PDA

View Full Version : Mikesha Ime


jonuzi
07-03-09, 22:54
Per here te pare, vetem per anetaret e Dardania.de, beje publik nje pjese te nje shkrimi te gjat timin, qe kam punuar me vite ne te. Shpresoj se do te sjelli diqka te mire per ju, me kete shkrim.

Sinqerisht
JonuziNjė ditė do tė kuptosh se nuk kishe tė drejtė tė veprosh kėshtu,

por ndoshta nuk vlen asgjė,

Njė ditė do tė kuptosh se Ti Mikesha Ime, pėr mua ke qenė mė shumė se

mike , do ta kuptosh kėtė plotėsisht por......????

jonuzi
07-03-09, 22:55
Jeta i sjell shumėēka, pra edhe dashurinė

Ironizonte tė gjithė tė rinjtė tė cilėt i flisnin pėr dashuri, aq sa shpesh i pėrqeshte ata se janė tė sėmur melankolik. Dashuria pėr tė ishte njė diēka e cila nuk ekzistonte dhe pėr kėtė edhe ishte pėrqeshur nga tė gjithė. Mirėpo vazhdonte gjithnjė me njė bindje se pėr tė gjithēka do tė vendos koha dhe gjithė kėto vite ishte totalisht indiferent ndaj kėsaj sfere tė jetės. Ishte shumė i pėrkushtuar nė libra, nė angazhime dhe nė formimin e autoritetit tij, nė punė tė shumta, shpesh edhe shoqet e klasės e pėrqeshnin pėr kėtė, njė kohė edhe gjithė shkolla dhe shoqėria, ai bėnte deklarata provokuese dhe irritonte tė rinjtė e tjerė. Ai vazhdimisht refuzonte tė krijonte ndonjė lidhje dashurie dhe assesi nuk pajtohet me propozimet e tė tjerėve pėr tė bėrė diēka nė kėtė drejtim, gjersa ai bėnte sikurse nuk ndodhte asgjė nė kėtė drejtim, vitet ikni, iku shkolla e mesme iku dhe ai u detyrua tė ndėrroj gjithēka nė jetėn e tij. Falė asaj qė ai ishte shumė i qetė nė kėtė drejtim, arriti tė korrė suksese tė pėrditshme, me tė njėjtat bindje i filloj edhe studimet gjithmonė me moton mėso, puno, gėzohej shumė qė doktrina tij funksiononte, tani mė kishte arritur shumėēka qė ėndėrronte mė parė, por ai edhe mė tej pak shoqėrohej me tė tjerėt.
Mirėpo me kohė ai filloi tė ndryshoj, motoja tij tani u ndryshua pak, ai ndjente se trupi tij po kėrkon diēka, ndjente se ėshtė duke i munguar diēka, por ende nuk dinte, nuk kaloi shumė kohė dhe u bind se ai edhe pse pėrpiqej tė mohonte vetės njė fakt tė vėrtet, prapė se prapė pranoi se mė nė fund ishte i dashuruar, po po dashuruar sepse shumėēka harronte nė momente tė caktuara, por jo njė vajzė e cila iu shfaqej pa papritmas nė ēdo moment. Mirėpo ende nuk guxonte ti thoshte vetės se ēfarė ai dėshiron, pa reshtur nė mendjen tij pėrplaseshin mijėra mendime tė cilat e udhėzonin herė qė tė vepronte e herė qė tė mos vepronte. Gjersa ditėt kalonin njė nga njė, ai deshi apo nuk deshi pranoi faktin se mė nė fund duhej ti dėgjonte ndjenjat e tija, prandaj ky vendim shpejt u manifestua me atė se ai atė vajzė e simpatizonte, dhe pėr kėtė morėn vesh edhe ca shoke dhe anėtarėt e

jonuzi
07-03-09, 22:56
familjes sė tij, por ato nuk besonin nė atė qė ndjente nė tė vėrtet ai pėr atė vajzė, sepse nuk ishin mėsuar ta shihnin atė tė fliste pėr kėto gjėra me dikė, sikurse vepronte edhe tash. Mirėpo pėr njė moment durimi i tij u bė i papranueshėm, filloi gjithēka nė mirėbesim dhe kėnaqej qė kontaktonte dhe takoheshin nėpėr aktivitete. Kjo ishte njė gjė e bukur pėr tė, por e pėrkohshme, ai kishte dhe ka vėshtirėsi tė bisedoj direkt me tė pėr kėto gjėra. Njė natė filloi t’i shkruaj njė mesazh, thjesht pėr njė falėnderim pėr angazhimet e saja nė aktivitete, por nė fund tė mesazhit, shkroi edhe kėshtu ”unė personalisht kam njė respekt tė veēante pėr ty, andaj kam shumė dėshirė qė tė bisedoj me ju pėr shumė gjėra”. Ky mesazh hapi njė kaptin tė vėrtet, mund ta paramendoni se ky mesazh shkoi, por gjersa ai shtypi OK, pėr ta dėrguar qindra herė e pyeti veten se ēka ishte duke bėrė.
Heshtje, asnjė reagim rreth mesazhit, prandaj vendosi t’i dėrgoj njė mesazh tjetėr ku pos tjerash nė mėnyrė tė drejtpėrdrejt ai i shfaqi asaj interesim e tij pėr tė kontaktuar dhe biseduar pėr njėri tjetrin, iku edhe ky mesazh dhe prapė heshtje, njė ditė tjetėr i dėrgon njė email nė tė cilin i shkruante atė se ēfarė ndjente pėr atė, prapė heshtje, njė mesazh tjetėr pėr tė mos heshtur ajo dhe prapė heshtje, heshtje, nė anėn tjetėr ai dy herė kontakton nė internet me tė, mirėpo ishte plotėsisht nė pozitė tė pavolitshme pėr tė zhvilluar njė bisedė tė tillė, e ftonte tė pinte kafe, ajo prapė hesht, dikur u mėsua me heshtjen e saj, gjersa tė hėnėn nė mbrėmje i shkruante njė sms me tė cilin kėrkonte nga ajo qė tė nesėrmen tė takoheshin nė qytet, e la telefonin dhe vendosi tė fle, nė mėngjes shikon telefonin, asgjė e re, nė fakt ai ishte mėsuar me heshtjen, vendosi tė dal nė qytet, tė paktė shpresonte se ne internet do tė arrinte tė bisedonte me tė, si do qė tė jetė edhe ajo ditė shkoi, nė mbrėmje gjersa shkruante nė ditarin e tij, duke pasur telefonin afėr, thjesht siē po thonė tash tė rinjtė i cingrratė telefonin asaj, kurse pas disa minutash iu lajmėrohet njė sms, kupton se ishte nga ajo, thjesht nė tėrė trupin e tij e pėrshkoi njė dridhme e madhe qė tė hynė gjer nė palcė, e dinte se ishte shumė i vlershėm ai sms, pėr shumė arsye, e dinte se nė bazė ė atij sms do tė kuptonte

