PDA

View Full Version : Histori


AbdylHabib
24-02-09, 20:30
Epiri , pjesė e Greqisė apo e Shqipėrisė ?


Paraqet: Sabri Selmani

Qysh nga ardhja e turqve nė Europė, Epiri ka qenė konsideruar si njė pjesė e Greqisė apo e Shqipėrisė?

Tek njė autor me origjinė greke Teodore Spandugino Cantacuscuino, nė njė histori mbi origjinėn e Turqisė, ne lexojmė pjesėt e mėposhtme:

“Perandori Cantasuzene zgjodhi nė Janinė njė njeri nga shtėpia Spata dhe e bėri nėn - dhespot dhe guvernator so bashku me njė Musak Topia nga tėcilėt njėri qėndroi nė Janinė qė ishte kryeqyteti i mbretėrisė sė Shqipėrisė.”

“Janina, e cila ishte njė vend i fortė, ka qenė kryeqyteti i gjithė Shqipėrisė.”

“Amurati, qė ishte nė gatishmėri, pa pritur mė gjatė, hyri nė Shqipėri dhe pushtoi Artėn.”

Pra, jo vetėm Janina por edhe Arta konsiderohej si territor shqiptar. Pėr mė tepėr Sansovino nė faqen 302 na tregon se nė kohėn e ardhjes sė turqve e gjithė Maqedonia quhej Shqipėri sepse banorėt e saj flisnin shqip duke u shtrirė nga Thesalia deri nė Dalmaci, kufizuar nė Lindje nga lumi Strimon dhe shtatė liqenet e tij tė mrekullueshėm.

Domethėnė qysh nga koha e ardhjes sė turqve, Epiri shqiptar nuk ishte aspak grek pėrkundrazi mund tė thuash se njė pjesė e madhe e Greqisė ishte shqiptare dhe se turqve iu desh tė luftonin nė Greqi jo vetėm kundėr princėve vendas por kundėr princėve shqiptarė.

Mbas pushtimit turk dhe gjatė shekujve modernė a ka pėsuar ndryshime fizionomia etnografike e Epirit? Nuk e besojmė. Turqit e kanė konsideruar Epirin si njė tokė shqiptare dhe historianėt e tyre e pėrshkruajnė kėtė rajon meemrin arnautllėk (Shqipėri) kurdoherė kur flitet pėr Himarėn, Delvinėn, Pargėn, Janinėn ose Prevezėn.

E tillė ėshtė konsideruar ajo edhe nga misionarėt katolikė tė Romės, pėr tė cilėt Epiri formonte vazhdimėsinė jugore tė Shqipėrisė.

Njė dokument interesant i ruajtur nė arkivat “Propaganda Fide” tė Romės, qė daton mė 1703 dhe ėshtė dėrguar nga peshkopi i Antivarit Mgr Vincenzo Zmaviewich, njė slloven i lindur nė Perasto, pėrcakton kufijtė e Shqiprisė qė shtrihet nga Antiveri dhe Dulcigno deri nė gjirin e Artės nė jug (Italisht nė tekst).

“Shqipria.. e vėnė nėn zgjedhė nga turqit, e kufizuar me Maqedoninė dheEpirin si dhe me njė pjesė tė mirė tė skajit tė Dalmacisė, zė sot gjtihė atė pjesė bregdetare qė ndodhet ndėrmjet Postroviēit, kufiri i fundit i republikės Venete dhe gjirit Ambarkisė, i quajtur liqeni Arta duke pėrfshirė me emrin Shqipėri jo vetėm qytetin Tivari dhe Ulqini, pranė Dalmacisė, por edhe gjtihė Epirin qėshtrihet nga Vlora deri nė Arta si dhe pjesa mė e madhe e Maqedonisė.

Pra, Epiri pėrshkruhet vetėm si pjesė, si njė provincė e Shqipėrisė, si Toscana nė Puglia nė Itali, si Gaskonje ose Provence nė Francė.

