PDA

View Full Version : Pellgu Shqiptar


27-03-09, 18:27
- DISKUTIME

Po Ju si mendoni?

1. gjuhėt sllave janė me alfabet grek, me pėrjashtim tė dsave qė paten ndikim latin

2. sllavėt e moren fjalėn pelazgi, nga grekėt edhe ta detyruan ty e disave kėtu,ngase ia detyruan vet shkencės albanstike, nė Albanistikė.

3. Fjalori albanistik i sotėm ėshtė derivat i fjalorit sllav, qė assesi nuk kishte guxim as mundėsi asnjė albanolg shqiptar tė depėrtonte tej Ballkanistikės, nė asnjė sympozium linguistik tė derisotėm, por krejt iu pėrshtaten direktives sllave, qė mbizotėroi mbi atė greke pėrmes fuqisė sė llavės sllave - e ti ende nuk ke guxim as dituri ta pranosh, por ndyen tjetrin po nga ajo fėlliqėsirė serbe edhe nėn nofkė fshehur!

4. ta kanė futė zanafillen e shkences nė SHQIP me direktiva sllave: pelazg, temė, teori, teatėr, teo, teolog, teologji, tezė, metatezė, anitezė, diotezė, antonime, sinonime, etnonim, patronim, antikitet ...ti je i rreshtuar pas tyre, pėrderisa flet si ata kėto termine.

5. Unė i flas shqip nga fjala pellg (jo pelag): pellgas, themė, theori, theatėr, theo, theolog, theologji, thezė, metathezė, antithezė, diothezė, antinome, synonome, etninome, patronome, antikuit (antikuni, kundėr kuniformit pellgasisht Cuneiform Language) - ju po flisni e po rreshtoheni pas sllavėve ashtu sikur derisot edhe me shkencė e fjalor shkencor albanistik! Sllavėt e kanė pėrshtatur nė gjuhėt e tyre - pelazgi - pelag, arkipelag - ti ece pas tyre - jo unė - a po ta kap rradakja tash?

6. nuk mund t'i detyroni as grekėt as sllavėt tė mos thonė nė gjuhėt e tyre emėrtimin pėr fjalėn - pellgas (pelasg, pelazgi, pelagonia - pela edhe kali pela... Por ti duhet ta thuash shqip - pavarėsisht si ėshtė derisot, sepse ėshtė gabim prej mijėra gabimeve!

7. Ti e disa si ti kėtu, nėse nuk e dini bile atėtė thjeshten: nga Thrrakishtja illire u formuan gjuhėt greke e sllave, qė sot janė tė pėrziera, njė sallatė ruse, qė ata e dinė si mund tėdalin nė krye... Ti merr shembuj nga greqishtja e lashtė - thuase nuk i dimėsi janė emėrtimet greke e sllave, aq banalisht, sa as vet nuk ia ke idenė!

8. Ėshtė mė shumė se fėlliqėsirė e hipokrizi, kur edhe vet mundohesh gjoja po drejton diē pėrmes shembujve tė nėnvizuar nga greq. e lashtė dhe vet bie po nė ato fėlliqėsira, duke mos e pranuar TĖ VĖRTETEN SE 'POPULLI I PELLGUT TĖ UJIT' PĖRDERISA THIRRET ''I PELLGUT' SHQIP, E JO POPULLI I PELAGUT A PELARGUT, ATĖHERĖ DUHET TĖ JESHĖ TRIM E TA THUASH SHQIP - PELLGAS!

9. UNĖ I THEM SHQIP - PELLGAS, PELLGASIA, PELLGASISHTJA, E JO AS GREQ. PELARGOS, AS PELAGOS, POR THEM E FLAS KRENAR E GUXIMSHĖM NGA FJALA SHQIPE - PELLG!

10. ju po siellni shkrime tė njohura, e tė pranuara DHUNSHĖM me direktiva politike sllave, mbi shkencėn shqiptare, ashtu sikurse pranohet sot dhunshėm Sllavistika mbi Hellenistiken, ashtu sikurse nuk thirret Hellenicos, po Greqia, ashtu sikurse Thrrakishtja (qė ti duhmon me termat sllave: trak, traka, trakishtja, fisi trak e kak...trakase e kakase), kur ajo thohet shqip - thrrak, thrrakishtja, fisi thrrak, fiset thrrakase (nė mungesė tė tingullit th nė sllavishtet)!!!!!


Ky 'dekameron' dhjetpyetės' le tė shėrbej pėr tėgjithė ata si ti tė mbetur nė fėlliqėsirat sllavo-greke!


UNĖ FLAS SHQIP - TRUMAT E BACIT!

JAM VET NEZIR MYRTA!
post scriptus: tė gjitha shkrimet e mia janė botėrisht tė njohura nė shumė gjuhė, qė u mundovatė shkruaj nė mėnyrėn mė tė thjeshtė, pa i hermetizuar me nocione kadente e dekadente, mish-mash formulash e dokrrash qė tė dhėmb koka nga leximi i tyre i zėrit njėtrajtshėm - e mund t'i rishkruaj nė atė stil, sa pakkush mund ta kuptojė, ashtu sikur nuk kuptohen shkrimet pseudoshkencore tė deritashme, duke iu siellur mullarit greko-sllav rretherrotull - dhe shkrimet e mia janė nė disa forume, ku vetėm kėtu ka 6300 lexues kjo themė dhe shkrimet e mia nuk zhduken pėrderisa tė zhduket ELEKTRONIKA KIBERNETIKE!

Le tė mbetet ky shkrim pėrgjigje pėr tė gjithė diskutantėt si dias-dhiasi!

(diskutime nga forumishqiptar.com)