PDA

View Full Version : Ama Mallkon Bijtė E Mbrapsht


15-05-09, 18:00
Nezir Myrta / SHQIPJA PO I VRET SHQIPFOLĖSIT DHE PO I MALLKON SI AMA BIJTĖ E MBRAPSHT!

Shqipen nuk e vret askush, po ata i vret Shqipja, ata qė nuk e pėrfillen kurrė gjuhėn e folur tė popullit, ata qė shtiren se njohin gjuhėn e historinė kombėtare, ATA qė drejtojnė mediat e shtypin shqiptar, ata qė janė nė vende pėrkatėse tė drejtimit tė tė folurit e tė shkrimit shqip, ata qė janė akademitė tona qė veē flejnė e pushojnė mbase e kanė hangėr livadhin pa asnjė theori tė re shkencore, vetėm ēfarė lanė tė huajt duke bėrė vizita haneve shqiptare.
Kur keni lexua njė shkrim akademik tė njė akademie shqiptare, qė tha diēka lidehur me kėtė qė thoni ju kėtu? Vetėm ndonjė individ, se nuk kemi asnjė rregullim akademik tė Shqipes, i kanė shtie vesht n'lesh, e llavat e huaja vėrshuan gjuhėsisht mbi Shqipen, ku pa pikė fytyre, shqiptari ynė flet fjalėt e huaja edhe me krenari se din diēka se - e pa njė kontroll tė shtypit e mediave, pa njė klasifikim formash zbatuese tė ligjėrimit...veē bjeri kush e ka, ka marrė njė titull e nuk ndinė matutje, tjerėt flasin mbarė e mbrapsht, shkruajnė nėpėr forume e media sikur tė kishin ardhur dje n ga vise afrikane - hapin forume shqiptare, gjoja shqiptare edhe vet shqiptarė edhe krejt forumet janė nė gjuhėt e huaja - thuase janė shqiptarė tė asimiluar - i sheh forumet tona 90% gjuhė e huaj, e aqs 10 % shqip edhe thot se jam shqiptar edhe kcen si gjeli se din diēka edhe shkencė edhe janė krejt antarėsia e forumit shqiptarė dje tė ardhur tė dalur jasht...konketisht forumet e tilla tė mprapshta, gjoja tė shkruajnė e marrin pjesė ata shqipfolėsit qė nuk dinė shqip: albanian.com, arbenia.com, etj., qė ju i dini e lexoni apo edhe jeni antarė tė atyre forumeve - qė poato e vrasin SHQIPEN qėllimisht!
Po kur shqiptari po mundet tė mesojė mijėra gjuhė tė botės edhe kinezisht e japonisht me koreanisht e arabisht - pėr njė kohė shumė tė shkurtė, as pa pasė asnjė bazė njohirie pėr ato gjuhė - si nuk mund ta rimėsojnė shqipen ata shqiptarė, qė thonė gjithditenelume - jam shqiptar, jam gjak shqiptari - nė gjuhė tė huaja flet! Po ēfarė gjak e gjuhė shqiptari ka ai, kur mund ta rimėsoj shqipen pėr 5-6 muaj, e nė vend se tė flet shqip e shkruan shqip - ai shprehet nė gjuhė tė huaja forumeve e mediave elektronike! A nuk ėshtė kjo vrasja e qėllimshme e SHQIPES nga vet admin. qė formojnė e udhėheqin forume gjoja shqiptare? Ata janė fajtorėt ma tė paskrupulltė, qė lejojnė nė forum shqiptar, tė dominojė njė gjuhė e huaj! Ata janė fudullė, hipokrit tė neveritshėm edhe shtiren se pėrhapin njohuri e dituri shqiptare e botėrore se?! Shtiren se pėrmes gjuhės sė huaj e ndihmon Shqipen? Kjo ėshtė megalomagari!
Sa media elektronike, radio-televizive, media shtypi e kulture, theatri e edukativo-arsimore, janė pikėrisht nė gjuhė tė huaja, emėrtimet, titujt, pjesa dėrmuese e teksteve gazetareske janė fjalė tė huaja, qė po tė iu heqesh ato - nuk mbesin aspak shqiptare!
Ka ardhė koha tė bėn diē tė mirė ky popull yni, tė nxierr figura tė reja, qė e duan vėrtet gjuhėn amtare, si gjuhė e amės shqiptare, tė bėjmė diēka konkrete dhe jovetėm tė qeshim e gėrvallemi, e zbehemi e zhgėnjehemi me tė folurit e tė shkruarit shqip tė disa miopėve tė politizuar qė nuk i le hunda se han bar gjithditenelume!
Po pėr kėtė shprehjen tjetėr, apo shkojmė drejt kosovarizimit, qė ia paskėt rrasė pas - vrasjes sė shqipes - ēka po doni tė thoni ju me kėtė? Po mendoni vėrtet, se nuk ka shqiptarė nė Kosovė, vetėm kosovarė 6 etnitete?
SHQIPJA I MALLKON BIJTĖ E SAJ, KUR NUK E DINĖ AMĖN PĖR AMĖ!


