PDA

View Full Version : nga -Natyra-poezi kushtuar nivjetorit te Republikes-Kosoves-2008-2009-!!


natyra
17-02-09, 05:35
Qofshe bekuar pavaresi!!!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ne ni vjetorin sot ke hy
E gezofshe kete shtet te ri
Shum deshmor kan ren per ty
Sa shum gjaku ne ty eshte derdhe
Kem kujtuar se s'do del pranvere
Por pranvera tash ka ardhe
Eshte e veshur me te bardhe
Me te bardhe dhe me te kuce
T'kemi bere o Kosove nuse
Te lumt na o per kete dite
Per Kosoven Republik
Qofshe me fat moj Kosove
Pavaresin e gezofshe
Nderkombtarishte eshte firmos
Eshte firmos nderkombtarishte
Nuk ka vend ma per Intrig
Tash jem miqe me Amerik
Dhe armiku kte mire e di
Ce kemi shpallur pavaresi
Dhe sot gjithecka eshte e jona
Kete e din dhe mbare bota!!!
Tash koken larte mbaje ti
Ti Kosove shtet ma i’ri
Je e bukur nostalgji
Bukur po t'shkon o petku I ri
Ke kaluar shum kohera t'veshtira
Por n’kete Shekull, dole ma e mira
Gjithmon trimat te dulen Zot
Per ate dhe, per ate toke!!!
Per te shtrenjten liri
Sakrifikuan gjithe per ty!
Me pushk, dhe pen, per ty liftuan
Zerin larte ty ta quan
Luftetar e shkollar
Dr.Rugova vizionar!!!
Fjala e tij sa large jehonte
Ne cdo vend apelonte
Liri e pavaresi gjithnje kerkonte
I Epokes dhe I kohes
E beri miqe e tere boten
Ce ia solli lirin Kosoves!!!
Bashk me trimat ce luftuan
Kosoves jeten ia dhuruan
Ishte Trimi Adem Jashari
Ce deri flijim luften se ndali!!!
U flijua me gra e thmi
Per t’ia sjellur Kosoves lirin
Sa shum trima ce i pat vendi
Si harron jo kurr Atdheu!!!
Dhe jo ju s'keni vdekur
Jeni te gjalle mu ne zemrat e popullit, dhe te lirise
*******PER TE GJITHE LAVDIIIIII*******

PRA KOSOVE GEZUAR NI VJETORIN E PAVARESISE
GEZUAR PER JET E MOTE!!!
GEZUAR VELLEZER DHE MOTRA
TE MBARE BOTES SHQIPTARE!!!
NGA DO CE JENI.... PERGJITHEMON GEZUAR!!!

autore
........Natyra&Hajla Rugovase

shfletuesi_
17-02-09, 19:44
Qofshe bekuar pavaresi!!!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ne ni vjetorin sot ke hy
E gezofshe kete shtet te ri
Shum deshmor kan ren per ty
Sa shum gjaku ne ty eshte derdhe
Kem kujtuar se s'do del pranvere
Por pranvera tash ka ardhe
Eshte e veshur me te bardhe
Me te bardhe dhe me te kuce
T'kemi bere o Kosove nuse
Te lumt na o per kete dite
Per Kosoven Republik
Qofshe me fat moj Kosove
Pavaresin e gezofshe
Nderkombtarishte eshte firmos
Eshte firmos nderkombtarishte
Nuk ka vend ma per Intrig
Tash jem miqe me Amerik
Dhe armiku kte mire e di
Ce kemi shpallur pavaresi
Dhe sot gjithecka eshte e jona
Kete e din dhe mbare bota!!!
Tash koken larte mbaje ti
Ti Kosove shtet ma i’ri
Je e bukur nostalgji
Bukur po t'shkon o petku I ri
Ke kaluar shum kohera t'veshtira
Por n’kete Shekull, dole ma e mira
Gjithmon trimat te dulen Zot
Per ate dhe, per ate toke!!!
Per te shtrenjten liri
Sakrifikuan gjithe per ty!
Me pushk, dhe pen, per ty liftuan
Zerin larte ty ta quan
Luftetar e shkollar
Dr.Rugova vizionar!!!
Fjala e tij sa large jehonte
Ne cdo vend apelonte
Liri e pavaresi gjithnje kerkonte
I Epokes dhe I kohes
E beri miqe e tere boten
Ce ia solli lirin Kosoves!!!
Bashk me trimat ce luftuan
Kosoves jeten ia dhuruan
Ishte Trimi Adem Jashari
Ce deri flijim luften se ndali!!!
U flijua me gra e thmi
Per t’ia sjellur Kosoves lirin
Sa shum trima ce i pat vendi
Si harron jo kurr Atdheu!!!
Dhe jo ju s'keni vdekur
Jeni te gjalle mu ne zemrat e popullit, dhe te lirise
*******PER TE GJITHE LAVDIIIIII*******

PRA KOSOVE GEZUAR NI VJETORIN E PAVARESISE
GEZUAR PER JET E MOTE!!!
GEZUAR VELLEZER DHE MOTRA
TE MBARE BOTES SHQIPTARE!!!
NGA DO CE JENI.... PERGJITHEMON GEZUAR!!!

autore
........Natyra&Hajla Rugovase


Te Lumte. Sa here qe futem ne chat e lexoj kete njehere pastaj filloj te shfletoj tjera tema... Respekt per ty Natyra

Pupi
17-02-09, 19:45
a bėnė ta ndihmojm noj argat zonja Natyr ?