Pėr dijetarėt modernė kjo ēėshtje qėndron vetėm kėshtu dhe jo ndryshe. Nė botimin e tretė tė vitit 1778 nė Gjenevė tė Enciklopedisė nga Didero dhe Dalembert, nė artikullin “Shqipėria”, ky vend pėrshkruhet i kufizuar:

“... nė perėndim nga gjiri i Venecias, nė veri nga Dalmacia dhe Bosnja, nė lindje nga Maqedonia dhe njė pjesė e Thesalisė, ndėrsa nė Jug nga Achaie ose Livadie. Me emrin Shqipėri kuptohet Iliria e vjetėr dhe Epiri i Greqisė...”

Gjatė gjysmė - pavarėsisė sė Ali Pashės, Epiri ka qenė konsideruar vetėm si njė pjesė integrale e Shqipėrisė dhe francezi Mark Bruere des Rivaux s’ka bėrė gjė tjetėr veēse ka thėnė njė tė vėrtetė tė thjeshtė kur i spjegonte Ali Pashės sė Janinės se “me Epir kuptohet e gjithė hapėsira e banur prej arnautėve ose shqiptarėve me pėrjashtim tė Maqedonisė ku ishte vendosur pashallėku i Shkodrės.”

Mbas luftės ruso - turke tė vitit 1877, atėhere kur projektohej copėtimi i Turqisė, nė njė seancė tė kongresit tė Berlinit u propozua me shumė “bujari” nga Franca qė t’i jepej Greqisė njė pjesė e Shqipėrisė sė Jugut qė shkonte nga Preveza deri nė luginėn e lumit Kalamas.

Ky ishte njė territor shqiptar por nė atė kohė mendohej vetėm pėr shtete tashmė tė pavarur dhe ishte e natyrshme qė tė mohohej egzistenca e njė kombėsie tjetėr aty. Shqiptarėt u revoltuan kundėr njė dhunimi tė tillė tė tė drejtave tė tyre kombėtare. Ata protestuan kundėr kėsaj padrejtėsie dhe e famshmja Lidhja e Prizrenit, qė shtrihej nga Shkodra deri nė Prevezė, mori pjesė aktive nė kėtė ēėshtje duke dėrguar njė mision nė kancelaritė e Fuqive tė Mėdha. Pėrkundrejt kėtij manifestimi krejt tė ligjshėm dhe me gjithė demostrimet dhe qėndrimet qesharake tė Greqisė, gjyqi evropian e dha verdiktin e vet dhe nuk pranoi t’i jepej Greqisė njė pjesė e Shqipėrisė.

Kiel, Gjermani

AbdylHabib
25-02-09, 10:04
GJAKMARRJA SIPAS KANUNIT (I)

Tema: Histori

Shkruan:Sabri Selmani
Kiel- Gjermani


Nė shumė shoqėri pa pushtet shtetėror,hakmarrja e ndėrmarr nga pala e cenuar ishte sanksioni perfundimtar ndaj padrejtėsive,e cila nxite ndjenjen pėr drejtėsi nė komunutet.

Nėse vritet njė njeri ,gjaku i derdhur qė kėrkonte hakmarrjen,kėrkon gjakun e vrasesit,ose ose te njė anėtari tė geupit tė tij.Kur tė gjallėt nuk e kėnaqin kėrkesen e tė vdekurve gjaku i zemėruar (i vdekuri)merr hak ndaj tė gjalleve (Frazer,1920). Kėshtu tė gjallėt nuk duhet lėn pa e vrar armikun,qka qon nė armiqėsi gjaku. Ideja se grupi farefisnor qė pėrbehet nga tė gjallėt e tė vdekurit (stergjyshėrit zota)ėshtė njė entitet etik trascedental,na qon nė konceptin se dhuna e hakmarrjes e ndėrmar nga grupi farefisnor , ėshtė njė forcė e shenjėt e nj cenuesi ose tė njė pėrdhosesi me qėllim tė qetėsimit tė stergjyshėrve -zota tė zemeruar e hakmarrės. Ne kėtė kontekst arrihet perfundimi se hakmarrja ėshtė njė akt etikė e barasvlefshme me forcėn e shenjėt tė drejtėsise qė kanė dhe e perdorin zotat.Koncepti i dhunės sė flijimit munde tė jetė pergjigjeja e vetme shpjeguese ndaj pyetjes se pėrse dhuna e hakmarrjes gjykohet ėe jetė burim i drejtesise nė njė shoqėri me traditėn e lex talionis.

