PDA

View Full Version : Jam Shqiptar.


INDRITI
22-03-09, 19:28
Jam shqiptar, me gjak e zemer
Deri thelle ne shpirt shqiptar
Asgje nuk vlen sa ky emer
Me i shtrenjte nga c’do thesar.

Jam Shqiptar nga Laberia
Nga bregdeti valeplote
Shqiptar jam nga malesia
Jam Shqiptar dhe ne Kosove.

Jam shqiptar dhe kryelarte
Buze shkumbinit i lindur
Ne gjashte shtete jam ne harte
Copetuar dhe sfilitur.

Kam feste ne njezet e tete nentor
Feste kam shtatembedhjete shkurtin
Jetoj dhe vdes me arme ne dore
Te kuq si gjak e kam flamurin.

Te kuq si gjaku, plot hijeshi
Qe peseqind vjet kam nje flamur
Me te luftuan gjysherit e mi
Tjeter flamur nuk dua kurre.

Ky eshte flamuri qe perfaqeson
Gjakun e derdhur per Shqiperi
Ne mes te tij shqipja vallezon
Dy krere te shqipes, jug e veri.

Fat, a mekat,jam nga k’to troje
Mashtruar,djegur,sfilitur, vrare…
Kredhur, fshehur pas nje enderre
Sa i zhgenjyer dhe sa krenar.

INDRITI
25-03-09, 20:58
Nuk ka feste…

Ishte shkurt, shtatembedhjete
Dita sapo kish filluar.
Kur rembeva celularin
Tim vella per te uruar.

Sapo nisa qe te shkruaj
Nje urim ne nje mesazh
Plage e thelle mu kujtua
Njeqind vjet ne gjoks e kam.

Njeqind vjet rendon nje plage
Njeqind vjet ne shpirt e mbaj
Nis te shkruaj, s’gjej dot fjale
Le urimin, kridhem, qaj…

Kur peng rri nje Mitrovice,
A eshte valle per te uruar?
Kur coptohemi c’do dite
Kur Shqiptari rron i huaj…

Kur renkon trualli shqiptar,
A eshte valle per te festuar?
Kur nuk jemi ne te pare,
Kur nuk jemi te bashkuar.

Sa kohe peng rri Mitrovica
Sa kohe s’jemi ne te pare
Sa kohe na tall politika
Nuk ka feste, eshte per te qare.

Honesty^uk.
12-04-09, 18:05
Dy shqiptar te mencur
u grinden nje dite
me shkelma , me grushta
godit e godit

U shane e u rrahen
c'je ti e c'jam un
e nga vendi ku rrinin
te dy i perzune

Me floket perpjete
me thonjte ne fyt
njeru njerun
kerkon qe ta mbyt

Kerkon ti marr jeten
te gjalle ta haje
kerkon ta vras naten
e diten ta qaje

Jo kjo eshte e jotja
jo kjo eshte e imja
te ndahet edhe trau
te ndahet edhe qimja

Me syt e perflaku
ne koke i pergjaku
kte ma la gjyshja
kte ma la plaku

E kalon aty prane
nje ujk i uritur
e ndal vrapin ujku
u thot i cuditur

Ju dija te mencur
ju dija te zgjuar
edhe kafshet urtine
nga ju kane mesuar

Po ndaluni djema
pse ziheni, mosni
kur rruges kaloja
kujtova ze lozni

Dhe desha tu haja
po tani skam cu dua
se ju qenki ujqer
me UJQER se mua ...


Honesty