PDA

View Full Version : Mjafton nje minut i vetem


Scooby-Doo
01-03-09, 16:48
Njerėzit sot diskutojnė shumė pėr edukimin e fėmijėve tė tyre: Si t'i drejtojnė e udhezojne ata ne rruge te drejte, nepermjet menyrave te duhura, pa pėrdorur mėnyra tė gabuara.Nėse ankohesh nga parregullsia e femijeve te tu, apo ndjen se ke problem nė edukimin e tyre mundohu te perdoresh menyren "Vetem Njė Minutė", njė mėnyrė e re kjo nė edukimin e fėmijėve. Si realizohet kjo nė njė minutė?

Kritika nė njė minutė
Fillimisht lajmėro fėmijėt e tu se ti nuk do qė tė jesh gjykuesi i tyre e as ata gjykuesit e tu, dhe se ti nuk dėshiron qė tė jesh diktator nė shtėpi, e qė sot e tutje do tė ndiqni njė mėnyrė tė re nė edukim.
Bėj qė fėmija ta kuptojė se diku ka gabuar, por qė kjo nuk ėshtė bėrė shkak qė ju tė humbisni dashurinė pėr tė.
Nėse fėmija bėn ndonjė gabim mos e shiko drejt nė sy, kritikoje shkurtimisht pėr atė qė bėri pa marrė nga koha jote vetėm se disa sekonda, bėje tė ndjehet se ti je e zemėruar nga veprimi i tij dhe tė ndjejė tė njėjtėn gjė qė ti ndjen, nė gjysmėn e parė tė minutit. Pra nuk ka kohė qė fėmija tė diskritohet, por ka shumė rėndėsi ta ndjejė kėtė kritikė.
Bėje tė ndjehet se ai nuk e pėlqen veprimin e kryer, pėrkrah kėsaj moskėnaqėsia jote. Asnjė nuk don tė diskritohet apo tė ē'vlerėsohet. Mė pas merr frymė thellė, dhe ndjehu e qetė shpirtėrisht, pastaj shiko drejt e nė sy tė tij , nė gjysmėn e dytė tė minutit, nė mėnyrė qė tė ndjejė se ti je pėrkrah tij e jo kundra, dhe se ti e don shume por nuk tė pėlqejnė veprimet e tij. Thuaji gjithashtu se ti je fėmijė i mirė dhe se ti je e kėnaqur prej tij, porse nuk je e kėnaqur nga veprimet qė ai kryen, e nuk tė lė tė gabojė sepse e do. Pėrqafoje fėmijėn fort nė kraharor nė mėnyrė qė tė ndjehet se koha e kritikės mbaroi.
Fėmijėt e tu, mbas njė farė kohe do tė kuptonėn se:

sė pari: Veprimet e tyre tė gabuara nuk do tė kalojnė pa u vėnė re.
sė dyti: Ata janė fėmijė tė mire, por edhe gabojnė.
sė treti: Ata janė tė dashur tek prindėrit e tyre.

Nė kėtė mėnyrė fėmijėt e kuptojnė se duhet tė jenė tė sinqertė me prindėrit e tyre, ulen e bisedojnė me ta e u tregojnė atyre pėr mendimet dhe ndjenjat e tyre. Ata ndiejn turp nga gabimi i kryer dhe kthehen me dashuri ndaj prinderve.
Nė rast se djali yt kthehet me vonesė nė shtėpi, e kėtė vonesė ai e ka pėrsėritur mė shumė se njė herė gjatė javės. Shikoje drejt e nė sy, e thuaji: "Je kthyer me vonesė, e kjo u pėrsėrit dy herė gjatė kėsaj jave".
E mė pas duhet ta shfaqėsh zemėrimin tėnd me thėnien: "Unė jam e mėrzitur dhe jo e kėnaqur prej teje sepse kjo u pėrsėrit dy herė".
djali yt, mbas kėtyre fjalėve tė shkurtra do tė ndjejė zemėrimin tend tė sinqertė. Askush nga ne nuk dėshiron tė qortohet nga askush, por qortimi tė bėn tė kuptosh se ke gabuar. Kjo ėshtė ajo qė ti kėrkon nė gjysmėn e parė tė minutit: qė djali yt apo vajza tė kuptojne se kanė gabuar dhe tė ndjejnė turp per kėtė.
Porse cfarė bėn nėse fėmija yt mėrzitet e fillon tė justifikohet? Kėtu duhet tė plotėsosh gjysmėn tjetėr tė minutit, e cila ėshtė celėsi i suksesit tė kritikės qė je duke bėrė.
Shikoje drejt e nė sy, nė mėnyrė qė tė ndjehet se ti je pėrkrah tij e jo kundra, e thuaji atė qė ai dėshiron tė dėgjojė nga ti se: Ai ėshtė i mirė dhe se ti je e kėnaqur prej tij, por nuk je e kėnaqur nga veprimi i tij i sotėm, dhe se kjo cėshtje tė mėrzit. Pastaj shtrėngoje fort nė kraharor nė mėnyrė qė ta ndjejėt se kritika ndaj gabimit mbaroi, pa patur nevojė qė njė gjė tė tillė tė thuhet me gojė.

Imam el-Gazali- rahimehull-llah-, i cili e ka zbuluar dobinė e kėsaj mėnyre para disa shekujsh, ka thėnė pėr korigjimin e gabimit tė fėmijės: "Duhet qė fėmija tė kritikohet nė fshehtėsi, ( pa e marre vesh askush) e t'i thuhet: "Kij kujdes mos bėsh gabim tė tillė herė tjetėr". Mos ia pėrmėnd gabimin e bėrė herė pas here, sepse i bėhet dicka normale mė pas tė dėgjojė fjalė tė tilla, dhe se me pas fjalėt nuk i zėnė vend nė zemėr".

Shpėrblimi nė njė minutė
Nėse fėmija jot kryen ndonjė veprim qė meriton tė shpėrblehet, bėje tė ndjehet i lumtur, ashtu sikur e bėre tė ndjehet fajtor kur bėri gabim. Ji e vėmėndshme nė momentin kur fėmija jot kryen vepra tė mira, e pėrdor me ta mėnyrėn mė tė mirė pėr tė cilėn t'i shpėrblyer.
Bėji me dije ata, nė gjysmėn e pare tė minutit, qė veprimi i tyre tė ka gėzuar. Qėndro mė pas disa sekonda pa folur, qetėsia jote i bėn ata tė ndjehen tė kėnaqur nga vetvetja. Pastaj thuaju se ti i do shumė, dhe nė fund vulose shpėrblimin tėnd me njė tė pėrqafuar apo me ledhatim tė kokės me ngrohtėsi. E gjithė kjo nuk do tė marrė prej teje mė shumė se njė minutė, por ndjenja e tyre e kėnaqėsise do t'i shoqėrojė shumė gjatė. Ndoshta mėnyra e shpėrblimit nė njė minutė do tė ishte dhurata mė e bukur qė ua bėjnė prindėrit fėmijėve.