PDA

View Full Version : Burrnesha


08-05-09, 09:20
Nezir Myrta / FEMRA BURRĖRORE (BURRNESHA)
Kėtu nuk ka tė bėj me fjalėn grua as vajzė, e nuk ka rėndėsi si spjegohet nėpėr fjalorėt skjarimi i kėtij termi, por duhet lidhur me origjinalitetin e vet personit femror, qė paraqitet nė shoqėri si njė mashkull, pėr disa shkaqe:

1. Femra e lindur me veti psiko-fizike ma shumė mashkullore, se sa femrore - lindje natyrale

2. Femra e formuar qėllimisht, apo e vetformuar me veti psiko-fizike mashkullore pėr shkaqe mungese tė mashkullit nė famijle, nė raste ku ishte lindja prore e vajzave pa asnjė djalė dhe nga shfarosja e mashkujve tė asaj familjeje nga gjakderdhjet e hakmarrjet e kohės, gjakmarrjet, luftėrat etj.


nėn 1. Femra si kuriozitet mashkullor, mund tė lindet me veti e tipare dhe karaktere e vese mashkullore, vetiu natyralisht dhe edhe kjo ėshtė pėrcaktuar shkencėrisht - por edhe respektivisht e lindur njėherit edhe me tipare fizike mashkullore - nė tė parė, pamje mashkulli. Ashtu sikur kemi lindje tė mashkujve me cilėsi tė poatilla femėrore - mashkull feminist, qė kurrė nuk bėhet burrė, as pėrnga konstrukti psiko-fizik, edhepse ėshtė mashkull.

Femra maskuliste dhe mashkulli feminist - kontraste gjenetike.
Shumė gra janė burra dhe shumė burra janė gra, nė aspektin psiko-fizik

Aty ku e lidhė dikush me fjalėn ang. woman, unė a kam nxierr kėtė fjalė me perardhje illirishte - vo+men(t), ku fjala emėr man (njėjėsi), men (shumėsi), pėr emrin - njeri-u, e lidhi me fjalėn shqipe - ment (mend), si alternim i tingullit - d=t, ku kemi fjalėt shqipe tė hershme - ment, mėntja, mėtja, qė rrjedh mbiemri shqip - i mėntshėm (tsh=ē) dhe del - i menēėm, i menēur - pra mandja pėrcaktoi njeriun, si zotėrues i botės, por jo zotėrues i natyrės dhe rrodhi nė disa gjuhė gjermanike - man ger. burrė, bashkėshort, ang. man, men, ku origjinalisht theksohet po sikurse ajo fjala shqipe e hershme pėr fjalėn - mėnd, mėndje, mėnēur, ku rrodhi nė gjermanisht - mentsch (menē) - njeri dhe man - burrė. Kurse pėr fjalėn Woman, e nxierri si njeri me vo (vezė femrore), nga fjala e hershme shqipe - vo (vezė), qė nė lat. rrodhi ndrrimi i tingujve, nga vo, nė ov dhe ashtu fjala woman, do tė thotė njeri me vo, vezė qė ēelin, krijojnė embrionin, nė onin e femres.

Kurse pėr femrėn mashkullore, burrėrore, nė gjuhėt e huaja i thonė direkt - mashkull - man, oh man!...

Nė shqip, femra e cila lindet me tipare mashkullore psiko-fizike, dallohet nga fėmijėria, kur ajo si fėmij e vajzė, rrin e luan vetėm me djem dhe krejt pak rrin me femrat, vajzat...sepse tiparet e saj nuk e lėnė tė rrij nė rrethe femrore. Ajo femėr duke u rritur, formon cilėsit e mashkullit, si nė fjalė, mendje e tė shprehur, gjeste e sjellje, poashtu edhe nė fizikun e saj, trupin e saj, qė i duket gati mashkullore. Unė kam pasė njė kushėrinė, qė gjithė fėmijėrinė e rininė e saj ishte nė shoqėri me mashkuj, e qethnin si mashkull (jo asnjėherė nuk i kishte flokėt e gjata si femėr), ruante bagėtinė e punonte me dy vllazėrit e saj edhe nė raste konkrete e veshur si mashkull dhe dilte edhe nė sakrifica mashkullore, sipas situatės... dhe kur e kanė martuar nė moshėn 29 vjeēare, iswhte e fuqishme, e zhvilluar dhe duheshin nja 10 gra tė forta duke iu ndihmuar edhe njė burrė, ta pregatisnin pėr nusėrinė, qė sot ka 7 djem, tė gjithė burra... Femėr e lindur mashkullore, 29 vjet pa futur krahėr nė flokė, veē me gishta i krehte.

JO veē vajzė e grua burrėrore, por FEMĖR BURRĖRORE, me fjalė e vepra burrėrore, me karaktere burrėrore, se ka burrė e burrė, ku as vet burrat nuk janė krejt burra, sikundėr as vet gratė, nuk janė krejt gra - sepse ka burrė e mbiburrė - ku ėshtė njė shprehje e lashtė: ashtu sikur gratė kanė burra, poashtu edhe burrat kanė burra dhe ai ėshtė burrė i burrave - pra BURRĖ I BURRAVE x.y. apo siē i kanė thėnė Ramadan Shabani i Kievės, Kosovė.

Nėn 2. Femra qė pėr shkaqe sociologjike, gjenetike, ku gjėndja sociale ishte e mjerueshme, apo nė mungesė tė lindjes sė njė djali, qė shtėpia tė ketė mashkull, e mos tė mbyllet dera me therra - apo nga hakmarrjet, gjakmarrjet, luftėrat, sėmundjet vdekjeprurėse tė gjinisė mashkullore etj. femra ka vendosur edhe me ligj e kanun edhe pa tė, tė betohet para prindit se - prej sot jam burrė nė kėtė shtėpi, familje dhe nuk ka me thanė kush, se kjo shtėpi nuk ka burrė - kjo votėr ka burrė, e ai burrė jam unė dhe e ka ndrruar edhe emrin nė emėr mashkullor edhe ka punuar e vepruAR si mashkull shtėpie derisa ka vdekė, sikurse ato dy-tre rastet e sipėrme...

Kjo formė a ky fenomen ishte i vetdetyrueshėm, me vetvullnetin e saj, pa asnjė shtymje a imponim nga askush as nga familja, por me dėshirėn e saj, pėrkundėr mungesės sė profilit natyror tė saj psiko-fizik mashkullor - e ka dhunuar vetveten personalitetin e saj qėllimisht - tė bėhet BURRĖ SHTĖPIE - BURRNESHĖ, me doke e zakone tė formuara mashkullore dhe kurrė jo qė nuk ėshtė martuar as kishte marrrėdhėnie seksuale, a dashuri me dikend - por e ka menduar vetveten gjithmonė gjatė gjith jetės - mashkull - MASHKULLORE dhe pikėrisht toponomi Mashkullore, qė ėshtė sot, duhet ta ketė prejardhjen nga ndonjė femėr mashkullore e tillė duke iu dhėnė emėrtimi krejt njė vendi...

1. Burrneshė (femėr e lindur me veti psiko-fizike mashkullore, burrėrore, e martuar, nėnė) dhe

2. Burrėreshė (femėr e formuar si mashkull, kurrė e martuar, as kurrė e dashuruar, as seks).

ka kėtu me folė gjithditenelume...

nxierre 'i kashtė, dalin gjashtė;)

(Mai. 08. 09)

