PDA

View Full Version : Orari i gjatė i punės i lidhur me demencėn ...


Jana
03-03-09, 02:18
Personat tė cilėt punojnė me orar tė zgjatur, kanė mė shumė gjasa pėr dobėsim tė aftėsive mentale dhe pėr demencė (ēmenduri), bėjnė tė ditur disa studime tė fundit.
Tė dhėnat e mbledhura nga 2214 persona tė eksperimentuar kanė treguar se personat tė cilėt punojnė mė shumė se 55 orė nė javė kanė rezultate mė tė dobėta nė aftėsitė mentale, se sa moshatarėt e tyre, tė cilėt kanė njė orar standard tė punės.

Koha e zgjatur e punės ka pasur ndikim mė tė shprehur negativ nė testet e memories afat-shkurte dhe nė aftėsinė e kujtimit tė fjalive, veēanėrisht tek tė eksperimentuarit tė cilėt kanė kaluar mė sė shumti orė nė vendin e punės.

Shkencėtarėt besojnė se ky rezultat bazohet nė ērregullimet me gjumin, depresionin, stilin jo tė shėndetshėm tė jetės dhe stresin tek personat tė cilėt mė shpesh punojnė me orar tė tepruar.