PDA

View Full Version : Ramushin e dua, jo se ėshtė politikan, por se ėshtė burrė!


Jana
16-03-09, 01:51
Ajo ėshtė shfaqur nė ekran menjėherė pas lufte. Megjithėse si “ēika e Mustafės” apo si “bija e Muēajve” me sharmin, bukurinė dhe me zėrin e theksin e pastėr shqiptar, ajo ka pėrvetėsuar qė nė fillim shqiptarėt e Kosovės e mė gjerė. Anita Muēaj ka bėrė emėr nė televizionet tona tė Kosovės, prandaj me tė drejtė thotė se nuk ka konkurrencė nė profesionin e saj. Ajo i “thėrret” teleshikuesit qė me paraqitjen e parė nė lajmet kryesore tė RTK-sė. Ajo i bėn lajmet mė interesante se sa qė janė nė pėrmbajtje. Anita Muēaj e ka ndryshuar mbiemrin. Tash quhet Anita Haradinaj. Por ajo ka arritur tė ruajė freskinė dhe origjinalitetin e saj profesional.

Ēka do tė thotė tė jesh bashkėshorte e njė politikani me karrierė, sikurse ėshtė Ramushi. Ėshtė privilegj, apo mallkim, larg qoftė?
Nėse do ta kisha takuar ndonjėherė Ramushin edhe qofte sikur njė djalė me njė profesion tjetėr i painvolvuar nė politikė, por qė bėn njė punė krejt tjetėr, unė prapė do ta kisha pėlqyer. Sepse unė Ramushin e kam pėlqyer pėr nga tiparet e njė burri dhe njeri qė i plotėson tė gjitha kriteret pėr tė qenė baba i fėmijėve tė mi dhe jo si politikan, se me ēfarė merret, kjo ka qenė fare e rastėsishme qė ai tė jetė politikan.
A keni ende kurorė?
Po kemi. Nė fakt Ramushi ėshtė treguar mė i organizuar nė kėtė aspekt dhe mė i kujdesshėm, prandaj kemi vėnė kurorė para se tė martohemi.
Ēka do tė thotė tė jesh bashkėshorte e njė politikani me karrierė, sikurse ėshtė Ramushi. Ėshtė privilegj, apo mallkim, larg qoftė?
http://www.telegrafi.com/data/image/AnitaRH2.jpg
Qė tė dy njiheni me ego tė fortė. Cili ėshtė mė i fortė nė shtėpi?
Hahaha, ne nuk i masim forcat nė shtėpi, ne punojmė tė dy nė favor tė asaj ēfarė ne jemi pėrcaktuar tė shėrbejmė. Por, me shtėpinė jam unė mė shumė e lidhur nuk e di pse por ngaqė Ramushi e ka ditėn mė tė ngarkuar dhe shumė situata nė jetė mė kanė drejtuar drejt marrjes tė pėrgjegjėsive ndaj fėmijėve dhe shtėpisė. Qoftė edhe pėr certifikata nė komune apo edhe pėr pasaporta, jam unė ajo qė shkoj, pres nė radhė, caktoj termine qė Ramushi tė vijė dhe tė firmos.
Nuk kam qenė “mėsite e motrės time!
Cili e ka fjalėn e fundit nė shtėpi, e cila vlen sikur ligji, pra kush e bėn ligjin nė shtėpi?
Ne nuk bėjmė Ligje nė shtėpi. Ligjet i bėn Parlamenti. Ne bėjmė kompromise, marrėveshje dhe shumė punė tė pėrbashkėta, flas pėr brenda shtėpisė. Jashtė shtėpisė secili ka punėt dhe obligimet e veta.
Si ka ndodhur lidhja juaj, ishte spontane, sikurse tė gjitha gjėrat (rasti mbret i botės), apo me shkuesi, mėsitėri?
Jo pikėsėpari as prindėrit e mi kur janė martuar nė prill tė ‘80 nuk kanė pas mėsitė, janė takuar nė konvikt, kanė rėnė nė dashuri dhe janė martuar. Madje babi im, nė atė kohė ka shkuar, e ka marre nuse mamin mė makinė tė veten, kėshtu qė po flasim pėr shekullin 21 dhe mėsiti pėr mua ėshtė koncept i pakuptimtė. Sepse dashuria ėshtė zgjedhje individuale. Jemi pėlqyer, kemi marrė vendim bashkėrisht, dhe, ka qenė Ramushi ai qė ka kėrkuar dorėn time tek prindėrit e mi. .
A keni qenė “mėsite” e motrės tuaj pėr vėllaun e Ramushit?
Jo. Ata pak a shumė janė njohur pėrmes nesh, por vendimi i martesės, ka qenė zgjedhja e tyre.