I thash zemrės, mos plas edhe sotI thashė. sot, sė paku, edhe njė javė,
Sa ta shohė edhe njė herė me sy Atdhen.
Duro tė lutėm ,mblidh forcė, qėndro,
Mos mė lė tė shkojė me mallė pėr mėmdhen.

I qita dy duart dhe shterngova fort tė mos dilje
edhe sot, sė paku edhe njė javė i'u luta me t'butė tonė.
nuk kam frigėn nga vdekja rrėmbyese e gėrditshme,
Por nga syt qė do mė mbesin hapur pėrgjithmonė.

Zoti dukej sikur dėgjojė lutjen time,
Edhe zemra sikur u qetėsua.
Pėr nji javė ke kohė ti kryesh tė gjitha
mė erdhi nė vesh njė e butė fėsh fėsha.

natyra
19-02-09, 14:32
I nderuar Shfletuesi_si dhe i nderuari Pirro..Jufalemnderit ne kurajim,njekohesisht dhe shtesen ne poezi,ju jam mirnjohese...Prandaj nga zemer shqiptare Gezuar juve dhe mbare familjes tuaj pervjetorin e pavaresis se shtetit me te ri ne bote...
Kosova Republik!!!
Pra GEZUAR gjithe botes shqiptare....:)

nga me respekt
Natyra

Alkimisti_ch
19-02-09, 23:48
Falemnderit Natyra per keto vargje qe pa dyshim se sjellin emocione tek zemrat qe rrahin shqip.
Kjo dite na kthen dhe na rikthen ne kujtime te se kaluare se dhimbshme perplote me tragjedi e rrenkime. Nganjeher mendoj qe ne nė fakt akoma nuk jemi ne gjendje te realizojme se ēfar ne te vertet ka ndodhur. Eshte diēka qe dikur vetem ta enderrojme kemi guxuar. Sot eshte me ndryshe. Por nuk guxojm te veteknaqemi sepse Kosoven e presin akoma shume sfida jo edhe aq te lehta.
Une uroj nga zemra per dite te mira per Kosoven dhe gjithe shqiptaret kudo qe jane ata.

natyra
21-02-09, 06:06
I nderuar Alkimist_ch.Jufalemnderit ce m'lexoni,njiherit dhe ne vlersim e siper per poezin e kushtuar pavaresise Kosoves,gjithsesi u jam mirnjohese...mecense ishte kenaqesi e imja ce te thoja dicka sa do te thjeshte, per kete dite me te rendesishme ne historin ton shekullore....duke e kujtuar te kaluaren e gjithe atyre ce kan bere ne te miren e saj, dhe te vendit ne veqanti!
mcs,e ardhmja veq sa ka filluar... dhe une mendoj se duhet shum kohe per t'punuar ne kete drejtim,me nder dhe me maturi me te larte njerzore, pa perfitime te veta,p.s.dhe kjo vlen me shum per intelektualet sot,,dhe natyrishte per dashur te shihen meritat e tyre,duhet t'flasin vete ato,para se te themi ne,ky eshte mendimi im.
si thon,(e mira dhe e kecja ne vend te vet),dhe ska fjale,prandaj do kisha preferuar ce cdonjeri nga ne,te mirren me gjana ce na qojn nga e ardhmja e jone,duke pasur parasyshe se kemi akoma sfida para veti, te cilat na presin ne cdo kohe,dhe se duhen shum angazhime dhe pun per dashur ti themi botes ja ku jemi...p.s. (pa pranin e injorances)! e cila eshte bere pothuaj alarmante koheve te fundit ne mesin e cdo qytatari,qofte dhe te asaj intelektuale,lol,!
ku per fat te kece po ngadalson hapat ne ndertimin e ni shteti tashme te njohur nderkombtarishte, nga ne te gjitha anet e botes pothuaj...dhe se nuk duhet frigohemi nga asgje,e nese instuticionet tona punojm me itenzitet te larte njerzore,pa pretendime,si dhe pa interesa personale,sepse cdo e mire e tyre, shkon ne parimin e shtetit me te ngritur demokratik dhe kulturore!!!
megjithate une mendoj se nuk kemi kohe per t'humbur,por per t'hecur perpara dhe sa me hapa te sigurt...dhe natyrishte ce kjo vlen per cdonjerin prej neshe sot,pavaresishte kush jemi,dhe me cka merremi,ku ne nje pike duhet te trajtohemi ce te gjithe te barabart...sepse pavaresia eshte si per qytetarin, si per intelektualin,si per ate me te thjeshtin,e cila duhet te respektohet njelloje nga te gjithe...Jufalemnderit

....Si dhe shfytezoi rastin dhe njihere e njemije hera, per t'uruar gjithe shqiptarve ane e kend bote,per kete dite me madheshtore-shekullore...PRA PAVARESIN E KSOVES...per te cilen dham shum, por edhe muarem shum,dhe me vlere te madhe,dhe se padyshim gjithecka ka me cen e jona, sot dhe neser e pergjithmon!!!
Andaj qofte e perjetshme dhe e TRASHIGUAR per gjitha trojet shqiptare nga do ce jen....LAVDI GJITHE ATYRE CE KAN BERE NE PERKUSHTIM E SAJ...LAVDIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

me nderime
Natyra