PDA

View Full Version : HIGJEN;E vėrteta mbi 4 probleme tabu ...


Jana
30-03-09, 14:07
Asnjė fjalė mbi djersitjen, higjienėn intime, erėn e keqe dhe frymėn e rėndė? Kėtė e bėjmė ne. Dhe me ndihmėn e ekspertėve ju sugjerojmė se si zgjidhen kėto probleme. Nuk flitet pėr to. Higjienė intime, duar, kėmbė dhe sqetulla qė djersinė, frymė e rėndė: janė probleme tė sikletshme qė kalohen shpesh nė heshtje. E megjithatė, nėse doni tė kujdeseni pėr pamjen tuaj nuk mund ti injoroni, pėrndryshe do tė ndiheshit nė siklet. Nė fund tė fundit, pėrse duhen lėnė pas dore kėto? Janė manifestime tė natyrshme tė trupit dhe mbi tė gjitha zgjidhen lehtė. Praktikojini sugjerimet qė do tė lexoni nė kėtė faqe. Nė ēdo rast, do tė ndiheni tė sigurta.
Jo mė djersė
Disa persona shpesh kanė kripė nėn sqetull pėr shkak tė djersitjes. Kjo i ndodh sidomos atyre qė janė shumė emotivė. Motivi? Frika, entuziazmi, ankthi, stimulojnė gjėndrat e djersitjes dhe kėto prodhojnė nė sasi tė mėdha pika djerse. Veprimi thellohet nga prezenca e qimeve. Qimet thithin djersėn dhe provokojnė erėn e keqe. Pėr tė larguar kėtė bezdi mjafton pak kujdes. Ja se si:
- Mbaji sqetullat pėrherė tė depiluara. Me krem ose me brisk kryeje kėtė veprim gati ēdo mėngjes.
- Mos pėrdorni deodorant. Pėr ju ėshtė i nevojshėm njė antidjersė ose krem me kripėra alumini: duke ngushtuar poret kufizojnė djersit jen pa bllokuar ajrosjen e lėkurės.
- Mos pėrdorni veshje sintetike, tė cilat nuk e lejojnė lėkurėn tė ajroset. Mė mirė pambuku, linoje, leshi dhe mėndafshi.
http://www.telegrafi.com/data/image/foto1-v.jpg
Pastrim i sigurt
Nuk i kushtoni aspak vėmendje pastruesit intim? E keni shumė gabim. Duhet ta konsideroni tualetin intim si njė veprim kryesor, ashtu si dhe pastrimi i fytyrės. Do tė ndiheni tė freskėta gjatė gjithė ditės dhe s'do tė keni irritime. Ja ndonjė sugjerim i vlefshėm.
- Mos u lani me shumė se 2 herė nė ditė. Larjet e shpeshta dobėsojnė mbrojtjen natyrale tė zonės intime. Pastaj rrezikoni tė eliminoni bakteret e "mira" tepėr tė nevojshme pėr mbrojtjen natyrale, dhe tu hapni rrugė atyre tė kėqija.
- Zgjidhni njė detergjent specifik me pH midis 3,5 e 5,5 pra acid (si ai i mukozės vaginale). Kėshtu nuk do tė cenon i florėn bakteriale. Sigurohuni qė tė mos jetė agresiv: nėse bėjnė shumė shkumė varfėron mbrojtjen natyrale. Preferohet i lėngshėm.
- Para se tė blini sapunin lexoni me vėmendje pėrmbajtjen. Kamomili ka njė veprim qetėsues, kumaku ėshtė dizifektues. Ndėrsa mentja dhe eukaliptusi janė rifreskues. Nėse jeni alergjik pėrdorni sapun neutro, pa parfum dhe i pasur me vaj ulliri, ėshtė i tolerueshėm pėr ēdo lloj lėkure.
- Shpesh jeni larg shtėpisė dhe doni tė rifreskoheni? Mbani me vete njė pako me peceta specifike: janė ideale pėr ato qė udhėtojnė me tren ose avion.
- Pėrdorni lines ditor vetėm nė raste tė veēanta. Mund tė pengojnė ajrosjen. Favorizojnė erėn e keqe dhe irritojnė nė kontakt.
http://www.telegrafi.com/data/image/foto2-v.jpg
Duar dhe kėmbė tė freskėta
Tė kesh duar dhe kėmbė pėrherė tė lagura ėshtė disi e sikletshme. Problemi i superdjersitjes ėshtė mjaft i pėrhapur. Kjo mund tė jetė trashėgimi. Dhe u ndodh shpesh personave shumė emotivė. Kėmbėt dhe duart janė zona tė pasura me gjėndra tė djersės, pėrgjegjėse tė erės sė keqe. Por mjetet nuk mungojnė.
- Sa herė qė ndieni se duart ju djersinė, vendosni pulset nėn ujin e ftohtė, pėr tė ngadalėsuar qarkullimin.
Pėrpara se tė vishni kėpucėt hidhni mbi kėmbė njė pudėr specifike. Rifreskon, pakėson djersitjen e tepėrt dhe neutralizon erėn e keqe. Pastroni shpesh shtrojat e kėpucėve.
http://www.telegrafi.com/data/image/foto3-v.jpg
Frymė e parfumosur
Probleme me dhėmbėt, ushqime tė gabuara, funksionim i keq i zorrėve: shkaqet e frymės sė rėndė janė tė shumta dhe tė ndryshme. Nėse ndodh nė mėngjes, ėshtė normale. Gjatė natės, bakteret qė jetojnė nė gojė fermentohen. Por mjafton tė lahen dhėmbėt dhe problemi zhduket. Nėse zgjat gjatė gjithė ditės, duhet tė shikoni higjienėn e dhėmbėve dhe tė ushqimit: mund tė fermentojnė dhe tė shkaktojnė erėn e keqe.
- Ėshtė mirė tė pėrdoret filli dentar. Vaktet jashtė shtėpisė? Mbani me vete njė kit pėr pastrimin e dhėmbėve. Ose pėrdorni ēamēakėz. Mė mirė ėshtė me xhilitol, sheqer qė kontrollon pllakėn bakteriale.
- Tė paktėn njė herė nė vit bėni njė vizitė tek dentisti, pėr tė hequr grumbullimet
rreth pllakės dentare dhe pėr tė shmangur ndonjė krimbje tė mundshme.

>>{SpOnGeBoB}<<
02-04-09, 19:22
qisajna i thojne mos e rruaj fare per qito tjerat mi la dhomt, komt e duart kryesore demek prej ma kryesoreve tekoka me rrue per tjerat nuk ka gejle, a e kom kuptue qitash drejte ti Jana qete hartimen jote qe e paske shkrue :biggrin:

Tinky-Winky
02-04-09, 19:33
mire e ka jana ti spongibob shoqi se edhe une boll i paq jom bile bile kur pa nji orbit sri en goj edhe plus halo i kom nja 2 mililitra qe mkan jeten en gjopin e kuq qe ma ka que baci prej zvicre edhe e kom lon veq kur t mbjen me shkue dikah e mu parfumirat se kogja eren e fort e ka tybe.po qeto nersjetlla kur si loe sa her mdalin do kime t kuqe palidhje t ju hi zhilet se anejnaj kah evropa i pata pae do gjermon qe si me ju pa hie kitra ju paten boe nersjetllat e kur i vetsha se pse spi rruen ata thojshin jo se etiketohesh qe je peder e tonashile une sa isha jasht vetum i krastitsha e jo kshtu krejt zhilet po qetash e mora vesh se mire e ka qikjo jana me kshillat e veta se tybe zhileta ish pshtim edhe e kum ble ni reksona qe po mi man t freskta 24 ore edhe paq puna.shnetje

>>{SpOnGeBoB}<<
02-04-09, 19:43
Le be shoq, qishtu i shkon njerit tane rroga tu ble zhileta tana orbita, joopa e qesina sene shoq. Menova diqka qe osht ma thjesht jo me bajten ni ranec ne shpine me pajisje edhe kozmetika sikur qysh i bajn femnat.

Rruje nihere edhe paq, deri kur te dalin heren tjeter me ti hy kose :tongue:

Tinky-Winky
02-04-09, 19:46
Le be shoq, qishtu i shkon njerit tane rroga tu ble zhileta tana orbita, joopa e qesina sene shoq. Menova diqka qe osht ma thjesht jo me bajten ni ranec ne shpine me pajisje edhe kozmetika sikur qysh i bajn femnat.

Rruje nihere edhe paq, deri kur te dalin heren tjeter me ti hy kose :tongue:

Jo mara une e kam zhileten asoshne mak draj qe sha zote qysh i kam nersjetllat e ralla me ni trame per toke i qes edhe parfumen e kam qe me ka 3 dite ma man eren le tash se pi bjen qi po livdona e tonashile kto qikat e forumit ma lypin mesingjerin hehehe.shnetje

>>{SpOnGeBoB}<<
06-04-09, 08:46
Shife mara pos qisajna Janes une edhe qetina Tinky-Winky nuk e paska rrue kerkush :tongue: me ardhen me shkrujten te tema :tongue:

Elina
06-04-09, 13:20
Ooo e di qe jam total jasht teme,,,vec se nuk pata qare pa kesh me qita dyt ma nalt shoq :tongue:

vjeshta
06-04-09, 13:41
Ooo e di qe jam total jasht teme,,,vec se nuk pata qare pa kesh me qita dyt ma nalt shoq :tongue:

Qka te rrou dreqi me kesh se !?:tongue:

Arkza
06-04-09, 14:12
Asnjė fjalė mbi djersitjen, higjienėn intime, erėn e keqe dhe frymėn e rėndė? Kėtė e bėjmė ne. Dhe me ndihmėn e ekspertėve ju sugjerojmė se si zgjidhen kėto probleme. Nuk flitet pėr to. Higjienė intime, duar, kėmbė dhe sqetulla qė djersinė, frymė e rėndė: janė probleme tė sikletshme qė kalohen shpesh nė heshtje. E megjithatė, nėse doni tė kujdeseni pėr pamjen tuaj nuk mund ti injoroni, pėrndryshe do tė ndiheshit nė siklet. Nė fund tė fundit, pėrse duhen lėnė pas dore kėto? Janė manifestime tė natyrshme tė trupit dhe mbi tė gjitha zgjidhen lehtė. Praktikojini sugjerimet qė do tė lexoni nė kėtė faqe. Nė ēdo rast, do tė ndiheni tė sigurta.
Jo mė djersė
Disa persona shpesh kanė kripė nėn sqetull pėr shkak tė djersitjes. Kjo i ndodh sidomos atyre qė janė shumė emotivė. Motivi? Frika, entuziazmi, ankthi, stimulojnė gjėndrat e djersitjes dhe kėto prodhojnė nė sasi tė mėdha pika djerse. Veprimi thellohet nga prezenca e qimeve. Qimet thithin djersėn dhe provokojnė erėn e keqe. Pėr tė larguar kėtė bezdi mjafton pak kujdes. Ja se si:
- Mbaji sqetullat pėrherė tė depiluara. Me krem ose me brisk kryeje kėtė veprim gati ēdo mėngjes.
- Mos pėrdorni deodorant. Pėr ju ėshtė i nevojshėm njė antidjersė ose krem me kripėra alumini: duke ngushtuar poret kufizojnė djersit jen pa bllokuar ajrosjen e lėkurės.
- Mos pėrdorni veshje sintetike, tė cilat nuk e lejojnė lėkurėn tė ajroset. Mė mirė pambuku, linoje, leshi dhe mėndafshi.
http://www.telegrafi.com/data/image/foto1-v.jpg
Pastrim i sigurt
Nuk i kushtoni aspak vėmendje pastruesit intim? E keni shumė gabim. Duhet ta konsideroni tualetin intim si njė veprim kryesor, ashtu si dhe pastrimi i fytyrės. Do tė ndiheni tė freskėta gjatė gjithė ditės dhe s'do tė keni irritime. Ja ndonjė sugjerim i vlefshėm.
- Mos u lani me shumė se 2 herė nė ditė. Larjet e shpeshta dobėsojnė mbrojtjen natyrale tė zonės intime. Pastaj rrezikoni tė eliminoni bakteret e "mira" tepėr tė nevojshme pėr mbrojtjen natyrale, dhe tu hapni rrugė atyre tė kėqija.
- Zgjidhni njė detergjent specifik me pH midis 3,5 e 5,5 pra acid (si ai i mukozės vaginale). Kėshtu nuk do tė cenon i florėn bakteriale. Sigurohuni qė tė mos jetė agresiv: nėse bėjnė shumė shkumė varfėron mbrojtjen natyrale. Preferohet i lėngshėm.
- Para se tė blini sapunin lexoni me vėmendje pėrmbajtjen. Kamomili ka njė veprim qetėsues, kumaku ėshtė dizifektues. Ndėrsa mentja dhe eukaliptusi janė rifreskues. Nėse jeni alergjik pėrdorni sapun neutro, pa parfum dhe i pasur me vaj ulliri, ėshtė i tolerueshėm pėr ēdo lloj lėkure.
- Shpesh jeni larg shtėpisė dhe doni tė rifreskoheni? Mbani me vete njė pako me peceta specifike: janė ideale pėr ato qė udhėtojnė me tren ose avion.
- Pėrdorni lines ditor vetėm nė raste tė veēanta. Mund tė pengojnė ajrosjen. Favorizojnė erėn e keqe dhe irritojnė nė kontakt.
http://www.telegrafi.com/data/image/foto2-v.jpg
Duar dhe kėmbė tė freskėta
Tė kesh duar dhe kėmbė pėrherė tė lagura ėshtė disi e sikletshme. Problemi i superdjersitjes ėshtė mjaft i pėrhapur. Kjo mund tė jetė trashėgimi. Dhe u ndodh shpesh personave shumė emotivė. Kėmbėt dhe duart janė zona tė pasura me gjėndra tė djersės, pėrgjegjėse tė erės sė keqe. Por mjetet nuk mungojnė.
- Sa herė qė ndieni se duart ju djersinė, vendosni pulset nėn ujin e ftohtė, pėr tė ngadalėsuar qarkullimin.
Pėrpara se tė vishni kėpucėt hidhni mbi kėmbė njė pudėr specifike. Rifreskon, pakėson djersitjen e tepėrt dhe neutralizon erėn e keqe. Pastroni shpesh shtrojat e kėpucėve.
http://www.telegrafi.com/data/image/foto3-v.jpg
Frymė e parfumosur
Probleme me dhėmbėt, ushqime tė gabuara, funksionim i keq i zorrėve: shkaqet e frymės sė rėndė janė tė shumta dhe tė ndryshme. Nėse ndodh nė mėngjes, ėshtė normale. Gjatė natės, bakteret qė jetojnė nė gojė fermentohen. Por mjafton tė lahen dhėmbėt dhe problemi zhduket. Nėse zgjat gjatė gjithė ditės, duhet tė shikoni higjienėn e dhėmbėve dhe tė ushqimit: mund tė fermentojnė dhe tė shkaktojnė erėn e keqe.
- Ėshtė mirė tė pėrdoret filli dentar. Vaktet jashtė shtėpisė? Mbani me vete njė kit pėr pastrimin e dhėmbėve. Ose pėrdorni ēamēakėz. Mė mirė ėshtė me xhilitol, sheqer qė kontrollon pllakėn bakteriale.
- Tė paktėn njė herė nė vit bėni njė vizitė tek dentisti, pėr tė hequr grumbullimet
rreth pllakės dentare dhe pėr tė shmangur ndonjė krimbje tė mundshme.Mir Boll Jana qe e paske Postu kete ! Gjeja me e bukur eshte qe te mbajsh vetin Paster por shtrohet Pytja tashme se ka shume qe s'kan te holla mjaft per buk e lemo per gjitha keto !!!
Mjafton keshtu qe Femrat dhe si Mashkujt te jen sa me te paster ne Trupin e tyreve qe te pastrohen rregullisht !
1 Te bojn Pastirim Turipit qdo dy dit , kush ka mundesi qdo dit pse jo !
2 Veshjet nese e keni vesh dy-tri here edhe pse s'eshte bo pa lar mos e veshni me !
3 Bleni Nivea ose Dove per Nerstjetulla s'eshte aq shtrejt 2.50 cente moooo qe ka nje arom te kendshme dhe te mban 24 ore dhe nje ta bon me shume se 7-8 muj nese e perdor qdo dite , une per kaq me mban !!
P/S Shum Femrat dhe Mashkujt si kushtojn rendesi kesaj dhe me habit fakti se si mund Femra te duroj nje arom te pakendshme keshtu e cila si kushton me shume se 2. 50 cent qe ti vie era e saj me 2 km !!! Nuk i kuptoj kete kurr edhe pse i tho nga Veshja duket se i ka kushetet !!!

