucioneve demokratike dhe i Pamvarsis se Kosoves, qe u pa edhe me 17 Shkurt 2009, u ba nata dite.
Urime atyne qe e kan festu e per vampirat nuk ka as fest as gjak ne Kosove, jane thar jane ba krande.

uliksi31
24-02-09, 18:04
Pėr nder tė njėvjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės

24/02/2009 03:59:00


Spektakėl madhėshtor nė Tuz
Unioni Artistik i Kombit Shqiptar nė bashkėpunim me Komunėn Urbane tė Tuzit organizuan tė dielėn nė mbrėmje spektaklin e madh “100 vjet pėr njė ditė” me rastin e 1-vjetorit tė Pavarėsisė sė Kosovės.
Tė pranishmit tė cilėt kishin mbushur tej mase sallėn ndoqėn me radhė interpretimet e shoqėrive artistike tė ardhura enkas pėr kėtė koncert, si “Dedė Gjon Luli”, grupi nga Ēamėria, kėngėtarėt Dava Gjergji, Arif Vladi, Shaban Gjeka, Elizabeta Marku, Artan Kola, etj.

Tuz - Unioni Artistik i Kombit Shqiptar nė bashkėpunim me Komunėn Urbane tė Tuzit organizuan tė dielėn nė mbrėmje spektaklin e madh “100 vjet pėr njė ditė” me rastin e 1-vjetorit tė Pavarėsisė sė Kosovės, nė sallėn e koncerteve tė Qendrės sė Kulturės sė kėsaj komune.
Ishin tė pranishėm kryetari i Kuvendit tė Komunės Urbane tė Tuzit, Nikollė Camaj, ambasadori i Shqipėrisė nė Podgoricė, Tonin Beci, kryetari i Unionit Demokratik tė Shqiptarėve nė Mal tė Zi, deputeti Ferhat Dinosha, Ministri pėr Mbrotjen e tė Drejtave tė Njeriut dhe Pakicave, Fuad Nimani, kryetari i Komunės sė Ulqinit Gėzim Hajdinaga, si dhe tė ftuarit nga Shqipėria - kryetari i Shoqatės “Kosova” Dashamir Uruēi sė bashku me bashkėshorten, Esmeralda Uruēi, aktualisht nėnkryetare e Kėshillit Bashkiak tė Shkodrės dhe ish-ministre e Kulturės, Rinisė dhe Sporteve.
Nė fjalėn e tij tė hapjes, kryetari i UDSH-sė, deputeti Ferhat Dinosha, ndėrmjet tė tjerash tha: “Mirėseerdhėt nė festėn mė tė madhe tė historisė mė tė re tė kombit shqiptar, nė ditėlindjen e parė tė Kosovės shtet. Unė e kam ditur edhe nė kohėt mė tė vėshtira se festat tona kombėtare do t’i festojmė bashkė. Sonte na kanė mbledhur dy unione - Unioni Artistik i Kombit Shqiptar me nė krye tė palodhshmin Azgan Haklaj dhe Unioni Demokratik i Shqiptarėve, partia juaj e cila ju ka thėnė sa herė se shqiptarin qė jeton nė Mal tė Zi e gjen nė Tiranė, nė Prishtinė, nė Tetovė, nė Preshevė e deri nė Ēamėri.
Sonte e kemi parė tė udhės qė tė jemi bashkė nė Tuzin e Deēiqit dhe tė Dedė Gjon Lulit, dhe ta festojmė bashkė ditėlindjen e parė tė Kosovės. Besoj se do ta kalojmė mirė sė bashku me artistėt shqiptarė tė tė gjitha trevave tė cilėt i pėrshėndes dhe i falėnderoj qė i shoh sonte tė japin kėtė spektakėl nė Tuz, me shpresė sė do t’i shohim sa mė shpesh nė tokat tona.”
Nė vijim tė pranishmit tė cilėt kishin mbushur tej mase sallėn ndoqėn me radhė interpretimet e shoqėrive artistike tė ardhura enkas pėr kėtė koncert, si “Dedė Gjon Luli”, grupi nga Ēamėria, kėngėtarėt Dava Gjergji, Arif Vladi, Shaban Gjeka, Elizabeta Marku, Artan Kola, etj.
Ndėrsa nga ana e tij, Presidenti i Unionit Artistik tė Kombit Shqiptar, Azgan Haklaj, nė njė nga pauzat e kėtij spektakli, u shpreh:
