PDA

View Full Version : Martesa! Provimi me i veshtire ne jete!


~AnnA~
28-03-09, 11:12
Ēfarė tiparesh kėrkojnė tė rinjtė tanė te partneri.Kohėt kanė ndryshuar: Po nuk pate pasuri, nuk je i bukur dhe nuk je i shkolluar, vėshtirė ėshtė ta gjesh fatin e jetės.

Kjo, pėr arsye se tė rinjtė tanė mė tepėr po e shikojnė interesin material se sa dashurinė.

Tė rinjtė tanė, ashtu si tė rinjtė e mbarė botės, vendimin mė tė rėndėsishėm nė jetė e konsiderojnė zgjedhjen e personit tė jetės. Ky ėshtė “provimi” mė i vėshtirė dhe mė tė rėndėsishėm nė jetė. Por, natyrisht qė personi i duhur, apo shpirti binjak, nuk ėshtė edhe shumė lehtė tė gjendet.

Madje, tė rinjtė tanė thonė se pėr t’u lidhur me tė dashurėn, ata sė paku duhet tė jenė tė pėrafėrt, t’i kenė tiparet e njėjta, ndėrsa edhe bukuria dhe menēuria luan rol tė rėndėsishėm. Por, jo tė gjitha ēiftet i vlerėsojnė tė njėjtat tipare tė personit adekuat pėr tė qenė pjesė e jetės sė tij. Pėr disa mė e rėndėsishme ėshtė bukuria, kurse pėr disa tė tjerė menēuria, pasuria, shkollimi.

Menēuria, morali, bukuria...
“Pėr mua me rėndėsi ėshtė qė e dashura ime tė jetė e menēur dhe e shkolluar, ndėrsa bukuria ka pak rėndėsi tek unė. Po ashtu, virtyt tjetėr i rėndėsishėm ėshtė qė tė pėrshtatem edhe nė ide dhe tė dashurėn time ta kem edhe shoqe, tė kuptohemi pėr shumė gjėra tė gjejmė gjuhė tė pėrbashkėt”, ėshtė shprehur Arjan Krasniqi. Ai ka thėnė se edhe bukuria shikohet deri diku, por, pėr tė nuk ėshtė vetėm ajo qė tė bėn ta duash dike. Sipas Arjanit, nė zgjedhjen e tė dashurės sė tij, me tė cilėn ėshtė bashkė tani e dy vjet mė parė, nuk e ka vlerėsuar shumė pamjen e saj, por virtytet e tjera, si menēuria, morali, shkollimi, prej cilės familje vjen etj.

Ndryshe nga Arjani, Besimi, rreth tė 23 –ve, shprehet se pėr tė mė me rėndėsi ėshtė bukuria se sa menēuria apo shkollimi. “ Unė konsideroj se mė me rėndėsi ėshtė qė njė femėr tė jetė e bukur se sa e shkolluar. Nuk ia vlen qė tė kesh tė dashurėn jo tė bukur dhe qė nuk ėshtė elegante. Unė e ēmoj shumė bukurinė”, ka thėnė ai. Ndėrsa, Valmira e pohon tė kundėrtėn. Ajo thotė se mė e rėndėsishmja pėr ta gjetur njeriun e jetės ėshtė qė ai tė jete i menēur, i shkolluar dhe pėr nga bukuria tė jetė mesatar. “ Unė, mė sė shumti te njė djalė e ēmoj menēurinė dhe sinqeritetin, e mė pas vijnė gjėrat e tjera, qė pėr mua janė dytėsore; si vendi prej nga vjen, bukuria, karriera dhe pasuria”, ėshtė shprehur Valmira, duke shtuar qė pėr tė pak ka rėndėsi bukuria te njė djalė, pasi prioritet ėshtė sinqeriteti dhe menēuria.