jadore
06-04-09, 15:44
Mir Boll Jana qe e paske Postu kete ! Gjeja me e bukur eshte qe te mbajsh vetin Paster por shtrohet Pytja tashme se ka shume qe s'kan te holla mjaft per buk e lemo per gjitha keto !!!
Mjafton keshtu qe Femrat dhe si Mashkujt te jen sa me te paster ne Trupin e tyreve qe te pastrohen rregullisht !
1 Te bojn Pastirim Turipit qdo dy dit , kush ka mundesi qdo dit pse jo !
2 Veshjet nese e keni vesh dy-tri here edhe pse s'eshte bo pa lar mos e veshni me !
3 Bleni Nivea ose Dove per Nerstjetulla s'eshte aq shtrejt 2.50 cente moooo qe ka nje arom te kendshme dhe te mban 24 ore dhe nje ta bon me shume se 7-8 muj nese e perdor qdo dite , une per kaq me mban !!
P/S Shum Femrat dhe Mashkujt si kushtojn rendesi kesaj dhe me habit fakti se si mund Femra te duroj nje arom te pakendshme keshtu e cila si kushton me shume se 2. 50 cent qe ti vie era e saj me 2 km !!! Nuk i kuptoj kete kurr edhe pse i tho nga Veshja duket se i ka kushetet !!!
Arkeza mos bone hajgare cdo dy dite valla, me na ra tifoj-a,
jo valla po s'u lane 2 here ne dite mo skan ndejte qata me mu-e..

Arkza
06-04-09, 15:51
Arkeza mos bone hajgare cdo dy dite valla, me na ra tifoj-a,
jo valla po s'u lane 2 here ne dite mo skan ndejte qata me mu-e..Qy qyyyy qyyyy Jadorka edhe ja paske nis me filizofu ketu a !!!!
Le bre pash Zotin mos ta boj edhe une ty sikur lLeci qe i ka Than Racimit Oooo Ti falu 5 here sa po thot Hoxha e lej 10 here vaktet !!!!
Edhe une ty po te thom ne Kofshit qe Femrat pastrohen qdo dit me te hallah se tybe so reni Femrat mu la nga dy here ne dit !!!!
Me sa e njoh une Femrat dhe me sa kam pas Kontak ketu ne pune , Mos te them tash jo ishin kan Katunare , Qytetare , Te Kosove , Te Jashtit , te Varfur , te Pasur se gati pergjithsi jan te pa pastra qe era e tyreve ju vjen me km !!!!

jadore
06-04-09, 15:57
Qy qyyyy qyyyy Jadorka edhe ja paske nis me filizofu ketu a !!!!
Le bre pash Zotin mos ta boj edhe une ty sikur lLeci qe i ka Than Racimit Oooo Ti falu 5 here sa po thot Hoxha e lej 10 here vaktet !!!!
Edhe une ty po te thom ne Kofshit qe Femrat pastrohen qdo dit me te hallah se tybe so reni Femrat mu la nga dy here ne dit !!!!
Me sa e njoh une Femrat dhe me sa kam pas Kontak ketu ne pune , Mos te them tash jo ishin kan Katunare , Qytetare , Te Kosove , Te Jashtit , te Varfur , te Pasur se gati pergjithsi jan te pa pastra qe era e tyreve ju vjen me km !!!!

mire e tha ti , ti fol per tujat , une per te mite ,
po tybe po su lane dy here ne dite me fol me mu jo-e,
tash le te zgedhin valla
p.s.
veq edhe njo mu bo vezvese ,
a mundet dikush teshat qe i ka zdesh nje here prap me i shti ne trup pa i la-a.. diqysh bre..!

emine
06-04-09, 15:59
hahahhahahahhhahah ,,u knaqa ka keshi:smile:

jadore
06-04-09, 16:02
hahahhahahahhhahah ,,u knaqa ka keshi:smile:

fol moj sa here ne dite lahesh ti ,
se bash vesvese ja niset me ma bo kete pune ..

emine
06-04-09, 16:05
fol moj sa here ne dite lahesh ti ,
se bash vesvese ja niset me ma bo kete pune ..
jo veq njiher,po ja futi varakin hahahhahhahhahahhhaahhahahha ,,,o diqa tu kesh ,se me te vertet higjena e rendsishme po mvaret dikushe 10 here mu la era magjup i vjen,kjo ka te baje me gjandrrat e ndjerese dhe hormonet si i kan njerzit,,,,,a per zhilet spo flas se spuzorja fellohet ma fel e spo kam qejf hahahhahahhahahhahahhahahhahahha

doGzona
06-04-09, 16:10
O jadore, ri pa vesvese se nuk e besoje qe nje femer rri pa u la dy dite, edhe pse ne Kosove eshte e veshtire pa rryme etj, por prape sot femra po mbahet me bukur e me paster se kurre, nuk kam has ende ne nje femer te pa pastert e te i vie era askund as ketu ku jetoje e as ne Kosove.

Arkza
06-04-09, 16:11
mire e tha ti , ti fol per tujat , une per te mite ,
po tybe po su lane dy here ne dite me fol me mu jo-e,
tash le te zgedhin valla
p.s.
veq edhe njo mu bo vezvese ,
a mundet dikush teshat qe i ka zdesh nje here prap me i shti ne trup pa i la-a.. diqysh bre..!
Qaty te tuat dhe te miajt jan 1 Jadoreke , mos u shit mend e fore ti ketu se une e njoh shume bukur Femrat Shqiptare !

LABI
06-04-09, 16:14
Kush lahet dhe pastrohet , prej shendetit shpesh gezohet :biggrin:

O shqiptare pastronu, nenqethnu, qethnu, rrunu , perkujdesi dhe mirembajtja mbi te gjitha eshte shendet .

(cka ke puna vlla ne plazhe, kur po dalin nga uji mu frigu si me dal naj fare ugiqi, a oran gutani me postaqi te leshune te poshte ):tongue: :biggrin:

emine
06-04-09, 16:16
Kush lahet dhe pastrohet , prej shendetit shpesh gezohet :biggrin:

O shqiptare pastronu, nenqethnu, qethnu, rrunu , perkujdesi dhe mirembajtja mbi te gjitha eshte shendet .

(cka ke puna vlla ne plazhe, kur po dalin nga uji mu frigu si me dal naj fare ugiqi, a oran gutani me postaqi te leshune te poshte ):tongue: :biggrin:
hahhahhahhahhahahh po hajr e bafte Zoti po koka qelkjo tem mu knaqe une tu kesh,hahahhahhahhahahhhahahhah

LABI
06-04-09, 16:16
O jadore, ri pa vesvese se nuk e besoje qe nje femer rri pa u la dy dite, edhe pse ne Kosove eshte e veshtire pa rryme etj, por prape sot femra po mbahet me bukur e me paster se kurre, nuk kam has ende ne nje femer te pa pastert e te i vie era askund as ketu ku jetoje e as ne Kosove.

pse cka ka pune rryma me higjiene (e mer kazanin e qete e nxene)... :biggrin: Bilem vera ka perparesi; sa me i ftofte uji te jet , aq me mire eshte si per vitalitet te lekures poashtu dhe qarkullim te gjakut ...

Higjiena eshte ceshtje kulture (menyre jetese) !!!

Arkza
06-04-09, 16:19
]pse cka ka pune rryma me higjiene[/SIZE] (e mer kazanin e qete e nxene)... :biggrin: Bilem vera ka perparesi; sa me i ftofte uji te jet , aq me mire eshte si per vitalitet te lekures poashtu dhe qarkullim te gjakut ...

Higjiena eshte ceshtje kulture (menyre jetese) !!!Fjala eshte per Paserti e jo per flliqnie !!!!! Pa e zbraz nje Bojler tybe s'ka qka me duhet mu as 10 kaza s'me dalin :P:P:P

emine
06-04-09, 16:19
le te pergjigjen meshkujte ,se eminia skapune me femna sa per mu lluge e lafshin e kurre mos e lafshin:)

LABI
06-04-09, 16:20
hahhahhahhahhahahh po hajr e bafte Zoti po koka qelkjo tem mu knaqe une tu kesh,hahahhahhahhahahhhahahhah

Edhe nga kjo e ceshura jote perfiton... I ndihmon metabolizmit te djeg edhe disa + kalori me shume ... Gje qe shkon ne te mire te pamjes , estetikes .. Ata perpeqat perreth barkut e belit humbet me shpejt :tongue: :wink:

emine
06-04-09, 16:21
Edhe nga kjo e ceshura jote perfiton... I ndihmon metabolizmit te djeg edhe disa + kalori me shume ... Gje qe shkon ne te mire te pamjes , estetikes .. Ata perpeqat perreth barkut e belit humbet me shpejt :tongue: :wink:
e brhe lab ti jetofsh gjate se tash ma rroku punen pse beli s'po trashet,,diqa sote ne fd hahahahahahhahahh

Arkza
06-04-09, 16:23
le te pergjigjen meshkujte ,se eminia skapune me femna sa per mu lluge e lafshin e kurre mos e lafshin:)Qysh s'kem moj pune !!!!?
Qe p.sh une Punoj e vjen me bo Pagesen Frymen ma Naxn !!! Me Vjen shume keq qe po e shkruj kete se po tingllon sikur te jem mendje madhe por kjo eshte e vereta dhe ka ndodhe shume shpesht !!!
Hajte une hajte por e kam nij shume Rast qe edhe mashkujt jan anku rreth kesaj !!!

jadore
06-04-09, 16:24
O jadore, ri pa vesvese se nuk e besoje qe nje femer rri pa u la dy dite, edhe pse ne Kosove eshte e veshtire pa rryme etj, por prape sot femra po mbahet me bukur e me paster se kurre, nuk kam has ende ne nje femer te pa pastert e te i vie era askund as ketu ku jetoje e as ne Kosove.

qashtu bre doGzone ti u gezofsh , se ke ka me tranon qikjo Arkeza , thash helebete ...se ajrit nuk u bo mi besu tash forte..

LABI
06-04-09, 16:26
e brhe lab ti jetofsh gjate se tash ma rroku punen pse beli s'po trashet,,diqa sote ne fd hahahahahahhahahh

stay fitt , live fit emine :biggrin:

emine
06-04-09, 16:26
Qysh s'kem moj pune !!!!?
Qe p.sh une Punoj e vjen me bo Pagesen Frymen ma Naxn !!! Me Vjen shume keq qe po e shkruj kete se po tingllon sikur te jem mendje madhe por kjo eshte e vereta dhe ka ndodhe shume shpesht !!!
Hajte une hajte por e kam nij shume Rast qe edhe mashkujt jan anku rreth kesaj !!!
po breh qysh s'ka ,,,,ka sa dushe tybeh edhe gjermane qe smundehs me shku mu la ne banez kure ti shofish qka jan puna tyne,amo une po keshi sote se po mdoket tem teper interesant(TEMA ZHYLLANAV) HAHAHHAHHAH

emine
06-04-09, 16:27
stay fitt , live fitt emine :biggrin:
PO VEQ KA EDHE SENE TJERA QE TE MAJNE FITT EDHE NUKE TE LAJNE MU TRASH ;)

Arkza
06-04-09, 16:30
po breh qysh s'ka ,,,,ka sa dushe tybeh edhe gjermane qe smundehs me shku mu la ne banez kure ti shofish qka jan puna tyne,amo une po keshi sote se po mdoket tem teper interesant(TEMA ZHYLLANA) HAHAHHAHHAHEhhhh de , meqe ma Permende Ger, dhe Bazenin a beson keto Vit i kam bo veq njehere kam qen ne Bazen ne Ger... dhe kurr mo askund e as KS e as Ger... jam Nervit nga te pa pastersi te Njerzve Phiiiii !!!

LABI
06-04-09, 16:30
PO VEQ KA EDHE SENE TJERA QE TE MAJNE FITT EDHE NUKE TE LAJNE MU TRASH ;)

natyrisht "fitt" eshte ceshtje integriteti organik

dieta, fitnesi, meditimi ...

Mendja shendosh ne Trup te shendoshe ;)

emine
06-04-09, 16:31
Ehhhh de , meqe ma Permende Ger, dhe Bazenin a beson keto Vit i kam bo veq njehere kam qen ne Bazen ne Ger... dhe kurr mo askund e as KS e as Ger... jam Nervit nga te pa pastersi te Njerzve Phiiiii !!!
valla ma paq se mu la ne prrue s'ka hahhahahhahhahhahhahhahhah

Arkza
06-04-09, 16:33
valla ma paq se mu la ne prrue s'ka hahhahahhahhahhahhahhahhahHhahahahhahahahahahahaha hahahhahahahaha

emine
06-04-09, 16:36
Hhahahahhahahahahahahahahahahhahahahaha

ma para lahna me zhaba(bretkosa) sa me hy nje bazen me njerz te ndyte,e higjena a si lloj edukate qe marrim nga prinderit e rrethi ku jetojme,veq edhe varakini a sen i mire po ta lsho copa moje arkza ani me ba mu la qato dite pak para se mu martu marrish veten ne qafe,,,,,

doGzona
06-04-09, 16:38
pse cka ka pune rryma me higjiene (e mer kazanin e qete e nxene)... :biggrin: Bilem vera ka perparesi; sa me i ftofte uji te jet , aq me mire eshte si per vitalitet te lekures poashtu dhe qarkullim te gjakut ...

Higjiena eshte ceshtje kulture (menyre jetese) !!!

Po ka pune me pertesen :biggrin: per ate dhe them qe ne ato kushte pak sa te veshtira , ashtu me kazana neper shporeta e koftorra ,mbahen pastert per bese, tash nuk di une mudn te kete dhe ndonje qe nuk pastrohet cdo dite, por nuk e besoje qe nje femer lejon vehten deri aty qe te vie era, nuk kam has ne nje.

LABI
06-04-09, 16:43
Po ka pune me pertesen :biggrin: per ate dhe them qe ne ato kushte pak sa te veshtira , ashtu me kazana neper shporeta e koftorra ,mbahen pastert per bese, tash nuk di une mudn te kete dhe ndonje qe nuk pastrohet cdo dite, por nuk e besoje qe nje femer lejon vehten deri aty qe te vie era, nuk kam has ne nje.

natyrisht . Tek e fundit askush s'e ka per obligim t'i duroj erenat, djerset e njeri-tjetrit... Askush s'i pranon personat e tille. Jane jo te deshirueshem ne rrethet dhe ambientet shoqerore keta tipa (zhylla) !

Elina
06-04-09, 20:52
Shife mara pos qisajna Janes une edhe qetina Tinky-Winky nuk e paska rrue kerkush :tongue: me ardhen me shkrujten te tema :tongue:

A je i knaqun o Spongji i Bobajve? hahahhahhaha qe boll shkrime kokan bo he i rroft iprroni :biggrin:

sherri
07-04-09, 07:42
pastertia,esht gjysma e shendetit,tha derri! dhe kersej ne balt

lovely
07-04-09, 07:50
qka jeni qunen me sabah shoq edhe jeni ardh qituqene n rrojtore? :biggrin:

Makresh
07-04-09, 08:35
duhut, duhut mu paqllais po jo si derri i sherrit.

Tinky-Winky
07-04-09, 09:30
qka jeni qunen me sabah shoq edhe jeni ardh qituqene n rrojtore? :biggrin:
kush o qu u qoft e bardh ,shife mara qit llovellijen sa mir e paska thanen se e kini boe temen si mu konen berberhone qituqene,secila na dul ma e paq se qetra ev shoq era misk tana ant aj mir kan thonen t moqmit se pa hanger huder nuk t vjen era gojs e qysh pi shoh une qetuqene me e mar e kejt dekllaratat me i bo bashk edhe krejt qka kan shkrujten me i rae pergjys se na krymet me rena.ani qajo eminja qe po u keshke shpesh tyben e tybs koft qaq e paq qysh pe pershkruen se sado mu konen i paq e mu la perdit opet shpinen e ki zhyll kur ska kush me ta ferkue e tonashile krejt zdrali t mledhet qatyqene tu unazat e shpins e t bohen zi si mu konen sveqica.shnetje

sherri
07-04-09, 10:01
duhut, duhut mu paqllais po jo si derri i sherrit.
duhut duhut :biggrin: makresh mos kce ne c'do tem si plaka n'k..... se keshtu nuk paqllaisesh kurr :P:P

emine
07-04-09, 10:12
duhut duhut :biggrin: makresh mos kce ne c'do tem si plaka n'k..... se keshtu nuk paqllaisesh kurr :P:P
aggagaggagagggagaggagagaga

shfletuesi_
07-04-09, 10:21
O veq dhamt mos harroni mi pastru....

