PDA

View Full Version : Rusi, bredhi rrite ne mushkrin e 28 vjecarit


Scooby-Doo
26-04-09, 22:21
http://www.islamgjakova.net/KBIGJ/bismilah%203.pngNjė zbulim i rrallė i bėrė nė Rusi ka shtangur gjithė botėn, pasi lajmi tashmė ėshtė nė krye tė tė gjitha medieve botėrore. Bėhet fjalė pėr njė 28 vjeēar tė quajtur Artyom Sidorkin, i cili vuante nga njė sėmundje nė mushkėri, pėr tė cilėn mjeket mendonin se ishte tumor.
http://www.islamgjakova.net/kuriozitete/rusi_bredhi_rritet_ne_mushkerine_e_28_vjecarit_cli p_image001.jpg
Por, i riu nga qyteza Izhevsk nuk vuante aspak nga kanceri. Pasi iu nėnshtrua kontrollit me rreze X, ai kreu njė operacion, por nė momentin qė mjekėt kanė parė mushkėrinė e tij, ngelėn tė shtangur. Nė mushkėri vunė re njė bredh tė vogėl 5 cm qė po rritej nė organin e 28 vjeēarit.
"Kur e operova vura re disa hala. Ngela i shtangur pasi nuk e kisha idenė pėr ēfarė bėhej fjalė", rrėfen mjeku qė kreu operacionin, Vladimir Kamashev. Mini-pema u hoq menjėherė dhe u dėrgua nė laborator pėr t'iu nėnshtruar analizave tė hollėsishme, pasi ėshtė shumė e ēuditshme qė ajo ka arritur tė rritet nė mushkėri. Mjekėt mendojnė se i riu ka gėlltitur njė halė, e cila mė pas ėshtė zhvilluar nė brendėsi tė trupit tė tij.
Por, nga ana tjetėr, biologėt e hedhin poshtė kėtė hipotezė, pasi sipas tyre, njė gjė e tillė ėshtė e pamundur. "Ėshtė absolutisht e pamundur qė njė rrėnjė tė rritet brenda njė trupi njerėzor. Rrėnjėt kanė nevojė pėr ujė, temperaturė tė caktuar, por mbi tė gjitha kanė nevojė pėr dritė", thekson profesorja e biologjisė nė Universitetin e Uraleve, Olga Baranova

Gjumashja
27-04-09, 12:38
:eek: pa koment

Makresh
27-04-09, 15:46
mos i hani farat e luldillit se kqyr qka ndodh tani ?! Bagrem !

lovely
28-04-09, 20:59
qka s nin njeri :biggrin:

shfletuesi_
28-04-09, 21:05
Edhe naj dite shqiptareve kan mi dal fletat e Specave prej veshve e Specat nga hunt.... :P

Guri i madh
30-04-09, 21:31
http://www.islamgjakova.net/KBIGJ/bismilah%203.pngNjė zbulim i rrallė i bėrė nė Rusi ka shtangur gjithė botėn, pasi lajmi tashmė ėshtė nė krye tė tė gjitha medieve botėrore. Bėhet fjalė pėr njė 28 vjeēar tė quajtur Artyom Sidorkin, i cili vuante nga njė sėmundje nė mushkėri, pėr tė cilėn mjeket mendonin se ishte tumor.
http://www.islamgjakova.net/kuriozitete/rusi_bredhi_rritet_ne_mushkerine_e_28_vjecarit_cli p_image001.jpg
Por, i riu nga qyteza Izhevsk nuk vuante aspak nga kanceri. Pasi iu nėnshtrua kontrollit me rreze X, ai kreu njė operacion, por nė momentin qė mjekėt kanė parė mushkėrinė e tij, ngelėn tė shtangur. Nė mushkėri vunė re njė bredh tė vogėl 5 cm qė po rritej nė organin e 28 vjeēarit.
"Kur e operova vura re disa hala. Ngela i shtangur pasi nuk e kisha idenė pėr ēfarė bėhej fjalė", rrėfen mjeku qė kreu operacionin, Vladimir Kamashev. Mini-pema u hoq menjėherė dhe u dėrgua nė laborator pėr t'iu nėnshtruar analizave tė hollėsishme, pasi ėshtė shumė e ēuditshme qė ajo ka arritur tė rritet nė mushkėri. Mjekėt mendojnė se i riu ka gėlltitur njė halė, e cila mė pas ėshtė zhvilluar nė brendėsi tė trupit tė tij.
Por, nga ana tjetėr, biologėt e hedhin poshtė kėtė hipotezė, pasi sipas tyre, njė gjė e tillė ėshtė e pamundur. "Ėshtė absolutisht e pamundur qė njė rrėnjė tė rritet brenda njė trupi njerėzor. Rrėnjėt kanė nevojė pėr ujė, temperaturė tė caktuar, por mbi tė gjitha kanė nevojė pėr dritė", thekson profesorja e biologjisė nė Universitetin e Uraleve, Olga Baranova
kam pae lloj lloj rrenca e fantazera po si juve qe ju ka tredh trurin kurani nuk po gjej

Makresh
30-04-09, 22:51
kam pae lloj lloj rrenca e fantazera po si juve qe ju ka tredh trurin kurani nuk po gjej

Qysh be rren ? Kur ta shtish ni pip n'uj qka ndodhe ? :tongue:

shfletuesi_
30-04-09, 22:53
kam pae lloj lloj rrenca e fantazera po si juve qe ju ka tredh trurin kurani nuk po gjej

O njeri, e si po eshte e mundeshme Gur te behen ne organizmin e njeriut dhe ate te mdhoj... aiiii nime ja ke lan seri edhe ti tash... edhe kjo ka mundesi te ndodh... mos u beeni arrogant...

Guri i madh
30-04-09, 23:22
[quote=shfletuesi_]O njeri, e si po eshte e mundeshme Gur te behen ne organizmin e njeriut dhe ate te mdhoj... aiiii nime ja ke lan seri edhe ti tash... edhe kjo ka mundesi te ndodh... mos u beeni arrogant...[/qpo edhe veres ne qiellin e hapur u shfaq nji vransir nė form te kokes sė njeriut dikun nė rusi ,e kta fill ja qiten kangen e adem ramadanit e banen synet edhe e konvertun nė islam