PDA

View Full Version : SHBA-tė pėrgjithmonė nė Kosovė


jonuzi
14-05-09, 22:44
SHBA-tė pėrgjithmonė nė Kosovė


Serwer: Asnjė gjykatė nuk mund t’u tregojė SHBA-ve se cilin shtet duhet ta njoh

Eksperti Daniel Serwer, nga Instituti i Shteteve tė Bashkuara pėr Paqe, me seli nė Uashington, thotė se vizita e nėnpresidentit Joe Biden, “paraqet riafirmim tė mbėshtetjes sė pavarėsisė sė Kosovės”. I pyetur pėr qėllimin e vizitės nė Kosovė dhe Ballkan, z. Serwer, tha se shpreson se z. Bajden, do tė riafirmojė mbėshtetjen pėr pavarėsinė e Kosovės dhe integritetin e saj territorial. Ndėrsa, i pyetur se nėse Kosova dhe nė pėrgjithėsi Ballkani po bėhen pėrsėri prioritete tė larta tė administratės sė Shteteve tė Bashkuara, eksperti politik amerikan tha se megjithatė SHBA-tė, kanė prioritete mė tė larta, si Iraku, Afganistani, Irani, Lindja e Mesme dhe Koreja Veriore. “Qė tė gjitha ato vijnė para Ballkanit”, tha ai.
Ndėrsa, i pyetur pėr praninė e ardhshme, si politike, ashtu dhe ushtarake tė Shteteve tė Bashkuara nė Kosovė, Server tha se beson se ajo politike do tė jetė pėrgjithmonė. “Politikisht mendoj se Shtetet e Bashkuara do tė jenė atje edhe pėr njė kohė tė gjatė. Pėrgjigjja e saktė mund tė jetė - pėrgjithmonė. Ndėrsa, nė aspektin ushtarak, mendoj se forcat tona janė tė reduktuara nė nivelin mė tė ultė. Por, mendoj se ne duhet ta vazhdojmė praninė tonė ushtarake atje derisa Prishtina dhe Beogradi tė arrijnė njė pajtueshmėri tė ndėrsjellė”, tha Server pėr Radion Evropa e Lirė.
”Mendoj se EULEX-i ėshtė misioni kryesor ndėrkombėtar, qė ka njė mbėshtetje reale dhe energji pas vetes. Mendoj se administrata e Kombeve tė Bashkuara duhet tė reduktohet dhe po ashtu mendoj se Qeveria e Kosovės duhet vetė tė qeverisė plotėsisht. Ka vetėm fusha tė caktuara, si krimet ndėretnike, tė cilat kėrkojnė ndėrhyrjen ndėrkombėtare, andaj Qeveria e Kosovės duhet ta vazhdojė punėn e vet dhe tė qeverisė mirė”, tha Server duke u pėrgjigjur pėr rolin e misioneve ndėrkombėtare nė Kosovė, atij tė EULEX-it dhe tė UNMIK-ut nė reduktim, si dhe tė Qeverisė sė Kosovės. Ai thotė se do tė ishte mė mirė po tė ishte njohur Kosova nga 100 shtete. Ndėrsa, i pyetur pėr ndikimin qė mund tė ketė nė procesin e njohjeve Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė, ndėrsa nuk e pėrjashton mundėsin e ndikimit, Server thotė: “Mendimi im personal ėshtė se asnjė gjykatė nuk mund t’u tregojė Shteteve tė Bashkuara se cilin shtet mund ta njohin dhe cilin jo. Do tė isha shumė i befasuar po qe se ka pėrpjekje tė kėtilla”. / B.S.

Makresh
15-05-09, 10:10
Cfar dallimi kan prej pushtimit Serb ? Asgje, ne si kerkuam Amerikes qe t'na kolonizoj, por t'na ben te pavarur ! Me duket qe s'jemi mirkuptuar.

premium
15-05-09, 13:20
Cfar dallimi kan prej pushtimit Serb ? Asgje, ne si kerkuam Amerikes qe t'na kolonizoj, por t'na ben te pavarur ! Me duket qe s'jemi mirkuptuar.
Ka dallim
I pari ishte okupator
I dyti okupator modern .

sherri
15-05-09, 15:10
Ka dallim
I pari ishte okupator
I dyti okupator modern .
......ndersa "neve" na myti nostalgjia per ate ish okupatorin primitive :P:P

Murgesha
15-05-09, 15:15
"Pushtues" mė tė mirė kurr s`kemi pas.