Makresh
07-04-09, 10:23
duhut duhut :biggrin: makresh mos kce ne c'do tem si plaka n'k..... se keshtu nuk paqllaisesh kurr :P:P

Purderisa nuk jom gjyshja jote, mos ta hajn ty eminja :biggrin: :biggrin:

emine
07-04-09, 20:01
Purderisa nuk jom gjyshja jote, mos ta hajn ty eminja :biggrin: :biggrin:
jo nashta plaka jote ka qejf me ja hanger:eek:,,,,e tutna ste ktheht mo ,se sherri e qone ne deti ja nxehn brite mire;)

lovely
07-04-09, 22:01
a punoni n kit vakt? :biggrin:

Elina
07-04-09, 22:07
a punoni n kit vakt? :biggrin:

Oj Nan a pot doket vetja qe je ne rrojtore a cka :biggrin:


Shko vesh dicka se ftoft tybe:tongue:

lovely
07-04-09, 22:10
Oj Nan a pot doket vetja qe je ne rrojtore a cka :biggrin:


Shko vesh dicka se ftoft tybe:tongue:veq veta evlad thashe nejhere insanhalli m vyn akshamav qishtu :biggrin: e mu vesh nuk e kom njet nihere, se veq sa kceva ni belly dance per Hasanin e po maj ymyt me kcy hala ma vone :biggrin:

emine
07-04-09, 22:24
a punoni n kit vakt? :biggrin:
jo kta jo veq une meta qetu,e veq mos nxofsha konde se pa i berberat bitivi se lo:p

jan ra zhiletat ne lirim:p

emine
07-04-09, 22:27
A je i knaqun o Spongji i Bobajve? hahahhahhaha qe boll shkrime kokan bo he i rroft iprroni :biggrin:
aj i prronit nuke rrune mo,se lypke shume pare,tash ma hesap pi bje vet me nji zheleta 10 veta po rruhen hahahhahahhahha

lovely
07-04-09, 22:31
jo kta jo veq une meta qetu,e veq mos nxofsha konde se pa i berberat bitivi se lo:p

jan ra zhiletat ne lirim:p

kokum pshtu :biggrin:

emine
07-04-09, 22:44
kokum pshtu :biggrin:

llovushk nime qka po shtone te kjo rrojtore ti:biggrin:

Makresh
08-04-09, 07:41
jo nashta plaka jote ka qejf me ja hanger:eek:,,,,e tutna ste ktheht mo ,se sherri e qone ne deti ja nxehn brite mire;)


Nuk varet prej meje se a ja han a jo sherrit, :biggrin: syt i kena t'sjellem ka sherri, nese jam si gjyshja e tina PO, nese jo at here Jo dhe s'ke pse brengosėsh :wink:

lovely
08-04-09, 10:01
llovushk nime qka po shtone te kjo rrojtore ti:biggrin:

qka kom me shtu une, veq; puna e mare :biggrin:

emine
08-04-09, 12:03
Nuk varet prej meje se a ja han a jo sherrit, :biggrin: syt i kena t'sjellem ka sherri, nese jam si gjyshja e tina PO, nese jo at here Jo dhe s'ke pse brengosėsh :wink:

MU MOS MA PERMEND NIKUN;QKA BANI JU NDAQ HAJA NDAQ QETHJA,,,,SHNETJE

Makresh
08-04-09, 12:32
MU MOS MA PERMEND NIKUN;QKA BANI JU NDAQ HAJA NDAQ QETHJA,,,,SHNETJE

Relaxxxxxxx,.. kjo varet nga sherri te thash, :smile:

>>{SpOnGeBoB}<<
08-04-09, 13:47
Shife mara qka te paskan ba qitu. Sha zoten te e paskan rrue edhe ata me mushen nji prikoloc lesh, e qitash le te dalin ajo Gresa Behluli vetum le ti lypin nanes sejna Shkurtes ama thurre nji xhamdan edhe sha zoten te parfumosun me parfum biaggini qe tana qito firmat tjera kane me ra ne bankarot.

E qikjo eminja e lovelja qka jane be ka bajne qitu. Lovelje pash zotin a je ti qajo ne syret a. Sha zoten si te jesh qajo e syretit edhe me sakice me rrue ne te terun nuk e kisha pas gejle as dro :tongue:

Jana
13-04-09, 16:57
Antar te nderuar....e kam verjet qe nje tem e hapur me heret nga une nie lidhje me Higjenen eshte debatu shum...
Mendova me hap kete time....Ketu mundemi me bisedu me njeri-tjetrin rreth Higjenes Personale...
Me pyt njoni-tjetrein q'do gje qe ka te bej vetem me Higjenen Personale...dhe rrobave te brenshme...

Po ja nisi une pa em pyt kerkush...

Dhembet i pastroj q'do mengjes dhe Mbremje...por edhe q'do her para se me dal...
Per me bo nje dush...apo mu pastru em vyn sepaku 30 min...
Shampo qe perdori jan te NIVE-as ..komplet edhe per trup....
Per Fytyr i akm komplet produkte Bimore....
Rrobat e brenshme i kam te shum llojshme por dominojn ato me ngjyr te KUQE...PEMBE...KALTER dhe Zi....

Etj..... po ju lo juve tash....

p.s ne ndonje pytje ban edhe mos me u pergjigj...

selvija
13-04-09, 18:43
Oj Jana qysh me kallzu a veq qysh mu la apo,krejt totalish,,:wink:

tyben Jana kur po shkoj ne banjo per gjo nat lahna edhe me ndodh puna dashje pa dashje edhe mengjes mu la:wink:

Njehe e mbushi vacken por jo perdit ngaiher ashtu veq mu shperla
e mbushi me shampo sapua afer shampo flokve shampo trupit ,,po ti mshoj ngapak me VET femra me qen kembet taman si lastik ahahaha pe din ti kah po mrrin:biggrin:
ferko shpinen ferko krahet gishta gjithqka qka po hyn nen uj

hur dal nga uji po duhet lekuren me zbut me nivea e qeshtu

e kur dalim nga shtepija mu ly e ngjy qeshtu

qka me tregu tjetr jana mos kam harru edhe naj qka??:wink:

lovely
13-04-09, 22:12
Oj Jana qysh me kallzu a veq qysh mu la apo,krejt totalish,,:wink:

tyben Jana kur po shkoj ne banjo per gjo nat lahna edhe me ndodh puna dashje pa dashje edhe mengjes mu la:wink:

Njehe e mbushi vacken por jo perdit ngaiher ashtu veq mu shperla
e mbushi me shampo sapua afer shampo flokve shampo trupit ,,po ti mshoj ngapak me VET femra me qen kembet taman si lastik ahahaha pe din ti kah po mrrin:biggrin:
ferko shpinen ferko krahet gishta gjithqka qka po hyn nen uj

hur dal nga uji po duhet lekuren me zbut me nivea e qeshtu

e kur dalim nga shtepija mu ly e ngjy qeshtu

qka me tregu tjetr jana mos kam harru edhe naj qka??:wink:

Selvi, kallxom qitash kur t dilsh prej kades, me qka fshihesh edhe sa fshihesh? :biggrin:

>>{SpOnGeBoB}<<
15-04-09, 21:26
Shife mara qitash ja paskan nisen me kallezue edhe qysh furkohen e qka veshin. EV shoq ja qesi hovi te paskan shkue bajagi si lerg amo masi ja paskan nisen me shkrue sha zoten nuk kom shtek edhe une pa kallezue firade per firade.

