PDA

View Full Version : "Slumdog Millionaire" rrėmben Oskarėt ...


Jana
23-02-09, 12:11
Filmi "Slumdog Millionaire" ka dalė fituesi kryesor nė ceremoninė e 81-tė tė ndarjes sė ēmimeve Oskar, qė u mbajt tė dielėn mbrėma nė Hollywood.

http://www.telegrafi.com/data/image/slumdog.jpg

Gjatė marrjes sė ēmimit pėr filmin mė tė mirė tė zgjedhur nga Academy Awards, producenti i filmit “Slumdog Millionaire”, Christian Colson (para) mban njė fjalim. Foto: AFP
"Slumdog Millionaire", i cili tregon njė ngjarje qė zhvillohet nė Mumbai tė Indisė, ka fituar Oskarin pėr Filmin mė tė mirė, si edhe shtatė Oskarė tė tjerė (Skenari i adaptuar, Kinematografia, Montazhi, dhe dy Oskarėt pėr muzikė: Kėnga mė e mirė dhe Muzika mė e mirė), duke pėrfshirė edhe Oskarin pėr Regjinė mė tė mirė nga Danny Boyle.
http://www.telegrafi.com/data/image/kate.jpg

Kate Winslet (djathtas) nė filmin “The Reader”. Foto: ABC
Aktroja britanike, Kate Winslet, fitoi Oskarin e saj tė parė nė njė rol kryesor, pėr performancėn nė filmin “The Reader”.

Sean Penn fitoi ēmimin e dytė tė Academy Awards nė karrierė pėr rolin kryesor nė film “Milk” ku e portretizon politikanin homoseksual, Harvey Milk.
http://www.telegrafi.com/data/image/penn.jpg

Sean Penn (majtas) nė rolin Harvey Milk. Foto: ABC
Aktori i ndjerė australian, Heath Ledger, fitoi ēmimin pėr Aktorin mė tė mirė nė rol dytėsor, pėr rolin e tij nė filmin pėr Batmanin, “The Dark Knight”.

Aktorja spanjolle, Penelope Cruz, u nderua me Oskar pėr rolin dytėsor nė filmin e Woody Allenit, “Vicky Cristina Barcelona”.
http://www.telegrafi.com/data/image/penelopi.jpg
Aktorja mė e mirė nė rol dytėsor, Penelope Cruz. Foto: Reuters
Oskari pėr filmin e huaj mė tė mirė, i takoi filmit japonez “Departures”.

Ēmimi pėr Filmin e shkurtė dokumentar i takoi filmit “Smile Pinki” qė paraqet njė vajzė nga fshatrat e Indisė, ndėrsa Dokumentari mė i mirė i takoi filmit tė francezit, Philippe Petit, “Man on Wire”.

Jana
23-02-09, 12:12
http://www.telegrafi.com/fo/vip/f.0223091434620_m.jpg

Kate Winslet (Aktorja mė e mirė), Sean Penn (Aktori mė i mirė) dhe Penelope Cruz (Aktorja mė e mirė nė rol dytėsor),