Tani sa pėr ilustrim po paraqes nė vazhdim pikėpamjet e kanunit sipas traditave dhe zakoneve shqiptare. Tomas Hobsi ishte filozofi i parėi cili u perpoq tė ndriēoi se si rendi shoēėror kishte qenė vendosur nė njė shoqėri pa pushtet shtetėror.Unė do tė permbledh dhe ta analizoi kėtė teori.
Sė pari hobsi tregon se ,pėr shkak se njerėzit janė tė barabartė nė aftėsitė e tyre trupore e mendore lind njė barazi shprese nė arritjen e qėllimeve. nėse dy njerėz dėshiroin tė njejten gjė,ata bėhen armiē, sepse nuk mund ta gėzoin atė nė tė njejtėn kohė. Kėshtu gjatė kohės njerėzit jetoin pa fuqi tė zakonshme pėr ti mbajtur tė gjithė nėn frikė:ata janė nė njė gjendje qė quhet luftė.kjo domethėnė qė secili njeri ėshtė kundėr secilit. Nė kėtė gjendje nuk ka vendė pėr punė tė zellshme, sepse frytet janė tė pasigurta dhe si rjedhim nukė ka kulturė nė tokė. Asgjė nuk mund tė jetė e padrejtė dhe nocionet e tė drejtės dhe tė padrejtės ,drejtėsisė dhe tė padrejtėsisė nuk kanė vendė aty Hobbes 1985,185, 188. Njeriu ka tė drejtėn pėr natyrėn qė quhet jus natyrale qė do tė thotė irinė pėr tė pėrdorur fuqinė e tijė pėr tė pėrdorur fuqinė e tijė pėr tė ruajtur natyrėn e tij gjegjėsishtė tė jetės sė tij dhe si rjedhim pėr tė bėr qdo gjė e cila sipas gjykimit e arėsyes sė tij,do tė konceptohet se ėshtė mjeti mė i pėrshtatshėm. Ai ėshtė gjithashtu nėn sundimin e ligjit tė natyrės, tė zbuluar nga arsyeja ,me tė cilen njė njeriu i ndalohet tė bėjė qka ėshtė shkatrrimtare pėr jetėn e tij dhe tė lėr pasdore qka ėshtė mė e mira pėr tė ruajtur jetėn e vetė. Nė gjendjen e luftės secili kundėr secilit, nuk mund tė ketė siguri pėr cilindo njeri pėr ta jetuar krejt jetėn e vet siē ia bėn tė mundur rėndom natyra. Pėr kėt arsye rregulla themelore e arsyes se ēdo njeri duhet tė pėrpiēet pėr paqė pėr aqė sa shpreson ta arrijė, duhet tė jetė mbisundues nė shoqėri nėse ka arsye.Megjithatė kur ai nuk mund ta arrijė kėtė,ai mund tė kėrkoi e tė pėrdorė tė gjitha pėrfitimet e pėrparėsitė e luftės. Nėse njeriu duhet tė ndjekė rregullėn themelore tė arėsyes ai duhet tė lėrė mėnjanė tė drejtėn e tij pėr tė gjitha gjėrat dhe tė kėnaqet me aq liri kundrejt njerėzve tė tjerė pėr aq sa mund ti lejojė njerėzit e tjerė kundrejt vetes/Hoobes, 1985/1651/190.
Tani sa pėr ilustrim po paraqes nė vazhdim pikėpamjet e kanunit sipas traditave dhe zakoneve shqiptare. Tomas Hobsi ishte filozofi i parėi cili u perpoq tė ndriēoi se si rendi shoēėror kishte qenė vendosur nė njė shoqėri pa pushtet shtetėror.Unė do tė permbledh dhe ta analizoi kėtė teori.
Sė pari hobsi tregon se ,pėr shkak se njerėzit janė tė barabartė nė aftėsitė e tyre trupore e mendore lind njė barazi shprese nė arritjen e qėllimeve.nėse dy njerėz dėshiroin tė njejten gjė, ata bėhen armiq, sepse nuk mund ta gėzoin atė nė tė njejtėn kohė. Kėshtu gjatė kohės njerėzit jetoin pa fuqi tė zakonshme pėr ti mbajtur tė gjithė nėn frikė: ata janė nė njė gjendje qė quhet luftė. kjo domethėnė qė secili njeri ėshtė kundėr secilit. Nė kėtė gjendje nuk ka vendė pėr punė tė zellshme ,sepse frytet janė tė pasigurta dhe si rjedhim nukė ka kulturė nė tokė.Asgjė nuk mund tė jetė e padrejtė dhe nocionet e tė drejtės dhe tė padrejtės, drejtėsisė dhe tė padrejtėsisė nuk kanė vendė aty Hobbes 1985, 185, 188. Njeriu ka tė drejtėn pėr natyrėn qė quhet jus natyrale qė do tė thotė irinė pėr tė pėrdorur fuqinė e tijė pėr tė pėrdorur fuqinė e tijė pėr tė ruajtur natyrėn e tij gjegjėsishtė tė jetės sė tij dhe si rjedhim pėr tė bėr qdo gjė e cila sipas gjykimit e arėsyes sė tij,do tė konceptohet se ėshtė mjeti mė i pėrshtatshėm. Ai ėshtė gjithashtu nėn sundimin e ligjit tė natyrės ,tė zbuluar nga arsyeja ,me tė cilen njė njeriu i ndalohet tė bėjė qka ėshtė shkatrrimtare pėr jetėn e tij dhe tė lėr pasdore qka ėshtė mė e mira pėr tė ruajtur jetėn e vetė.Nė gjendjen e luftės secili kundėr secilit, nuk mund tė ketė siguri pėr cilindo njeri pėr ta jetuar krejt jetėn e vet siē ia bėn tė mundur rėndom natyra.Pėr kėt arsye rregulla themelore e arsyes se ēdo njeri duhet tė pėrpiēet pėr paqė pėr aqė sa shpreson ta arrijė,duhet tė jetė mbisundues nė shoqėri nėse ka arsye. Megjithatė kur ai nuk mund ta arrijė kėtė, ai mund tė kėrkoi e tė pėrdorė tė gjitha pėrfitimet e pėrparėsitė e luftės. Nėse njeriu duhet tė ndjekė rregullėn themelore tė arėsyes ai duhet tė lėrė mėnjanė tė drejtėn e tij pėr tė gjitha gjėrat dhe tė kėnaqet me aq liri kundrejt njerėzve tė tjerė pėr aq sa mund ti lejojė njerėzit e tjerė kundrejt vetes/Hoobes, 1985/1651/190.

(Vijon)

AbdylHabib
13-04-09, 15:04
Studiuesit Kosovarė: "Duhet tė rishkruhet historia"
Nė Kosovė paralajmėrohet rishkrimi i historisė kombėtare shqiptare.
E shtunė, 11 Prill 2009

Kjo pasi sipas studiuesve, deri me tani historia e popullit shqiptare, vecanerisht ajo e Kosoves eshte shkruar ne menyre shume subjektive dhe me paragjykime.

Selim Daci i cili i referohet qasjes nga historiografia serbe, thote se eshte i domosdoshem kthimi i dokumenteve autentike nga arkivat e shteteve perendimore, sidomos ato nga Turqia, ne menyre qe studiuesit shqiptare te fillojne hulumtimet per zbardhjen e shume te vertetave per popullin shqiptar.

Me porosine "Te shkruash historine me tolerance" te henen ne Prishtine do te filloje edhe simpoziumi shkencor, ku per dy dite radhazi do prezantohen dokumenta arkivore nga Turqia, per te kaluaren historike te kohes se perandorise osmane ne raport me shqiptaret.

"Ne do te orientohemi ne hulumtimin e dokumentave perendimore dhe se bashku, pasi te kompletojme dokumentacionin te nisim te rishkruajme historine", u shpreh kryetari i Bordit te Arkivave te Kosoves, Selim Daci.