A keni “qilar” apo dhomė tuajėn nė Gllogjan. Ku e keni bėrė natėn e parė tė martesės, nė Gllogjan apo nė Prishtinė?
Po kemi dhomėn tonė edhe nė Gllogjan.
A ka vend xhelozia nė jetėn tuaj, nėse po, cili ėshtė mė xheloz, Anita nė Ramushin, apo Ramushi nė Anitėn dhe a ka arsye pėr xhelozi?
E kam thėnė edhe herė tė tjera, qė ne jemi mjaft tė rritur dhe tė arsyeshėm ndaj gjithēkaje, kėshtu qė unė nuk jam xheloze, ndoshta ka tė bėjė edhe baza mbi ēka i kemi ndėrtuar raportet tona. Prandaj, duke e njohur natyrėn e punės nuk kam arsye, por tjetra ėshtė qė kemi besim tė ndėrsjellė. Edhe atėherė kur mė intereson diēka, e pyes, jo nga xhelozia, por thjesht pse jam tip kureshtar.
Njiheni si femėr ekstravagante, ndėrkohė qė pas martesės jeni paraqitur ndjeshėm. A ėshtė e vėrtetė kjo?
Hahaha. Mė vjen mirė qė mė keni vlerėsuar si ekstravagante, por nga natyra jam edhe tip sensitive, e ndjeshme, megjithėse jeta tė shpien gjithandej, por vjen njė kohė dhe mėsohesh tė bėsh kalkulime nė ēka duhet dhe nė ēka nuk duhet tė jesh e ndjeshme.
http://www.telegrafi.com/data/image/AnitaFH3.jpg
Keni dy fėmijė, Gjinin dhe Hanėn. Kujt i kanė pėrngjarė ata Ty, apo Ramushit?
Padyshim qė neve na kanė ngjarė. Megjithėse pėr Gjinin, njerėzit qė mė njohin shumė mirė qė e vogėl, thonė qė shumė i ngjan vėllaut tim. Por, nga karakteri ėshtė Ramush. Hana ka ngjarė shumė nga unė, porse unė kam qenė shumė fėmijė i buzėqeshur, ndėrkaq Hana gjithmonė e them qė e ka buzėqeshjen njė milionėshe; rrallė qesh ose vetėm me njerėz shumė tė njohur pėr tė.
Sa vjeēare je dhe ēka do tė thotė mosha pėr ju, numra apo peshė e jetės sė harxhuar?
Unė 28 vjet i kam mbushur nė tetor. Dhe kėto vite kanė qenė shumėēka. Eksperiencė. Por besoj qė edhe shumėēka tjetėr do tė vijė....
Ēka ėshtė pėr ty jeta, enigmė, brengė, apo kėnaqėsi?
Jeta pėr mua ėshtė gjithēka dhe ngėrthen shumėēka. Por, ėshtė aq e shkurtėr sa qė pėrsėri mendoj qė gjithēka qė tė sjell jeta, e sjell pėr njė arsye dhe njeriu duhet ta marr si kėnaqėsi nė mėnyrė qė ta shijojė sa mė shumė.
Asgjė nuk do tė ndryshoja te Ramushi...!
Duket se bėni njė jetė me plot kuptimin e fjalės, duke filluar nga standardi etj?
Standardi ėshtė njė lehtėsim. Por, mos harroni qė nė jetė ose qė kur jemi bashkė, kemi pasur edhe shumė momente tė vėshtira dhe qė e kanė rėnduar jetėn. Por, njeriu sa rron edhe mėson.
Po tė kishe mundėsi a do tė ndryshoje diēka nga vetja yte?