jonuzi
07-03-09, 22:57
qėndrimin e saj, ja heshtja tani u shua, njė moment mendoi se do tė ishte mė mirė qė ajo ende tė kishte heshtur, dikur trimėrohet dhe vendosi ta lexojė, por ēfarė shkruante nė tė, nė tė vėrtet, ishte njė goditje aq e madhe, sa harroi ēdo gjė, bile kishte harruar edhe njė fjalė nė gjysmė nė ditarin tij. Si do qė tė jetė ai i kishte premtuar asaj se nuk do ta shqetėsonte pėr asnjė moment, ngase ajo mė sė paku nga ai do tė ishte e maltretuar, ajo i bėnte ftesė pėr miqėsi, dhe ai me plotė kėnaqėsi do ta pranonte kėtė, prandaj vendosi t’i shkruante dhe thoshte se pėr tė do ta kishte po atė respekt si gjithmonė.
Nė tė vėrtet ai ndjente se i mungonte ajo dhe nuk kishte ēka ta mohonte kėtė, mirėpo prapė kėtė gjė nuk e dinte askush, sepse kjo histori donte tė mbetej e tija dhe askujt tjetėr. Gjithashtu e ndjente se ėshtė e pamundur ta largonte nga mendja tij, mirėpo pėrpiqej ta ngushėllonte veten me atė se njė ditė ajo do tė kuptonte kėtė gjė dhe do tė pranonte se meriton qė tė jetė me tė. E dinte se ishte shumė i dobėt dhe aq mė pak i vendosur qė tė pėrballej me gjėra tė kėtilla, por ishte i bindur se vendimet e tija, qasja tij, nuk donte t’i shkaktonte lėndime tė tjerėve. Ndoshta kishte bėrė gabim, por ishte edhe mungesė komunikimi, qė nuk e kishte pyetur se ajo a ėshtė e dashuruar nė ndokėnd tjetėr, nė mėnyrė qė atė ta lente tė qetė, kurse ai tė pranonte disfatėn dhe tė pėrballej me realitetin, tė shohim thoshte, ai besonte nė sinqeritetin e saj, sepse nga tė gjitha vajzat qė kishte njohur deri mė tani, ajo kishte qenė gjithmonė e veēantė, apo thėnė mė thjesht ajo nuk ju kishte ngjasuar tė tjerave.
Mirėpo njė gjė duhet ta pranonte se ishte shumė i lodhur dhe ajo duhet ta ndihmonte qė tė kuptonte realitetin, kėshtu siē ajo kishte vepruar deri mė tani pėr tė nuk kishte asnjė kuptim, ai asgjė mė shumė se sinqeritetin e saj nuk dėshironte tek ajo.

megjithatė ai besonte se ja vlen tė sakrifikosh pėr gjėra tė vėrteta dhe ai po e bėnte kėtė..

.................................................. ..................................

jonuzi
07-03-09, 22:57
Definitivisht si duket edhe poet i dashurisė do tė behej, kėto shkrime ai gjithmonė i kishte urrejtur, pra kurrė si kishte lexuar e leje qė tė shkruante pėr kėto gjėra, po ja qė jetės nuk ju dihet, ditari i tij gjithmonė e kishte ngushėlluar, edhe atėherė kur ka qenė fare i pa disponuar dhe gjithsesi po e shoqėronte edhe tani, ngase vetėm ditari i tij e dinte se ēka nė tė vėrtet ai ndjente brenda trupit tė tij.
Ditėt i ikin njė nga njė, thoshte se shpresa te mban gjallė, kurse koha tė sjell tė gjitha, por herė herė nuk mund tė pajtohej me kėtė, ai pranonte se koha i bėnė tė vetat, mirėpo ajo ikte me shpejtėsi dhe ēdo dite pėr tė ėshtė pritje dhe ēdo pritje ishte njė shqetėsim, po po shqetėsim, sepse gjersa dikur me ėndje ėndėrronte personazhe librash, thėnie filozofėsh, aktivitete e tė tjera, tash shumėēka kishte harruar nga kėto, por jo atė, ajo pa reshtur iu shfaqej pėrpara syve po sikurse me tė, tė kishte jetuar me vite tė tėra, e kishte tė pamundur ta harronte, pse kėshtu nuk dinte, por njė gjė e dinte se ai ishte shumė i dashuruar nė tė. Ēdo ditė shikonte fotografit e saja, ēdo ditė shkruante pėr tė nė ditar, pėr ēdo ditė ėndėrronte se si do tė bashkėjetonin nė tė ardhmen se bashku, ndonjė herė edhe nė ėndėrr iu shfaqej. Kurse ajo bėhet sikurse nuk ka ndodhur asgjė, ndonjėherė ēuditej se si e ka gjithė atė fuqi qė ta sfidonte me miqėsinė e saj, pa reshtur bisedonin nė internet, bisedonin gjerė e gjatė, pėr gjėra tė ndryshme, pėr shumėēka, por jo asnjėherė pėr atė qė ai tė paktėn e ndjente pėr tė. Ndoshta ishte njė frikaman i madh, ndoshta ishte njė mbajtės premtimesh, por shumė herė shkruante mesazhe me kėtė teme dhe prapė i fshinte, vėrtet nuk dinte se ēfarė ishte duke bėrė......................... ajo ndoshta duhej tė lexoj kėtė letėr tė ditarit, por ndoshta jo, prapė nuk e dinte, kurrė nė jetėn e tij nuk kishte pasur dyshime mė tė mėdha pėr vetėn tij, por gjithmonė thoshte.. “tė shohim”

...Mė nė fund ai ishte i lumtur qė edhe ai ishte njeri qė dashurohej...

jonuzi
07-03-09, 22:58
Ditė e mėrkurė, 29 nėntor

Pėr atė ishin tė mėrzitshme ditėt e fundit, ai shkruante nė ditar se” assesi nuk mund tė qetėsohem disi dhe t’iu kthehem atyre gjėrave qė duhet ti kryej patjetėr”, ai kishte probleme me shokun e tij, me tė cilin disi pajtohet, me tė vėrtet me atė njeri e lidhte shumėēka, e dinte se kishte bėrė gabim me veprimet e fundit nė punė, por ata si gjithmonė edhe tani kishin mirėkuptimin e duhur, ai shkruante nė ditar: “dua ta pranoj se nuk kam ndonjė shoke , apo ndonjė person tjetėr qė tė dijė gjithēka pėr mua dhe qė unė ti di gjithēka pėr tė”. Shoku ishte i pari qė nuhati se ai kishte njė simpati tė madhe ndaj asaj, prandaj e ngacmonte, i thoshte vazhdimisht se ai donte tė bėhej msiti i tij, nė fillim fare ai refuzonte njė gjė tė tillė duke u arsyetuar se nuk ishte aq i dobėt sa tė mbetej qė dikush t’iu bėhej msit dhe aq mė shumė ai ende arsyetohej se nuk kishte vendosur asgjė pėr kėtė ēėshtje.
Si do qė tė jetė ai me kalimin e kohės nuk mundi mė tė fshehė asgjė, andaj kėtė gjė i pari e mori vesh Shoku i tij, mirėpo ai asnjėherė nuk mori vesh diē nė lidhje me kontaktet qė Ai kishte me Atė.
Shoku nė rrugėn pėr tė kryer misionin e tij (msitni) u dashurua vetė nė shoqen e asaj qė ai donte, tani pėr shokun kishte lindur puna tjetėr dhe ai me shaka e ngacmonte shokun, “tė shohim se cili do tė jetė me i zoti”. Tė mėrkurėn aty, nga ora 14:00, shoku i tij kupton se i kishte dy thirrje, kupton se thirrjet ishin nga ato, nga gėzimi bėrtet Bbbbbbbbbbb, ai duke u qeshur e shikonte, shoku i tij me vrull e merr telefonin dhe pa pyetur fare e thėrret atė, e dinte se ēfarė ishte e gjithė kjo, mirėpo bėhej se nuk ishte duke kuptuar asgjė. Si do qė tė jetė Shoku cakton njė takim dhe ai dėgjonte gjersa thotė qė ja po vijmė sė bashku me tė.
Shoku i tij me vrull fillon tė rregullohet dhe ashtu plotė gėzim vazhdimisht i thoshte ato po na presin, duhet tė shkojmė sa mė parė, ai fillimisht refuzonte, bėhej sikurse ishte fare i pa interesuar pėr kėtė takim, mirėpo e dinte se ēdo moment ishte duke e gėnjyer edhe atė e edhe veten tij. Ai kishte kohė qė ėndėrronte ta takonte, ngase nuk e kishte parė qė shumė kohė, dikur shoku i tij bėhet gati, kurse ai edhe

