PDA

View Full Version : Depresioni grumbullon yndyrėn rreth barkut?


Jana
05-05-09, 10:58
Njė studim i ri ka bėrė lidhshmėrinė ndėrmjet depresionit dhe grumbullimit tė yndyrės nė hapėsirėn e barkut, si edhe pėr pasojė paraqitjen e sėmundjeve kardiovaskulare.


Ekspertėt pohojnė se depresioni nxit grumbullimin e yndyrės duke shkaktuar ndryshime biokimike nė organizėm, siē ėshtė prodhimi i hormonit kortizol dhe substancave inflamatore (megjithėse mekanizmi i saktė ende nuk ėshtė i njohur).

Shkencėtarėt qe njė kohė tė gjatė e kanė lidhur depresionin si shkaktarė tė sėmundjeve sė zemrės, ndėrsa njohuritė e reja do tė mundėsojnė qė tė bėjnė njė korrelacion ndėrmjet depresionit, grumbullimit tė yndyrės viscerale dhe paraqitjes sė sėmundjeve kardiovaskulare.

emine
30-10-09, 21:24
skokna depresive,se ska met cop vjami kund:tongue: