PDA

View Full Version : Qėndrimi armiqėsor dhe mbipesha...


Jana
03-03-09, 02:21
Meshkujt tė cilėt kanė qėndrim armiqėsor dhe janė nervozė, janė tė prirė pėr tė shtuar nė peshė, ka treguar njė hulumtim i ekspertėve francezė.

Hulumtuesit nga spitali Paul Brousse nė qytetin Villejuif, kanė studiuar tė dhėnat e grumbulluara nga afėr 6.500 participantė gjatė 19 vitesh.

Seritė e testeve kanė treguar se meshkujt tė cilit kishin qenė tipa armiqėsorė ndaj rrethit, kishin qenė dukshėm mė tė prirė pėr tė shtuar nė mėnyrė konstante indeksin e masės trupore (BMI- raporti i gjatėsisė dhe peshės trupore)

Studimi i botuar nė revistėn “American Journal of Epidemiology” pohon se te femrat kjo kishte ndodhur vetėm nė fillim tė studimit, dhe nė vitet e ardhshme ato nuk kishin shtuar nė peshė, sikurse kishte ndodhur te meshkujt.

emine
06-04-09, 16:24
Meshkujt tė cilėt kanė qėndrim armiqėsor dhe janė nervozė, janė tė prirė pėr tė shtuar nė peshė, ka treguar njė hulumtim i ekspertėve francezė.

Hulumtuesit nga spitali Paul Brousse nė qytetin Villejuif, kanė studiuar tė dhėnat e grumbulluara nga afėr 6.500 participantė gjatė 19 vitesh.

Seritė e testeve kanė treguar se meshkujt tė cilit kishin qenė tipa armiqėsorė ndaj rrethit, kishin qenė dukshėm mė tė prirė pėr tė shtuar nė mėnyrė konstante indeksin e masės trupore (BMI- raporti i gjatėsisė dhe peshės trupore)

Studimi i botuar nė revistėn “American Journal of Epidemiology” pohon se te femrat kjo kishte ndodhur vetėm nė fillim tė studimit, dhe nė vitet e ardhshme ato nuk kishin shtuar nė peshė, sikurse kishte ndodhur te meshkujt.
ev ev qka spo nijka njeri,po femnat bullica:P

LABI
06-04-09, 16:49
S"ma mbush mendjen kjo pune hiq ... .Faktoret ekzogjene patjeter reflektojne, ndikojne ne mireqenien (vitalitetin) fizike te njeriut ... Mirepo, kjo s'do te thote apriori qe eshte vendimtare ... Faktoret endogjene , sidomos sistemi metabolik dhe endokrinologjik . tek gjithesecili specifikohet, karakterizohet me pune dhe funksion unikal .

Perkundrazi une mendoj qe stresi , situatat e pakendshme depresiove goditin sistemin imunitar dh errisin aktivivitetin , punen e metabolizmit... Gje kjo qe automatikisht nenkupton dhe shpenzim te energjise/kalorise me te madhe ... :confused:

Jana
06-04-09, 17:45
S"ma mbush mendjen kjo pune hiq ... .Faktoret ekzogjene patjeter reflektojne, ndikojne ne mireqenien (vitalitetin) fizike te njeriut ... Mirepo, kjo s'do te thote apriori qe eshte vendimtare ... Faktoret endogjene , sidomos sistemi metabolik dhe endokrinologjik . tek gjithesecili specifikohet, karakterizohet me pune dhe funksion unikal .

Perkundrazi une mendoj qe stresi , situatat e pakendshme depresiove goditin sistemin imunitar dh errisin aktivivitetin , punen e metabolizmit... Gje kjo qe automatikisht nenkupton dhe shpenzim te energjise/kalorise me te madhe ... :confused:


Labi as une s'muj me thon qe ti din ma mir ose ma mush mendjen ma shum se kta persona...

Hulumtuesit nga spitali Paul Brousse nė qytetin Villejuif, kanė studiuar tė dhėnat e grumbulluara nga afėr 6.500 participantė gjatė 19 vitesh.