jonuzi
07-03-09, 22:58
mė tutje dukej shumė i ftohtė dhe fare i pa interesuar, shoku e qorton atė, mirėpo ai nuk kishte aspak hallin e tij nė atė moment, pėr tė ishte vetėm njė gjė qė ai tė takohet me BBBBBB,
U nisėn pėr tė shkuar, kishin shumė emocione, natyrisht mė i emocionuar dukej shoku. Ai bėnte se nuk ndjente asgjė dhe shpesh pėrqeshte shokun e tij se ishte i sėmur fare. Gjatė rrugės e porosit qė asgjė qė ishte nė lidhje me atė qė ndjenin tė mos flitej, ai me ironi i tha, “ dua tė bisedoj ēka tė dua me BBBBBB”, ok i tha, por ruaju pėr ato qė flet rreth meje.
Dikur mbėrritėn nė vendin e duhur, ato i prisnin, fillimisht ata u pėrshėndetėn, pėr tė ishte diēka e bukur ajo shtrirje dore, pas gjithė asaj qė ata kishim bėrė me telefon dhe internet, shumė sekrete pėr njėri tjetrin dinin, kurse tė paktėn Shoku, aspak nuk dinte pėr kėto gjėra, ēuditej me sjelljet e asaj, ajo bėhej sikurse nuk kishte ndodhur asgjė mes tyre, edhe pse ajo e dinte se ai e dashuronte dhe atė shumė e dashuronte. Mirėpo si gjithherė ajo edhe nė kėtė takim ishte po ajo qė kishte njohur shumė kohė mė parė. Ai thjesht ishte shumė serioz, ndonjėherė ishte e skuqur nė fytyrė dhe shumė pak bisedonte apo thėnė thjesht i mungonte besimi qė njė ballafaqim tė tillė, ta shfrytėzonte rastin pėr tė biseduar diēka nė lidhje me kėtė temė. Disa herė shikuan njėri – tjetrin sy mė sy, mirėpo e pranonte se ajo ishte mė e fort se ai, sa i pėrket qėndrimit tejet tė ftohėt tė atij takimi. Si do qė tė jetė edhe Shoku nuk guxoi tė fliste asgjė nė atė drejtim dhe i gjithė takimi i ngjasonte njė takimi pune.
Si do qė tė jetė edhe pse qėndruan gjatė sė bashku, konfuzionet ishin skajshmėrish tė thella. U ndan me vetėm njė ditėn e mirė dhe bashkė me shokun u kthyem pėr nė shtėpi, diskutojnė gjerė e gjatė pėr takimin, qė tė dy pesimist, qė tė dy aspak tė disponuar, mirėpo kėtė mė keq e pėrjetoi shoku i cili atė natė ra pėr tė fjetur nė ora 7.
Gjatė gjithė natės mendja vetėm tej ajo i shkoi, libri vazhdimisht i rrinte afėr kokės, por e kishte tė kote tė pėrqendrohej dhe tė mėsonte diēka.
Iku edhe ajo ditė dhe pėrfundimisht kuptoi se ai mė nuk kishte se ēka tė gėnjente veten, kishte dhėnė premtimin se nuk do shqetėsonte atė,

jonuzi
07-03-09, 22:59
mirėpo a ishte kjo zgjidhja, jo nuk ishte, ai donte t’ia bėnte tė qartė asaj se nuk ishte si gjithė tė tjerėt, e donte dhe kjo dashuri nuk meritonte tė priste gjatė, nuk meritonte qė tė maltretohej duke e pyetur veten me dhjetėra herė nė ditė se ēfarė vallė mendonte ajo. Nuk donte tė jetonte nė pritje dhe as qė dėshironte qė dikujt t’i shkaktonte ndonjė lėndim, ajo duhej tė fliste me tė dhe tė kuptonin njėri tjetrin, sepse ............
Tash nga ai takim kishin kaluar disa ditė, ndjente se ishte shumė i shqetėsuar dhe duhet tė bisedonte patjetėr me atė,
Kėtė letėr ai vendosi t’ia dėrgoj asaj, qė ta lexon dhe tė kupton, se ēka nė tė vėrtet ai mendon pėr atė, kurse ajo nėse edhe mė tutje dėshironte ta sfidonte, ok, nuk kishte ēka tė bėnte veēse tė rrinte e tė prissssssssssssssteeeeeeeee


Ai e dinte qė tė kupton drejt, duhet patjetėr tė harron diēka, ngase nė ēdo moment atė qė e shihte nuk ishte edhe ajo qė e ndjente, ai shkruante nė ditarin e tij “ndoshta ndonjėherė meriton tė ndalesh dhe tė mendosh edhe pėr gjėra tė qė nuk tė preukopojnė ..............”

***************

10 dhjetor

Kurrė nuk kishte abuzuar dhe as qė i shkonte ndėrmend qė tė abuzonte duke shfrytėzuar pozitėn e tij, thjesht nuk donte qė mirėbesimi i tė tjerėve tė keqpėrdoret nga ai, thoshte se tė tjerėt le tė bėjnė si tė duan , mirėpo e shihte se kishte probleme nė kėtė drejtim me tė tjerėt, veēanėrisht me shokun e tij, i cili pa fije mėshire mundohej ta shfrytėzonte kėtė, gjė pėr tė cilat shpesh herė kohėve tė fundit kishin pasur dhe po kanė probleme.
Ajo sot ishte nė festimin e ditėlindjes sė tij, si zakonisht ajo dukej po e njėjta, thuajse nuk kishte ndodhur asgjė, i foli me plotė kuptimin e fjalės si ēdo herė dhe ai mė pas vazhdoi me detyrat qė kishte, gjatė

jonuzi
07-03-09, 23:00
mirėpo a ishte kjo zgjidhja, jo nuk ishte, ai donte t’ia bėnte tė qartė asaj se nuk ishte si gjithė tė tjerėt, e donte dhe kjo dashuri nuk meritonte tė priste gjatė, nuk meritonte qė tė maltretohej duke e pyetur veten me dhjetėra herė nė ditė se ēfarė vallė mendonte ajo. Nuk donte tė jetonte nė pritje dhe as qė dėshironte qė dikujt t’i shkaktonte ndonjė lėndim, ajo duhej tė fliste me tė dhe tė kuptonin njėri tjetrin, sepse ............
Tash nga ai takim kishin kaluar disa ditė, ndjente se ishte shumė i shqetėsuar dhe duhet tė bisedonte patjetėr me atė,
Kėtė letėr ai vendosi t’ia dėrgoj asaj, qė ta lexon dhe tė kupton, se ēka nė tė vėrtet ai mendon pėr atė, kurse ajo nėse edhe mė tutje dėshironte ta sfidonte, ok, nuk kishte ēka tė bėnte veēse tė rrinte e tė prissssssssssssssteeeeeeeee


Ai e dinte qė tė kupton drejt, duhet patjetėr tė harron diēka, ngase nė ēdo moment atė qė e shihte nuk ishte edhe ajo qė e ndjente, ai shkruante nė ditarin e tij “ndoshta ndonjėherė meriton tė ndalesh dhe tė mendosh edhe pėr gjėra tė qė nuk tė preukopojnė ..............”

