PDA

View Full Version : Pse Ndodhin Masakra Nė ēeēeni


AbdylHabib
08-04-09, 20:57
PSE NDODHIN MASAKRA NĖ ĒEĒENI
19.07.2006 - nga : Sabri Selmani

Nė radhė tė parė, pėr arsye klasike qė kanė motivuar gjatė gjithė
historisė masakrimin e etnive dhe kombeve tė vegjėl liridashės nga
etnitė dhe kombet e mėdhenj grabitqarė e barbarė. Rusėt gjithmonė si
etni, si komb, si shoqėri, si shtet, kanė qenė nė kampin e
grabitqarėve dhe tė barbarėve. Kėtė gjendje tė tyre nuk e ndryshoi as
shekulli XX kur ata pretenduan se dolėn nė ballė tė luftės e tė
ndryshimeve pėrparimtare tė njerėzimit. Ishte demagogji. Tani rusėt
janė kthyer atje ku ka dėshiruar gjithnjė me forcė shkrimtari
Aleksandėr Solzhenjicin, nė Rusinė e traditave tė vjetra, pėr ēka
kėtij shkrimtari i kanė qenė bėrė kritika tė forta nė Perėndim edhe
nė kohėn kur atė e popullarizonin shumė si disident.

Nė njė shkrim tė tij, njohėsi i mirė i punėve tė Rusisė Zhbigniev
Bzhezhinski ėshtė shprehur "Karl Marksi e qujati Rusinė "burg tė
popujve", Stalini e bėri varr tė popujve, Gorbaēovi e bėri vullkan tė
popujve". Po tani ēfarė duhet tė theni vallė pėr atė qė bėnė e po
bėjnė Jelcini dhe mėkėmbėsi i tij Putini nė Ēeēeni ? Ēfarė do tė
bėhet Rusia pasi tė ketė masakruar tė gjithė pjesėtarėt e popullit tė
vogėl, por liridashės e tė pamposhtur ēeēen, sikurse premton me
mburrje njeriu qė ėshtė president i pėrkohshėm dhe do tė bėhet
president i pėrhershėm me mbiemrin Putin (njė afėrsi e frikshme me
mbiemrin rrėnqethės nė historinė e Rusisė, Rasputin) ? Mos vallė
Putin ėndėrron ta bėjė Rusinė "Nekropol popujsh tė zhdukur ?".
Stalini deshi t'i zhdukte ēeēenėt duke i shpėrngulur e shpėrndarė nė
tė katėr anėt. Ata u mblodhėn dhe sot japin shembullin e kombit mė
heroik nė botė. Putini do tė shkojė edhe mė larg se Stalini: t'i
zhdukė. Me siguri nuk do tė arrijė. Allahu qė u ka dhėnė ēeēenėve atė
fuqi tė mahnitėshme pėr tė mbijetuar e qėndruar do t'i shpėtojė.
Rusia bėn njė mėkatė mė shumė, por nuk fiton asgjė.

Ka edhe arsye tė ditės pėr tė cilat po maskrohet Ēeēenia. Atė e
braktisėn ata qė duhej ta mbėshtesnin. E braktisėn ata qė betohen pėr
mbrojtjen e tė drejatve tė njeriut. Perėndimi nė fakt i ka lėnė dorė
tė lirė Rusisė nė Ēeēeni. Duket se Ēeēenia tradhėtohet e braktiset nė
kėtė mėnyrė, sepse nė perėndim kanė interes qė nė vend tė Jelcinit tė
vihet ai qė ka zgjedhur Jelcini. Pėr tė bėrė kėtė Putinit i duhej
njė "fitore bujshme" dhe perėndimi po toleron tej mase qė Putini tė
arrijė kėtė fitore nė Ēeēeni. Deri nė kėtė shkallė katandiset kujdesi
pėr tė drejtat e njeriut. Ndėrsa "lufta kundėr terorizmit" tashmė ka
degjeneruar nė njė njė "casus belli" shumė komod qė gjenė agresorėt e
barbarėt pėr tė shpėrthyer agresionet e pėr tė justifikuar barabaritė
e tyre tė terrorizmit shtetėror qė ua kalojnė miliona herė tė gjitha
akteve tė terrorizmit individual tė marrė sė bashku. Sllavėt, serbėt
e rusėt e treguan veten si barabarėt e terroristėt mė tė mėdhenj tė
shekullit qė sapo lamė pas dhe do tė njollosin me terrorizėm edhe
shekullin ku sapo kemi hyrė. Viktimat kryesore tė kėtij terrorizmi
shtetėror tė pashembullt nė histori u bėn tre popuj tė vegjėl tė
besimit islam: boshnjakėt, shqiptarėt nė Kosovė dhe ēeēenėt ? Nuk
mund tė jetė rastėsi. Me vonesė dhe pas masakrash tė llahtarshme
fuqitė demokratike tė botės ndėrhynė tė shpėtonin boshnjakėt e
shqiptarėt nga zhdukja. Pėr ēeēenėt duket se po tregojnė mė pak
dhimbsuri, sepse pazaret me Rusinė atje po bėhen ndryshe. Edhe vendet
islamike nga rasti e Bosnjės e deri tek rasti i tanishėm i Ēeēenisė e
kanė zbehur solidaritetin e tyre vėllazėror. Nė rastin e Bosnjės u
angazhuan shumė nė tė gjitah frontet: politike, diplomatike,
ekonomike, humanitare, ushtarake. Nė rastin e Kosovės bėnė shumė nė
rrafshin humanitar. Por nė rrafshin politik u ndrydhėn, madje disa
prej tyre pėr pragmatizėm tė vetin kundėrshtuan NATO-n e SHBA qė bėnė
kryeveprėn e drejtėsisė nė gjithė historinė e njerėzimit. Kurse nė
rastin e Ēeēenisė vendet islamike ka bėrė mėkatin e pafalshėm duke
rėnė nė pasivitet tė plotė politik, nė njė kohė qė duhej tė kishin
bėrė mė shumė se ēdo herė tjetėr pėr tė demaskuar e izoluar Rusinė.
Kemi njė provė tjetėr se ka dėshtuar teoria e ballafaqimeve tė mėdha
sipas ndarjeve tė cilizimeve. Gjeopolitika ėshtė arsyeja kryesore e
trazirave dhe e rregullimeve nė botė.

Mė tė fėlliqur janė ata qė kur NATO shpėtonte me ndėrhyrje ushtarake
Kosovėn merrnin anėn e Millosheviēit dh hiqeshin pacifistė, kurse
tani qė rusėt bėjnė barbari nė Ēeēeni heshtin. Mė tė fėlliqur janė
ata qė bėjnė zhurmė kundėr fitores me vota tė popullit tė Partisė sė
Lirisė nė Austri duke u rėnė kėmbanave tė rrezikut fashist dhe
heshtin pėrpara agresionit fashisto-komunsit tė Rusisė nė Ēeēeni. Ja
cilat janė moralet politike qė duan tė na imponojnė edhe miqtė e
rusėve serbėve, komunistėt pushtetarė tė Shqipėrisė.

Ēeēenėt pavarėsisht nga tmerret qė po heqin kanė hapur varrin pėr
barbarinė ruse dhe kanė demaskuar hipokrizinė qė ende mbulon sot
botėn nė emėr tė solidariteteve pėr tė drejta njeriu, pėr demokraci,
pėr fe etj.

Kiel-Gjermani

lirik
08-07-09, 09:41
Po rusija dhe sllavi don ti perllyej muslumant e te marr neper kembe dinjitetin e tyre qe ta flliqė e ta perflliqė deri sa islami ti nesnhtrohet sllavizmit ku femra islame ti sherbej si sklalve sllavit -
rusit e serbit por ai sllavi rusi serbi pastaj do te hapė edhe qendra pedofilije me fmi te islamit e
edhe burrat ka me i poshtrue thuani ahmadin negjadit te iranit pse po krijojn koalicione aleance me sllav ai e din se ai ne emer te islamit po ja ka hatrin rusisė e serbisė e per qeqeni nuk po nidhet zani hiq iranit ma shum po ndjehet zani shqiptarve se vendeve muslimane per qeqeni -
ma shum po engrisin zerin shqiptart se islamikt qe kan nis kumari me rus e me shkje qysh prej kohes se serbofilit tito e he moszomakeq qfar naivitetesh pos hiehen ne ket botė plot absurditete -
ja pra se si silelt naivitetit e shkurtpamsia -
ne vens se shtetet islamike te mbrojn qeqeninė e shqiptart ata pshtillen me rus e serb neper marrveshje e do far miqsishė e lidhjesh -
ne anen tjeter ruset e sllavt nuk lėnė gjė te zezė qe mund te thohet per islamin