PDA

View Full Version : ecje Bulevardesh


jadore
15-04-09, 18:55
ANKETA JONĖ:
Sa shqiptarė jemi nė botė?
JEMI MĖ SE 27 MILIONĖ!!!
Nga shėnimet e mia personale, nga burimet e mia qė pėr shkak tė sigurisė nuk mund t'i publikoj, e di dhe garantoj me kokė se nė botė jemi - sa vijon: 2.643.711 nė Shqipėri (se mė se 700 mijė kanė ikur jashtė), nė Kosovė - 1.742.389 e gjysmė, nė Maqedoni - 847.599, nė Mal tė Zi - 132.741, nė Serbi - 111.034, nė Greqi - 784.341, nė Turqi - 2.300.188, nė Siri - 84.292, nė Egjypt - 47.801, nė Jemen - 184.300, nė Izrael - 34, nė Jordani - 179.202, nė Kuvajt - 18.439, nė Emiratet e Bashkuara - 165.704, nė Arabi Saudite - 194.337, nė Irak - 74.800, nė Iran - 33.050, nė Afganistan - 118, nė Pakistan - 17.430, nė Indi - 23.290, nė Malejzi - 3.421, nė Vietnam - 14, nė Cejlon - 4, nė Filipine - 5.314, nė Bangladesh - 17.343, nė Japoni - 94, nė dy Koretė - 92, nė Tajvan - 1, nė Kinė - 56 "shqiptarė tė ndershėm", nė Bullgari - 64.329, nė Rumani - 63.372... A U LODHĖT VĖLLEZĖR SHQIPTARĖ?... Qe po e shkurtoj, por po ua ofroj shifrėn e fundit, tė pėrmbledhur: 27.087.493 e gjysmė shqiptarė, plus - 560 "shqiptarė tė ndershėm", tė cilėve po u mėshoj vijė menjėherė. Kush nuk mė beson, le ta llogarisė vetė. Do t'i dalin kaq sa i thashė dhe - topi i allamonit nuk e luan!
("Ngucakeqi" nr.13/1999)

jadore
15-04-09, 18:57
PO-E-ZI
BAHNHOF
(Njė rrep pėr katundarin tim)
Ec shqiptari me duar n`xhepa
- kėrrasin sorrat e askund plepa,
pėfundi rrugėt cazė ngushtohen
re tė nxira - pėrqafohen.
Dhe kokėn kur ngritė shqiptari
qielli rrenė ngjyrė qelibari:
pa ambrellė, ėshtė pa "pare" -
dhe duarve n`xhep nisė, u vjen - marre!
Kėrkon orėn shqiptar-ngrati
e ka harruar te - avokati;
(s`kishte pare as pėr - ankesė
e ai s`ėshtė "Nėnė Terezė"!)
Dhe ai ngutet me duar n`xhepa
- kėrrasin sorrat e hiē kund plepa,
fillon shi dhe, i shpėton njė: offff,
takim ka lėnė ai, nė - Bahnhof!
Shqiptar tjetėr me duar n`xhepa
- tė njejtat sorra pa tė njėjtit plepa,
ec ngadalė ai, si - zotėri (...)
kėrkėllojnė zorrtė se ka uri:
s`ka ngrėnė bukė (ai) tash dy ditė
(me lek't'e fundit bleu qibrit!)
po as n`Hajm sot nuk i rrihej
n`vetmi cigarja i pihej...
Ec shqiptari pa kuptim
cak i tij kjo rrugė e pa kėthim,
ec pa sherr - o, (ky i shkretė?)
ju ka bėrė dita - tri vjet...
(I vjen turp ndaj nuk tregon
po dhe ky n`Bahnhof po shkon!)
Refreni:
Bahnhof i Frankfurtit, La Gare e Marsejit,
Station i Londrės, Bahnhof i Mynhenit
Bahnhof i Strasburgut, Stazione i Milanos
Järnvegstation i Malmes, Stanica e Pragės
La Gare e Parisit, Bahnhof i Hamburgut
Bahnhof i Cyrihut, Rautatieasema i Helsinkit
La Gare e Brukselit, Bahnhof i Shtutgardit
Bahnhof i Lucernit, Estazioń i Madridit
Bahnhofa tė Evropės dhe stacione tė tjera
janė pėr zogj shtegtar, qė kundėrmojnė - herdhe
Po ka ca vite qė kanė hyrė n`histori, qė i vjen era!
Bahnhofet - pikėtakime tė shqipeve pa ēerdhe
Refreni i refrenit:
Ndalu o tokė, ndalu, se - dua tė zbres
Nė mos t`u jetoftė, unė nuk mund tė vdes!!!
Tjetėr kapuēbardhė me duar nė xhepa
gjithė tė njejtat sorra nėpėr kurrfarė plepa,
nė midis tė qytetit si nė njė - objektivė
dhe xhepat e shtjerrė janė njė - pėrspektivė!
Shikon ai raftet prinjas, nėpėr shitore
dhe pėrbinė lėngun qė i rrjedh prej goje
ēdo gjė tash i duket si mollė e ndaluar
pse urinė nė xham ia kanė vizatuar?
Ama shitėsat presin ta zėnė nė thue
(Or gomar, unė s`vjedh, as mund, e as nuk due!
kot sė koti bastard, mė ke vėnė pritė
nuk e kam pasur kurrė hajninė n`traditė)
Dhe ua bė shitėsve, njė: - hej, o shitės, fuck off
punė shumė mė t`meēme kam n`Bahnhof!
("Ngucakeqi" nr.9-10/1998)

jadore
15-04-09, 18:58
SHTYLLA E SELĖS
E po ēka nuk bėn vaki. Kjo botė njėmend ėshtė e karrabythtė. Ju kishin karrabythur punėt edhe Ukshinit nė Gjermani. Qytetin nuk po ja u tregojė se po mė shkon fytyra, megjithėse ajo qė i kishte ngjarė Ukshinit, jo fytyra, po as astari nuk po i mbetej. "Zoti ja ka shkrua", tha gjyshja ime, se ne Ukshinin e kemi stėrnip edhe gjyshja Nepė kishte dėgjuar pėr baterdinė, po nuk e merrke vesh. E dike qė ėshtė puna e pėshtjellėt, po ec e angllatisja, kur as vetė nuk po mund i bie nė fije. E merrni vesh ju dhe nėse e kuptoni, tė ma thuani. Unė vetėm po ua tėfilloj ...
...Ukshini nuk kishte letra edhe u martua me Gretėn. Po, Greta me nja katėrdhjetė e shtatė nė bythė, po. Edhe me njė vajzė pėrmbi tė njėzetat, me emrin Sabine. Gjermania ka shumė Greta, po Sabine ka sa gjithė bota: sytė s'mund t'i ēelėsh prej tyre... Edhe mirė boll: u martuan Ukshini e Greta. Po lufta atje poshtė edhe t'ia ndoq babėn Ukshinit, Musėn. Musa erdh rreth e rrotull, nėpėr Kaukaz, ka rusi, pėrkrye Finlandės e tup - nė Gjermani. Mirėboll. Po as dy muaj nuk u bėnė e Musa u dashurua "nė letra", gjegjėsisht nė vajzėn e Gretės, nė Sabinėn. Edhe ai tha: "pėr letra", ama shkoi te ofiēari, pa njė - pa dy. U martua, bigajrihak. Baba i ve i Ukshinit (se gruaja i kishte vdekur qysh nė kohėn e Titės), iu bė dhėndėrr djalit tė vet, Ukshinit. A po e merrni vesh - Gruaja e Ukshinit, Greta, u bė vjehrra e vjehrrit tė vet (babės sė Ukshinit), Musės, ndėrsa vajza e Ukshinit (e Gretės, kuptohet) u bė njerka e Ukshinit tonė! Punė o dreq...
Jo vetėm kaq. Ukshini e Greta pa u bėrė prindėr, vetėm nėntė muaj pas kurorzimit tė babės Musė me Sabinėn, vajzėn e Gretės sė Ukshinit, Musės e Sabinės u lindi djalė, gjegjėsisht: gruaja e vjehrrit tė gruas sė Ukshinit, njėkohėsisht dhe vajza e sajė lindėn njė ēun qė ishte vėlla i Ukshinit, si djali i babės sė tij dhe nip i gruas sė Ukshinit, si djalė i vajzės sė sajė. Kėshtu automatikisht Ukshini u bė gjysh i vėllaut tė vet pėrderisa ishte bashkėshort i gjyshės sė tij!
Njė muaj mė vonė edhe Ukshinit e Gretės u lindi djalė .
...atėherė vjehrra e Ukshinit, qė ishte motra e djalit tė tij, u bė edhe gjyshja e tij. Ukshini u bė vėllau i djalit tė vet, qė ėshtė vėllau i nėnės apo i njerkės sė Ukshinit. Ukshini njėkohėsisht ėshtė edhe dhėndėrr i nėnės sė vet, pėrderisa gruaja e Ukshinit (Greta) ėshtė teze e djalit tė saj, domethėnė njė djali qė ėshtė nipi i babait tė Ukshinit...
A e dini se sa e thjeshtė ishte jeta nė fillim dha sa shumė u komplikua pastaj?!
Ukshini u martua pėr letra, baba i tij Musa gjithashtu, djali Ukshin u martua me Gretėn e baba Musė me vajzėn e Gretės, Sabinėn.E se ēka mund ta ketė kush kėnd pastaj, ju shikoni e llogaritni, por vetėm me laps. Pėrmendėsh nuk ia dilni dot. Dhe nėse kjo gjė pėrsėritet nė jetėn tuaj, ta dini se marrėdhėnjet familjare nuk janė tė thjeshta si qė jemi mėsuar ne shqiptarėt (vėllaun ta kemi vetėm vėlla, babėn vetėm babė, etj). Ato shumėfishohen nė pafundėsi dhe nuk ėshtė ēudi nėse dikush dikė e ka vėlla, djalė, axhė, dajė, gjyshė, vjehėrr, kunat, nip...dhe kushedi ēka nė tė njejtėn kohė.
As hyrja nė Evropė nuk ėshtė e thjeshtė siē mendojmė ne. Pėr njėzetė vjet, njė dreq e merr vesh ēka do ta kemi njėri - tjetrin!!!
("Ngucakeqi" nr.7/1998)

