PDA

View Full Version : I forti i “Kafenesė...”


Jana
05-05-09, 10:49
Aktori Astrit Kabashi, i takon gjeneratės sė re tė aktoreve tė shkolluar, i cili gjithnjė e mė shumė po e pushton skenėn e tetarit tone. Ai, me pamjen karakteristike, zėrin e bukur dhe kreacionet skenike po pėrvetėson publikun dhe po jep gjithnjė e mė shumė role tė realizuara. Pėr tė skena ėshtė e magjishme, por dhe e vėshtirė. Megjithatė, ėshtė i vetėdijshėm se kalitja nė skenė i bėn mirė ēdo aktori dhe e sprovon atė pėr tė qenė njeri i artit dhe i skenės. Ai, deri tashti ka dėshmuar pjekuri, seriozitet dhe kreacione skenike. Mosha e tij jep pėr tė shpresuar se nga Astriti do tė presim shumė role interesante dhe tė realizuara.

Nė “Kafeneja jonė” interpretoni rolin e Bekimit, njė rol problematik, por qė e ‘qetėson’ situatėn?
Astriti: Unė nuk mendoj qė Bekimi gjithmonė e qetėson situatėn, shpeshherė edhe e problematizon atė edhe mė shumė, por pajtohem edhe me ju qė shpesh e qetėson situatėn.
http://www.telegrafi.com/data/image/bekim1.jpg
Bekimi, ose Astrit Kabashi ėshtė roli mė simpatik nė kafene, e cila ka shumė nevojė pėr njė njeri qė tė vejė rregull nė tė. Sa arrini ju tė vėni rregull nė kafe, nėse mund tė ketė rregull?
Astriti: Shpeshherė vė rregull nė kafene, por nė tė shumtėn e rasteve, unė mė shumė shkaktoj probleme nė kafene. Mė shumė heqin personazhet tjera prej Bekimit, sesa Bekimi prej tyre.
Si e pėrjetoni rolin e tė ‘fortit’, a ėshtė mirė tė jesh i fortė, madje edhe nė rol?
Astriti: Nuk ėshtė keq me qenė i fortė, mirė ėshtė me qenė i fortė, por jo edhe me qenė mafioz. Nė rol ndihem mirė, ėshtė njė rol i lezetshėm.
A ju njohin mė shumė pėrmes kėtij roli, apo pėr ndonjė rol tjetėr, dhe si ndiheni nėse identifikoheni si Bekimi,e jo si Astriti?
Astriti: Tashti, Bekimi ėshtė pjesė e pėrvojės sime, pjesė e punės sime. Nuk ndihem keq edhe kur njerėzit mė identifikojnė si Bekimin, sepse ky serial u servohet ēdo tė hėnė shikuesve. Dhe njerėzit janė mėsuar tė mė shohin si Bekimin. Dhe, shpeshherė mė identifikojnė si Bekimin. Por ka edhe njerėz qė mė njohin nga rolet tjera televizive, ose shfaqjet tjera dhe teatri.
http://www.telegrafi.com/data/image/Bekim-nfund.jpg
Keni luajtur edhe nė shfaqjen teatrore, bashkė mė Gresa Pallaskėn. Ekziston bindja se keni pasur rolin mė tė realizuar deri me tash?
Astriti: Unė, mendimi im personal, ėshtė qė ky rol ėshtė njė prej roleve mė tė realizuara. Por, pėr rolin mė tė realizuar kam kohė dhe mendoj se ende nuk ėshtė bėrė. Por ka edhe role tjera qė kanė qenė shumė tė realizueshme, si roli i profesorit te shfaqja “Mėsimi” dhe shumė e shumė role tjera. Unė mendoj qė tė gjitha rolet e mia i kam realizuar mirė, po ashtu edhe nė teatėr.

elsaaa08
02-07-09, 14:35
Aktori Astrit Kabashi, i takon gjeneratės sė re tė aktoreve tė shkolluar, i cili gjithnjė e mė shumė po e pushton skenėn e tetarit tone. Ai, me pamjen karakteristike, zėrin e bukur dhe kreacionet skenike po pėrvetėson publikun dhe po jep gjithnjė e mė shumė role tė realizuara. Pėr tė skena ėshtė e magjishme, por dhe e vėshtirė. Megjithatė, ėshtė i vetėdijshėm se kalitja nė skenė i bėn mirė ēdo aktori dhe e sprovon atė pėr tė qenė njeri i artit dhe i skenės. Ai, deri tashti ka dėshmuar pjekuri, seriozitet dhe kreacione skenike. Mosha e tij jep pėr tė shpresuar se nga Astriti do tė presim shumė role interesante dhe tė realizuara.

Nė “Kafeneja jonė” interpretoni rolin e Bekimit, njė rol problematik, por qė e ‘qetėson’ situatėn?
Astriti: Unė nuk mendoj qė Bekimi gjithmonė e qetėson situatėn, shpeshherė edhe e problematizon atė edhe mė shumė, por pajtohem edhe me ju qė shpesh e qetėson situatėn.
http://www.telegrafi.com/data/image/bekim1.jpg
Bekimi, ose Astrit Kabashi ėshtė roli mė simpatik nė kafene, e cila ka shumė nevojė pėr njė njeri qė tė vejė rregull nė tė. Sa arrini ju tė vėni rregull nė kafe, nėse mund tė ketė rregull?
Astriti: Shpeshherė vė rregull nė kafene, por nė tė shumtėn e rasteve, unė mė shumė shkaktoj probleme nė kafene. Mė shumė heqin personazhet tjera prej Bekimit, sesa Bekimi prej tyre.
Si e pėrjetoni rolin e tė ‘fortit’, a ėshtė mirė tė jesh i fortė, madje edhe nė rol?
Astriti: Nuk ėshtė keq me qenė i fortė, mirė ėshtė me qenė i fortė, por jo edhe me qenė mafioz. Nė rol ndihem mirė, ėshtė njė rol i lezetshėm.
A ju njohin mė shumė pėrmes kėtij roli, apo pėr ndonjė rol tjetėr, dhe si ndiheni nėse identifikoheni si Bekimi,e jo si Astriti?
Astriti: Tashti, Bekimi ėshtė pjesė e pėrvojės sime, pjesė e punės sime. Nuk ndihem keq edhe kur njerėzit mė identifikojnė si Bekimin, sepse ky serial u servohet ēdo tė hėnė shikuesve. Dhe njerėzit janė mėsuar tė mė shohin si Bekimin. Dhe, shpeshherė mė identifikojnė si Bekimin. Por ka edhe njerėz qė mė njohin nga rolet tjera televizive, ose shfaqjet tjera dhe teatri.
http://www.telegrafi.com/data/image/Bekim-nfund.jpg
Keni luajtur edhe nė shfaqjen teatrore, bashkė mė Gresa Pallaskėn. Ekziston bindja se keni pasur rolin mė tė realizuar deri me tash?
Astriti: Unė, mendimi im personal, ėshtė qė ky rol ėshtė njė prej roleve mė tė realizuara. Por, pėr rolin mė tė realizuar kam kohė dhe mendoj se ende nuk ėshtė bėrė. Por ka edhe role tjera qė kanė qenė shumė tė realizueshme, si roli i profesorit te shfaqja “Mėsimi” dhe shumė e shumė role tjera. Unė mendoj qė tė gjitha rolet e mia i kam realizuar mirė, po ashtu edhe nė teatėr.shum shum artiste i mire ashte vallla