***************

10 dhjetor

Kurrė nuk kishte abuzuar dhe as qė i shkonte ndėrmend qė tė abuzonte duke shfrytėzuar pozitėn e tij, thjesht nuk donte qė mirėbesimi i tė tjerėve tė keqpėrdoret nga ai, thoshte se tė tjerėt le tė bėjnė si tė duan , mirėpo e shihte se kishte probleme nė kėtė drejtim me tė tjerėt, veēanėrisht me shokun e tij, i cili pa fije mėshire mundohej ta shfrytėzonte kėtė, gjė pėr tė cilat shpesh herė kohėve tė fundit kishin pasur dhe po kanė probleme.
Ajo sot ishte nė festimin e ditėlindjes sė tij, si zakonisht ajo dukej po e njėjta, thuajse nuk kishte ndodhur asgjė, i foli me plotė kuptimin e fjalės si ēdo herė dhe ai mė pas vazhdoi me detyrat qė kishte, gjatė

jonuzi
07-03-09, 23:01
gjithė ahengut ai u mundua t’iu ikte kontakteve mė tė, sepse pandehte se tani mė nuk kishte se ēka tė bisedonte me atė pos pėr atė qė ai ndjente, mirėpo ai nė asnjė moment nuk i lejoj vetes qė nė kėso raste tė bėjė ndonjė lėshim, kishte mysafir, kishte bashkėpunėtorėt, kishte ekipin e punės, kishte obligimet, shihte edhe injorancėn gjerė nė pakufi tė disa mysafirėve dhe tė disa personave tė cilėt at ditė kishin ardhur pėr ta prishur ahengun.
Ajo vėrtet ishte e bukur, e qetė dhe shumė miqėsore, dhe kjo miqėsia e saj me tė drejtė aq sa e gėzonte, po aq edhe po e hidhėronte, ishte shumė i habitur se si ka mundėsi tė kėtė atė miqėsi ndaj tij, atė gjakftohtėsi, ndonjėherė mendonte se diēka ėshtė duke funksionuar, kurse disa herė mendonte se asgjė nė kėtė drejtim nuk ishte nė rregull.
Si do qė tė jetė ai e ndjente veten tė mėrzitur pėr atė qė shihte, ėshtė e pa imagjinueshme ajo ēka ndodhte, tani mė ajo kishte edhe kėtė letėr nė dorė dhe ajo dinte shumėēka apo gjithēka. Ai thoshte si do qė tė jetė prapė se prapė le tė shkoj si tė donė kjo punė, ai do ta ftoj pėrsėri qė tė bisedonin pėr kėtė qė ai vazhdimisht po insistonte, shoku i tij, asaj se dėshironte ta njoftonte me njė shok, kėshtu ishte pak a shumė biseda, kur ai i takoi ata tė dy nė korridor, dhe ajo iu drejtua atij, kėqyre bre ēka po thotė, po do me ma qit njė shok, ai vetėm kaq iu pėrgjigj, pėr gjithēka qė shoku tij vepronte nė kundėrshtim me rregullat do ta dėnonte me 200 orė punė vullnetare nė firmė.
Mė nė fund ato vendosen tė ikin, bashkė me ta edhe shoku i tij, ai i falėnderoj qė ishin aty sot dhe u pėrshėndetėn me ta, iku edhe ajo ditė, tani mė nuk dinte se kur do tė ishte rasti tjetėr qė ta takonte atė, as nė orėt e vona tė natės nuk kishte se si tė qetėsohej , por pa reshtur e pyeste veten se si mund tė funksiononte njė gjė e tillė, kishte parė njerėz tė dashuruar tė cilėt nuk komunikonin kurrė, mirėpo vallė ēfarė ėshtė ajo miqėsi e saj, nuk dinte, veēse pėrpiqej shumė qė ta kuptonte kėtė dhe atė sa mė parė...................................

jonuzi
07-03-09, 23:02
*******************
****
Nė tė vėrtet ishte preokupimi i tij kryesor se ēfarė vallė mendonte ajo, e kishte tė kotė tė mundėsh tė kuptosh atė, ajo refuzonte qė tė pinte tė paktėn njė kafe dhe qoftė edhe pėr 30 minuta tė bisedonin bashkėrisht pėr kėto gjėra, vėrtet pandehte se ishte njė veprim i gabuar i saj, sepse tė paktėn ai nė asnjė moment nuk kishte pasur ndonjė sjellje jo njerėzore qė ajo tė mos pranonte tė pinte njė kafe. Puna qėndronte se ajo me sa duket ende nuk e kuptonte sa duhet dhe si duhet. Ai asgjė nė planet e saja nuk do t’i pengonte, pėrkundrazi ajo do tė ishte e mbėshtetur nga ai pėr t’ia arritur qėllimet e saja, pėr kėtė ajo duhet tė bisedoj me atė, sepse pėr derisa nuk komunikonin dhe nuk i sqaronin gjėrat si njerėz, atėherė dyshimet e dy anshme e nė veēanti tek ai ishin tė mėdha.
Sot ishin bėrė plotė dhjetė ditė qė se kishte parė, kishte biseduar vetėm njė herė nė internet, ku edhe e kishte hapur pakėz kėtė muhabet , por nuk kishte guximin qė tė vazhdonte gjatė me kėtė temė, ai e ftoi pėr kafe dhe ku edhe njė herė i kėrkoi qė tė bisedonin dhe ti sqaronin disa ēėshtje, ajo prerazi i thotė se ēdo gjė ėshtė sqaruar. Ai vetėm i tha se pėrkundrazi ēdo gjė ishte shumė e paqartė, si do qė tė jetė ai prapė kėrkoi qė bashkėrisht ta pinin nga njė kafe, nė mbrėmje vendosi t’ia dėrgoj njė mesazh, thjesht pėr t’iu uruar njė sukses tė sajin qė kishte arritur nė punė atė ditė. Nuk shkruan asgjė tjetėr pos disa fjalė urimi dhe me kaq filloi heshtja, ajo heshtje qė i kishte shoqėruar gjerė mė tani, mbrėmė ishte vonė, pas 10 ditėsh nga kur nuk kishin komunikuar as nė internet, vendosi t’ia dėrgoj njė sms, nė tė shkruante ”mundohem pėr tė tė harruar qoftė edhe pėr pak qaste ty, por ėshtė e pamundur tė ndodh kjo ....”. Pse vallė ajo ishte e kėtillė qė e mbyste fare me sjelljet e saja, ajo nuk duhej tė ishte kėshtu, ajo kishte mundėsi qė shumė lehtė ti ndante muhabetet me atė , ai kurrė nuk kishte tentuar dhe as qė do tė tentonte tė urdhėronte njerėz, tė maltretonte njerėz, tė pengonte njerėz, ajo duhej mė nė fund t’ia tregonte arsyet e vėrteta tė sjelljeve tė saja, nėse mendonte se ai nuk ishte njeriu i duhur pėr tė, atėherė ok, edhe pėr

jonuzi
07-03-09, 23:03
kėtė ajo duhet tė bisedonte me atė, ai meritonte ta dinte se pse ėshtė ashtu si mendon ajo, gjithashtu ai kishte me qindra gjėra qė tė bisedonte me tė pėrpara se tė vendoste tė kishte ēfarėdo lidhje me tė, mjaftonte t’i thenin tabut e sė kaluarės, kur ēdo gjė ose dihej brenda pak kohe ose nuk bėhej fare, ata mund tė kishin ndryshime, ata mund tė kishin mendime tė ndryshme, por ai e dinte tani mė se kishin edhe shumė gjėra tė pėrbashkėta, dhe kėto gjėra e kanė bėrė qė ai pikėrisht tė ndjente kėtė qė ndjente pėr atė, si do qė tė jetė ditėt ikin dhe bashkė me to pareshtur shtoheshin edhe qindra mendime, supozime dhe dyshime, nė ditarin e tij ai shkruante “po po mė shumė dyshime, sepse tė veprosh kėshtu se si ka ngjarė e gjithė kjo histori, ėshtė e natyrshme tė dyshosh, ndonjėherė edhe nė vetė vetveten time, se mos ndoshta unė jam duke bėrė ndonjė marrėzinė apo diē tjetėr”. Si do qė tė ishte prapė se prapė ndihej shumė krenar qė ai nuk iu kishte ngjasuar tė tjerėve dhe edhe nė kėto kushte kėrkonte qė ēdo gjė tė jetė e ndershme dhe kėtė e kishte bėrė.
Ka shumė kohė qė ai e luste atė pėr tė pirė qoftė edhe njė kafe vetėm ata tė dy dhe askush asgjė nuk do tė dinte pėr kėtė, nuk ėshtė se ai donte tė mbante diēka tė fshehur, por nė kushtet tė cilat ishin tani ai pandehte se ēdo involvim, ēdo veprim i pamatur do tė shkonte ne disfavor tė asaj qė ai dėshironte, pėr ndryshe ai nėse ndonjėherė pajtohej me atė, gjithēka do tė ishte e hapur (familjare), ajo duhej ta dinte edhe kėtė se ai nuk ka qenė dhe as qė do tė jetė i gatshėm ndonjėherė tė bėjė hajgare me dikė, pėrndryshe atij i intereson njė lidhje serioze dhe e cila do tė ishte e pėrjetshme, asgjė tjetėr nuk dėshironte pėrpos qė tė jetonte me dikė qė e kuptonte dhe qė e kupton, deri mė tani nuk ishin duke u kuptuar, por dinte se e kishte gabim qė tė paktėn nuk bisedonte me tė, ai e pret, shikonte se ku do t’i dėrgonte pritja dhe heshtja, e kishin tė drejtėn tė vendosnin pėr vetveten dhe kėtė dėshironte ta respektonte edhe karshi vendimeve tė asaj, por ai do tė tentonte gjithmonė qė ajo tė mos hesht, tė paktėn le t’i thotė gjatė pirjes sė kafes atė qė kishte ndėrmend tė vendoste dhe atė do ta dijė vetėm ai dhe pa marr parasysh se ēka ajo kishte ndėrmend tė vendoste, ai kurrė nuk do ta keqpėrdorte.

jonuzi
07-03-09, 23:04
Nė njė letėr qė i dėrgoi asaj pos tjerash i shkruante, “tė lutem mendo pėr vetėn tėnde, tė kuptohemi si njerz, unė ė ēmoj internetin e telefonit, mirėpo njė kafe qoftė edhe pėr 30 minuta do tė mė ndihmonte shumė qė tė kuptoj gjithēka qė ka ndodhur mes ne tė dyve, merre kėtė kafe edhe si miqėsore, por nėse e sheh tė parėndėsishme kėtė tė lutėm pėrgjigju disi, kam nevojė tė flasėsh edhe ti njėherė, ka javė tė tėra qė mundohem tė kuptoj ēka mendon ti, sepse e di se megjithatė diēka pėr mua mendon, dhe ai mendim cili do qofte, ashtu sikurse unė pėr ty qė jam bėrė poet, duhesh tė ma tregosh”

e diel 24 dhjetor

Si iknin ditėt njė nga njė, e pranonte tė vėrtetėn koha ėshtė gjithēka, atė duhesh ta shfrytėzosh, e mbi tė gjitha tė dish ta menaxhosh. Ka shumė kohė qė kishte hapur edhe njė ditar tė ri, nė tė cili nuk shkruante as pėr aktivitetet e tija ditore, as pėr ndonjė ngjarje tė rėndėsishme, por shkruante pėr atė qė ndjente brenda trupit tė tij. Shumė kohė, shumė paqartėsi, shumė ėndėrrime, shumė dėshira, por nuk e dinte se pse, prapė se prapė thoshte vetės se i bėri gjithė kėto vite dhe gjatė kėtyre viteve gjithēka qė e kishte udhėzuar mėndja tij i kishte realizuar. E pranonte se ėndėrronte shumė, por ėshtė shumė e vėrtet se ėndėrrimet e tija ishin realizuar. Por nuk dinte, se si kėsaj radhe gjėrat nuk po funksiononin, ai vazhdimisht ėndėrronte tė takonte njė vajzė e cila do t’ia plotėsonte atė qė ai kėrkonte, jo vetėm kėnaqėsinė, por mbi tė gjitha qė do tė ishte njė krah i fort i tij, pėr tė arritur atė qė pa reshtur ėndėrronte, tash kur mendonte se mė nė fund nga i djali i cili mendonte pėr shumėēka dhe i vendosur pėr tė bėra qindra gjėra tė mira pėr tė tjerėt, pėr tė arritur suksese nė punė dhe pėr tė mbushur vetėn me lavde, mendoi se takoi njė vajzė tė cilėn e ėndėrronte, mirėpo e shihte se ajo ishte fare e pa interesuar pėr njė gjė tė tillė. Kėtė e dinte tani mė, por nuk e dinte se pse, ajo nuk dėshironte tė bisedonte me tė pėr kėto gjėra, flisnin dhe kėnaqeshin me miqėsi, flisnin aq gjatė pėr punėn, pėr gjėra tė kota dhe pėr gjėra

jonuzi
07-03-09, 23:04
qė ndonjėherė nuk ishin asgjė, mė nė fund pėrshėndeteshin, dhe kėto bėheshin vetėm nė internet dhe telefon, tė cilat ishin mjetet e vetme qė vėnin nė kontakt, ok thoshte, “tė shohim ajo njė ditė jam i bindur se do tė ndryshoj mendimin e saj........”

31 dhjetor – ora 11:10

E ndanin edhe disa minuta nga kur akrepat e orės do tė simbolizonin ndarjen nė mes tė atij viti qė po shkonte dhe vitit qė do tė vinte dhe pėrtej kėsaj atė natė pėr tė ndaheshin shekujt dhe mileniumet dhe megjithatė nuk e dinte se nga ku e kishte kėtė energji tė shkruante nė kėto momente, por dyshim pas dyshimesh vendosi qė tė shkruaj. Qė nga dita e kaluar pėr tė ishin momente feste, natyrisht kaloi mire, shumicėn nga mundimet e vitit qė po e lente mbrapa nuk i kishte mė nė mendjen e tij, por njė gjė kėto ditė si zakonisht e bėnte qė shpesh herė tė ishte i pa disponuar, dhe tė mendonte gjatė pėr tė dhe natyrisht qė i jepte kaq kurajė tė shkruante edhe tash ėshtė Ajo dhe sjellja e saj, ai shkruante atė natė,.. “ tash natyrisht se e cilėsoj si dėshtimin mė tė madh timin tė vitit 1999, nė tė vėrtet ndjej se ajo mė mungon shumė dhe nė kėto momente shumė festive, mendja pa reshtur mė shkon tek ajo, pėrpiqem tė analizoj tė gjitha, por e di se ndoshta nuk di asgjė, si do qė tė jetė edhe pak hymė nė vitin e ri, dhe kjo mė jep kurajė se ajo nė kėtė vit do tė kuptoj se nuk ėshtė ashtu siē ajo vepron, sjellja e saj duhet te jete me njerėzore. Sa ironike, por e vėrtet unė nuk jam ai qė isha dikur, ndjej se jam mė i dobėt se kurrė mė parė, shpresoj se viti 2000 nuk guxon tė filloj kėshtu me kėtė mosbesim qė kam nė vete, ende nuk mund tė them se ėshtė Ajo shkaktare e kėtij mosbesimi....”, nė tė vėrtet nė kėtė fund viti ishte i bindur se njerėzit tė donin plotėsisht pėr interes, atėherė kur interesi i tyre shuhet, ēdo gjė kthehet atje ku ishte nė fillim. Nuk donte qė nė ato momente ti ngatėrroj gjėrat assesi, e dinte se heshtja e saj ėshtė njė goditje e madhe pėr tė, tė paktėn nuk ishte nė gjendje qė t’i dėrgoj njė mesazh dhe tė ia uronte festat, ashtu siē bėri ai nė mėnyrė shumė njerėzore me tė. Nė ditarin e tij, nė natėn e 31 dhjetorit shkruante

jonuzi
07-03-09, 23:05
edhe kėtė “Do tė doja qė edhe nė kėto momente tė fundit tė vitit 1999, tė ulesha dhe tė bisedoja me tė dhe ti them se aq shumė mė ke maltretuar, por pėr ēdo ditė unė pėr ti ndjej mė shumė dashuri, e di tash duhet ta lė ditarin tim, pas ca minutash, ora 12,, do tė na ndaj nga ky vit, shpresoj se viti i ardhshėm do tė jetė mė i mbarė..........”


05.01.....

Kishte filluar tė numėroj ditėt, natyrisht ēuditej se si ato ikin, ikin dhe tė gjithė i nėnēmonin ato, e pėrsėriste vazhdimisht se njė gjė qė ik nuk do tė kthehet mė kurrė. Fundi i vitit i karakterizuar me festa ishte njė ngushėllim i mirė pėr tė, viti 1999 ishte njė vit shumė sfidues pėr tė dhe qasjet e tija, ishte njė vit kur arriti tė kuptonte shumėēka, ishte njė vit i cili nė tė kaluarėn e tij do tė lė shumė gjurmė, arriti mė nė fund qė tė mund ata tė cilėt vazhdimisht e kishin kundėrshtuar, bile nė kėtė mes edhe eprorėt e tij mė tė lart, arriti ta pėrfaqėsonte denjėsisht institucionin ku punonte dhe tė gjithė punėtorėt e tij, arriti tė bėnte shumė miq, tė realizonte nė mėnyrė perfekte projektet dhe detyrat e tij, tė realizoj njė numėr rekord tė ideve, projekteve, planeve, shkrimeve analitike, dhe tė ngjashme pėr institucionin e tij dhe pėr interesat e qytetarėve tė vendit tė tij, gjatė vitit 1999, arriti tė ishte njė aktivist i mirė edhe politike, gjė qė u manifestua me kyējen e drejtpėrdrejtė nė tė gjitha aktivitetet politike tė kohės, arriti tė ishte njeri me shume influencė nė qarqet vendimmarrėse, por shpejt pėrmbylli karrierėn politike sepse kuptoi se kaosi i madh qė kishte pėrfshirė politikėn e kohės mund tė kishte ndikim negativ nė personalitetin e tij. Arriti tė kuptonte dhe sfidonte politiken nėn ēdo nivel tė kohės......., definitivisht viti 1999 e bėri qė tė dashurohej nė njė vajzė qė shumė gjatė e njihte dhe qė tani ia kishte pushtuar plotėsisht ndjenjat.
Tani mė ēdo gjė ėshtė e qartė ai e donte Atė dhe atė shumė, pėr asnjė moment nuk mundej ta harronte dhe vazhdimisht pėr ēdo dite insistonte qė ajo ta kuptoj nė atė se ēfarė ndjente pėr tė. Ditėve tė

jonuzi
07-03-09, 23:06
fundit kishte biseduar shumė me tė nėpėrmjet internetit, bisedonin pėr shumė gjėra dhe ajo qė vlen tė theksohet ishte se gjate gjithė kėtyre ditėve e kishte lutur qė tė takoheshin dhe Ajo me ngulm ėshtė arsyetuar se nuk ka kohė. E dinte se ky ėshtė njė arsyetim fals mirėpo nuk kishte ēfarė tė bėnte, qėndrimi i saj ėshtė i atillė. Ajo ndoshta ende nuk ishte duke e kuptuar tė vėrteten e gjithė kėsaj historie, durimi ishte nė prag tė humbjes sė plotė, nė mėnyrėn mė tė sinqertė vazhdimisht kishte komunikuar me tė, deri atė ditė qoftė edhe njė herė nuk e kishte munduar qė njė ditė ta pengonte pėr diē.
Ai ēdo ditė thoshte se duhej tė mė kuptonte kėtė, nė njė letėr i shkruante asaj, “pėrgjigju, unė kam nevojė pėr ty dhe ti e din mirė kėtė, prandaj me gjithė sinqeritetin mė tė madh tė lutėm mos vazhdo mė kėshtu, miqėsia juaj karshi meje ėshtė pėr lėvdatė, por unė kam nevojė mė shumė se pėr njė miqėsi tė tillė, do tė kuptosh dikur se unė kisha tė drejtė nė kėtė edhe atėherė unė pėrsėri do tė tė kuptoj ti, ngase tani mė jam mėsuar me heshtje tėnde, mirėpo tė lutem jepi fund kėsaj pune, njė zgjidhje duhet tė jetė nė kėtė mes, nėse ke vendosur tė jesh njė mikesh e imja apo tė fillosh njė lidhje me mua, pėr tė dy gjėrat duhet tė bisedojmė, tė paktėn ke respekt pėr gjithė atė qė unė ndjej pėr ty. Nuk dua qė kjo ndjenjė njė ditė tė shndėrrohet nė urrejtje, ngase nuk i dua armiqtė, ti do tė mbetesh ashtu sikurse kėto rreshta historia e njė gjėje shumė tė ēmuar pėr mua................Pėrgjigju, pėrgjigju, pėrgjigju kam nevojė tė tė bisedoj me ty, ti duhesh tė mė ndihmosh tė paktėn pakkkkkkkkkkkkkkkkkkkk”
12.01.....

Ditėt kalonin dhe ai kurrė me askėnd nuk kishte biseduar pėr gjėra tė tilla, prandaj ishte shumė i befasuar nga shkaku se ne familjen e tij mė nė fund kanė kuptuar se e simpatizonte Atė vajzė, pėr kėtė ata kishin krijuar bindje tė plotė, por asnjėri nga ta nuk ka kuptuar tė vėrtetėn e

Virti
07-03-09, 23:06
fasadoja edhe pak titullin...

jonuzi
07-03-09, 23:07
asaj historie, ai vazhdonte qė me heshtjen tė mundohej tė mos bisedonte me asnjeri pėr kėto punė, jo sepse kishte turp siē i thoshin tė gjithė ata qė njohin, por sepse donte tė jetoj me realitetin, dėshironte te jetonte me vetveten apo tė ishte mė i sinqertė qė mos tė flasė pėr diēka qė as vetė nuk e dinte se si ėshtė. Mirėpo ishte e kotė t’i bindėsh ata se nuk ishte ashtu, dhe paramendoni bindjen definitivisht e kishin krijuar pasi kishin parė ca fotografi tė Asaj nė albumin e fotografive. Edhe pse nuk i kishte fshehur kurrė ato fotografi tė cilat i shikonte sa herė qė kishte kohė, ato e kishin bėrė bujėn e vetė, ai arsyetohej se nė njė album mund tė mbash fotografi tė ndryshme, aq mė pak qė ajo ishte shoqja dhe kolege e punės, vetės vazhdimisht i thoshte “edhe unė do tė dėshiroja tė ishte ashtu siē pretendojnė nė familjen time” por ja qė nuk ishte ashtu, kishte kohė qė nuk e ka parė fare atė, kishte kohė qė nuk kishin biseduar as nėpėrmjet telefonit, thjesht edhe ai pranonte se ma sė mirė ėshtė qė heshti, tė ngushėllohej duke ruajtur kujtimin pėr tė. Tė gjithė e ngacmonin duke qenė tė bindur se ajo punė ishte kryer, kjo me plotė tė drejtė e nervozonte, e shihte se kishte telashe me tė gjithė e jo vetėm me familjen, ai pėrpiqej tė kuptonte tani edhe se si duhet t’ia bėjė tė ēart atyre se ky ėshtė njė problem i tiji dhe tė mos e ngacmonin mė, qesharake dėgjoi edhe kėtė se vėllai i tij i madh tė thoshte se duhet t’i dėrgojmė mėsitet atje, qeshte hahahahahahah ......... kjo ishte e paimagjinueshme nga ku i gjithė ky pėrkushtim, nuk dėshironte assesi qė kjo gjė tė bėhej objekt i tė tjerėve dhe as i familjes.........
Nė anėn tjetėr shoku i tij i cili edhe kishte mandatin e msitit ende nuk ka kuptuar aspak historinė e asaj qė ka ndodhur mes tė dyve, thjesht ai ishte duke vuajtur mė shumė se vet ai, sepse edhe pse ėndėrronte pandėrprerė qė Bbbbb, tė jetė e dashura e tij ende nuk ka guxuar tė marr ndonjė hap, por e dinte se ai i ka punėt mė mirė se ai, ngase vazhdon tė takohet dhe tė bisedoj mė tė edhe mė tutje, pėr ndryshe edhe mė tej ishte duke e lutur qė ajo tė ndėrroj qėndrimin e saj, por e kotė, ajo tani ka ndėrprerė ēdo kontakt me tė.

jonuzi
07-03-09, 23:07
Se pse vepronte kėshtu, njė gjė ishte e qartė, ai nuk donte t’ia tregoj dikujt atė qė ndjente, besniku mė tė mirė se ditari i tij i cili qė shtat vite e shoqėronte nuk kishte, andaj shkruante, shkruante, shkruante qė njė ditė asaj t’i tregoj se pa marr parasysh tė gjitha ai vazhdonte qė pandėrprerė ta donte.............

15.01......

Shpesh mendonte se si disa gjėra thjesht nuk ishin duke funksionuar dhe nga ky shkak ishte duke humbur shumė kohė, por ishte i vendosur qė kėto gjėra tė vijnė nė binarėt e tyre. Njė sfidė tė madhe e kishte tani me raportet e punės, ai thoshte tė shohim se si do tė pėrshėndetem me to dhe natyrisht se gjėja tjetėr qė mė intereson ta di se si do tė shkoj ėshtė edhe qėndrimi i Asaj. Sonte nė orėt e vona Asaj i shkroi nė njė sms kėshtu “tung ......, si je, pse nuk pėrgjigjesh, ti e di mirė se unė nė ēdo moment mendoj pėr ty. Ty duhesh tė kesh pak respekt ndaj asaj qė unė ndje pėr ty, tė lutem mė kupto.....”, ndoshta ishte duke bėrė gabim, ajo edhe nuk do ta meritonte kėtė respekt, por kishte thėnė se nuk ishte si tė tjerėt, mikesha e tij do tė ketė respektin si gjithnjė, donte qė ndershmėria tė jetė e pėrjetshme, sa do qė kjo histori u stėrzgjat, e shihte se aq mė shumė qė mendonte pėr tė aq mė shumė pėr tė lindin mistere, mikesha e tij duhej ta kuptonte se e donte mė shumė se mike, a nuk ishte kjo njė gjė e rėndėsishme pėr atė, nuk e dinte, ajo e dinte kėtė mė mirė se vet ai, por do tė dėshironte qė edhe ajo ta shikonte mė shumė se njė mik tė saj.........
17.01......

Ironike por shumė e vėrtet, edhe pse pėr ēdo moment mendonte pėr tė, ishin mbushur plotė 37 ditė qė nuk e kishte parė dhe qė shume ditė qė kishin humbur ēdo kontakt. Tė nesėrmen kishin njė aktivitet

jonuzi
07-03-09, 23:08
ishte duke shpresuar shumė qė tė paktėn ajo tė jete e pranishme qė ta shihte edhe njė herė afėr, e zėntė tė turpshme, por e vėrtet e kishte marr malli shumė qė ta shohė. Ndonjėherė e pyeste veten se mos ajo ėshtė pa ndjenja fare, asgjė tė turpshme nuk i kishte thėnė asaj, pos njė gjėje shumė tė sinqertė qė buron nga brenda shpirtit tė ēdo njeriu, e qė ėshtė dashuria, ajo nuk donte tė dėgjonte pėr kėtė, nė ditarin e tij shkruante, “ajo, ajo, ajo, ajo, ajo, o zot, pse me fute nė kokėn time gjithė kėto ndjenja, unė isha shumė mė i lumtur atėherė kur gjithēka kisha, pos kėsaj qė tani ndjej, isha shumė me i lumtur, isha shumė mė optimist, bėja ēfarė tė doja, sepse kisha mundėsi tė bėja vetė ato qė dėshiroja t’i bėja , kisha mė shumė energji, kisha me pak halle e mos tė flasim pėr dyshime dhe hidhėrime”. Do tė dėshironte qė tė kthehej atje kur ishte para ca muajsh dhe tė kėnaqej duke lexuar, duke punuar, duke ėndėrruar, jo jo kishte gjėra tė cilat tė mundojnė dhe tė kėtilla gjėra ai nuk ishte mėsuar dhe kjo po i kushton, ajo duhej tė kuptoj se ėshtė njėri dhe si njeri qė ėshtė duhet tė paktė tė bisedonte pėr atė qė ndjente pėr tė, vetėm ajo ishte plotėsisht i bindur se do tė mundte tė nxirrte nga kjo situatė, ndoshta e ka dėnuar kėshtu, ndoshta ...... nuk dinte, ai shpesh herė shkruante “shumė mė mirė tė thuash nuk di, ngase edhe nėse di shumėēka ................ ok presim”, po ku tė marrte dot durimin dhe tė priste, jo sepse dyshonte edhe aq shumė nė njė pritje tė gjatė, do tė dėshironte tė dinte gjithēka sa mė shpejt, sepse thjesht ai kishte shumė nevojė qė tė ishte me tė. E dinte se nė kėtė mes kishte edhe marrėzira, e dinte se askush nuk do ta kuptonte se ēfarė ai mendonte pėr ēdo ditė, e dinte se po ta lexonte dikush ndonjė pjesė tė ditarit tė tij, nga tė gjithė ata qė e njihnin, nuk do t’i besonin, ai shpesh qeshte me vetveten, por nuk besonte ende se ishte duke pėrjetuar njė realitet tė hidhur,e kėtė e bėnte thjesht pėr vetėm pėr atė, e bėnte pėr tė ngushėlluar vetėn, pėr ty mikeshėn e tij e cila si gjithnjė vetėm heshtje kishte.
E gjithė vėmendja iu ėshtė kthyer pėr ditėn e nesėrme, nė ditarin e tij ai shkruante; “tė shohim a do tė jetė prezente dhe ēfarė duhet tė flas me tė, hahahaha sikurse tė dilja nė foltore dhe tė filloja “pėr mikeshėn time, pėr atė tė cilėn jam bėrė ....., vijė kėtu qė publikisht ti them se tė

jonuzi
07-03-09, 23:09
dua mė shumė se mike, tė dua mė shumė se sa mendon se......’ natyrisht se kjo nuk do tė ndodh, por gjithsesi se do tė ndodh diēka, tė shohim.........”


19.01.....