Gjithkah atdheut e tretdheut ka fakte tė gjalla, qė intelektual, akademikė, linguist, historian etj., shqiptarė, si nė atdhe dhe nė tretdhe, janė tė njejtė anipse paksa mundohen ta ndryshojnė tonin e shprehjes sė tyre dhe mundohen me ēdo kusht tė mos ndryshohet asgjė, por tė mbetet vetėm ajo e shkuara e pėrvluara - e unė iu them: tė gjithė ata qė ceka sipėr, tė cilėt nuk njohin bile dy dialektet tona gege-toske, ata nuk janė as shqiptarė, por thjeshtė gomarė, sepse njė intelektual qė nuk njeh gegėnishten e toskėrishten nė tė njejtin nivel, ai ėshtė mashtruesi e tradhėtori i vet SHQIPES! Tė thotė njė intelektual, sikurse atij ademgashit, se ''kosovari flet, sikur me pasė njė opingė nė gojė'', unė e kishja zbathė kėpucėn time atypėraty nė shesh bote kudo tė ishja dhe ia kishja futur thellė nė gojėn e tij tė ndyer dhe do t'i thoja - ja tash e ke opinghėn time nė gojė dhe fol letrarishten!
Po ku harrohet e nėpėrkembet gjuha amtare ore njerėz, gjuha e nanės, qė as pushtuesit ma tė egjėr, nuk munden tė na zhdukin, e lėre ma disa horra mokrrob parazit, qė ndyejnė e shtrihen mbi gjuhėn e vėrtetė shqipe! Po ēfarė coftinė shqiptari ėshtė ai intelektual a shqiptar i mirėfilltė qė injoron njerin nga dy dialektet tona, qė pėrbėjnė SHQIPEN, po a nuk shihet e dihet edhe nga njė fėmij, se SHQIPJA ėshtė gjuha e folur e popullit, nėpėr dialekte dhe dihet kush flet mirė e kush me opinga nė gojė e nė hundė, e kush ia duron edhe opingėn nė gojė - e kush ia shtien gojėn nė opingė, e dihet kush mėkrron si dhija e kush si delja - po ata horra duhet ta kuptojnė se SHQIPJA ėshtė krejt atdheu shqiptar, qe nga Arbania e lashtė, ku atje lidhen dy dialektet tona, e deri nė Medvegje e Tivar (sot kah janė shqiptarėt ballkanik! Ata horra edhe arbanitėt i vetquajnė me ndikim grek - arvanitas, arvanitėt, sepse iu dieg tė thonė ARBANIT, ARBANITĖT, ARBANIA!