Historianet, nderkaq, presin qe nga kjo baze dokumentare te dalin shume te verteta historike te cilat per opinionin shqiptar apo per te tjeret nuk kane qene te njohura deri me tani.

"Shume fakte historike ose jane te mistifikuara ose jane te panjohura. Rishkrimi i historise eshte nje akt i rendesishem", u shpreh historiani, Frasher Demaj.

Por mungesa e njohesve te mirefillte te gjuhes osmane duket se do ta veshtiresoje hulumtimin, deshifrimin dhe perkthimin e dokumenteve nga gjuha osmane ne ate shqipe.

Vala Sylejmani eshte nga studentet e pakta te deges se historise, e cila duke ditur rendesine e kesaj gjuhe ka vendosur qe studimet pas universitare t'i vazhdoje pikerisht per gjuhe osmane.

Pavaresisht rendesise se dokumenteve te lashta, Kosova deri me tani ka patur vetem tre njohes te gjuhes osmane. /top-channel/
__________________

AbdylHabib
11-05-09, 10:01
Lidhjet e fuqishme

Shkruan, Sabri Selmani

- I-

Mendoj se flamurin, nė mėnjanimin e miqėsisė dhe tė lidhjeve tė fuqishme tė shqiptarve me Perėndorinė Osmane , e mbajnė mediat shqiptare dhe ca pseudohistorian qė vuajnė nga njė turkofobi e theksuar e cila lidhet me botuesit e tyre dhe financuesit e tyre qė duket se janė nė njė linjė politike me ato tė cilėt duan ta largojnė Shqipėrinė nga miqtė e vėrtetė dhe ta lidhin pas qerres sė atyre qė historikisht kanė qenė nė opoziė me pėrpjekjet e shqiptarve pėr tė shikuar pėrpara dhe pėr tė ecė pėrpara.

Duhet distancuar nga ruminishencat e turkofobisė tė cilave nuk u ka shpėtuar, as politika shqiptare, qė pėrfaqėson magjorancėn parlamentare dhe as politika e opozitės parlamentare, sepse po vazhdoi t,i serviret brezit tė ri njė histori qė ėshtė e montuar mbi jo tė vėrteta, prapa tė cilave qėndron njė prapavijė politike antishqiptare, atėherė brezi i ri, qė do tė vijė pas, t’i akuzojė me tė drejtė historianėt e sotėm se ato me fatin e Shqipėrisė i paten lidhur disa fije tė holla peri, kurse me armiqtė e Shqipėrisė i paten lidhur zingjirė tė hekurt , falė tė cilėve kėta historianė po pėrpiqen tė lėnė pas pėr shqiptarėt njė histori tė helmuar dhe jo tė vėrtetė.e kėtė tematikė, do tė jape njė divizė tė cilėn duhet ta kėnė tė qartė tė gjithė ata qė studjojnė historinė e Shqipėrisė dhe janė tė interesuar pėr ta paraqitė atė sa mė saktė .
Gjatė disa shekujve, pėrmes arsimimit tė gabuar dhe propagandės perėndimore, me sukses ua lanė trurin miliardė njerėzve duke i inkuadruar edhe disa myslimanė tė pashkolluar qė gabimisht tė besojnė se nė aspektin mental dhe gjenetik tė bardhėt janė mė superiorė se tė tjerėt, veēanėrisht nga zezakėt afrikan. Sa ėshtė mjerim tė shohėsh se sa tė bardhė kanė rėnė nė kurthin e besimit se bota do tė ngec mbrapa drejt fazės joqytetėruese tė barbarizmit pa udhėheqjen e tyre konstante. Vallė, a thua kjo nuk ėshtė vazhdimėsi e verbėruar e doktrinės pėr "barrėn e njeriut tė bardhė"? Siē duket ndjenjat dhe vlerėsimet e kėtilla raciste nuk janė asgjė tjetėr, pėrveē se vazhdimėsi e traditės sė lashtė paganike qė u trashėgua nga sumerėt, akajėt, asirianėt, babilonasit, grekėt dhe nga romakėt, sipas tė cilėve statut tė njeriut, personalitetit, qenies sė lirė politike, posedojnė vetėm qytetarėt e polisit dhe Romės, ndėrsa tė tjerėt janė robėr dhe barbar, pra vegla qė flasin. Siē duket, miti paganik i gjakut dhe trupit ėshtė veshur me rrobe tė religjionit, qė ėshtė shumė mė i rėndė dhe mėkat mė i madh: "Ju jeni racė e zgjedhur, komb i shenjtė". (Letra e parė e Pjetrit II).