Makresh
15-05-09, 15:25
Pushtuesi mbetet pushtues, pamvarsisht ngjyres se tij. Te jesh i Pavarur, dmth te jesh i zot i Shpis tende e jo ti diktoj rregullat i huaji mu ne shtepin tende !

Pupi
15-05-09, 20:43
Pushtuesi mbetet pushtues, pamvarsisht ngjyres se tij. Te jesh i Pavarur, dmth te jesh i zot i Shpis tende e jo ti diktoj rregullat i huaji mu ne shtepin tende !

A din ēka Mazllum. E ke thėnė me vendė qė se luan topi !

Por nuk na ke thėnė se si vije deri te "pavarsimi" ?!

Unė vetėm kėtė nuk e dijė, E dijė qė mirė ėshtė tė jesh plotsisht i pavarur, me popull tėndė me ushtri tėnden, me tė gjitha tuat.
Pėr shembull, pse guxuaka Kina, Amerika, Rusia tė kenė atomin e neve jo ? Pyetje fare thjesht pėr njė tė ditur si tya mendojė unė.
Mirpor sipas "muhabeteve" tua, ti jo qė nuk do tė sillje "pavarsi" tė plotė, por ti edhe do tua pėrgaditėshe "orinentit" rrugėn pėr pushtim tė kollajshėm (t'leht a si i bjen).

E kuptove tash pse Amerika zė vendin ndėr mė tė mirėt pėr nga pushtuesit ?!

Makresh
15-05-09, 23:02
Degjo Pip ausllanderi,

Kosova mund te jet e pavarur, dhe drejtsia e don qe kosova te jet e tille duke iu bashkangjitur Shqiperis, vllezėrve tė gjuhės ! Po jo ! Kjo nuk eshte me vend, jo per ne ! PO per ata, sepse ndryshe do ua prishim planet djallzore dhe me nje populle naiv siq jemi ne, keta te fundit asgje nuk do i ndalon. Kurse ne s'bejm gje tjeter pos qe e denojm veten ! I denojm shqiptaret an e mban ballkanit qe padrejsisht mbeten jasht kufirit shqiptaro-shqiptar ! Te duket ty kjo normale ? PO po te ishim te gjithe se bashku, nuk besoj qe do t'kishte shtet me te fuqishem se Shqiperia Natyrale, por ti kete se kupton, se din, sepse je mesuar te jetosh i pushtuar, i nenshtruar e i poshteruar dhe perderisa te ket njerez si ti, nuk do t'ket as Shqiperi Natyrale, e as Kosove te pavarur, se per shqiptar te lirė, as nuk diskutohet !

S'di cka sillesh ka oriente dhe c'lidhje kam un me orientin ? Por po te them edhe nje gje, orienti nuk do e pushtoj asnje shtet evropjan, amerikan, afrikan apo edhe aziatik. Ajo qe do ti pushtoj, eshte feja Universale, nje proces qe tashme ka filluar.

Kaq Pipi rrenatgjata :smile:

UniCorN
16-05-09, 02:29
Mire eshte me qene te pavarur plotesisht, pa te huaj brenda, mirepo njehere per njehere nuk kemi force. Ishalla more zot na bane si Izraelin, se gjithmone Ballkani ka qene pike ne te cilen jane perplasur anglofonet dhe rusia. Besoj qe nuk ka me shku larg e ka me i bashku te gjithe shqiptaret, per me mujt me i ba balle ktyne sllavo-magjupeve. Vetem se duhet bo kujdes e mos me ja lujt bishtin Amerikes, se n'kofshem gjalle, te paret n'Ballkan kemi me u bo. Flasim mas 20 vjeteve, n'kofshi gjalle ju, se une hala kam shume per me deke lol

premium
16-05-09, 09:06
Mire eshte me qene te pavarur plotesisht, pa te huaj brenda, mirepo njehere per njehere nuk kemi force. Ishalla more zot na bane si Izraelin, se gjithmone Ballkani ka qene pike ne te cilen jane perplasur anglofonet dhe rusia. Besoj qe nuk ka me shku larg e ka me i bashku te gjithe shqiptaret, per me mujt me i ba balle ktyne sllavo-magjupeve. Vetem se duhet bo kujdes e mos me ja lujt bishtin Amerikes, se n'kofshem gjalle, te paret n'Ballkan kemi me u bo. Flasim mas 20 vjeteve, n'kofshi gjalle ju, se une hala kam shume per me deke lol
E bravo t'qoft e paske gjet njė intervenim tė fort ndaj Zotit , paske me rnue me rushfet ndoshta:D....
mbas 20 viteve ska qare pa u ba diqka,, ja ma mire ja ma keq,, 10 vitet e fundit shkuan HAJT ME DET, kure ma keq nuk u kan.

pirro
16-05-09, 10:28
Une po mendoj qe kishte me qene mire qe SH.B.A-ja te qendroj ne Kosove ma shume se pergjithmone.

Une besoj qe edhe Makreshi me kalimin e kohes ka me u pajtu me kete gje..

Pupi
16-05-09, 11:32
Degjo Pip ausllanderi,

Kosova mund te jet e pavarur, dhe drejtsia e don qe kosova te jet e tille duke iu bashkangjitur Shqiperis, vllezėrve tė gjuhės ! Po jo ! Kjo nuk eshte me vend, jo per ne ! PO per ata, sepse ndryshe do ua prishim planet djallzore dhe me nje populle naiv siq jemi ne, keta te fundit asgje nuk do i ndalon. Kurse ne s'bejm gje tjeter pos qe e denojm veten ! I denojm shqiptaret an e mban ballkanit qe padrejsisht mbeten jasht kufirit shqiptaro-shqiptar ! Te duket ty kjo normale ? PO po te ishim te gjithe se bashku, nuk besoj qe do t'kishte shtet me te fuqishem se Shqiperia Natyrale, por ti kete se kupton, se din, sepse je mesuar te jetosh i pushtuar, i nenshtruar e i poshteruar dhe perderisa te ket njerez si ti, nuk do t'ket as Shqiperi Natyrale, e as Kosove te pavarur, se per shqiptar te lirė, as nuk diskutohet !

S'di cka sillesh ka oriente dhe c'lidhje kam un me orientin ? Por po te them edhe nje gje, orienti nuk do e pushtoj asnje shtet evropjan, amerikan, afrikan apo edhe aziatik. Ajo qe do ti pushtoj, eshte feja Universale, nje proces qe tashme ka filluar.

Kaq Pipi rrenatgjata :smile:
E kish pa n'shue njani i gjakovės ni rren niher.
Me te hyr ne hyrje te gjakoves e tha ni rrene, e shkoi e tu perhap viranja deri ne ate mas, sa kur doli herifi n'piskot pi nien njerzimin tu fol per q'at fjalė, u nal e tha more mos ka ndodh pernime dhe filloj ta besoj atė qė kishte folur pėr mė pak se para nji ore.
Aq bėnė rruga prej Qabratit deri ne Piskot kėmbė besoj.
Ku janė gjakovart se e din ma mirė...

eksperti 1
16-05-09, 11:41
Duke lexuar ne kete teme mu kujtua nje thenje e ish kryeministrit serb tani te ngordhur Zoran Xhinxhixhit ,shqiptaret here do kur do do ia ja kthejne pushken amerikaneve, sipas te diskutimeve te disave ketu ne forum ,nuk me ngel gje vetem te them se Amerikanet nuk jan as ma shume e as ma pak OKUPATORE te llojit te vet,ngel koha te tregoje se kur do vije ajo dite qe shqiptaret do ia kthejne tyten OKUPATORIT

Makresh
16-05-09, 12:13
E kish pa n'shue njani i gjakovės ni rren niher.
Me te hyr ne hyrje te gjakoves e tha ni rrene, e shkoi e tu perhap viranja deri ne ate mas, sa kur doli herifi n'piskot pi nien njerzimin tu fol per q'at fjalė, u nal e tha more mos ka ndodh pernime dhe filloj ta besoj atė qė kishte folur pėr mė pak se para nji ore.
Aq bėnė rruga prej Qabratit deri ne Piskot kėmbė besoj.
Ku janė gjakovart se e din ma mirė...


Po, po ,. po ,.... e kam degju edhe un kete rrenen tende. :smile:

UniCorN
16-05-09, 12:45
E bravo t'qoft e paske gjet njė intervenim tė fort ndaj Zotit , paske me rnue me rushfet ndoshta:D....

تحيا الولايات المتحدة! تحيا الولايات المتحدة ألبانيا! يحيا بوش!