jadore
15-04-09, 19:00
SHQIPTAROLOGJI
HERONJTĖ DHE TĖ TJERĖT
Lindja dhe vdekja, rėndom janė tė vėna largalargė qė njeriu tė bėjė diēka me jetė tė vet nė ndėrkohė. Sypozojmė diēka tė mirė, tė nevojshme po se po e tė vlershme, sidomos. Nė atė diēkaje, dikush identifikohet me hobin, dikush me ndjonjė marrėzirė tė veten, po dikush me njė tė arritur ose me njė heroizėm. Janė biografitė ato qė definojnė ose provojnė tė definojnė nerėz, jo pėr ndonjė katalogizim, po pėr tė shembėllyer. Sepse dikur miti shėrbente pėr harmonizimin e natyrės njerėzore, e tash nė kėtė "shėrim" janė ligjet, kodi moral, estetika, dhe do marifete tė tjera. Por ky shkrim nuk pretendon tė shabllonizojė kualitetet njerėzore. Pėrpiqet vetėm tė meditojė rreth mundėsive divergjente njerėzore. Nuk ėshtė prandej ndonjė befasi qė vėllau i ndonjėrit nga Luigjat tė ketė qenė i krisur, ose vėllu i ndonjė nga sulltanėt tė ketė qenė infantil. Bota njeh fate tė ndryshme dhe do tė jetė e detyruar tė vazhdojė me fate po aq tė ndryshme. Thjeshtė, kjo botė vlenė vetėm pėr faktin se nuk na detyron tė gjithėve tė bėhemi heronjė.
Pikė sė pari, qė mos tė lėmė mundėsi keqkuptimi, lavdi heronjėve, qė fundja janė model i ēdo njeriu normal, por modelet kryesisht gjenden jashtė sferės sė mundėsive. Pėr ndryshe koncepti gjeni nuk do tė kishte kuptim. Sidomos nėse gjysma nesh do tė qemė tė tillė. Por falė zotit qė nuk jemi.
E tashi mė nėpėr tokė.
Keni vėrejtur se sa tė pakėnaqur jemi me tjetrin, se sa shumė vėrejtje mund t'i bėjmė, se sa shumė tė meta ia gjejmė qoftė edhe vetėm duke pritur autobusin nė stacion lokal. Shkurt, tė gjitha ato qė do tė kishim dėshiruar t'i kemi, ne i hetojmė tė mungojnė tė tjetri, ama nuk e themi dot se nuk i kemi as vetė. E pėrse? Se, vjen autobusi e nuk kemi kohė?!
Jo. Po, sytė tanė kanė njė optikė tė gabuar: shohin jashtė. E prapa syve, nė thellėsi, ėshtė njė masė e pėrhitur qė nganjėherė, ose bukur shpesh ose fare shpesh harron se ėshtė atje prapa dhe se optika e asaj mase do tė duhej tė shihte brendinė. Dhe pėr kėtė duhet provokimi. Po pėrse njeriu jashtė nuk e provokon shtazėn tonė tė vogėl qė kemi nė brendėsi, nė mėnyrė qė ne, brenda vetės tonė tė venerojmė se sa pak shqiptarizėm na ka qėlluar, sa pak morali e sa pak vetėdija kombėtare, megjithėse vetėdija ėshtė vetėdije e nuk do tė duhej tė kanalizohet sipas nevojave urgjente qė shfaqen nė sferėn e interesit tė ēastit.
Jo or, jo, tė gjithė nuk jemi tė detyruar tė jemi heronjė. Edhe po tė jemi tė detyruar, tė gjithė nuk mundemi. Disa nesh nuk guxojmė. Nga kush? Nga frika jonė, natyrisht. Dhe frika na ėshtė e nevojshme, apo jo? Ēka do tė bėnim ne pa tė? Ose ta thjeshtojmė tezėn. Dhe tė deklarohemi haptas: po qe, jemi frikacak. Prandej mos na detyroni, sidomos mos na e shihni pėr tė madhe. Nėse kėrkoni prej nesh qė tė jemi heronjė, ne do tė bėhemi ēkado tjetėr, por jo heronjė.Edhe tradhtarė. Po, thonė se tradhtarėt shkaktohen nga nevoja e mbrendshme pėr heroizėm tė domosdoshėm, por mundėsitė e vullneti nuk pėrkojnė me faktorin historik. Megjithėse edhe tradhtari ėshtė - figurė historike.
Mirė, fjala ishte pėr heronjtė. Tradhtarėt do t'i lėmė nė njė vathė tė posaēme. Heronjtė do t'i respektojmė, do tė sillemi me pietet qė e meritojnė, edhe dėshmorėve do t'u kėndojmė lavd, por ne jemi njė shumicė e njerėzve tė rėndomtė, qe pėr tė qenė heronjė nuk kemi kaēik, e pėr tė rėnė dėshmorė nuk kemi pasur fat as guxim. Pos nėse kjo ngjet rastėsisht, nė ē`gjė nuk besoj. Prandaj, na duroni si tė tillė ēfarė jemi, ju lutėm. Se ne e dijmė se koha kėrkon trima, heronjė, rrotela. Po le tė kėrkojė ajo, dhe le t'i gjejė, lirisht.
Ne, shumica jemi krejtėsisht tė rėndomtė. Dhe, ta dini: poqėse jemi tė gjithė heronjė, vaj halli pėr ne. E, mos e dhashtė zoti qė tė gjithė tė biem dėshmorė, sepse nėse biem tė gjithė, nuk mund tė jemi as dėshmorė mė. S`ka kush ta bėjė vlerėsimin. Njeriu ėshtė e vetmja njėsi pėr matjen e vlerave njerėzore.
("Ngucakeqi" nr.5/1998)

