PDA

View Full Version : Filmi kosovar shkelqen ne New York


Fshatari
28-03-09, 19:23
Krasniqi prezantohet nė New York


Mbrėmė nė prezencėn e jurisė sė Festivalit “The New York International Independent Film and Video Festival” dhe tė audiencės prezent, ėshtė shfaqur filmi dokumentar “Fisnikėt e botės” me skenar dhe regji tė Mrika Krasniqit.
Nė kėtė premier prezent ishte edhe Ministri tė Kulturės, Rinisė e Sporteve, Valton Beqiri, i cili e ndoqi konkurrimin nė teatrin “City Cinema” tė Neė Yorkut, i cili njėkohėsisht ėshtė edhe autor i muzikės sė dokumentarit.
Filmi “Fisnikėt e botės” tregon persekutimet e popullit mė tė pėrvuajtur Hebre tė cilėt gjejnė shpėtimin nė tokat shqiptare gjatė luftės sė dytė botėrore.
Filmi vė nė plan tė parė kultin e besės, bujarisė, tolerancės ndėrfetare, pėrmes strehimit qė shqiptarėt i ofruan familjeve herreje, duke rrezikuar jetėn e vet.
Pėrmes kėtij filmi, audienca ndėrkombėtare u njoh nga afėr me shpirtin bujar tė shqiptarėve dhe ndihmesėn dhėnė popujve tė botės, nė kėtė rast popullit hebre gjatė luftės sė dytė botėrore, pėr te cilat vlera shumė popuj tjerė ia kanė zili.
Pjesėmarrja nė kėtė festival ndėrkombėtar e filmit “Fisnikėt e botės”, ėshtė mundėsuar edhe me pėrkrahjen e kompanisė sė njohur “MABETEX Group”.
Express
Nga Ardian Jasiqi mė 23.03.2009 nė ora 14:36
________________________________________
Besa fisnik po na del ky fis i madh shqiptar, Krasniqi.
Para dy diteve na zbardhi ftyren ministri i jashtem; sot regjisorja dhe skenaristja, Mrika Krasniqi me filimin e saj te qelluar ne momentin e duhur.
Popull i bekuar pa dyshim.

Uragani_99
29-03-09, 01:32
------------------------------------------------------------------------------------------------------[quote=Fshatari]Krasniqi prezantohet nė New York


Mbrėmė nė prezencėn e jurisė sė Festivalit “The New York International Independent Film and Video Festival” dhe tė audiencės prezent, ėshtė shfaqur filmi dokumentar “Fisnikėt e botės” me skenar dhe regji tė Mrika Krasniqit.
Nė kėtė premier prezent ishte edhe Ministri tė Kulturės, Rinisė e Sporteve, Valton Beqiri, i cili e ndoqi konkurrimin nė teatrin “City Cinema” tė Neė Yorkut, i cili njėkohėsisht ėshtė edhe autor i muzikės sė dokumentarit.
Filmi “Fisnikėt e botės” tregon persekutimet e popullit mė tė pėrvuajtur Hebre tė cilėt gjejnė shpėtimin nė tokat shqiptare gjatė luftės sė dytė botėrore.
Filmi vė nė plan tė parė kultin e besės, bujarisė, tolerancės ndėrfetare, pėrmes strehimit qė shqiptarėt i ofruan familjeve herreje, duke rrezikuar jetėn e vet.
Pėrmes kėtij filmi, audienca ndėrkombėtare u njoh nga afėr me shpirtin bujar tė shqiptarėve dhe ndihmesėn dhėnė popujve tė botės, nė kėtė rast popullit hebre gjatė luftės sė dytė botėrore, pėr te cilat vlera shumė popuj tjerė ia kanė zili.
Pjesėmarrja nė kėtė festival ndėrkombėtar e filmit “Fisnikėt e botės”, ėshtė mundėsuar edhe me pėrkrahjen e kompanisė sė njohur “MABETEX Group”.
Express
Nga Ardian Jasiqi mė 23.03.2009 nė ora 14:36
------------------------------------------------------------------------------------------------------

I nderuari Fshatari ju falemnderit dhe qofsh faqebardhe per ket informacion te shkurter dhe shume domethense.Jam shume i lumtur dhe ndihem shum krenare per bujarin,besen dhe tolerancen nderfetare qe populli shqiptare e tregoj gjate Luftes se Dyte Boterore,e ne vecanti ndaj popullit hebre.Permes ketyre manifestimeve kulturore do te thoja ,bota e perparuar do te kuptoj edhe me mire se kush jan shqiptaret,do te kuptoj shume me mire shpirtin fisnik qe kan shqiptaret ,kudo qe jane qofte edhe nje .Me nderime Uragani_99
________________________________________