Idila
09-05-09, 16:54
Njė mbrėmje m`u dha rasti tė shikoj njė program mbi femrėn burrneshė, nė fakt programi titullohej "Manfrau". Intervista ishte marrė nė Shqipėri, njė ngjarje sa e cuditshme po aq e vėrtetė. Ishin tre femra nė kėtė rast, tė moshuara dhe qė kishin kaluar gjithė jetėn e tyre si mashkull. Cfarė ishte mė e cuditshmja se ato kurrė s`kishin dashuruar pėrvec se nė natyrėn, repsektoheshin nga kalimtarėt e rastit, ishin tė veshura njėjtė sikur mashkulli, mbanin qėndrim mashkullor, vallėzonin si mashkull dhe mbi tė gjitha ajo cfarė mė befasoi mė shumė ishte se e gjitha kjo rridhte si dėshira e prindit pėr ta patur njė mashkull nė shtėpi. Madje njėra prej tyre thoshte: "Isha 21 vjece kur mė vdiq vėllau, nga vdekja e tij, unė vesha teshat e tij, ia fillova dhe pirjes sė duhanit pasiqė pinte ai dhe mbante njė qėndrim krejtėsisht si tė ishte ajo-ai! Interesant!

...sec m`u kujtua ngjarja nė romanin Besniku...!

GURI SYLAJ
11-05-09, 08:39
Aty ku e lidhė dikush me fjalėn ang. woman, unė a kam nxierr kėtė fjalė me perardhje illirishte - vo+men(t), ku fjala emėr man (njėjėsi), men (shumėsi), pėr emrin - njeri-u, e lidhi me fjalėn shqipe - ment (mend), si alternim i tingullit - d=t, ku kemi fjalėt shqipe tė hershme - ment, mėntja, mėtja, qė rrjedh mbiemri shqip - i mėntshėm (tsh=ē) dhe del - i menēėm, i menēur - pra mandja pėrcaktoi njeriun, si zotėrues i botės, por jo zotėrues i natyrės dhe rrodhi nė disa gjuhė gjermanike - man ger. burrė, bashkėshort, ang. man, men, ku origjinalisht theksohet po sikurse ajo fjala shqipe e hershme pėr fjalėn - mėnd, mėndje, mėnēur, ku rrodhi nė gjermanisht - mentsch (menē) - njeri dhe man - burrė. Kurse pėr fjalėn Woman, e nxierri si njeri me vo (vezė femrore), nga fjala e hershme shqipe - vo (vezė), qė nė lat. rrodhi ndrrimi i tingujve, nga vo, nė ov dhe ashtu fjala woman, do tė thotė njeri me vo, vezė qė ēelin, krijojnė embrionin, nė onin e femres.

************************************************** ********************

Keto po i thot nje studiues i njohur shqiptare??????
Dhe me sa po kuptoj une (qe e kam veshtire t'i kuptoj keto hipoteza ) del se ne ILIRISHTE
Burrit i kan thene NJERI ME MEND kurse gruas NJERI ME VOE !!

Ec e biri ne fije keti far masllahati!!!
Dhe tash n'a del se edhe fjala MANUFAKTURE eshte me origjine ilire veq duhet me e gjete kuptimin !!

Murgesha
11-05-09, 09:59
Ardian Klosi.
A je si je, a je burrė?

Pyetja qė mė trembte mė shumė nė vogėli, sidomos nga shokė tė babait ishte: “A je burrė?“ Nuk dija si tė pėrgjigjesha, buzėqeshja si budalla. Njė herė u pėrgjigja: “Po, jam“. Shoku i babait dhe gjithė tė pranishmit qeshėn me tė madhe. Edhe mė e frikshme ishte pyetja tjetėr “A je revolucionar?“, por kjo bėhej shumė mė rrallė, ishte si tė thuash atribut i njė anėtari tė caktuar tė KQ.
Edhe mė vonė, tashmė i rritur, e pata tė vėshtirė ta kuptoja pyetjen “A je burrė?“. Ajo me sa dukej nuk duhej marrė nė semantikėn e saj tė drejtpėrdrejtė, sikurse e merrja kur studioja gjuhėsi, dmth. a je burrė, mashkull, apo ke probleme potence. Ndoshta nė origjinė vėrtet ka qenė kėshtu; pėrfytyroj qė mund tė ketė dalė nė fshatra tė egėr malorė, nė lugje tė thella, dikur kur do tė ketė rėnė ndonjė epidemi e rėndė qė ka zhbėrė fuqinė mashkullore tė njė krahine tė tėrė. Me zbrapsjen e dalėngadaltė tė sėmundjes, duhet tė ketė lindur, ndėr meshkujt e pakėt qė arritėn ta marrin veten, edhe shprehja: „A je burrė?“.
Nė kohėt tona kjo pėrshėndetje, e rrallė ndėr popujt e tjerė tė botės, ka marrė forma rudimentare dhe njė formalizėm tė skajshėm. Pėrshėndetjet, p.sh. nė klube burrėrore tė emigracionit shqiptar, ku mes reve tė tymit flitet vetėm pėr politikė, shkėmbehen kėshtu: „A jeni burra? - (pėrgjigja:) „A je si je? – A jeni lodhė, a jeni mėrzitė?“ e kėshtu me radhė.
Pėrfytyroni t’i pėrktheni kėto dialogje nė njė gjuhė ēfarėdo europiane: „Are you men?“ – Are you, how are you? - -Are you tired, are you bored?“ etj.

Pėr femrat shqiptare natyrisht qė nuk ka pasur ndonjė pėrshėndetje paralele. Me to, nė fshatrat qė pėrmendėm nė pėrgjithėsi nuk flitej fare. Por kishte disa raste tė rralla, femra bukur tė zhvilluara, me njė krenari ndryshe nga shoqet e tyre, tė cilat mund tė merrnin edhe pyetjen: „A je burrneshė?“
Kėshtu u krijua nė Shqipėri kulti i burrneshės. Edhe kjo ėshtė njė fjalė bukur e vėshtirė pėr t’u pėrkthyer nė gjuhė tė tjera europiane. Nė Perėndim, ēdo lloj pėrpjekje pėr njė paralele do tė jepte imazhin e njė gruaje hermafrodite, si tė thuash deledash.
Kurse tek ne theksohej pikėrisht ana luftarake, zotėsia pėr t’i ngjeshur dhe pėrdorur armėt mu si burri.
S’ka kėtu asgjė tė habitshme, pasi paraardhėsit tanė kanė qenė vazhdimisht nė alarm, nė prita, nė luftė (tjetėr gjė nė kanė luftuar mė shumė mes vedi ose me pushtuesin e huaj). Asgjė e ēuditshme, nė qoftė se ėshtė ngritur lart figura e burrneshės luftėtare. Ndėrsa pėr jetėn e saj intime ne nuk marrim vesh gjė, ndaj nuk ėshtė e drejtė qė burrnesha tė barazohet doemos me ato qė sot i quajnė transvestitė.

***************

Ky artikull ėshtė mė i gjatė, po unė mora ato mė tė rėndėsishmet.

Burrėreshė f.sh. - Vajzė a grua trime (http://sq.wiktionary.org/w/index.php?title=trime&action=edit&redlink=1), e zonja dhe e patundur, ajo qė pėrballon ēdo rrezik e vėshtirėsi me guxim. Burrėreshat e Shqipėrisė. Qėndron si burrėreshė.

DEA
11-05-09, 15:42
Ky artikull ėshtė mė i gjatė, po unė mora ato mė tė rėndėsishmet.

Burrėreshė f.sh. - Vajzė a grua trime (http://sq.wiktionary.org/w/index.php?title=trime&action=edit&redlink=1), e zonja dhe e patundur, ajo qė pėrballon ēdo rrezik e vėshtirėsi me guxim. Burrėreshat e Shqipėrisė. Qėndron si burrėreshė.

