PDA

View Full Version : SHBA, zbulohet gruaja me transplantin e pare te fytyres ...


Jana
10-05-09, 13:58
http://www.top-channel.tv/new/foto/lajme/transplanti-i-fytyres.jpg
Pacientja e pare amerikane, qe ka kryer transplant te fytyres, eshte shfaqur per here te pare per median.
Connie Culp, 46-vjecare, nene e dy femijeve, kishte pesuar demtim shume te madh, pasi ishte qelluar me arme nga i shoqi 5 vjet me pare. Gruaja shfrytezoi rastin te falenderonte familjen qe i dhuroi fytyren ne nje konference per shtyp. Kirurget e nje klinike ne Cleveland ne Ohio, zevendesuan 80 perqind te fytyres se gruas, me ate te nje femre tjeter te vdekur.

Transplanti i kryer ndaj gruas ishte i katerti ne bote, pas dy operacioneve te tilla te kryera ne France dhe nje tjetri ne Kine. Zonja Culp u beri thirrje njerezve te mos gjykojne personat, qe kane pesuar shperfytyrime ne fytyre per shkak te incidenteve te ndryshme.

"Pas pese vjetesh kam hunden time”, eshte shprehur pacientja, qe per shkak te demtimeve nuk ishte ne gjendje te hante dhe merrte fryme pa ndihmen e nje tubi. Mjeket sqaruan se nderhyrja 22-oreshe ishte komplekse, pasi duheshin vendosur muskuj, nerva, lekure dhe ene gjaku nga pacientja e vdekur tek ajo e demtuar.

Transplanti i pare i fytyres ne bote eshte kryer ne France tre vjet me pare, tek nje grua qe e kishte kafshuar qeni.


http://www.top-channel.tv/new/foto/fototedites/transplanti.jpg

>>{SpOnGeBoB}<<
10-05-09, 15:20
http://www.top-channel.tv/new/foto/lajme/transplanti-i-fytyres.jpg
Pacientja e pare amerikane, qe ka kryer transplant te fytyres, eshte shfaqur per here te pare per median.
Connie Culp, 46-vjecare, nene e dy femijeve, kishte pesuar demtim shume te madh, pasi ishte qelluar me arme nga i shoqi 5 vjet me pare. Gruaja shfrytezoi rastin te falenderonte familjen qe i dhuroi fytyren ne nje konference per shtyp. Kirurget e nje klinike ne Cleveland ne Ohio, zevendesuan 80 perqind te fytyres se gruas, me ate te nje femre tjeter te vdekur.

Transplanti i kryer ndaj gruas ishte i katerti ne bote, pas dy operacioneve te tilla te kryera ne France dhe nje tjetri ne Kine. Zonja Culp u beri thirrje njerezve te mos gjykojne personat, qe kane pesuar shperfytyrime ne fytyre per shkak te incidenteve te ndryshme.

"Pas pese vjetesh kam hunden time”, eshte shprehur pacientja, qe per shkak te demtimeve nuk ishte ne gjendje te hante dhe merrte fryme pa ndihmen e nje tubi. Mjeket sqaruan se nderhyrja 22-oreshe ishte komplekse, pasi duheshin vendosur muskuj, nerva, lekure dhe ene gjaku nga pacientja e vdekur tek ajo e demtuar.

Transplanti i pare i fytyres ne bote eshte kryer ne France tre vjet me pare, tek nje grua qe e kishte kafshuar qeni.


http://www.top-channel.tv/new/foto/fototedites/transplanti.jpg

qysh mara zbulohet, kur qikjo gruja sa operacjonin te e paska pasen demek e paskan dijten tane qishtu, prej qatina qe ja ka fut llovaqke e deri te qita doktorret majstora qe kan ndreqen ne ftyren e sejna . Sha zoten une kujtova qita te paskan zbulue fare frankenshtajni edhe une qysh e dij e zbulume osht diqka e re amo qikjo nuk po me doket mara hiq qe osht e zbulume.

Guri i madh
11-05-09, 17:48
no koment qysh thojke aj stergjyshi i im

Makresh
15-05-09, 09:03
Jana, a ke mundesi ta vendosesh foton e par mar, se sun po e kthej kryt :confused:

Merjem
13-08-09, 18:46
Nuk eshte aspak e quditshme kjo.....mjeksiaa ka mar hov te madh me arritjet e saj.....

Janna
13-01-11, 10:07
Hey man ... mos e ban postime english ktu a u bo ... se s'ka anglez ktu ....