Jo.
Po tek Ramushi?
Jo, prandaj e admiroj.
A mund tė thuhet se jeni njė ēift i lumtur, nėse po, cila ėshtė receta?
Lumturia ėshtė diēka relative. Por, unė mendoj qe jemi tė lumtur nga fakti qė kemi familje shumė tė mira, pėrbėjmė njė ēift tė lumtur, qė kemi dy fėmijė tė mrekullueshėm.
http://www.telegrafi.com/data/image/AnitaH1.jpg
Ēka ėshtė drita e kuqe e kamerės pėr ty?
Drita e kuqe pėr mua ėshtė emocion. Sinqerisht edhe sot e kėsaj dite pas gati nėnte vite pėrvojė pune, kur ndizet drita e kuqe ėshtė njėfarė emocioni qė mė kaplon, sepse puna e drejtpėrdrejtė nė televizion, ėshtė pa dyshim puna mė me pėrgjegjėsi. Jam vetėm unė dhe kamera dhe prapa kamerės janė miliona shikues qė tė ndjekin dhe pėr ēfarėdo gabimi, ēoftė edhe gabim teknik qė nuk varet nga unė, ėshtė barrė e imja. Por, me kalimin e kohės dhe me pėrvojėn, jam mėsuar t`i tejkaloj edhe ato situata.
Ka shumė dritė nė portretin tėnd…ėshtė e ekranit, apo e brendshme?
Besoj qė ėshtė reflektim i gjendjes se brendshme dhe unė jam tip alegro. Nė pėrgjithėsi, jeta ka qenė e mirė me mua, por ka pasur edhe vėshtirėsitė e veta, por si pėrfundim ka qenė gjithēka e mirė.
Kush ėshtė konkurrentja juaj e lajmeve?
Nuk ka (hahahah), babi im.
Haga mė mbysh sytė me lot edhe sot!
Kush ka pushtet mbi ty?
Nuk e kam menduar ndonjėherė. Por besoj qė nė mua nė mėnyrė drejtpėrdrejtė nuk ka askush pushtet, pėrveē ndonjė situatė e caktuar qė duhet zgjidhur nė momente tė caktuara.
A ka nė jetėn e pėrditshme buzėqeshje tė gjata, ashtu si nė skenė?
Po, e thashė qė jam tip i gėzueshėm, qė i kėnaqem jetės, bile ndodh qė kur filloj e qesh nuk ndalem dot, sa qė njerėzit qė mė rrethojnė, thonė qė do tė jetoj shumė gjatė se qeshi shumė.
Je e lirė? Ēfarė ėshtė liria pėr ty?
Jam e lirė. E drejta e vetėvendosjes, e drejta e fjalės sė lirė, e drejta e tė vepruarit, e drejta e punės.....
Kush tė bėn pėr tė qarė?
Haga.
Personaliteti qė tė ka goditur me forcėn e fjalės?
Ka shumė personalitete nė botė qė pėr ēdo periudhė tė caktuar kanė thėnė fjalė tė mėdha, ndėr ta edhe Ramushi. Por atė qė e kujtoj gjithmonė ėshtė ajo qė John Kennedy e ka thėnė mė 20 janar tė vitit 1961 dhe qė edhe sot qėndron “ask not what your country can do for you - ask what you can do for your country.” ( Mos pyet ēfarė vendi mund tė bėjė pėr ty – por pyet ēfarė ti mund tė bėsh pėr vendin).

Cancel
17-03-09, 01:07
a e din Ramushi qe osht i martum me Aniten ?