Jeta ėshtė bėrė interes
Mirėpo, ka edhe tė rinj tė tillė, tė cilėt me njė vajzė dėshirojnė tė jenė nė lidhje vetėm pėr interes, pra nėse ėshtė e pasur dhe e bukur, ndėrsa menēuria dhe sinqeriteti nuk kanė fare rėndėsi. “ Nė vitet e fundit, jeta ėshtė bėrė interes, andaj pėr mua ka rėndėsi qė e dashura ime tė jetė e pasur dhe e bukur, kurse jo edhe tė jetė e menēur. Kur e ke tė dashurėn tė pasur, nuk ke nevojė tė punosh edhe pėr tė”, ka thėnė Besim Kastrati nga Prishtina.

Po ashtu, edhe shoku i tij, Basriu, ėshtė i interesuar qė ta gjejė njė vajzė e cila e ka nėnshtetėsinė e huaj dhe nuk i interesojnė fare gjėrat e tjera. “ Mė e rėndėsishmja pėr mua ėshtė qė njė vajzė shqiptare t’i ketė dokumentet e vendeve perėndimore, ndėrsa gjėrat e tjera, si menēuria, bukuria, nuk kanė aspak rėndėsi. Po e shoh qė nė Kosovė nuk ka perspektivė, andaj zgjedhja e vetme ka mbetur qė tė martohem me njė vajzė me letra”, ka thėnė ai. Pra, sipas tij, nuk ka fare rėndėsi bukuria apo menēuria. Prioritet pėr tė ėshtė qė ajo tė ketė letra dhe tė jetė e moralshme.

Por, Valoni dhe Shpresa, tė cilėt dashurinė e tyre e kanė kurorėzuar me martesė, thonė se pėr ta me e rėndėsishmja ka qenė qė tė gjejnė gjuhė tė pėrbashkėt, tė jenė jo vetėm bashkėshortė, por edhe miq. “ Pėr mua nuk ka pasur rėndėsi qė burri im tė jetė patjetėr i bukur. Sjellja e tij, menēuria, sinqeriteti, e mbi tė gjitha dashuria, mė kanė lėnė shumė pėrshtypje. Kėto veti tė tij kanė qenė rezultat i asaj qė dashuria jonė tė kurorėzohet me martesė”, ėshtė shprehur Shpresa. Sa u pėrket vetive qė mė shumė i kanė lėnė pėrshtypje Valonit te Shpresa, siē u shpreh ai, kanė qenė sinqeriteti, menēuria, por edhe bukuria, ngase te vajzat mė shumė ēmohet bukuria se sa te djemtė.

“ Menēuria, sinqeriteti, sjellja dhe niveli i edukimit tė Shpresės janė rezultat i kurorėzimit tė dashurisė sonė me martesė. Ne tashmė i kemi bėrė tetė vjet qė jemi bashkė dhe asnjėherė nuk kemi pasur probleme. Shpresėn e dua nė atė masė qė e kam dashur edhe nė fillim dhe kalimi i kohės nuk e ka zbehur fare dashurinė tonė, pėrkundrazi, ka thėnė ai.
V. REXHA /Kosovasot

Isinqerti25
28-03-09, 11:56
Une mendoj qe ne disa Mendime keni me te vertet te sakt por une kisha Menduar per mua kishte qeb vetem Studimi tek pertnerja ime e asesi paraja apo Bukuria se bukuria eshte nje gje qe shum e njeriun e ka mashtruar e simdos ketyr 2 viteve te fundit

