PDA

View Full Version : Arabia Saudite e 58-ta ne radhe.


Pupi
25-04-09, 22:07
U kujtova si nuk i paska shkuar ketu askujt ne mendje per kete njohje, Qe unė, e qebesa edhe elita qė i njohin senet thanė ktyre ditėve qė ishte njė njohje mė rėndėsi tė veqant.
Pra 5 min. kohė pėr "Pavarsin e Kosovės" respektivisht njohjen e saj nga Arabia Saudite.
Falimenderit, tė mirės kurr nuk i del "AFATI".

Pupi
25-04-09, 22:14
Dikushi i madh shoh tė jetė vėnė nė pėrgjegjie "Akcion", ishalla nuk shkreton gjė !

Guri i madh
25-04-09, 22:24
Guri i madh shoh tė jetė vėnė nė pėrgjegjie "Akcion", ishalla nuk shkreton gjė !
o une nuk kam mujt me u kyq ne dardani i kam ndegjue lavdatat e hashim qkulanit kjo njohje esht rezulltat i shtetit shqiptar pikrisht lobim i LULZIM BASHES e hasha le te haj mut sa te don se ka deshtetue ne te gjitha sferat e qeverisjes


te lumt LULZIM BASHA

Virti
25-04-09, 22:58
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0d/Flag_of_Saudi_Arabia.svg/150px-Flag_of_Saudi_Arabia.svg.png

Shukran! :smile:

Murgesha
26-04-09, 00:55
Dikushi i madh shoh tė jetė vėnė nė pėrgjegjie "Akcion", ishalla nuk shkreton gjė !


Paj ja u kemi nevojėn e njohjes e po duhet me ju thėnė Falemnderit, akcionet i lojmė pėr raste tjera hahahahahaahahahaha.

Scooby-Doo
26-04-09, 11:22
Paj ja u kemi nevojėn e njohjes e po duhet me ju thėnė Falemnderit, akcionet i lojmė pėr raste tjera hahahahahaahahahaha. Arabia Saudite e ka njohur pavarsine ,per shkak se jemi shtet islam e jo per ju fe e flliqt e papadikave te vatikanit

Artisti
26-04-09, 13:04
Arabia Saudite e ka njohur pavarsine ,per shkak se jemi shtet islam e jo per ju fe e flliqt e papadikave te vatikanit


Edhe Irani po e njofke Kosoven me Deklaraten kunder Pavaresise se Kosoves te dorezuar ne Gjykaten e Hages, vetem e vetem se jemi shtet "Islam".


Keshtu jane Islamistet!.

Murgesha
26-04-09, 13:09
Arabia Saudite e ka njohur pavarsine ,per shkak se jemi shtet islam e jo per ju fe e flliqt e papadikave te vatikanit

Po bre ju plasi b**** atyre qe ka scooby-doo asi islamista ne Kosove. Kosova u shpall e pavarur para 14 muajsh e me pas kon qaq scoobydooiste asi islamiste e kishin pranu menjeher.

Zoti na e ruajte Ameriken edhe per ket njohje se per sa jem ne islamista s“na kishin njoft kurr.

panta_rhei
26-04-09, 15:40
Arabia Saudite e ka njohur pavarsine ,per shkak se jemi shtet islam e jo per ju fe e flliqt e papadikave te vatikanit

Vatikanin e ka njoftė moti!

Vatikani nuk na ka njoftė hala! (bre n... e paparatzistit)

Idila
26-04-09, 16:24
Arabia Saudite e ka njohur pavarsine ,per shkak se jemi shtet islam e jo per ju fe e flliqt e papadikave te vatikanit
Po ta merrte parasysh Arabia shtetin Kosovar si shtet islam (meqė po thua ti), do duhej e para t`a pėrkrahte pamvarėsin e saj! Natyrisht do t`a pėrkrahte e para, vetėm nėse do tė kishte ndonjė interes ndaj shtetit Kosovar! Kėshtu pra, ėshtė e 58-ta nė radhė qė pranoi...ja nga qejfi, ja nga zori! Ku t`a dimė ne?!!

Pupi
26-04-09, 19:27
Ēka paska plas ktu sherri more....?

Jo jo mos u ngutni, as mos i ngatrroni gjanat, kėtu flitet pėr Arabia saudite e ka njohur Kosovėn.
E masi qe asht ashtu, u...ė nuk dijė pėrgjigje tjeter pėrrveq falenderimit.

Mos ja kani belan edhe ju, spo kan faj Islamistat qe po na thojn kemi krijuar islamofobi.

Ne mund ti'a ngjesim Hasanit apo Hysenit e jo krejt dyjes.....

Apo edhe k'shtu, askush nuk na ka faj pėr dėshtimet tona (mbarkombtare), sepse moti do na kishin njohur e rrespektuar bota, e jo si jemi bėrė lypsar, falimenderit Amerik, faleminderit Arabi, Faliminderit mut, faliminderit kak..........
Por meq e patem nisur qė secilin shtet ta pėrmendim kur tė na e njeh "Pamvarsin" edhe unė e shtina Arabin kėtu. e n'ėm pafshi tu shti kon tjetėr mo, m'dhefshi e'n gojė.

Makresh
26-04-09, 21:36
flm vllezerve "wehabista" nga arabia ! :)

Makresh
27-04-09, 10:02
Edhe Irani po e njofke Kosoven me Deklaraten kunder Pavaresise se Kosoves te dorezuar ne Gjykaten e Hages, vetem e vetem se jemi shtet "Islam".


Keshtu jane Islamistet!.

Ne konferencen kunder racizmit, presidenti i republikes islamike, Mahmud Ahmedinexhad, tha qe nuk e perjashton as njohjen e kosoves ne nje kohe shume te shkurter me qe kishte shume mardhenie te mira me shtetin e vetem ne ballkan, Shqiperin.

Pupi
27-04-09, 16:04
Ne konferencen kunder racizmit, presidenti i republikes islamike, Mahmud Ahmedinexhad, tha qe nuk e perjashton as njohjen e kosoves ne nje kohe shume te shkurter me qe kishte shume mardhenie te mira me shtetin e vetem ne ballkan, Shqiperin.
Derisa nė anėn tjetėr ka "argumentuar" paligjėshmėrin e Shtetėsis sė Kosovės sė bashku me Serbin.

Mirpor Arabia Saudite nuk ėshtė Irani, Arabia Saudite me asigjė nuk e ka ndihmuar kurrė Serbin. Edhe Kosovėn nuk e ka ndihmuar drejtėpėrdrejtė, por e ka ndihmuar me atė qė nuk e ka ndihmuar Serbin.

UniCorN
28-04-09, 00:55
Falemnderit shume e dashtuna Arabia Saudite. Te pershendesim prej se largu na shqiptaret, qe jemi musliman e te krishtere. Ne kete lufte te ftohet nderfetare qe po zhvillohet mes disa "shqiptareve" na i ke gezue muslimanet, se tash kane me u krenue me ty deri sa te vdesin per inati te krishtereve, e keta te dytit jane helmue, se tash ata te paret e kane nje argument me shume ne emer te fese se tyne. Qishtu e dashtuna Arabia Saudite, na shqiptaret e kemi hanger gjithmone buken tone e hallet i kemi pase larg vetes, se perndryshe nuk te kish ardhe ty shansa me na njofte ne shekullin e XXI, po e kishim pase shtetin hala pa u krijue hana, Hajt tungella oj Arabi se e zgata shume.

e_martumja
28-04-09, 07:38
Ishallah e ngren komen zhag :biggrin:

eksperti 1
28-04-09, 11:30
Ishallah e ngren komen zhag :biggrin:

-----------------------------------------------------

ishallah prej gojes tende ne vesh te Zotit,tu lumte goja e martume a ka mundesi ndon je msn nga ti apo nr tel .hahahahah

Bjeshka1
03-05-09, 11:53
Falemnderit shume e dashtuna Arabia Saudite. Te pershendesim prej se largu na shqiptaret, qe jemi musliman e te krishtere. Ne kete lufte te ftohet nderfetare qe po zhvillohet mes disa "shqiptareve" na i ke gezue muslimanet, se tash kane me u krenue me ty deri sa te vdesin per inati te krishtereve, e keta te dytit jane helmue, se tash ata te paret e kane nje argument me shume ne emer te fese se tyne. Qishtu e dashtuna Arabia Saudite, na shqiptaret e kemi hanger gjithmone buken tone e hallet i kemi pase larg vetes, se perndryshe nuk te kish ardhe ty shansa me na njofte ne shekullin e XXI, po e kishim pase shtetin hala pa u krijue hana, Hajt tungella oj Arabi se e zgata shume.