Jo te gjithe e perdorin kete term me prapavijen e ofendimit, po ne veshet e mi eshte paksa injorante , ofenduese ndaj femres, se veshtiresit qe i kalon femra nuk ka shanse me i tejkalue asnje burre. E veshtiresit qe meshkujve ka shume femra qe i tejkalojne pa pike problemi, se ka shume prej atyre qe jane te zhvilluara mire edhe nuk i frigohen asnje pune burrash. Kurse ne te kunderten cdo Burre do i frigohej nje pune grash apo femrash!!!

11-05-09, 18:11
Aty ku e lidhė dikush me fjalėn ang. woman, unė a kam nxierr kėtė fjalė me perardhje illirishte - vo+men(t), ku fjala emėr man (njėjėsi), men (shumėsi), pėr emrin - njeri-u, e lidhi me fjalėn shqipe - ment (mend), si alternim i tingullit - d=t, ku kemi fjalėt shqipe tė hershme - ment, mėntja, mėtja, qė rrjedh mbiemri shqip - i mėntshėm (tsh=ē) dhe del - i menēėm, i menēur - pra mandja pėrcaktoi njeriun, si zotėrues i botės, por jo zotėrues i natyrės dhe rrodhi nė disa gjuhė gjermanike - man ger. burrė, bashkėshort, ang. man, men, ku origjinalisht theksohet po sikurse ajo fjala shqipe e hershme pėr fjalėn - mėnd, mėndje, mėnēur, ku rrodhi nė gjermanisht - mentsch (menē) - njeri dhe man - burrė. Kurse pėr fjalėn Woman, e nxierri si njeri me vo (vezė femrore), nga fjala e hershme shqipe - vo (vezė), qė nė lat. rrodhi ndrrimi i tingujve, nga vo, nė ov dhe ashtu fjala woman, do tė thotė njeri me vo, vezė qė ēelin, krijojnė embrionin, nė onin e femres.

************************************************** ********************

Keto po i thot nje studiues i njohur shqiptare??????
Dhe me sa po kuptoj une (qe e kam veshtire t'i kuptoj keto hipoteza ) del se ne ILIRISHTE
Burrit i kan thene NJERI ME MEND kurse gruas NJERI ME VOE !!

Ec e biri ne fije keti far masllahati!!!
Dhe tash n'a del se edhe fjala MANUFAKTURE eshte me origjine ilire veq duhet me e gjete kuptimin !!Sa m'bone me keshė o njeri, ti e bėn me tė injorua edhe i huaji, se lėre ma shqiptari, po a ka njeri ma tė ligė se atė qė nuk ia don tė mirės as vetes, sa bukur ėshtė komedia 'I ligu pėr mend', i mjeri pėr mend - ti shqiptar? - Ti je aq larg vetvetes, qė as hijes sate nuk i beson, se lėre ma dikujt, kur don ta ndriēojė historinė kombėtare, qiftat tuaj nuk e kanė lėnė kurrė me pa ditė as dritė atdheun e kombin shqiptar - sepse nuk kupton as fillet e mendimit njerėzor! A illirisht i paskan thėnė - njeri me mend e njeri me voe a? Ai ėshtė kuptimi nė gjuhėt gjermanike, o i mjerė pėr mend, se illirisht e shqip dihet si i thonė - po a din ti ēfarė? Pėr qiftat tuaj ėshtė akademia serve e shkencave, qė tė kanė nxierr - njeri me bisht, ata janė shkencėtarė pėr ty e qiftat tuaj! Ti as shqip nuk din ore i mjerė, e qiftat tuaj, jo qė i kanė injorua e ofenduar shkėncėtarėt shqiptarė, por edhe i kanė pre nė besė, mu sikur Dhaskal Todhrin... O sa lehtė e kanė pasė dhe e kanė armiqėt, me qiftat tuaj, ata gjithmonė kanė shikuar nga bregu, kur tė mjerėt e tė ligjėt pėr mend si ti - kanė kryer punėn e tyre dhe veē tė kanė pushtuar si miun nė kurthė, tė kanė gjetur hazėr, tė gatshėm pėr zinxhirė robėrie! Kjo vlenė pėr shumė si ti...