LOJETARI
28-03-09, 15:23
"Wer die Wahl hat , hat die Qwal" thuhet ne gjermanisht ,e qe perafersisht mund te perkthehet "Ai qe e ka mundesine e zgjedhjes ndeshet me peshen e maltretimit .
Dikur ,prinderit ua kane kryer femijeve te tyre kete provim , ndersa sot per shumekend eshte bere maltretim i vertet zgjedhja e partnerit .Problemi nuk eshte qe njeriu nuk dine te zgjedh me te miren apo me te mirin per vete , mirpo dilema qendron ne faktin se duhet te percaktohemi vetem per nje te MIRE.Problemi vjen e rritet edhe me shume kur e zgjedhura apo i zgjedhuri yne na refuzon .Puna komplikohet ,fillon deshprimi ,na skuqen veshet dhe fillojme strategjine se si ta bindim SHENJESTREN te na dorezohet .Qysh nga ky moment fillon tjetersimi i individit ,njeriu nuk punon me sipas logjikes se vet por fillon te vallezoj vallen e DIKUJT qe do ta ndaj te miren e te keqen me neve tere jeten .
Per me e arrite kulminacionin ky maltretim ,ndodhe ajo qe neve nuk e kemi prite e as enderrue ,tani shenderrohemi ne ne SHENJESTER ,i pelqejme dikujt tjeter .Me i pelqye dikujt eshte ndjenje qe t “i humbe edhe ato pak mende qe te kane mbete gjate luftes per pushtimin e zemres se partnerit te ardhshem .Tani munde te paramendoni se si ndjehet nje i pamend .Si Kali i harlisur .
Na moren ne qafe prinderit qe nuk po e kryejne kete provim per neve .Ndoshta kjo eshte edhe arsyeja, pse percdo dite e me shume po bie respekti ndaj prinderve .

Antika
28-03-09, 15:32
Eh vakt e vakt.sa mire qe mua me martuan pa me pyet ēfarė e do e ēfarė te pelqen,me thane:
Shko aty ule kryet ,i shpise se mire eshte ,ka gjo e bageti, ara e fusha,pa buke goje nuk je,pa zoshpie(domaēin),nuk je .Pranova pa e lodhe mendjen fare,edhe mire ishte edhe ashtu.;)
Ooo t'i takoja keti brezi,nuk isha martua hiq ,veshtire bre te vendossh,pas ēdo 100m sheh diēka tė bukur,,,,,,, phiiiiiiii,sa veshtire e keni.
Mos qofsha ne lekuren tuaJ.:d;d

Isinqerti25
28-03-09, 15:37
Ne Kohen e me hershme ka qen pak me Ndryshe dhe ke vendos por tash eshte ber veshtir jo me vendos mu martua po o bo veshtir shum me vendos me pranua me nje vajz apo me n j e mashkull kur po shihet se qka po bohet kohve te fundit........

>>{SpOnGeBoB}<<
28-03-09, 16:06
Shihe mara edhe qitu te paskan ba me provima a. Prej kurshi mare qishtu vetum pi ndrrojne qito rregulloret perdite u myten jo rregullorja 20 thy per 2 a qitash te paska ardhen ne 30 thy per 7.

Sha zoten osht me ja abstenue e bojkotue qetyne tana qeto provimat qe pi ndrrojne dite per dite e nate per nate.

Oqeani
28-03-09, 16:26
Nime i sinqerti pse more keto 2 vitet e fundit, perpara a me lehte ka qene a !!!

E mos me pranu me nje vajze - si me u martuar pastaj - mos u tut he burr !!!

Arkza
28-03-09, 16:43
Pa jek me diqka s'ka asgje ne kete jet pa Veshtersie !!!
Si p.sh dikush i ka te gjitha , ka pasuri por s'ka Harmori !
Pa rreziku diqka s'ka asgje dhe jo pak por shume bile duhet me rreziku per me arrit ate qe don !
Zgjedhe e merre apo ajo ! Nese e don per Pasuri jeta jote dote shkoj shum shpejt ne ferre ( Jo te knnaqur si qift ) Nese e don pa kurrfare Interesi , aty dote gjesh te gjitha Dashurin , Mirkuptim , harmorin te gjitha !
Po Tash kam vrejt se shuem Femrat jan te pa Kanqur kur e Kuptojne se i dashuri i saj apo nje Ofert Serioze qe i afrohet bohet akull kur e kupton se ai s'ka kurrfare te ardhurat !! Kjo eshte gabimi me i madh i Femrave nese mendojne se qdo gje vjen nga PARAJA , Dashuria vjen nga Shpirti dhe me kalimin e kohes te gjitha se bashku ja arrinin qellimin te tuaj ! E jo duke qit Kushte , apo duke Kufizu sikur shume kush , Jo valla une e Punes , jo shoqja jeme ka kerre , jo Motrat e mija keshtu e ashtu kjo s'eshte ne rregull per asnje Femre e as per gjenije Njerzore bile !