Keto fjale nuk i luan as topi.
Duhen edhe disa shtete te na njohin der sa te kemi te drejte ta veme flamurin ne Uashington. Secili vend eshte i mirseardhur te na njoh, dhe nuk duhat ne te grindemi, por duhet ti gezohemi cdo njoheje ngado vjen.
Duhet te emancipohemi dhe sa me shpejt te mendojme per bashkimin kombetar.
Dy shtete te pavaura nuk guxon kush ti pengoje te krijojne UNION.

Guri i madh
04-05-09, 03:12
Falemnderit shume e dashtuna Arabia Saudite. Te pershendesim prej se largu na shqiptaret, qe jemi musliman e te krishtere. Ne kete lufte te ftohet nderfetare qe po zhvillohet mes disa "shqiptareve" na i ke gezue muslimanet, se tash kane me u krenue me ty deri sa te vdesin per inati te krishtereve, e keta te dytit jane helmue, se tash ata te paret e kane nje argument me shume ne emer te fese se tyne. Qishtu e dashtuna Arabia Saudite, na shqiptaret e kemi hanger gjithmone buken tone e hallet i kemi pase larg vetes, se perndryshe nuk te kish ardhe ty shansa me na njofte ne shekullin e XXI, po e kishim pase shtetin hala pa u krijue hana, Hajt tungella oj Arabi se e zgata shume.


edhe une veq muj nji vul katrore me ja dhan kti shkrimiju pershendes UniCorN

Makresh
24-05-09, 00:10
"Njiheni pavarėsinė e Kosovės"

http://mesazhi.com/images/news/10896.jpg

Arabia Saudite kėrkon nga vendet anėtare tė OKI-t qė ta njohin pavarėsinė e Kosovės.
E shtunė, 23 Maj 2009 18:08

Arabia Saudite ua ka propozuar njė rezolutė pėr Kosovėn vendeve anėtare tė organizatės sė Konferencės Islamike qė mbahet sot dhe nesėr nė Damask. Nė kėtė rezolutė propozohet qė vendet anėtare tė kėsaj konference menjėherė ta njohin pavarėsinė e Kosovės, tė cilėn Serbia nėpėrmjet aksioneve diplomatike po mundohet ta pengojė.

Nė takim ėshtė kėrkuar nga 19 vende tė Konferencės Islamike qė ta njohin menjėherė pavarėsinė e Kosovės.

Siē raportojnė mediat serbe Beogradi zyrtar po mundohet qė t'ua propozojė vendeve anėtare tė konferencės islamike njė amendament qė ta ndryshojnė rezolutėn e Arabisė Saudite nė mėnyrė qė nga ai tekst tė hiqet kėrkesa pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.

Sipas agjencisė serbe tė lajmeve Fonet nė Ministrinė e Jashtme tė Serbisė ėshtė thėnė se Vuk Jeremiqi ka dy ditė qė ka biseduar me 15 shefa tė diplomacisė sė vendeve anėtare tė konferencės pėr kėtė ēėshtje. /ktv/

Guri i madh
24-05-09, 00:38
"Njiheni pavarėsinė e Kosovės"

http://mesazhi.com/images/news/10896.jpg


Arabia Saudite kėrkon nga vendet anėtare tė OKI-t qė ta njohin pavarėsinė e Kosovės.
E shtunė, 23 Maj 2009 18:08

Arabia Saudite ua ka propozuar njė rezolutė pėr Kosovėn vendeve anėtare tė organizatės sė Konferencės Islamike qė mbahet sot dhe nesėr nė Damask. Nė kėtė rezolutė propozohet qė vendet anėtare tė kėsaj konference menjėherė ta njohin pavarėsinė e Kosovės, tė cilėn Serbia nėpėrmjet aksioneve diplomatike po mundohet ta pengojė.

Nė takim ėshtė kėrkuar nga 19 vende tė Konferencės Islamike qė ta njohin menjėherė pavarėsinė e Kosovės.

Siē raportojnė mediat serbe Beogradi zyrtar po mundohet qė t'ua propozojė vendeve anėtare tė konferencės islamike njė amendament qė ta ndryshojnė rezolutėn e Arabisė Saudite nė mėnyrė qė nga ai tekst tė hiqet kėrkesa pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.

Sipas agjencisė serbe tė lajmeve Fonet nė Ministrinė e Jashtme tė Serbisė ėshtė thėnė se Vuk Jeremiqi ka dy ditė qė ka biseduar me 15 shefa tė diplomacisė sė vendeve anėtare tė konferencės pėr kėtė ēėshtje. /ktv/
ishalla ka sukses se shtetet tjera jan kunder ksaj rezulute siria egjipti libia e shum e shum do tjera

Makresh
24-05-09, 15:19
ishalla ka sukses se shtetet tjera jan kunder ksaj rezulute siria egjipti libia e shum e shum do tjera

Neser do votohet kjo rezolut, nese kalon, edhe egjipti, edhe siria do e pranojn ndoshta edhe kunder vullnetit te tyre pasiqe presupozohet te ken mardhenie me rusin, por do e Pranojn (Dasht Zoti).

Guri i madh
24-05-09, 20:21
ishalla ka sukses se shtetet tjera jan kunder ksaj rezulute siria egjipti libia e shum e shum do tjerashumica e shteteve islamike jan pro ruse e pro shkinave te belligradit po qe 55 vite kta ARABET E ZI jan miqsue me shkavin bile bile kta per llepa brenen e cecen e shkinat e beogradit e japin KREJT ARABIN e per kosov as qe ju bie ndermend se ktu jetojn njerz ata ju besojn fjalve te shkinave se ne ket provinc jetojn njerz me bishta


kam pas rastin me e krye sherbimin ushtarak aty ku shtetet arabe i kan pas pitomcat e tyre qe kryjshin shkolla per PILLOTA


kta arabt e zi kan qen mbreter te asaj rrethine po edhe ne ter jugosllavin kta nuk kan fe as moral e as etik njerzore

Makresh
24-05-09, 22:02
Mos u ngut mor Guri, kjo eshte politik, eshte loje qe ne shqiptaret nuk po e luajm hiq mir.

Shiqo, Jeremiqi lobon direkt ne shtetet arabe duke treguar ndershmeri dhe respekt per ta, kurse skenda jon, shkon dhe lobon n'anen e kunder, n'nju jork ku ata na kan njohur qysh ne ditet e para. Paradox ? Po valla.... edhe i madhe bile !

Guri i madh
24-05-09, 22:23
Mos u ngut mor Guri, kjo eshte politik, eshte loje qe ne shqiptaret nuk po e luajm hiq mir.

Shiqo, Jeremiqi lobon direkt ne shtetet arabe duke treguar ndershmeri dhe respekt per ta, kurse skenda jon, shkon dhe lobon n'anen e kunder, n'nju jork ku ata na kan njohur qysh ne ditet e para. Paradox ? Po valla.... edhe i madhe bile !
shumica e shteteve islamike kan miqsi 100 vjeqare me BELLIGRADIN e MICKOVIN kjo miqsi nuk prishet per kosoven e as per te gjitha trojet shqiptare


dikund ma teper se 2500 oficer e persona qeveritar te JORDANIS jan te martuar me shkina

Makresh
24-05-09, 22:32
Un kam marak me fol me fakte, se paku me dhon nje baze tani tjerat shnosh.