Ti Guri Sylaj, as fjalėn manifaktor, nuk din ta shkruash, po e shkruan - manufakture, as e kupton, as e kupton as din pse e thua kėtu, ti tallesh me vetveten, e ndyen vetveten e pėshtyen vetveten shqiptare!
Fjala manifaktor, qė shqip i thonė gabimisht - manifakturė, se nuk ka tė bėjė me asnjė fakturė, por me fjalėn gjermanike - faktor=fabrikė, factory, qė ka kuptimin - njerifabrikė, njeri qė punon nė vend fabrike, me dorė, punėdore - kur nuk kishte fabrika... ti vėrtet je njė fakturė e gjallė e injorancės e paditurisė, e zeza e vetvetes dhe e gjithė atyre qė mundohen ta qesin nė dritė diturinė e shkencėn shqiptare!
Tė thash: kjo nuk vlenė vetėm pėr ty, por pėr tė gjithė ata miop si ti! Pėr atė arsye e zgjata...

Rrofsh ore trim shqipetari! (Ndonjė tjetėr;)

selvija
11-05-09, 18:24
Burrnesha..????

Femra duhet me qen 100% Femer si fizonomija si te gjithat aspectet per qfar zoti pa fal dy gjinit qe te kemi dallim mes tyre

GURI SYLAJ
11-05-09, 18:28
Te falemnderit!! Oi madhi e i dituri ,o i vetmi dhe me i miri ODISE-ORFE e ndoshat edhe ndonje Orfeasbarutas tjeter!
Sa bukur tingllon gjuha e intelektualit kur flet ate qe ka ne zemer!??? E jo ate qe ka ne koke!!
Besoj se e keni lexu Arif Matin ?????(Odiseja e pabesueshme e nje populli parahelen)Nese jo do te benit mire me e pa pak!!


Jo MANI por MANU- prej fjales latine MANUELL qe don te thot DORE!!

Besoj se mjafton!
Te pershendes shume !

11-05-09, 22:31
ogsh bali, rilexoje edhe njė herė, ēka tė shkroi Odise:
Sa m'bone me keshė o njeri, ti e bėn me tė injorua edhe i huaji, se lėre ma shqiptari, po a ka njeri ma tė ligė se atė qė nuk ia don tė mirės as vetes, sa bukur ėshtė komedia 'I ligu pėr mend', i mjeri pėr mend - ti shqiptar? - Ti je aq larg vetvetes, qė as hijes sate nuk i beson, se lėre ma dikujt, kur don ta ndriēojė historinė kombėtare, qiftat tuaj nuk e kanė lėnė kurrė me pa ditė as dritė atdheun e kombin shqiptar - sepse nuk kupton as fillet e mendimit njerėzor! A illirisht i paskan thėnė - njeri me mend e njeri me voe a? Ai ėshtė kuptimi nė gjuhėt gjermanike, o i mjerė pėr mend, se illirisht e shqip dihet si i thonė - po a din ti ēfarė? Pėr qiftat tuaj ėshtė akademia serve e shkencave, qė tė kanė nxierr - njeri me bisht, ata janė shkencėtarė pėr ty e qiftat tuaj! Ti as shqip nuk din ore i mjerė, e qiftat tuaj, jo qė i kanė injorua e ofenduar shkėncėtarėt shqiptarė, por edhe i kanė pre nė besė, mu sikur Dhaskal Todhrin... O sa lehtė e kanė pasė dhe e kanė armiqėt, me qiftat tuaj, ata gjithmonė kanė shikuar nga bregu, kur tė mjerėt e tė ligjėt pėr mend si ti - kanė kryer punėn e tyre dhe veē tė kanė pushtuar si miun nė kurthė, tė kanė gjetur hazėr, tė gatshėm pėr zinxhirė robėrie! Kjo vlenė pėr shumė si ti...

