PDA

View Full Version : Vatikani: dalja nga kriza eshte sistemi financiar islam


Fshatari
10-03-09, 20:05
Vatikani preferon sistemin financiar islam

Nga Express mė 10.03.2009 nė ora 19:55
Vatikani ka ofruar sistemin financiar islam pėr bankat perėndimore, si alternativė pėr tė tejkaluar krizėn ekonomike botėrore. Gazeta e pėrditshme e Vatikanit "L'osservatore Romano" raporton se ky sistem mund tė ndihmojė pėr kalimin e krizės financiare. "Parimet etike islame, mbi tė cilat janė tė vendosura financat, mund t’i ofrojnė bankat mė afėr klientėve dhe frymės sė vėrtetė qė duhet tė ketė ēdo shėrbim financiar", thuhet nė kėtė gazetė.
Claudia Segre, stratege e planifikimit tė tė hyrave, citohet tė ketė thėnė nė kėtė artikull se bankat perėndimore duhet tė pėrdorin mjetet si letrat me vlerė islame tė njohura si “sukuk”. Sipas saj, “sukuk” do tė mund tė pėrdorej pėr tė financuar industrinė e veturave apo lojėrat e ardhshme olimpike nė Londėr.
Vatikani e ka pėrcjellė situatėn financiare globale, duke e kritikuar tregun e lirė pėr rritjen e tepėrt nė mėnyrė jo tė duhur gjatė dy dekadave tė kaluara.
Papa Benedikti XVI gjatė njė fjalimi vitin e kaluar nė lidhje me pėrplasjet e tregjeve financiare ka thėnė se "paratė humbin, nuk ėshtė asgjė" dhe pėrfundoi se "realiteti i vetėm i qėndrueshėm ėshtė fjala e Zotit".
__________________________________________________

Islami paraqitet si shpetim i njerezisė.