Guri i madh
29-03-09, 04:52
ju qe nuk jeni te martuar ngomni mue mos u martoni

Pupi
29-03-09, 09:59
Tema ėshtė shumė domethėnese, po t'ju qasėshe seriozisht. Seriozisht, e jo ta bėsh edhe zotin tė qesh!

Martesa, e sidomos kur ajo ėshtė pėr herė tė parė duhet patur shumė kujdes, Martesa ėshtė diēka e shenjėt pėr njeriun. Me atė jo vetėm qė bashkohen dy persona por aty edhe shkrihet njė besueshmėri qė ndoshta deri nė ato momente eshtė mbajtur fshehur nga e gjithė bota. Nga vetė fakti qė me natėn e martesės bien fjalė qė ndoshta pėr dikė nuk kan qenė tė dėgjuara kurrrrė mė parė, e bėnė kėtė natė edhe mė tė shenjėt.

Pėr gocat njė kėshillė nga baca Pup.

Mos i'u friksoni kėsaj nate, mos iu friksoni kėtij provimi nė pėrgjithėsi.
Njerėzit kan zemra tė ndryshme, por tė liga ka pak sosh.

Fshatari
29-03-09, 10:26
Tema ėshtė shumė domethėnese, po t'ju qasėshe seriozisht. Seriozisht, e jo ta bėsh edhe zotin tė qesh!

Martesa, e sidomos kur ajo ėshtė pėr herė tė parė duhet patur shumė kujdes, Martesa ėshtė diēka e shenjėt pėr njeriun. Me atė jo vetėm qė bashkohen dy persona por aty edhe shkrihet njė besueshmėri qė ndoshta deri nė ato momente eshtė mbajtur fshehur nga e gjithė bota. Nga vetė fakti qė me natėn e martesės bien fjalė qė ndoshta pėr dikė nuk kan qenė tė dėgjuara kurrrrė mė parė, e bėnė kėtė natė edhe mė tė shenjėt.

Pėr gocat njė kėshillė nga baca Pup.

Mos i'u friksoni kėsaj nate, mos iu friksoni kėtij provimi nė pėrgjithėsi.
Njerėzit kan zemra tė ndryshme, por tė liga ka pak sosh.
E per riiiimartesa a ke naj keshille se per martese e di qysh ja kam ba!

Isinqerti25
29-03-09, 10:30
Martes e vertet qe eshte e veshtir me vendos per nese bjen en nje vajz te sinqert shpresoj qe nuk eshte e veshtir te vendosh a me gjithkend po?

Fshatari
29-03-09, 10:35
Martes e vertet qe eshte e veshtir me vendos per nese bjen en nje vajz te sinqert shpresoj qe nuk eshte e veshtir te vendosh a me gjithkend po?
Sipas teje vetem "vajzat e sinqerta" meritojne martesen! E ato tjerat?!

GURI SYLAJ
29-03-09, 10:54
Gjeje nje qe thot -une nuk jam e/i sinqert dhe une mandej te pergjigjem !!

Antika
29-03-09, 11:40
Gjeje nje qe thot -une nuk jam e/i sinqert dhe une mandej te pergjigjem !!
Ja une nuk jame e sincerte!!!

Antika
29-03-09, 11:43
Sipas teje vetem "vajzat e sinqerta" meritojne martesen! E ato tjerat?!
Ato tjerat edhe pse nuk e meritojne ,e kane edhe me te mire bile :biggrin: (pa merite me me vlere)

Antika
29-03-09, 11:53
A nuk isha e sinqerte tash a?
Po sikur te thoja "une jam e sincerte"?

Fshatari
29-03-09, 12:34
Ja une nuk jame e sincerte!!!
E vleresoj shume pergjigjen e sinqerte te Antikes.
Shume vajze e mire me duket kjo.