Ti Guri Sylaj, as fjalėn manifaktor, nuk din ta shkruash, po e shkruan - manufakture, as e kupton, as e kupton as din pse e thua kėtu, ti tallesh me vetveten, e ndyen vetveten e pėshtyen vetveten shqiptare!
Fjala manifaktor, qė shqip i thonė gabimisht - manifakturė, se nuk ka tė bėjė me asnjė fakturė, por me fjalėn gjermanike - faktor=fabrikė, factory, qė ka kuptimin - njerifabrikė, njeri qė punon nė vend fabrike, me dorė, punėdore - kur nuk kishte fabrika... ti vėrtet je njė fakturė e gjallė e injorancės e paditurisė, e zeza e vetvetes dhe e gjithė atyre qė mundohen ta qesin nė dritė diturinė e shkencėn shqiptare!
Tė thash: kjo nuk vlenė vetėm pėr ty, por pėr tė gjithė ata miop si ti! Pėr atė arsye e zgjata...

Rrofsh ore trim shqipetari! (Ndonjė tjetėr;)

Sirios1
11-05-09, 22:43
Normale kur nje shoqeri karakterizohet me shpirtin dhe frymen e maskilizmit sikurse ajo shqiptare ka qene ajo shqiptare dhe me lejoni qe te ju them qe akoma ekziton ky fenomen, ishte normale qe ne mungese e nje mashkulli ne familje duhet patajter qe nje femer te behej burre ne menyre qe te ruanin te gjitha premista ne keshillin e pleqeve dhe te drejtat e tyre ne lidhje me cdo rrethane qe do te paraqitej pasi ne mungesen e nje mashkulli shtepia te pakten asokohe ishte pa oxhak pra pa dhome dhe keshtu pa burre.

GURI SYLAJ
11-05-09, 22:51
ogsh bali, rilexoje edhe njė herė, ēka tė shkroi Odise:

Ketu keni te drejt se per oksh jemi ba sdhe kurrkush nuk me ka faj qe ngjitem ne zgjedhe me Ty!

LABI
11-05-09, 23:04
Burrnesha..????

Femra duhet me qen 100% Femer si fizonomija si te gjithat aspectet per qfar zoti pa fal dy gjinit qe te kemi dallim mes tyre

Femrat lindin si femra . Por , ato s'lindin si gra, ATO behen "gra" ! (S.d Bouvier)

Siq ngjane dhe me mashkujt qe lindin si te tille (mashkuj) dhe behen "burra" ne institucione te ndryshme sociale (oda, klube,reparte, kazerma, policore, ushtarake..) te cilat i paisin me role dhe identitete karakteret e tyre (varesisht nga polariteti natyror/seksual dhe social/gjinore)...

Fenomeni "Burrnesha" cenka ilustruar (konsumuar) mire si ne aspektin imanent (bio-seksual) njeashtu dhe psiko-social .

LABI
11-05-09, 23:10
Normale kur nje shoqeri karakterizohet me shpirtin dhe frymen e maskilizmit sikurse ajo shqiptare ka qene ajo shqiptare dhe me lejoni qe te ju them qe akoma ekziton ky fenomen, ishte normale qe ne mungese e nje mashkulli ne familje duhet patajter qe nje femer te behej burre ne menyre qe te ruanin te gjitha premista ne keshillin e pleqeve dhe te drejtat e tyre ne lidhje me cdo rrethane qe do te paraqitej pasi ne mungesen e nje mashkulli shtepia te pakten asokohe ishte pa oxhak pra pa dhome dhe keshtu pa burre.

Te gjitha organizatat dhe institucionet shoqerore (cofshin kombetare apo nderkombetare) jane maskiliste (te dominuara nga mashkujt) ... Qeveria, parlamenti, presidenca... OKB, BE, FMN,UNHCR...!! (?):rolleyes: