PDA

View Full Version : Bretkosat dhe termeti


Scooby-Doo
12-04-09, 15:37
Tėrmeti i Kinės. Njė tėrmet i cili ka shkatėrruar zona tė shumta, ka zhdukur njėqind mijė njerėz dhe ka zhvendosur qindra mijėra tė tjerė. Paralajmėrim nga Allahu i Lartėsuar dhe prej llojeve tė dėnimit tė lehtė, pėr tė cilin Allahu i Madhėrishėm thotė: "Dhe, Ne do tė bėjmė qė tė shijojnė njė dėnim mė tė lehtė nė kėtė jetė, para dėnimit tė madh nė jetėn e pėrtejme, me qėllim qė tė kthehen nė rrugėn e drejtė." (Sexhde, 21)
Ky paralajmėrim s'ėshtė specifik vetėm pėr kinezėt, por pėr njerėzit mbarė, nė mėnyrė qė ti kthehen Zotit, Krijuesit, Furnizuesit tė tyre dhe tė pendohen pėr mėkatet dhe gabimet e tyre.

Por fenomeni i ēuditshėm, i cili i ka mahnitur shkencėtarėt ėshtė largimi i njė numri tė madh bretkosash drejt njė vendi tė sigurt. Banorėt e qytetit tė goditur nga ky tėrmet kanė vėrejtur kėtė dukuri, por pa i kushtuar ndonjė kujdes, por mė pas ėshtė mėsuar se Allahu i Madhėrishėm i ka pajisur kėto krijesa me organe paralajmėruese tė cilat i ndiejnė frekuencat shumė tė ulėta tė cilat shfaqen nga toka para ndodhjes sė tėrmetit. Ato zėra nuk i dėgjojnė njerėzit, por i dėgjojnė bretkosat, tregohen vigjilentė dhe largohen nga vendi i rrezikut.

Kjo dukuri nuk mund t'i kalojė besimtarit pa i ardhur nė mendje Fuqia e Allahut tė Gjithėfuqishėm dhe se Ai nuk krijoi asnjė krijesė kot, por ēdo krijesė kryen funksionin, detyrėn dhe qėllimin e vet, madje edhe mund tė pėrfitohet prej tyre. Dhe, nė tė vėrtetė, sot shkencėtarėt qėndrojnė nė laboratorėt e tyre me qėllim qė tė zbulojnė fshehtėsinė e bretkosave dhe orvaten tė pėrfitojnė nga ato pėr paralajmėrimin e tėrmeteve dhe fatkeqėsive.

Shkencėtarėt kanė mėsuar se disa kafshė i ndjejnė frekuencat e zėrave tė ulėt, tė cilat i lėshon toka si sinjal pėr afrimin e tėrmetit. Mirėpo aparatet e shkencėtarėve, me gjithė pėrparimin e madh teknologjik, nuk mund t’i analizojnė kėto frekuenca dhe paralajmėrimet pėr tėrmete. Kėsisoj, kėto krijesa gjithashtu i janė nėnshtruar njeriut, me qėllim qė ai tė mėsojė prej tyre. Kėtu qartėsohet fjala e Allahut tė Plotfuqishėm, qė thotė: "Ai ka vėnė nė shėrbimin tuaj ēka gjendet nė qiej dhe nė Tokė, tė gjitha janė prej Tij. Me tė vėrtetė, nė kėto ka shenja pėr njerėzit qė mendojnė." (Xhathije, 13)

Shkencėtarėt gjithashtu deklarojnė se shumica e kafshėve dhe gjallesave, si shpezėt, elefantėt, balenat, peshqit dhe tė tjerėt, kanė mundėsinė e paralajmėrimit pėr tėrmetet, uraganet dhe fatkeqėsitė natyrore.

Tė vegjlit e bretkosave ikin dhe grumbullohen nė vende tė sigurta larg zonave tė tėrmetit, i cili ka goditur vendin. Bretkosave, pėr tė cilat mendojmė se nuk logjikojnė, Allahu u ka dhėnė mundėsinė e dallimit tė frekuencave tė ulėta tė tėrmeteve. Pėr njerėzit ėshtė e pamundur t’i ndiejnė ato, por bretkosat i dallojnė. Meditoni pėr fuqinė e Allahut tė Lartėsuar te kėto krijesa tė pafuqishme!

Tė mendojmė dhe tė kuptojmė mėshirėn dhe dhuntinė e Allahut ndaj nesh. Tė nxitojmė tė punojmė veprat e mira, nė mėnyrė qė tė na shpėtojė Allahu nga kėto fatkeqėsi qė pllakosin tokėn sot. Atėherė, tė angazhohemi tė bėjmė lutje ngase Allahu i Lartėsuar thotė: "Lutjuni Zotit tuaj pėrulshėm dhe ngadalė! Njėmend, Ai nuk i do ata qė e kalojnė kufirin. Dhe mos bėni ērregullime nė Tokė, pasi ėshtė vėnė rregulli, ndėrsa Atij lutjuni me frikė dhe shpresė. Vėrtet, mėshira e Allahut ėshtė afėr punėmirėve." (A'raf, 55-56)