E dinte se sa shumė kohė i kishte humbur dhe sa shumė shqetėsime i kishin lindur qė nga atėherė kur u zhyt nė kėtė histori qė ndoshta kurrė nuk do ta kishte domethėnien e saj tė vėrtet, mirėpo e rėndėsishme ėshtė se ai ka vendosur qė tė harroj tė paktėn njė pjesė tė asaj historie edhe pse e dinte se kjo do tė jetė shumė e vėshtirė. Besonte se gjate gjithė kėsaj kohe tregoi njė menēuri, tregoi njė respekt dhe ndjenjė tė veēantė pėr Atė, mirėpo nuk mundte tė duronte mė qė tė ishte njė njeri qė tė luste tė tjerėt, edhe ai kishte tė drejtėn tė tregonte unin e tij, i cili pa marr parasysh ēmimin nuk lė qė ai tė nėpėrkėmbėt. Ajo gjatė gjithė kėsaj kohe nuk u tregua pėr asnjė moment e gatshme tė kthej qoftė edhe njė pėrgjigje, andaj pėr tė mė mirė ishte qė tė mos insistoj mė asgjė nė kėtė drejtim, e pėrsėriste se ishte njė gjė e dhimbshme, por ėshtė zgjidhja e vetme, nuk kishte kohė dhe as qė donte mė tė shkrij nerva qė tė di se ēfarė mendonte njė njeri tjetėr pėr tė, pa marr parasysh se pėr tė ndjente dashuri, me lehtėsi konstatonte se gjinia femėrore sa mė shumė qė tė respektohej, aq mė shumė tė nėnēmonte, e dinte se tė vėshtirė e kishte tė gjente njė vajzė e cila nuk do t’i kishte kėto tipare, ai shkruante njė natė nė ditarin e tij ... “ėshtė ironike, por e vėrtet ka pak tė rinj qė vėrtet dashurojnė, pėr ta dashuria ėshtė interes, por edhe mė keq se kjo, ajo shpeshherė ėshtė edhe lojė apo shfryrje epshesh”. Pėr tė nuk ėshtė e tillė, natyrisht ajo ka pasur tė drejtėn qė tė veproj ashtu siē ka vepruar, por nė ēdo moment thoshte se ajo duhet ta di se gjithēka qė ke pasur nga unė, kanė qenė gjėra tė sinqerta.
Ai shkruante pėr mikeshėn e tij vazhdimisht dhe kėto rreshta tė cilat i kishte shkruar vazhdimisht pėr ”Mikesha e tij”, kanė qenė ato tė cilat i ka nxjerr nga sinqeriteti i tij, i cili sinqeritet po e mbyste fare, ai kurrė

jonuzi
07-03-09, 23:10
nuk do tė trazonte mė pėr asgjė, ajo do tė vazhdonte ta ketė respektin e tij si gjithnjė, ajo do tė mbetej pėrgjithnjė Mikesha tij, ai i lutej shumė asaj qė tė ketė kujdes pėr gjithė kėtė histori qė kishte krijuar pėr TĖ, tė mos i fliste kurrė askujt tė, nuk donte assesi qė pjesė e kėsaj historie tė bėhej dikush tjetėr, besonte se tė paktėn kėtė do ta pranonte, qė kėtė histori ta pranonte si njė gjė personale ose tė nė tė kundėrtėn tė e harronte fare, pėrsėriste se kurrė nuk ka dėshiruar qė kėnaqėsitė, brengat, apo jeta tij personale tė jetė objekt i tjerėve, pra vetėm ajo kishte pasur kėtė nder dhe tė lutej ta respektonte kėtė.
Nė njė letėr qė i kishte dėrguar, ndėr tė tjera i shkruante ....
“Koha e ftesave, emailave, sms, mbaroi, unė pranova disfatėn, tash vetėm edhe njė mundėsi ka mbetur, qė ju sipas dėshirės tė vendosni qė ky histori tė vazhdoj tė plotėsohet edhe mė tutje, ti mund ti japėsh karakter tė ri, pėrndryshe ėshtė e mbyllur, tė lus me sinqeritetin mė tė madh qė tė kuptosh drejt gjithēka qė kam shkruar kėtu dhe vendos, pėr ndryshe si gjithmonė edhe tash tė premtoj se do tė jesh Mikesha ime. .................Tė lutem........vendos drejtė.........
Suksese nė jetėėėėėėėėėėėė, Mikesha Imeeeeeeeeeeeeeeeeee”

25.01.....

Ishte mbyllur plotėsisht nė njė vetmi tė cilėn gjatė kohė e kishte kėrkuar, tash mikun mė tė mirė e kishte vetveten. Gėzohej se ka filluar tė harroj disa gjėra, por nė anėn tjetėr shqetėsohej se disa gjėra tė tjera pa reshtur i rrinin nė kokėn e tij. E kisha quajtur tė mbyllur kėtė histori, por ja qė nuk mundi qė mos ta harroj plotėsisht atė, ēdo ditė shihte se si nė mes ndjenjave qe kishte pėr atė dhe vendimit pėr ta harruar zhvillohej njė luftė e madhe, nuk e dinte se pse, e mundonte kaq shumė vetveten. Ai mė nuk pati guximin t’ia dėrgoj Asaj ndonjė letėr qė nga kur kishte vendosur qė kjo histori mori “fundin’”, ai nuk pati guximin as edhe njė sms t’ia dėrgoj, e pranonte ka dy apo tri here qė i kishte tentuar ta thėrriste nė telefon, por ajo nuk pėrgjigjej, ai priste, por ajo nuk reagoi asnjėherė. Si do qe te jete ishin bėrė 6 ditė qė kur kishte vendosur qė atė mos ta luste dhe tė pėrpiqej ta harronte

jonuzi
07-03-09, 23:11
nuk mundte ta mohonte faktin se vazhdimisht ėndėrronte se si njė ditė ajo do ta kuptonte dhe se do tė ishin bashkė.
Mė nė fund kishte vendosur qė tė pėrmbyllte vuajtjet qė i kishte shkaktuar vetvetes, duke ėndėrruar pėr njė vajzė e cila deri nė atė kohė kurrė nuk ishte treguar njerėzore me tė, ai e dinte se sa vėshtirė e kishte tė pranonte njė fakt tė tillė, e dinte se do tė vuante edhe mė tutje, e dinte se kishte bėrė marrėzira duke qenė i bindur nė njė realitet tė hidhur, e dinte se atė qė kishte ndjerė pėr atė vajzė kurrė nuk mund ta kompensonte, por ēuditėrisht ende shpresonte se do tė ndodhin gjėra tė mrekullueshme dhe qė ajo do tė bindej se ajo histori duhej tė vazhdonte, shpresonte dhe pėr asnjė qastė mė nuk lejonte qė tė qante fatin e vetė, e kuptonte se njerėzit mendojnė ndryshėm dhe kjo sipas tij edhe ishte njėra nga mrekullitė, por kur shpirti i tyre do tė mund tė bėhej njė, ai thoshte se mendimet, shpirti dhe trupi duhet tė bėhen njė, nė tė kundėrtėn kurrė pa njė bashkim ndjenjash, mendimesh, shpirtrash nuk mund tė ketė dashuri.................Kishin ikur plotė dy vite, tė mbushura plotė heshtje tė mistershme, pėr ironinė e tij, historia nuk kishte marr ende fund
ky punim vazhdon, ne nje kohe te pershtatshme do te beje publik....


Sinqerish
Jonuzi

jonuzi
07-03-09, 23:19
Per moderatorin, kam nje lutje qe titullin ta ndryshoj, ta beje ashtu siq e kam menduar , pra Mikesha Ime

ne fund te shkrimit e pash se e kisha harruar nje shkrojne, qka e bene nje titull jo te mire....

jonuzi
16-11-10, 21:03
...... Historia..............????