PDA

View Full Version : 11 vjetori i Epopes s Familjes Jashari


Shqiptare_ne_Turqi
06-03-09, 15:25
Hallakata,thuaj gjitha rubrikat ne Dardania.de dhe,nuk pash as nj tem e hapur lidhur me prvjetorin e epopes s Familjes Jashari.

Pra,pa u futur fare ne polemike du ta hapi kt tem n shnje respektit pr kt familje kaq t madhe,kaq heroike ...

Kjo sht nj epope e vrtet q,u realizua ndra,ideali i t gjith Shqiptarve ...

Lavdi ...Adem JASHARI me t gjith ata q kan rn me, 5-6-7-mars ...


http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/adem_jashari_sthmb.jpg

Makresh
06-03-09, 16:21
Allahu ju vendost ne Xhenetet me te larta o Dshmitar t kti kombi !


Me ju krenohemi !


http://www.shqiperia.com/galeria/d/245797-2/6_+CIMG1745.jpg

Sexhadja ku Bac Adem Jashari ka vnuar ballin !

krijuesiii
06-03-09, 21:06
Allahu ju vendost ne Xhenetet me te larta o Dshmitar t kti kombi !


Me ju krenohemi !


http://www.shqiperia.com/galeria/d/245797-2/6_+CIMG1745.jpg

Sexhadja ku Bac Adem Jashari ka vnuar ballin !


...ALLAHU te shperblefte be Vella Makresh qe ke sjell kete elemente kaq te bukur por dhe kaq emocionues. Shehid i madhe i Kombite Bac ADEM JASHARI ME SHUME SHEHIDA DESHMOR DHE DESHMUES ME TE MIRE TE KOMBIT ALLAHU I SHPREBLEFTE ME XHENETIN E SHKALLES ME TE LARTE SE VERTET SOLLEN DRITE ne jeten tone sollen DRITEN per ta zhdukur erresiren qe na pate kapluar...

...kur popujte dhe shoqerite bien ne nje mjerim te madhe cfare ishim edhe ne Allahu ju qone nje udhe rrefyes, lus ALLAHUN te mos devijojme nga rruga e drites qe na shtruan DESHMORET...

tungiii

krijuesiii
06-03-09, 21:16
...Mesazhi i Urtesis dhe i Trimeris le te troket ne ndjenje e njeriut, le te troket edhe sot ne mendjen dhe ndjenjen e Politikanit dhe cdo njeriu qe merr fryme e flet Shqipe...

http://www.youtube.com/watch?v=eUw__iKwqVY&feature=relatedtungiii

Agroni22
06-03-09, 23:59
MARRE per HASHIM THAQIN , FATMIR SEJDIUN , DHE JAKUP KRANIQIN qka ju tha BEKIM JASHARI une nuk e di qysh kajn ftyre ata me fol per figuren e ADEM JASHARIT kur sante shume mire i tha se e tradhetuat amanetin e baces ADEM kush eshte bektesh e mere vesh kujna i tha aiiii BAC U KRY ai tha JO JO BAC ALA SU KRY .
BEKIM JASHARI I THA per her te pare BAL tha nuk te kene ushtrija jote qe ti e formove nuk ken me te pru kurora dhe nuk parakalun si viteve tjera kjo po shihet qka kan ba keta liderat tane se per me met ne pushtet edhe gjakun e deshmoreve e kan shite MARRE MARRE MARRE
ooooo HASHIM THAQI
OOOO FATMIR SEJDIU
OOOO JAKUP KRSANIQI

>>{SpOnGeBoB}<<
07-03-09, 00:22
...Mesazhi i Urtesis dhe i Trimeris le te troket ne ndjenje e njeriut, le te troket edhe sot ne mendjen dhe ndjenjen e Politikanit dhe cdo njeriu qe merr fryme e flet Shqipe...

http://www.youtube.com/watch?v=eUw__iKwqVY&feature=relatedtungiii

Amo ti krijuesiiiiiiiiii pash zotin vetum kqyre shoq qaj komandanti legjendar qysh osht tu e ndreqen strategjine e epopejes tu e limu leshin e mjekrres fiiiiisht, fiiiiisht masnej rrasja qitelia shoq zhuj selmanit edhe qe u ndreq epopeja. Masnej vetum merre edhe ni kallash ma shume nuk duhet njeri mu kanen intelligent edhe dil qaty hupja nji rafall deri sa te vijne te marojne rrafsh per toke edhe qe dul epupeja.

Arkza
07-03-09, 13:01
Bac ! Krejt Kosova Krenohet me ty !

MemphiSx
07-03-09, 13:29
Bekim Jashari: Bac,nuk o kry!!

I mllefosur me organizimin shum te dobet nga institucionet tona te ketij pervjetori historik,Bekim Jashari u shpreh shum i mllefosur para institucioneve,per shkak te mos defilimit te FSK-s,para varrit te Adem Jasharit!

Po vjen dita qe kjo Familje e nderuar,qe dha shum per Kosoven te kuptoj tradhetit qe po ia ben ketij vendi hashim kauboj,qe po shetitet neper shtepi publike te maqedonis!

Arkza
07-03-09, 13:39
Bekim Jashari: Bac,nuk o kry!!

I mllefosur me organizimin shum te dobet nga institucionet tona te ketij pervjetori historik,Bekim Jashari u shpreh shum i mllefosur para institucioneve,per shkak te mos defilimit te FSK-s,para varrit te Adem Jasharit!

Po vjen dita qe kjo Familje e nderuar,qe dha shum per Kosoven te kuptoj tradhetit qe po ia ben ketij vendi hashim kauboj,qe po shetitet neper shtepi publike te maqedonis!Uhhhhhhhhhh qe kurr s'don mu lodhe ky i shkreti tu bo blla blla qetu !!!
Po hajte more keqyri Punet tua ma mir te bjer se Bile bile Thaqi e ka Tregu vetin qdo vit e ka Vizitu kur u kan kohe e duhur !
Edhe qofte se thua ti ne Shpi PB.... me mire aty sesa ky i rogovaqki juv as qe e ka vizutu ndonjehere Varrezat e Deshmoreve te Jasharajve !!!
S'ka pas kohe i shkreti s'ka pas kohe duke bredh posht e lart here te brado Milosh dhe tata papa italjano :P:D:D

MemphiSx
07-03-09, 13:47
Uhhhhhhhhhh qe kurr s'don mu lodhe ky i shkreti tu bo blla blla qetu !!!
Po hajte more keqyri Punet tua ma mir te bjer se Bile bile Thaqi e ka Tregu vetin qdo vit e ka Vizitu kur u kan kohe e duhur !
Edhe qofte se thua ti ne Shpi PB.... me mire aty sesa ky i rogovaqki juv as qe e ka vizutu ndonjehere Varrezat e Deshmoreve te Jasharajve !!!
S'ka pas kohe i shkreti s'ka pas kohe duke bredh posht e lart here te brado Milosh dhe tata papa italjano :P:D:D


Ahhh Lopa se ishe! Kurr mend sdon me u mush :D A tkom thon moj mos ma permend emrin,se po me qet ne telashe me qu ne pastrim kimik hhahahaahah :D Kqyr more martohu,e lej kto sene se hiq spo te shkojn per ftyre nc nc nc nc :D :D

Shqiptare_ne_Turqi
07-03-09, 20:23
Allahu ju vendost ne Xhenetet me te larta o Dshmitar t kti kombi !


Me ju krenohemi !


http://www.shqiperia.com/galeria/d/245797-2/6_+CIMG1745.jpg

Sexhadja ku Bac Adem Jashari ka vnuar ballin !

Makresh,menjher pas lufte ( 3 muaj ) isha ne Kosov dhe kam vizituar nj 3 here Prekazin e familjen Jashari,se paskam par kt sexhade !! Pra,pamar parasysh besimin individual t ktyre njerzve t mdhnje kam respekt t madh se,ata e dhan gjn ma t shtrenjt ( jeten ) pr Vatan ...

Pra,un kam respekt t jashtzakonshm dhe pr Ibrahim Rugoven pr punen q ka br,kam respekt pr t gjith ideatort dhe t gjith ata q kan sakrifikuar pr Vatan,pr pavarsin e Kosoves,... Q'far don me than ti tani ?

Ata q s'jan fal,t mos t'jua shohem trimerin e sakrificen a ??

T qndrojm sikur se mos me ekzistua ata njerz ?...q kan vdek pr pavarsin e Kosoves por s'jan fal, h qa thua ??

Ju kisha lutur si Shqiptare q,bile mbi veprat mbi punen e madhe te njerzve t till mos t prodhojm extremizem ... Ju lutem ...

Shqiptare_ne_Turqi
07-03-09, 20:29
Amo ti krijuesiiiiiiiiii pash zotin vetum kqyre shoq qaj komandanti legjendar qysh osht tu e ndreqen strategjine e epopejes tu e limu leshin e mjekrres fiiiiisht, fiiiiisht masnej rrasja qitelia shoq zhuj selmanit edhe qe u ndreq epopeja. Masnej vetum merre edhe ni kallash ma shume nuk duhet njeri mu kanen intelligent edhe dil qaty hupja nji rafall deri sa te vijne te marojne rrafsh per toke edhe qe dul epupeja.Shum sinqerisht ju kisha lutur,a keni mundsi t m kjartsoni pak se, shkaku q edini dhe ju, jam Sqiptare e Turqis dhe,po kam vshtrrsi nga njhere t kuptoj ketu se qa dojn t thojn njerzt ??

Guri i madh
07-03-09, 20:36
Hallakata,thuaj gjitha rubrikat ne Dardania.de dhe,nuk pash as nj tem e hapur lidhur me prvjetorin e epopes s Familjes Jashari.

Pra,pa u futur fare ne polemike du ta hapi kt tem n shnje respektit pr kt familje kaq t madhe,kaq heroike ...

Kjo sht nj epope e vrtet q,u realizua ndra,ideali i t gjith Shqiptarve ...

Lavdi ...Adem JASHARI me t gjith ata q kan rn me, 5-6-7-mars ...


http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/adem_jashari_sthmb.jpg
fatkeqsisht me familjen jashari manipulojn ata te cilet ishin kunder familjes jashi dhe perfitun politikisht edhe matrialisht duke qajtur tek familja jashari
dhe per jasharajt

Shqiptare_ne_Turqi
07-03-09, 21:01
fatkeqsisht me familjen jashari manipulojn ata te cilet ishin kunder familjes jashi dhe perfitun politikisht edhe matrialisht duke qajtur tek familja jashari
dhe per jasharajt


Fatkeqsisht Guri ... Por,sht turp i madh !

Guri i madh
07-03-09, 21:05
Fatkeqsisht Guri ... Por,sht turp i madh !kta e kan kuptue se askush nuk ka vdek nga turpi e nuk e kan fort gajle per turpin bile e kan mikun ma te mir t jetes


e ne qka flasim i merr era

Trina_1
07-03-09, 21:13
Ahhh Lopa se ishe! Kurr mend sdon me u mush :D A tkom thon moj mos ma permend emrin,se po me qet ne telashe me qu ne pastrim kimik hhahahaahah :D Kqyr more martohu,e lej kto sene se hiq spo te shkojn per ftyre nc nc nc nc :D :D

HAhahahahahahahahah ku sa ka kesh :biggrin:

pirro
07-03-09, 21:33
Adem Jashari do te jet per aq kohe sa do te jete edhe Kosova figura kyqe e popullit tone, dhe simbol i qendreses.
Meqenese po flitet edhe per Rugoven.
Gjithashtu edhe Rugova ne cdo seminar qe flitet ne gjdo perkushtim ka filluar qe te behet tradite qe kur flitet per njerin te perkujtohet edhe tjettri ( I. Rugova A. Jashari) dhe kjo eshte nje tradit shume e mire.

Per ata qe mundohet ta lidhin Adem Jasharin me religjionin, dhe qe thon se cka ka bere ka bere per fe . Cka te themi? Mjerim qe i ka kapur fundrrinen e popullit tone, dmth trefertalet.

shfletuesi_
07-03-09, 22:49
Bekim Jashari: Bac,nuk o kry!!

I mllefosur me organizimin shum te dobet nga institucionet tona te ketij pervjetori historik,Bekim Jashari u shpreh shum i mllefosur para institucioneve,per shkak te mos defilimit te FSK-s,para varrit te Adem Jasharit!

Po vjen dita qe kjo Familje e nderuar,qe dha shum per Kosoven te kuptoj tradhetit qe po ia ben ketij vendi hashim kauboj,qe po shetitet neper shtepi publike te maqedonis!

O i ndruar mos u bj dashakeqs t ndjellsh veq urrejtje.. t gjith e din q ska qen mir.. Edhe t gjith e dijn qe edhe Udhheqesit para ksaj qveria edhe kjo qveri sht nn ndikimin e politiks Amerikane. Tash FSK sht nn strvitjen e Kforit edhe duht t logjikoni pak sa nuk sht e leht t krijosh shtet.. T gjith e dijm qe kemi nj Pavarsi t Mbikqyrur ndrkomtarisht dhe vet fjala i mbikqyurur diht qe nuk ke kopetenca t plota 100% Pra s dij pse ju gjuhni n qaf njrzeve kot.

Krejt ka dua t shtoj sht q sot e gzojm lirin fal dshmorve t kombit duk filluar nga dshmort e par t prekazit dukagjinit e t gjith deshmorve t Kosovs.

krijuesiii
07-03-09, 23:13
Makresh,menjher pas lufte ( 3 muaj ) isha ne Kosov dhe kam vizituar nj 3 here Prekazin e familjen Jashari,se paskam par kt sexhade !! Pra,pamar parasysh besimin individual t ktyre njerzve t mdhnje kam respekt t madh se,ata e dhan gjn ma t shtrenjt ( jeten ) pr Vatan ...

Pra,un kam respekt t jashtzakonshm dhe pr Ibrahim Rugoven pr punen q ka br,kam respekt pr t gjith ideatort dhe t gjith ata q kan sakrifikuar pr Vatan,pr pavarsin e Kosoves,... Q'far don me than ti tani ?

Ata q s'jan fal,t mos t'jua shohem trimerin e sakrificen a ??

T qndrojm sikur se mos me ekzistua ata njerz ?...q kan vdek pr pavarsin e Kosoves por s'jan fal, h qa thua ??

Ju kisha lutur si Shqiptare q,bile mbi veprat mbi punen e madhe te njerzve t till mos t prodhojm extremizem ... Ju lutem ...


...Pse cfare ekstremiteti mos po te pengon ty edhe disave qe perveq se ka qene Patriot i madhe ka qene edhe Besimtare i devotshem, cfare po don me thene me ket spaskem ne te drejte tash te Krenohemi edhe me Besimin e tij aaa???


...Mos e tepro te lutem mbaj per veti diturin dhe menqurin e tepruar se te duhet...

...perndryshe kam respekte per mendimet dhe botekuptimet tua...


tungiii

~AnnA~
07-03-09, 23:57
Idealista si legjendari Adem Jashari spara lind nena kollaj.
Lavdi vepres se ndriteshme te Adem Jasharit dhe familjes se tij!!!

>>{SpOnGeBoB}<<
08-03-09, 00:21
Idealista si legjendari Adem Jashari spara lind nena kollaj.
Lavdi vepres se ndriteshme te Adem Jasharit dhe familjes se tij!!!pse a nuk tekoka kane komandant a ? e qka bajne be qita idealistat ti AnnA, masi hyne qitu me japen shpjegima. Vetum shkurt shkurt shkruma se nuk kom vakt me nejten ma shume. Edhe mue ma ka marr mendja qe fare idealisti u kon kur e pava qe tan kohen as nji llaf nuk e tha te qajo videoja e jatubes.

Guri i madh
08-03-09, 02:36
...Pse cfare ekstremiteti mos po te pengon ty edhe disave qe perveq se ka qene Patriot i madhe ka qene edhe Besimtare i devotshem, cfare po don me thene me ket spaskem ne te drejte tash te Krenohemi edhe me Besimin e tij aaa???


...Mos e tepro te lutem mbaj per veti diturin dhe menqurin e tepruar se te duhet...

...perndryshe kam respekte per mendimet dhe botekuptimet tua...


tungiiipo de edhe ne te tjert jemi besimtar t devotshem i njof prekazin e ult bile gjdo shpi edhe lagje

Agroni22
08-03-09, 13:08
...si nuk po kane turp disa qe Figuren e madhe te Kombite Adem Jashari me flliqe me nje figure pacifiste qe ka vdekur nga rakia pa sakrifikuar asgje per Kombe as edhe fotelen e bute ndonjeher, ky eshte ahamakizmi i magjis pacifiste mitike qe si lene disa te shohin as driten me sy...


tungiiiiTI ishe nje njeri qe me krye tane spo dishe kurgjo ooooo krijues i te kqijave qe ishe qeli syte se ty tu kan mshele syte e nuk po she kurgjo por shiqo e shiqo mire kush po del TRADHETAR ai HASHIMI YT jo si ka ma dal tradhetar por ata qe e ngriten ata do ta vrasin flm per mirekuptim

Arkza
08-03-09, 13:14
HAhahahahahahahahah ku sa ka kesh :biggrin:Si duket ty po te pelqejkan kur ofendojne Femrat !!!!!
Po e marre je !!! Qysh e ki Fadilin qiko ??? :biggrin: :biggrin:

krijuesiii
08-03-09, 13:27
TI ishe nje njeri qe me krye tane spo dishe kurgjo ooooo krijues i te kqijave qe ishe qeli syte se ty tu kan mshele syte e nuk po she kurgjo por shiqo e shiqo mire kush po del TRADHETAR ai HASHIMI YT jo si ka ma dal tradhetar por ata qe e ngriten ata do ta vrasin flm per mirekuptim


...te pershendes e u rritesh e u plakesh por jo Inshalla me qito mene...
tungiii

Agroni22
08-03-09, 13:31
...te pershendes e u rritesh e u plakesh por jo Inshalla me qito mene...
tungiiiedhe une ty te pershendes e ishalla para sa te vdekshe tu qelen mendet se jeta te paska shkura e huqur krejt gabim e paske pas jeten kalofsh mire e te pershendes se shume merzi ja kom me hi ne debate me njerz qe sja vlejn qaoo

Makresh
08-03-09, 14:34
Makresh,menjher pas lufte ( 3 muaj ) isha ne Kosov dhe kam vizituar nj 3 here Prekazin e familjen Jashari,se paskam par kt sexhade !! Pra,pamar parasysh besimin individual t ktyre njerzve t mdhnje kam respekt t madh se,ata e dhan gjn ma t shtrenjt ( jeten ) pr Vatan ...

Pra,un kam respekt t jashtzakonshm dhe pr Ibrahim Rugoven pr punen q ka br,kam respekt pr t gjith ideatort dhe t gjith ata q kan sakrifikuar pr Vatan,pr pavarsin e Kosoves,... Q'far don me than ti tani ?

Ata q s'jan fal,t mos t'jua shohem trimerin e sakrificen a ??

T qndrojm sikur se mos me ekzistua ata njerz ?...q kan vdek pr pavarsin e Kosoves por s'jan fal, h qa thua ??

Ju kisha lutur si Shqiptare q,bile mbi veprat mbi punen e madhe te njerzve t till mos t prodhojm extremizem ... Ju lutem ...

Qka je ka flet oj e paorientuar ? Per qfar ekstremizmi me flet ti ? Ata qe falen qenkan ekstremista ? Prindrit i paske ekstremista ? Po edhe Rugova (100% kafir) eshte lutur neper kisha shqiptaro-serbe, na paska qen edhe ai ekstremist sipas teoris tende (un mendoj qe po) ?? Ne zjarm u poqt dhe i mallkuar qoft aj i prishur ! Je e kenaqur tash ?


Sexhadja e Adem Jasharit eshte e ekspozuar ne Muzeun Kombtar ne Tiran dhe eshte ne perpunim te ristaurimit te saj.

ps: Mos me quajte ekstremist mes fjalesh,... se edhe un jam Shqiptar, dhe fatkeqsisht per ty, per tjetrin e tjetrin refuzoj do shembull jetsor perendimor te i impunohet Mazhorancs Shqiptare ! Do t'na gjeni, aty : !!!

panta_rhei
08-03-09, 16:19
Shumkujt ia ka pa dhe po ia sheh sherrin Kosova n emr t Familjes Jashari.

ose:

Shum pisa ia kan pa hajrin vetit n emr t Familjes Jashari.

Drejtsia dhe populli nj dit do t thon: Kriminel, pisa e fytyrzinj, U KRY!
(ather kur Kosova t jet e pavarur dhe sovrane)

doGzona
08-03-09, 22:07
.

Ka bere punen qe ti sot po e gezon dhe nejrezit e tille si ti pa pike edukate qe se meritojne. qe edhe njeriun e vdekur nuk e leni te qete duke e ofenduar se lere me te gjallin, kur jeni bere ju e te tillet si ju ta vleresoni dikend.

Shkoni dhe ne forumet serbe qe po e perqeshin vdekjen e Adem Jasharit e tallen me masakrat qe i kan bere ne Kosove, shkoni dhe atje "luftoni" apo nuk po ua mban as ne virtualitet?!!

MemphiSx
09-03-09, 14:12
Qaq t'mjer jeni saqe jeni ne gjendje t'a akuzoni edhe familjen Jashari,qe po i kritikon keto Institucione,vetem e vetem qe hashimi te jet i paprekshem!!

Paknaqesin e tij e shfaqi edhe Murat Jashari,tjeter antare i familjes Jashari,ne naten e zjarreve!!

Mbledhni mend o te mjerr!!

krijuesiii
09-03-09, 15:13
...rugovistat e hashimista jane sot per neser si kepurdhate mas shiut, Familja JASHARI eshte e perjetshme sa do te jete edhe Populli Shqipetare...tungiii

shfletuesi_
09-03-09, 15:14
]]...rugovistat e hashimista jane sot per neser[/B][/b] si kepurdhate mas shiut, Familja JASHARI eshte e perjetshme sa do te jete edhe Populli Shqipetare...tungiii


E sakt.. Sa mir thua

Arkza
09-03-09, 15:48
...rugovistat e hashimista jane sot per neser si kepurdhate mas shiut, Familja JASHARI eshte e perjetshme sa do te jete edhe Populli Shqipetare...tungiiiIhuuuuuuuuuuuuuuuuu Motiiiiiiiiiiii s'kam degju fjale ma te mequm !!! Ku je deri tani Ore ???
O Qofsh me jete te gjate jarabi hee !

MemphiSx
11-03-09, 14:55
...rugovistat e hashimista jane sot per neser si kepurdhate mas shiut, Familja JASHARI eshte e perjetshme sa do te jete edhe Populli Shqipetare...tungiii


Jajajajajaj urrejtja jote ndaj Rugovistav eshte e kahmotshme,bile bile para viteve te 90-ta,e ne vazhdimesi :D Por qe fillon urrejtje edhe ndaj hashimistav(dmth,ndaj vetes) ket se kam prit prej teje aahahahahahaahahahahah

lirik
16-03-09, 18:04
A dem Jashari qendres simbol i peperseritshem ne historin e njerzimit-
njeri i fjales se rrall- por te fuqishme shqipe e veret sy pa trembur qe me motorrine tij e bombat e tij e rrethatoret e tij nuk ksihte guxim kurr policia serbe te ndeshej me te se dinte mir policija e serbija se kush jan prekazi e ka provuar shum mir andej ato katunde e din mir se si do te ndahej kur Ademi ishte plot mbomba e rrethtore serbia e dinte se si u nda me Tahir Mehen
enjeh shum mir serbija prekazin e galicen e mikushnicen libovecin obrin terdefcin radisheven -
e njihte serbia edh ne kohen e Ahmet Delis prekazin edhe ne kohen murselit e te emin latit te burrave tjer aty ku i gjith prekazi e katundet tjera per rreth ishin me shaban polluzhen dhe shfarosen brgiadat serbo qetnike ne sa e sa beteja -
Adem Jashari esht vazhdimis e atyre trimave si Bejt Galice e Abaz bejta stergjysht e Azem Galices qe jan vra me turq neper beteja e stergjysht e Adem Jasharit pastaj Trimi i famshem Azem Bejt Galica SYL Rezalla qe qendroj kunder topave e turqve e zaptive -
esht vazhdimsi e halit bajramit e Shak Radisheves e Qerim Libovecit Qerim Shaqa qe gjylet e topave te serbis ne kohen e rrethimit te Azem Galice s trimit legjendar gjylete kishin goditur ne kemb dhe ja kishin kputur dy kembet por ai kishtte zene pozicion me pushk e vriste gjandar e ushtar serb shtatmij gryka e tridhjet topa e kishin rrethuar ather disa katunde te drencies legejndare shqiptare -
Prekazi i trimave edhe ather liboveci galica mikushnica polaci e katundet per rreth vinin ne ndihma vullnetar ndihej kushtrimi i kryetrimit Azem Galica ne betej nderasa pushket e vullnetarve nga te gjitha anet e qendreses shqiptare kahdo prej kullave -
Digjeshin kullat shqiptare te drenices trimme hambaret e misrit topat digjnin ahrijet
drenica legjendare me shtatmi gryka luftonte kunder shtatmij grykave te ushhtris e gjandarmeris serbe me 1924 gazetat e asaj kohe te europes londres parsit shkruanin ne gjith boten ishte perhaur lajmi i qendreses se shqiptarve-
Aty Qerim sShaqa i libovecit krahas hajredinit xheladinit e Halit Bajramit te famshem bnin qendresen kunder ushtris se rregullt serbe deri ne dhmb e armatosur -
Ushtria serbe kishte rrethuar katundet e drenices zonen e lir ku quhej arbania e vogel -
ishte viti 1924 trimat e prekazit si gjithmon te libovecit galices mikushnices e fshatrave tjera per rreth qendronin si kamer llausha e kusherijt e gjakut te legjkendarit te Adem Jasharit -
Ndersa nga ktundi mmikushnic Tal ferizi Regj Ferizi Smajl ferizi e Shaban Mangjolli halit hasani syl pajaziti e tjer trima nga mikushnica i shkonin ne ndihm Azem Galices KRYETRIMITT E FAMSHEM TE ASAJ KOHE E SHOTES HEROIN -
me pushk ne dor shiheshin qeleshet e bardha plisat e dardanve trima duke bertitur o pritna se po vijm o Azem Bejta gajret qendro o kapedan -

