PDA

View Full Version : Kaltėrina nga Kosova operohet suksesshėm nė SHBA


~AnnA~
28-02-09, 17:29
Pak kilometra nga Kamenica, nė pjesėn lindore tė Kosovės, nė fshatin Novo Sellė, afėr kufirit me Serbinė, Kaltėrina Rullani, jeton bashkė me familjen e saj. Kaltėrina, tani 16 vjeēe, prej vitesh vuante nga njė deformim nė shtyllėn kurrizore, por, pak muaj mė parė ajo i ėshtė nėnshtruar njė ndėrhyrjeje kirurgjike nė spitalin Johns Hopkins nė Baltimore tė Shteteve tė Bashkuara, i cili i ka dhėnė drejtim tjetėr jetės sė saj " Dhimbje kam pasur nė boshtin kurrizor. E kam ditur se nė Amerikė po shkoj pėr shėrim, e kam ditur se do tė hyj nė operacion, por se do tė shėrohem qind pėr qind nuk e kam besuar. Kur jam ngritur nė kėmbė dhe kur e kam parė veten nė pasqyrė, jam befasuar shumė. Jam shumė e lumtur, tani jam si tė gjitha shoqet e mia".
Rasti i Kaltėrinės u zbulua nga doktor Bob Muncinger, kur ai ndodhej me shėrbim bashkė me trupat paqeruajtėse amerikane ne Kosovė. Doktor Muncinger, i cili kishte kryer praktikėn mjekėsore ne spitalin Johns Hopkins mori pėrsipėr shpenzimet e udhėtimit tė Kaltėrinės nga Prishtina nė Baltimor; administrata e spitalit mbuloi shpenzimet e qėndrimit, ndėrsa mjeku kirurg Paul Sponseller dhe grupi i mjekėve tė departamentit tė ortopedisė vendosėn ta kryenin operacionin falas, jashtė orarit.
Kirurgu i Kaltrinės, doktor Sponseller, thotė se operacionet nė shtyllėn kurrizore, sikur ky i Kaltrinės, janė mė shumė rrezik; pacientėt mund tė mbesin edhe tė paralizuar. Ndoshta kjo, thotė ai, ka qenė edhe njė nga arsyet pėrse Kaltrina kishte mbetur pa u trajtuar.
" Po tė mos ndėrhuhet nė boshtin kurrizor tė Kaltėrinės, ajo do tė bėhej mė e deformuar, mushkėritė e saj do tė shtypeshin dhe probleme edhe mė tė rėnde do tė pasonin.... Gjatė operimit janė pėrdorur rreth 24 vida pėrgjatė shtyllės kurrizore si dhe dy shufra tė gjata nė tė dy anėt e shtyllės pėr drejtimin e saj. Pas 8 orėsh, operacioni pėrfundoi me sukses tė plotė. Nga drejtimi i shtyllės kurrizore Kaltėrina arriti njė zgjatje trupore prej disa centimetrash".
"E falėnderoj shumė mjekun i cili mė ka operuar, doktor Sponseller, e falėnderoj edhe Bob Muncinger me tė cilin kam marrė rrugė pėr nė Amerikė de po ashtu i falėnderoj tė gjithė mjekėt nė spitalin e Amerikės. Tash ndihem shumė mirė, nuk kam dhimbje. Ka katėr ditė qė kam filluar tė shkoj edhe nė shkollė. Ndihem shumė mirė, shumė e lumtur".
Kaltėrina ėshtė operuar nė dhjetor tė vitit tė kaluar. Ajo nė prill pritet tė udhėtojė sėrish pėr nė Baltimore pėr njė kontroll mjekėsore. Mjekėt qė operuan Kaltėrinėn besojnė se sė shpejti ajo do tė mund tė ecė drejtė, pa asnjė shenjė qė do ta dallonte atė nga shoqet e saja. E vetmja gjė qė mjekėt nė Baltimor kėrkojnė nga ajo ėshtė qė herė pas here t'u dėrgojė radiografi tė boshtit tė kurrizit pėr tė parė ecurinė e shėrimit tė saj tė plotė.
Kaltrina dhe familja e saj janė shumė mirėnjohės ndaj mjekėve amerikanė, angazhimi i tė cilėve hapi njė kaptinė tė re tė kėsaj familejeje, sikurse thonė ata qė angazhimi amerikan hapi njė kaptinė tė re pėr tėrė Kosovėn.

Shqiptare_ne_Turqi
28-02-09, 19:04
A ka,ma miré se ta shofesh ne syt e njé té riut ( dhe pacient ) lumturin :smile: Sa té mdhenjé jan ata njérzé qé ja kan dhurua két ...

AnnA té pérshéndes shum ...

~AnnA~
01-03-09, 17:12
Kesaj vajze i eshte dhuruar nje jete e re dhe e lumtur...
ps.te pershendes dhe une shume shqiptare...

Jana
03-03-09, 02:16
S'ka ma mir....eh shyqyr qe i kena Mjekt....e Motrat Medicjonale hahaha...
Personalisht em bajn mu ndi shum shum mir kur lexoj lajme te tilla...sidomos nga Mjeksia..