(Vijon)

AbdylHabib
11-05-09, 10:05
Lidhjet e fuqishme

-II-

Sot, nė periudhėn e globalizmit dhe osamabinladenizmit, Islami ėshtė bė njė gogol rreth tė cilit mund tė flasė ēdo kush si tė dėshirojė dhe si ti vijė mė lehtė. Vetėm para pesėdhjetė apo njėqind vjetėve, paragjykimet mė tė popullarizuara nė Evropė ishin tė drejtuara kundėr bashkėsive hebraike, ndėrsa sot nė masė tė konsiderueshme, nė shėnjestėr tė atyre paragjykimeve janė myslimanėt dhe islami. Pra, ato sulme kundėr hebrenjve u realizuan dhe u lansuan pikėrisht nga trualli evropian, gjė qė sot bėhet edhe kundėr myslimanėve. Sidoqoftė, retorika islamofobike vazhdon tė manifestohet nė forma dhe nė skena tė ndryshme, si nė filma ashtu edhe nė meda. Zgjedhjet vendore belge qė u mbajtėn nė vitin 1996, treguan se vetėm nė qytetin Antverpen 27 pėr qind tė votuesve e pėrmbanin partinė Vlaams-Bllok, nė tė vėrtetė formacionin neofashist, motoja e tė cilėve thėrret nė ndalimin e Islamit nė Belgjikė, ndėrsa pėr Turqinė shekullariste ende nuk ka vend nė Unionin Evropian, edhe atė vetėm pėr atė se i pėrket kampusit islamik, gjė tė cilėn haptazi e shprehu Austria "demokratike". Romanet e tipit "Vargjet Satanike", bėhen Kėngė e re pėr Rolandin (Chanson de Roland), ndėrsa sot Rolandi ėshtė zėvendėsuar me karikaturat pėr profetin.
Problemi ynė qėndron aty se shpirti mysliman shekuj me radhė vuan nga njėdimenzionaliteti, pra islami ėshtė kuptuar vetėm si fe qė posedon karakter ritual, e asgjė mė tepėr. Prandaj, imponohet nevoja dhe pėrgjegjėsia e myslimanėve tė mbarė botės, e veēanėrisht atyre qė janė nė kontakt me Evropėn, qė vazhdimisht ta kenė nė mendje se Islami nuk ėshtė religjion (fe) arab, afrikan ose aziatik. Pėrkundrazi, islami ėshtė "fe e pėrsosur" e shpallur nga Allahu i Plotfuqishėm pėr tė gjithė njerėzit dhe ėshtė aplikativ edhe nė problemet mė tė vėshtira me tė cilat ballafaqohet njerėzimi bashkėkohor. Myslimanėt nė Evropė munden mė sė miri ta interpretojnė fenė e tyre po qe se pėr ēdo ditė kujdesshėm ofrojnė shembull tė jetės islame; jetė e plotėsuar me karakteristikat shpirtėrore, harmoni dhe pajtueshmėri familjare, mirėqenie, kuptueshmėri, durim, lexim, mėsim, respekt, mendje dhe urtėsi, agjėrim shembullor dhe lutje, jetė pa alkool, pa bixhoz, pa narkotikė dhe pa agresivitet. Jetė tė vėrtetė islame duke patur synim njohurinė drejt Krijuesit, diturinė dhe harmoninė ndėrmjet krijesave.
Dėshira pėr ti mbajtur shqiptarėt sa mė larg nga historia e tyre reale mund tė shihet mė mirė se kudo nė tekstlibra si ai i Historisė sė Shqipėrisė tė botuar nga Akademia e Shkencave tė Shqipėrisė nė vite tė ndryshme nė Shqipėri, ekstrakte tė tė cilit i serviren nxėnėsve tė shkollave nė Shqipėri. Nė njė version tė historisė sė Shqipėrisė qė dikush mund ta gjejė edhe online nė sajtin: http://historia.shqiperia.com/ dikush mund tė dallojė lehtė sesi historishkruesit tanė gjatė kohės sė komunzimit kanė treguar njė kujdes tė veēantė pėr tė gjetur arsyet e ‘dhunės dhe presionit’ turk mbi islamizimin e shqiptarėve, kur nė tė njėjtėn kohė pėrhapjen e krishtėrimit e kanė trajtuar si njė proēes sa tė paqshėm aq edhe apostolik, duke mos pėrmendur pothuajse askund metodat e dhunshme romake, bizantine, tė kryqėzatave por edhe serbe pėr imponimin e fesė sė Kostandinopojės ndaj shqiptarėve, tė cilat nisėn nga viti 390 dhe mė pas.