“U kemi sjellė sonte krushqit e Kosovės me lirinė nuse. Tashmė pas 100 vjetėsh nė mileniumin e ri festojnė ditėlindjen e parė tė Pavarėsisė sė Kosovės. Nė kėtė dasėm janė bashkė binjakėt e lirisė si Dedė Gjon Luli dhe Isa Boletini, ėshtė bashkė me ne sonte Adem Jashari dhe Azem Hajdari, ėshtė mendja e Ibrahim Rugovės dhe e Ferhat Dinoshės. E filluam nga Tuzi, nga Kuvendi i Deēiqit, sepse nė vitin 2006, nga aktiviteti spektakolar nė sheshin “Skėnderbej” i titulluar “Njė komb, njė qėndrim” kushtuar Kosovės, ne bėmė thirrje qė shqiptarėt tė bashkohen nė Referendumin e shkėputjes sė Malit tė Zi nga Serbia, vetėm 3 ditė para zhvillimit tė tij.Ky ishte preludi i parė i shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės. Ndėrkohė, mė 17 shkurt, tek Isa Boletini nė Mitrovicė, tek Ali Ahmeti nė Shkup. Por jemi edhe pėr t’u thėnė vėllezėrve tė Ēamėrisė se ėndrra e Bilal Xhaferrit do tė bėhet realitet. Dhe s’ka si tė ndodhė ndryshe sepse, siē thoshte njė shekull mė parė i madhi Hasan Prishtina, Dhe sot jemi mė krenarė se kurrė sepse pėr 10 vjet, me ideatorin shqiptar Sali Berisha, me idetė e tij tė hedhura nė sheshin “Skėnderbej”, ”Njė komb, njė qėndrim”, mundėsuam qė tė jemi sė bashku sot. Jemi krenarė se jemi nė mes tė flamujve tė NATO-s. Ne, sakrifikues sa Krishti dhe paqėsor sa Muhamedi, duhet tė jemi tė gjithė bashkė nė njė trung tė vetėm pėr ta pėrmbyllur me sukses ėndrrėn tonė, ēėshtjen shqiptare.”
Mė pas Haklaj, nė mes tė duartrokitjeve dhe ovacioneve tė fuqishme nė sallė i dorėzoi z. Ferhat Dinosha Titullin e Nderit “Pjetėr Bogdani” nė emėr tė kėtij unioni me kėtė motivacion: “Pėr kontribut tė shquar nė mbrojtjen e simboleve kombėtare, kontribut tė gjithėsishėm pėr njohjen e Pavarėsisė sė Kosovės nga qeveria e Malit tė Zi. Pėr njė rol tė spikatur nė forcimin e faktorit shqiptar si dhe nė mbėshtetjen qė i ka dhėnė Unionit Artistik tė Kombit Shqiptar pėr unifikimin kulturor e shpirtėror tė kombit tonė.”
Ka pėrshėndetur tė pranishmit me kėtė rast edhe Ambasadori i Shqipėrisė nė Malin e Zi, Tonin Beci.
“Festa si kėto nuk kanė nevojė pėr protokoll. Sot ėshtė njė ditė e shėnuar pėr tė gjithė, festojmė atė qė ėshtė festa e tė gjithėve. Sot kombi shqiptar ka arritur njė zgjidhje, atė qė quhet jetesa fizike. Unė mendoj se kombi shqiptar, pas shumė shekujsh e arriti. Nuk ka rėndėsi se nė ēfarė date do tė anėtarėsohemi nė NATO, por ajo zgjidh pėrfundimisht luftėn e shqiptarėve pėr mbijetesė. Me pavarėsinė e Kosovės, ēėshtja shqiptare pėrfundimisht ėshtė futur nė zgjidhje tė plotė. Unė besoj se pas zgjidhjes sė mbijetesės vjen ēėshtja e dytė; qė tė bindim botėn dhe ata tė cilėt na kanė akuzuar pėr atė qė gjoja nuk jemi tė aftė tė bėjmė; pėr ndėrtimin e shtetit. Sot shqiptarėt kanė nevojė t’i tregojnė botės se janė tė aftė plotėsisht tė ndėrtojnė shtetet e tyre. Edhe njė herė tė gjithėve gėzuar, urime dhe gėzime tė tilla na mbledhshin gjithmonė.”
Nė mbyllje tė kėtij spektakli qė zgjati mė se dy orė, organizatorėt shtruan njė drekė pėr nder tė tė ftuarve nė Podgoricė.
Tė martėn, nė 1-vjetorin e shpalljes sė shtetit tė Kosovės, Unioni Artistik i Kombit Shqiptar ka dhėnė spektaklin e dytė dhe finalizues nė Mitrovicė. / Arben Lagreta - Koha Javore /

Giovanni
14-03-09, 00:52
Urime............

AbdylHabib
25-03-09, 18:22
“Bylbyl ky shekull or ēas ndėrrohet”, por logjika, sjellja dhe karakteri i shqiptarėve kulltukofagistė , feudalistė, revizionistė dhe imperialistė kurrė nuk do tė ndryshohen, sepse , po ata qė kanė qenė kėtu e 100 vjet mė parė, edhe sot, janė tė pakorrigjueshė m, tė pandryshueshė m dhe tė pathyeshėm, sepse kanė qenė dhe, edhe sot janė dora e djathtė e tė gjithė armiqve tė huaj tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė Etnike.