PDA

View Full Version : Nezir Myrta - Buzėqeshjet E Lirisė


13-05-09, 19:36
POEMA PĖR POPULLIN


Populi ecė e nuk ngutet
Udhės me gropa zemre e kalldremeve historike
Nuk ngutet se ėshtė i Lodhur- i Kėputur nga Thikat
Varrėt Thika pas Shpinde ia kanė kėputur shpirtin

Pesha e hidhur e historisė sė tij -
Plot data lavra vitesh nė ballė e shekuj betejash
Pa Pre e pa Fre -

Historia e Huaj i rrinė Gerrbė Mbi Shpindė ende!?
E -
Shpindėn e ka plot gjak e trupin shoshė shpatash e plumbash

Plot plagė tė moēme mijavjeēe

Duket sikur ngjitet gujaz Pėrpjetėzes Epike
Kurrė i gjunjzuar numron Hapat e Epokave
Qė Ia lan veē njė Copė Trup e Shpirt -
E me shpirt ndėrdhėmb mundohet Pėr Tė Gjallė!

Plot plagė tė moēme mijavjeēe!2.

Populli ecė ngadale e nuk ngutet -
Viteve tė Krrusura Ura historike tė Via Egnatias
Koha pa ujė nė Sy ia qet thiijat e pėrgjegjura
pėr 'i pikė xeher tambli nė Sy tė gjegjur e t'regjur

Tamblin e Nanės ia qet pėr hundėsh -
Deri ta qet njė fjalėgoje
tue qitė zjarr pėr sy e tym pėrgoje

thuase - i kemi lindė zotit me zor!

Populli ecė ngadalė e nuk ngutet -
Varg i Gjatė Thik'pėrpjetė zor ėshtė m'u ngjitė kėshtu
S'ka kohė me u ndalė as para varreve as para tė vdekurve
Tė plagosur nuk sheh askund tė shtrimė edhe ata ecin
Pėrpjetėzes sė Plumbtė

Nuk kemi Kohė as me vdekė!

E Koha bie mazunė pėrdhe, nuk qet za as fjalė pėrgoje
Buzėt - Shkrum i Gjallė - e luan kryet pėndueshėm -
Ka dro do ta shkelė Tjetra Kohė nė gjysėmrruge

Mbetet kush mbetet e del nė Breg Kohe - kush tė del!

Historia e Popullit -
Nuk Shkruhet me Shkrola e Shkokla
Kur ecet Thik'pėrpjetėzes Gjarpnushė Historike

Populli ecė ngadale e nuk ngutet...!
3.

Ecė ngadale e nuk ngutet -

Kuk ngjitet ngarkuar Gur Muzeshė e arkeologjishė tė thyeme antke -
Bjeshkėt e Namuna i Banė me Shpindė

E Bjeshkė Shtyen me Gjoks!

Skurruar ne Gjak Triumfal tė Fitoreve tė Huaja
E Dikush ne Gisht nė Gojė -
Dikund me Gisht nė Kokė e dikund ia merr kamba kambėn
me Zorrė nėpėr kambė -
Pret tė ia Jep Dorėn Bjeshka - ajo ende i rrokullisė gur!

Koha Breshkė Ende ia Qet Thijat e Pėrgjegjura...

Pėrditė i del Doresh nganjė Bjeshkė e nga njė Vrrijė
Me hekura nė duar - don tė dali hekurah - Moteve tė Nxime!
Ia Nxini Jetėn historia e veshur me Uniforma shtrigash

Me Bjeshkė e Vrriijė ndėr Sqetulla -

Historia i ndalet para kambėve - keshe po ia fshinė djerėset e gjakun - djerėset i vlojnė n'ballė e s'un ia gjenė kund Ēaren Vetit!

Pėrditė nė lojna tė reja - Shtrigash tė Vjetra!
4.

Populli ecė ngadale e nuk ngutet -
Epokave Qorre Historike me Hapa tė Randė - Bjeshkė!
Me Kokė Plumb - tė rėnduar mbi Kohė

Me Kohė Plumb nė Zemėr!

Me Shpindė tė Plumbtė te Dy Luftave Botnore
Me 'i Botė nė Shpindė -
me ndėrskamca historike tė pahistori
Pėrditė ia grryejnė Gjeografinė e vet ndėr kambė

Pėrditė ta Grryejnė Dheun Ndėr Kambė!

E ende Mizat e Trollit ardhse marrin Krahė Drangojsh pėr tu ngjitur nė Qiell -
E me i shtie nė Grusht Retė e Mendimit Bosh!

Ende - Mizat dojnė tė bahen drangoj e Drangojtė sikur po paraqiten si miza -

Me Sy Mize nėpėr Pluhurin e Mbetur nė Tribuna Tribunatorėsh!

Epokat e Lavdishe Hillire -
diegur e humbur pashėnjėpadokė Nėn-Tokė e Nėn-Ujėra!
Edhe vet Koha sot po e sheh Kthjelltė Rrėnjen e Gjallė
deri nė Fundbote tė Antikunit -

Gjaku Dardan vlon Ende illir ballkan!

Populli Ecė Ende Pėrpjetėzes Gjarpnushė Historike
Ngadale E Nuk Ngutet...!

(7. mars, 1996) Nga Vėllimi - POEMA PĖR POPULLIN

13-05-09, 19:36
SHQIPĖRIA E BASHKUAR

E bukur ėshtė Kosova
E Bukur ėshtė Shqipėria

Siē ėshtė E Dashur Nana!

Mė ēon peshė shtat'palė Qiell
Mė shtie nė Dhe shtat'palė Tokė!

Edhe deri atje ku bre miza hekur
Edhe deri atje ku bre hekuri gjakun tonė!

Shqipėria e Zhbime - Rrafsh me Tokė
Shqipėria e Mbime - Rrafsh me Qiell!

Shqipėria me Botė nė Sy -

si Farė nė tokat Mere nėpėr mahalla tė botės
e bota me Shqipėr nė zemėr

Shqipėria gjithmonė e pushtuar
Shqipėria - kurrė e nėnshtruar!

Shqipėria e Bashkuar!
2.

Ushtima -
Me shėnjen Viktoria
deri Te Molla e Kuqe
Filloi -

E Para
Nė europėn e Lindjes sė Madhe
U lind nė Prishtinė
E nė thellėsitė e Tokės sė Kosovės
E rreh tupani i Dardanisė!

Dardania kumbonare bashkimi
E mbahet krisma - e mbahet fjala - Shqipėri!

Me njeren dorė kafshaten e bukės
E, jemi gai -
Me tjetrėn kambėzėn e pushkės!
Me gojė - bukė e plumba
Me sy shkreptėtima rrufee shqiponjash
Me hap drejtė shoqishoit nė sy
Derisa tė bėhet njera Dyshė -

- O Varre o Djepa!

Derisa varret me shokė shqiptare tė linden nė Djepa
Derisa Djepat me Dhėmb Ujku nė Kaptyll djepi
Tė pėrkunden nė varre!

Me gjak e varrė lidhet Balli i Republikės!

Republika nuk lindet etiu si dielli
As nuk bie vetiu si shiu -

Republikėn e bashkojnė fije-fije
Burrat -
E lidhin Nyje rreshtash e rrashtash !

- Ku janė Burrat?
- Ku janė Varret?

Duri gurin nuk e sheh
Burri burrin nuk po njeh!

Kosova - prore e kositur
Kosova - kurrė e nėnshtruar!

Shqipėria e Bashkuar!

(Kalendor, 1992) nga vėllimi poetik POEMA PĖR POPULLIN

Kjo poezi u emitua pėrmes RTV shqiptar mė 1992, recitoi aktori i mirėnjohur Kastriot Ēaushi.

13-05-09, 19:37
KOSOVA
Kosova ime -
sa ma shumė qendrove u bėre edhe ma e dashur
u bėre edhe ma e dhėmbshme edhe ma e fortė
pėrbinė dhėmbjet krismat lotėt

bebėzat e syve thahen mos me rreh ēerpik
mbesin bebėza tė hapura nga malli
aorta e zemrės pushon mos me rreh pulsi i gjakut
buzėt e njoma thahen kur nuk i njomė edhe me lot!

Nėse doni tė lindeni martirė krenarė
vrisni ushujzat karpate duke qeshur me ushtimat
e Bjeshkėve tė Nemuna -
qe pėrgjakin shushurimen e valėve tė Drinit tė Bardhė
nėse doni tė lindeni duke iu parė Kosova
nė sy tė Kosovės e nė zemėr tė Kosovės
Linduni pėrgjithmonė!

Syri i Kosovės sė pėrlotur sheh gjithkah
Zemra shkrum e Kosovės rreh gjithkah
Gjaku shqiptar i Kosovės gufon gjithkah
Gjithė bota sqiptare sot ėshtė nga Kosova!

Gjithkah shkove ore burrė kosove
E Kosovėn kurrė nuk e harrove ! -
Pulsi i gjakut tė Kosovės kurrė nuk pushon

sa t'i bie diell e hanė kėsaj Toke!

(25. 11, 1995)

13-05-09, 19:37
LAJMET NGA PRISHTINA NUK JEPEN PĖR TĖ GJALLĖ
Mbi Kosovė shkel dikush qė s'ia pėrmendi emrin
ėshtė emėr i zi futė e zezė -
pa gjini pa numėr pa trajtė a gjenezė
lakohet vetiu si gjarpėr nėpėr vetat gramatikore tė emrit tim

Mbi Kosovė vret diēka qė s'i pėrngjet Njeriut
as besės as dashurisė!

Mbi Kosovė shkel dikush qė s'ia pėrmendi emrin
se ėshtė emėr i vdekshėm i prangave tė territ mnerės e humnerės
ėshtė emėr i kobshėm varri pa mbishkrim pa gur
ėshtė emėr pa rrėnje pa zanore siellet pa bisht pa krye!

Mbi Kosovė shkel dikush qė kurrė nuk duhet t'i pėrmendet emri
ėshtė emėr qė vret e pret e le shkret urėza vatre
shkreton vende nė sofra e ballin e oxhakut nė oda
gėzimin nė sy pėshpėritjen nė buzė e gjakun nė fytyrė

ėshtė emėr qė pret vetvrasjen e vet!

Lajmet nga Prishtina nuk epen pėr t'gjallė!
Mbi Kosovė - Lindet Liria
Gjallė ėshtė e pėr t'gjallė nuk lidhet Dardania!

(28. 11. 1995) nga vėllimi POEMA PĖR POPULLIN


post skript: ky ishte parashikimi im mė 1995, parase tė kalojmė nė poezitė e luftės e poezitė e lirisė. Shqiptari nuk pyet kah ėshtė rruga pėr nė Kosovė!

13-05-09, 19:38
KĖNGA E POPULLIT
Kėnga e popullit -
kėndua nėn hundė kur nuk donte tė merr vesh mali
as te sheh fusha

kur vlon gjaku e gufon shpirti
i ka adhė deri nė fyt

kėngė e kėnduar nėpėr tymėra flakė e lotė

kėngė e kėnduar e gjithmonė e pashkruar
pa shkronja as orthografi pa lasp as shtypshkrojė
kėngė qė gufon nė zemėr e vlon pėrgoje shkrum i gjallė
e kėnduar nė hastra ēerga qilima e drrasa tė thata si fati
nė gryka maja e shkėmbinj malesh tė larta
gjithė natėnelume pa shtie gjumė nė sy
me vajė nė buzė -
e lotėt pikuan nė ēergė e lotėt pikuan nė shkėmb

e pika shpoi gurin tue rrehė nė njė pikė!

***

Kėnga e popullit u kėndua
deri iu bre fija lahutės e iu kėput teli qiftelisė
lahuta e qiftelia mbeten varė atėditesot
u pre kėna nė kulla - u pre kėnga mbi shkėmbinj

kėnga mbet vaji i burrit

edhe para djepave edhe para varreve
edhe kur Hana u pėrgjak mbi mal
edhe kur Dielli leu si gjaku nė agim

edhe kur Hana ishte nė tė sosur
edhe kur vaji ishte nė tė nisur

edhe kur Dielli u zu me kuēedėr
jehoi kėnga e populli e shpėrtheu vaji i burrit:
- O lum pėr ty o pėr tė lumin Zot
o ė kambė na u ēua Sokol e Halili!...

Doli Zana e Malit e
Mali ushtoi prej Djalit

kur kqyren nė varr
gjeten veē 'i grusht eshtra

e zana mori malin
e toka mori djalin

kėnga mbet Vaji i Burrit!

(1995) nga POEMA PĖR POPULLIN

13-05-09, 19:39
HISTORIA E POPULLIT
Historia shpesh -
ėshtė edhe lojė grabitēare
e fėmijve

fėmijėt luajnė nė zall -
me gur e bujashka me copa hekuri
edhe me zjarr
keshe po mbarojnė ura kulla tempuj e rrokaqiej

vijnė tjerėt e ua prishin mė kėmbė -
e mbi ato ndėrtojnė lodra tjera

vijnė tjerėt e luajnė lojėra tjera
dhe harrohet Loja e Fėmijve tė Parė

kėngėt zonat e mrekullueshme hyjnore
harrohen vallėzimet e Shqipeve e Gjuha e Parė

e fshihen gjurmat e gishtave tė pėrgjakur nėpėr zalle!

Kush mund ta luajė ma bukur Atė Lojėn e Parė
se sa Ata qė e luajtėn Tė Parėt ?
Kush mund tė nxierri Za ma tė bukur
se sa Ata qė kėnduan Tė Parėt?

Historia shpesh -
ėshtė Lojė grabitēare e fėmijve!

13-05-09, 19:39
(SHĖMBJA E NJĖ HISTORIE)


Erdhen -
e m'i rrėxuan krejt murana e mure Trojesh
statujat e Kangėve tė Diellit e Hyjnive
faltore hyjnore hyllire iu rrjedhė gjuha gjak ende
pllakat e gurėve tė datave tė mia tė mėdha
ma thyen zemrėn e kėngve tė gurta

e nuk i lanė kund dy gur bashkė

mbi muranat e rrėxuara -
ende shihet fuqia e duarve e mendjes tempuj kohėrash
e mbaruan tempuj tjerė e thurėn kėngė tjera
dhe e ēthuren historinė!

Erdhen tjerėt vargevijė -
u sollen rreth atllasėve madhorė akropole Ethanė
m'i rrėxuan amfitheatrot e gurta paa Heraklit tė Hershėm
qytete tė lashta qė i harroi historia nė parahistori
m'i thyen gurėt e varreve, m'i vodhen mbishkrimet
germat e mia tė Gjuhės sė Parė
e,
varret nuk flitshin as eshtrat nuk lėsonin zane
i fshinė emrat e trojeve tė mia emrat e gjyshave
ma shkyen hartėn time gjeografike emrat e lumejve e detrave
emrat e oqeaneve edhe vet emrat e Yjeve e Yllėsive

ma vodhen emrin e diellit tim hell i zjarrtė
tej Apollonisė Butrintit qė sot janė pa koka
vjedhur nga gjaku i hajnava varrtarve zjarrtarve tė hershėm
edhe sot nė epoken e re

erdhen tjerėt e mbjnė gozhduar nė ēengela gjeohistorinė time
nga e gjeten Egjeun, nga Ulkinia e Ulpiana e shėmbur
e,
deri tek Gyka e Dardhaneleve dardhane...

Erdhen e thuren historiė e tyre tė pahistori
dhe e ēthuren historinė e botės!...

Ballkani Hillirik - plaku europian
tė gjithve ua vizatoi nė zall me kunin - germat e para
tė gjithve iu dha dijeni diejsh e ata iu kthyen ne dijeni djajsh
tė gjithve iu dha dje dije tė shkruajnė emrat e tyre
zanore diftongje formema

krejt ēka sheh e s'sheh syri
krejt ēka ndien e s'ndien veshi
krejt ēka thotė e s'thotė gjuha

ua dha krejt ēka thot vet zoti Thoti
qė fliste Shqip!

Ėshtė Lėkundje linguistike botėrore
Lėkundje Lukunishė!

Linguistikės i dridhet gjuha nė gojė!

(1995) nga POEMA PĖR POPULLIN

13-05-09, 19:40
GJUHA SHQIPE


Gjuha shqipe -
ėshtė rrjedha e lumit e gurgullima e Kronit
ėshtė Zoni i Zotit -
currilat e pikllimeve tė shiut nė strehė zemre
rrjedha e konit tė pashterrshėm tė jetės shkrum i gjallė
burim ka zemrėn e gurit tė trollit nėpėr damarė tė gjakut tė shkėmbinjve

sa tė jetė toka - tokė
sa tė jetė dielli - diell e hana - hanė!

E thirrja - Nanė!

Gjuha shqipe -
ėshtė ushtima e ujėvareve kur bie mbi shkėmbinj
ėshtė shushurima e erės e dridhja e fuqishme e stuhive

ėshtė zani i zėmrės sė nanės nė majethike
ėshtė duhama e babait nė tranėt e kullės e nė shtrat tė vdekjes
ėshtė ushtima e ushtrisė grykave dhe jehona e britmave majave ne mbrojtje te atdheut -
ėshtė gjėmimi i kullave rrafsh me tokė - nga krismat rrafsh me qiell
ėshtė marrshi vigan i popullit mbi tokėn e vet tė lirė!

