PDA

View Full Version : Koka e butė e bebit ...


Jana
16-03-09, 02:02
Shpesh nėnat shqetėsohen pėr kokėn e butė tė porsalindurve tė tyre. Ja ēfarė duhet tė dini mbi kujdesin e kokės sė fėmijės. Tek fėmija i porsalindur kockat e kokės janė tė buta. Ndonjėherė gjatė lindjes koka mund tė pėsojė deformime tė cilat rregullohen pas pak kohėsh. Kockat e kafkės sė fėmijės sė porsalindur akoma janė tė pa lidhura. Nė kokė ka disa zona qė janė tė buta membranoze, pa kockė, qė quhen fontanela. Shumica e tyre janė tė mbyllura qė nė lindje, pėrveē fontanelės qė ndodhet nė pjesėn e sipėrme tė kokės dhe nė formė vezore.
Fontanela mbyllet midis 10 dhe 18 muajve. Nėnat duhet tė tregojnė kujdes sepse nuk duhet shtypur me forcė. Kjo fontanelė ndikon nė zhvillimin dhe rritjen e kafkės dhe tė perimetrit tė kokės me anė tė tė cilit vlerėsojmė zhvillimin e sistemit nervor qendror. Sa mė e madhe koka, aq mė i madh truri, aq mė i madh zhvillimi psiko-motor i fėmijės. Perimetri i kokės rritet gjatė tremujorit tė parė tė jetės mesatarisht 2 cm nė muaj.
Gjatė tremujorit tė dytė rritet 1 cm nė muaj dhe gjatė gjashtėmujorit tė dytė rritet totalisht 3 cm. Gjatė vitit tė dytė rritja ėshtė prej rreth 2.5 cm. Pra ėshtė e rėndėsishme qė fontanela tė mos mbyllet para kohe, pasi pengon rritjen e trurit brenda saj.
http://www.telegrafi.com/data/image/fotntanella_1.jpg
ZBUTJA E KOCKĖS
Nė rast se fėmija ka temperaturė nė shifra mesatare dhe tė larta fontanela fryhet mė shumė se zakonisht. Ėshtė e rėndėsishme tė vihet njė kompresė me akull (mbėshtillni pak akull nė njė peshqir) vazhdimisht nė pjesėn e sipėrme tė kokės. Nė rast se fėmija paraqet djersė tė shtuar, fontanelė mė tė zbutur aq sa lejon futjen e gishtave, mbetje tė flokėve nė jastėk, atėherė kemi tė bėjmė me njė problem tė pėrgjithshėm tė preraketizmit i cili trajtohet me vitaminė D dhe me kalcium.
http://www.telegrafi.com/data/image/fontamnella_2.jpg
ĒFARĖ DUHET TĖ BĖJMĖ
Nėnat duhet tė shfrytėzojnė verandat, ballkonet dhe parqet gjatė sezonit tė verės, sepse mjekėt kėshillojnė rrezatimin e mirė tė diellit pėr tė gjithė fėmijėt dhe veēanėrisht pėr fėmijėt me problemin e preraketizmit. Rrezatimi i mirė i diellit tė mėngjesit ėshtė shumė i kėshillueshėm pėr tė vegjlit. Ai i ndihmon kockat e trupit tė pėrthithin vitaminėn D dhe kalciumin, shumė tė domosdoshėm pėr fortėsimin e tyre.
Ekspozimi i pėrditshėm pėr disa minuta i fėmijės nė diell ėshtė ideal pėr kėtė funksion. Shumė pediatėr i kėrkojnė nėnave qė ti lėnė fėmijėt tė marrin ngjyrėn ēokollatė, nga dielli i mėngjesit. Por kujdes, ekspozoni vetėm kėmbėt dhe krahėt e fėmijės, kyēet janė tė rėndėsishme qė tė marrin rrezatimin. Mbulojani kokėn me njė kapele dhe trupin me veshje tė lehta pambuku. Koha e kėshillueshme e ekspozimit ėshtė rreth orės 9 tė mėngjesit. Ekspozimi duhet tė fillojė gradualisht nga 5 minuta nė ditė deri nė 30 minuta.
Pėr larjen e kokės sė fėmijės pėrdorni shampo delikate tė prodhuara pėr lėkurėn e butė tė fėmijės. Nenat e reja nuk duhet tė shqetėsohen, pasi larja nuk e dėmton kokėn e butė tė fėmijės, mjafton qė ju tė tregoni pak kujdes.
http://www.telegrafi.com/data/image/fontanella_3.jpg