PDA

View Full Version : 10 shenjat mė tė zakonshme tė shtatzėnisė


~AnnA~
02-03-09, 11:58
Disa gra janė tė sigurta qė janė shtatzėnė qė nė momentin kur ndodh, pėr disa tė tjera duhen 5 teste pozitive shtatzėnie, sė bashku me njė sėrė simptomash qė tė jenė vėrtet tė sigurta. Nė qoftė se po mendoni se mund tė jeni shtatzėnė, shpresojmė qė lista jonė e shenjave mė tė zakonshme tė shtatzėnisė t’ju ndihmojė qė tė gjeni pėrgjigjet qė po shpresoni! Mos harroni, ēdo grua ėshtė e ndryshme, kėshtu qė ju mund tė mos pėrjetoni qė tė gjitha nga 10 shenjat mė tė zakonshme.


1 Gjoks tė ndjeshėm.

Nė qoftė se jeni shtatzėnė, ju do tė dalloni qė gjoksi juaj do tė jetė i ndjeshėm. Kėtė do ta vini re rreth tre javė pas zėnies sė fėmijės, kur menstruacionet janė rreth 1 javė me vonesė. Ato mund tė ndihen tė fryra, ashtu siē fryhen kur pritet cikli mujor.

2 Njolla tė vogla ose kontraktime.

Nė qoftė se jeni shtatzėnė, njolla tė vogla ngjyrė rozė mund tė ndodhin nė kohėn e implementimit, kur embrioni mbillet (ngjitet) nė mitėr. Kjo ndodh rreth 8 deri nė 10 ditė pas ovulacionit, pak mė herėt seē pritet cikli mujor. Ju mund tė dalloni rrjedhjen e implementimit qė ėshtė nė formė njolle ngjyrė rozė dhe jo e trashė dhe e kuqe. Kėto kontraktime mund tė jenė tė zakonshme nė shtatzėninė e hershme. Derisa embrioni tė vendosi pozicionin e tij dhe tė mbėshtetet nė kockėn e pelvisit nė tre mujorin e parė, do tė ketė kontraktime tė ngjashme me ato tė menstruacioneve. Nė fakt, kontraktimet e mitrės janė njė gjė e zakonshme dhe ndodhin vazhdimisht si gjatė ushtrimeve fizike, orgazmės ashtu edhe gjatė ndryshimeve tė thjeshta tė pozicioneve.

3 Errėsimi i aoreolave.

Nė shtatzėninė e hershme gjatė kohės qė prisni menstruacionet ju mund tė dalloni qė aoreolat (pjesa e errėt qė rrethon thithat e gjoksit) fillojnė tė theksohen dhe tė rriten nė diametėr. Besohet qė ngjyra e errėt e aoreloės ndihmon fėmijėn e porsalindur tė gjejė thithėn pėr tu ushqyer me qumėsht.

4 Kėputje ekstreme.

Nė qoftė se jeni shtatzėnė, njė simptomė shumė e zakonshme nė javėt e para ėshtė lodhja. fazė temperatura ulet). Kur veza ėshtė fertilizuar nė tubin fallopian, nis njė udhėtim pėr nė mitėr qė zgjat rreth 1 javė, ku edhe mbillet. Ėshtė pikėrisht nė kėtė kohė qė trupi juaj mund tė ndjejė qė ju jeni shtatzėnė. Kur hormoni HCG ėshtė liruar, gruaja zakonisht pėrjeton njė rritje temperature, po aq dramatike sa e para, por mund tė ndjehet rreth 1 javė deri nė 12 ditė pas rritjes sė temperaturės sė ovulimit.

5 Marrje mendsh dhe tė vjella.

Nė qoftė se jeni shtatzėnė, ju do tė pėrjetoni “sėmundjen e mėngjesit” qė nė javėt e para tė zėnies. Pėrzierja dhe marrja e mendve mund tė ndodhė nė ēdo kohė- ditėn dhe natėn.

6 Urinim i shpeshtė.

Gjatė kohės qė menstruacionet janė 1 ose 2 javė me vonesė, ju mund tė zbuloni se po urinoni mė shpesh se zakonisht. Kjo ndodh pėr shkak se fėmija qė po rritet nė uterus ushtron presion nė fshikėzėn tuaj.

7 Kapsllėk

Ju mund tė ndjeni ndryshim nė tretje. Hormonet e prodhuara me tepri gjatė shtatzėnisė bėjnė qė zorrėt tė jenė mė tė relaksuara.