Elhamdulilah! :biggrin:

mbas 20 viteve ska qare pa u ba diqka,, ja ma mire ja ma keq,, 10 vitet e fundit shkuan HAJT ME DET, kure ma keq nuk u kan.


Amerika e sundon krejt boten o djem dhe ta mban rendin sot ne Bote! Hajt mos u merzitni per kete punen e okupimit, se ska nevoje Amerika qaq shume per ne, ma shume kem na per te!

jonuzi
16-05-09, 17:49
I kam lexuar disa komente ketu, dua te beje nje pyetje te thjeshte:

Ēfare valle fitoi Shqiperia gjate 50 viteve te pavarsisė se hekurt?

Si nje jurist dua te potencoj, se sot nuk ka asnje vend qe eshte teresisht i pavarur, sot jane nje mori organizatash nderkombetare, ne te cilat aspiron edhe Kosova te anetaresohet, secili shtet delegon nje pjese te sovranitetit te tyre, sot jeta eshte aq shume dinamike, sa anjse shtet nuk mund te jetoj i izolur dhe te jetoj me vetveten, po e marrim nje shembull, doganat qe jane pjese e deshmise se sovranitetit dhe funksionalitetit te nje shteti, nuk jane shtetet ato qe percsktojne rregullat, por jane marrveshjet nderkombetare dhe regjionale ato qe percaktojne rregullat.

Sa i perket SHBA - ve, uroj qe ato te jene pergjithmon me neeeeeeeeeeeeeee, dhe ne me taaaaaaaaaaaaa

krijuesiii
16-05-09, 22:29
...vete titulli i temes eshte kuptim boshe per mendimin time, nje miqesi e pergjithmone me shba-ne do te ishte real dhe njerzore, askush nud deshirone te jete pergjithmone servil i nenshtruar ndaj epsheve te huaja qofshin ata edhe amerikane, po ne ne popullin tone kemi disa parazita qe nenshtrimin ndaj te huajeve e kane si ushqim si ajrin qe e thithine...

tungiii

premium
18-05-09, 11:27
Nėse udhėheqemi nga shtetet e tjera , athere llogaritemi si njė pavarsi tranzitore.

Makresh
18-05-09, 13:53
Qeverit e tona kan vetem nje fjal ne goje : Kosova e pavarur dhe demokratike !

Nese neser do te hyj ne fuqi rendi i ri boteror, a thua vall, a do ti dalin ne mbrojtje kesaj demokracie ?... po pavarsia e se nesermes ne mesin e shteteve evropjan ? Per ke do t'vlej `... a nuk thot nje fjal e urte disi si : Kafezi sa do i madhe qe te jet, ai prap mbetet Kafez !??

Sa te pa qart qe jem.

Pupi
18-05-09, 14:29
Po Valla more burra kqyrni cka po u tham.

Veq a rrin Amerika, sepse kam dron mos po merzitet me neve e tutna e po shkon, se po nejti, une me qet doren time "sallake" pa ja nenshkrue kolonozimin 100 vjeqar si te Hong Kongut se kisha lan.

E more Cunaka, lutnju zotit qe Amerikant kan gjetur interesa ne Shqiptarhane (se per dashni se bon kush ,ata e din gjithkushi).
Ja nji shembull perse duhet qe Amerikanet te rrijne pergjithmone ne Shqiptarhane:

KE dorėzon raportin pėr liberalizimin e vizave

Komisioni Evropian, dorėzon sot raportin pėr liberalizimin e vizave me Ballkanin. BE thekson rėndėsinė e bėrjes se njė progresi tė matshėm nė kontrollin e kufijve, sigurinė e dokumenteve, migrimin dhe azilin si dhe nė luftėn kundėr terrorizmit, krimit te organizuar dhe korrupsionit.
Sipas raportit Shqipėria ende nuk i ka pėrmbushur tė gjitha kriteret pėr liberalizimin e vizave.


mbrapa 18 maj 2009


Ndersa Shqipria "ende" nuk i ka permbushur kriteret !

Komenti ime:

Po Rumania i pat mbushur kriteret ?
Po Bullgaria i pat mbushur "KRITERET" ?
Po Kroacia qe qysh ne fillim kur shpalli shtetin u privilegjua nga Evropa shtrig, merrnin kroatet e bosnjes pasaporta kroate e dilnin neper Evrop e vidhnin, I pat, i ka plotsuar kjo "KRITERET" ???
Dhe lista do te ishte e gjate, per ata qe i kan dhe nuk i kan permbushur "KRITERET".
Por dhasht zoti e pati Amerika interesa ne shqiptarhane, e kjo do te na shpetoi (siq edhe ndodhi) sepse ne patem mbarue me cka patem (shihni cka ndodhi me shtetin me te vjeter ne evrop-Bosnjen).
Kosova ketu nuk permendet fare KRITERET jau dh......

panta_rhei
18-05-09, 14:55
A jemi ne fėmjė tė pėrkėdhelur?

ose:

A po shndėrrohemi nė fėmijė tė pėrkėdhelur?

p.s. zakonisht fėmijėve tė pėrkėdhelur kur rriten nuk ua sheh hajrin as vetvetja, dhe, mė e keqja, nuk mėsohen kurrė tė qėndrojnė me kėmbėt e veta...

OK OK

SHBA-tė pėrgjithmonė nė Kosovė.

... dmth, pa frikė mund tė vazhdojmė t'i mbajmė gjunjėt pėrpjetė. Mund tė sigurohemi pėr gjumin tonė tė rehatshėm 100 vjeēar nė tė ardhmen.

premium
19-05-09, 16:53
Situata e Kosovės po thuajse qėndron njėjtė,, si me Amerikėn si pa Amerikėn.
Tė ishin pėr lulzimin e sinqert... deri tani dot ishte para nesh lulzimi i Afganistanit ose Irakut.
ksaj punis i thuanin\ luje mac kryt e bullit.

Makresh
20-05-09, 15:08
I kam lexuar disa komente ketu, dua te beje nje pyetje te thjeshte:

Ēfare valle fitoi Shqiperia gjate 50 viteve te pavarsisė se hekurt?

Si nje jurist dua te potencoj, se sot nuk ka asnje vend qe eshte teresisht i pavarur, sot jane nje mori organizatash nderkombetare, ne te cilat aspiron edhe Kosova te anetaresohet, secili shtet delegon nje pjese te sovranitetit te tyre, sot jeta eshte aq shume dinamike, sa anjse shtet nuk mund te jetoj i izolur dhe te jetoj me vetveten, po e marrim nje shembull, doganat qe jane pjese e deshmise se sovranitetit dhe funksionalitetit te nje shteti, nuk jane shtetet ato qe percsktojne rregullat, por jane marrveshjet nderkombetare dhe regjionale ato qe percaktojne rregullat.

Sa i perket SHBA - ve, uroj qe ato te jene pergjithmon me neeeeeeeeeeeeeee, dhe ne me taaaaaaaaaaaaa


Si i thon kesaj o Jonuz ?

"AUTONOMI TĖ ZGJĖRUAR"


PS. Nrro profesionin.

jonuzi
27-05-09, 21:58
Si i thon kesaj o Jonuz ?

"AUTONOMI TĖ ZGJĖRUAR"


PS. Nrro profesionin.

Ta them me ironi, kjo eshte gjitheqka qka kena meritu si popull, po te mos ishte SHBA - ja dhe shtet tjera mike, dyshoj se sot as autonomi nuk do te ksihte Kosova, dhe ti e di mire se ku kemi qene vite me pare. Ne nje diskutim gjate studimeve me nje profesor te fakulttetit, qe tani eshte figur e lart ne PDK dhe qeveris, iu drejtohem atij, se pse Rozoluta 1244, ishte e formuluar ne menyren se si ishte formuluar dhe pse nuk mund qe institucionet e Kosoves te vendosin vete per fatin e vete, ai me pergjigjet, ne shqiptaret kemi marr aq sa kemi merituar, nese do te kishim fituar lufte vetem ateher nuk do te duhej te pyeteshin nderkombetaret, por meq ata jane bashkepjesemarres ne qlirimin e Kosoves, ateher jemi te obliguar te degjojme ato qe serviren nga ata,,,, kjo ishte nje pjese e diskutimit, ... dua te them se Kosova absulutisht nuk humb asgje nese sikurse edhe pergjithemone SHBA - te vendosen ne Kosove, humbje e madhe do te ishte nese ajo do te terhiqej nga Kosova, ne nje bised me disa shoke nje dite, ashtu duke diskutuar per gjera te ndryshme, njeri nga ta thote, jam nga frigohem shume se mos SHBA - te po e lane anash Kosoven, ai shton se shtetet e rajonit, Shqiperia, Maqedoni dhe Mali i Zi, jane ka punojne fuqishem qe te hyjne ne planet e Amerikaneve ....