vazhdon

Pupi
16-03-09, 22:10
Shumkujt ia ka pa dhe po ia sheh sherrin Kosova n emr t Familjes Jashari.

ose:

Shum pisa ia kan pa hajrin vetit n emr t Familjes Jashari.

Drejtsia dhe populli nj dit do t thon: Kriminel, pisa e fytyrzinj, U KRY!
(ather kur Kosova t jet e pavarur dhe sovrane)

A ti, s'di tjetr ti veq me shkretu.

Po ku s'tu nie zani kurr niher pr t'mir ?

panta_rhei
18-03-09, 20:59
A ti, s'di tjetr ti veq me shkretu.

Po ku s'tu nie zani kurr niher pr t'mir ?
Jo e dij edhe nji lajm t'mir: ish qel nji puf i fort n'maqedoni!

Pupi
18-03-09, 21:15
Jo e dij edhe nji lajm t'mir: ish qel nji puf i fort n'maqedoni!

Kqyr ti jaran i pites, mos i ofendo ato, apo edhe ata q e bjn punn e tyre. e keqja asht vetm at'her kur ngatrrohen zanatet.

i nime, ku ashtu bash ?
jo pr i gja, veq desha me dit venin e me pa kush po punojka aty, si po u punohka aty ?|!

panta_rhei
19-03-09, 12:57
Kqyr ti jaran i pites, mos i ofendo ato, apo edhe ata q e bjn punn e tyre. e keqja asht vetm at'her kur ngatrrohen zanatet.

i nime, ku ashtu bash ?
jo pr i gja, veq desha me dit venin e me pa kush po punojka aty, si po u punohka aty ?|!
Qe po t'ndihmoj pak (sipas mundsive):
http://www.youtube.com/watch?v=p701alb9GK8

sherri
20-03-09, 07:19
Qe po t'ndihmoj pak (sipas mundsive):
http://www.youtube.com/watch?v=p701alb9GK8
Ja si gabohen njerzit?!e akuzan se nuk morri pjese ne "Naten e zjarreve" ne Prekaze,e ky njeri n'zjarr-zjarr me te madh ku me shku,se ne bordel-"Ballkania"........po edhe kjo rren ish?se ketu Kryeministri ish pa tuj dal prej pidhpashaxhamis,e kish fal nje vakt njeri,ncncncnc s'tlan rehat as me u fale!!!!

Makresh
20-03-09, 11:25
Ja si gabohen njerzit?!e akuzan se nuk morri pjese ne "Naten e zjarreve" ne Prekaze,e ky njeri n'zjarr-zjarr me te madh ku me shku,se ne bordel-"Ballkania"........po edhe kjo rren ish?se ketu Kryeministri ish pa tuj dal prej pidhpashaxhamis,e kish fal nje vakt njeri,ncncncnc s'tlan rehat as me u fale!!!!