Edhe une qishtu si qikjo Selva amo une nuk e kom te installume vacken po e marr shkamin edhe ulna te ujvari edhe masnej si t`ja nisi ferko e ferko e ferko deri qaty hala pa dale gjaku. Tana kur dal qishtu e kom ble nji kante te madhe 5 kilogramshe me gell edhe me shuplaka tu i ba xixe floket te nelte.

A qasishne rroba te brendshme, me kallezue te drejten nuk kam sikur qajo Jana me turli fare ngjyra vetum nji pare me kane qillue. Bile qishtu nji nate sa jam dalen prej dushit edhe qishtu tu i veshen qka me pa mara ishin pas qkye nji zot e din ku i kom kapen ne gardhe edhe diqyshna qashtu ne qat vrimen e qkyme mu ka doken qe e pash gjerpnin e te kam iken fluturim prej banje sha zoten per pak tu u rrezue qaty ne korridor tej sa u kujtova qe qaj gjerpni osht pseudonim i hashimit :biggrin: :tongue:

lovely
25-04-09, 13:56
a preni floke qitu edhe a shtini n struje? :biggrin:

Murgesha
25-04-09, 13:59
Pėr se a prejnė e a shtijnė nė strujė nuk di ēka tė them oj lovushkė, po ndaq mos me tė ardhė kurr era djersė sė paku 12 herė nė vitė laju nė njė vaskė tė kriposur mirė, edhe ta merr lkura qėndrueshmėrinė natyrale, edhe kursen ujin nė kėtė krizė financiare hahahahahahahahahahahahaahahahah plus arratiset djersa prej trupit tėnd e nuk tė vie erė kurrė.

lovely
25-04-09, 14:09
Pėr se a prejnė e a shtijnė nė strujė nuk di ēka tė them oj lovushkė, po ndaq mos me tė ardhė kurr era djersė sė paku 12 herė nė vitė laju nė njė vaskė tė kriposur mirė, edhe ta merr lkura qėndrueshmėrinė natyrale, edhe kursen ujin nė kėtė krizė financiare hahahahahahahahahahahahaahahahah plus arratiset djersa prej trupit tėnd e nuk tė vie erė kurrė.

ev qe po dojshum me pshtu, po per me shparit ma shume, po shkoj 12 here n vjet po gjuhna n deti qaty, a bon ashtu? :biggrin: qellimi osht veq per me shparit sa ma shume qe osht e mundshme :rolleyes:

mori, qka po thojne se edhe 30 vjet ka me pas gjysa e botes problem me uje t pishem, dmth nuk kan me pas uje t mjaftushem e vene vene nuk kan me pas hiq.... dikush po thote n 2012 ka mu shkatrru bota, e hiq s po di qka po bohet :( kryesorja mu me m ardh era njerse kurr mo hahahahahahahahaha

SANTANA-29
25-04-09, 14:10
a preni floke qitu edhe a shtini n struje? :biggrin:

krejt ikin prej struje kjo lyp me hy ne struje,,jaaaaaaaaaaaaaaaaaa...hahahahaha

Murgesha
25-04-09, 14:13
ev qe po dojshum me pshtu, po per me shparit ma shume, po shkoj 12 here n vjet po gjuhna n deti qaty, a bon ashtu? :biggrin: qellimi osht veq per me shparit sa ma shume qe osht e mundshme :rolleyes:

mori, qka po thojne se edhe 30 vjet ka me pas gjysa e botes problem me uje t pishem, dmth nuk kan me pas uje t mjaftushem e vene vene nuk kan me pas hiq.... dikush po thote n 2012 ka mu shkatrru bota, e hiq s po di qka po bohet :( kryesorja mu me m ardh era njerse kurr mo hahahahahahahahaha


Jo oj Zemėr jo nė deti, po nė vaskė http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif edhe ate me ujė sa mė tė nxehtė. A se din qė ske qysh e shtin nėn deti zjarrin pėr me e nxe gjithė atė ujė hahahahahahaha.

Po edhe nė huptė uji mos e ke dert moj se pa pi ujė nuk derdhim as djersė, kėshtu qė edhe mos mu la hiq nuk o dert se sna vie mė era djersė hahahahahahahahaahahahahahaha

Arkza
25-04-09, 14:17
ev qe po dojshum me pshtu, po per me shparit ma shume, po shkoj 12 here n vjet po gjuhna n deti qaty, a bon ashtu? :biggrin: qellimi osht veq per me shparit sa ma shume qe osht e mundshme :rolleyes:

mori, qka po thojne se edhe 30 vjet ka me pas gjysa e botes problem me uje t pishem, dmth nuk kan me pas uje t mjaftushem e vene vene nuk kan me pas hiq.... dikush po thote n 2012 ka mu shkatrru bota, e hiq s po di qka po bohet :( kryesorja mu me m ardh era njerse kurr mo hahahahahahahahahaJo ishalla , po ku po don mu shkatrru qe hala su Martova une hahahahahahahhahahahahhaha , Phaaaa dreq je sa kam kesh me kete postim oj Lovushke :D:D

Murgesha
25-04-09, 14:25
Jo ishalla , po ku po don mu shkatrru qe hala su Martova une hahahahahahahhahahahahhaha , Phaaaa dreq je sa kam kesh me kete postim oj Lovushke :D:D

Valla mirė e ke oj Arkzė, a e din atė fjalėn e urtė?

Kur o martu "fukaraja" o shky tupani e sun ka bo gjymysh hahahahahahaahahahahahahahahahahahahaha

lovely
25-04-09, 14:25
Jo oj Zemėr jo nė deti, po nė vaskė http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif edhe ate me ujė sa mė tė nxehtė. A se din qė ske qysh e shtin nėn deti zjarrin pėr me e nxe gjithė atė ujė hahahahahahaha.

Po edhe nė huptė uji mos e ke dert moj se pa pi ujė nuk derdhim as djersė, kėshtu qė edhe mos mu la hiq nuk o dert se sna vie mė era djersė hahahahahahahahaahahahahahaha


mori e kapum qet detin e dardanise, e kem ni deti ksajde e pe te shtim ner deti, nashta na e nxen detin e madh tani po t knaqum na tu u la :biggrin:

lovely
25-04-09, 14:26
krejt ikin prej struje kjo lyp me hy ne struje,,jaaaaaaaaaaaaaaaaaa...hahahahaha


une hygjym kah e mrapshta, veq per me shparit e kom hahahahahahahahahahahahahaa

lovely
25-04-09, 14:27
Jo ishalla , po ku po don mu shkatrru qe hala su Martova une hahahahahahahhahahahahhaha , Phaaaa dreq je sa kam kesh me kete postim oj Lovushke :D:D


mule mori martou, se nuk t pret ai seni qe po don mi mshu tokes hahahahahahahahahahahahahahahahaha

Arkza
25-04-09, 14:31
Valla mirė e ke oj Arkzė, a e din atė fjalėn e urtė?