8 Rritje tė temperaturės bazė tė trupit.

Ju mund tė jeni vėrtet shtatzėnė nė qoftė se temperatura bazė e trupit qėndron e rritur edhe pas kohės qė duhet tė kishit menstruacionet dhe nuk ulet nė nivelin pre-ovulacion (nė kėtė fazė temperatura ulet). Kur veza ėshtė fertilizuar nė tubin fallopian, nis njė udhėtim pėr nė mitėr qė zgjat rreth 1 javė, ku edhe mbillet. Ėshtė pikėrisht nė kėtė kohė qė trupi juaj mund tė ndjejė qė ju jeni shtatzėnė. Kur hormoni HCG ėshtė liruar, gruaja zakonisht pėrjeton njė rritje temperature, po aq dramatike sa e para, por mund tė ndjehet rreth 1 javė deri nė 12 ditė pas rritjes sė temperaturės sė ovulimit.

9 Mungesė menstruacioni.

Kjo mund tė jetė shenja e parė e shtatzėnisė, sidomos nė qoftė se ju keni njė cikėl tė rregullt. E kombinuar me shenjat e tjera pozitive, ju mund tė jeni e sigurt se jeni shtatzėnė edhe pėrpara se tė bėni testin e posaēėm.

10 Testi i shtatzėnisė.

Nė qoftė se cikli juaj mujor ėshtė qoftė edhe 1 ditė me vonesė ju jeni gati tė njihni tė vėrtetėn; tė bėni njė test shtatzėnie nė shtėpi. Njė test urine mund tė pėrdoret qė 10 deri nė 14 ditė pas fertilizimit. Nė qoftė se nuk mund tė prisni deri nė mungesėn e menstruacioneve, njė test shtatzėnie gjaku mund tė bėhet qė nė 8 deri nė 10 ditė pas fertilizimit. Kujto qė testet e shtatzėnisė nuk janė 100% tė sigurta, as ato tė gjakut. Nė qoftė se rezultati ėshtė negativ dhe ju pėrsėri ndiheni shtatzėnė pėrsėriteni testin 1 javė mė vonė. Fat tė mbarė!

Arkza
03-03-09, 14:05
Shume Bukur Ana , Por me duket se eshte nje teme e ngjashme si kjo , Veq kam disa Pytje se kush din P.SH Per Grat Shtazana se qfare Hapa mujne te perdorin gjates kohes me Grip !?
E Pyta dikon Dikush me thot se Bon te pij Grat Shtazana Parastamoll ose Daleron e dikush thot se s'bon !!!
Pra qfare mendoni ju per kete se a eshte e deshme me i perdor keto Hapat ?
Ose qfare mundet te perdor pa kurrfare deme Bebes dhe Nanes per shkakun te gjinit !?

~AnnA~
03-03-09, 23:19
Shume Bukur Ana , Por me duket se eshte nje teme e ngjashme si kjo , Veq kam disa Pytje se kush din P.SH Per Grat Shtazana se qfare Hapa mujne te perdorin gjates kohes me Grip !?
E Pyta dikon Dikush me thot se Bon te pij Grat Shtazana Parastamoll ose Daleron e dikush thot se s'bon !!!
Pra qfare mendoni ju per kete se a eshte e deshme me i perdor keto Hapat ?
Ose qfare mundet te perdor pa kurrfare deme Bebes dhe Nanes per shkakun te gjinit !?

Arkza,vrejta une per nje teme te tille mos valle ekziston,por nuk e gjeta....gjithesesi,flm per perkujdesin..do kerkon me tej,nese e gjej do i bashkoj...

Te dal ne pyetjen tende:
Duhet pasur shume kujdes gjate 12 javeve te para te shtatzanise,sepse ne kete periudhe demtohet embrioni me se lehti...
Nga mjeket keshillohet Paracetamoli si ilace kunder dhimbjes.Gjithashtu ne doze te vogel mund te perdoren dhe tabletat qe permbajne Acidin AcetylSalisyl,lende kjo qe gjendet ne Aspirin(Kujdes,kjo ne doze te vogel-jo me shume se nje gjysem ne dite dhe ate jo dite pa nderprere)
Pas muajit te trete deri ne javen e 30 mund te perdoren dhe Ibuprofen(jan mjaft te mira keto),por gjithashtu ne doze te vogel..
Ato qe vujan nga Migrena,perdorin zakonisht Paracetamol te kombinuar me Codein(nuk paraqet ndoj rrezik kjo)
Kujdes te vecante duhet pasur me Ergotamin!!!

Ka femera qe marrin Vitamine gjate shtatzanise,gje qe ndikon negativisht ne embrion,e sidomos marrja ne doze te medha e vitamines A dhe D ...