Gjuha shqipe -
ėshtė gufimi i shpirtit nga tė rrahurat e fuqishme tė zemrės
kur dojė tė shpėrthejnė zanoret e para tė emrit tė trollit tė lindjes
ku emrohet toka me emrin e vertetė tė gjakut tė derdhur

kur e sheh babain lidhur me zinxhirė e gjaku skurrė pėrfaqe
kur e sheh vllaun duke dhėne shpirt me grushta ne Dhe
kur e sheh motrėn me flakė nė krye duke vrapuar oborrit

kur digjet bukuria e shkrumohet bari e lulet e zemrės thahen
kur bie kulmi i fatit nė tokė e lukinitė edhe nė qiell robėrie!

Gjuha shqipe -
ėshtė rrezja e diellit nė agim nga kaltria e kuqrremtė
ėshtė cicėrrima e zogjve nėpėr degė me bulėza e ngjyrat e luleve nė kopshte shpirti

ėshtė frymėmarrja e thellė e gurit nė murana lotėsh
ėshtė ecja e vrullshme e tė rinjve rrugėve fatit tė dashurisė
ėshtė ecja ēapkene e vashave duke i valvitur flokėt nė erė
ėshtė balli i lavruar i pleqve prej umave tė kohėrave tė liga
ėshtė zani nėnhundė i plakave duke tjerrur tė kaluarėn nė furka
nė shllungat e bashkėve tė reve tė tymosura
duke i mbėshtjellur pejtė e viteve e kohėrat nė boshta.

Gjuha shqipe -
flet kudo e gjithkah nė dritė e terr
flet me krye, flet me sy, flet me gishta
e flet nėnhundė -
kur populli ėshtė duke pregatitur historinė e vet
kur nuk i pėlqen diēka as gjithēka dhe e din se ende nuk i ka ardhė dita -

njė ditė e ka edhe qeni - thot populli
e kur ėshtė dita e qenit, populli jeton qenēe nė kohė qeni
dikush e luan kryet nė shėnjė tė shkeljes sė lirive tė njerit
e dikush e luan kryet pėr ta kallė vet shtėpinė e tij

populli - flet e fle rrallė e pėrmallė

njeriu vdes duke buzėqeshur sikur me luajtė
kur ka pse tė vdesė!
Mate veten - pse u linde tė bėhesh hamall bote gjithmonė tė krrusesh derisa tė mbetesh dikund nė ndonjė qoshe pa frymė!
Mate veten! E Mate Fjalėn!

Tė flasėsh gjuhėn shqipe -
duhet ta keshė fjalėn nė majegjuhe
ta njohėsh atė gjuhė mijavjeēe me rrėnjė nė gjak dhe eshtra
nga belbėzimet e foshnjes nė djep, nė postajė, nė shavar nė kashtė - nėpėr buxhilla tė ujit nga vėrshimat e kobshme
t'i njohesh klithjet e fėmijve duke u rrėxuar nė hapat e parė tė ecjes kėmbadoras -
t'i njohesh ofshamat e pleqve kur nxėjnė nė t'thua nė prag dere
kur mezi luhen e ēohen duke u mbajtur pėr shkopin e viteve topalle -
t'i njohesh ofshamat e nanave para bijve tė vdekur duke u shkrirė si krypa nė ujė -
t'i njohesh ofshamat e baballarėve para varreve qė ua kėputin shpirtin!

Atėherė ke ēka folė e ke ēka shkruan -
kur ta dridhė fjala fjalėn nė buzė pa e qitė pėrgoje
atėherė vėrtet - ke ēka kallxon!

Tė flasėsh nė gjuhėn shqipe -
duhet ta shqipėrosh gjėmimin e motit e ta zbėrtheshė nė diftongje e zanore bubullimėn e Motit tė Madh
tė emrit tė djalit tė vetėm tė Trollit Trim!

Kur emron foshnjen -
duhet parase ta keshė emruar djepin me kaptyll e emrat e lojėrave tė fėminisė -
emrat e gjymėtyrėve tė trupit e dyerve tė shtėpisė
pėrpara duhet tė ia keshė emruar: rrugėt, sheshet, shkollat, trollin, vendlindjen, kathedralet, monumentet e muzetė historike e parahistorike -
me kėtė gjuhėn e bukur shqipe

pėrndryshe -
fėmia do tė gabojė nė emėrtimet e fėmijve tė vet
e ti do ta gaboshė rrugėn nė oborr e s'ke askėnd tė gjallė ta pyesesh -

e do tė mungojnė gjithmonė lodrat e fėmijve
e do tė mungojnė gjithmonė fjalėt e pleqve
e do tė mungojnė gjithmonė ushtarėt e vėrtetė e gjeneralet trima tė mėnēur -
do tė mungojnė rrugėt e jetės nė shkolla

e do tė mungojė historia!

Gjuha shqipe -
ėshtė bukuria e jetės mbi tokė
sa tė jetė toka - tokė, e dielli - diell, e hana - hanė

e sa tė jetė thirrja - Nanė!

(1995, duke pregatitur Lirinė e Kosovės)

nga POEMA PĖR POPULLIN

13-05-09, 19:41
Nezir Myrta / DREDHA E ERĖS


Dredha e erės nė rrugė
bėn pluhnajė -
mbyllni sytė pėr njė ēast
sa tė kalojė
ajo bartė kujtime tė diegura
e insekte tė cofta fjalesh

ndodhė ndonjė infektim eventual

kujdestari i rrugės -
nėn parmakė tė pluhrosur
shikon me bisht tė syrit

zilia tė qet n'punė tė trollit

dredha e erės nė rrugė
mbledhė pluhurin e mendimeve tė shprishura
gjethet e fjalėve tė verdha pa zanore

ēfarė nuk banė e dredhnja

mbyllni hundėt pėr njė ēast
sa tė kalojė -
dredha e erės
ndodhė pezmatim i kordhave zanore
tė pshėretimave

nė rrugė ndihet kollitje ironike!

13-05-09, 19:41
Nezir Myrta / BUZĖQESHJA E DYTĖ


diēka tjeter diēka tjeter baclok -
po ku ta marresh kur harlisesh e nuk e gjenė
kėrqelja jote e vogėl nuk ta ngrehė barren e madhe yjore
e ke ngarkuar gabim me gur t'rrokotelur e kujton se janė
safire -
nuk bahet bjeshka me kėrqele o baclok -
sillju rrotull e rrotull e assesi te ngjitesh ne maje
zeri yt i vogel humbė ne jehona te medha ushtima bjeshkesh

hapi yt i vockel siellet veē rranzes -
duhet mjeshtri te ngjitesh ne Gjeravine leqeve te theqafjeve
ne zgabime -
mos t'i ze mjegulla sytė e me t'marrė kallukogja atje
te duket Kosova det -
udhėleqet e bjeshkėve kanė orthografi tė shtirė me shenja
piksimi te gjakut
ti kurrė s'i mėsove -
veē sillu kah rranza me kėrqelen tende te vogėl sillu

ruanazo te mos ngjaje njeriu ne fjalen e tij te bukur
ruanazo te ngjaje njeriu ne fjalen e tij te shemtuar -

karvanet e fjalėve kote si ti u ngjiten dhe u zhdorgjen
pa therrė nė kėmbė -
me fėmij nė kosha e me kujtime duē nė gji tė brejtur tejash tinzake
nuk i thonė tėjat e fjaleve vlimet e kėngėve tė mbetura
gojėhapura nė krisma -
me fjalėtėje nuk e shkon ashkun e vringllimave tė gjakut
veē lodhesh kot -
me barrė tė huaja qė s'di as dreqi te iu bie ne fije kah zhbirojnė -
mbase dole n'zgabim nė udhė e hyre nė udhėtėpaudhė
- e bajsh me shėndet

ruanazo te ngjaje njeriu ne fjalen e tij te vjedhur nga zjarri yjor

nuk ka asgje ma shemtim se t'i biesh rranzes rrotull
me nje kerqele t'vogel
mbaron e plasė prej gulshimeve te ndryeme ne vete gjoja po ngjitesh majes me gjymetyre te huaja -
me zor as me inat nuk rrexohet bjeshka o baclok -
baj pezm me buēuk me shllinė nė sy e kujto se
u rrite me shllinė bjeshke -
hiqe qafe lakun e pezmit te huaj qe ta ka shtrengua fytin
e t'le n'hanė

ti mund te nisesh trup e perpjetė po bjeshka ka udhėleqe qe ta zene frymen -
me atė kerqele mendimi te vogel s'ke kaēik per fjalė as per pune
o baclok -
s'di kushdreqi je po mbase dole e hyne ne udhėtėpaudhė
e bajsh me shendet!

13-05-09, 19:42
Nezir Myrta / UJĖRAT E ZEZA
merre veten me tė mirė
zakonisht thonė ata qė mbysin
vetveten nga xhelozia -

nuk donė qė edhe dikush
tė bėhet katil i vetvetes

qyteti i ri i fjalės
po ndėrtohet -
po kanalet e ujėrave tė zeza
tė qytetit tė vjetėr
mund tė kene shpėrthyer dikund
nga erozioni e oksidimi e shtėrzimi
i legurave metalike bel ame

merr kohė -
derisa tė largohen duhmat

veē mos ta njollosin
fjalėn -
ujėrat e zeza

don mund e kohė -
te pastrohet themeli
i qytetit te fjalės!

13-05-09, 19:43
Nezir Myrta / FJALA E FTOFTĖ
Fjalė e ftoftė
ėshtė vdekja


ecim kah pikėpjekja


shumė ma mirė i vdekur
se sa bar i dergjur plastik
art artificial pa blerim
trup plepi e erė djepi


vdekja ėshtė fjalė e ftoftė

mė vret -
vdekja e tė dashurve -
vdekja nė trojet trime
vet kurrė s'pata dro
moti ia kam hjekė dhėmbjen vetit

posa t'i frigohesh vdekjes
ajo fill tė troket nė derė

dera ime prore hapekrah


e vrave njė -
bėre deren e hekurt
i vrave dy -
lėre deren e drurit
vrave dyzet e sipėr
deren lėre hapekrah

jo, deren hapekrah e vet shpatit

Brechti pasi foli pėr turpin e kombit tė tij tha:
'Tigrat i vrava e m'grinė pleshtat!'

Mė vdiqe moj fjalė e fortė
mė ndoqe moj fjalė e ftoftė

do tė tė bėj shkrum!

13-05-09, 19:43
Nezir Myrta / BIJTĖ E SHTRIGAVE
Shtrigat -
pollen nė Ballkan
u rriten n'mes nesh
bijtė e shtrigave

atėditesot

nuk prajnė se kafshuari
edhe atė qė nuk e hangėr as lufta
e hanė -
bijtė e shtrigave

ditenpėrdiell

tėvona -
i thehet rrumi nė um
dhe i han vet shtriga
bijtė e vet

natenpėrhanė

hangtė -
kėrhanė e gėrrshanė!

kohė shtrigė
Ndalohu!

13-05-09, 19:44
Nezir Myrta / KURRĖ S'U MĖSOVE

Kush ka faj -
pse nuk din me dashtė

e ke dikund njė fije geni
heret tė lidhur nyje
e nuk tė len kurrė me pa ditė
ta ka ndarė rriten

ta rrumcallen kokėn
me grisa tė mprehura
nė dorėn tėnde -
sikur i bie briskut tė rruzes n'rryp

e ata ruaje si sytė -
nyjen e fijes sė genit tėnd
veē pėr t'zezen tėnde

nuk e din as emrin tėnd
nuk e njeh as vetveten
nuk ia din hadin vetit
plesht n'sy tė herojve

nuk i beson as dores sate
e tė vie tė shohesh -
ēka nuk iu beson as syve tuaj
nuk t'bie n'mend as pėr emėr tėnd

i nxėnė kopil -
kah fryn veriu e kah frynė era
ara e bardhė e fara kah ban dreqi vo

egjėr rrėnzė kallirit tė grurit
e kujton se edhe sot -
han kush bukė egjre

kurrė s'u mėsove me dashtė

kurrė nuk dijte -
se si rritet kopeja
veē bėnu tri e ujku pėrmbi
ujk nė shoqishoin


kurrė s'u mėsove!

13-05-09, 19:44
Nezir Myrta / ROBI DHE LIRIA
Ėshtė shumė vėshtirė -
i robėruari tė mėsohet me lirinė

rob i lirė

pėrditė i turitur robzoti e robnjeriu shekullor
iu kanė mėsuar veshtė me urdhėra tė huaja
me moton irike hypset'vrava e zhdrypset'vrava

tash i doli edhe vehtja qejfit


a ka buzėqeshje ma tė thellė qė ta dridhė shpirtin
kur i friksuari i pėrbuzuri i shtriri pėrtoke para tė huajit
i parodi i pasoji i paqenėni hungron nė t'vetin poatyre rrugėve
qė dje ishin tė lara n'gjak nga shkopijt plumbat e vargojt e tankeve

mos me t'njoftė, shtrėnjtė tė blejė!

Liria ėshtė njė fushė e gjėrė e pamatur
mate hapin e qite vrapin -
fusha e gjanė, n'mujsh me i dalė mbatanė
askuj nuk i bėhet vonė!


Dridhje neverike!


Liria ėshtė njė qiell i hapur i paskaj
mati krahėt a i ke krahshqiponje
askuj nuk i bėhet vonė!

Liri absolute ke veē kur t'i lajshė duart!

13-05-09, 19:45
Nezir Myrta / PRISHTINA
Prini Prishtina
me zėra nga troje tė Shqipes

zėra tė rij shpėtuar pahiri nėpėr kukama shekujsh

zėra tė lindur nga gjamėt e vuajtjes deri n'Ka tė Zi
zėra mjerimi tė lindur edhe atje ku dreqi ban vo
atje ku nuk mundi tė shkeli lirė as armiku ma i fshtirė

nga shkrepat e Tuzit e kreshtat e Dushkajes
nga shpatet e Podgurit e djerrinat e Drenikės
nga zhvinat e Kaēanikut e kėrrshat e Dibres

zėra tė lindur nėpėr flakė e tym kohėrash tė nxime

erdhen e prinė nė Prishtinė
e nėpėr flakė e sollen lirinė

Prishtina zėri i trojeve tė Shqipes!

13-05-09, 19:45
Nezir Myrta / THEATRI I KOHĖS SONĖ

Prova prova prova
Nė Theatėr
derisa tė ndahen Rolet...
Premiera duhet tė japet sėshpejti
Regjisori Sylejman Lokaj
ėshtė nė hall tė madh
as nė Qiell as nė Tokė

nuk e gjenė askund -
aktorin kryesor Nik Bardhin
Heroin e dramės "Ura e Shėnjtė"
as nė Tokė as nė Qiell
Roli Kryesor jam Unė


Kapedan i kapedanėve tė Rrafshit tė Dukagjinit

qysh para Epokės sė Re
mjellmat e bardha nga kaltria
korba tė zi mbi lisa tė varreve tona
paralajmėrojnėPėrsėritjen e Historisė

Ku gojohen mesveti
Urata e Mallkimi nė Kosovė
si rriēnat i hanė sorrat e larme
Historia e shtrirė Shtat'bojė njeri!
Nuk dua tė shtrihem
Dua tė Flijohem -
Mbi Urėn e Shėnjtė!Vertikalisht!Prova prova prova
Provohet Mbrėmja me Aktorėt
Nė Theatrin e Kohės Sonė -
Derisa tė shfaqet Premiera!(1987)

13-05-09, 19:46
Nezir Myrta / KROJET E HUAJA TĖ LĖNĖ NĖ HĖNĖē'nxierr fjalaē'po beni

a kaq tė pamėshirshėm ndaj fjalės

flokėt e dimrit ju vėjnė nė gjumė

ju pėrkundin dritėzat kristal nga acari

nuk e shihni kohėn duke reshur mbi krye

qenkeni lodhur nga vrapi i fjalės

fajet e fjalės janė faje tė mėdha

burime tė ngrime akull ku rri shqipja maje shkrepash

zgjohuni e mos shtėrzeni

a kaq fort qenkan ngrirė burimet e fjalės?

Deri nė Hėnėn e Tretė do tu ngrihen shikimet

e do shikoni nėnakull bebėza tė hapura kah qielli

zgjohui e mos shtėrzeni

nuk e shihni se edhe lotėt janė ngrirė?

Nxierrni damarė tė rinj nga toka e zanoreve

nuk e dini se ka edhe lumenj nėntokėsor?

Eh! Mjerė pėr kronin qė s'ka mė ujė as gurrė

dhe e mashtrojnė rrjedhat e shirave tė verės!

Rrėmih nėn guri tė fjalės thellė nėn gjuhė tė tokės sate

se krojet e huaja tė lėnė nė Hėnė!

13-05-09, 19:46
Nezir Myrta / MOS BĖNI DIELLIN MU SHUA


IN MEMORIAM- Diellza E Rrezarta -

Pėrkujtim:

- Diellza Berishės e
- Rrezarta Tullarit, qė humben jetėn tragjikisht dhe
- Dy Nėnave tė Tyre - Pėrkujtim, nė vend urimi 2009!
Mos e bėni aq me e plasė gurin,
Mos e bėni qė dielli sot mu shua -
Rrezarta Diellza nė Ju kanė nurin!

Nuk kthehet kurrė ēka ka shkua:
Po t'i ktheni vajet Tuaja Njė Fuqi,
Mos tė bėhet jeta lot njė prrua!