Sipas mendimit tim: Antiturqizmi ėshtė Antishqiptarizėm.

Kiel-Gjermani

AbdylHabib
13-05-09, 08:26
Njė pjesė shkrimi nga , Sabri Selmani
Kiel-Gjermani

Perandoria Osmane dhe nacionalizmi shqiptarė

Nė studimet e deritanishme shkencore tė mendimit politik shqiptar ka pasė mosdije, paqartėsi e anarki vlersimesh, por ka pasė edhe forcė tė detyrueshme , argumentum baculinum (dėshmia me dajak). Asnjėherė mė parė nuk ka ngjarė e kundėrta. Dhe, pėrderisa politika dhe pushteti nuk do tė jenė nėn mbikqyrjen dhe kontrollin e rreptė tė vlerėsimit rigoroz tė shkencės dhe tė kulturės, mund tė thuhet se edhe mendimi politik nuk do tė jetė i lirė, e as studimi i kėtij mendimi, sikur qė nuk do tė jenė krejtėsisht tė lirė as Shqipėria dhe as shqiptarėt.“Nacionalizmi ėshtė parim politik sipas tė cilit njėsia politike duhet tė jetė kongruente me njėsinė ndėrkombėtare”.
Perandoria bizantine krahas konvertimit tė dhunshėm nė besimin nė kishė tė lindjes, sllavizonte dhe greqizonte brutalisht shqiptarėt dhe kėshtu kėrcėnonte vet ekzistencėn e shqiptarėve. Ndėrkaq Perandoria Osmane sillte Islamizmin, por nuk asimilonte shqiptarėt. Pėrpos kėtyre dy dallimeve nė sferėn shpirtėrore e ekzistenciale dallim i madh i okupuesve ishte edhe nė sferėn e ndėrrimeve demografike.
Perandoria Romake dhe Perandoria Osmane ishin tranzite, ndėrsa sllavizimi ndėrronte strukturėn kombėtare dhe vendosej pėrgjithmonė nė trevat ballkanike. Nė kėtė situatė, shtrirja e Perandorisė Osmane nė Ballkan e ka ruajtur substancėn etnike shqiptare, pėrkundėr tė kėqijave tė tjera qė i ka shkaktuar.
Kjo situatė e pėrhershme e shqiptarėve nė mes tė rrezikut nga zhdukja masive qė nga koha e bizantit, tė cilės sė pari ortodoksonin dhe mė pastaj sllavizonin dhe greqizonin, dhe Perandorisė Osmane, si mė pak e rrezikshme, prandaj edhe mė e pranueshme, ėshtė njėherit edhe “metafizika” politike e shqiptarėve. Sepse, shqiptarėt asnjėherė nė histori nuk janė ndodhur nė situatė pėr tė zgjedhur nė mes tė mirės dhe tė keqes, nė mes lirisė dhe pushtimit , por vetėm nė mes tė keqes dhe tė keqes mė tė vogėl.
Se tė gjithė shqiptarėt nacionalizmi nuk ka lindur nga lufta e shqiptarėve kundėr pushtuesit, veēse ka lindur nga bashkėpunimi me pushtuesit, por me atė mė pak tė rrezikshėm, pra me armiqtė dhe pushtuesit jashtėballkanikė kundėr armiqve dhe pushtuesve asimilues ballkanas sllavė e grekė, me synimin qė nė fund tė lirohemi nga tė gjithė pushtuesit.