Guri i madh
24-05-09, 22:41
Un kam marak me fol me fakte, se paku me dhon nje baze tani tjerat shnosh.po ne te pakten ne lajme kemi ndegjue qe pas luftes se dyt botrore shum akte terroriste qe i kan krye muslimant ,jan trajnue ne jugosllavi ose ne republikat e bashkimit sovjetik


aktet terroriste qe kan ndodh ne gjermani ne olimpiaden e vitit 1972 ne MÜNSCHEN e kan bae palestinezt po te trajnuar ne jugosllavi edhe rusi


ka shum e shum fakte se muslimant me ortodoksit shkie e rus kan punue ngusht kunder miqve te shqiptarve


bile tek ne HOXHOLLART ju kan than besimtarve islam mshefe gruan bashkshorten mbas shkavit per mos me pae katoliki vllau i gjakut ,e dihet qe ne kosov me fe ortodokse kan qen vetem shkjet e malazezt

Makresh
25-05-09, 07:23
Po ortodoks e katolik jan njesoj ne besim qe njihen si : Te krishter, e per cfar akte terroriste po na flet ti ? Rusia pergjat 40 vite luftoj kunder muxhahidave afgan, luftoi ne ceceni, serbia beri te njejt duke i masakruar muslimanet e bosnjes dhe kosoves. Un s'shoh miqesi ketu, ti ndoshta.

premium
25-05-09, 08:21
Disa kėtu nuk i kan derdin pėr njohjen e pavarsis nga ana e shteteve Islamik,, por qėllimin e kanė pėr njohjen nga ana e sllavo Sėrbit , pėr ndryshe as Amerika nuk pranon Kosovėn nė Evropė pa Sėrbinė.
Shumė lehte po urreni shtetet Islame ..
kthejni kokėn pėrpjet e mereni me t;mirė Serbinė se ata po luajshin rolin ma t;madh pėr Kosovėn ???

premium
25-05-09, 08:28
Po ortodoks e katolik jan njesoj ne besim qe njihen si : Te krishter, e per cfar akte terroriste po na flet ti ? Rusia pergjat 40 vite luftoj kunder muxhahidave afgan, luftoi ne ceceni, serbia beri te njejt duke i masakruar muslimanet e bosnjes dhe kosoves. Un s'shoh miqesi ketu, ti ndoshta.
NJė pėrgjegje shumė e kjart pra,, ke Amerikan Rus , apo Serb janė i njejti rangu pėr shkatrim e masakrim (zullumqarėt) e fejės tonė ēė e pėrbėjm shumica .:cool:

Fshatari
25-05-09, 13:25
OKI miraton rezolutėn pėr Kosovėn pa hequr kėrkesėn pėr njohje tė pavarėsisė

Organizata e Konferencės Islamike ka miratuar sot rezolutėn pėr njohjen e pavarėsinė sė Kosovės. Pėr kėtė rezolutė kanė votuar 57 vende. Lajmin e ka konfirmuar pėr RTK-nė, ministri i punėve tė Jashtme i Shqipėrisė Lulzim Basha. Kjo rezolutė u bėn thirrje vendeve anėtarė tė konferencės, qė ende nuk e kanė njohur Kosovėn, tė ndėrmarrin njė hap tė tillė.
Rezoluta ėshtė hartuar nga Shqipėria pėrderisa ėshtė propozuar pėr votim nga Arabia Saudite, e cila konsiderohet si vend mė me ndikim tek vendet anėtare tė konferencės.
Ministri Basha ka deklaruar se rezoluta nuk ka pėsuar ndryshime duke hedhur poshtė pretendimet serbe se ėshtė arritur tė hiqet kėrkesa pėr njohje tė pavarėsisė.
_____________________________________
Ne 57 vendet qe kane votuar pro , ndodhen edhe Irani, Algjeria, Indonezia, Egjipti, etj.
jeremiē prap ka rrejt kur ka thane se asht hjek "kerkesa per njohjen e pavaresise"; ashtu siē rrejti per mediat false serbe se "takohej me njerez te rendesishem te Washingtonit..."!
Deshta me ia ba me dije gurit t'madh se popull ma t'poshter se shkjavin nuk e ke ne krejt kete dynja.

Makresh
25-05-09, 14:23
OKI miraton rezolutėn pėr Kosovėn pa hequr kėrkesėn pėr njohje tė pavarėsisė

Organizata e Konferencės Islamike ka miratuar sot rezolutėn pėr njohjen e pavarėsinė sė Kosovės. Pėr kėtė rezolutė kanė votuar 57 vende. Lajmin e ka konfirmuar pėr RTK-nė, ministri i punėve tė Jashtme i Shqipėrisė Lulzim Basha. Kjo rezolutė u bėn thirrje vendeve anėtarė tė konferencės, qė ende nuk e kanė njohur Kosovėn, tė ndėrmarrin njė hap tė tillė.
Rezoluta ėshtė hartuar nga Shqipėria pėrderisa ėshtė propozuar pėr votim nga Arabia Saudite, e cila konsiderohet si vend mė me ndikim tek vendet anėtare tė konferencės.
Ministri Basha ka deklaruar se rezoluta nuk ka pėsuar ndryshime duke hedhur poshtė pretendimet serbe se ėshtė arritur tė hiqet kėrkesa pėr njohje tė pavarėsisė.
_____________________________________
Ne 57 vendet qe kane votuar pro , ndodhen edhe Irani, Algjeria, Indonezia, Egjipti, etj.
jeremiē prap ka rrejt kur ka thane se asht hjek "kerkesa per njohjen e pavaresise"; ashtu siē rrejti per mediat false serbe se "takohej me njerez te rendesishem te Washingtonit..."!
Deshta me ia ba me dije gurit t'madh se popull ma t'poshter se shkjavin nuk e ke ne krejt kete dynja.


Isha i stresuar sot, por me ardhjen e keti lajmi beso qe buzqeshja n'veshem n'vesh me dilte :biggrin:

Per surpriz ? Eshte nje SURPRIZ ! Un mendoj qe sot qeveria e Kosoves eshte ēliruar nga nje breng e Madhe !

Duhet falenduar Zotin qe kemi Shqipėrin e Shqiperia Arabinė !

Dani11
25-05-09, 15:37
Vendim shume i rendesishem dhe i favorshem per ne, nje falenderim te posaqem per shtetin Shqiptare dhe ministrin Lulzim Basha, gjithashtu falenderim per Arabine Saudite dhe te gjitha ato shtete qe na perkrahin nga kjo konference.

Dani11
26-05-09, 09:11
Pritet njė bum njohjesh pėr Kosovėn
Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Lulzim Basha nė njė intervistė pėr BBC-nė ka paralajmėruar njė valė tė re njohjesh tė pavarėsisė sė Kosovės nga vendet e botės islame.
E martė, 26 Maj 2009 09:10

Ai e ka cilėsuar shumė tė rėndėsishme miratimin e njė rezolute pėr Kosovėn nga Organizata e Konferencėn Islamike gjatė samitit treditėsh tė mbajtur nė Damask tė Sirisė.

Rezoluta, qė u hartua nga Shqipėria, ndėrsa u hodh nė votim me propozim tė Arabisė Saudite, u miratua me unanimitet nga 57 vendet anėtare tė Organizatės, pėrkundėr pėrpjekjeve tė Serbisė pėr ta penguar miratimin e saj.

Basha e ka cilėsuar miratimin e kėsaj rezolute si njė sukses tė madh pėr Kosovėn, pėr diplomacinė shqiptare dhe pėr pėrpjekjen e pėrbashkėt pėr njohjen e Kosovės nė planin ndėrkombėtar nga njė numėr sa mė i madh shtetesh brenda njė kohe sa mė tė shkurtėr.

"Unė jam shumė optimist se kapitulli i ri i njohjeve i hapur me Arabinė Saudite dhe qė ka vazhduar me kėto dy shtetet tjera do tė vazhdojė edhe nė javėt dhe muajt qė vijojnė dhe se kjo rezolutė dhe klima e pėrgjithshme pozitive, tė cilėn Kosova e ka ndėrtuar nėpėrmjet sjelljes sė matur dhe tė drejtė tė autoriteteve tė saj, qeverisė sė Kosovės, shmangies sė provokimeve, konsolidimit tė shtetit ligjor, kuadrit ligjor nė vend, duke pėrfshirė kėtu edhe mbrojtjen e minoriteteve dhe stabilizimit tėrėsor tė situatės brenda nė Kosovė dhe nė rajon, do tė reflektohet padyshim me njė bum njohjesh nė periudhėn qė do tė vijė", ka thėnė Basha./bbc/

Makresh
26-05-09, 10:43
Serbia prap tenton ta mashtroi vetveten duke deklararuar qe ta ket arritur qellimin e saj duke e modifikuar rezoluten e hartuar nga Shqiperia.
Thelbi i kesaj rezolute ishte qe shtetet antare te Konferencės Islamike ta njohin sa me shpejt Pavarsin Kosovare per ata qe jan vonuar, dhe ky qellim u arrit duke mos iu opozuar askush,

MemphiSx
26-05-09, 12:57
O hashim thaci mos t'vjen marre me falenderu shtetin shqiptare,politiken e saj t'jashtme Lulzim Bashen per Rezoluten e shfaqur ne Konferenc,triumfin e Lulzim Bashes ndaj politikes serbe ne Konferenc!

Prano deshtimin e politikes se jashtme Kosovare,prano realitetin!
Faleminderit,Lulzim Basha! Ahhh qka i mungon Kosoves nje Lul!

Dani11
26-05-09, 13:37
O hashim thaci mos t'vjen marre me falenderu shtetin shqiptare,politiken e saj t'jashtme Lulzim Bashen per Rezoluten e shfaqur ne Konferenc,triumfin e Lulzim Bashes ndaj politikes serbe ne Konferenc!

Prano deshtimin e politikes se jashtme Kosovare,prano realitetin!
Faleminderit,Lulzim Basha! Ahhh qka i mungon Kosoves nje Lul!

RESPEKT

dani 1
26-05-09, 14:01
edhe egjipti e pakistani ishen te njoft pamvarsin e kosoves se kan than se i kena vllazen shqiptart edhe na dojn shum.ma kta se po folin keq per fen katolike edhe ma shum po i dojn hahahahaha lune shqiptar lune shyqyr se nuk jan krejt shqiptart si disa se po shkrujn ktu se nuk po muj me besu se shka po shkruni e si mendoni po turqija 500 vjet ne kosov shka skan ba ....................

Makresh
26-05-09, 14:10
Presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi falėnderuan edhe njė herė sot organizatėn e konferencės Islamike pėr miratimin nė mėnyrė unanime tė rezolutės pėr Kosovėn. Nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr media, presidenti dhe kryeministri e vlerėsuan tė rėndėsishme se rezoluta i referohet Deklaratės sė pavarėsisė tė 17 shkurtit 2008 dhe Kushtetutės sė republikės sė Kosovės.

Ata thanė se Kosova do tė aplikojė pėr anėtarėsim nė Organizatėn e Konferencės Islamike, menjėherė pasi tė jetė pranuar nė OKB. Sejdiu e Thaēi, nuk pėrjashtuan mundėsinė qė kryetari i AKR-sė Behxhet Paciolli, i cili ka paralajmėruar njohjen e Kosovės nga El-Salvadori me 2 qershor, tė pėrfshihet nė proces tė lobimit.

Fshatari
26-05-09, 15:25
Presidenti Fatmir Sejdiu dhe kryeministri Hashim Thaēi falėnderuan edhe njė herė sot organizatėn e konferencės Islamike pėr miratimin nė mėnyrė unanime tė rezolutės pėr Kosovėn. Nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr media, presidenti dhe kryeministri e vlerėsuan tė rėndėsishme se rezoluta i referohet Deklaratės sė pavarėsisė tė 17 shkurtit 2008 dhe Kushtetutės sė republikės sė Kosovės.

Ata thanė se Kosova do tė aplikojė pėr anėtarėsim nė Organizatėn e Konferencės Islamike, menjėherė pasi tė jetė pranuar nė OKB. Sejdiu e Thaēi, nuk pėrjashtuan mundėsinė qė kryetari i AKR-sė Behxhet Paciolli, i cili ka paralajmėruar njohjen e Kosovės nga El-Salvadori me 2 qershor, tė pėrfshihet nė proces tė lobimit.
Po pra. Ēdo gjė zhvillohet sipas agjendes se perpiluar ne 17 shkurtin e vitit 2008.Eshte e vertete se disa vende t'evropes s'mjere ia kane ushqye shpresat serbise po, fatkeqesisht, vizita e fundit e nenkryetarit amerikan, J.Biden, ne rajon, jau rifreskoi memorien dhe jau perkujtoi rrethanat ne te cilat eshte shpallur pavaresia e shtetit kosovar, pavaresi e pakontestueshme, e pakthyeshme, me territor te pacenueshem. Kete gjuhe vetem amerikanet e perdorin sepse nuk perkon hiē me te ashtuaquajturen "gjuhe dipomatike" te rrencave te pambarim te serbise e disa aleatve te saj ne perendim. Mesazhin e z.Biden ia percolli konferences islamike ministri i jashtem britanik i cili kerkoi njohjen e pavaresise se Kosoves nderkohe qe rezoluta ishte hartuar qe tre muaj nga Tirana zyrtare, dhe mbeshtetur nga nje numer i madh i shteteve antare te kesaj konference. Prandaj, "...presidenti dhe kryeministri e vlerėsuan tė rėndėsishme se rezoluta i referohet Deklaratės sė pavarėsisė tė 17 shkurtit 2008 dhe Kushtetutės sė republikės sė Kosovės". Me fjale tjera, ajo konference e pranon Kushtetuten e shtetit kosovar dhe shtetin e Kosoves se pavarur e sovrane qe nga 17 shkurti i vitit 2008.

Dani11
27-05-09, 16:50
Pakistani pёrkrah kauzёn e Kosovės
Ministri i Punėve tė Jashtme, Skender Hyseni nė ditėn e parė tė qėndrimit nė New York, ka realizuar disa takime me pėrfaqėsues tė vendeve qė ende nuk e kanė njohur Kosovėn.
E mėrkurė, 27 Maj 2009 10:56

<DIV id=news_detail_content>Shefi i diplomacisė kosovare ka marrė garanci nga pėrfaqėsues tė disa shteteve se, njohja e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė vetėm ēėshtje kohe.

Jemeni: Pavarėsia e Kosovės ёshtё e pakthyeshme

Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Skender Hyseni – siē theksohet nė njė komunikatė pėr media tė kėsaj ministrie - ka pasur njė takim tė frytshėm me pёrfaqёsuesin e pёrhershёm tё Jemenit nё Kombet e Bashkuara, ambasadorin Abdullah M. Alsaidi.

Gjatė takimit, Hyseni ka folur pёr pёrparimin e arritur nё Kosovё qё nga shpallja e pavarёsisё dhe ka kёrkuar qё Qeveria e Jemenit tё shqyrtojё sa mё parё njohjen e Republikёs sё Kosovёs.