ADMIN, i lejohet nje fjalor i keti kalibri keti klyshi katolik he nonen shkit ja abuzovshin siq ja ka abuzue Don leshi gjergjit :redface: :redface: :redface:


Lute Zotin qe t'ju ruan nga kolera jon o bir shkavi !!!!!!!!!!!!!!!

Guri i madh
20-03-09, 17:50
A dem Jashari qendres simbol i peperseritshem ne historin e njerzimit-
njeri i fjales se rrall- por te fuqishme shqipe e veret sy pa trembur qe me motorrine tij e bombat e tij e rrethatoret e tij nuk ksihte guxim kurr policia serbe te ndeshej me te se dinte mir policija e serbija se kush jan prekazi e ka provuar shum mir andej ato katunde e din mir se si do te ndahej kur Ademi ishte plot mbomba e rrethtore serbia e dinte se si u nda me Tahir Mehen
enjeh shum mir serbija prekazin e galicen e mikushnicen libovecin obrin terdefcin radisheven -
e njihte serbia edh ne kohen e Ahmet Delis prekazin edhe ne kohen murselit e te emin latit te burrave tjer aty ku i gjith prekazi e katundet tjera per rreth ishin me shaban polluzhen dhe shfarosen brgiadat serbo qetnike ne sa e sa beteja -
Adem Jashari esht vazhdimis e atyre trimave si Bejt Galice e Abaz bejta stergjysht e Azem Galices qe jan vra me turq neper beteja e stergjysht e Adem Jasharit pastaj Trimi i famshem Azem Bejt Galica SYL Rezalla qe qendroj kunder topave e turqve e zaptive -
esht vazhdimsi e halit bajramit e Shak Radisheves e Qerim Libovecit Qerim Shaqa qe gjylet e topave te serbis ne kohen e rrethimit te Azem Galice s trimit legjendar gjylete kishin goditur ne kemb dhe ja kishin kputur dy kembet por ai kishtte zene pozicion me pushk e vriste gjandar e ushtar serb shtatmij gryka e tridhjet topa e kishin rrethuar ather disa katunde te drencies legejndare shqiptare -
Prekazi i trimave edhe ather liboveci galica mikushnica polaci e katundet per rreth vinin ne ndihma vullnetar ndihej kushtrimi i kryetrimit Azem Galica ne betej nderasa pushket e vullnetarve nga te gjitha anet e qendreses shqiptare kahdo prej kullave -
Digjeshin kullat shqiptare te drenices trimme hambaret e misrit topat digjnin ahrijet
drenica legjendare me shtatmi gryka luftonte kunder shtatmij grykave te ushhtris e gjandarmeris serbe me 1924 gazetat e asaj kohe te europes londres parsit shkruanin ne gjith boten ishte perhaur lajmi i qendreses se shqiptarve-
Aty Qerim sShaqa i libovecit krahas hajredinit xheladinit e Halit Bajramit te famshem bnin qendresen kunder ushtris se rregullt serbe deri ne dhmb e armatosur -
Ushtria serbe kishte rrethuar katundet e drenices zonen e lir ku quhej arbania e vogel -
ishte viti 1924 trimat e prekazit si gjithmon te libovecit galices mikushnices e fshatrave tjera per rreth qendronin si kamer llausha e kusherijt e gjakut te legjkendarit te Adem Jasharit -
Ndersa nga ktundi mmikushnic Tal ferizi Regj Ferizi Smajl ferizi e Shaban Mangjolli halit hasani syl pajaziti e tjer trima nga mikushnica i shkonin ne ndihm Azem Galices KRYETRIMITT E FAMSHEM TE ASAJ KOHE E SHOTES HEROIN -
me pushk ne dor shiheshin qeleshet e bardha plisat e dardanve trima duke bertitur o pritna se po vijm o Azem Bejta gajret qendro o kapedan -

vazhdon
krejt esht n rregull ky shkrim nuk don komente se kto jan fakte qe i kam ndegjue nga t vjetrit qe i kan perjetue ato luftapo sot askush nuk ka te drejt t perfitoj as matrialisht e as politikisht n emer t ktyre lufttarve ,se cili duhet t konkuroj me vlerat e veta personale n politik