PDA

View Full Version : Pilaf me mish dhe vezė ...


Jana
28-02-09, 15:56
Pėrbėrėsit:
* Oriz (100 gram )
* Mish viēi
* 2 kokrra vezė
* Domate
* Erėza (sipas dėshirės)
* Kripė, piper
Pėrgatitja:
Zihet mishi dhe me lėngun e mishit pėrgatitet dhe pilafi (pilafi i ka masat 1 me 2, dmth. 1 gotė oriz donė 2 gota ujė tė ngrohtė. Nė fillim vihet pak gjalpė apo vaj ulliri dhe pėrzihet orizi gjeri sa tė marr njė ngjyrė tjetėr (dmth tė lyhet n’vaj) dhe i hidhet uji. Nė rast se nuk doni tė pėrdorni vajra, atėherė mund ta bėni me verė tė bardhė.

Ndėrkohė qė pilafi zien me zjarr tė ulėt pėr 20 minuta, mishi vihet pėr t’u skuqur.
Pasi tė kenė mbaruar tė gjitha kėto, pilafi hidhet nė njė pjatė tė gjerė. Rrihen vezėt dhe mund t’i hidhni erėza dhe barishte, dhe pėrzihet me orizin.
Hahet sa mė shpejt, sepse ėshtė mė e shijshme.

teutaA
28-02-09, 22:46
veq erdha me kqyr qka eshte pilafi

Jana
01-03-09, 00:07
veq erdha me kqyr qka eshte pilafi

Saaaaaaaaaa qudi qe se ki dit,,,,nima sa inetresant.....

Peja-Boy
09-03-09, 21:46
veq erdha me kqyr qka eshte pilafi

Nese sje Gjakovare sakt qe se din qka osht valla , se as une spo e di prap qka osht pa e pergadit e me pa ....

Jana o ty durt te lumshin hooo ske pas nevoj mu shpenzu hahaha

teutaA
10-03-09, 03:30
Nese sje Gjakovare sakt qe se din qka osht valla , se as une spo e di prap qka osht pa e pergadit e me pa ....

Jana o ty durt te lumshin hooo ske pas nevoj mu shpenzu hahaha

hahah qysh e mora vesh prej forumistave pilaf koka orizi qe po ziejka ne tengjere diqysh hahah edhe pse spsna hanger kurr veq pe marr me mend:smile:

Peja-Boy
10-03-09, 16:31
hahah qysh e mora vesh prej forumistave pilaf koka orizi qe po ziejka ne tengjere diqysh hahah edhe pse spsna hanger kurr veq pe marr me mend:smile:

Hajt se shkojm te Jana musafir nje Nate edhe e provojm hehe ...Nese na Fton ne Darke ndonjeher ??

teutaA
10-03-09, 20:09
Hajt se shkojm te Jana musafir nje Nate edhe e provojm hehe ...Nese na Fton ne Darke ndonjeher ??

ahhaahh jo se mos po na shtin me hanger orizin m shtaga:smile:

lovely
12-03-09, 11:46
ahhaahh jo se mos po na shtin me hanger orizin m shtaga:smile:

omshort mu qerru me ato shtaga :biggrin: qe shkoni , bomni zo edhe mu se vi :D:)

Peja-Boy
12-03-09, 18:05
ahhaahh jo se mos po na shtin me hanger orizin m shtaga:smile:

Hajt se nuk eshte problem me i msu ato shtaga ...po edhe nese nuk dijm hajm me Gishta :PP