PDA

View Full Version : Buzėqesh!


Jana
08-04-09, 14:49
Zbulo mėnyrėn mė tė mirė pėr tė ruajtur buzėqeshjen edhe nė momentet mė tė vėshtira tė jetės tėnde. Ndihesh e dominuar
Po kalon njė moment nė tė cilin ti ndihesh vėrtet e poshtėruar.
- Po e lėshon veten pak nga pak.
Kėshillė: Rindiz zjarrin qė ndodhet brenda teje.
- Humbet besimin nė veten tėnde.
Kėshillė: Mėso tė nxjerrėsh nė pah aftėsitė e tua tė fshehura.
- Je gjithmonė e nxehur edhe pse pa shkak.
Kėshillė: Pėrdor disa arsyetime qė ndryshojnė argumentin.

Je e nxehur
Po jeton njė situatė e cila tė bėn tė nxehesh dhe tė jesh shumė e palumtur.
-Tė shpėrfillin dhe tė lėnė nė njė vend tė harruar.
Kėshillė: Mos hezito tė shprehesh, ėshtė mė mirė qė tė evitosh mosvėmendjen.
- Nismėtare nė ēdo diskutim tė nxehtė.
Kėshillė: Mos u sorollat pėrqark problemit, hyr direkt nė temėn qė tė intereson.
-Mimika jote shpreh qartė qė ti nuk je e qetė.
Kėshillė: Prano faktin qė je e mėrzitur dhe gjej njė mėnyrė pėr tė zgjidhur problemin mė njė buzėqeshje nė fytyrė.

Ndihesh e nėnvlerėsuar
Ke pėrshtypjen qė nuk tė shohin me sy tė mirė, tė evitojnė.
-Veēohesh dhe rri e vetmuar.
Kėshillė: Bėhu me e shoqėrueshme dhe mė kurioze ndaj tė tjerėve dhe rindėrto njė dialog me ta.
- Shpesh je e trishtuar dhe pak e stresuar.
Kėshillė: Dil mė shpesh me miket e tua, kujdesu mė shumė pėr aspektin tėnd fizik dhe veshjen tėnde. Bėje nė mėnyrė qė tė ndihesh sa mė mirė.
- Je xheloze pėr tė tjerėt.
Kėshillė: Rigjej mėnyrat e kėnaqėsisė, vėri nė jetė dhe buzėqesh mė shumė.

Ndihesh e dekurajuar
Situata qė po kalon tė bėn tė humbėsh kurajon. Reagimet e tua:
-Reagon nė mėnyrė automatike, pa krijimtari.
Kėshillė: Rigjej njė dozė, sado tė vogėl fantazie edhe nė gjėrat mė tė vogla, mbi tė gjitha pėr veten tėnde.
-Je gjithmonė me vonesė dhe pa energji nė gjėrat qė bėn.
Kėshillė: Mendo seriozisht pėr tė ndryshuar sjelljen tėnde ose tė paktėn njė pjesė tė saj.
-Humori yt ėshtė i vakėt dhe pa entuziazėm.
Kėshillė: Kėrko interesa tė reja dhe zbulo kėnaqėsitė e jetės.

Ndihesh e pakuptuar
Ke ndjesinė qė je e lėnė pas dore dhe pak e vlerėsuar.
-Je nervoze dhe fuqitė e tua kanė shteruar.
Kėshillė: Gjej ato mėnyra qė tė japin mė shumė fuqi, disa herė vetėm fjalėt nuk mjaftojnė.
-Mbyllesh nė vetvete.
Kėshillė: Kėrko njė aleat qė tė tė mbėshtetė dhe transmeto mesazhet nėpėrmjet tij.
-Tė vjen keq pėr ē'ka ndodhi, por...
Kėshillė: Shprehe haptazi keqardhjen tėnde dhe kėrko ndihmėn e tė tjerėve pėr zgjidhjen e situatės.
Ndihesh joluftėtare Nuk arrin tė mbash gjėrat qė ti dėshiron dhe kjo tė irriton.
-Bėn kokėfortėn, ėshtė mė e fortė se ty.
Kėshillė: Mendo qė do tė vijė dhe dita jote, ajo qė ti dėshiron, shumė shpejt do tė jetė e jotja.
-Hakmarrja tė shtyn tė kryesh idiotėsira dhe tė bėsh gabime.
Kėshillė: Mėso tė falėsh dhe tė zhvillosh kualitetet e tua, gjithēka do tė zhvillohet nė favorin tėnd.
-Mendon gjithmonė tė pėrplasėsh dyert ose tė bėsh gjėra tė kėtij lloji.
Kėshillė: Analizoje mirė situatėn para se tė marrėsh njė vendim tė gabuar.

Ndihesh e shfrytėzuar
Po kalon njė situatė qė tė bėn tė ndihesh e shfrytėzuar dhe nuk po merr asnjė pėrfitim.
-Heq dorė nga gjithēka pa marrė parasysh se ē'mund tė humbasėsh.
Kėshillė: Mėso tė thuash " jo". Mos ke frikė tė shfaqėsh kėndvėshtrimin tėnd.
-Bėhesh agresive dhe pėr kėtė tė vjen keq...
Kėshillė: Fol hapur pėr problemin qė tė shqetėson, nė tė kundėrt bashkėbiseduesi yt nuk do tė jetė nė gjendje tė tė kuptojė.
-Rebelohesh, por pėrsėri nuk tėrheq vėmendjen.
Kėshillė: Analizoje mirė situatėn dhe pėrballoje problemin me njė mėnyrė kėndvėshtrimi mė logjike.
Tani mund tė dhurosh njė buzėqeshje pėr ēdo rast tė mundshėm...