Mai, 13.09.
__________________

lirik
15-07-09, 11:27
Mallkofsh veten ti -

se njeri ma te mbrapsht se ti nuk kam pa neper forume shqiptare -

rrallė shihet perveq ati delirium tremens -

vetem ai dhe ti jeni ne forumet shqiptare te dalluar per keq
e provokime te qoroditura idioteske mos na prrlais me proqkat tua bajate

Uragani_99
16-07-09, 01:54
Ti, Nezir Myrta nga Radogoshi i Gjakovės,tani me banim tė pėrkohshėm nė New York,ti , me njėmijė e pesqindė "nofka",ke mundesi tė bisedosh vetėm me tė pakurrizorin Bahtir Hamza(pseudoshkrimtar) ,qė ėshtė shok i juaji ,me tė tjerėt ..........hastala vista ....a po jo.Uragani_99

lirik
22-07-09, 16:08
Ti, Nezir Myrta nga Radogoshi i Gjakovės,tani me banim tė pėrkohshėm nė New York,ti , me njėmijė e pesqindė "nofka",ke mundesi tė bisedosh vetėm me tė pakurrizorin Bahtir Hamza(pseudoshkrimtar) ,qė ėshtė shok i juaji ,me tė tjerėt ..........hastala vista ....a po jo.Uragani_99
---------------------------------------


I nderuar Urragani
ju jeni nji njeri mjaft i rrespektuar ne shum qarqe shqiptare

edhe te inetelktualet
dhe keni dhanė kontribut per atdhe

pastaj edhe ne vargje e ne publicistikė


jeni njohs i mirė i politikes dhe shum sferave tjera -ju lutem na sjellni ma teper mendime dhe fakte per kta dy njerz ne forum bahtir hamzen dhe nezir myrten do te ishte me interes per lexuesin-

por esht e quditshme e befasueshme nje diqka -

ky nezir myrta

esht vertet qudi mbi qudira

ky hyn ne shum nofka e pseudonime ne forum

ne shum pseudonime dhe fyen njerz jashtzakonisht luan rrole destruktive

ky me ka fyer mua aq rėnd ne forumin shqiptarė

por un i a njoh fjalet e shkrimet kti te mjeri -


meqense i nderuar jeni shum analist i fortė

na shkruani ma teper me fakte reth ktij njeriu

sepse esht per te befasuar sjellja e tij arrogante ne shum vende ne forume -
ju jeni njohs i mir i ktyre njerzve un kam pak informata rreth ti -
per bahtir hamzen kam lexuar diqka ndersa rreth kti nezirit shum pak

lirik
22-07-09, 16:09
ti i nderuar urragani ke njohuri rreth tyre ma teper

prandaj na shkruani at qka dini rreth ktyre njerzve dhe shkruani me fakte

sepse si duket ju shum mir i njihni kta
dhe ju keni njohuri ma shum rreth ktyre njerzve

edhe pse per bahtri hamzen kam degjuar disa variante te ndryshme
per ket nezirin kam pak informata-
shum pak di

mendoj se ju mund te na sjlelni ma shum fakte rreth tyre sepse ky neziri si teper po na paraqitet patriot dikushi neper forume

ndersa kam degjuar se ky ishte nji titist i madh ne kohen e ish regjimit jugosllav
-ne kohen e titos -

un nuk e di sa esht e vertet kjo-

por per nezir myrten kan dal disa fakte e vargje -

jan ne disa libra te tij ku ky i ka shkruar titos lavdata -edhe me vargje -

per bahtir hamezan ma pak di

ndersa ne kohen ather ne disa redaksi gazetash
un e di se kishte shum titist

ne redaksi te gazetave ne redaski te mediave

nuk dua ti ceku me emra un e di ather kur i kam pas derguar disa vargje atdhetare qe me jan refuzuar te botohen -por nuk kam deshir me hy e me emru njerz qe sot shum po fryhen -


atyre dal ngadal ju kan ra te gjitha pendlat vetvetiu

sepse kan dalur fakte per ta

prandaj nuk jetohet me mashtrime e dallavere -