Edhe pse idetė e para pėr nacionalizmin dhe pėr kombin shqiptar hasėn nė shumė dokumente e shkrime publicistike te Rilindasit, sipas mendimit tim themelues qė paraqitėn nė mėnyrė sistematike dhe programatike e metodologjike idenė e kombit dhe vetėdijen nacionaliste shqiptare janė Pashko Vasa (ish-guvernator i pėrgjithshėm i Libanit) nė dy essetė e tij “Shqypnia dhe shqyptarėt” (1879) dhe “E vėrteta pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt” (1879) si dhe Sami Frashėri nė essenė “Shqipėria ē’ka qenė, ē’ėshtė dhe ē’do tė jetė?” njėzetė vjet mė vonė.

Pas pavarėsisė sipas nacionalizmit shqiptar, shteti shqiptar kondicionohet dhe nuk do tė mundet tė forcohet politikisht e as tė zhvillohet ekonomikisht pa u bashkuar edhe me pjesėt e tjera tė kombit edhe tė territorit shqiptar. Prandaj nacionalizmi shqiptar ka pėr parim kryesor politik veprimtarinė politike, duke pėrfshirė edhe luftėn e armatosur, pėr tė realizuar pėrputhjen e kufijve tė njesisė politike me njėsinė kombėtare.

AbdylHabib
14-05-09, 09:17
Pėr tė mėsuar historinė e popullit tonė, sot lexuesi shfrytėzon literaturė tė huaj, gjegjėsisht serbe apo greke, ēka ėshtė vėrtet brengosėse. Nevoja pėr flakjen e teksteve filo-serbe nga bankat e shqiptarėve, s’ka dyshim qė ėshtė diēka e domosdoshme dhe e pashmangshme. Sot, nė kohėn e lirisė sė fjalės, pas shkėputjes nga sistemi sllavo-komunist - sistem i instaluar nga serbet (5)nė Shqipėrinė tonė - shqiptarėt s’kanė kurrfarė arsye tė mendojė akoma si Enveri, shėrbėtori besnik i marksizėm-leninizmit, i cili u nguliti shqiptarėve pėrmes dhunės dhe mekanizmit tė shpėlarjes sė trurit idenė se kėta shpėtuan e dolėn fitimtarė nė kohėn kur u shkėputėn nga Perandoria Osmane, e cila punoi pėr disa shekuj duke u mbėshtetur nė parimet e Sheriat (Sistemin e Zotit). Enveri mendonte kėshtu dhe impononte tė njėjtin mendim, sepse ish i ngarkuar me kėtė mision nga serbet, tė cilėt vetėm atėherė (1912), kur shqiptarėt u ndanė nga Perandoria Osmane, pushtuan tokat e shqiptarėve, ēka nuk patėn mundėsi qė ta bėnin mė herėt, nė kohėn kur aleati i shqiptarėve ishte Perandoria Osmane, pjesė pėrbėrėse e tė cilit qe edhe Shqipėria. Madje, nuk mbeti me kaq, ai (pėrhapėsi i ideve komuniste) vazhdoi me tė njėjtėn egėrsi kundėr shqiptarėve, e sidomos ndaj atyre myslimanė, njėlloj siē kishin vepruar punėdhėnėsit e tij(6) dekada mė parė. Prandaj, lipset thėnė qė nė fillim se antishqiptarizmi i krijuar nga njė kryetradhtar s’mund tė merret parasysh, dhe e njėjta gjė vlen edhe pėrsa i pėrket historiografisė nė lidhje me historinė e popullit tonė, krenaria e tė cilit u ngrit nė kohėn kur ishte mik e akraba me perandorinė mė tė fortė tė kohės.