PDA

View Full Version : Lodhja mentale shkakton edhe lodhje fizike ...


Jana
03-03-09, 02:20
Nėse keni pasur njė punė tė stresuar mos u habitni se do tė lodhemi edhe gjatė stėrvitjeve fizike, dhe atė shumė mė shumė se zakonisht.
Disa studime tė reja kanė treguar se lodhja mendore nuk ndikon nė kapacitetin kardiovaskular, por ndikon perceptimin individual rreth lodhjes gjatė aktivitetit trupor.

Nė kėtė mėnyrė personat tė cilėt janė mendėrisht tė lodhur, e ndjejnė lodhjen mė herėt dhe e pėrfundojnė atė po ashtu mė herėt nė krahasim me personat tė cilėt nuk kanė qenė tė ekspozuar ndaj ngarkesave mė tė mėdha mendore.