jadore
15-04-09, 19:02
REKLAME
BLENI FLAMUJ
Bleni flamujtė tanė, flamujtė tanė janė flamujtė mė kuq e zi nė botė. Shqipet e flamujve tanė janė aq tė natyrshme, veē qė s'bėjnė ve, dhe kanė gjak tė vėrtetė shqiptarė. Ato i kanė kokat mė tė mėdha se tė flamujve tė tjerė. Kthetrat e shqipeve nė flamujtė tanė janė tė mprehta dhe nuk e lėshojnė asnjė armik. Flamujtė tanė i kanė shtizat mė tė lira dhe mė tė gjata nė botė, dhe e kanė pėlhuren mė kualitative kėshtuqė nuk i shpon as plumbi i shkaut. Bleni, se flamujtė tanė ju mbajnė ngrohtė se kanė ngrohje qendrore dhe valojnė mė sė miri nė botė, valojnė edhe kur nuk ka erė, dhe nuk kėrkojnė tė ushqehen, as nuk shpenzojnė benzin. Ata vetvetiu vihen nė krye tė turmave, shkaktojnė erė qė tė mund tė valojnė nė erė tė vet, dhe e trembin armikun flamujtė tanė, sepse kanė zemėr trime. Bleni flamujtė tanė, se janė flamujtė mė liridashės nė botė. Shesim edhe flamuj me pėrvojė revolucionare e patriotike. Shesim flamuj tė harrnuar me copa zemrash, flamuj tė qepur me enė tė gjakut, flamuj me bazė tė shėndoshė patriotike, flamuj tė edukuar e tė formuar kombėtarisht, flamuj tė lindur nėpėr beteja e tė sprovuar nė robėri tė plotė, me shkolla tė kryera pėr patriotizėm, flamuj me plagė kombėtare dhe me biografi tė pastruara nga mbeturinat komuniste. I shesim tė larė e tė pastruar nga tradhtitė, tė ēiltėr dhe tė ndershėm, me paradispozita ēlirimtare.
Flamujtė tanė janė flamujt mė tė lirė nė botė. Nuk grisen pa nevojė dhe valojnė saherė tė doni. As shpenzojnė energji, as kėrkojnė vitaminė, as e humbin kohėn kot. Edhe kur janė tė paguar, i shėrbejnė kombit tė vet. Pėrvoja e gjatė nė robėri i bėn ata veteranė tė luftės ēlirimtare. Blejini dhe binduni nė rolin e tyre historik, janė tė disponuar gjeografikisht ata, dhe vetėm me flamujtė tanė mund t'i ndėrroni kufinjtė ndėrkombėtarė dhe ta shkėrdheni Kartėn e Helsinkit.
Urdhėroni e ejani, dyqani ynė ėshtė nė fund tė kombit, rruga e robėrisė shekullore, numri i lirisė, dera e parė nė drejtim tė sheshit patriotik, kati i pėrēarjes tradicionale.
("Ngucakeqi" nr.4/1998)

jadore
15-04-09, 19:05
DIALOG SHUL SHQIPXHEMA:"Eh, tė ishe shqipe mali, tash ishim kėnaq duke folur".
RREMA:"Unė nuk di gjuhė tjetėr, e ky nuk di shqip..."
XHEMA:"Kėshtu pa njė gjuhė tė huaj, je si sakat..."
RREMA:"Paj, ndoshta di anglisht? Kurrė nuk e kam provuar."
XHEMA:"Jo, as ky nuk di se turinjtė i paska, disi..."
RREMA:"Pa folur me njeri, ėshtė vėshtirė. Po mėrzitem..."
XHEMA:"Nuk ėshtė jetė kjo, nuk ke me kė e ndėrron njė fjalė."
RREMA:"Kur e ke njeriun tėnd, edhe koha kalon mė shpejtė."
XHEMA:"E bė ndonjė dert, qanė ndonjė hall, harron..."
RREMA:"Njeriu yt ėshtė i yti, apet se apet..."
XHEMA:"Kohė e vėshtirė. Nuk ke njeri pranė..."
RREMA:"Vdes e nuk ka kush tė qanė shqip, nė gjuhė tė nėnės."
XHEMA:"Pse nuk provoj frengjisht? Belte di... Jo, valla."
RREMA:"Veē njėherė ta dėgjoj njė fjalė shqip e tė vdes..."
XHEMA:"Xhytyrym ėshtė njeriu qė nuk di gjuhė tjetėr pos..."
RREMA:"Po pėrse nuk di shqip ky pėrdesuz?"
XHEMA:"Ndonjė fjalė ėshtė dashur ta mėsoj, teveqeli."
RREMA:"Ah pisi, as njė fjalė shqip, ky farė burri..."
XHEMA:"Kur ėshtė myrteqyp... Nuk di shqip, kulovi."
RREMA:"Po lypka asish nėnėn ky qė nuk di shqip..."
XHEMA:"Uh, nėnėn e tij, po si nuk ka mėsuar pak shqip..."
RREMA:"Valla qenka pėr stupc, qė njė shoq nuk ia gjenė:"
XHEMA:"Ky pis, gjithėēka mendon pėr mua, tash..."
RREMA:"A thua po mė shanė?... Hė, nėnėn e tij..."
XHEMA:"Ēfarė ėshtė ky, ma mbėrthen me nėnė e babė..."
RREMA:"Ja qi e ja bėj edhe unė kėtij... kujton ky..."
RREMA:"Lokėn ja shkėrdhefsha nėse mė shau. E, mė shau..."
XHEMA:"Pėr zotin ky mė shanė. Ta qi e ta shkėrdhej. A ndjeve?"
RREMA:"Hu, nėnėn ta shilofsha, a mua mė ke gjetur, a..."
XHEMA:"Tash tė kallxoj unė ty, bre ti qifsha shtatė nėna!"
RREMA:"Se nuk po e di unė... Ta qi e ta shkėrdhej..."
(pas 43 minutash)
XHEMA: Qyre, mos shajė se ta shkėrdhej nėnėlokėn.
RREMA: Ta qi e ta shkėrdhej, a shqiptarė tek je, a?
XHEMA: Bre mut, po mendon se nuk po tė kuptoj...
RREMA: More tek je shqipe se pa ta kajtė loken...
XHEMA: I qofshė falė gjuhės qė po flet, se... A di ti bre?
RREMA: Kujt po i thua?... Mua, a?!... Po unė ty...
XHEMA: Tė bėj qė tė kanė e zeza nėnė... Qen!
RREMA: Pisi!... Kujton qė tė duroj unė?!... He, nėnėn...
(1 minut e 34 sekonda mė vonė)
RREMA: O, A KA TURK QĖ NA NDANĖ, SE U BĖMĖ KAHRE?!...
XHEMA: O, A KA TURK A SHKA QĖ NA HYN NDĖRMJET, SE U BE MUTI SA SANA...
(Konstantimi: Po fort i kishte marrė malli pėr shoqi-shoin, "SHQIPET E MALIT"!!!)
("Ngucakeqi" nr.1/1998)

jadore
15-04-09, 19:06
"NA KA QUA DUDIJA LETĖR..."
S`KA LEZET - PA GAZEPPo, m`kujtohet, tre vllaznit e m`dhej` paten shkua n`Gjermani, e Rrahim agėn e lanė te shpija me ne gratė me punua tokźn e i thanė m`e lvrua fellė. Rrahim agėn s`e kanė pasė bash vlla, po qashi disi. E, i patėm zėnė nuse Rrahim agės - nuk asht qi nuk i patme zanė, po miku qitke kajde. E na, gjenjen e mirė, vaklla . U mushem jo veē traktora po edhe video e televizora... Na u pat ba shpija si radiostanicė pej kabllave.
Paj vjeshtė ish, veē vike era shtalba, kumbulla e pestil. E na shnosh si molla. Kur na thirri Rrahgim aga e tha: hajdeni me pa si rrnojnė gjinja e meēum, i thame: ani valla, edhe na po kena qejf m`i pa qysh rrėnojnė gjinja e meēėm. Rrahim aga i hujdisi kabllat, i shtini gjithėcilin n`vend t`vet, e lėshojė televizijen e ja rrotulloi vidies. Kur ēka me pa? Tė dualen nja tri gra disi si na, e t`i kcyen ni mashkulli disi si Rrahim aga, e ēnuk ato e shtrydhu na. Ishin kanė t`hazdista e copricullak. Si mazujka... Uh, qyqe, niherė m`u terruen sytė. Ēka asht kjo punė k`shtu? Rrahim aga na foli mirė e kadalė: qyre, na jemi katunarė e nuk dimė qysh rrnojnė hallki. Ata ia dinė lezeti kėsaj dynjeje. A p`i shihni ēka po bajnė? Edhe kėta njerėz janė sikur na, veē janė t`meēum, zoti i ka kurtalisė me mend... E fol Rrahim aga e kqyru na, e fol ai e nxeju na. U bame flakė. Dikur Rrahim aga na tha: dishnju edhe ju. Tybe fjala e Rrahim agės ra me vend se unė veē i kisha shpėrthye pullat e xhaketės se flaka nisi me m`dalė. Deshnu, deshnu... ēka t`bajnė dynjeja, bojna edhe na. E t`ja krisme me Rrahim agėn si me i pa krye treqind shkolla bash pėr qasi punėve.
I bame valla do ditė, qashtu disi. Po, po, me lezet. More dita na dukej treqind sahatė e gjatė. Kur e bajke zoti aksham, te trija i ndihmojshim shoqja shoqes `t`i kryejmė punėt sa mė shpejtė, i vejshim thminė n`gjum e turr nė odė te Rrahim aga. Rrahim aga pritke si asht mas mirit: me gisht n`vidie e me kablla... n`dorė.
Po ajo kurva e dreqit, qika e madhe e kunatit, kish pa folė bre zoti e plastė atje ku asht. E na mos di. E erdhen burrat prej Gjermanie, ndejen ni javė e shkuan. Po ēfarė t`shkume. As dej n`Mitrovicė nuk ishin kanė shkua e t`kthehen pak para gjysmės sė natės. Vinė te shpija e u afrohen dritareve t`odės. E shpalojnė pak perden kur ēka me pa: tri gra cullak me Rrahim agėn n`midis. E t`i bajnė gati alltijat e t`qesin tė tretė pėrniherė. Demek, mos tė dihet cili e vrau vllanė e vet. Ra Rrahim aga i pashpirt e na dy kunatat e hangrėm nga njė plumb, njara n`kamė e tjetra n`elė t`bythės, qashtu si na ka zanė puna, de. Nuk e di ti ēfarė zjarrmie ish me t`hi plumi kur s`duhet e ku s`duhet... Qe ku e kam shejėn, a p`e sheh? Po nasht, pasha t`madhin zot nasht se gjithmonė asht kanė: s`ka lezet pa gazep.
Nejse, se e zgata. Shkoi Rrahim aga si mos t`ish kanė. Ai farė djali, e s`u muerr vesh kush e vrau. U mshel ai llaf. Marrja met n`terr.
Shkuen shumė vjet, kur erdh nifarė profesori i madh qi pajtojke gjaqet. Vallahi gjith m`duket qi e ka pasė emnin Anton, po m`vret e s`di pėr llagep... E po. Duel kunati i madh para tan ati hallki e tha: gjakun e vėllavit po ia fali pop`llit e flamurit. Me gojė t`vet tha... Qysh nuk e fal gjakun e Rrahim agės, qė e ka vra me dorė t`vet?
Fort selam po t`baj me shkrum t`Rrahim agės nė buzė e me zjarmi andej e kendej. Po e di ti, de.
("Ngucakeqi" nr.5/1998)

jadore
15-04-09, 19:08
REKLAMĖ
Nė dyqanin tonė kemi ēdo gjė qė na ka qėlluar, duke nisur prej specave tė racės ilire, pėrkrye lakrave pellazgo-iliro-thrrakase, nėpėr kollomoqa tė karakterit tė fortė shqipėfolės - dardan, patate qė nė zemėr kanė idenė pėr bashkim tė trojeve shqiptare, kastraveca tė formave kombėtare e karakterit nacional, e deri te qepėt arbėrore, hudhrat arnautase e karrotat arvanitase... Pastaj suxhuktė, oh, suxhuktė! Nga mė tė mirėt qė njeh kjo koqe dhe, suxhuk shqiptarė me mish viēi tė kualifikuar, suxhuk kombėtarė tė punuar nga mishi i lopėve qė veē qė nuk kanė folur shqip, aq tė menēura e tė vetėdijėsuara qė kanė qenė. Qepėt tona nacionale, secila veē e veē, disponon me ēėrtifikatėn e lindjes qė dėshmon se ėshtė nga Kosova Kreshnike me "K" shumė tė madh. Edhe pėr lakrat kemi siguruar dėftesa tė kualiteteve morale e politike dhe edhe ato dėshmohen pėr origjinė qindpėrqind shqiptare. Po, kemi dhe zarzavate tė tjera qė trashėgimia kombėtare i solli brez pas brezi deri nė ditėn tonė. Pasuli ynė ėshtė me dy krerė, sallatat tona janė si emblemat mesjetare tė principatave tė Arbėrit, hudhrave tona u vjen erė shqiptari, feferonkat tona janė tė mbushura barot dhe djegin tamam shqiptarqe. Urdhėroni e ejani nė dyqanin tonė "ARDHMĖRIA SHQIPTARE" dhe do tė gjeni edhe ēka nuk kemi fare, edhe ēka nuk kemi pasur kurrė. Edhe ato i shesim lirė. Etiketat e ēmimeve i keni falė. Ejani vėllėzėr, si u ka hije stėrnipėrve tė... (Nuk po mė kujtohet, bre Selė, stėrnipėr tė kujt thojshim?!)
("Ngucakeqi" nr.3/1998)

jadore
15-04-09, 19:09
DIALOG SHUL SHQIPHASANI: Ulu, Hysen. Ēka po sillesh si pordha n'klina?
HYSENI: Pėrse tė ulėm? Si tė ulėm? Ku tė ulėm?
HASANI: N'bythė ulu, Hysen. Ulu n'bythė, po tė them!
HYSENI: Qyre, mbėshele, se veē je shqiptar, se...
HASANI: Sepse ti s'di tė mendosh nė kėmbė. Ulu nė "mythė"!
HYSENI: Nuk dua tė ulem, Hasan! Kqyri punėt tua!
HASANI: Ulu bre, ulu! Ēka je qua si kari n'darsmė?
HYSENI: Qyre ti... Mbylle se po ta... Ēka po kujton?
HASANI: Ulu Hysen, se tė rrafi e tė bėj... Ulu, thashė!
HYSENI: Po kėnd e rrafė, ti, bre ty ta asihsha... ta kėsihėsha!
HASANI: Ulu po tė them, se tė prisha, Hysen!... Uluuuu!
HYSENI: Po, a di ti bre nėnqimė qi unė jam... a di ti a jo?
HASANI: Shqiptar zemėr dai?!... Zemėr mut je, Hysen.
HYSENI: Qyre, veē po na sheh kush pasha njė zot... Se pasha t'madhin...
HASANI: Ulu n'bythė, Hysen, se unė e di kush muti je; ulu, dhe mos shiko anash se askush nuk po na sheh. Se, pasha njė zot, tė bėj qė tė qanė e zeza nėnė qysh jam hidhėrua n'shka!
HYSENI: Qe bre burrė, u ula.Pse s'po kallxon ēka ke? Pse po hidhėrohesh?... Pėr ty bėj edhe mė shumė... Pse nuk po mė tregon? Hė... A t'u ula?!... A t'u kam ulė mirė?... A t'u kam ulė pėr qejfi, Hasan?
HASANI: Merr frymė thellė, nxjerri duart prej xhepave!
HYSENI: Duert i nxjerri, a me marrė frymė s'marr!
HASANI: Merr Hysen. Se ta ngjeshi gojės si me ta pa lėnė baba.
HYSENI: Paj, pėr me i nxjerr prej xhepit, mė duhet tė ngritem apet...
HASANI: Tė duhet, Hysen. Pėr ndryshe, tė hypi shqelma.
HYSENI: Po e nxjerri veē njarėn, Hasan. Pėr hatėr tėnd, se...
HASANI: Pėr zor po e nxjerr, Hysen. Prej tute. E di tutėn, ti.
HYSENI: Hasan, ma ke shtrua zullumin. Nuk tė duroj.
HASANI: Duron Hysen, duron. Se, tė dėrmoj. Tė prishi...
HYSENI: Burrė, kem qėlluar shqiptarė. A jem Mic Sokola?
HASANI: Muta jem, Hysen. Ēfarė Mic Sokolash unė e ti?
HYSENI: Mos e ofendo kombin shqiptarė, Hasan... Mos.
HASANI: Po ēfarė kombi shqiptarė unė e ti, o muti i keq!
HYSENI: Po m'frynė dika. E ka lėnė dikush derėn ēelė...
HASANI: Po t'frynė, Hysen, po t'frynė. Ta ka lėnė dikush derėn e Ēarshisė ēelė, e di. Ja ēfarė Mic Sokolash jemi. O kuku pėr kombin qė na ka, po ēfarė shqiptarėsh jem unė e ti? E pe kur kaloi njė milic shka e ēkulan, si e ulėm kokėn, e gadi u dhiem ndėr veti? A qasi shqiptarėsh jem, a? ...Paj pasha njė zot, veē mė vjen marre e tybe as na pranojnė, se, jau ulim erzin, se pa t'marrė pėr krahu e me dalė n'atė anė tė rrugės. A po i sheh magjuptė? E me hy ndėr ta, e mos me i thanė veti shqiptarė, mė... Veē s'ka hije, se ua prishim rodin edhe atyre... Paj "me ne i shanė tana miletet", thoshte baba im, bre Hysen...
HYSENI: Aaaa, hajgarexhi je ti, Hasan. Tė njoh unė...
("Ngucakeqi" nr.4/1998)

jadore
15-04-09, 19:11
SHQIPTAROLOGJI
SHQIPONJAT NĖ RREZIK!Shqiponjat nuk e kanė natalitetin tonė. Duket se "shqipanat" janė meshkuj pėrtacė. Ndryshe nga ne qė jemi mė pak tė rrezikuar, shqiponjat janė nė rrezik tė madh. Ne do tė rezistojmė edhe ndonjė dhjetėvjetėsh, por ato janė nė zhdukje e sipėr. Sorrat po shtohen vazhdimisht, sidomos sorrat e zeza, ose "sorrat shkina", si u thonė ndryshe, ndėrsa shqiponjat, edhe pak vite e do tė zhduken nga Alpet Shqiptare, nga Ballkani, Evropa, dhe mė gjėrė. Por ne jemi tė brengosur me zhdukjen e shqiponjave nga Alpet Shqiptare - se, ku dhemb dhėmbi, shkon gjuha. Sepse nuk mund tė pėrfytyrojmė ditėn kur nga tė gjitha "shqipet tona" tė mbetet vetėm shqiponja nė flamur! Ajo do tė jetė katastrofė, jo ekologjike (se pėr katastrofa ekologjike nuk na e ndien kalemi!) po katastrofė kombėtare. E nė ndėrkohė, ne "bijtė e shqipeve" ēka leshin po bėjmė? Ēka po bėjmė pėr ardhmėrinė tonė "bukvale"? A i mjaftojnė ardhmėrisė duart nė xhepa, edhe nė qofshin xhepat e shkyer? Kur mos tė dijmė cilėt janė gishtat e cili ėshtė karuci, kombi e ka pisk!
Ardhmėrisė nuk i mjaftojnė spermatozoidet. Nuk ėshtė njėsoj ku hudhen ata "plisbardhė tė vegjėl". Nėpėr W.C.-tė e stacioneve evropiane tė trenit nuk mund tė sigurohet nataliteti. As nėpėr Hajme. E sidomos nėpėr gryka tė mitrave tė evropianeve tė etshme pėr karuc. Nataliteti sigurohet nė truall tėnd, nė arė tėnde, brenda pragut tėnd (bėnė edhe nė fqinjėsi). Dhe kot e thotė shkenca: ardhmėria ėshtė nė trupat qiellorė, nė udhėtime kozmike. Jo, ardhmėria jonė ėshtė nė mitrat tona. "Bijtė e shqipes" duhet t'i vėnė nė lėvizje koēet, nė lėvizje dhe nė drejtimin e duhur, se spermėn nuk e vė nė lėvizje era siē e vė polenin e luleve. Ose, "ta pastrojmė" pak fjalorin sa s'na kanė rėnė dhėmbėt nga fjalėt e pista?!
Shqiponjat vėrtetė kanė qenė krenaria e majave tė bjeshkėve. Shkėmbinjtė e thepisur nuk kanė kuptim pa shqiponjat, gadi si edhe flamuri qė "ėshtė mėsuar me tė" dhe nuk di tė valojė ndryshe. Me kohė, historia krijon harmonitė e veta, dhe harmonia, gjegjėsisht harmonitė janė - zoti vet. Ēdo gjė ėshtė prodhim i harmonisė. Edhe njeriu, edhe virusi, edhe piruni. Gjėrat e kėrkojnė njėra - tjetrėn, e gjejnė, dhe krijojnė vazhdimėsinė. Civilizim do tė thotė - kontinuitet. Prandaj shkenca provon mundėsitė, prandaj religjioni provon dogmat, prandaj fati profon krajatat. Antropologėt mendojnė se qė nga fillimi i racės njerzore, nė planetėn tonė kanė marrė frymė rreth 80 miliardė njerėz. Merreni me mend: 80 miliardė. Po ēka janė 7-8 milionė shqiptarė sot, ose - 70-80 milionė gjithėsejt? Ē'fat ishte ai kur 100 milionė ilir u reduktuan nė 6 milion shqiptarė? Domethėnė, shqipet po ēalojnė. "Bijtė e shqipeve" po shterrin duke pritur ardhmėrinė nė vend qė ta krijojnė. Sepse ardhmėri ėshtė njeriu. Qoftė edhe shqiptarė, qė do ta shquajmė prioritet. Pse mos tė shkruajmė shqip kur mendojmė shqip? Ose shul shqip: mos u shpenzoni kot. Sepse shkenca thotė: njė mashkull, nė jetėn normale e tė shėndoshė prej meshkulli, "nxjerr nė treg" pikėrisht 80 miliardė spermatozoidė tė gatshėm qė nė rrethana normale tė shndėrrohen nė njerėz. Qofshin edhe shqiptarė, pse jo? Civilizimi mbrohet nėpėrmjet njė populli, numrat mbrohen pėrmes njė tipi. Tetėdhjetė miliardė, aq sa do tė ketė pasur njerėz planeta jonė e lodhur dhe e dėrmuar me kėta rrathė civilizues?!
Shqiponjat vėrtetė janė nė rrezik. Po zhduken shqiponjat. Sorrat po shtohen gjithnjė, sidomos sorrat e zeza, veēmas ato. Dhe i keni parė: shqiponja rri vetėm, sorrat rrijnė bashkė. A t'i fajsojmė shqiponjat pėr egoizėm?! Jo, nuk kemi kohė. Duhet tė brengosemi, qoftė edhe nė njė gazetė pėr "humor e satirė". Sepse, a mund tė mirret me mend data (qė nuk ėshtė larg) kur, nga tė gjitha shqiponjat e Alpeve Shqiptare, do tė mbetet vetėm ajo qė ėshtė nė flamur?
Atėherė as asaj nuk do t'i mjaftojnė "dy krerė qė ka", ore ju, budallenjtė mė tė menēur nė botė!
("Ngucakeqi" nr.8/1998)

jadore
15-04-09, 19:13
LETRA PA ADRESĖ
Populli nuk ka adresė. Sidomos populli ynė e ka adresėn e ēaprapikėt, mė tė shprisht se gjakun. Nėse u drejtohesh atyre tė Shqipėrisė, nuk tė marrin vesh ata tė Kosovės, nėse u drejtohesh atyre tė Kosovės nuk tė lexojnė nė Shqipėri, nėse u drejtohesh shqiptarėve tė Maqedonisė, hidhėrohen ata nė Mal tė Zi... Nėse u drejtohesh "tė gjithė shqiptarėve nė trojet tona" tė hidhėrohen 7-8 qind mijė nė diasporė, nėse u drejtohesh me "shqiptarė tė botės" ka rrezik qė ndonjė refugjat yni tė ngelet jashtė kontekstit sepse ka arritur nė ndonjė planetė tjetėr... Nėse u drejtohesh me "vėllezėr shqiptarė" hidhėrohen motrat, nėse u drejtohesh me "vėllezėr e motra" hidhėrohen hallat, e kėshtu - pėrherė dikush mbetet jashtė fonisė kombėtare, gjė qė shkakton kakofoni. Por kjo edhe nuk ėshtė qenėsore: kjo vetėm dėshmon - pėrse problemi qė duam tė shtrojmė, venalohet nė kontekstin melodramatik "letra pa adresė" dhe asgjė mė shumė as mė mirė...
E problemi qė duam tė sheshojmė ėshtė i ashpėr. I rreptė. Dikush do ta quaj edhe antishqiptarė. Por shqiptari ka nevojė tė jetė pakėz antishqiptarė nė momente tė caktuara, jo nė nivel tė tradhtisė po nė nivel tė komunikimit jashtė kanuneve. Jashtė shablloneve tė traditės. Jashtė formulave nacionale.
Pėr shembull: katėr virtytet tona kombėtare (mes tjerash) janė: mėshira, burrnija, mikrėpitja dhe besa. Mėshira - nė kuptimin e "mirėsisė" demek, zemrės njerzore, humanizmit!
Sė pari: MĖSHIRA!... a ka gjė mė tė tmerrshme se mėshira nė luftė? Ajo ėshtė katastrofa vetė. Pikėrisht nė mėshirė - humbet lufta. Dhe kėsaj duhet hypur shqelma sa mė parė. Nėse don tė keshė mėshirė nė luftė, lere edhe luftėn dhe mos e bė fare!
E dyta: BURRĖRIJA! Ēka tė duhet burrėrija nė diplomaci? Politika ėshtė arti i rrenės, diplomacia ėshtė arti i mashtrimit. Ēka i duhet kėsaj burrėrija? Qė ta falimentojė? Lere tė gjorėn pėr oda burrash se nė diplomaci, burrėrija ėshtė dekor i rremė!
E treta: MIKĖPRITJA. Po sa shumė bukė i dhamė tė huajit e sa shumė dajak e robėri na dha si kundėrshpėrblim! Hudhe nė bėrrlog tė traditės mikėpritjen, sepse atė e kemi pasur pėr tė huaj (mė shumė), dhe duke u ofruar kafshatėn kemi dashur t'u hyjmė nė zemėr tė tjerėve, e kemi harruar se kafshata nuk shkon nė zemėr por nė lukth. Del nga zorra e trashė! (mikėpritja, jona!)
E katėrta: BESA. Ēfarė institucuioni ėshtė ajo? Nė njė botė krejtėsisht tė pabesė (tė pabesė, sepse tė gjithė luftojnė pėr ekzistencė), ne e kemi shpikur besėn. Po duket se na e kanė shpikur tė huajt dhe na e kanė ngjeshur qė me tė tė na e pijnė gjakun mė mirė. Ēka tė duhet besa nė kėtė botė tė pabesė, o shqiptari im? Po a sheh ku tė solli besa qė e deshe dhe me tė cilėn u krenove. Po a di se dymijė vjet po tė presin tė tjerėt nė besė, e ti po shet mend se je i besės, ta hangėrt dreqi besėn. Atė qė s'mund ta keshė pėr veti, mos e ruaj pėr tė huajin, o fara e dreqit! Se u rrope duke rėnė viktimė e besės e burrėrisė, urtėsisė e butėsisė tėnde nėpėr shekuj tė pamėshirė, tė egėr, tė ashpėr e tė pabesė.
Ti je viktimė e zemrės sate, shqiptari im i mirė!
("Ngucakeqi" nr.14/1999)

jadore
15-04-09, 19:22
epilog

http://shkreli.net/dardan/media/Atje%20poshte%20po%20fryen%20era%20-%20Dardan%20Shkreli.mp3

>>{SpOnGeBoB}<<
15-04-09, 20:53
Sa deshta me kqyren kush tekoka tu shetiten qitu ne Bulevard

Ev zhade be, sha zoten nuk po hecka qisajde se te e paskan mushen qete bulevardin pordhe qaj Hasani edhe Hyseni. Ev shoq po a nuk paten ku me ja lshue a pa qare me ardhen ne bulevard me krisen a.

jadore
15-04-09, 21:00
Sa deshta me kqyren kush tekoka tu shetiten qitu ne Bulevard

Ev zhade be, sha zoten nuk po hecka qisajde se te e paskan mushen qete bulevardin pordhe qaj Hasani edhe Hyseni. Ev shoq po a nuk paten ku me ja lshue a pa qare me ardhen ne bulevard me krisen a.

opaaaaa,
e qysh deshte ti tjeter ti identifikosh vllaznit..??
P.s.
mos ma prish randevune ..

Scooby-Doo
25-04-09, 15:18
wow po a munesh mem kalllxu kur u zgjove nga kjo enderr ne cilin krah ke ka flen.