PDA

View Full Version : Alkooli dėmton arterien


~AnnA~
25-02-09, 16:25
http://cdodite.com/fotografite/artikujt_foto410x/Alkooli_demton_arterien.jpg

Pijet alkoolike pėrmbajnė etanol, pjesa mė e madhe e tė cilit nė organizėm shndėrrohet nė acetaldehid, qė sipas studimeve tė fundit shton rrezikun e prekjes nga sėmundjet kardiovaskulare.

Shkencėtarėt kanė zbuluar se niveli i rritur i acetaldehidit nxit qelizat e sistemit imunologjik tė ngjiten pėr muret e enėve tė gjakut duke nxitur ndezje. Kjo sjellje, rrit rrezikun nga ateroskeloza.

Kjo ėshtė edhe njė prej shumė studimeve qė tregojnė se konsumimi i tepėr pėrnjėherė, dhe jo sasia e pėrgjithshme e alkoolit e konsumuar, kanė ndikim tė dukshėm nė paraqitjen e sėmundjeve kardiovaskulare.

Pirje e tepruar, siē ndodh gjatė vikendeve ose festave, llogaritet marrja e sė paku 5 pijeve pėr meshkuj dhe sė paku 4 pijeve pėr femra brenda dy orėve.

pirro
25-02-09, 20:18
AnnA, deshta nje pytje? a ka ndikim pozitiv ne organizem nese perdoret ne nje sasi te vogel alkooli, psh nje gote e vogel raki apo vere???

~AnnA~
27-02-09, 12:46
AnnA, deshta nje pytje? a ka ndikim pozitiv ne organizem nese perdoret ne nje sasi te vogel alkooli, psh nje gote e vogel raki apo vere???
Une do te them qe,alkooli nuk eshte i mire te merret as dhe ne sasi te vogla...
Mjeket thone qe,nje sasi shume e vogel e alkoolit(diku 12 g ne dite-kjo eshte nje gote shume e vogel) ndihmon ne asgjesimin e disa bakterieve ne veshke dhe ezofag,mirepo ne asnje menyre nuk u lejohet te pine alkool personat me shtypje te larte,ato qe jan diabetike,personat qe kan kolesterol ne gjak,ato qe marrin ilace te cilet mund te shkaktojne reaksione te demshme kur kombinohen me alkoolin...me nje fjale,alkooli s'ka ndoj avantazh qe ja vlen t'a marresh...
Konsumimi i tepert eshte i demshme per shume organe e ne vecanti per melcine,qe eshte si nje fabrike ne organizem,i cili organ kryen shume funksione te rendesishme ne organizem....pra,alkooli shpien deri ne cerroze te melcise,e cila semundje eshte dhe vdekjeprurese....
Andaj, STOP Alkoolit!!!

Scooby-Doo
03-03-09, 15:38
Ministria e shėndetsisė e Francės e konsideron alkoolin prej gjėrave mė tė kėqija
Ministria e shėndetsisė ka filluar njė fushatė tė fuqishme kundėr konsumimit tė alkoolit, duke e llogaritur si njė shkaktar kryesor tė kancerit. Kjo fushatė ka shkaktuar indinjatė tek prodhuesit e alkoolit nė Francė. Gazeta "The Times", e cila edhe e ka pėrhapur lajmin thotė se stagnimi ekonomik ėshtė dashur ta shtyjė kryetarin francez Nikola Sarkozi tė zgjedh njė kohė tjetėr mė tė pėrshtatshme pėr kėtė fushatė.
Kjo fushatė koncentrohet nė udhėzimet e "Institutit francez pėr luftė kundėr kancerit", i cili sqaron prerazi se konsumimi i alkoolit, sidmos verės duhet tė ndalet. Kjo ministri potencon se njė gotė me verė e konsumuar pėr ēdo ditė e shton mundėsinė e goditjes me kancer pėr 168 %.
Drejtori i kėtij instituti, Dominik Maranshi thotė se konsumimi i disa gllėnkave tė vogla tė alkoolit shkakton aso dėme tė mėdha pėr shėndetin e njeriut qė as nuk mund tė parafytyrohen, ai thotė "Njė sasi e verės, sadoqė ėshtė e vogėl nuk mund ti bėjė aspak dobi njeriut".
Kjo nuk ėshtė hera e parė qė pėrgjegjės francez tėrhjekin vėrejtjen nga reziqet e verės. "The Times" ka potencuar se ministritė e shėndetit nė mbarė botėn vazhdimisht insistojnė tek njerėzit qė ta lėnė konsumimin e alkoolit pėr ta ruajtur shėndetin e tyre.
Gazeta "The Times" terhjeki vėmendjen edhe drejt njė pikė tė rėndėsishme pėr tė cilėn kjo fushatė ka veēorinė e vet, e ajo ėshtė se kjo fushatė vjen nga qeveria franceze, e cila verėn e konsideron njė pjesė tė jetės dhe nga trashėgimia kombėtare.
Gazeta tregon se ministria e shėndetsisė ėshtė mbėshtetur nė krahasimin mes qindra studimeve ndėrkombtare dhe ka ardhur nė pėrfundim se ka lidhje tė ngushtė mes llojeve tė ndryshme tė kancerit dhe ushqimit e pijes dhe mėnyrės se jetesės.
Rezymeja tė cilėn e ka pėrgaditur ministria e shėndetsisė potencon se alkooli ėshtė parapėrgaditje pėr goditje me kancer nė gojė, fyt, mushkėri, zorė dhe gjinjė.

Hidhėrimi i prodhuesve tė alkoolit

Kjo fushatė i ka shtyrė prodhuesit e alkoolit tė shprehin hidhlrimin e tyre tė madh, duke llogaritur se ky raport ėshtė skandal dhe i kanė akuzuar lobi grupet shėndetsore se janė duke u orvatur tė ngulfatin njė element qė llogaritet lavdi e popullit francez.
Ata pėrmendėn edhe rolin e mundshėm tė kryetarit Sarkozi nė kėtė fushatė, pasiqė ai nuk konsumon mė alkool dhe e kompenzon atė me ujė dhe lėng portokalli, kur tė tjerėt konsumojnė lloje tė ndryshme tė alkoolit. Liga e pėrgjithshme e prodhuesve tė alkoolit thiri nė ndalje tė asaj qė e quajti "presione qė pėrjeton alkooli" duke pretenduar se konsumimi i alkoolit ėshtė zvogėluar pėr 50 % nė njėzet vjetėtėt e fundit, mirėpo pėrqindja e kancerit ėshtė ritur.