PDA

View Full Version : Sida


Teuta2
16-03-09, 04:05
Te gjithe e dijm se qfar semundje eshte sida, semundje e pa sherushme,mund te shfaqet edhe pas dhjet vitesh, vjen nga marredhenjet seksuale.....


Keto jane disa gjera te pakta qe di une dhe shumica nga ne, un kam disa pyetje per ate qe ka me teper njohuri, qe studion mjeksin apo ai qe ka lexuar me shume rreth semundjes.

1. Cilat jan disa nga simptomet e saj dhe kur mund te fillojn te shfaqen?
2. Analizat e gjakut a mund te tregojn se a je infektuar me sida apo jo?

3. Nese ato vijn nga marredhenjet seksuale me shum partner, ateher si behet qe shum (sidomos meshkuj) kan mardhenje me me shum se 1,2,3 femra? ose ata qe martohen dy her, kan patjeter pra kte semundje pasiqe vjen nga marredhenjet? apo un se kam kuptuar mir?
4. Si mund ta maresh nga dikush? A ka menyr qe disi te jemi te sigurt se me ke fillojm nje lidhje kur eshte e veshtir te dish kush e ka semundjen? kur e dijm se shumnjerz lidhen e ndahen ... a mund ta marresh ate nga puthja? apo veq me maredhenje ?


Ju Lutem, nese dikush di rreth pyetjeve te pergjigjet, flm shum.

~AnnA~
16-03-09, 21:42
Te gjithe e dijm se qfar semundje eshte sida, semundje e pa sherushme,mund te shfaqet edhe pas dhjet vitesh, vjen nga marredhenjet seksuale.....


Keto jane disa gjera te pakta qe di une dhe shumica nga ne, un kam disa pyetje per ate qe ka me teper njohuri, qe studion mjeksin apo ai qe ka lexuar me shume rreth semundjes.

1. Cilat jan disa nga simptomet e saj dhe kur mund te fillojn te shfaqen?
2. Analizat e gjakut a mund te tregojn se a je infektuar me sida apo jo?

3. Nese ato vijn nga marredhenjet seksuale me shum partner, ateher si behet qe shum (sidomos meshkuj) kan mardhenje me me shum se 1,2,3 femra? ose ata qe martohen dy her, kan patjeter pra kte semundje pasiqe vjen nga marredhenjet? apo un se kam kuptuarmir?
4. Si mund ta maresh nga dikush? A ka menyr qe disi te jemi te sigurt se me ke fillojm nje lidhje kur eshte e veshtir te dish kush e ka semundjen? kur e dijm se shumnjerz lidhen e ndahen ... a mund ta marresh ate nga puthja? apo veq me maredhenje ?


Ju Lutem, nese dikush di rreth pyetjeve te pergjigjet, flm shum.

1.Personi pas HIV infeksionit mbetet HIV pozitiv dhe si i tillė mbetet gjatė gjithė jetės. Sėmundja zakonisht ndahet nė disa faza, por praktikisht nuk ka kufij tė qartė midis fazave tė sėmundjes.... Pas 3-6 javė pas infeksionit paraqitet faza e parė, e cila quhet faza akute e HIV infeksionit. Te shumica e kėtyre personave, paraqitet temperaturė e ngritur, dhe gjendje e ngjashme me gjendje gripoze. Shenjat themelore tė sėmundjes janė ethet, rritja e gjėndrave limfatike, dhembje fyti,ekzantemė, dhembjet nė muskuj dhe nyja.
Kėto simptome zhduken edhe pa terapi. Pason faza e gjatė e qetėsisė pa simptome tė theksuara. Gjatė kėsaj kohe mund tė jenė tė rritura gjėndrat limfatike.Edhe pse personi i infektuar nuk ka simptome, virusi ēdo ditė shumėzohet dhe shkatėrron qelizat e atakuara. Kjo fazė e sėmundjes zgjat rreth 10 vjet.
Pas kėsaj faze asimptomatike shfaqet faza me simptome dhe ndahet nė simptomet e hershme, simptome nė fazėn e pėrparuar dhe simptome tė vona.
Nė fazėn e hershme, numri i limfociteve CD4, zvogėlohet nė 100-500/mm3 gjak. Rritja e nyjave limfatike zakonisht ėshtė e padhembshme.
Shpesh paraqiten infeksione tė lėkurės (p.sh. herpes zosteri, folikuliti etj.), dermatitis, infeksionet me kėpurdha (kandidiaza) e mukozė tė gojės ose organit seksual femėror.
Ėshtė e mundshme dukuria e pezmatimit tė mushkėrive, sinuseve, reaktivizimi i tuberkulozės dhe sarkoma e Kapos-it. Tek personat, tė cilėt nuk trajtohen me terapi antiretrovirale, kjo fazė zgjat deri nė pesė vjet.
Simptomet e dėmtimit tė sistemit nervor, humbja e vullnetit, apatia, depresioni, harresa, rėnia e koncentrimit, ecja

jostabile dhe koordinimi i dobėt i lėvizjeve, gjithashtu mund tė jenė prezente. Te personat e patrajtuar kjo fazė zgjat deri tri vjet....Kur fillojne simptomat e dukshme te AIDS,eshte teper vone per mjekim....
2.Normal qe analizat e gjakut e tregojne mjaft mire nese je i/e infektuar nga kjo semundje.

3.Kjo semundje nuk vjen duke pasur marredhenje vetem me 2 apo 3 femera/meshkuj,por numri eshte shume me i madh Teuta(pra,te rrezikuara me shume nga kjo semundje jan ato te prostitucionit)...Pastaj,me HIV mund te infektohen dhe personat qe kan marrdhenje me vetem nje mashkull/femer.Nese ai/ajo eshte i/e infektuar nga kjo semundje ,atehere mbetesh dhe ti HIV Pozitiv...

4.Ne kete pyetje duhet qe secili nga ne te jete vete i pergatitur dhe te posedoje vetembrojtje...Ne asnje nuk mund te dime nese nje person eshte i Infektuar me HIV,sepse ne fazat e para edhe vete individi i infektuar nuk mund t'a marre vesh...Sic te thash dhe me lart,simptomat fillojne shume me vone.Sot ka mjaft metoda mbrojtese,te cilat perseri nuk jan 100% te sigurta.
Kete semundje mund t`a marresh dhe permes gjakut,por aktiviteti seksual eshte me rrezikshsmerine me te larte per te transmetuar kete semundje...!!!

vjeshta
17-03-09, 14:23
Me kete semundeje mund te lindin edhe femijet ,ku ketu transmetohet nga nena ne foshnje gjate lindjes .

Po per ti ikur kesaj dhe qe femija te lind pa pasoja ,lindja duhet te behet me preje Cezare dhe mos ushqimi i femijes nga gjiri i nenes .

Teuta2
18-03-09, 15:07
Flm shum (K)..