PDA

View Full Version : Sėmundjet e gojės ...


Jana
24-03-09, 01:31
Me pėrjashtim tė mykut qė kėrkon trajtim tė menjėhershėm, shqetėsimet e tjera tė gojės sė fėmijės janė serioze. Fėmija mund tė refuzojė ushqimin nėse i dhėmb goja. Jepini ushqime tė lėngshme.

DHIMBJET E DHĖMBĖVE
Dhėmbėt fillojnė tė dalin qė nė moshėn gjashtė muajsh dhe plotėsohen kur fėmija ėshtė tre vjeē. Gjatė periudhės sė daljes sė dhėmbėve, mishi i dhėmbėve ėshtė i enjtur dhe i skuqur.
Shenjat
Nėse prekni mishin e enjtur dhe tė skuqur tė dhėmbėvė, ju do tė ndieni njė fryrje. Fėmija do tė jetė i shqetėsuar dhe mė i lėvzishėm dhe do tė kėrkojė tė pėrtypė sende. Mund tė bėjė gjumė tė shqetėsuar
dhe tė ketė dhimbje gjatė ngrėnies.
Trajtimi
Zakonisht, trajtimi mjekėsor nuk ėshtė i nevojshėm. Mos mendoni se shenja tė tjera si mungesa e oreksit apo tė vjellat vijnė nga dhėmbėt. Asnjėherė nuk ndodh kėshtu. Flisni me mjekun nė kėto raste.

PLAGĖT E HAPURA TĖ GOJĖS (ULCERAT)
Ulēerat shfaqen brenda buzės sė poshtme, megjithėse mund tė jenė tė zakonshme edhe nė gjuhė, mishin e dhėmbėve apo brenda faqeve. Ato kanė formė ovale apo rrethore, ngjyrė tė verdhė dhe janė tė infektuara. Ato shėrohen vetė brenda 10-14 ditėsh, por nėse rishfaqen, flisni me mjekun.
Shenjat
Tė gjithė ulēerat e gojės janė tė dhimbshme. Fėmija mund tė ketė vėshtirėsi nė tė ngrėnė, sidomos ushqim tė kripur apo mund tė mos tė pranojė tė hajė.
Trajtimi
Mjeku mund t’ju japė ilaēe kundėrm infeksionit. Pėprpiquni qė tė largoni shkaqet e tyre: mund tė jetė ndonjė majė dhėmbi e mprehtė, ose fėmija mund tė kafshojė gojėn kur ha etj. Ēfarėdo lloj ulēere tė ketė fėmija, jepini ushqime tė lėngshme qė t’i pijė me anė tė njė pipėze dhe shmangni ushqimet e kripura dhe me aciditet. Megjithėse nuk ėshtė serioz, i shkakton fėmijės probleme gjatė thithjes apo ushqimit.
Tek fėmijėt, myku mund tė shihet vetėm nė gojė, por ai infekton edhe traktin gastro-intestinal dhe zonėn anale (tė jashtėqitjes), ku shpesh ngatėrrohet me irritimin nga panolina.
Shenjat
Myku prodhon njolla tė bardha nė mishin e dhėmbėve, nė gjuhė dhe qiellzė. Nėse pėrpiqeni t’i fshini fort, ato mund tė gjakosen. Pėrreth zonės anale myku shfaqet me pika tė kuqe apo irritim.
Trajtimi
Mund tė trajtohet shpejt me antimykotikė nė formė lėngu pėr gojėn dhe krem pėr zonėn anale. Kėshillohen ushqimet e lėngshme dhe tė vakėta, sidomos kosi. Nėse ka myk anal, duhet ta mbani fėmijėn sa mė thatė qė tė jetė e mundur.

MYKU
Membrana mukoze mund tė infektohet nga njė kėrpudhė qė quhet kandida. Rritja e saj mbahet nė kontroll nga prania e baktereve te tjera, por kur kėto baktere zhduken nga antibiotikėt, kandida fillon tė shumėfishohet. Myku mund t’i kalojė fėmijės nga nėna nė lindje, nėpėrmjet vaginės. Megjithėse nuk ėshtė serioz, i shkakton fėmijės probleme gjatė thithjes apo ushqimit. Tek fėmijėt, myku mund tė shihet
vetėm nė gojė, por ai infekton edhe traktin gastro-intestinal dhe zonėn anale (tė jashtėqitjes), ku shpesh ngatėrrohet me irritimin nga panolina.
Shenjat
Myku prodhon njolla tė bardha nė mishin e dhėmbėve, nė gjuhė dhe qiellzė. Nėse pėrpiqeni t’i fshini fort, ato mund tė gjakosen. Pėrreth zonės anale myku shfaqet me pika tė kuqe apo irritim.
Trajtimi
Mund tė trajtohet shpejt me antimykotikė nė formė lėngu pėr gojėn dhe krem pėr zonėn anale. Kėshillohen ushqimet e lėngshme dhe tė vakėta, sidomos kosi. Nėse ka myk anal, duhet ta mbani fėmijėn sa mė thatė qė tė jetė e mundur.

Gjėndrat
Edhe gjėndrat janė bajame, por ndryshe nga ato qė gjenden nė grykė, gjėndrat janė tė fshehura nė pjesėn e pasme tė gypit tė fytit, qė vjen menjėherė pas gojės. Detyra e tyre ėshtė tė jenė mur mbrojtės pėr bakteret dhe viruset. Por jo gjithmonė arrijnė t’i rezistojnė sulmeve tė tyre dhe atėherė skuqen dhe zmadhohen. Fėmija mund tė ketė temperaturė tė lartė, rrjedhje tė trasha dhe mė tė lėngshme nga hunda, dhimbje veshi, tė flasė me zė hunde sikur ėshtė ftohur. Nėse gjėndrat janė zmadhuar shumė, ka vėshtirėsi nė frymėmarrje, qė e bėn tė marrė frymė me gojė dhe tė gėrhasė natėn. Pediatri kėshillon njė mjekim kundra temperaturės dhe nėse infeksioni ėshtė bakterial, antibiotike. Kur gjėndrat skuqen shumė shpesh duke ēuar nė infeksion tė veshit tė mesėm, ose zmadhohen deri sa pengojnė frymėmarrjen, ai mund tė kėshillojė njė vizitė tek specialisti otorinolaringolog, qė do tė vendosė nėse ėshtė nevoja pėr operim
GJĖNDRAT LIMFATIKE
Gjėndrat limfatike prodhojnė mė shumė qeliza tė bardha tė gjakut nė rastin e ndonjė infeksioni pėr tė vrarė bakteret. Prodhimi i qelizave tė bardha tė gjakut bėn qė gjėndrat limfatike tė infektohen dhe tė dhembin.
GJĖNDRAT E FRYRA
Gjėndrat limfatike tek veshi dhe tek qafa fryhen nga infeksioni nė fyt. Pėr t’i dalluar ato, vendosini gishtat poshtė qafės sė fėmijės.