Kur o martu "fukaraja" o shky tupani e sun ka bo gjymysh hahahahahahaahahahahahahahahahahahahahaEhh dee , Zahere qata qe u Fejova po don me kercit toka :biggrin: :biggrin:
Po e kam nij valla bash si qajo koka ehde une mazi met pa e vertetu qaj njeri jem qe kurr era njer s'me vjen :P:D

Arkza
25-04-09, 14:33
mule mori martou, se nuk t pret ai seni qe po don mi mshu tokes hahahahahahahahahahahahahahahahahaJo jo ma mir s'po Marhtona hiq nashta ishalla po shtyhet Kijameti , se zahere per mos me ra msysht kush qata po don me kercit dyjeja :S:D:D

Murgesha
25-04-09, 14:43
Jo jo ma mir s'po Marhtona hiq nashta ishalla po shtyhet Kijameti , se zahere per mos me ra msysht kush qata po don me kercit dyjeja :S:D:D


Jo, jo mė mirė martohu oj Arkza, se me shku nė atė dyje e pamartume, na bahet edhe atje kiameti kur to duash mu martu hahahahahahahahahaahahahha.

Arkza
25-04-09, 14:49
Jo, jo mė mirė martohu oj Arkza, se me shku nė atė dyje e pamartume, na bahet edhe atje kiameti kur to duash mu martu hahahahahahahahahaahahahha.Hhahahahahahhaha po thash te ju kursej juve bre se mos po bohet kijamet edhe qatje nat dyje hahahahhahahahah

ShEjToNkA
26-04-09, 00:15
Pėr se a prejnė e a shtijnė nė strujė nuk di ēka tė them oj lovushkė, po ndaq mos me tė ardhė kurr era djersė sė paku 12 herė nė vitė laju nė njė vaskė tė kriposur mirė, edhe ta merr lkura qėndrueshmėrinė natyrale, edhe kursen ujin nė kėtė krizė financiare hahahahahahahahahahahahaahahahah plus arratiset djersa prej trupit tėnd e nuk tė vie erė kurrė.


Nė gjuhen e civilizuar tinarit po i thuani vaskė apo?????

Ncncn cka s'ndėgjon njeri nė insona,,, ne kryp m'u larė:biggrin:

Ani motėr, a po vjen shpejt hic biles..????

Po, dhe isha duke harrua me te pyet a po i hudh edhe ndonje pikė EKSENCI????:rolleyes: :rolleyes: :biggrin:

Murgesha
26-04-09, 00:19
Nė gjuhen e civilizuar tinarit po i thuani vaskė apo?????

Ncncn cka s'ndėgjon njeri nė insona,,, ne kryp m'u larė:biggrin:

Ani motėr, a po vjen shpejt hic biles..????

Po, dhe isha duke harrua me te pyet a po i hudh edhe ndonje pikė EKSENCI????:rolleyes: :rolleyes: :biggrin:

Moj nuk kam fol unė qysh me shti speca turshi po pėr tė lame e pata fjalėn. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

ShEjToNkA
26-04-09, 00:25
Moj nuk kam fol unė qysh me shti speca turshi po pėr tė lame e pata fjalėn. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Ahaaa, d.m.th pėr parapėrgatitjen e tyre ke folė ti aa???????
Para se ti shtini nė turshi i lani me kryp dhe me ujė, qepė s'ju hudhni, jo???????:rolleyes: :biggrin:

Murgesha
26-04-09, 00:27
Ahaaa, d.m.th pėr parapėrgatitjen e tyre ke folė ti aa???????
Para se ti shtini nė turshi i lani me kryp dhe me ujė, qepė s'ju hudhni, jo???????:rolleyes: :biggrin:

Nuk ju qesim qepė jo, erė djerse e qepe nuk shkon valla http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

ShEjToNkA
26-04-09, 00:32
Nuk ju qesim qepė jo, erė djerse e qepe nuk shkon valla http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


Pasha t'lumin, ma vėshtir se m'u kuptu me insona gjė nuk ka nė kėtė botė!!!!!!!!!! :rolleyes:

Mirė, vazhdoni ti kryposi tinartė se do bėni mirė, po tė mungoj krypa ta dėrgoj do pėrmes postjerit:biggrin:

Murgesha
26-04-09, 00:34
Pasha t'lumin, ma vėshtir se m'u kuptu me insona gjė nuk ka nė kėtė botė!!!!!!!!!! :rolleyes:

Mirė, vazhdoni ti kryposi tinartė se do bėni mirė, po tė mungoj krypa ta dėrgoj do pėrmes postjerit:biggrin:

Veq tė lutem kur ta bėjsh dėrgimin shiqo e vet mirė kur mė vjen, jo pėr tjetėr po ta marr edhe njė pushim paradite hahahahahahaahahahahahahah, kėsaj here tybe ne lshova rastin http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

ShEjToNkA
26-04-09, 00:37
Veq tė lutem kur ta bėjsh dėrgimin shiqo e vet mirė kur mė vjen, jo pėr tjetėr po ta marr edhe njė pushim paradite hahahahahahaahahahahahahah, kėsaj here tybe ne lshova rastin http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif


Me i afatizu edhe infot dhe datat tė bėhet shtrejt pak:biggrin:

Murgesha
26-04-09, 00:40
Me i afatizu edhe infot dhe datat tė bėhet shtrejt pak:biggrin:

Hajt loqkė se paratė lumturi nuk sjellin a tė mira po valla e mos u kurse tė lutem.

Kripėn pėr vaskė kėsaj here do ta marr nga Deti i Vdekur se kam ni qė qajo mė sė shumti bėn hajr nė parandalimin e djersitjes.
Njėmend edhe pak vaj ulliri mos harro me e fut nė paketė, edhe pėr tė po thonė se ėshtė shumė i shėndetshėm e mjaft efektiv kundėr djersitjes. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

ShEjToNkA
26-04-09, 00:43
Hajt loqkė se paratė lumturi nuk sjellin a tė mira po valla e mos u kurse tė lutem.

Kripėn pėr vaskė kėsaj here do ta marr nga Deti i Vdekur se kam ni qė qajo mė sė shumti bėn hajr nė parandalimin e djersitjes.
Njėmend edhe pak vaj ulliri mos harro me e fut nė paketė, edhe pėr tė po thonė se ėshtė shumė i shėndetshėm e mjaft efektiv kundėr djersitjes. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif


Pėr ndonjė melmesė a ke nevojė, sepse kam do sheqer e ta dėrgoj po pate nevojė????? :rolleyes:

( shif insonin, shikon me siguru hargjin pėr njė muaj:biggrin: )