Kthehet diē tjetėr ashk pėrsėri
Prore Diellza Rrezarta janė aty -
Parasyve atė s'mund ta kuptoni!

Ato i keni ag e terr rreze nė sy
Ruani shpirtat e Tyre nė fjalė!
Ruajini mendėt qė keni nė kry'!

Mundet mosozo rėndė me dalė
Ju pėrciell Juve kudo ai kujtimi -
Mos i bėni lotėt krejt aq tė valė!

Mundohuni prore qė nga pikėllimi,
Ta bėni ofshamėn si rreze t'artė -
Pėr Ju Nėna lot si krejt rruzullimi!

Dielli Diellzen nė rreze prore bartė,
E ēka t'i them unė n'vaje njė nėne -
Qė edhe vet mjalti i duket thartė!

Ngushllimi kotet nė gjak nė vene,
Gropėn n'zemėr mbusheni Besim:
Gjithkah po ndjekė vdekja kretene!

Nuk i ndaj dy ėngjuj tė rrinė shqim
Rrezarta e Diellza me tė njejtin fat -
Paten le tė prehen tok njė amshim!

Shih tė njejtin emėr edhe Diellza pat
Ashtu siē janė Dy emrat pėrjetėsues,
T'pavdekshme prore kudo i kemi ngat!

Diellza vie me njė tufė rrezesh n'dorė
Rrezarta Diellore n'vend loti siell fat -
Tė dyjat i pėrjetojmė lule nė kurorė!

Diellza Rrezarta ne na ndritin prore -
Me t'njejtat rreze tė bardha borė,
Shohim ēdo ag Tė Dyja dorpėrdore!

O Nėna Ju keni veē kujtime tė mira,
Tė Dyjave ua siellin Dritėn Hyjnore -
Mos u fundosni prore nė pshėretira!

Diellza Rrezarta njė kumtim amshimi,
Kuptim pėrjetėsie emra prore t'gjallė!
Ato janė Dy Shpirta qė flakron agimi!

Na kujtojnė ēdo ditė qė tė kemi mall
Fshini ata lot qė Ju rrjedhin vetiu -
Me psherėtima ndaj vdekjes pėrballė!

Dy Drita T'Syve - Dy Nėnave shkrum,
Nga hijet e liga qė iu sollen vėrdallė -
Mbahuni tė forta e qendroni shumė!

Se lotėt e Juve - trazojnė Pėrjetsinė,
N'secilen pikėloti ua trazoni shpirtat -
Diellza e Rrezarta janė me Perėndinė!

(30.12.08.)

13-05-09, 19:47
Nezir Myrta / ORA E POPULLIT


Ora e popullit-
Ishte gjarpėri i madh nė themel tė shtėpisė
Ora e shtėpisė - roje kundėr tė ligave

Shtėpia ka pas Orė
e njeriu ka pasė Orė

me dy gjarpėrinj nė bark ka luftuar

po njeri prej tyre flinte nė gjumė
- e nuk i bėhej vonė pėr ashjė

njeriu e gjarpėri jetojnė nė njė truall
as nuk ia sheh njeriut ėndrrat -
mėsa ia sheh gjarpėrit kėmbėt

Njeriu me Orė e ka shpėtuar njė shtėpi njė katund
Njė qytet njė popull e ka shpėtuar njė botė -

Mallkimi mė i madh ėshtė me te vdekė Ora

popullin mund t’a shpėtoj veē njė minut
Ora e popullit- Ora qė rrin zgjuar -

Ora e Gjallė!

Mvaret a e ka populli Oren e vet zgjuar
a e ka Oren vet brenda epikės sė tij

mosozot dikush tė shkeli nė sofrėn e bukės
E tė Beses -

nga padituria bėn cdo gjė tė ligė
edhe e vret veten -
kur nuk gjen tjeter shteg te kaloj ferrin e ligesise

mosozot njeriu me shkelė mbi gjakun e vet
nuk i del askund ilaē brėnda Tokės e Qiellit!


- Qoftė Ora e Mirė e zgjuar!

13-05-09, 19:47
Nezir Myrta / KĖNGA E POPULLITKėnga e popullit -
e kėnduar nėn hundė
kur nuk donte tė merr vesh mali
- as tė sheh fusha

kur vlon e gufon shpirti
i ka ardhė deri nė fyt

kėngė e kėnduar nėpėr tymėra flakė e lot

kėngė e kėnduar e pashkruar -
pa shkronja as ortografi pa laps as shtypshkronje

kėngė qė gufon nė zemėr
e,
vlon pėrgoje shkrum i gjallė

e kėnduar nė hasra ēerga qylyma
- nė gryka maja e shkambinj malesh

gjithnatenelume - pa shtie gjum ne sy
me vaj nė buzė
e,
lotet pikėn nė ēergė e lotet pikėn nė shkamb

e pika e shpoi gurin duke rrehė nė njė pikė!

Kėnga e popullit u kėndua
deri iu kėput fija lahutes e teli ēiftelisė

lahuta e ēiftelia mbeten atditesot varė -
u pre kėnga nė kulla u pre kėnga nė shkėmbinj

kėnga ėshtė vaji i burrit

edhe para djepave edhe para varreve

edhe kur hėna u pėrgjak mbi mal
edhe kur dielli u lind si gjaku nė agim

edhe kur Hėna ishte sosur
edhe kur vaji ishte nisur

edhe kur dielli u zu me kuēedėr
jehoi kėnga e popullit
e,
shpėrtheu vaji i burrit:

-O lum pėr ty o pėr tė lumin Zot
O nė kėmbė u ēua Sokol e Halili

e,
doli Zana E Malit
e,
mali ushtoi prej djalit

kur kėqyrėn nė varr -
gjeten veē 'i grusht eshtra

e zana mori malin
e toka mori djalin

e,
kėnga mbet Vaji i Burrit!

13-05-09, 19:48
Nezir Myrta / SHQIPTARI I RI


- Poetėve tė rinjPo lindet shqiptari i ri
tok -
me Nėntorin E Tretė -
aty ku kishte lisa tė mėdhėnj stuhishė illirian antik
me rrėnjet e lashta trungu egjean jonian e adriatik
e trekontinental -
linden vishkuj tė rinj shqip thikpėrpjetė fjalės sė bukur
nėpėr shkronja tė reja
bulėzojnė bulevarde tė fjalės artistike
vishkuj tė rinj patjetėr u ngjajmė lisave tė lashtė qiellor
se rrėnjet e tyre i kemi nė shpirtin flakada
fjalės sė re ndritė feneri i kohės sonė
e kushtrimi zgjon lindjet e reja illire
vesa ushtare e plumt agimeve yllėzon mbi gjethe tingujsh tė rinj
sofra plot bujari shqiptare - bukė kosove pjekur rrezesh
me sy tejbjeshkėve symėsy me kohėn symize
eva harroi mollėn nė degėn e fjalės sė atit
vrapon kopshtit edean plot tinguj mbushur frymė
gas e lot me njė tufė bulėzash fjale nė dorė
biligoa i pėshpėritė vllait skendėrbean
mos tė ndodhi kurr mė tradhtia mes shpatash
gatitė tinguj tė rinj dashurie zjarri me fletėza trėndafilėsh
gota tingujsh plot nektar shpirti
anila pishė e kallur ndez pishtar mbi varre dėshmorėsh tė rinj
plot vrushkuj tė zgjuar dashurie
veneta m'i kujton venetėt e lashtė me shtiza trojane
e deradiane qė sylot shpojnė mallin e Tė Bukures Moree
shqiponja e re flatron lartėsive tė tingujve dardhan
duke i thyer lartėsitė nė rithme tė rinj shkronjash
shqiptari i ri po lindet
nė Nėntorin e Madh

Nėntori i Tretė po vie!

( 11.11.08 )

13-05-09, 19:49
Nezir Myrta / AMANETI I KOHĖS SONĖ
- Nė Ditėn e Flamurit!


Ismail Qemal Vlora -
Mjekrrėn bardh si bora!
Kah Kosova o Isa Ora
Nė Dy Krahsh qėndron!Me ziosha zjarr ka Shkodra
Kah Shkupi sytė nė kodra -
E deri n'Epir kafshon kobra!
Shqipja me Dy Gojė gjėmon!Theranda jep Kushtrim Zjarr!
Abdyl Frashėri i flet nė varr!
Koka e Alit tha: Epirin e marr!
E te Topliku, Narona e Tivari!Nga Shpata Madhe Padrejtėsi,
Mbeti veē - Njė Copė Shqipėri!
Ende mbet i ngrimė emri - Illiri!
Kudo nė tradhtina ra shqiptari!Boll morėm mėsim Skendėrbeu,
Kokėn tmerrit - shpatė ia preu!
N'pranga ma s'durohet Atdheu!
Do tė na Ndihmoj - Perėndia!Nuk vdiset gjithmonė tė shkretė!
Nėpėr Tokė, pėr Air e nėpėr Det!
Amaneti i T'Parėve do tė na vret!
Po s'u bė shpejt Njė - Shqipėria!O Ismail Qemal Vlora!
Mjekrrėn bardh si bora!
Kah Kosova o Isa Ora!
Nė Dy Krahsh qėndron!


Aargau, 28 Nandor, 1993.

13-05-09, 19:50
Nezir Myrta / POEMA PĖR POPULLIN

POEMA PĖR POPULLINPopuli ecė e nuk ngutet
Udhės me gropa zemre e kalldremeve historike
Nuk ngutet se ėshtė i Lodhur- i Kėputur nga Thikat
Varrėt Thika pas Shpinde ia kanė kėputur shpirtin

Pesha e hidhur e historisė sė tij -
Plot data lavra vitesh nė ballė e shekuj betejash
Pa Pre e pa Fre -

Historia e Huaj i rrinė Gerrbė Mbi Shpindė ende!?
E -
Shpindėn e ka plot gjak e trupin shoshė shpatash e plumbash

Plot plagė tė moēme mijavjeēe

Duket sikur ngjitet gujaz Pėrpjetėzes Epike
Kurrė i gjunjzuar numron Hapat e Epokave
Qė Ia lan veē njė Copė Trup e Shpirt -
E me shpirt ndėrdhėmb mundohet Pėr Tė Gjallė!

Plot plagė tė moēme mijavjeēe!

2.

Populli ecė ngadale e nuk ngutet -
Viteve tė Krrusura Ura historike tė Via Egnatias
Koha pa ujė nė Sy ia qet thiijat e pėrgjegjura
pėr 'i pikė xeher tambli nė Sy tė gjegjur e t'regjur

Tamblin e Nanės ia qet pėr hundėsh -
Deri ta qet njė fjalėgoje
tue qitė zjarr pėr sy e tym pėrgoje

thuase - i kemi lindė zotit me zor!

Populli ecė ngadalė e nuk ngutet -
Varg i Gjatė Thik'pėrpjetė zor ėshtė m'u ngjitė kėshtu
S'ka kohė me u ndalė as para varreve as para tė vdekurve
Tė plagosur nuk sheh askund tė shtrimė edhe ata ecin
Pėrpjetėzes sė Plumbtė

Nuk kemi Kohė as me vdekė!

E Koha bie mazunė pėrdhe, nuk qet za as fjalė pėrgoje
Buzėt - Shkrum i Gjallė - e luan kryet pėndueshėm -
Ka dro do ta shkelė Tjetra Kohė nė gjysėmrruge

Mbetet kush mbetet e del nė Breg Kohe - kush tė del!

Historia e Popullit -
Nuk Shkruhet me Shkrola e Shkokla
Kur ecet Thik'pėrpjetėzes Gjarpnushė Historike

Populli ecė ngadale e nuk ngutet...!


3.

Ecė ngadale e nuk ngutet -

Kuk ngjitet ngarkuar Gur Muzeshė e arkeologjishė tė thyeme antke -
Bjeshkėt e Namuna i Banė me Shpindė

E Bjeshkė Shtyen me Gjoks!

Skurruar ne Gjak Triumfal tė Fitoreve tė Huaja
E Dikush ne Gisht nė Gojė -
Dikund me Gisht nė Kokė e dikund ia merr kamba kambėn
me Zorrė nėpėr kambė -
Pret tė ia Jep Dorėn Bjeshka - ajo ende i rrokullisė gur!

Koha Breshkė Ende ia Qet Thijat e Pėrgjegjura...

Pėrditė i del Doresh nganjė Bjeshkė e nga njė Vrrijė
Me hekura nė duar - don tė dali hekurah - Moteve tė Nxime!
Ia Nxini Jetėn historia e veshur me Uniforma shtrigash

Me Bjeshkė e Vrriijė ndėr Sqetulla -

Historia i ndalet para kambėve -
keshe po ia fshinė djerėset e gjakun -
djerėset i vlojnė n'ballė e s'un ia gjenė kund Ēaren Vetit!

Pėrditė nė lojna tė reja - Shtrigash tė Vjetra!


4.

Populli ecė ngadale e nuk ngutet -
Epokave Qorre Historike me Hapa tė Randė - Bjeshkė!
Me Kokė Plumb - tė rėnduar mbi Kohė

Me Kohė Plumb nė Zemėr!

Me Shpindė tė Plumbtė te Dy Luftave Botnore
Me 'i Botė nė Shpindė -
me ndėrskamca historike tė pahistori
Pėrditė ia grryejnė Gjeografinė e vet ndėr kambė

Pėrditė ta Grryejnė Dheun Ndėr Kambė!

E ende Mizat e Trollit ardhse marrin Krahė Drangojsh pėr tu ngjitur nė Qiell -
E me i shtie nė Grusht Retė e Mendimit Bosh!

Ende - Mizat dojnė tė bahen drangoj e Drangojtė sikur po paraqiten si miza -

Me Sy Mize nėpėr Pluhurin e Mbetur nė Tribuna Tribunatorėsh!

Epokat e Lavdishe Hillire -
diegur e humbur pashėnjėpadokė Nėn-Tokė e Nėn-Ujėra!
Edhe vet Koha sot po e sheh Kthjelltė Rrėnjen e Gjallė
deri nė Fundbote tė Antikunit -

Gjaku Dardan vlon Ende illir ballkan!

Populli Ecė Ende Pėrpjetėzes Gjarpnushė Historike
Ngadale E Nuk Ngutet...!

(7. mars, 1996) Nga Vėllimi - POEMA PĖR POPULLIN

13-05-09, 19:50
Nezir Myrta / SHQIPĖRIA E BASHKUAR

E bukur ėshtė Kosova
E Bukur ėshtė Shqipėria

Siē ėshtė E Dashur Nana!

Mė ēon peshė shtat'palė Qiell
Mė shtie nė Dhe shtat'palė Tokė!

Edhe deri atje ku bre miza hekur
Edhe deri atje ku bre hekuri gjakun tonė!

Shqipėria e Zhbime - Rrafsh me Tokė
Shqipėria e Mbime - Rrafsh me Qiell!

Shqipėria me Botė nė Sy -

si Farė nė tokat Mere nėpėr mahalla tė botės
e bota me Shqipėr nė zemėr

Shqipėria gjithmonė e pushtuar
Shqipėria - kurrė e nėnshtruar!

Shqipėria e Bashkuar!


2.

Ushtima -
Me shėnjen Viktoria
deri Te Molla e Kuqe
Filloi -

E Para
Nė europėn e Lindjes sė Madhe
U lind nė Prishtinė
E nė thellėsitė e Tokės sė Kosovės
E rreh tupani i Dardanisė!

Dardania kumbonare bashkimi
E mbahet krisma - e mbahet fjala - Shqipėri!

Me njeren dorė kafshaten e bukės
E, jemi gai -
Me tjetrėn kambėzėn e pushkės!
Me gojė - bukė e plumba
Me sy shkreptėtima rrufee shqiponjash
Me hap drejtė shoqishoit nė sy
Derisa tė bėhet njera Dyshė -

- O Varre o Djepa!

Derisa varret me shokė shqiptare tė linden nė Djepa
Derisa Djepat me Dhėmb Ujku nė Kaptyll djepi
Tė pėrkunden nė varre!

Me gjak e varrė lidhet Balli i Republikės!

Republika nuk lindet etiu si dielli
As nuk bie vetiu si shiu -

Republikėn e bashkojnė fije-fije
Burrat -
E lidhin Nyje rreshtash e rrashtash !

- Ku janė Burrat?
- Ku janė Varret?

Duri gurin nuk e sheh
Burri burrin nuk po njeh!

Kosova - prore e kositur
Kosova - kurrė e nėnshtruar!

Shqipėria e Bashkuar!

(Kalendor, 1992) nga vėllimi poetik POEMA PĖR POPULLIN

Kjo poezi u emitua pėrmes RTV shqiptar mė 1992, recitoi aktori i mirėnjohur Kastriot Ēaushi.

13-05-09, 19:51
Nezir Myrta / KĖNGA E POPULLIT


Kėnga e popullit -
kėndua nėn hundė kur nuk donte tė merr vesh mali
as te sheh fusha

kur vlon gjaku e gufon shpirti
i ka adhė deri nė fyt

kėngė e kėnduar nėpėr tymėra flakė e lotė

kėngė e kėnduar e gjithmonė e pashkruar
pa shkronja as orthografi pa lasp as shtypshkrojė
kėngė qė gufon nė zemėr e vlon pėrgoje shkrum i gjallė
e kėnduar nė hastra ēerga qilima e drrasa tė thata si fati
nė gryka maja e shkėmbinj malesh tė larta
gjithė natėnelume pa shtie gjumė nė sy
me vajė nė buzė -
e lotėt pikuan nė ēergė e lotėt pikuan nė shkėmb

e pika shpoi gurin tue rrehė nė njė pikė!

***

Kėnga e popullit u kėndua
deri iu bre fija lahutės e iu kėput teli qiftelisė
lahuta e qiftelia mbeten varė atėditesot
u pre kėna nė kulla - u pre kėnga mbi shkėmbinj

kėnga mbet vaji i burrit

edhe para djepave edhe para varreve
edhe kur Hana u pėrgjak mbi mal
edhe kur Dielli leu si gjaku nė agim

edhe kur Hana ishte nė tė sosur
edhe kur vaji ishte nė tė nisur

edhe kur Dielli u zu me kuēedėr
jehoi kėnga e populli e shpėrtheu vaji i burrit:
- O lum pėr ty o pėr tė lumin Zot
o ė kambė na u ēua Sokol e Halili!...

Doli Zana e Malit e
Mali ushtoi prej Djalit

kur kqyren nė varr
gjeten veē 'i grusht eshtra

e zana mori malin
e toka mori djalin

kėnga mbet Vaji i Burrit!

(1995) nga POEMA PĖR POPULLIN

13-05-09, 19:51
Nezir Myrta / HISTORIA E POPULLIT
Historia shpesh -
ėshtė edhe lojė grabitēare
e fėmijve

fėmijėt luajnė nė zall -
me gur e bujashka me copa hekuri
edhe me zjarr
keshe po mbarojnė ura kulla tempuj e rrokaqiej

vijnė tjerėt e ua prishin mė kėmbė -
e mbi ato ndėrtojnė lodra tjera

vijnė tjerėt e luajnė lojėra tjera
dhe harrohet Loja e Fėmijve tė Parė

kėngėt zonat e mrekullueshme hyjnore
harrohen vallėzimet e Shqipeve e Gjuha e Parė

e fshihen gjurmat e gishtave tė pėrgjakur nėpėr zalle!

Kush mund ta luajė ma bukur Atė Lojėn e Parė
se sa Ata qė e luajtėn Tė Parėt ?
Kush mund tė nxierri Za ma tė bukur
se sa Ata qė kėnduan Tė Parėt?

Historia shpesh -
ėshtė Lojė grabitēare e fėmijve!(SHĖMBJA E NJĖ HISTORIE)


Erdhen -
e m'i rrėxuan krejt murana e mure Trojesh
statujat e Kangėve tė Diellit e Hyjnive
faltore hyjnore hyllire iu rrjedhė gjuha gjak ende
pllakat e gurėve tė datave tė mia tė mėdha
ma thyen zemrėn e kėngve tė gurta

e nuk i lanė kund dy gur bashkė

mbi muranat e rrėxuara -
ende shihet fuqia e duarve e mendjes tempuj kohėrash
e mbaruan tempuj tjerė e thurėn kėngė tjera
dhe e ēthuren historinė!

Erdhen tjerėt vargevijė -
u sollen rreth atllasėve madhorė akropole Ethanė
m'i rrėxuan amfitheatrot e gurta paa Heraklit tė Hershėm
qytete tė lashta qė i harroi historia nė parahistori
m'i thyen gurėt e varreve, m'i vodhen mbishkrimet
germat e mia tė Gjuhės sė Parė
e,
varret nuk flitshin as eshtrat nuk lėsonin zane
i fshinė emrat e trojeve tė mia emrat e gjyshave
ma shkyen hartėn time gjeografike emrat e lumejve e detrave
emrat e oqeaneve edhe vet emrat e Yjeve e Yllėsive

ma vodhen emrin e diellit tim hell i zjarrtė
tej Apollonisė Butrintit qė sot janė pa koka
vjedhur nga gjaku i hajnava varrtarve zjarrtarve tė hershėm
edhe sot nė epoken e re

erdhen tjerėt e mbjnė gozhduar nė ēengela gjeohistorinė time
nga e gjeten Egjeun, nga Ulkinia e Ulpiana e shėmbur
e,
deri tek Gyka e Dardhaneleve dardhane...

Erdhen e thuren historiė e tyre tė pahistori
dhe e ēthuren historinė e botės!...

Ballkani Hillirik - plaku europian
tė gjithve ua vizatoi nė zall me kunin - germat e para
tė gjithve iu dha dijeni diejsh e ata iu kthyen ne dijeni djajsh
tė gjithve iu dha dje dije tė shkruajnė emrat e tyre
zanore diftongje formema

krejt ēka sheh e s'sheh syri
krejt ēka ndien e s'ndien veshi
krejt ēka thotė e s'thotė gjuha

ua dha krejt ēka thot vet zoti Thoti
qė fliste Shqip!

Ėshtė Lėkundje linguistike botėrore
Lėkundje Lukunishė!

Linguistikės i dridhet gjuha nė gojė!

(1995) nga POEMA PĖR POPULLIN

13-05-09, 19:52
Nezir Myrta / GJUHA SHQIPE


Gjuha shqipe -
ėshtė rrjedha e lumit e gurgullima e Kronit
ėshtė Zoni i Zotit -
currilat e pikllimeve tė shiut nė strehė zemre
rrjedha e konit tė pashterrshėm tė jetės shkrum i gjallė
burim ka zemrėn e gurit tė trollit nėpėr damarė tė gjakut tė shkėmbinjve

sa tė jetė toka - tokė
sa tė jetė dielli - diell e hana - hanė!

E thirrja - Nanė!

Gjuha shqipe -
ėshtė ushtima e ujėvareve kur bie mbi shkėmbinj
ėshtė shushurima e erės e dridhja e fuqishme e stuhive

ėshtė zani i zėmrės sė nanės nė majethike
ėshtė duhama e babait nė tranėt e kullės e nė shtrat tė vdekjes
ėshtė ushtima e ushtrisė grykave dhe jehona e britmave majave ne mbrojtje te atdheut -
ėshtė gjėmimi i kullave rrafsh me tokė - nga krismat rrafsh me qiell
ėshtė marrshi vigan i popullit mbi tokėn e vet tė lirė!

Gjuha shqipe -
ėshtė gufimi i shpirtit nga tė rrahurat e fuqishme tė zemrės
kur dojė tė shpėrthejnė zanoret e para tė emrit tė trollit tė lindjes
ku emrohet toka me emrin e vertetė tė gjakut tė derdhur

kur e sheh babain lidhur me zinxhirė e gjaku skurrė pėrfaqe
kur e sheh vllaun duke dhėne shpirt me grushta ne Dhe
kur e sheh motrėn me flakė nė krye duke vrapuar oborrit

kur digjet bukuria e shkrumohet bari e lulet e zemrės thahen
kur bie kulmi i fatit nė tokė e lukinitė edhe nė qiell robėrie!

Gjuha shqipe -
ėshtė rrezja e diellit nė agim nga kaltria e kuqrremtė
ėshtė cicėrrima e zogjve nėpėr degė me bulėza e ngjyrat e luleve nė kopshte shpirti

ėshtė frymėmarrja e thellė e gurit nė murana lotėsh
ėshtė ecja e vrullshme e tė rinjve rrugėve fatit tė dashurisė
ėshtė ecja ēapkene e vashave duke i valvitur flokėt nė erė
ėshtė balli i lavruar i pleqve prej umave tė kohėrave tė liga
ėshtė zani nėnhundė i plakave duke tjerrur tė kaluarėn nė furka
nė shllungat e bashkėve tė reve tė tymosura
duke i mbėshtjellur pejtė e viteve e kohėrat nė boshta.

Gjuha shqipe -
flet kudo e gjithkah nė dritė e terr
flet me krye, flet me sy, flet me gishta
e flet nėnhundė -
kur populli ėshtė duke pregatitur historinė e vet
kur nuk i pėlqen diēka as gjithēka dhe e din se ende nuk i ka ardhė dita -

njė ditė e ka edhe qeni - thot populli
e kur ėshtė dita e qenit, populli jeton qenēe nė kohė qeni
dikush e luan kryet nė shėnjė tė shkeljes sė lirive tė njerit
e dikush e luan kryet pėr ta kallė vet shtėpinė e tij

populli - flet e fle rrallė e pėrmallė

njeriu vdes duke buzėqeshur sikur me luajtė
kur ka pse tė vdesė!
Mate veten - pse u linde tė bėhesh hamall bote gjithmonė tė krrusesh
derisa tė mbetesh dikund nė ndonjė qoshe pa frymė!
Mate veten! E Mate Fjalėn!

Tė flasėsh gjuhėn shqipe -
duhet ta keshė fjalėn nė majegjuhe
ta njohėsh atė gjuhė mijavjeēe me rrėnjė nė gjak dhe eshtra
nga belbėzimet e foshnjes nė djep, nė postajė, nė shavar nė kashtė -
nėpėr buxhilla tė ujit nga vėrshimat e kobshme
t'i njohesh klithjet e fėmijve duke u rrėxuar nė hapat e parė tė ecjes kėmbadoras -
t'i njohesh ofshamat e pleqve kur nxėjnė nė t'thua nė prag dere
kur mezi luhen e ēohen duke u mbajtur pėr shkopin e viteve topalle -
t'i njohesh ofshamat e nanave para bijve tė vdekur duke u shkrirė si krypa nė ujė -
t'i njohesh ofshamat e baballarėve para varreve qė ua kėputin shpirtin!

Atėherė ke ēka folė e ke ēka shkruan -
kur ta dridhė fjala fjalėn nė buzė pa e qitė pėrgoje
atėherė vėrtet - ke ēka kallxon!

Tė flasėsh nė gjuhėn shqipe -
duhet ta shqipėrosh gjėmimin e motit e ta zbėrtheshė nė diftongje e zanore
bubullimėn e Motit tė Madh
tė emrit tė djalit tė vetėm tė Trollit Trim!

Kur emron foshnjen -
duhet parase ta keshė emruar djepin me kaptyll e emrat e lojėrave tė fėminisė -
emrat e gjymėtyrėve tė trupit e dyerve tė shtėpisė
pėrpara duhet tė ia keshė emruar: rrugėt, sheshet, shkollat, trollin, vendlindjen,
kathedralet, monumentet e muzetė historike e parahistorike -
me kėtė gjuhėn e bukur shqipe

pėrndryshe -
fėmia do tė gabojė nė emėrtimet e fėmijve tė vet
e ti do ta gaboshė rrugėn nė oborr e s'ke askėnd tė gjallė ta pyesesh -

e do tė mungojnė gjithmonė lodrat e fėmijve
e do tė mungojnė gjithmonė fjalėt e pleqve
e do tė mungojnė gjithmonė ushtarėt e vėrtetė e gjeneralet trima tė mėnēur -
do tė mungojnė rrugėt e jetės nė shkolla

e do tė mungojė historia!

Gjuha shqipe -
ėshtė bukuria e jetės mbi tokė
sa tė jetė toka - tokė, e dielli - diell, e hana - hanė

e sa tė jetė thirrja - Nanė!

(1995, duke pregatitur Lirinė e Kosovės)

nga POEMA PĖR POPULLIN

13-05-09, 19:53
Nezir Myrta / POETI


mbaron lule prej zjarri

petale bojdhezta flakrojnė e t'i marrin sytė
aroma e zjarrtė gufon e t'i merr mendėt -
bebėzat mbesin hapur si nė agoni knaqėsie
thot - le tė bien edhe yje djerėse mbi faqet e mia
nuk mund t'ia marrin shkelqimin syve tė mij

vjen e para dhe i pushon shpirti nė fjalė
vjen e dyta dhe i zhgrehet fjala hark nė zgabim
vjen e treta dhe ēmendet egėrsisht nga xhelozia

mbaron lule prej zjarri

flakėt i bėn petale tė ndezura
me kokėrrza tė xixave mbaron polem dashurie
me gaca mbaron kunorėn e ndezur prush shikimi
flokėt e flakėta i derdhen vrushkuj malli


mbaron lule prej zjarri

13-05-09, 19:54
Nezir Myrta / LULE PREJ ZJARRI
JUFALEMINDERIT


pėr tė gjitha fjalėt

nėse janė fjalė tė mira
do ta ndiej Njė Dro Tė Madhe, se duhet mbajtur fjalėn!

Nėse janė fjalė kritike
do tė mė bėjnė mė guximtar e tė pathyeshėm
se edhe si fėmij nuk jam mėsuar me pėrgdhelje
as me tė puthura nane, as me pėrqafime babe
nėpėr flake jete nuk kishin kohė, as nuk donin tė mė lazdronin
mbanin njė tog ushtarėsh tė ardhshėm
Qeshen kur iu pata thėnė: ju po shkoni
si shalė e shosh mesveti!

Me kujtohet gjyshja Azė, ma qitte njė copė thes tė shkyer
mbi kokė, kur flisja dhe ma ngrehte veshin prajtė e thoshte
Njė Uratė Tė Lashtė, Roje Nga Tė Ligat: 'Raftė Ujku kėsajde!'

Nana - Ndjesė Pastė, mė thoshte: "T'lidhėsha n'djep me Lulak Nyje dhe
sa ta kthejsha shpindėn pak, tė gjejsha tue luejtė jasht djepi
e Lulaku mbėshtjellės i thatė si njė lėkurė gjarpni"...
e kam urrejtė gjithmonė edhe Tė Lidhurit nė Djep!

Edhe pushtetarėt nė Kosovė derimė 1990 ma vuan
epitetin politik: 'Elementi mė i rrezikshėm pėr Qeverinė!'
Soteasajdite ėshtė nė arkivat politike tė kohės!

Edhe studjuesit e huaj habiten sot kur iu them se
Skenca Skipe ėshtė Filli i Fillozofisė Antikuite dhe
Ata qė Projektuan Piramida, lanė
pasardhėsit e Epirit e deritek Fara Jonė -
Faraon ishte Thoti Skipe Themeluesi i Hieroglifeve
- e
disa lexues tanė thonė u bėmė horė,
se nuk jemi na Ata Tė Fillit tė Fillozofisė...
(e dij, se jemi mėsuar prore tė Lidhur e tė Dridhur nė Kohėra)!

Edhe nė forume rikirrikat m'i mbyllin, m'i fshijne temat
me qėllim qė tė linden edhe mė tė zjarrta e tė

mbaroj lule prej zjarri

13-05-09, 19:54
Nezir Myrta / MBI ATLANTIS

Atlantida -
gjithkush e din se -
nuk mund tė shkelet mbi ty
e askush nuk e din se -
ndoshta mund tė shkelet mbi ty

Atlantida ime
Dashuria ime ujore

as nė tokė as nė qiell
nuk shkelet dot me kėmbė
Atlantida ime ujore

Tokė e mashtruar nga Uji
Tokė e larguar nga Ajri

Etje tė pashuar paske pasė
Vashė e mashtruar tė Kroni i Shpatit tė Shėnjtė
dikund nė Dushkajė
e,
me burrele tė thatė
ende ecėn nėn ujė
ujoreve tė paskajshme tokėsore
Ende je nė ujė
nė pus tė pafund tė botės
keshe iu ėshtė dhėnė fund marrive tė moēme
e Ti ende nuk e gjete Shtėpinė e Lashtė
me dy-tri rrasa guritė mėdha mbi kulm

e kanė mbuluar myshqet ujore e mythi i kohėve tė liga
hidrat helmuese ende ia marrin shpirtin

nė Shtėpinė time ende banojnė peshkaqejt

Kohė peshkaqejsh ēuditėrisht ende mbretėron mbi ty
Atlantida ime -
Dashuria ime Ujore faqeskurruar me rrėke lotėsh
Dashuri e mbetur nėn ujė -
as e harruar
as permendesh kund pėr tė gjallė

ē'faj paske bėrė...?

Pse e bartė mbi supe gjithonė nė cep tė krahut
atė burrele tė thatė ėndrrash dimri
kur bora e acari i fortė vėjnė gjithēka nė gjumė
e,
fantazmat kriminale tė moēme
ende i shpallin luftė vetvetes
e,
askush nuk e din se -
Ti ende ecėn me gishta tė ngrirė pėrgjakur
plot kopuja tė mbledhur qelb perandorishė
Tėvona vrapon ēmendive nėpėr maja gjilpėrash

kahmot ta kanė zėnė priten
gjithkah nė ēdo anė e shteg
e nuk tė lanė kurrė me pa ditė tė bardhė

ende ecėn nėpėr copa xhamash tė gjamėve
tė gotave tė thyera ilire
nga etja emadhe i flaken pėr shkėmbinj
dhe copė-copa e bėnė Epikėn
duke pėrfunduar njė histori tė gjallė
njė histori tė ngrirė qė ende dridhet
si thupra nė ujė!

Atlantida ime -
Dashuria ime Ujore!

Dashguri e ngirė mbetur nėn ujė akull
vorbullė e padukshme -
tė tretė nėn Dhe deri nė Ka tė Zi
sytė nuk bėjnė dritė me tė parė
kėshtu si je mos qofsh mė tjetėr

Atlantida ime
O Toka e Im At -
Atvendi im ē'faj paske bėrė
e din apo s'e din?

Ky ėshtė Fillim i Fundit!

(31.08.1994)
Mi Atlantik

13-05-09, 19:55
Nezir Myrta / KOHA NE ZGRIPCNuk ėshtė jetė
as i thonė kohė
ku nuk i thohet bukės - bukė
ku nuk i thohet ujit - ujė

tė huajt s'kanė ujė n'sy

shoh botėn nė fundpusi
shoh pusin pėrkrye bote

kohė nė zripc

grimcon miu kangaru
telat e lyres sė motshme illire

pip nė kėmbė -
ēohet varri
shtat i gjallė

drithmat e kohės
rrėnqethjet thupėr
dridhin buzėt e moteve
si thupra n'ujė
po -
kurrė nuk jemi me krye ulur

kujtimi kotet si kalė plak
ngarkuar gur brėngash tė huaja
potkoni i mbeti gurrė nė shkėmb

gurra e fatit nė zhleb

ulurima ujqish nė simfoni
ndjellin kob pėr klysht e vet
klyshi klyshin e lėpinė n'prag

tmerrohen -
kur shqipet bashkohen

vakt o vakt o Kolė Delia
derisa tė ēohet nga kllapia
Oso Kuka me flakė n'gojė

dridhet si thupra n'ujė
- koha nė zgripc.

13-05-09, 19:55
Nezir Myrta / EDHE KĖTĖ NATĖ


...edhe kėtė natė
e hėngėrt ujku i bardhė i malit me borė,
se po e diegim tė gjallė terrin le tė ndeshet flakė
me dritėn e agut tė sotėm...edhe pa fustanella skordiste.
Vallja ėshtė e hapur dhe ti
me shaminė tėnde nė dorė
prij o perėndesha ime, se tė ka hije se je vet Afrodita.
Afroje diten sa tė duash se ajo vie vetiu, e ti rri
afėr diellit sa tė duash e plasma zemrėn,
mbase nuk mund tė tė arrij nė qiell...
Le tė kallet kjo natė flakė e tė zhduket terri pėrjetėsisht
tė ftova nė valle dhe ta japi flamurin e prijses,
se e kam pėr nder -
ta kemė Afroditen e zbritur nė Tokė nė kėtė ag tė bardhė!
Ti veē ndaju pakėz vėllait tim tė gjithmonshėm
- diellit, le tė na shohi tok nė valle diellore;
se kjo ditėafėr do tė mbetet Hyjnore!
U kalltė flakė kjo natė -
flakė shkreptėtima shqiponjash!

Raftė ujku kėsajde!

13-05-09, 19:56
RRAHJET E ZEMRĖS I BĖRE FLATRA
TINGLLIMĖ PĖR V


Thua se rrahjet e zemrės i bėre flatra,
Qė drejtė meje nė flatrim agu u nisen -
Ato rrahjezemre ēdo sekond ndij katra,
Gjithnjė ma tė forta. Kurr nuk molisen!

Pse derdhen vargje lotėsh faqeve tua?
Duhet veē vargje gėzimi t'gėrshetohen,
E sheh ashku im pėr Ty gufon si krua -
Vargje tė bardha qė kurr s'shterrohen!

Kjo zemėr imja po rrahė vetėm pėr Ty!
Sytė e mij duan vetėm Ty me tė pa!
Asgjė tjetėr nuk dua tė shikoj me sy!

Pse fytyra jote mbi mua si dielli tue ra?
Kur je shkreptimė agu me fllad tue fry -
Ta teri lotin n'faqe me puthje pa pra!

( 15.12.08 )

13-05-09, 19:56
Nezir Myrta / GUXO E JETO
Jeta top i larėm -
fėmiu i mėshon me kėmbė,
e ndjekė nėpėr bar, nėpėr
therra, bregujit, breghumnere, breggremine, bregbote
herė i gėzuar,
herė sylot,
nuk din kah e gjuan, sa larg e gjuan,
ndodh mund ta gjuan
nė ujė, greminė, nė therra, a para qenve, e merr qeni i huaj...
ndodh edhe qeni yt luan me tė, herė duke luajtur, herė duke
u ngėrdhuzur
e fėmiu qanė e qeshet nė tė njejten kohė
- ndodh dikush
tjetėr luan me topin, e fėmiu shikon, ecėn, vrapon pas tij,
rrėxohu-ēohu, gaz e lot - e kujton se topi ėshtė i tij pėrherė,

mashtrohet fėmiu pas topit tė larėm.

?
Njė ditė topi i larėm mbeten nė
njė qoshe oborri nė bar, nė therra,
kryesore mos tė mbetet nė rrugė...
e
tė luaj gjithkush me atė
top nėpėr kėmbė!

jeta ėshtė gjallėria, tė gjallit e qenies
jetoje gjallėroje ashtu si e ke, e ku gjindesh
mos lejo dikush ta merr parasyve
top nėpėr kėmbė! -
Ndryshoje po munde po dijte po guxove

guxo e jeto!

(16.01.09)

13-05-09, 19:57
KAHDO SHKOJ E KAH MARR FRYMĖ

- Tingllimė pėr V.M.

Zgjati duart t'i qes rrethqafe,
Ėmbėl me ashk tė shtėrngoj!
E mos tė bėjmė kurr mė gafe!
Gjithmonė Ty do tė pėrqafoj!
Mos mendo se na zbeh heshtja,
Shkėputje linjesh a ēka tjetėr -
Tė duhemi prore ėshtė ēėshtja,
Ėshtė Amaneti i Shqipes Vjetėr!
Kahdo shkoj e kah marr frymė,
Pėr mushkėritė tua lidh duhama;
Nuk ka borė as nuk ka brymė -
Qė e vyshkė dashurinė tonė
Kur tė merr lemza e ofshama
Kujto se je imja pėrgjithmonė!

(12.Fror, 2009)

13-05-09, 19:59
Gjithēka pa Ty!


Gjithēka pa Ty nuk ka kuptim -
duket veē mbrėmje e kurr agim
gabon zogu fluturimin rrotulohet bie nė ujė
humb kėnga ma e bukur pa ia tregua askuj
edhe nė qiell duket si gabon dielli udhėtimin
edhe hėna nė vend drite e ka veē errėsimin
as bari nuk duket i blertė se humbė blerimin
as lumi s'di tė valojė shih nė shtratin e tharė
as gurra s'di tė rrjedhi ujin e etjes me freskim
as era s'di tė kthehet nė flladin e saj ėmbėlsim
as bleta s'di tė mbledhė mė nėpėr lule nektar -
as bilbili s'di tė kėndojė kėngėn, sikur mė parė
edhe retė treten lartė, harrojnė tė derdhin shi
edhe toka mbetet shkret e harron bima me mbij
edhe dita harron tė gėdhihet nga nata systuhi
bota harron tė zgjohet e bie nė gjumė pėrsėri
edhe lulja shkul petalet, n'vend tė jep bukuri
gjithēka pa ty nuk ka kuptim!

13-05-09, 20:00
Nezir Myrta / SHQIPONJA

Shqipėri.......................................... .......Kosova thrret
...O sot o kurrė!...............................Motrėn e Vet!
.......Tė Bashkohemi......................Shqipja Jonė!
...........Dy Kokė!......................Me njė Kokė!
...............Shqiptarė!...........Do tė Bashkohemi
.............................Nė Njė Tokė!.......................
Shqipėrisė t'i Prijė Shqiponja Zemėrzjarrta ma e Zonja
Nė Sy - ka Mprehtėsinė e Tehut tė Guximit e Guximin
E Tehut tė Mprehtėsisė - Mprehtėsinė dhe Tehun e Shikimit e ka tok G u x i m -
Sy Argusi! Nė Mendje ka - Maturinė e Shpatės tė Vėndosmėrisė dhe Atė
Vėndosmėrinė e Shpatės sė Maturisė -
Mendjen e Ka Shpatė! Nė Zemėr ka Vrullin e Orės sė Pamposhtėshmėrisė dhe Atė
Pathyeshmėrinė e Vrullit tė Orės -
Zemrėn e ka me Orė! Nė Flatra ka - Mjeshtrinė e Shpejtėsisė sė Rrufeshme dhe Atė
Rrufenė e Mjeshtrisė tė Shpejtėsisė! Flatrat i Ka Rrufee! Nė Kthetra ka -
Fshehtėsinė e Forcės tė Rrėmbimit -
dhe Atė - Forcėn e Rrėmbimit tė Fshehtėsisė! Kthetrat i ka Forcė!
- Nė Shpirt ka Mbretėrinė e Paskajshme tė Yllėsive, tė Paskajshmerisė Qiellore
dhe Ate - Pakapshmerinė e Universit Mbretėror!- Shpirtin e ka Mbretėri tė Qiellit -
Diell Hyjnor Hillir!...Nė Dashuri - Ka Fuqinė e Tėrheqjes sė Bukurisė dhe Ate -
Bukurinė e Fuqisė Magjike! - Dashurinė e Ka Magjii!
Nė Jetė ka - Pavdekshmerinė!
.............E Qendreses...........Jetė tė Yllėsisė!
........E Yllėsinė e Saj.................Tė Pavdekshmerisė!
...Nė Vdekje Ka - .........................Mbijetesėn Madhore!
..E Madhėshtinė............................. E Mbijetesės Tė Sajė!
Madhėshtia e Vdekjes........................Vdekja - Madhėshti!-
....................Bashkohu o Yllėsia e Shqiponjes!
.............................Dardhania - Arbėria!
......................................NJĖ
..................................Shqipėria!

13-05-09, 20:01
GJUHA E GURIT


Gjuhė tė ēuditshme
ka guri im -

askush nuk mundi
t'ia mėsoj shkronjat

shkronjat e emrit tim
plasje rrufeshė

guri im
gojėgur!

(1987)

13-05-09, 20:01
MOLLA E EVĖS


Gjysma Dashuri
gjysma Urrejtje
tok u mbollėn
nė Kopsht Zemre

Eva - Burim i Jetės
e Mkatnore mbete

unė ēka kam Faj...?

(1987)

13-05-09, 20:02
NJĖ PYETJE


Jeta lumė me njė Breg

ku ėshtė Bregu tjetėr
gjith jetėn do tė pyes

(1987)

13-05-09, 20:02
BJESHKĖT E NEMUNA


Nė vend tė Pagėzimit
mbeti emėr Mallkimi

Bjeshkėt e Nemuna
mbeti dashuria ime

Frynė Erė Mallkimi
deri nė Fjalėn pa Zė

Kush ju mallkoi kėshtu
me kėtė emėr tė rėndė
mė tregoni -

se u dogja nga Dashuria!

(1987)

13-05-09, 20:03
I BININ MALET BORISĖ


I binin malet borisė
rrėxoheshin grykave shkėmbinj e
ngriteshin majave plisat e bardhė
e shkrepave shkreptima
binin plisa gjaku

Kohėrat vėnin nganjė vulė nė ballė
Muranė pesėqind myhyra dovletesh
murana rėnie e ngritje miletesh

erdhen e shkuan
nuk u kthyen kurrė me
e lan gjurmė e vrragė nė gjakun tim

erdhen e thanė se jemi miq
e mbi supe mbanin armė
mbi koka plisa tė hekurt
nė zemėr mbajnė shtypje masakra robėri

Guri im prore me armė nėnkrye
baballarėt me ta i ndrruan kapuēat

E kohėrat Kapuē me Mangė

I binin Malet Borisė
hynin kolonat e bardha grykave
e dilnin tė kuqe fushave djerrina

Lisat i digjshin rrufetė
plisat i dridhshin bubullimat
binin shkėmbinj mbi ujėra tė skuqura

Notonin nė Vorbulla Plisat
deheshin nėn hije Pisat -
dridheshin ne maja Lisat

I Binin Malet Borisė!

(2.mai,1986)

13-05-09, 20:04
LULET E GURIT


Nė thelb tė Gurit
Fara e Drurit

brėnda Gurit
Rrėnja e Drurit

rritet Trungu
lart kah qielli

lėshon Degėt
Rreze Dielli

Zemra e Gurit
e shkrumbuar
Dega e Drurit
e lulėzuar

Syri i Gurit
mbushur Lot
Dega e Drurit
blerim plot

Qendron Druri
Me Lule Guri!

(1986)

13-05-09, 20:04
THEATRI I KOHĖS SONĖ


Prova prova prova

Nė Theatėr
derisa tė ndahen Rolet...
Premiera duhet tė japet sėshpejti

Regjisori Sylejman Lokaj
ėshtė nė hall tė madh

as nė Qiell as nė Tokė

nuk e gjenė askund -
aktorin kryesor Nik Bardhin
Heroin e dramės "Ura e Shėnjtė"

as nė Tokė as nė Qiell

Roli Kryesor jam Unė
Kapedan i kapedanėve tė Rrafshit tė Dukagjinit
qysh para Epokės sė Re
mjellmat e bardha nga kaltria
korba tė zi mbi lisa tė varreve tona
paralajmėrojnė

Pėrsėritjen e Historisė

Ku gojohen mesveti
Urata e Mallkimi nė Kosovė
si rriēnat i hanė sorrat e larme

Historia e shtrirė Shtat'bojė njeri!

Nuk dua tė shtrihem
Dua tė Flijohem -
Mbi Urėn e Shėnjtė!

Vertikalisht!

Prova prova prova
Provohet Mbrėmja me Aktorėt
Nė Theatrin e Kohės Sonė -

Derisa tė shfaqet Premiera!

(1987)

13-05-09, 20:05
FITORJA ĖSHTĖ ZEMRA


- Bajram CurritLodhesh e lodhesh deri Buzė Vdekjes
sa ngreh Krye mbi Krahėt e Tu
Spartak - pa njeren Dorė!


Ngjitesh e ngjitesh deri afr Majės
sa pushon pak mbi Fjalė tė Urtė
Spartak - pa njeren Kėmbė!


Shikon e shikon Tej Bjeshkėve tė Jetės
sa mendon pak me Kokė nė Bjeshkė -
Spartak - pa njerin Sy!


Ece, deri nė Dragobi dragonj
Trupa Mbėrthyer nėpėr Hunj
E deri nė Dukagjin - Spartak
Bajram Trup i Gjallė Trimėrie!

Fitorja ėshtė Zemra!

(1983)

post sript: ky kapitull poezishė u botua ne "Shtigje"
nė Kosovė, poashtu u emitua nga RTirana mė 1992
recitoi Kastriot Ēaushi, redaktore Luiza Musta.

13-05-09, 20:05
KUNORĖ SONETESH

(e shkrova kur ishja 16 vjeē)

GJAMA E ORĖS SĖ MALEVE


- Luigj Gurakuqit -

akrostiku


Lot Thoni gjakpirės i Kuēedrės Dheun nėn thembėr ta rrėmihu,
U hap Syri i Zjarrtė i atdhedashėsit e shkrepi - gacė e Rrufesė!
Idhull i Vendlindjes bukuroshe - Atė Flokun me rreze ia krihu,
Gurakuq o Shpirt - Orė e Maleve, qė Fisit Tonė i dole nė Besė!

Jehon kujtimi o Jakin Shkodra sa e gjatė Qe Qendresa Jote!
Gllauki qė tė urrejti njė Dhėmb shtrige Ty o Shpirt Luftetari -
U kalle Kandil qė zdrite zemrėn e pėrgjakur tė kėtij Behari!
Roje Guri bilbil qė Larg Folesė derdhe Kangėn nėpėr Mote!

Athua nuk ndigjoi Vasha e Parnasit tej detit nė tėhuajin Dhee,
Kur Pushoi kangėn nė Mallengjim njė Shtegtar qė s'shtegėton!
Unė s'Qajė pra, se Ra Theror pėr Atdhe tė vetin ku ėshtė Lee!

Qėndro luftėtar me Pėndė nė Dorė vllau n'kėto Vargje t'kėndon,
I Gjallė N'Qiell tė Shqipes e nė Syrin tim sot meteor i zjarrtė Je!
Trofe Bilbil i Maleve i Ringjallur nė Shpresa tė zemrės m'ligjėron!

botoi revista letrare JETA E RE Nr.6 / Prishtinė (kur isha 16 vjeē).
(lexo Emrin e Tij vertikalisht, germat e para tė rreshtave, se nuk po e zėn kėtu krejt rreshtin, pas postimit)


VARGJE RINIE

Murgesha
13-05-09, 20:06
Motro a u lodhe?

Sa e ki tagrin pėr kėto poezi mbartje??

13-05-09, 20:07
BJESHKĖT E NEMUNA


Nė vend tė Pagėzimit
mbeti emėr Mallkimi

Bjeshkėt e Nemuna
mbeti dashuria ime

Frynė Erė Mallkimi
deri nė Fjalėn pa Zė

Kush ju mallkoi kėshtu
me kėtė emėr tė rėndė
mė tregoni -

se u dogja nga Dashuria!

(1987)


b...!
Citim:heu c'me zgjove dhe dashurine time per bjeshket e namuna.nje dashuri te pashprehshme,por te brendshme.te kapshme.u ndera e tera ne gurin e fjales dhe percolla sa munda rrufete qe nxirrnin.eshte e pasur gjuha jote.ti di kaq thelle ta shprehesh ate qe do te thuash.dijet e tua dhe dashurite i kam si perpara pasqyres.shume afer.vecse qindra poezite per even nuk kishin thene te gjitha sa duhej per te(even) pa fjalen tende.
nuk i kam lexuar per se dyti.do ta bej.he per he u nxitova te te flas,spse desha te te them se te jam vene nga mbrapa.tani, me thuaj, vec emrin tend qe ta ve ne nje rradhe me poetet e mi te dashurEh b...,

BUNA

...kjo ėshtė jeta
sa diell sa shi me stuhi
Jeta tė nxitė tė shkrepesh edhe gur fjalėsh tė rrufeve
edhe pa dashje
sepse -
edhe Ne duam tė shkrepim gur fjalėsh dashurie
se nuk i kemi lindė zotit me zor

Po si i ke Valėt sonte Buna...?

Ne zogj dielli e zogj stuhishė
por - ndihemi krenarė
sepse -
kur bie shi me shtrėngata meēava tė frigshme
e skuqet qielli me vėtėtima nga gjarpinjt e rrufeve
tė gjithė zogjėt e gjallesat mė tė fuqishme
struken vrimave - e vetėm
shqiponjat fluturojnė lartė nė qiell
dhe shpėrlajnė krahėt nė tallazet e fortunave!

Derikurė Ne do t'i lajmė Mėkatet e Evės?!
E -
Athua i lanė Mėkatet Tona edhe Eva n'AtėBotė!?

Jemi zogj dielli e zogj stuhishė
larg Atdheut jeta ėshtė
Ferr me Lule!

Kam zakon tė tė shohė para Buna
se mė shumė e dua Bunėn me valėt e saja
qė ta freskojnė shpirtin ėmbėl Valet Tona
se sa Amazonin me valle tė ēmendura zonash!

Kjo ėshtė jeta Buna...

e ē'mė gjet, qė ndjehėm pranė puhisė sė Bunės sonte?
Shqiponjė mbi Valet Valė - e jo si Noli Anės Bunės!
Se Noli mbeti nė Boston!
E aqė shumė e deshi Bunėn!

Kjo ėshtė Jeta
Buna Jonė!

(16.06.02)

b......!
Citim:per poezite
tani po.tani mund te te them c'mendoj per poezite.pasi i kam lexuar disa here.
mendimi i pare qe me erdhi eshte sa te nevojshme jane keto vargje per poezine tone, per gjithe letersine shqiptare.nuk me behet te bej ndarjen (qe me duket se dikush perpiqet ta thelloje)letersi kosovare dhe shqiptare.eshte e drejta jone ta ndjejme si prone te krejt popullit shqiptar.
vargjet e tua jane te renda, te ngarkuara si me ide ashtu edhe me mjete artistike.kontraste, metafora,vendosje, ritem qe sa vjen e ngrihet dhe t'i merr edhe ndjesite e tua atje ne proteste dhe ne shqetesim.poezia jote eshte poezi luftetari (jo thjesht spektatori) dhe patrioti.keto vargje mund te bejne te ndjeshem ndaj revoltave te tua edhe ate me indiferentin.ato jane kumt.
per poezine e eves
pse me ka prekur kjo poezi.s'eshte e veshtire per t'u kuptuar.(lol)po te them se ti nuk ke asnje faj.ti je i vene para saj thjesht per ta dashuruar dhe per tu dhimbur.ashtu si te gjithe burrat e botes.kam menduar se njerezimi gjithnje ka qene i terhequr magnetisht nga dy femra:shen maria dhe eva.e para eshte admiruar dhe lutur.e dyta? e dyta eshte dashuruar pa asnje kompleks faji.e dyta ka ngjallur mornica, sepse eshte mekati dhe bukuria.jemi njerez. sido qe te jete i jepemi njeriut me te gjitha driten dhe erresiren tone.
ti nuk ke asnje faj.bej nje falenderim, bashke me te tjeret qe eva merr fryme dhe mundet te ngjalle stuhine, komplotin, mekatin,ngjethjen... do te zgjatesha shume po t'i thoja te gjitha.po falem dhe une qe akoma burrat dashurohen me te.

13-05-09, 20:08
NJOHJA E UNIVERSIT
http://i77.servimg.com/u/f77/12/37/76/52/abdils10.jpg
- Avdylselam Eminit, dėshmorit
tė Universitetit tė Tetovės!(17.Fror, 1995) Nė Ditėn e Rėnies heroike tė Dėshmorit!Shkronjat shqipe ishin gjithmonė tė pėrgjakura
Ato krijuan me gjak fjalėn - Ballkan
Shkronjat shqipe edhe nė fund tė shekullit XX
krijuan me gjak edhe fjalėn - Universitet!
Librat shqipe ishin gjithmonė tė pėrgjakura
se tingujt e Shqipes buronin nga aorta e zemrės
Aty ku buron e vlon gjaku i dashurisė arbėrore!
Tingėllonin prore me buzė e gojė pėrgjakura-
Fjalėt shqipe Kėngėt shqipe edhe shiqimet shqipe!

Me gojė tė pėrgjakur gjithmonė folėm e kėnduam
Nė vend tė vajzės arbėrore -
Avdylselami puthi plumbat e armikut
dashuroi vdekjen pėr Jetėn e Universitetit
e -
kėnga e lashtė mori dhenė e mori botėn
edhe ujėrat me tallaze tė shkumbėzuara:
"O nuk po muj baclok me folė,
Se m'ka ra do gjak nė gojė!" - britėn
Bjeshkėt e Nemuna me Hysen Bajrin
jehonėn e tyre e pėrciellen bjeshkėt britmėn
nė Kalanė e Tetovės - e
britėn gurėt nė themele tė Universitetit
nga Pollogu e valet atllantike tė gjuha e atllantėve

Bota pėrjetoi Pėrmbytjėn e Madhe atėbotė,
Bota ėshtė pėrmbytur por jo Atllantishtja!

Me buzė tė pėrgjakura puthėm Gurin themeltar
me dashurinė e parė -
me gishta tė pėrgjakur shfletuam Historinė e Gurtė!
Sepse shkronjat shqipe tė gjithė i patėn gjak -
edhe kengėt tona shqipe tė gjithė i patėn gjak
edhe si njerėz tė kėsaj bote qorre na kanė gjak

edhe gojėn edhe librin u dasht ta hapim me gjak
edhe shkruam e lexuam vaje prore me lot nė sy
edhe Universitetin shqiptar u dasht ta hapim me gjak
sepse ua kanė dro shkronjave tė para ballkanike!

Universi ėshtė i madh tė njihet kaq shpejtė!

Nezir Myrta
Njujork, 17. Fror, 1995.

13-05-09, 20:09
Nezir Myrta


http://i77.servimg.com/u/f77/12/37/76/52/adem-j10.jpg

-GJAKU I SHQIPES-

Adem Jasharit
Vret e pret dieg gjallė barbari,
Prekaz i Drenicės kallet zhari!
O ku jeni, bret Adem Jashari
Nė armė sot ju thrret Kosova!

Britma vdekje kahdo buēasin!
Ēetnikėt therrin grinė vrasin!
Troje trime mbrojnė Prekasin!
Kosova tha: Ademo u ēlirova!

E di kulla kush mbetėt gjallė!
Njė mbeti, shkaut i bėn ballė!
Gjaku im Ballkan ka me kallė!
Hej! Kosova ka Jasharaj plot!

Reshė ushtarė lirie Qyqavica,
Gjithė shqiptaria sot Drenica!
Ringjallė bėrtet Azem Galica!
Gjakun Shqipes ia marrim sot!

Digjet zjarr e flakė Dukagjini!
Nė ballė lufte Shqiponja prini!
Tmerrin armikut kudo ia shtini,
Dragoj Dragobie ep Gjakova!

Nga Prekazi deri tej Gllogjani,
Lidhen shqipet nė besė vatani!
Kuēedra zezė kurr nuk prani,
Adem Jashari u ēlirua Kosova!

Syri i Shqipes nuk rrin nė hak!
Meidan armiku bėmė ēdo prak!
Lidhur Besa-Besė fėmij e plak!
Dardania - Kushtrim Kombėtar!

Shqipja i dridhi flatrat abėrtare!
Rrufeja mbi kuēedrėn barbare!
Botėn e dridh zemra shqiptare!
Gjaku i Shqipes ngritet nė altar!

(05.Mars.1998.)

13-05-09, 20:09
A ISHE NDONJĖ KRISMĖ E FJALĖS LIRI ?A ndieni n'shpirt njė zė tė largėt skypas
ju thrret me gėrrhamė shekujsh tė zhbiruar -
brejtė tejash barbare njė zė qė brenė ashtin nė palc
me amanetin gojėhapur therė thellė n'tru prore -
Yllbardhi Naissa Zharra Dardha Gurshumi Leskoviku e Buajana valet e Marges futė e zezė ende rrjedhin kuq -
po zėrat brejtės nga Podguri Zenta e Moraēa e tej Tivarit tė kobshem?

Gjaku i Tivarit qė nuk guxon tė harrohet -

po jehonat nė Albanik Luginė tė Presheves Medvegje e Bujanoc nga Bujana e Bujanoci tej Sharrit Tanushė e Haraēinė e n'Kala Tetove e deri tej Ohrit me sy n'Arbaninė e lashtė -
qė pret ‘dy fjalė i ēova Devit e nuk e lanė retė’
e gjithmonė amaneti gojėhapur

A vret amaneti gojėhapur a pret

A ishe ndonjė krismė e fjalės - Liri!

Janar, 16. 2005.

Dashuria ndaj atdheut ėshtė fuqi perėndie!

13-05-09, 20:10
ENDJA KISH RRĖNJĖ- Njė nėnė vajton t'birin pėr s'gjalli!Shumė pave he mos pafsha tjetėr, moj loke
edhe gurin e drurin e shtina n'gjynah - e
skurruar n'lot m'dridhet fotoja jote n'dorė

mundohem me t'pa nėpėr lot e s'mundem
se m'dukesh i pershkllime vajit
po qysh t'i plasi zoti sytė le qė more botėn nė sy -

po si i trete rrėnjet e gjakut n'mallkime tė flakur shkrumit

lėshove lozė tretdheut tė zi
- tash ec e nxierri rrėnjet
me shkarpa nėpėr kėmbė
me gjak t'syve tė rrita e m'dole doresh

pa a edhe unė me dhanė shpirt tue u grrithė n'vetmi a?
- si ato qyqevetėm tė botės tande tė cilivilizuar e
me i dhanė duhmė njė mahalle - derisa ta ndien duhmen dikush nga rruga -

po qysh t'i plasi zoti sytė e m'le qyqevetem
pėrnat e skurrova n'lot foton tėnde sa u pershkllij n'prehėr e nuk ngjanė ma nė ty mu ka ba duē n'gjij tue ngajtė jetės shtegepashteg - me njanen kamb n'dhe e tjetrėn mbi dhe t'ka humbė pamja para syve, moj loke

mendja paska rrėnje

13-05-09, 20:10
DREDHA E ERĖSDredha e erės nė rrugė bėn pluhnajė

- mbyllni sytė pėr njė ēast sa tė kalojė
ajo bartė kujtime tė diegura e insekte tė cofta fjalesh

ndodhė ndonjė infektim eventual
kujdestari i rrugės - nėn parmakė tė pluhrosur shikon
me bisht tė syrit zilia tė qet n'punė tė trollit

dredha e erės nė rrugė mbledhė pluhurin e mendimeve
tė shprishura gjethet e fjalėve tė verdha pa zanore
ēfarė nuk banė e dredhnja
mbyllni hundėt pėr njė ēast sa tė kalojė
- dredha e erės
ndodhė pezmatim i kordhave zanore tė pshėretimave

nė rrugė ndihet kollitje ironike!


Fror, 20. 2005.

13-05-09, 20:12
NĖ TEH TĖ VĖSHTRIMIT TĖND'Nė teh tė vėshtrimit tėnd'
tė mprehtė si anza -
prehet nė zgabim ashku i vrullit tė zėrit gojėhapur
si kokė ushtari ne tehshpate ne njė dyluftim tė gabuar
- e,
pelcasin arteriet e vrugta tė dėshirave tė ndryera shpėrthejnė dikund afėr kujtime tė brishta qull - e
tretėn si fluska bore tė lagshtė mbi faqet e mėrdhezura
e,
rėnkimet e baladave i len gojėhapur

o ti je zanore e zanuar - nė preftim pshėretimash

nė teh tė veshtrimit tėnd
prehet krahu i vetulles sate -
krahdallendyshe kullon zanore tė etshme aq shumė
tė ėmbla me tu ngjitė buzėt nė ngjitės
e sa tė shkrira e nė damarė tė krahvetulles sate
gufon afshi spirrė brėngash

nė teh tė vėshtrimit tėnd
tė mprehtė si zana -
prehen ushtri dėshirash nė beteja tė kujtimeve tė brejtura e tė preme dikund nė antikė
- e,
nė fund luan kokn nė shenjė pohimi
fituese i rrokullisėė me maja xhufkash tė kėmbėve -
i kthen mbarė me fytyrė kah zoti trupat
e premtimeve qorre tė rėna pa namnishan

O ti je zanore e zanuar -
n'preftim psheretimash!

Fror, 26. 2005.

13-05-09, 20:13
AGU NĖ PRISHTINĖ
Po agon rrezja fjalės sė re -

posa filluan tė zbardhen psheretimat n'qiell
qetėsinėė e natės ende thejnė klithmat e do qenve e krrokamat e do korbave -

retė e kuqrremta tė djerėsve tė ėndrrave zbardhen

tymtaret elektrike ende qesin tym ligniti nė terr
tėndave tė familjeve tė dėshmorėve iu fishkėllon dimri
e pipat e hijeve uniforme tė pallateve tė shumė horrave
iu ushton broēkulla pop-rroku
e,
nėpėr rrugė ndihen cicėrima zogjėsh e cingėrima
tė ēelsave tė dyqaneve e punėtorėt ende flejnė

po lind dielli mbi Prishtinė

Dimėr e dritaret e hapura
kohės iu ka nxe gjaku n'dej lumejsh nėndetorė
do tė nxehet deti i lotėve e toka e varreve

Flakė Janari patėm derisot po trishtimet ende rrinė
tė fshehura te Graēa e te Vendi i Plumbtė

Cilės pjesė tė Prishtinės i bie rrezja e agut e para

Kodres sė Trimave tė Zahir Pajazitit Edmond Hoxhės
e Adem Zejnullahut e deri nė grillat thikore tė Afrim Zhitisė

Kodra e Tre Trimave Rrezja e fjalės sė re

Po agon mbi Prishtinėė!


Janar, 17. 2005.

13-05-09, 20:13
KOHA E RE
Koha e re ėshtė buzėqeshje,
Si kur e qet dielli syrin nė ag;
Thinjat e bardha janė reshje,
Paraohė thinjur pret nė prag.

Koha e re ėshtė buzėqeshje,
Sa ecje krenare ka vrulli i sajė -
ēdo ditė ndrron nga 'i veshje,
E nga gėzimi shpėrthen n'vajė!

Shpejt para syve tė iken koha,
Mbetesh habitur se kah shkoi -
Si zog i mashtruar nė ca troha,
Thuase tinėz pėrskaj tė preftoi!

Gėzimi mbaron sa ndrron moti,
Si njė mjegull kur ulet mbi mal -
Fjalėt t'i piklojnė buzėt pika loti,
Pėr gabimet pahiri o zot na fal!

Koha e re ėshtė buzėqeshje -
Sikur shkrep dielli me rreze n'ag!
Thinjat e bardha janė reshje -
kohė e thinjur tė pret nė prag!

13-05-09, 20:14
FĖĖMIJĖT E KOHĖSSecila kohė i ka fėmijt e vet
E koha kohės nuk i pėrngjet!


Thomė ishte kohė e vėshtirė,
Kur vuajtja brejti deri n'asht -
Doje prore veē tė jeshė i lirė,
E kurr tė mos mbetesh jasht!


Sa shpejt ndrruan kėto mote,
Po nuk e harruam zėrin e fisit -
S'zhgohet jeta me prralla kote,
Duke ndjekur veē hijen e lisit!


Koha kohėn e shkelė nė ballė,
Edhe kapėrcen nėpėr njė tjetėr -
T'len vrragė sa tė jeshė gjallė!
Vera s'e kujton dimrin e vjetėr.


Amė e vėshtirė pėr bijtė koha,
Ēdo ditė pa ujė nė sy tė ēorton!
Ėndrren e trisht e mbulon coha,
Mos kujto se ajo vetėm tė don!


Nuk ėshtė si nana qė tė pajton,
E t'i falė mėkatet si bimė zemre!
Prore pamėshirė koha tė gjykon!
T'bėn ushul prej koke e thembre!


Para kohės je gjithmonė njė fėmij,
Veē cacitesh me 'i shkop nė dorė -
Kujtimet e idhta nuk mund t'i fshij:
Sikur mbi njė cung kur reshė borė.


Pėngjajmė nė kohėn qė e zhgojmė,
Syri i kohės prore kudo na vėshtron;
Sa ma shumė qė njeritjetrin dojmė,
Buzėqeshja e jetės prore na gėzon!


Secila kohė i ka fėmijėt e vet,
E koha kohėės nuk i pėrngjet!

13-05-09, 20:14
NJERIU NĖ FORMĖN E ZOTIT
Paska tė ngjarė njeriu nė zot,
edhe zoti po ngjajka nėė njeri!
Pra s'qenka bash gjithēka kot -
njeriun krijoi nėė formėėn e Tij!


Gjithēka u dashka t'jetė e mirė,
Duhet qė fytyra diell tė ndriēojė -
Zemrėn ta mbashė prore dėlirė,
Fjala mjaltė tė shkrihet nė gojė!


Kur njeriu nė zot po pėrngjajka,
ē'deshi djalli qėė prore rrin pėrbrij?
Po thojka t'zeza e nuk po prajka!
A mundet njeriu pa djallin tė rrij?


Njeriun qė prore e mundon lakmia,
Nuk matet parabote me hallin e tij;
Atė njeri prore e sundon lukunia -
Pa bėrė gjėra t'kqija s'mund tė rrijė!


Qė ta veēosh ti vetveten nga djalli,
Matu me fuqinė e fjalės qė e flet -
Pėr pritjen me zemėr a t'merr malli,
A ka kush qė me dashuri tė pret?


Fisi tė gėzohet kur i del pėrpara -
Ta njeh duhamen e gjakut nė sy;
Besnik i qendrove prore pa lara,
Nuk ka gėzim ma tė madh pėr ty!


Paska tė ngjarė njeriu nė Zot,
Edhe Zoti s'po ngjajka nė njeri;
Pra nuk qenka gjithēka kot -
Njeriun e krijoi nė formėn e Tij!


Fror, 14. 2005.

13-05-09, 20:15
BUZQESHJE LIRIE
PRISHTINA


Prini Prishtina
me zėra nga troje tė Shqipes

zėra tė rij shpėtuar pahiri nėpėr kukama shekujsh

zėra tė lindur nga gjamėt e vuajtjes deri n'Ka tė Zi
zėra mjerimi tė lindur edhe atje ku dreqi ban vo
atje ku nuk mundi tė shkeli lirė as armiku ma i fshtirė

nga shkrepat e Tuzit e kreshtat e Dushkajes
nga shpatet e Podgurit e djerrinat e Drenikės
nga zhvinat e Kaēanikut e kėrrshat e Dibres

zėra tė lindur nėpėr flakė e tym kohėrash tė nxime

erdhen e prinė nė Prishtinė
e nėpėr flakė e sollen lirinė

Prishtina zėri i trojeve tė Shqipes!

13-05-09, 20:15
BUZĖQESHJET E LIRISĖ
A e paskemi njoftė sa duhet -
hirin e mbetur tė eshtrave te moēėm dardan Toplikut shkrum
Luginės sė Margės Dardhes Zharres Leskovikut Naises Gurshumit
e Narones, Zentes, Moraēes, Aksit e Thyames -
a frymon ende erė e veres sė mjaltit tė Kreshtabardhes

a paskemi pasė boll gjak atje ku ashti thithė ashtin
a paskan vdekur shumė nga ata qė duhej tė jetonin
a po jetojnė nga ata qė do tė duhej tė vdisnin

ku ishit ju qė doni sot tė merrni aromė tė freskėt lirie
prekni trupin a ju mungon ndonjė gjymėtyrė a keni coll
njė shėnjė plumbi a njė pėrrzhitje flakesh nė rrebeshe

prekni trupin a ndieni dhimbje ashti a pezmatime mushkėrishė
a keni trauma krismash e britmash a ndieni erė vdekje me ashk shpirti
a ndieni nė vete jehona heroizmash zemrash flakadane trojesh trime

po britmat nė Koshare Pashtrik Malishevė Obrije Qyqavik
po tmerret nė Prekaz Qirez Likoshan Qyshk e Raēak -
ku ishe e ē'bėre kur griheshin nė havan zanoret e lirisė

pyete veten: a ishe ndonjė krismė e fjalės - Liri
kur duhej e kur trolli trim thrriste gur e gjak pėrgoje
mate veten se edhe guri e druri prore mbanė mend

mate veten!

Janar, 16. 2005.

13-05-09, 20:16
PO ETESH


fjale mbi fjale
ndertojne ura
mbi shtratin e dimenzionit te ulte
mes dy brigjeve te dyshimit

ndodhė dikush bėn ure
mbi gur -
pa pase lume as gurre as rrjedhe uji

ku me dijte -
parasheh ndonjė shperthim eventual uji
pikėrisht nėn atė ure mbi gur
me siguri diēka do tė shperthej
por dhe asgjė

po etesh

13-05-09, 20:17
RA


Ra -

pėr njė lule
tė mos te mbetet e paprekur
e ta shkelin iriqet ne rrokullisje

ta shpojne xhembat e hidhur

ra -

pėr njė rreze
tė mos bie mbi gjak
e te pergjaket edhe rrezja

po ta shpojne puthjet e embla

ra -

po pėr kend

ra

dielli

13-05-09, 20:17
VARGJE TE VERDHA


Bukuria

nuk shihet me sy

nėpėr vargje te verdha
dikush paska qitė leng shtare
pėr atė edhe duken

te verdha

13-05-09, 20:18
SKINIA

kah doli -
askush nuk e din mirė
ushujzė ne brraka

paska thithė ne gjak krijues

pas nėntė bjeshkeve
e dy kodrave

koder pas bregu

as erė as veri -
as lindje as prarim

kcen -
ne te katra

kah doli -
askush nuk e din mirė

veē thonė -
doli me njė draper
flakrua
ne hėnė te re

ku korri -
nuk mbiu

ku mbiu
u rrit pahiri
nėpėr lot prush
nėpėr epika hi

hutina

me sy ne gardh
flakron -
ne hėnė te vjetėr

kurr mė -
ne hėnė te vet!

13-05-09, 20:19
SHENIM PER KOSOVEN E VITIT 2005DUKET SIKUR ENDE PERZIHEN FJALET -
PAQA E PAQJA NE KOSOVENe kuzinat e Kosoves
ende hahet paqja si ēorbė mishi
blok -
e tjerėt te ngopurit flasin pėr paqen e rendin e ri
hane supe dhjami si filldreke
duke ua rrudhur syrin hipokrit bjeshkeve
pėr 'i xhep bollushtrash

as sot ne Kosovė ende nuk mund t'i dallojne mirė
dy fjalėt: paqa e paqja
bile as ne fjaloret shkencorė -
se ata qe hengren paqje mengjeseve
hangren plumba pėr paqen ballkanike
ka edhe tjerė qe vyen u derguan ne gjyqin modern te Hages
perdit mungohet edhe nagnje rreze drite:
viktimat me gjaksore ne te njėjtin nėn ligji
qe ende e dirigjojne pikėrisht ata -
qe kryen krime e masakra civile te pafajshme
mu ne trojet e tyre autotoktone -

gjykohen ata qe vrane disa armiq e tradhetore
pėr lirine e Kosoves -
e jetojne ende ne Paqė ata qe masakruan
mbi dhjetemije viktima te pafajshme civile
pikėrisht ne fundshekullin 20.

rinovohen tempujt e huaj me dhunė e
rivarrosen eshtrat tonė te pafajshem e te zhdukurit si
gjė krejtsisht e harruar nga ndėrgjegja e botės!

Jasht fjalės Standard!

T'i shilojne fe e atdhe!

Ne Paqe i dergojne heronjte ne grilla
dhe i lane kikiruket te flasin e shkruajnė
pėr heronjte e luftėn ēlirimtare, ku edhe e quajne si faj
pėr fatin e Kosoves -
qe ende ėshtė njė cope mishi e gjaku toke te Tė Parve
- shkeputur me gjak nga goja e kuēedres
nga kthetrat barbare masakruese me shekuj e derisot -
ku copat tjera te trupit shqiptar valviten ne laboratore
gjoja moderne, e qe kuptohen edhe nga loja e femijve
e loja e mijve

a po hahet Paqa a paqja mengjeseve ne Kosovė

ata me varre plumbash hane ende mengjeseve paqje -
ēorbėmishi -
tjerėt qe vuan bishtin nėn kėmbė ne kohe zjarri
u shihet dhjami ne tru plagiati e -
edhe as sot nuk guxojnė ta thonė te vėrtetėn as ne Paqė
po tregojnė ''trimėri paslufte, e urti pas kuvendi''
ende pikepesė

thiohet ne Kosovė jetojne ne Paqė!

Po vlon, a po piqet liria!?

13-05-09, 20:20
KREJT NATYRSHEM EDHE SOT
Dy fjale ma kanė grryer shpirtin gjithjeten.
Dy fjale ma kanė nxe gjakun gjithjeten.
Dy fjale qe ende nuk mund t'i shoh bashk.
Dy fjale te ndara -
njera ne njerin qosh te gjakut,
e tjetra nė fund te gjakut.
Dy fjale qe notojne ne gjak.
Dy fjale qe thrrasin prore njeratjetren.
Dy fjale qe i nxene njė diell.
Dy fjale qe i perben njė Toke.
Dy fjale qe i perben njė gjak.
Dy fjale qe presin bashkim.
Dy fjale te ndara dymije jetera.
Dy fjale, qe zanoret e tyre, tingllojne vajshem, sikur
peshperisin diēka te thelle me krramze brejtese, sa tingellojne nga funddeti
sa tingllojne nga majemali, as nuk shihen mesveti,
as nuk ēmallen mesveti, as nuk dorzohen persegjallit,
as nuk po bashkohen persegjallit,
as nuk pushojne nga klithmat,
as nuk i shemben vetetimat,
as vdesin persegjalli,
as ngjallen persevdekurit
Dy fjale qe thrrasin cdodite,
Dy fjale qe endrroj ēdo nate, prej atij momenti qe pava
harten etnike
Dy fjale do tė ma marrin shpirtin
Dy fjale do tė ma falin jetėn e re

Dy fjalė rėnkojnė nė breza
Dy fjale - Tivari e Preveza!

Prill, 2005.

13-05-09, 20:20
Nezir Myrta / SHQIPĖRIA E BASHKUAR

E bukur ėshtė Kosova
E Bukur ėshtė Shqipėria

Siē ėshtė E Dashur Nana!

Mė ēon peshė shtat'palė Qiell
Mė shtie nė Dhe shtat'palė Tokė!

Edhe deri atje ku bre miza hekur
Edhe deri atje ku bre hekuri gjakun tonė!

Shqipėria e Zhbime - Rrafsh me Tokė
Shqipėria e Mbime - Rrafsh me Qiell!

Shqipėria me Botė nė Sy -

si Farė nė tokat Mere nėpėr mahalla tė botės
e bota me Shqipėr nė zemėr

Shqipėria gjithmonė e pushtuar
Shqipėria - kurrė e nėnshtruar!

Shqipėria e Bashkuar!


2.

Ushtima -
Me shėnjen Viktoria
deri Te Molla e Kuqe
Filloi -

E Para
Nė Europėn e Lindjes sė Madhe
U lind nė Prishtinė
E nė thellėsitė e Tokės sė Kosovės
E rreh tupani i Dardanisė!

Dardania kumbonare bashkimi
E mbahet krisma - e mbahet fjala - Shqipėri!

Me njeren dorė kafshaten e bukės
E, jemi gati -
Me tjetrėn kambėzėn e pushkės!
Me gojė - bukė e plumba
Me sy shkreptima rrufee shqiponjash
Me hap drejtė shoqishoit nė sy
Derisa tė bėhet njera Dyshė -

- O Varre o Djepa!

Derisa varret me shokė shqiptare tė linden nė Djepa
Derisa Djepat me Dhėmb Ujku nė Kaptyll
Tė pėrkunden nė varre!

Me gjak e varrė lidhet Balli i Republikės!

Republika nuk lindet vetiu si dielli
As nuk bie vetiu si shiu -

Republikėn e bashkojnė fije-fije
Burrat -
E lidhin Nyje rreshtash e rrashtash !

- Ku janė Burrat?
- Ku janė Varret?

Duri gurin nuk e sheh
Burri burrin nuk po njeh!

Kosova - prore e kositur
Kosova - kurrė e nėnshtruar!

Shqipėria e Bashkuar!

(Janar, 1992) nga vėllimi poetik POEMA PĖR POPULLIN

13-05-09, 20:21
Nezir Myrta / UNIVERSI VERSI IM


U takuam nė univers
aq mallshėm aq me ashk zjarri
u ngjitėm shpirtmėshpirt diellor
e shpėrtheu versi im vargu im i zjarrtė
mu te Andromeda ku shpėrtheu ashku
nė mijėra botėra tė reja
tinguj stėrpikla yjore tė reja
v-ja
viktoria

Fitorja

versi im vargu im
Univers!

Puthemi -
si nė gara marathonike
mu sikur nė lojėrat antike tė vdekjes
mesazh real nė rrafshin e pafund olympik
puthje tė djerėsitura ashk bulėzimi universal
atypėraty bulėzon rritesh pjekėsh e jep frytin
atypėraty -
Ti mė puthe derisa nuk vdiqe
nga shpėrthimet yjore tė yjeve tė rinj
stėrpikla universi
krijuam 1001 botėra tė reja

a jemi vėrtet nė njė Univers
mė duket kaq i vogėl?!

Desh krijuam univers tė ri!

(E Hėnė, 3 Nėntor, 08. ora 5:30 pasdite)

14-05-09, 01:54
Kėtho buzėqeshje lirie po i plothesojme pak me biografine e frymezimit poethik tė MyrTHės

Nezir MyrTHa si adoleshent filloi tė shkruante poezi dhe t’i bothonte nė revisthėn lethrare “Jeta e re”, nė Prishthinė. Pėr tė gjithė lexuesit shqiptharė vlen tė veēohen dy poezi (pometha), qė ia pathi kushthuar Titos siē janė: Josip Broz Thitho, Jetha e re, nr.2, 1969, fq.195 dhe poezia tjetėr “Burrit tė dheut”, Thithos me rasthin e 80-vjetorit tė lindjes, Jetha e re, nr.3,1972, fq.393.
Nezir MyrTHa

Burrit tė dheut
Titos-me rastin e tetėdhjetė vjetorit tė lindjes
Nė rrugėn tonė tė shtruar me eshtra martirėsh
E tė rime me djersė,gjak e krajata...
Nė rrugėn tonė,Ti,fuqi tė reja ngjesh

Dhe ēel horizonte,ndrit si meteor...
Me Ty u hap qielli,u fashit shtėrngata-
O Burr i Dheut me fatin tonė nė dorė!

Pėr Ty-me flakė nė zemėr
Qė vigan qėndron mbi kohra tė vjetura
Dhe rrit ata gjer dje tė paemėr;
Pėr Ty-me mėngė tė pėrvjetura;
Pėr atė Fuqi jete qė na bashkon-
Orfeu i ri,sot,nė liri tė kėndon

(Nezir MyrTHa,botuar nė JETA E RE nr.3-maj-qershor-viti XXIV,faqe 393)

Nezir MyrTHa

Josip Broz Titos

Akrostih

Jehon'e zemrės u derdh n'at bukuri,
Orfeu i ri me lyrėn tinglluese ligjėron,
Si yll n'shkrepa tė Ballkanit flakron-
I thjeshtė por tribun i gjakut,krenari.
Pėllumb i shkruar n'qiell t'zemrės sime je-

Burri dheut me gjarpėr t'rrufesė n'dorė.
Ruani dritėn dhe njė shpirt me erė...
O roje t;Helikonit,n'pėr shekuj epope!
Zog i kuēedrės tė thanė,por ne t'patėm sokol-
Ty ,dritė e jetės sonė q'e vėrbove terrin,

I dhe jetė e dritė edhe cungut t'thamė n'cikol.
Tibul shpir-madh i dashur pėr njerėzi,
O shpatė Themide qė s'e do fare tmerrin-
Sy pranvere qė n'mote shkrep shkėndi...

Nezir MyrTHa,Jeta e re,nr.2 mars-prill,vjeti XXI)

14-05-09, 02:34
KUNORĖ SONETESH

(e shkrova kur ishja 16 vjeē)

GJAMA E ORĖS SĖ MALEVE


- Luigj Gurakuqit -

akrostiku


Lot Thoni gjakpirės i Kuēedrės Dheun nėn thembėr ta rrėmihu,
U hap Syri i Zjarrtė i atdhedashėsit e shkrepi - gacė e Rrufesė!
Idhull i Vendlindjes bukuroshe - Atė Flokun me rreze ia krihu,
Gurakuq o Shpirt - Orė e Maleve, qė Fisit Tonė i dole nė Besė!

Jehon kujtimi o Jakin Shkodra sa e gjatė Qe Qendresa Jote!
Gllauki qė tė urrejti njė Dhėmb shtrige Ty o Shpirt Luftetari -
U kalle Kandil qė zdrite zemrėn e pėrgjakur tė kėtij Behari!
Roje Guri bilbil qė Larg Folesė derdhe Kangėn nėpėr Mote!

Athua nuk ndigjoi Vasha e Parnasit tej detit nė tėhuajin Dhee,
Kur Pushoi kangėn nė Mallengjim njė Shtegtar qė s'shtegėton!
Unė s'Qajė pra, se Ra Theror pėr Atdhe tė vetin ku ėshtė Lee!

Qėndro luftėtar me Pėndė nė Dorė vllau n'kėto Vargje t'kėndon,
I Gjallė N'Qiell tė Shqipes e nė Syrin tim sot meteor i zjarrtė Je!
Trofe Bilbil i Maleve i Ringjallur nė Shpresa tė zemrės m'ligjėron!

botoi revista letrare JETA E RE Nr.6 / Prishtinė (kur isha 16 vjeē).
(lexo Emrin e Tij vertikalisht, germat e para tė rreshtave, se nuk po e zėn kėtu krejt rreshtin, pas postimit)


VARGJE RINIE

14-05-09, 02:45
FITORJA ĖSHTĖ ZEMRA

- Bajram Currit

Lodhesh e lodhesh deri Buzė Vdekjes
sa ngreh Krye mbi Krahėt e Tu
Spartak - pa njeren Dorė!

Ngjitesh e ngjitesh deri afr Majės
sa pushon pak mbi Fjalė tė Urtė
Spartak - pa njeren Kėmbė!

Shikon e shikon Tej Bjeshkėve tė Jetės
sa mendon pak me Kokė nė Bjeshkė -
Spartak - pa njerin Sy!

Ece, deri nė Dragobi dragonj
Trupa Mbėrthyer nėpėr Hunj
E deri nė Dukagjin - Spartak
Bajram Trup i Gjallė Trimėrie!
Fitorja ėshtė Zemra!
(1983)
post sript: ky kapitull poezishė u botua ne "Shtigje"
nė Kosovė, poashtu u emitua nga RTirana mė 1992
recitoi Kastriot Ēaushi, redaktore Luiza Musta.

14-05-09, 02:49
Nezir Myrta / SHQIPĖRIA E BASHKUAR
E bukur ėshtė Kosova
E Bukur ėshtė Shqipėria
Siē ėshtė E Dashur Nana!
Mė ēon peshė shtat'palė Qiell
Mė shtie nė Dhe shtat'palė Tokė!
Edhe deri atje ku bre miza hekur
Edhe deri atje ku bre hekuri gjakun tonė!
Shqipėria e Zhbime - Rrafsh me Tokė
Shqipėria e Mbime - Rrafsh me Qiell!
Shqipėria me Botė nė Sy -
si Farė nė tokat Mere nėpėr mahalla tė botės
e bota me Shqipėr nė zemėr
Shqipėria gjithmonė e pushtuar
Shqipėria - kurrė e nėnshtruar!
Shqipėria e Bashkuar!

2.
Ushtima -
Me shėnjen Viktoria
deri Te Molla e Kuqe
Filloi -
E Para
Nė europėn e Lindjes sė Madhe
U lind nė Prishtinė
E nė thellėsitė e Tokės sė Kosovės
E rreh tupani i Dardanisė!
Dardania kumbonare bashkimi
E mbahet krisma - e mbahet fjala - Shqipėri!
Me njeren dorė kafshaten e bukės
E, jemi gai -
Me tjetrėn kambėzėn e pushkės!
Me gojė - bukė e plumba
Me sy shkreptėtima rrufee shqiponjash
Me hap drejtė shoqishoit nė sy
Derisa tė bėhet njera Dyshė -
- O Varre o Djepa!
Derisa varret me shokė shqiptare tė linden nė Djepa
Derisa Djepat me Dhėmb Ujku nė Kaptyll djepi
Tė pėrkunden nė varre!
Me gjak e varrė lidhet Balli i Republikės!
Republika nuk lindet etiu si dielli
As nuk bie vetiu si shiu -
Republikėn e bashkojnė fije-fije
Burrat -
E lidhin Nyje rreshtash e rrashtash !
- Ku janė Burrat?
- Ku janė Varret?
Duri gurin nuk e sheh
Burri burrin nuk po njeh!
Kosova - prore e kositur
Kosova - kurrė e nėnshtruar!
Shqipėria e Bashkuar!
(Kalendor, 1992) nga vėllimi poetik POEMA PĖR POPULLIN

14-05-09, 02:51
Nezir Myrta / SHQIPĖRIA E BASHKUAR
E bukur ėshtė Kosova
E Bukur ėshtė Shqipėria
Siē ėshtė E Dashur Nana!
Mė ēon peshė shtat'palė Qiell
Mė shtie nė Dhe shtat'palė Tokė!
Edhe deri atje ku bre miza hekur
Edhe deri atje ku bre hekuri gjakun tonė!
Shqipėria e Zhbime - Rrafsh me Tokė
Shqipėria e Mbime - Rrafsh me Qiell!
Shqipėria me Botė nė Sy -
si Farė nė tokat Mere nėpėr mahalla tė botės
e bota me Shqipėr nė zemėr
Shqipėria gjithmonė e pushtuar
Shqipėria - kurrė e nėnshtruar!
Shqipėria e Bashkuar!

2.
Ushtima -
Me shėnjen Viktoria
deri Te Molla e Kuqe
Filloi -
E Para
Nė europėn e Lindjes sė Madhe
U lind nė Prishtinė
E nė thellėsitė e Tokės sė Kosovės
E rreh tupani i Dardanisė!
Dardania kumbonare bashkimi
E mbahet krisma - e mbahet fjala - Shqipėri!
Me njeren dorė kafshaten e bukės
E, jemi gai -
Me tjetrėn kambėzėn e pushkės!
Me gojė - bukė e plumba
Me sy shkreptėtima rrufee shqiponjash
Me hap drejtė shoqishoit nė sy
Derisa tė bėhet njera Dyshė -
- O Varre o Djepa!
Derisa varret me shokė shqiptare tė linden nė Djepa
Derisa Djepat me Dhėmb Ujku nė Kaptyll djepi
Tė pėrkunden nė varre!
Me gjak e varrė lidhet Balli i Republikės!
Republika nuk lindet etiu si dielli
As nuk bie vetiu si shiu -
Republikėn e bashkojnė fije-fije
Burrat -
E lidhin Nyje rreshtash e rrashtash !
- Ku janė Burrat?
- Ku janė Varret?
Duri gurin nuk e sheh
Burri burrin nuk po njeh!
Kosova - prore e kositur
Kosova - kurrė e nėnshtruar!
Shqipėria e Bashkuar!
(Kalendor, 1992) nga vėllimi poetik POEMA PĖR POPULLIN

14-05-09, 13:35
DREDHA E ERĖSDredha e erės nė rrugė bėn pluhnajė

- mbyllni sytė pėr njė ēast sa tė kalojė
ajo bartė kujtime tė diegura e insekte tė cofta fjalesh

ndodhė ndonjė infektim eventual
kujdestari i rrugės - nėn parmakė tė pluhrosur shikon
me bisht tė syrit zilia tė qet n'punė tė trollit

dredha e erės nė rrugė mbledhė pluhurin e mendimeve
tė shprishura gjethet e fjalėve tė verdha pa zanore
ēfarė nuk banė e dredhnja
mbyllni hundėt pėr njė ēast sa tė kalojė
- dredha e erės
ndodhė pezmatim i kordhave zanore tė pshėretimave

nė rrugė ndihet kollitje ironike!

14-05-09, 21:08
Nezir Myrta / UJĖRAT E ZEZA
merre veten me tė mirė
zakonisht thonė ata qė mbysin
vetveten nga xhelozia -

nuk donė qė edhe dikush
tė bėhet katil i vetvetes

qyteti i ri i fjalės
po ndėrtohet -
po kanalet e ujėrave tė zeza
tė qytetit tė vjetėr
mund tė kene shpėrthyer dikund
nga erozioni e oksidimi e shtėrzimi
i legurave metalike bel ame

merr kohė -
derisa tė largohen duhmat

veē mos ta njollosin
fjalėn -
ujėrat e zeza

don mund e kohė -
te pastrohet themeli
i qytetit te fjalės!

LABI
15-05-09, 10:50
Arti shkenca kultura s'i duron dote barrierat te cfaredo lloj cofshin ato .
Nese doni t'sjellni diq edukative , informuese per lexuesin e ketij reportuari ne forme leksikoni atehere , urdheroni iniconi tema te reja ... keshtu qe mos shpenzoni s'koti energji dhe mos denigroni rubrikat dhe temat me bastardime .

flm per mirekuptim !

>>{SpOnGeBoB}<<
15-05-09, 16:15
Arti shkenca kultura s'i duron dote barrierat te cfaredo lloj cofshin ato .
Nese doni t'sjellni diq edukative , informuese per lexuesin e ketij reportuari ne forme leksikoni atehere , urdheroni iniconi tema te reja ... keshtu qe mos shpenzoni s'koti energji dhe mos denigroni rubrikat dhe temat me bastardime .

flm per mirekuptim !

shife mara ku naj paska shlye qeky LABI postimat. Ani qe i paska hjeken po a nuk bani pa shkrue qasishna definiciona. Kallezo ja kom fshie per qita, per qita e per qita.

E pse be na me qelen tema te reja ku kem tu diskutue qysh osht mas miri. Ev shoq qita as per kulture as per kugjo nuk te lajne me diskutue.

30-05-09, 17:51
Nezir Myrta / MAJA E DASHURISĖ


Njė det ndjenjash -
njė ndjenje detra
nga njė zemėr e thjeshtė
me moton lakonike:

Njėherė u linde!
Njėherė dashuro!
Njėherė vdis!

Veti Shqiponje!
E Perėndishme!

Heret -

ndjehet dashuria
gjithmonė heret

vonė -

ndjehet ndamja
gjithmonė vonė!

Vdekja gjithmonė ndjehet vonė!

Nė dyluftim -
Veē poezia e mbytė vdekjen

Ajo mbetet e pavdekshme!

Mos i digj gishtat nė zemėr tė zjarrtė
Ruaje trupin ruaje Jetėn

Jeta Madhėshtore
vlenė ma shumė se dashuria
sepse poeti tha: pėr dashuri japi jetėn
e pėr atdhe edhe dashurinė!

Ruaje dashurinė ta japesh pėr Atdhe!
E bėre Atdhedashuri!

Nėse don tė jetosh pėrgjithmonė

se shumėherė nuk dihet -
a ėshtė djalli pjellė e njeriut
apo njeriu pjellė e djallit!

Kujto se -
atdhedashuria

MAJA E DaSHURISĖ!

12-07-09, 00:38
Nezir Myrta / QE ANTIKA
Njė puhizė lehtė frynė prej tejantike,
gjithēka mė spjegon se ē'po ndodh -
brėnda gufon njė dallgė tejoqeanike;
shpirtat e trazuar kahdo i ka lodhė.

Disa e shohin vetėm njė degė lisin,
qė rri nė hava dhe lėkundet nė erė -
trungun s'ia shohin as n'maje plisin,
germa kote thurin edhe disa tjerė.

Gėrmon gjoja thellė pėr njė fosile,
ēohet edhe bie ushtar i dorėzuar -
shtėrzon se gjoja ajo paska hile -
qė s'po i bijka ashtit tij tė dėrmuar!

Ashti i fosiles ėshtė njė asht vigani,
qė nė zemėr kish njė det plot tallaze -
e ka ndrydhur koha e ka shtyp tirani!
Antika i rri n'gjunj gjamė plot maraze.

Ēohen disa qė s'ia dijnė as nishanin,
gjoja po i ngjasin pėr qiell e pėr tokė -
gjak i pėrdhosur qė ka shitė vatanin -
hartė shkrum humbė pashėnjepadokė!

Dikush dėnesė si i vdekuri prej urie,
shpurdh si kukuth zėrin plot me vaje -
pa asnjė pikė gjaku tė asaj historie,
don ta shohu lisin mu deri nė maje!

Mu aty ku dielli ishte nė flamur -
Emri i trojeve trime emėr i pėrdhosur.
Ngrehu gjamė gjaku shpėrthe n'gur!
Dallga n'damarė kurr s'mu ka sosur!

Mos shih anash kudo vajin e qyqeve,
Lekėt janė shpėtimi Pellgasėt Lelek -
Rrethimin e ēanė shpėrthimi Shqipeve!
Qė lė me sy hapur monstrat plot lek.

Leka i Madh bėri botėn sa njė gogėl,
Kush ėshtė gjak i tij le ta vėrtetojė -
Aty ku vijojė fjalėn dje Ai Leka i Vogėl,
Aty vet illiriku dje e sot tė dėshmojė!

Nė hallka tė kėputura dridhet historia,
Shqipja prapa yjeve si rrin e mbuluar -
N'pėrbirim sferash qė i dredh dinakėria.
Shqipja n'ballė luftrash prore ka valuar!

12-07-09, 00:46
Nezir Myrta / PROVĖ
Nuk janė bij tė shqipes -
ata qė s'e kanė zemrėn shqiponje
vetiu humbin e treten nė mashtrime tė botės

nuk janė bij tė shqipes -
ata mohojnė Gjuhėn e Tė Parėve

zogjėve tė qyqes -
iu duken ma tė bukura krrokamat e korbave

nuk janė bij tė shqipes -
ata qė harrojnė gjėmimin e gjoksit tė Mic Sokolit
- mbi topa sulltanėsh

ata qė harrojnė Shkambin Jakup Ferri -
me Shtat plagė mbshtetė pėr shkamb

ata qė harrojnė Oso Kuken -
nėn tė cilin ecėn kuk bjeshkėt e lame n'gjak

ata qė harrojnė Elez Isufin -
Epikė e tymosur nė shkambij nė Radikė

ata qė harrojnė Ēerēiz Topullin -
O do t'ju skuqė ore me boje nė kala

ata qė harrojnė Isa Boletinin -
qė nėnshkroi Shqipninė me grykė koburje

ata qė harrojnė Tahir Mehen -
tu i shpua kodrat e hekurta e korbat e ēelikt

ata qė nuk vizitojnė Shtatoren Adem Jashari e
Kullėn e Ramush Haradinajt Flamur!

Nuk janė bij tė shqipes -
ata qė harrojnė vrullin e luftės ēlirimtare
nga Janina e deri tek eshtrat tonė tė dhėmbshėn nė Tivar!

Nuk janė bij tė shqipes -
ata qė s'e kanė zemrėn shqiponje!

Zeqiri
10-10-09, 22:23
Nezir Myrta

Burrit tė dheut

Titos-me rastin e tetėdhjetė vjetorit tė lindjes

Nė rrugėn tonė tė shtruar me eshtra martirėsh

E tė rime me djersė,gjak e krajata...

Nė rrugėn tonė,Ti,fuqi tė reja ngjesh


Dhe ēel horizonte,ndrit si meteor...

Me Ty u hap qielli,u fashit shtėrngata-

O Burr i Dheut me fatin tonė nė dorė!


Pėr Ty-me flakė nė zemėr

Qė vigan qėndron mbi kohra tė vjetura

Dhe rrit ata gjer dje tė paemėr;

Pėr Ty-me mėngė tė pėrvjetura;

Pėr atė Fuqi jete qė na bashkon-

Orfeu i ri,sot,nė liri tė kėndon

(Nezir Myrta,botuar nė JETA E RE nr.3-maj-qershor-viti XXIV,faqe 393)Ja ky Nezir Myrta sa me zell i ka shkruar Titos ne ish Jugosllavi e tani paraqitet patriot

03-12-09, 14:16
Nezir Myrta / KU JANĖ POETĖT


O poetėt janė gjithkund e gjithkah
burime tė gjalla qė rrjedhin ujė akull,
vėrejnė shushunjat qė dolen nė gjah
e mbesin si klysh udhės ngrirė shakull!

Poetėt janė gjihtkund e gjithkah
kudo kopshteve majave shkollave,
vėshtrojnė ata qė drdhin vrer n'pah
e vet e pinė mu si lėngun e mollave!

Poetucat shterruan derdhin veē fjalė
si struca nė zall qesin kokėn jashtė -
nė secilen fjalė skelet kanė njė halė
pėrbihen qitje si pėr zorrė t'trashtė!

O poetėt janė gjithkund e gjithkah
nė etėr nėntokė nėnujra e mbiyje -
te gurtė e varreve e nė shkreptima
rrufeshė tė skuqura dhe i lidhin nyje!

S'shtėrzejnė gjakush majesili poshtė
shkrepin shkėndia t'lashta mijavjeēe -
nuk janė sikur kallami zemėrshoshtė
flakadaj i binė trup edhe udhės leqe!

Poetėt nuk vdesin pse nuk shkruajnė
kur burimi n'shpirt ēdo kohė pret gufim,
vdesin poetucėt qė bishtat iu kruajnė
nė fjalė ecin caca e kujtojnė fluturim...!

Poetėt janė gjallė gjithkund e gjithkah
n'pėrkundje djepi e maje krateri vullkan;
edhe maje plumbi rrinė me plumb n'krah
aty pėrbirohet si pika e lotit pėr vatan!

Nuk mund t'i gjejsh poetėt aty ku ti don
me hapin e vockėl qė thurė veē fjalėgoje.
Ai qė Drillon uragan veē me hukamė krijon
Ai qė krijoi mu nga pelimi mjaltin nė hoje!

Poetėt janė gjallė gjithkund e gjithkah
edhe kur trupat si lėvozhga iu varrosen,
O vargjet poetike iu rrinė kurorė nė krah
Bukuritė nuk vdesin as kurr nuk sosen !

Nėse t'i shohėsh poetėt malli tė mori
Ata diellor mund t'i shohesh nga larg;
i sheh veē ai qė zjarr nga zemra nxori
vetėm ai qė lindet e vdes pėr njė varg!

Gjama e Orės sė Maleve jo veē oshtimė
po gjamėn e kthen nė melodi gitareje -
ai qė shpirtin gastartė e then copegrimė
ai zemrėn e ka zi pa asnjė xixė hareje!

Poetėt janė gjallė gjithkund e gjithkah
aureola duken me yllėsitė e tyre rreth;
trupojnė edhe ėndrra mos me pasė kah
qėndrojnė lartė e nuk binė si njė gjeth!

(03.12.09)