Antika
29-03-09, 12:46
E vleresoj shume pergjigjen e sinqerte te Antikes.
Shume vajze e mire me duket kjo.
Po sikur thoja,nuk jame e sincerte,do e vleresoje sinceritetin tim sikur tani:biggrin: .
Djale per merak ky fshatari :biggrin:

Fshatari
29-03-09, 12:55
Po sikur thoja,nuk jame e sincerte,do e vleresoje sinceritetin tim sikur tani:biggrin: .
Djale per merak ky fshatari :biggrin:
Edhe kur thua "nuk jam e sinqerte" ti pohon sinqerisht se nuk je e sinqerte dmth tregohesh e sinqerte. Ne te dyja rastet e vleresoj sinqeritetin me te cilin shprehesh.
Pra vashe per merak ne ēdo rrethane!

Antika
29-03-09, 13:00
Edhe kur thua "nuk jam e sinqerte" ti pohon sinqerisht se nuk je e sinqerte dmth tregohesh e sinqerte. Ne te dyja rastet e vleresoj sinqeritetin me te cilin shprehesh.
Pra vashe per merak ne ēdo rrethane!

Permiresim,sikur te thoja qe"jam e sincerte"
E kuptova tash.Ne cdo rrethane per merak jam....,pa ose me sinceritet!
Vertet djale per merak,vlereson dy "virtytet" njsooj:biggrin:

teutaA
28-11-09, 00:07
kurr me leht su kan nese bon mir nese sbon apet mir:smile:

DEA
28-11-09, 00:13
kurr me leht su kan nese bon mir nese sbon apet mir:smile:

Kishe po tutesh, thash t`vi e ta hjeki pak............:smile:

teutaA
28-11-09, 00:17
Kishe po tutesh, thash t`vi e ta hjeki pak............:smile:

ehh shum e provimet i kam kalu ne jet hahaha kjo e fundit po me doket si me pi kafe:smile:

DEA
28-11-09, 00:18
ehh shum e provimet i kam kalu ne jet hahaha kjo e fundit po me doket si me pi kafe:smile:

Phaaaaaaa, deri tash fole sa zor te vjen me pi kafe hahahah

Fshatari
28-11-09, 14:46
N'qershorin e 2010-tes e kam qat provim te veshtire! Nuk di a do t'a kaloje e mos po bie n'ta!

LABI
28-11-09, 15:04
Ēfarė tiparesh kėrkojnė tė rinjtė tanė te partneri.Kohėt kanė ndryshuar: Po nuk pate pasuri, nuk je i bukur dhe nuk je i shkolluar, vėshtirė ėshtė ta gjesh fatin e jetės.

Kjo, pėr arsye se tė rinjtė tanė mė tepėr po e shikojnė interesin material se sa dashurinė.

Tė rinjtė tanė, ashtu si tė rinjtė e mbarė botės, vendimin mė tė rėndėsishėm nė jetė e konsiderojnė zgjedhjen e personit tė jetės. Ky ėshtė “provimi” mė i vėshtirė dhe mė tė rėndėsishėm nė jetė. Por, natyrisht qė personi i duhur, apo shpirti binjak, nuk ėshtė edhe shumė lehtė tė gjendet.

Madje, tė rinjtė tanė thonė se pėr t’u lidhur me tė dashurėn, ata sė paku duhet tė jenė tė pėrafėrt, t’i kenė tiparet e njėjta, ndėrsa edhe bukuria dhe menēuria luan rol tė rėndėsishėm. Por, jo tė gjitha ēiftet i vlerėsojnė tė njėjtat tipare tė personit adekuat pėr tė qenė pjesė e jetės sė tij. Pėr disa mė e rėndėsishme ėshtė bukuria, kurse pėr disa tė tjerė menēuria, pasuria, shkollimi.

Menēuria, morali, bukuria...Thuhet se "Realiteti (shoqeror) nuk eshte asgje , pos nje parandjenje kolektive" !!
Tani mund t'krijohet pershtypje se Dashuria " ne kohen e Koleres" , "Plecnarit te Kosoves" , apo "Realizmit Socialist" ... t'ket qene njera nga ditet me t'artaaa te DINJITETIT, RESPEKTIT, dhe VLERAVE (te larta morale): BESNIKERISE, DASHURISE .. blla blla , blla !!

Kjo fare "pershtypje" fare leht mund te rrezohet ... 1) Nje nga fakti ; se nje i ri (nese behet fjale per pershtypje, opinion te rinjesh) ... S'mund t'a kete dite se si mund t'a ket trajtuar gruan-burri (apo e kunderta) dhe raportet qe kan karakterizuar mardheniet e qifteve ne t'kaluaren , poziten e tyre ne te (statusi social , juridik).... pozita/statusi/gjendja tyre ne martsen (si institucion), ne familje , institucione dhe shoqeri (ne pergjithesi) ...
Seee ne cfare bazamente - vlerash (ideale) ne te kaluaren nga stergjysherit ngjante te krijohej nje mardhenie ndergjinore , ne cfare rrethanash dhe kushtesh te lidhej dhe themelohej INSITITUCIONI MARTESES (,pozita, raporti , mardhenia e qifteve ne te ) ?!!!

MENDOJ SE SOT TE RINJET (pershkak te faktorit-kontekstit kohore, hapsirore, kulturor, ekonomik) S'KAN NEVOJ (e nuk ma mer mendja nje pjese e madhe per dallim nga e kaluara) QE T'KEN NEVOJ PER NJE partner/e ... APO ME MIRE te sherbehem me zhargon te kontekstit tradicional "ROB" - t'huj (grua) qe t'i perfitojne disa SHERBIMIE EKONOMIKE- FALAS ... Si , hekurosja , gatuarja, larja rrobaveeee etj etj ...

Te gjitha keto pune, a po sherbime te ngjyrosura me role dhe pergjegjesi gjinore/seksi... MODERNIZMI (epoka e makinave, industrise) I KA TEJKALUAR (ani pse akoma arrijne te carkullojne neper opinion pershkak te "kufijeve" qe gjenden te vendosura ne kokat e njerezve)...

nje Digresion - Kronologjik (per t'reflektuar ate se ku ishte dhe n'cderjtim po evoluon ky insititucion) !!

MARTESA eshte institucion shoqerore ( qe normon me drejta dhe obligime mardheniet nder-gjinore ne nje bashkesi-jetese)...

Zanafilla dhe shkaqet e origjines, domosdoshmerishte (paraqitjes) se ketij institucioni kane nje shpjegim kontekstual ne diskurse dhe rrafshe te ndryshme kohore-hapsirore, diciplinore, shkencore ;

Para s'gjithash ate si: percaktim/kriter/norme/institucion/bashkesi/FORME-JETESE- e imponon natyra e qenies njerzore ( motivi biologjik,social, ekonomi... ne zanafillen e saj... e me pastaj ne modernitet i shtohet dhe ai "emocional"- qe eshte kriter i themelimit te nje martese)

ZANAFILLA E INSTITUCIONIT TE MARTESES -PATJETER QE LIDHET ME FORMAT E PARA TE ORGANIZIMIT TE JETES SHOQERORE ; GJEGJESISHT PARAQITJES SE SHTETIT (si forme institucionale e organizimit shoqerore) ...

Si cdo mardhenie dhe raport tjeter shoqerore, klasor per te cilat eshte perkujdesur shteti , apo klasa sunduese eshte kujdesur poashtu qe t'i NORMATIVIZOJ/LIGJESOJ -- KONTROLLOJ dhe MARDHENIET - NDER- GJINORE (nder sekse) NDER SHUME MARDHENIE TJERA SHOQERORE ...
Jeta seksuale dhe "akti" si i tille ne nje kontekst kohore , kulturore te shoqerise njerozre... Pothuajse formalizohet ne cdo aspekt nga fakti se kush me kend mund te martohet (prejardhja klasore) ... Ne cfare kushtesh ... e deri tek gjerat me banale (forma e t'fjeturit te cendruarit gjate aktit seksual ).....

ME NJE FJALE : shteti Legjitimoj martesen per t'a futur nen kontrolle (normativizu) jeten seksuale dhe per t'a izoluar jeten e cthurur, gjegjesisht te berit seks jasht marteses (kjo lidhet me format e hershme te organizimit shoqerore me antikitetin, mesjeten dhe shtetin teokrat)..!!!

MARTESA (juridikisht) percaktohet si bashkesi jetese e dy personave me sekse te kunderta (nje mashkulli dhe nje femre ) te lidhur sipas permbajtjes dhe formes qe imponon ligjii .

SE CFAR I PARAPRINTE (karakterizonte) MARTESES (lidhjes se saj) NE TE KALUAREN DHE SOT ?! :confused:

DEA
12-12-09, 22:30
N'qershorin e 2010-tes e kam qat provim te veshtire! Nuk di a do t'a kaloje e mos po bie n'ta!

Duhesh te presesh gjate, se per ta kuptuar noten e ketij provimi duhesh ta presesh 2020-ten....

shfletuesi_
12-12-09, 22:32
Se di cka te them.

DEA
12-12-09, 22:34
Kur shohim diqka si shume te lehte, pikerisht aty deshtojme. Andaj merreni seriozisht punen e Marteses,nje investim i vogel emocional qe sjell resultate te pabesueshme..

GURI SYLAJ
17-12-09, 14:36
...ndoshta i vetmi gabim qe e bejme bash per piken e qejfit!!!

murrizi
17-12-09, 15:57
Hiq mos e tjerrni holl e holl (se po e kputni pahiri).

Mė tė mirat martesa kalojn ato qė bėhen me spontanitet !

LABI
17-12-09, 23:34
...ndoshta i vetmi gabim qe e bejme bash per piken e qejfit!!!

qefit te kujt ?!

:rolleyes: :biggrin:

denissa
17-12-09, 23:53
....dike e qete ne rruge,e pasurone e begatone ai qe ja dine vleren ardhmerise!

Por dike e shkatrrone me te tere!

LABI
18-12-09, 00:12
....dike e qete ne rruge,e pasurone e begatone ai qe ja dine vleren ardhmerise!

Por dike e shkatrrone me te tere!


Po t'lakohej ne veten e "pare" literalisht si do shfaqej , ne cfare ngjyrash (perspektive) ?!

pst :(asgje personale, vetem se t'gjithe e bejne "psikoterapeutin" , "moralistin", "normativistin" ketu ...Askush "pacientin" , te "persekutuarin" , "deshtakun", blla, blla blla ) ?!

roadrunner
18-12-09, 09:18
M'varet kon e ki profesor, se provimin leht e ki me dhan ;)

pirro
18-12-09, 09:49
M'varet kon e ki profesor, se provimin leht e ki me dhan ;)

Bardhyl Qaushi e jepke para lufte qet lande, i ckoqke tuj i rrezu

roadrunner
18-12-09, 10:16
Kon bre ashtu? Kush osht Bardhyli hahahahah...veq mos um thuj se e ke pas profesor edhe se e ki me tnime se hazer osht me mplas gazi hahahaha

Bardhyl Qaushi e jepke para lufte qet lande, i ckoqke tuj i rrezu

pirro
18-12-09, 12:57
Kon bre ashtu? Kush osht Bardhyli hahahahah...veq mos um thuj se e ke pas profesor edhe se e ki me tnime se hazer osht me mplas gazi hahahaha

Lirisht plasja gazit se qashtu osht .................. qeshuuu!! hahahahahah

roadrunner
18-12-09, 13:11
hahahahahahahahah, valla si thone kta kullerat, llegend je, veq kush ta ka inati hahahahah

Lirisht plasja gazit se qashtu osht .................. qeshuuu!! hahahahahah