Makresh ... sa i perket profesionit ... jam krenar qe jam nje jurist...por mos ke dert, se sot ne Kosove ligjin, drejtesine, ,,, e bajne njerzit qe deri dje kane qene pjese e dreqit dhe e territ ... kam punuar qe 5 muaj neper gjykatat e Kosoves si pjese e nje projekti te USAID - it, dhe kam pare se komunistet, njerzit e partive me 8 vjet shkolle, kane bere grumbull me qindra mijra lande, edhe ne ato raste kur ata ndajne drejtesi, drejtesia eshte e ndar ne ate menyre qe ....

Do te bindesh se nje dite gjerat kane per te ndryshuar, natyrisht kur Komnistat do te dalin ne penzion, bujqit do te punojne ne bujqesi, mjeket ne mjeksi, juristet ne drejtesi, e jo qe bujqit te merren me drejtesi, komunistet te drejtojne qeverin, .....

Makresh
27-05-09, 22:19
At her pse mor njeri po e genjen veten ? Pse nuk thua shkurt e shqip, qe ti miraton Autonomin e zgjeruar qe ka hartuar vet Serbia ??? Kjo eshte nje akt aq i ndyt, sa qe komunistet afer saj, jan ENGJUJ !!

Nuk me intereson mua Amerika, Allamani apo tjetri e tjetri, Bashkimi i Trojeve Shqiptare ka qen dhe do te mbetet pikysnimi i gjithe atyre qe e quajn veten Shqiptar ! Ju jeni shpijunat e par te konvertuar ne "demokrat" !

Un e kuptova qe jeni jurist ne postimin e me parshem, nuk patet nevoj qe ta riperserisni se kjo nuk ju ben juve superior ndaj askujt, as klloshareve te prishtines, prandaj zbrit mbi tok te Zotit !

E din ti c'eshte demokracia apo vetem ja fut kot qaty, kinse po thua dicka nga aspketi i juristit ? Un te perkujtoj qe demokracia lejon, qe cdo qytetar i ndershem i vendit ku jeton, jo Jurist, po pa asnje dit shkolle mos te ket, nese pranohet nga populli, ai mund te prezantohet ne shkallen me te lart te nje shteti, si psh, per postin e Kryetarit, apo edhe Kryeministrit dhe nuk besoj qe je ti, ai i cili do ta kundershton vet demokracin (se ndryshe, te ben edhe me keq se sa je tani) ?!

jonuzi
27-05-09, 22:33
At her pse mor njeri po e genjen veten ? Pse nuk thua shkurt e shqip, qe ti miraton Autonomin e zgjeruar qe ka hartuar vet Serbia ??? Kjo eshte nje akt aq i ndyt, sa qe komunistet afer saj, jan ENGJUJ !!

Nuk me intereson mua Amerika, Allamani apo tjetri e tjetri, Bashkimi i Trojeve Shqiptare ka qen dhe do te mbetet pikysnimi i gjithe atyre qe e quajn veten Shqiptar ! Ju jeni shpijunat e par te konvertuar ne "demokrat" !

Un e kuptova qe jeni jurist ne postimin e me parshem, nuk patet nevoj qe ta riperserisni se kjo nuk ju ben juve superior ndaj askujt, as klloshareve te prishtines, prandaj zbrit mbi tok te Zotit !

E din ti c'eshte demokracia apo vetem ja fut kot qaty, kinse po thua dicka nga aspketi i juristit ? Un te perkujtoj qe demokracia lejon, qe cdo qytetar i ndershem i vendit ku jeton, jo Jurist, po pa asnje dit shkolle mos te ket, nese pranohet nga populli, ai mund te prezantohet ne shkallen me te lart te nje shteti, si psh, per postin e Kryetarit, apo edhe Kryeministrit dhe nuk besoj qe je ti, ai i cili do ta kundershton vet demokracin (se ndryshe, te ben edhe me keq se sa je tani) ?!

Luja Makresh, luja, veq perpara, veq perpara, te uroj shume suksese ne realizimin e ideve tuaja, do ta kesh edhe mbeshtetjen time,,,,,

hahahah, kam qka te shkruaj, por me mire po shkoj te flej.. e bafsh gjumin e mire Makresh ...