Ambasadori Alsaidi, nga ana e tij – siē theksohet nė komunikatė - e ka siguruar ministrin Hyseni se do tё punojё personalisht qё tё pёrshpejtohet procesi i njohjes sė Kosovės nga Qeveria e Jemenit.

Gjatė takimit, Ambasadori Alsaidi ka thёnё se, "pavarёsia e Kosovёs nuk ka pasur alternativё" dhe se, "pavarёsia e Kosovёs ёshtё e pakthyeshme". Ai, gjithashtu, ka thёnё se rasti i Kosovёs ёshtё njё rast i pakrahasueshёm.

Timori Lindor: Njohja e Kosovёs, vetёm ēёshtje kohe

Nё vazhdёn e takimeve me pёrfaqёsues tё pёrhershёm tё akredituar pranё Organizatёs sё Kombeve tё Bashkuara nė Neė York, ministri Hyseni ka pasur njė takim mjaft miqėsor edhe me pёrfaqёsuesin e pёrhershёm tё Timorit Lindor, ambasadorin Nelson Santos.

Santos e ka falёnderuar Hysenin pёr informacionet e bollshme pёr zhvillimet mё tё fundit nё Republikёn e Kosovёs. Po ashtu – siē bėn tė ditur Ministria e Jashtme e Kosovės – ai e ka siguruar ministrin Hyseni se ēёshtja e Kosovёs ёshtё mjaft lart nё agjendёn e Qeverisё sё Timorit Lindor.

Ai, gjithashtu, ka thёnё se ēёshtja e njohjes sё Republikёs sё Kosovёs nga Qeveria e Timorit Lindor ёshtё "vetёm ēёshtje kohe" dhe se ёshtё e qartё se "pavarёsia e Kosovёs ёshtё e pakthyeshme".

Herёt apo vonё edhe Egjipti do ta njohė Kosovėn

Njė nga takimet qė ministri Hyseni ka pasur nė ditėn e parė tė qėndrimit nė Neė York, ka qenė edhe ai me pёrfaqёsuesin e pёrhershёm tё Egjiptit nё Kombet e Bashkuara, ambasadorin Maged A. Abdelaziz.

Gjatė kėtij takimi, ministri e ka njohur ambasadorin Abdelaziz me zhvillimet shumėplanėshe tė Kosovės, duke u ndalur veēanėrisht te konteksti i pёrgjithshёm i shpёrbёrjes sё ish-Jugosllavisё, te trendet e njohjes sё Republikёs sё Kosovёs, te anёtarёsimi i saj nė organizata ndёrkombёtare dhe aspekte tjera tё rёndёsishme tё konsolidimit tё shtetit tё Kosovёs.

Nga ana e tij – siē theksohet nė komunikatė - Abdelaziz ka thёnё se Egjipi ёshtё duke i pёrcjellё nga afёr zhvillimet nё dhe rreth Kosovёs. Gjithashtu, ambasadori egjiptian ka thёnё se herёt apo vonё Egjipti do t'i bashkohet vendeve qё e kanё njohur Republikёn e Kosovёs.

Qeveria pakistaneze pёrkrah kauzёn e Kosovės

Nё takimin me pёrfaqёsuesin e pёrhershёm tё Pakistanit nё OKB, ambasadorin Abdullah Hussain Haroon, ministri Hyseni ka folur pёr rёndёsinё e veēantё tё njohjeve dhe tё anёtarёsimit tё Kosovёs nё institucionet ndёrkombёtare.

Hyseni e ka falёnderuaraAmbasadorin pakistanez pёr mbёshtetjen e Pakistanit dhe votimin e rezolutёs sё Organizatёs sё Konferencёs Islamike pёr Kosovёn. Gjithashtu, ai ka pёrsёritur kёrkesёn e tij qё Qeveria Pakistaneze tё shqyrtojё njohjen sa mё parё tё Republikёs sё Kosovёs.

Lidhur me qёndrimin e Qeverisё sё Pakistanit, ambasadori Pakistanez ёshtё shprehur se "ne pёrfundimisht e pёrkrahim kauzёn tuaj".

Kёrkesa pёr pavarёsi vlerёsohet pozitivisht nga Haiti

Nё takimin me pёrfaqёsuesin e pёrhershёm tё Haitit nё Kombet e Bashkuara, ambasadorin Léo Mérorčs, shefi i diplomacisė kosovare ka ripёrsёritur kёrkesёn pёr njohjen e Republikёs sё Kosovёs nga Qeveria e Hatitit.

Gjatė kėtij takimi, Hyseni po ashtu ka folur pёr zhvillimet mё tё fundit dhe tё arriturat nё Kosovё qё nga shpallja e pavarёsisё, duke e njohur bashkėbiseduesin me progresin e gjithanshėm tė shtetit mė tė ri tė botės.

Nga ana e tij, ambasadori i Haitit shprehu bindjen e tij se Qeveria e Haitit shpejt do tё vlerёsojё drejtshmёrinё e kёrkesёs pёr njohjen e Republikёs sё Kosovёs. /Telegrafi/


var tmp; tmp = document.getElementById("news_content").getElementsByTagName("a"); for(i=0; i

valiii
27-05-09, 18:24
Paramendoni sikur te ishte Bexheti kryeminister e ne tandem me Lulzimin e Bashajve kerdi kishin bo ... Po kete Skenden as grun pulave se kisha lone mi qit e as bicikleten se kisha pshtete n'to... 10fsha qeverine piiffffff.

premium
27-05-09, 19:05
Ēdo gjė po hyn nė vend veti , ngadaldale u miratua mirėnjohja e pavarsisė sė plotė tė Kosovės ... sigurisht isha i bindur se nuk koritemi nga shtetet Islame ... vetėmse diēka tjetėr po mumgon kėtu :mad: ku janė personat pėr njė duarttrokitje pėr shtetet Islame , vazhdimisht ēė i urrejshin :confused: ,, ahhh sa rand te qenka njė urrim :rolleyes:

jonuzi
27-05-09, 21:37
A e dini si po me duket ky muhabet .... rri e prit hazer ... faliminderi Shqiperi, faliminderit shtete mike, se sa per qeverin e Kosoves, .... nuk na kishin hanger as qent qysh thot populli.....

pirro
27-05-09, 21:42
Une qysh i kom lexu disa shkrime rezoluta nuk ka kaluar e plot, dmth ne rezolute askund nuk permendet pavaresia e Kosoves, apo thirrje kolektive per njohje nga vendet islamike.

Nese dikush e ka ate rezolute kishit ber mire ta sillnit (mundesisht shqip)

Makresh
27-05-09, 21:51
Une qysh i kom lexu disa shkrime rezoluta nuk ka kaluar e plot, dmth ne rezolute askund nuk permendet pavaresia e Kosoves, apo thirrje kolektive per njohje nga vendet islamike.

Nese dikush e ka ate rezolute kishit ber mire ta sillnit (mundesisht shqip)

Ky eshte versioni i Serbis dhe i gazetėx Express.

Un i besoj Lulzim Bashes ! :)

pirro
27-05-09, 21:54
Pa keqkuptime Makresh , pa dashur te ofendoj dike mirepo , drafti origjinal i rezolutes ka pasur te ju bej thirrje te gjitha vendeve te liges islamike qe ta njohin shtetin e kosoves. Mirepo une e di qe kjo thirrje nuk esshte futur ne rezolute. dhe nuk permendet askund qe te njifet pavaresia e kosoves.

spo di a kom drejt a jo, mund te na ndihmojne edhe forumista tjere

Makresh
27-05-09, 22:37
Vetem gazeta Express e ka ber Lulzim bashen "Rrenacak" duke e mbeshtetur serbin. Nese me gjen nje artikull tjeter, sjelle ketu... un s'kam par.

pirro
28-05-09, 14:13
Makresh te them te drejten une jam knaq kur kom degju per miratimin e kesaj rezolute, dhe eshte vertet diqka e mire per kosoven.
Mirepo te mirat nuk kane fund. Dhe me kete dua te lidhem per te thene se fillimisht rezoluta qe eshte miratuar nga liga islamike ( ne draftin e pare) ka qene parapar qe ne brendesi te rezoluates te figuroj edhe thirrja per njohje qe i behej shteteve te liges islamike..
Po me doket vetja shume konstruktiv.

Dani11
28-05-09, 16:16
Makresh te them te drejten une jam knaq kur kom degju per miratimin e kesaj rezolute, dhe eshte vertet diqka e mire per kosoven.
Mirepo te mirat nuk kane fund. Dhe me kete dua te lidhem per te thene se fillimisht rezoluta qe eshte miratuar nga liga islamike ( ne draftin e pare) ka qene parapar qe ne brendesi te rezoluates te figuroj edhe thirrja per njohje qe i behej shteteve te liges islamike..
Po me doket vetja shume konstruktiv.

RESPEKT

Vetem perpara vazhdo pirro je ne rruge te mire.

bert
01-06-09, 13:22
pavaresia e kosoves ishte nje gje e paimagjinueshme per mjaft shqiptare. ajo solli nder dhe krenari ne mbare trojet shqiptare. fale miqve tane ajo u realizua. te parat qe e njohen ishin vendet e krishtera dhe perendimore. vendet islamike akoma e dredhin bishtin me perjashtim te dy tre vendeve dhe nuk duan ta njohin kosoven. bile disa vende si egjypti kane shkuar dhe me tej duke depozituar ne hage kerkese ne favor te serbise. A eshte kjo nje sjellje e keqe e vendeve islame ndaj kosoves apo jo? une mendoj qe po pasi edhe sikur keta vende kurre te mos e bejne dicka te tille kosova ska kthim mbrapa pasi keta vende skane vlere ne arenen nderkombetare. Shqiptaret do i kujtojne me vemendje keta sjellje rrugace te ketyre vendeve

hasanmehmeti
02-06-09, 09:29
pavaresia e kosoves ishte nje gje e paimagjinueshme per mjaft shqiptare. ajo solli nder dhe krenari ne mbare trojet shqiptare. fale miqve tane ajo u realizua. te parat qe e njohen ishin vendet e krishtera dhe perendimore.
Mire se paske ardhe se pari.

Tutje vendet perendimore nuk bazohen mbi baza krishtere karshi kosoves, dhe nder vendet e para ke edhe shqiperin , turqin e afganistanin qe na kane njofte.
Ndersa ai vende qe bazohet mbi baza krishtere qe eshte Vatikani ende nuk na ka njofte dhe as ne plane nuk e ka ,pra mos i jep "hajat" vetit shume.


vendet islamike akoma e dredhin bishtin me perjashtim te dy tre vendeve dhe nuk duan ta njohin kosoven. bile disa vende si egjypti kane shkuar dhe me tej duke depozituar ne hage kerkese ne favor te serbise. A eshte kjo nje sjellje e keqe e vendeve islame ndaj kosoves apo jo? une mendoj qe po pasi edhe sikur keta vende kurre te mos e bejne dicka te tille kosova ska kthim mbrapa pasi keta vende skane vlere ne arenen nderkombetare. Shqiptaret do i kujtojne me vemendje keta sjellje rrugace te ketyre vendeve


Une nuk e kisha pranu fare pavarsin e Kosoves me keta politikan qe kemi, kupton ti , sepse kemi nje politike Kurvaresh dhe Sahanlepiresash qe nuk kane bere asnjehere hapin per kerkesa te tilla ne fazen e pare te njofjeve. Ndersa puthadorasi Sejdiu ikte te pudhte papen , ai nuk ia nguli as qe te na njof ende, te njejten beri b...palari H.Thaqi me Izraelin qysh ne fillime madje edhe neper elektorat shkonte me flamur te tyre , prap izraeli ia tufi gishtin.
Nese don te jesh me arabet mire duhet te mos i nenqmosh siq i nenqmonte thaqi duke thene : se ato vende jane terciare dhe jane adresa te gabuara kur u pyete per lobim ne to.
Njekohesisht duhet te mos tregosh dashuri te tepert deri ne adhurime per armiqet e tyre , izraelin.

Terciare i thote vendeve ku qdo muaj nje burrshtetas perendimore pret per te hyre ne takim me mbretin abdullah te arabis, e kush e thote kete , hajni i fermerkave prej drenice.

U mbante mbledhja e burrshtetasve te vendeve Islame , ndersa Sejdiu dergonte ministra te arsimit , thuaj qe atje eshte mbledhje e ati niveli, dhe keshtu duke denigruar te gjithe pjesmaresit.Ndersa vet rrinte sus ne prishtine thuaj qe ata kane nevoj per neve e jo ne per ata.

Por fale Zotit , punes se BIK-se , punes se Shqiperis, Turqis dhe se fundi vizitave te ministrit te jashtem te Kosoves ,ketyre vendeve iu tregua se kush jemi se keta as qe e kane ditur se egzistojme ne si populle ketu , ndersa me serbin kane pas kontrata interesi qe nga koha e tites.

Lexo me shume se per qe je ne Los Angels nuk dmth automatikisht se je ne rrjedha.Merri gjerat shtruar duke shiquar ne cdo kende te mundeshem per te gjetur ndoj arsyje se fajtori eshte ne kotillen tone e jo te arabeve.


Tung.

Psikologu
09-08-09, 19:26
Dy mashtrues ballkanas dhe rezoluta pėr Kosovėn


http://www.shkoder.net/images/fjala/mero.jpg
Nga Mero Baze
Ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Lulzim Basha, dhe ministri i Jashtėm i Serbisė, Vuk Jeremiē, janė vėnė nė garė kush tė lavdėrohet mė shumė me rezolutėn e Konferencės Islamike pėr Kosovėn. Ministri ynė, talenti i vetėm i tė cilit deri mė sot ėshtė patetizmi, gati sa na hutoi si magjistari Nadir, duke na thėnė se vendet islamike votuan njė rezolutė pėr njohjen e menjėhershme tė Kosovės. Pas kėsaj mendova se nė Beograd do tė kishte rėnė vėrtet zija. Po, ndėrsa po lexoja lajmet e B92, agjencisė mė serioze properėndimore serbe, pashė se njėsoj si Lulzim Basha, ministri i Jashtėm serb, Vuk Jeremiē, e quante rezolutėn njė tjetėr fitore historike pėr Serbinė. (Arabia Saudite dėshton nė propozimin pėr pavarėsinė e Kosovės:

Source: B92.http://www.b92.net/eng/news/politics-article.php?yyyy=2009&mm=05&dd=24&nav_id=59349) (http://www.b92.net/eng/news/politics-article.php?yyyy=2009&mm=05&dd=24&nav_id=59349))


Sigurisht qė tė dy gėnjejnė, edhe Lulzim Basha, dhe Vuk Jeremiē. Konferenca Islamike natyrisht qė ka lėvizur nga pozicioni gati armiqėsor qė kishte ndaj njohjes sė shtetit tė Kosovės, por ėshtė ende shumė larg njohjes sė saj dhe ndoshta s’do arrihet kurrė njohja nė bllok. Ėshtė i dhimbshėm fakti qė Shqipėria ka paguar njė taksė tė rėndė duke qenė anėtare e kėsaj organizate, me arsyetimin se do tė na ndihmojė pėr pavarėsinė e Kosovės dhe nė tė vėrtetė ajo po bėhet pengesa e fundit pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.
Dhe Lulzim Basha me “suksesin” e Konferencės Islamike gėnjeu si zakonisht, jo vetėm shqiptarėt, por dhe Behxhet Pacollin, i cili, sa herė merr vesh ndonjė lajm se ndonjė vend do ta njohė Kosovėn, hap fjalė se ka punuar mė parė pėr kėtė njohje. Dhe nė kėtė rast Azerbajxhani, tek i cili ai kishte shumė besim, ishte sėrish kundėr dhe pengesė kryesore e rezolutės sė paraqitur.
Pak a shumė kėshtu i ndodhi dhe Lulzim Bashės. Pasi rezoluta nuk ishte ajo qė u nis, dhe pasi thelbi inkurajues i saj u zbeh, ministri ynė doli para kamerave shend e verė dhe dha lajmin se pritet njė valė e fortė njohjesh pėr Kosovėn. Shpresa e tij e vetme ėshtė qė ne t’i llogarisim si bilanc tė tij shtetet myslimane qė mund ta njohin nė tė ardhmen Kosovėn. Ky banalitet i tij mė kujtoi natėn para shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, rreth orės 1 tė natės duke u gdhirė 17 shkurti, kur Basha iu dėrgonte sms gazetarėve tė Tiranės nė Prishtinė duke u thėnė: “Po i jap dorėn e fundit”.
Ky protagonizėm qesharak me njė ēėshtje shumė serioze, siē ėshtė pavarėsia e Kosovės dhe njohja e saj nga Perėndimi dhe gjithė vendet e tjera, ėshtė thelbi i vėrtetė i kėtij manekini. Ata qė kanė njohur Kosovėn dhe ata qė do ta njohin, do t’i marrin vendimet, jo duke pasur parasysh Lulzim Bashėn, por Kosovėn. Unė nuk di me ēfarė modeli e inkurajon Lulzim Basha njohjen e Kosovės nė botė, por deri mė sot ai thjesht shpresojmė mos tė ketė prishur punė me historitė e tij tė korrupsionit dhe vesin pėr tė gėnjyer pėr ēdo gjė.
I njėjtė si Basha dhe ministri serb, Jeremiē, mburret se ka arritur njė fitore nė Damask duke frenuar njohjen e Kosovės nga Konferenca Islamike. Njėsoj si Basha dhe ky delirant mendon se Kosova mund tė pengohet nga lobimi i tij personal. Pėr njė koincidencė shumė private, tė dy kėta njerėz, si Lulzim Basha, dhe Vuk Jeremiē, kanė njė shok tė pėrbashkėt serbo-boshnjak, Damir Fazlliēin. Jeremiē ka ndenjur me tė nė Londėr nė njė dhomė, ndėrsa Basha ka pasur deri biznese pėrmes kunatit tė tij. S’di pse kėta dy mashtrues mė kujtojnė gjithmonė Fazlliēin, sidomos kur krekosen si gjelat mbi pleh.

Psikologu
09-08-09, 19:52
Konferenca Islamike aprovon nje rezolute per Kosoven qe, ne fakt, le akoma vend per shume pikepyetje. Ndryshe nga sa u paralajmerua , rezoluta e aprovuar nuk u ben apel vendeve te organizates per te njohur pamvaresine e Kosoves, nuk ka nje karakter detyrues, dhe nuk mund te cilesohet si nje hap drejt njohjes se Kosoves si shtet, per kete kjo rezolute perfaqeson nje dokument qe limitohet te promovoje bashkepunimin ekonomik per zhvillimin e zones. Sigurisht , ka pasur shume tentativa instrumentalizimi per rezoluten, duke i dhene mundesi te gjitheve te therrasin per fitore.
Dizinformimi dhe propaganda elektorale kane qene elementet karakterizues te mbledhjes se 36-te nderministrore te Puneve te Jashtme te vendeve te Organizates se Konferences Islamike (OIC), e dedikuar diskutimit dhe aprovimit te projektit te rezolutes mbi Kosoven . Ndryshe nga sa u paralajmerua , rezoluta nuk u ben apel vendeve anetare te njohin pamvaresine e Kosoves. Nje test fillestar i rezolutes eshte aprovuar rreth dates 12 maj 2009 nga ana e Komitetit te Larte te Konferences Islamike ne Jeddah te Arabise Saudite, ne te cilen pershendetej progresi i bere ne Kosove ne vitin e pare te pamvaresise, zgjerimi i funksiomit te EULEX ne te gjithe Kosoven, rikonfigurimi i UNMIK-ut , duke u bere nder te tjera apel vendeve anetare per njohjen e Kosoves, madje dhe zhvillimin e bashkepunimit shume-sektoresh per ekonomine kosovare.

Kjo leter e dokumentit ishte e perpunuar nga Shqiperia dhe e sponsorizuar pastaj nga Arabia Saudite , por nuk arriti te fitoje konsensusin prane komitetit te punes te perbera nga diplomatet qe perfaqesonin shtete te ndryshme. Pak ora nga mbarimi i konsultimeve me ministrin e jashtem serb ,Vuk Jeremic, ka deklaruar se projekti i rezolutes nuk eshte aprovuar nga Siria, Egjipti, Azerbaigian dhe disa shtete te tjera anetare te Konferences. "Arritem qe , per mes amendamenteve te propozuara nga shtetet alleate te Serbise brenda Organizates se Konferences Islamike , te hiqeshin nga rezoluta e OIC disa pika, sikurse riferimi ndaj njohjes se pamvaresise se Kosoves dhe perdorimi i emmrit shtet per Kosoven",ka deklaruar Jeremic. Nga fjalet e shefit te diplomacise serbe, duke cituar bisedat telefonike qe kishte pasur me vende alleate brenda vete Organizates, del qe, ne fak, rezoluta eshte ēnatyruar nga elementet e saja me te rendesishme, aq sa per tu percaktuar si e "refuzuar".

Kundershtimi ndaj nje riperpunimi te mundshem vijne nga deklararar e Ministrit te Jashtem Shqiptar, Lulzim Basha qe - ne fushate elektorale dhe ne mbrojtje te vetes - pergenjeshtron se rezoluta te kishte pesuar ndryshime sikurse pretendonin serbet, sipas ti arritem te eleminohej kerkesa per njohjen e Pamvaresise , duke afirmuar "aprovimin ne unanimitet te rezolutes" dhe qe "ishte bere nje hap i rendesishem perpara ne procesin e njohjes nderkombetare te Kosoves". Ne te vertete , sikurse deshmon dhe vete teksti i vete rezolutes te publikuar nga mediat kosovare , ne perfundim te mbledhjes se ministrave te jashtem eshte aprovuar nje dokument ne te cilin nenvizohej qe nga shpallja e pamvaresise me 17 shkurt 2008, Kosova ka bere progrese te dukshme per krijimin e institucioneve demokratike, duke krijuar kuadro ligjore dhe institucionale njehohesisht , duke kontribuar ne ruajtjen e paqes dhe stabillitetit te rajonit . Konferenca Islamike, sidoqofte, permes "njohjes se progreseve te bera permes forcimit te demokracise ne Kosove", dhe "njohjes se rikonfigurimit te shpejte te misionit te Kombeve te Bashkuara dhe zgjerimit te EULEX-it". Nder te tjera "mirepret bashkepunimin e Kosoves me institucionet ekonomike dhe financiare te OIC, dhe fton komunitetin nderkombetar, te vazhdoje te kontribuoje ne promovimin e ekonomise se Kosoves". Ne fund rezoluta ka ngarkuar Sekretarin e Pergjithshem te OIC qe gjate mbledhjeve te ardhshme te ministrave te jashtem te Organizates te informoje ata mbi zhvillimet ne Kosove, duke bere qe Kosova te jete ne menyre te perhershme pjese e axhendes se diskutimeve.


Eshte e qarte qe ne asnje pjese te rezolutes nuk ka nje referim te Kosoves si Shtet, pamvaresisht nga propaganda dhe dizinformimi qe eshte bere , duke arritur te thuhet se rezoluta, konkretisht, nuk u pergjigjet atyre obiektivave per te cilat eshte perpunuar. E vetmja qe shpresonte ka qene Shqiperia, e perfaqesuar nga ministri i puneve te jashtme Lulzim Basha, prezenca e te cilit ka patur si "mision" qe te aprovohej nje rezolute per mbeshtetjen e Kosoves dhe te dialogut politik per te pershpejtuar procesin e njohjes se Shtetit te Pamvarur te Kosoves. Ne takimet e ndryshme me drejtuesit e OIC - nje nga keto me Sekretarin e Pergjithshem te Organizates se Konferences Islamike , Ekmeleddin Ihsanoglu, dhee perfaqesuesit e delegacioneve te Turqise, Bahrain, Jemen, Marokut, Sirise, Filipineve, Libanit, Bangladeshit, Kazakhstanit, Egjiptit, Azerbaigianit, Burkino Faso e Irakut - Ministro Basha ka nenvijezuar vullnetin e pjeses shqiptare per te intensifikuar bashkepunimin ne te gjitha fushat me interesa reciproke, duke i dhene perparesi atij ekonomik dhe komercial. Basha, gjate nderhyrjes se tij, ka afirmuar qe “Kosova eshte bere deshmitare e zhvillimeve thelbesore drejt progresit". "Ajo tashme eshte e lire dhe e pamvarur. Liria e saj ka krijuar nje klime te re qe rezaton paqe dhe stabilitet ne kete siguri, ne ekonomi, ne raportet nderetnike ne Kosove, por dhe ne te gjithe rajonin ”, ka thene Ministri i Jashtem Lulzim Basha. Nder te tjera, duke falenderuar Shtetet anetare te OIC qe tashme kane njohur Kosoven si nje shtet te pamvarur, Basha u ka bere thirrje Shteteve te tjera qe te marrin kete hap, sepse perveē qenies si akt solidariteti per popullin shqiptar , do te ishte nje kontribut per te forcuar paqen dhe stabilitetin ne rajon,qe do tu ofroje gjithe shteteve te Ballkanit prospektiva reale per zhvillimin dhe nje mireqenje te metejshme".

Fjale qe kane rene ne vesh te shurdhet , duke konsideruar se perveē nje apeli bashkepunimi, sidoqofte nuk eshte detyruese dhe per vendet anetare te Konferences, nuk ka ndodhur gje tjeter, gje qe njohjet e reja te Kosoves vazhdojne te jene akoma te ngrire prej shume kohesh. Prishtina, nga ana e saja , ka tentuar qe me ēdo menyre te merrte pjese ne Konferencen Islamike, por Siria nuk ka dashur te ftoje delegacionin Kosovar , sikur konfirmojne disa burime per Radion e Kosoves. Te njejtat burime thojne qe ministri i jashtem i Kosoves kishte bere nje kerkese per te qene pjese e delegacionin te Shqiperise , por dhe ne kete rast kane marre nje pergjigje negative, sikurse dhe perfundimi i konsultimeve.Ne fakt, ndersa Arabia Saudite ka hapur mbledhjen duke afermuar qe "ne emer te gjithe vellezerve myslyman ne bote ,Kosova duhet te njohet si Shtet", sapo kishin shprehur kondershtine e tyre Siria, Egjipti, Azerbaigiani, Indonezia dhe Irani. Ne ēdo menyre , perfundimi i arritur duket te kete qene "nje fitore"per te dyja palet:serbet kane konfirmuar qe diplomacia serbe ka triumfuar, fale aleateve te saj duke mos qene Serbia nje vend anetar i kesaj organizate, ndersa ne shqiptaret kemi treguar se ēeshtja kosovare na perket edhe neve , duke pare rezoluten si nje hap drejt mbydhjes se kundershtive nderkombetare per njohjen e Kosoves, e arritur falee "nderhyrjes vendimtare te Tiranes".

Ne vazhdim , ja tek eshte dhe teksti i plote i rezolutes N. 14/36-POL mbi gjenden ne Kosove.

Psikologu
09-08-09, 19:55
The Thirty-Sixth Session of the Council of Foreign Ministers (Session of Enhancing Islamic Solidarity),held in Damascus, Syrian Arab Republic from 28 Jamadul Awal – 1 Jamadul Thani 1430 .H (23-25 May 2009);
Guided by the principles and purposes of the Charter of the United Nations, the Charter of the OIC, the Universal Declaration of Human Rights, the International Covenants on Human Rights, the Geneva Conventions of August 1949, 1951 as well as other instruments of international law;
Upholding the role of the U.N. in the peaceful settlement of disputes and maintenance of international peace and security; Referring to the UN Security Council Resolutions No.1160 (of 31st of March 1998),
No.1999 (of 23rd September 1998) No. 1203 (of 24th October 1998) No.1239 (of 14 May 1999) and 1244 of 10th of June 1999 and the relevant statements of its President. Referring to Resolution No. 16/31 adopted at the Thirty-first Session of the Islamic Conference of Foreign Ministers held in Istanbul on 14-16 June 2004; the Resolution No.36/34 of the 34th Session of the ICFM
Islamabad, 15-17 May 2007; the Final Communiqué of the 11th OIC Summit, Dakar, 13-14 March 2008;
the Declaration of the OIC Ministerial Meeting in Kampala in June 2008 and in New York in September 2008
where is noted the Declaration of Independence by the Assembly of Kosovo of 17 February 2008;
Reaffirming the strong interest of OIC regarding the Muslims in the Balkans, and the importance of the stability in the whole Balkan region; 1. Takes note of the progress made towards strengthening the democracy in Kosovo, serving peace and stability in Kosovo and the whole region. 2. Further takes note of the accelerated UN Mission’s reconfiguration, deployment of EULEX throughout Kosovo, in compliance with UN Secretary General’s guidelines
and the current Kosovo institutional and legal framework. 3. Welcomes the cooperation of Kosovo with the OIC Economic and Financial institutions, and calls on the international community,to continue contributing to the fostering of the Kosovo’s economy. 4. Requests the Secretary General to follow up the implementation of the present resolution, and to submit a report thereon
to the 37th Session of the Council of Foreign Ministers.

Pupi
09-08-09, 20:19
Ēka paska plas ktu sherri more....?

Jo jo mos u ngutni, as mos i ngatrroni gjanat, kėtu flitet pėr Arabia saudite e ka njohur Kosovėn.
E masi qe asht ashtu, u...ė nuk dijė pėrgjigje tjeter pėrrveq falenderimit.

Mos ja kani belan edhe ju, spo kan faj Islamistat qe po na thojn kemi krijuar islamofobi.

Ne mund ti'a ngjesim Hasanit apo Hysenit e jo krejt dyjes.....

Apo edhe k'shtu, askush nuk na ka faj pėr dėshtimet tona (mbarkombtare), sepse moti do na kishin njohur e rrespektuar bota, e jo si jemi bėrė lypsar, falimenderit Amerik, faleminderit Arabi, Faliminderit mut, faliminderit kak..........
Por meq e patem nisur qė secilin shtet ta pėrmendim kur tė na e njeh "Pamvarsin" edhe unė e shtina Arabin kėtu. e n'ėm pafshi tu shti kon tjetėr mo, m'dhefshi e'n gojė.

Gati pata vendosur pėr sonte ta bėja "feieramt" kur pash Psikologun me shpat n'dor e hygjym e te "Arabia Saudite", edhe pėr vetėm faktin pse ata "thi" na kan njoft.
Paj edhe une si kom fort jarana bre burra, po ata po dojn me na nihmue bre, ngjashėm si tė gjitha kėto shtetet tjera qė ju kemi hapur Tema falenderimi, as mė pak, e as mė shumė !!!

Kercovari
10-08-09, 07:22
Psikologu hauzon sa mundet edhe nje fije leshi kur ka te beje me boten Islame.Po shiqo autorin e shkrimit Mero Baze meso se kush eshte nuk te duhet asgje nga keto tipa as te mesojsh as te lexojsh...